Satiafwto kmi gnèpJL Geheime onderhandelingen met Peking Slagerij ZOETELIEF Gelezen en geknipt. TWEEDE BLAD D.D.D. 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Beter weer op bestelling Acties tegen Duitse bewapening. Voor heerlijk belegde boterhammen Gebraden gehakt Leverkaas waarschuwen legen SOEST. Schaatswedstrijden. Huid uitslag KAPITEIN FANTOME. Terwijl in de zeestraat van Formosa de Chinese burgeroorlog weer is opgelaaid, wordt er tegelijkertijd druk en in het ge heim onderhandeld over een bestand tus sen de twee regeringen van China, dat in Peking en dat in Formosa. Natuurlijk is het waar, dat het eigenlijke China wordt geregeerd en gecontroleerd door het rode bewind van Peking. Tot 1945 behoorde Formosa niet tot China. Het was in 1895 door Japan aan de Chinezen ontnomen. De geallieerden hebben Formosa eenstemmig in de laatste wereldoorlog toegekend aan China. Doch de V.S. zijn daarna in Korea in een oorlog verwikkeld met communistische legers van Noord- koreanen en Chinezen en het is begrijpe lijk, dat zij na die ervaringen (en omdat zowel Noord-Korea als Peking door de V.N. bij die gelegenheid van agressie zijn beschuldigd) niet zeer geneigd zijn, het voorheen Japanse Formosa over te dragen aan Peking. Dit eiland ligt als een voor uitgeschoven post in de Stille Zuidzee en de defensie-linie der V.S. kan van For mosa uit worden bedreigd. Tot nu toe viel het de V.S. juridisch niet moeilijk de be scherming op zich te nemen van Formosa en de Pescadores-eilanden. Daar zetelt im mers de regering van Tsjang Kai-sjek, die door een meerderheid van de leden der V.N. nog steeds als erkend Chinees bewind wordt beschouwd. Doch een sterke minderheid van de leden van de V.N. erkende Peking op de vol gende gronden 1. het heeft gezag over 600 milloen men sen; 2. het is beter het te binden aan het Handvest van de V.N.; 3, het moet be trokken worden bij overleg over beper king der bewapening; 4. er is in Genève (inzake Korea en Indo-China) al mee on derhandeld; 5. Peking is uitgenodigd, deel te nemen aan de Afrikaans-Aziatische conferentie van Bandoeng en men kan het moeilijk negéren; 6. door Peking niet langer te negéren, wordt het misschien losser van Moskou gemaakt. Wijziging van politiek Er bestaat generlei hoop, dat Tsjang Kai- sjek China zou kunnen terug veroveren. Dat hij het vertegenwoordigt, kan men steeds minder goed volhouden Anderzijds willen de V.S. in deze spanning toch ook niet, dat Formosa in handen van Peking komt. Het ligt dus voor de hand te over wegen, of men niet Peking kan erkennen, als dit voorlopig afziet van Formosa. In de kringen der Amerikaanse democraten - die het congres beheersen - wint deze gedachte veld. Formosa zou dan - al dan niet onder het bewind van Tsjang - onder controle komen van de V.N., als een soort voogdij-gebied Door Peking toe te laten tot de V.N. zou het aan die voogdij deel hebben. De secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjöld, is te Peking gaan praten over vrijlating van elf vliegers, die volgens de V.S. in de Koreaanse oorlog krijgs gevangen zijn gemaakt, maar die volgens Tsjoe En lai spionnen zijn. bieden wij deze week aan per 100 gram 38 ct, per 200 gram 70 ct. per 100 gram 48 ct, per 200 gram 90 ct. HAAL HET BESTE BIJ SOESTDIJK - NIEUWERHOEKPLEIN 4 Hammarskjöld heeft weten te verkrij gen, dat deze gevangenen hun familie leden op bezoek mogen krijgen al zou dat een lange reis vereisen. Maar hij heeft zeker ook gesproken over voor waarden tot toelating van rood-China tot de V.N. en hij heeft reden gehad te hopen op een schikking. De Amerikanen hebben zijn