van £ssen fpccmfe?f5?Tic> Wat gaat Eden in Azië doen? Reis met diepe achtergronden. BIJ DE HAARD. V.. 6,OTO,-GEüjPORwF MENINGEN VAN ONZE LEZERS IN DE HOEK. REEDS 10-TALLEN GELUKKIGE MOEDERS HET KLEUTERHUIS SOEST. De 3 nieuwe melkcenten. DINSDAG 25 JANUARI 1955. 33e JAARGANG No. 7. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het voorgenomen bezoek van Sir Anthony Eden, na de conferentie van de Zuid- Oost-Aziatische Defensie-Raad, aan een aantal Aziatische hoofdsteden, is een ge beurtenis, die een symbolische betekenis heeft. Twintig, of zelfs tien jaar geleden zou een minister er niet aan gedacht hebben zoiets te doen. Er zou ook totaal geen reden voor zijn geweest. Behalve Perzië, Siam en Irak stond geheel Zuid-Azië nog onder Europese heerschappij. Er be stonden weliswaar verschillende graden van zelfregeringen, doch over de inter nationale betrekkingen van al deze lan den werd in Londen, Parijs, Den Haag en Lissabon beslist. Tegenwoordig bestaat Zuid-Azië, van de Levant tot de Moluk- ken, met uitzondering van Malakka en de Portugese gebieden in India, uit onafhan kelijke staten. Er heeft dus een belangrijke omwenteling in de wereldgeschiedenis plaats gehad en konden vroeger landen zich slechts vrij maken ten koste van veel bloedvergieten, deze revolutie heeft zich voltrokken zon der dat er van grote gewapende conflic ten gesproken kan worden. India, Pakistan, Ceylon en Burma, wel ke landen vroeger onder Brits gezag ston den, zijn nu volledig onafhankelijke sta ten geworden. En hoezeer wij het mogen betreuren, dat de Nederlandse betrekkin gen met Indonesië na de overdracht zo slecht zijn geworden hetgeen sommi gen zelfs tot de verzuchting heeft ge bracht, dat wij beter hadden kunnen doorvechten en Indië nooit hadden moe ten opgeven in het kader van het we reldgebeuren was dit streven naar zelf beschikkingsrecht toch nooit te stuiten geweest. Wij kunnen het slechts betreu ren, dat deze verandering, die zich in de .andere staten geleidelijk en in weder zijds overleg voltrokken heeft, in Indo nesië met vijandelijke gevoelens gepaard heeft moeten gaan. Colombo. Het Colombo-plan, dat voortsproot uit de eerste Gemenebest-conferentie, die tussen Engeland en de vrije Zuid-Oost- Aziatische staten gehouden werd, is een voorbeeld van het streven naar samen werking. Het doel van dit plan is eco nomische samenwerking tussen de Zuid- Grootmoe en haar oudste kleinkind Zitten samen bij de haard; Trudy luistert blij nieuwsgierig Naar haar Oma, hoogbejaard. Kijk-es kind, er komt na regen Toch altijd weer zonneschijn, Zoveel nat kan er niet vallen, Zó groot kan een bui niet zijn. Net zo is 't met de ministers, Slaan zij wel eens naast de plank? Kort daarop is er weer reden Tot tevredenheid en dank. Als de melk is opgeslagen En er ligt een liftverbod, Trekt een and're excellentie Het gestrande schip weer vlot. Als een meisje emigrerend Naar haar verre bruigom gaat, Dan stelt hij door nette oppas Een Suurhoffelijke daad. Dan wil hij haar begeleiden, 't Is geen ritje met de tram: Helemaal naar 't zoele zuiden Door de lucht per K.L.M. ,nD2 Iedereen was in zijn nopjes En zei, ne^jglsJciein-e Piet: Azzc-^e jzo bezig benne n-^Benne ze zo kwaad nog niet. Opa, die koloniaal was, Ging wel driemaal overzee, Maar nooit ging er een minister, Nog geen Burgemééster mee. Dan is het nou heel wat beter, Meisjes met een lieve lach Krijgen grote-baby-sitters Van het allerhoogst gezag. Nee, niet onder twintig jaren, Dat is dom en onbeleefd, Daar een man op reis natuurlijk Onderweg graag aanspraak heeft. Heus, als jij gaat emigreren, Neem dat nou maar aan van mij, Is er best één van de zestien Deftige ministers vrij. Deed dat liften en dat melken Eerst ons hart een beetje zeer: Nou herkennen we gelukkig Onze excellentie weer. JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) Oost-Aziatische