rapport aan gehoord en bestuderen nu de kwestie. Naast Hammarskjöld is het gemenebest actief bij het bemiddelen. Eden en Neh- roe ontmoeten elkaar einde der maand in Londen. Eden bezoekt dan vele Azia tische landen, Nehroe gaat naar Moskou en Teheran en daarna zullen zij elkaar weer spreken. Men weet, dat Nehroe in Peking was en ook inzake Korea en Indo-China al hielp te bemiddelen. Maarzal Pe king genoegen nemen met „neutralisa tie" van Formosa Het is weer tamelijk agressief geworden tegen Tsjiang, die de ontruiming van Tatsjen, onder dek king der Amerikaanse marine, moet vol tooien. En een botsing tussen Ameri kaanse en rood-Chinese strijdkrachten is niet denkbeeldig. Strijd om Tatsjen. De communisten namelijk betogen, dat het hier een zuiver binnenlandse aange legenheid betreft. Zij bedreigen eilanden groepen, die dicht bij de kust liggen, maar bezet zijn door troepen van Tsjiang. (Tatsjen, Kwemoi bijvoorbeeld). Eén eilandje namen zij de vorige week reeds. Wat bedoelen daarmee de Chinese com munisten In de eerste plaats om te kennen te geven, dat zij sterker zijn dan Tsjiang. Als die geen Amerikaanse hulp genoot, verloor hij ook Formosa. In de tweede plaats om te onderzoeken, of de Amerikanen behalve Formosa en de Pescadores ook de genoemde kusteilandjes helpen beschermen. Verleden week nu wees veel er op, dat Eisenhouwer niet bereid was, een oor log te riskeren met Peking terwille van eilandjes bij de kust, die van generlei waarde zijn voor de defensie van For mosa. Amerikaanse adviseurs zijn terug getrokken uit het gebombardeerde ge bied en het verluidde, dat de Ameri kaanse vloot de troepen van Tsjiang zou helpen de eilandjes te evacueren. Tevens bestudeert men te Washington opnieuw de politiek ten aanzien van het verre oosten. Turkije en Irak. Het blijft overigens een Amerikaans doel, de Sovjet-staten zoveel mogelijk te omgeven door een cordon van verenig de landen, die elkaar steun toezeggen, om zich te verdedigen tegen een even tuele aanval. Dit defensieve doel is niet in strijd met het streven naar ontspan ning, De V.S. hebben aan de zuidelijke grens der Sovjet-Unie een bondgenoot in Turkije. Dit krijgt kans zich te ver enigen met het aan zijn zuidgrens lig gende Irak. Als Perzië zich daarbij aansluit, worden het oostelijke bekken van de Middel landse Zee, het naburige oosten en de Perzische Golf afgegrendeld. Amerika en Engeland streven in het nabije oosten drie dingen na: bescher ming der olievelden; behoud van het recht, vliegvelden en (in tijd van gevaar) de zone van het Suezkanaai te bezetten; en het bestaan van Israël veilig te stel len. Maar Egypte, dat het leiderschap had in de Arabische Liga, neemt het Irak hoogst kwalijk, dat het zich in feite afscheidt en een eigen politiek gaat vol gen. Nu is de Arabische Liga nooit een echte eenheid geweest en veel heeft de ruzie dus niets te betekenen. Het ene na het andere arabische land zal wel defensieve accoorden aangaan. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amersfoort houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, Woens dag a.s., van 1.45 tot 3.15 nur, zitting ten Gemeentehuize alhier. Het rassenvraagstuk is reeds eeuwenlang een probleem van de eerste orde ge weest. En dit zal in de toekomst nog wel zo blijven. Tot deze conclusie kwa men wij, toen wij in het Noordhollandse Dagblad lazen: „Ruim 4500 Afrikaners, Aziaten en an dere kleurlingen zullen twee wijken van Johannesburg moeten ontruimen, omdat deze bestemd zijn Zuid-Afrika's eerste „blanke zone" te worden. In een officieel communiqué is van daag bekend gemaakt, dat Zuid- Afrikaners