staten onderling, om zo met economische en technische hulp van Engeland, de andere Gemenebest-landen en de Verenigde Staten de economie en de veiligheid van dit gebied te bevor deren. De reis van Eden zal zich niet alleen tot de drie hoofdsteden Colombo, Delhi, Karachi uitstrekken, doch ook Bangkok en Rangoon zullen bezocht worden. Verder staat nog Singapore op het programma en buiten Azië: Caïro. Behalve voor de conferentie van de defensie-raad te Bangkok bestaat er geen officiële agenda voor deze bezoeken. Er zijn gelukkig geen speciale conflicten, die opgelost en ook geen urgente kwes ties, die dringend besproken moeten wor den. De betekenis van de reis van de Britse minister is, dat hij niet alleen met de Aziatische ministers zal spreken over aangelegenheden, die hun eigen landen betreffen, doch dat hij van gedachten komt wisselen over het wereldgebeuren in de ruimste zin van het woord. Bangkok. Wat de bijeenkomst te Bangkok betreft, dit zal niet de officiële conferentie van de Raad van Ministers zijn, volgens het verdrag van Manilla van September 1.1. zou plaats vinden, daar het proces van de ratificatie van dit verdrag nog niet voltooid is en de Raad dus nog niet wettelijk bestaat. Doch practisch maakt dit maar weinig verschil uit. De ministers van alle acht landen, die het verdrag getekend hebben, zullen aanwe zig zijn. Het doel zal zijn om te bespreken hoe de bepalingen van het Manilla-verdrag prastisch uitgevoerd zullen moeten wor den en om over de vrede en veiligheid van het verdragsgebied van gedachten te wisselen. De acht landen zijn: het Britse Konink rijk, de Verenigde Staten, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Siam en de Philippijnen. Het „verdragsgebied" is Zuid-Oost-Azië en de westelijke Stille Zuidzee ten zui den van 21.30 graad n.b., hetgeen For- mosa uitsluit. Het belang van deze conferentie ligt hoofdzakelijk in het feit, dat het verdrag van Manilla, waarin de algemene grond beginselen zijn vastgelegd, volgens welke de ondertekenaars zich in geval van een gewapende aanval of een andere be dreiging in hun gebied tot een gezame- lijke actie verbinden, het aan de Raad overlaat om alle militaire en andere plannen te maken, nodig om deze be ginselen in de praktijk uit te voeren. De conferentie te Bangkok heeft dus de enorme taak om over de vorm en het karakter te beslissen van de op te richten acht mogendheden-organisatie,' welke, naar het voorbeeld van de NATO, wel de SEATO de South East Asia Treaty Organisation wordt genoemd. De wereld wacht in spanning hoe deze militaire organisatie zich zal ontwikke len. Het feit, dat Eden onmiddellijk na wat er in Bangkok besloten zal worden Bur ma, Ceylon en India de drie Zuid- Oost-Aziatische landen, die geweigerd hebben aan de nieuwe organisatie deel te nemen zal bezoeken, geeft nog een speciale betekenis aan zijn reis. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 BOVEN DE VEERTIG In bladen elders in den lande en onder de rubriek „Meningen van onze lezers" in Uw blad van Vrijdag 7 Januari j.1. trof ik, woordelijk, dezelfde reactie aan op de afwijzing van Minister Suurhoff, met betrekking tot de arbeidsbemidde ling van de Stichting „Het leven begint bij Veertig". Ik acht het noodzakelijk hierover enkele opmerkingen te plaat sen. In bedoeld artikel worden, om te be ginnen, enige onvriendelijkheden gezegd over de werkgevers. Er wordt gegene raliseerd en de schijn gewekt alsof het merendeel van hen wegschuilt achter „een letter zus en een nummer zoveel", terwijl slechts een klein percentage de beleefdheid in acht zou nemen tegenover de sollicitanten door hun sollicitatie brieven te beantwoorden. Ik weet niet of het aan de schrijver van het artikel en-of aan de schrijver van de sollicitatiebrieven ligt, (zijn hand schrift zou b.v. onleesbaar kunnen zijn), maar ik heb die ervaring helemaal niet. Uit hoofde van mijn beroep spreek ik nog al eens over solliciteren met diverse personen enik solliciteer zelf ook wel eens. Geen antwoord krijgen op een goede sollicitatie is een uitzondering, maar toegegeven het blijft een grove onbeleefdheid. Objectiviteitshalve moet echter opgemerkt worden, dat het nogal meevalt met die heren werkgevers. Ja, en dan die groep veertigjarigen. Laat ik ook hier direct op reageren met het zelfde gebaar: het valt nogal mee. Na tuurlijk er zijn verdraaid beroerde geval len. Ik denk aan die P.T.T.