met een andere dan een blanke huidskleur in de komende maan den uit Sophiatown en Martindale twee wijken van Johannesburg zul len moeten verhuizen naar een kleur lingengemeente, die 20 km. ten zuiden van de stad, temidden van de weilanden, gebouwd is. Daar zijn reeds 300 huizen klaar, terwijl er nog 1200 gebouwd zul len worden. Verwacht wordt, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Don- ges, Martindale en Sophiatown tot „blan ke" zone zal proclameren. De Vos Hugo, voorzitter van de commissie, die beslist over de groepen gebieden heeft vandaag verklaard: „Wij maken voort met de pro clamatie, omdat de regering daardoor geholpen zal worden bij het zuiveren van de westelijke gebieden van Johan nesburg". Wanneer de bewoners beseffen, dat er geen hoop bestaat, dat zij daar kunnen blijven, zullen zij misschien vlug ger tot samenwerking bereid gevonden worden bij het verhuizen naar de voor hen gereserveerde gebieden". Hij voegde hier aan toe, dat sommige Afrikaners bevel gekregen hebben heen te gaan. De regering koopt de verlaten panden op en heeft voor dat doel reeds 80.000 pond uitgegeven. De huizen zullen met bulldozers met de grond gelijk gemaakt worden om een bufferzone te vormen tussen de kleurlingen, die nog moeten verhuizen en de aangrenzende blanke wijken". Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. Ook het onverwachte vertrek van som mige vooraanstaande diplomaten en ge leerden naar Rusland blijkt nogal eens aanleiding te geven tot het schrijven van een artikeltje. Wij lazen o.m. daar over in het Duitse weekblad „Neue II- lustrierte": „Rika Dialina, een Griekse schone, was in haar land uitgekozen om in Califor- nië aan de wedstrijd om de titel „we reldschoonheidskoningin" deel te nemen. Deze schoonheidskoninginnen behoeven weliswaar niet zoveel kleren op reis mee te nemen als echte koninginnen zij tonen hun schoonheid immers toch in schamele kleding maar toch had mejuffrouw Dialina zich met twee grote koffers reisvaardig gemaakt. Hierna begaf zij zich naar het Ameri kaanse consulaat in Athene om een vi sum te halen. Het werd haar echter ge weigerd. Zij is niet alleen een schoon heid, maar zij heeft ook een beroep. Zij illustreert ook boeken en zij heeft jaren geleden ook een paar plaatjes voor het boek van een communistische auteur getekend. Zij moest van haar reisje naar de V.S. afzien en in haar plaats ging haar concurrente Effie Andralou- kaki. Enige deelnemers aan het Amerikaanse congres, die de naam van de V.S. in Griekenland en omliggende landen hoog wilden houden, wendden zich daarom telegrafisch tot de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, en verzochten hem een tijdelijk en zeer begrensd visum voor Rika te verstrek ken. Men moet de moed van deze afge vaardigden, drie republiekeinen en twee democraten, waarderen, want niemand kan er nu voor instaan, dat er in Ame rika geen stemmen opgaan, die zeggen, dat deze afgevaardigden de communis ten willen bevoordelen. Daarentegen kunnen zij zich troosten met de wetenschap, dat men hen thans in de wereld voor gentlemen aanziet. De vijf afgevaardigden hebben hun rege ring een spiegeltje voorgehouden, waar in haar een ander beeld dan dat van het vlotte Griekse meisje wordt getoond: het beeld van dwaze wetten en onhandelbare bureaucraten. Het politiek nauwelijks besmette verleden van een jonge schoonheidskoningin wordt ijve rig nagegaan, maar ondertussen gaat ieen man, aan wie de Amerikanen al de geheimen over hun afweer meedelen, zonder visum over de zonegrens naar het leger der communisten". Doorsnee nationaal. Het Dagblad De