-ambtenaar, die jarenlang zijn wekelijks zakgeld op voerde met enkele postzegels, die aan zijn vingers bleven kleven, tot op het moment, dat het kruimeldiefje tegen de lamp liep. Keurige man, nauwgezet wer ker, een blanco strafregister, een gezin vol narigheid, enfin, U kent dat wel. Op straat gezet, een hele rij dienstjaren, weg alle bestaanszekerheid op 46-jarige leeftijd Een moeilijk geval nietwaar Want in een niet al te grote gemeenschap wordt zo iemand lang, heel lang nage wogen met het bekende ,,weet-je-wel al is het ook van achter de veilige schone ramen, met gordijnen. Misschien was de man lid geworden van de Stichting „Het leven begint bij Veer tig" en misschien had hij dan het arti kel geschreven, dat U in Uw blad plaat ste, niet begrijpend waarom zijn sym pathieke Stichting hem geen nieuwe werkgever mocht bezorfen. Maar deze man werd geen lid van de Stichting, want met een aanbeveling van zijn gewezen chefs en met enige overtuigingskracht was er vóórdien al een werkgever te vinden, die genegen was deze „oudere" kracht als administra teur in dienst te nemen en daarmee tege lijkertijd een ernstig geval van maat schappelijke nood op te heffen. Maar. de werkgever wist wie en wat hij in dienst nam, want, stel je voor, als hij dit later eens moest vernemen van de buitenwereld Nee, met die veertigers valt het nogal mee. Bedenkelijker wordt het als het om vijftigers gaat en dan hoef ik U niet te vertellen hoe het met de zestigers is gesteld. En toch zijn er werkzoekenden van 60, van 65 en ouder. Ik zou heel graag eens werk aanbieden aan een acht-en-zestig-j arige vitale man, met grote juridische kennis en even zo grote administratieve ervaring, die, onbemid deld, nog de zorg heeft over een gezin met studerende kinderen. Maar U zult me toch willen toegeven, dat het niet meevalt een werkgever te vinden, die de productiviteit en de zakelijke waarde van deze heer boven die van een fikse H.B.S.-ser stelt, al is hij (de werkgever), met mij, nog zo begaan met 's mans lot. (Overigens, geinteresseerden verwijs ik beleefd naar mijn onderstaand huis- en kantooradres.) En dan nog iets. In Uw artikel wordt gesuggefeereh -dat de deuren voor een sollicitant van veertig jaar of ouder ge sloten zijn, als het gaat om elke „gewo ne betrekking". Wat de schrijver met een „gewone betrekking" bedoelt is voor mij duisternis. We hebben in ons land zo 'n slordige 4200 beroepen geclassifi ceerd en men neemt aan, dat we er, iets meer slordig, wel een 20.000 kunnen tel len, als we ingaan op de gespecificeerde variaties, die in de groepen „families" optreden. Wat is gewoon De opmerkzame lezer zal, ook uit boven staande voorbeelden, wel begrepen heb ben in welke groep de grootste moei lijkheden schuilen. Vanzelfsprekend in de administratieve groepen. Laat ik het anglicisme maar gebruiken: in de „witte- boorden"-beroepen. „Niets is zo eenvoudig als het verlenen van bemiddeling voor werkzoekenden. Men behoeft enerzijds slechts te noteren wat de werkgevers voor iemand zoe ken, anderzijds behoeft men slechts op te schrijven, wat de zoekende werknemer kan presteren. De Gewestelijke Arbeids- bureaux doen toch zeker niets anders aldus Uw artikel. Ik dank U en de koekoek Ik heb al dikwijls gehoord, dat we veel teveel ambtenaren hebben, maar zo dui delijk als hier is het me nog nooit ge zegd. De bezem er door Negentig pro cent, neen 99 van de G.A.B.