Telegraaf neemt het op voor de familie Doorsnee, die door het algemeen programma op 31 Januari a.s. niet eerder voor de radio terugkomt dan over vier weken. Wij lazen o.m.: „De familie Doorsnee heeft Maandag avond voor vier weken afscheid geno men van de radioluisteraars, in tegenstel ling tot de gebruikelijke twee weken. De reden: over 14 dagen, op 31 Januari, wordt een nationaal programma uitge zonden. Afgaande op de belangstelling voor de lotgevallen van de familie en ook gezien de aard van de familie, die immers „doorsnee" is, zou men denken, dat er moeilijk een nationaler programma te vinden is dan dit. Vermoedelijk is de familie Doorsnee echter niet saai ge noeg en te weinig cliché om voor een nationaal programma geschikt te zijn. Wat de radio betreft, zal, evenals ande re jaren, de avond van 31 Januari wel het meest geschikt zijn om achterstallige slaap in te halen". Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lakte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem dele week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw In gewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes f 1.20 per flacon. 67 Enige leden. De Friese kwestie is ook nu weer actu eel door het wetsontwerp Cals tot rege ling van het onderwijs in het Fries, dat in de Eerste Kamer behandeld wordt, waarbij leden van diverse partijen het niet met elkaar eens zijn. Fedde Schurer, een der kopstukken van de Friese be weging, valt daarom deze leden aan in de Friese Koerier, waarin hij schrijft: „Om met „enige leden" te beginnen, zij komen tot 'n zeer origineel bezwaar. Zij achteen het namelijk bedenkelijk, wan neer men „welbewust" een volksstaal wil doen uitgroeien tot een taal met een „al gemeen beschaafd" gedeelte, een eigen grammatica en eigen spellingsregels". Het is immers zo, „dat iedere officiële taal na enige tijd tekenen van verstar- ring gaat vertonen, terwijl de volks taal van alledag zich volkomen soepel vormt, vervormt en voegt naar de veran deringen, welke het leven nu eenmaal meebrengt". Alle officiële talen staan bloot aan het gevaar te verworden tot „stilstaande problemen naast de levende stroom van een grote rivier". Deze brave lieden schijnen ten eerste in de reine verbeelding, dat minister Cals nu rond loopt met het snode plan het tot nu toe ongearticuleerde Fries op te scheppen met een grammatica. Het is veel erger, dan de heren vermoeden; die gramma tica's waren er al voor „enige leden" waren geboren. Dat onheil is niet meer af te wenden. En als ze het dan toch willen afwenden, waarom dan ook niet meteen het Nederlands vrij te geven aan de levende stroom van zijn dialecten, zodat het zich „volkomen soepel" kan vormen met alle aanwinsten van zijn da gelijks germanismen en anglicismen Deze opmerkingen zijn van een dusda nige wereldvreemheid, dat men zich niet moet verbazen, wanneer „enige leden" bij een voorstel om de dijken rond de Zeeuwse eilanden te versterken, met de vraag komen, of het wel nodig is om in Zeeland ook al eilanden aan te leggen". Dinsdagmorgen werden op „Peter's Baan" schaatswedstrijden gehouden voor leer lingen van de Ulo-school aan de Middel wijkstraat. De resultaten waren voor de eerste en tweede klassen: Meisjes: 1. Alie Veenkamp. 2. Carla de Vries. 3. Hannie de Mann. Jongens: 1. Gerrie v. d. Gaast. 2. Eddy de Jong. 3. George Lagemaat. Derde en vierde klassen: Meisjes: 1. Hannie Roos. 2. Willy Dek ker. 3. Hannie Westerhof. Jongens: 1. Adriaan Dijkstra. 2. Herman Heupers. 