-ambtena ren d'r uit on het jochie met 2 klas sen Mulo achter een tafeltje met aan vraagbriefjes en verwijskaarten. Oh, par don, die 62-jarige vertegenwoordiger kan dat mooi doen, of nee, nog beter, de ambtenaren, die toch maar op hun pensioen zitten te wachten. Nog een goeie beurt ook Jammer, dat Uw schrijver zo simplis tisch denkt en niet rept over een arbeids marktpolitiek, over leeftijdsopbouw in bedrijven, over redelijke opleidingseisen, die een werkgever mag (of moet) stel len, over vakopleidingen, die gericht zijn op de toekomstige behoefte, over.... ja, over wat al niet, want hij vergeet één ernstige zaak. Het gaat niet om een aanvraag en het daarop volgende ver- wijskaartje het gaat om veel meer Het gaat om niets minder dan de mens, de gecompliceerde mens, om die in te passen in het eveneens gecompliceerde en dynamische productieproces van de maatschappelijke en economische staats huishouding. Een ingezonden stuk schrijven is ge vaarlijk werk, maar ik bemerk, dat met het onderhavige onderwerp tevens het gevaar bestaat, dat het artikel te lang en dus toch niet gelezen wordt. Daarom zal ik de handschoen niet op nemen, al zou ik graag de waanzin aan tonen van de oratie, dat de lange reek sen van dure advertenties als bewijs gelden voor het feit, dat de arbeisbureaux niet patent werken. Als een winkelier zijn waren aanprijst in advertenties, mag ik dan ook zeggen, dat zijn artikelen niet „patent" zijn of de verkoper niet deugt Kom nou. Laat ik volstaan met de mededeling, dat elk G.A.B. kan aantonen (met cij fers), dat moeilijke gevallen dikwijls tot een oplossing komen, dat het in deze tijd van hoogconjunctuur voor oudere hand arbeiders niet eens een probleem is werk te verkrijgen, dat er grotere pro blemen zijn, zoals b.v. de tewerkstelling van minder-vaiiden, dat er ook jeudige „white-collard"-mensen zijn, die niet aan de slag komen (gebrek aan opleiding, werklust, ongunstig arbeidsverleden), en dat het arbeidsproces een complex van problemen is. En laat ik er dan'aan toevoegen, dat ik persoonlijk sympathie koester voor de Stichting „Het Leven begint bij Veertig", want hij heeft ons, bemiddelaars, weer eens een prik in de arm gegeven en bij ons de nodige dynamiek, het enthou siasme en de „verkoop"-kracht op peil gebracht, voor zover deze waren afge zwakt in de strijd voor de maatschappe lijk meest gehandicapten. Als de schrijver van Uw artikel een bejaarde arbeidskracht is, dan zie ik voor hem de toekomst niet rooskleurig in. Hij is niet te oud van jaren, maar hij is te oud van geest, hij kan niet meer meekomen, hij ziet niet de „portée" van de zaak, zelfs niet van zijn eigen pro bleem. En toch zal zijn werkgever op de productiemarkt van Nederland, van Eu ropa en van de wereld moeten opboksen tegen de concurrerende prijzen. Zou onze schrijver dan mee kunnen komen Ik vrees van nietDan zal hij weer tijd hebben om zijn gemoed te luchten in een artikel Waarmee ik maar zeggen wou Hartelijk dank voor de afgestane ruimte, meneer de redacteur. P. J. PEKAAR. Directeur Gewestelijk Arbeidsbureau Soest. Toen ik bij de invoering van de rrtelk- sanering onze bakker vroeg wanneer zij gingen saneren, lachte hij mij ronduit uit en zei, dat dit nooit zou gebeuren. Nu, een jaar of drie later, is in Leiden de ouverture er van ingezet. Daar is voor de eerste maal de loftrompet over de sanering gestoken. Staande de vergadering bleek echter, dat er in Leiden meerdere bakkers rondlo pen, die alles voor hun vrijheid en niets voor sanering voelen. Het saneren zal daarom niet van een lei en dakje gaan, maar bakkers, wanneer U niet zeer goed op Uw tellen past, zijn Uw dagen als vrije bakker geteld en kunt U, net als de melkslijters van vroeger, straks dienst gaan