3. Fred Maris. ONTVLUCHT EN GEPAKT. Drie jeugdige patiënten van „Zon en Schild" te Amersfoort, ontvluchtten Dinsdag deze inrichting. Zij werden door de politie alhier aangehouden en teruggebracht. STUDENTENFEEST IN SOESTDIJK. Vrijdag 4 Februari zullen studenten, oud-studenten en professoren van de tandheelkundige faculteit „Johan To- mes" te Utrecht hun jaarfeest in Soest- dijk vieren en wel in restaurant „Eem- land". Een gezelschap van 350 personen zal per extra trein uit Utrecht arriveren en de volgende morgen weer per extra trein vertrekken. Men heeft het gehele Eemland-gebouw afgehuurd, hetwelk geheel voor dit feest wordt ingericht. Onder het toneel wordt een bierkelder gebouwd, terwijl dansbands en een pie rement zijn geëngageerd. Er bestaan plannen een kameel of olifant mee naar de feestzaal te nemen. Onze Burgemeester zal de studenten ver welkomen. DRIE AUTO'S OP ELKAAR. Dinsdagmiddag botsten drie personen auto's op elkaar, op de Steenhoffstraat. Zij reden achter elkaar in de richting Amsterdam, toen de eerste auto, be stuurd door J. G. T. uit Rekken, voor de spoorwegovergang stopte. De bestuur der van de tweede auto, D. C. K. uit Breda, remde ook, doch de auto gleed door en botste tegen de achterzijde van de eerste auto. De derde auto, bestuurd door J. F. W. uit Hilversum, volgde dit voorbeeld en reed tegen auto nummer twee. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De drie auto's werden bescha digd. van de „SOESTER COURANT" van VRIJDAG 28 JANUARI 1955. dat men meende te hebben ontdekt, dat wanneer hagelkorrels in laag hangende regenwolken worden afgeschoten, regen- of hagelbuien kunnen worden uitgelokt op punten, waar ze weinig schade kunnen doen. Aangezien de draagwijdte van een schot hagel zelfs voor een speciaal geweer slechts gering is, kan men daarmee nooit grote resultaten bereiken en het is ook nog steeds niet aangetoond welke buien werden afgeweerd door beschieting en welke op ongevaarlijke plaatsen neer kwamen uit louter natuurlijke oorzaken. Intussen is men vooral in Amerika sinds de oorlog systematisch begonnen regen te veroorzaken in streken, die regelma tig een groot tekort aan neerslag hebben. De toegepaste methode is vrij eenvoudig. Uit een vliegtuig wordt koolzuursneeuw boven een wolk uitgestrooid, maar ook wordt wel zilverjodide verbrand, waar van de damp neerslaat op de te bewerken wolk. Beide methoden hebben ten doel de de wolken te „bezaaien" met ontelbare uiterst kleine stofdeeltjes, waartegen het vocht van de wolken condenseert. Aldus wordt het zwevende vocht samengetrok ken tot waterdruppeltjes, die steeds aan groeien en tenslotte als regendroppels naar beneden vallen. Dat de mogelijkheid van een op deze wijze uitgelokte neer slag bestaat, is afdoende bewezen. Nu is Amerika voor zulke pogingen om regen te maken veel beter geschikt dan Europa. Wij hebben hier te doen met een geweldig uitgestrekt en in hoofdzaak vlak land, dat aan de westzijde wordt afgeslo ten door een hoog rotsgebergte. Aan de oostzijde daarvan bevindt zich een zacht- glooiende vlakte, die zich bijna onge stoord tot de oostkust uitstrekt. De westelijke prairiegebieden, die dus aan het Rotsgebergte grenzen, zijn over het algemeen droge streken, waar het vocht uit de atmosfeer, voorzover dit aan wezig is, moeilijk tot neerslag komt. Dit wordt veroorzaakt doordat er geen na tuurlijke obstakels zijn, die de lucht dwingen tot opstijgen en daardoor tot af koelen. Daarentegen belet het Rotsge bergte het opdringen van vochtige lucht van de zijde van de Stille Oceaan. In dit droge prairie- en woestijnland kan men dus succes hebben met het regen maken en inderdaad zijn verreweg de meeste resultaten afkomstig uit het „Ver re Westen". Maar ook de staat New- York heeft in een droog jaar met succes ten behoeve van de drinkwatervoorzie ning regenmakers aan het werk gezet en het zou gelukt zijn in de omgeving van de Canadese grens een uitgestrekte bosbrand te doven door regenbuien te provoceren. Daarentegen is het tot nu toe niet gelukt dreigende regenbuien te verdrijven en evenmin om opkomende wervelstormen te bestrijden. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Hoe belangrijk een goede weerkundige dienst is, is duidelijk gebleken bij de jong ste grote stormen, toen bijtijds de dijk- w achten konden worden gemobiliseerd en overal maatregelen konden worden ge troffen om het hoge water te keren. Maar het zou natuurlijk nog veel belangrijker zijn, wanneer wij in staat waren het weer inderdaad te beinvloeden. Dan zou men het kunnen laten regenen als dat nodig was en wolken kunnen verdrijven als daarentegen meer zon werd gevraagd. Inderdaad wordt al heel lang geprobeerd of men op een bepaalde manier invloed op het weer kan hebben, waarbij men te ruggrijpt op heel oude praktijken, zoals het hagelschieten. Vooral in Zwitserland werd dit vroeger vrij veel gedaan., door- y DIT ALLES SB HOORT AAR Af fe EN'GE ERFGENAMEDE X~ OHTVOERDE SENQRiTQ. 3J p£ MAHHEH BEK'JKEN DE /r/UQvD AN DE KOF FEU EN W Z*)L Z>F HELE LJ£RELD OMKEREN OMP'E KAPITEIN FANTOME TE ZOEKER EN HEM ZUN WANDA- GOUPSTUKKEH, PARELS F'AH AR TEN. ROBENEN j EER EER LUK VER- A D/ERD FORTUIN DEN IN TE PEPEREN, t> AT ZWEER IK De vraag ligt voor de hand of er voor West-Europa enige mogelijkheid bestaat het weer te beinvloeden. Wij zullen de vraagstellers moeten teleurstellen, want de kans daarop is uiterst gering. Ten eerste hebben wij hier gewoonlijk geen regen tekort, doch eerder een tekort aan zonneschijn. En zolang het niet mo gelijk is bewolking te verdrijven heeft het beinvloeden van de neerslagverde ling voor ons weinig zin. Alleen in felle 'droogteperioden zou het uitlokken van regenbuien nut kunnen hebben. De grootste moeilijkheid is echter dat het weer in West-Europa in hoofdzaak wordt beinvloed door de Oceaan, waar van wij de kustlanden bewonen. Het zijn de bewegingen van koude en warme zeestromen, van afdrijvend ijs enz., die ons klimaat in hoofdzaak beheersen en het is al heel weinig waarschijnlijk, dat men enige greep kan krijgen op de wa termassa's, die rondwervelen tussen Amerika en Europa. Misschien zal men er op den duur in slagen bij droogte enige neerslag te veroorzaken en mis schien ook nog in tijden, waarin regen minder gewenst is, enkele wolkenvelden te verbreken, maar van een diepgaande invloed op het klimaat is voorshands geen sprake. Trouwens wanneer ons dat ooit zou ge lukken zouden onmiddellijk talloze nieu we moeilijkheden optreden, aangezien steeds de ene groep van de bevolking wel regen wenst en de andere niet. In Amerika zijn reeds processen ontstaan tussen Staten, waarbij de een de ander ervan beschuldigde, dat hij hem zijn re gen had afgenomen. In Europa zou het kunnen voorkomen, dat men bij regen verdrijving moeilijkheden met een buur land kreeg op het motief, dat men de ongewenste regen naar de buren had doorgestuurd. Men ziet welke conflic ten uit klimaatbeheersing kunnen voort vloeien. Al is het Nederlands klimaat nu niet bepaald volmaakt, misschien is het toch maar beter er genoegen mee te nemen dan om zich te riskeren aan kunstmatige verstoring van de atmos feer, waarvan men de draagwijdte niet kent, noch wat de zuiver materiële uit- i werking betreft, noch wat de gevolgen 'zouden zijn voor de mensen onderling.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5