nemen als „venter" en „depothouder". In aansluiting aan hetgeen ik een paar weken geleden schreef in verband met de melkprijs, geloof ik, dat ook in de bak kers-saneringsplannen machten aan het werk zijn, die niet zijn te onderschatten. Zo min als de saneringsdrang destijds van de melkboeren uitging, geloof ik, dat dit ook nu niet het geval is. Wanneer blijkt, dat in Leiden een verte genwoordiger van de „Nederlandse Bak kerijstichting" in animerende woorden aan de discussies deelneemt, de directeur van een grote meelfabriek ter vergade ring een groot voorstander van sanering blijkt te zijn en uitgebreid de voordelen van sanering opsomt, en bovendien de di recteur van een Bankinstelling in hoogst eigen persoon aanwezig is, zou ik de bakkers willen raden: onderzoek eens waar de sterkste drang tot sanering van daan komt. Probeer er achter te komen wie zo ongevraagd voor Uw belangen op komen. Pluis de zaak goed uit of laat het doen. U moet dan niet gek kijken wan neer U namen van melksaneerders tegen komt, die, onder het motto „Eén volk, één melkboer, één bakker", een groot deel van de voedselvoorziening tot zich willen trekken. Brood is geen eenheidsproduct, hetgeen van melk nog wel gezegd zal worden. Daarom bakkers: Weest op Uw hoede H. OEKMAN. HEBBEN ZO'N PRACTISCHE WAS MACHINE VAN ONS IN HUURKOOP a ƒ3.— PER WEEK. GRATIS PROEFMACHINE AAN HUIS. STEENHOFFSTRAAT 62 TEL. 2282 Maarssen, Binnenweg 40. Dames, dit is nu sanering, De consument betaalt 't gelag; Al die kleine en grote Kartels Krijgen alles in hun macht. Honderd dertig duizend liter Sleet men minder d'eerste week In één onzer grootste steden; Geloof me, 't was de beurs die 't deed. Daar drinkt men nu zwarte koffie, 't Is nog symbolisch ook, 't is rouw, Maar voor de heel kleine kind'ren Bleef men 't glaasje melk trouw. Ach wanneer komt toch eens 't einde Van Loonsverhoging - Prijs omhoog Wie breekt die beruchte cirkel Waar 't een het ander bedroog. Geef ons vrije concurrentie, Dat geeft 't leven zin, ook 't werk; Wij zijn nu slappe volgelingen, Geef ons vrijheid, dat maakt sterk En zeker zal 't goedkoper zijn; Commissies zus en zo verdwijn Mevrouw M. SOESTER SUCCES OP NATIONALE CYCLE-CROSS. Onze Soester wielrenner Wil van Barne- veld, lid van de vereniging Tempo alhier, heeft een groot succes geboekt in de Na tionale Cycle-cross bij Kraantje Lek te Bloemendaal, georganiseerd door de Haarlemse vereniging „De Kampioen". Op een golvend parcours vol hindernis sen, nog verzwaard door opgehoopte sneeuw, arriveerde de Soester wielren ner als derde achter de cracks Brinkman uit Overschie en de Amsterdammer Wuur- man en voor andere renners van naam, als de bekende Tour de France-renner Adri Voorting. Tien kilometer voor het einde ging een compacte groep aan de kop. Ook van Barneveld bevond zich in deze groep. Toen eenmaal de beslissende strijd los brandde, was onze Soestenaar in de voor ste gelederen en sloeg zijn slag. Met een achterstand van slechts 10 seconde op de winnaar ging Van Barneveld als derde door de finish. NEDERLANDSE BLINDENBOND. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Ned. Blindenbond wordt op Maandag 7 Februari a.s., 's avonds te 8 uur, in de zaal van „Eemland", een filmvertoning gegeven. Tevens zal de heer Joh. van den Berg, bondspropagandist, een propagandawoord spreken. Verder werken aan deze avond mede de Mannenzangvereniging „Apollo", on der leiding van de heer G. van de Schepop, terwijl de heer M. de Wolf, met begeleiding van de heer H. Kraal, enige viool-soli ten gehore zal brengen. Deze avond wordt voorbereid door een comité, waarin zitting hebben genomen de heren K. de Haan, wethouder van Sociale Zaken; H. J. van Hal, hoofd afd. Sociale Zaken, R. G. Hilhorst, D. v. d. Broek, B. v. d. Feijst en J. Baars, Soes- terberg.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1