Veranderde houding van Moskou f MANNEN S.O.S. Vj SPORT. Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 1 FEBRUARI 1955. 33e JAARGANG No. 9> SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het gaat niet om de bewapening. De verklaring, die de Sovjet regering op 15 Januari j.1. publiceerde over het Duitse probleem, is een merkwaardig document. Het behelst aller eerst de nieuwe en aanlokkelijke concessie aan de Westduitsers betref fende het probleem van de vrije verkiezingen voor geheel Duitsland: voor opgesteld natuurlijk, dat zij eerst zullen weigeren om de Parijse accoorden te ratificeren of tot de nieuwe Westeuropese Unie toe te treden. Dit is een heel belangrijk punt. Doch er zijn nog andere punten in de ver klaring, die nog belangrijker zijn. Want hieruit valt een volledige omme keer in de Sovjet houding tegenover de kwestie van de Duitse herbe wapening waar te nemen. Dus wanneer Duitsland met de Westerse mogendheden wil breken en aan het systeem van collectieve veiligheid van Molotov wil deelnemen, kan het zijn eigen nationale gewapende strijdmacht krijgen en als grote macht herboren worden. Het kan dan hechte en voordeli ge economische banden met Oost-Europa en Azië sluiten. Als Duitsland maar eerst begint met de Parijse accoorden te ver werpen, dan kan het rekenen op onmid dellijke normale betrekkingen met de Sovjet-Unie en tezamen met dit land de problemen inzake de weer éénwor ding van Duitsland oplossen. Dit is een plotselinge, brutale poging om de steun van de nationalistische, de militaristische en de grote zaken ele menten in West-Duitsland te verkrijgen in de campagne tegen de Parijse ac coorden. Deze poging wordt gedaan omdat hij op het moment in Moskou dringend noodzakelijk schijnt. De poging om de Fransen te overreden om de Parijse ac coorden te verwerpen teneinde de Duitse herbewapening te voorkomen, schijnt gefaald te hebben. Dus daarom zien wij nu hier het beroep op de Westduitsers om de accoorden te verwerpen teneinde zich zo van herbewapening te verze keren. Zet en tegenzet. Er heeft natuurlijk in Moskou geen wer kelijke plotselinge ommekeer in de Russische opinie over het vóór of tegen van de Duitse herbewapening plaats ge vonden. Zoals Stalin destijds zei over het fascisme: „daar gaat het ook niet om". De Sovjet politiek heeft op het ogen blik maar één doei: de consolidatie van West-Europa en het Atlantische bond genootschap te verhinderen. Al het andere is van ondergeschikt belang. De Duitse herbewapening of wat voor andere kwes tie ook, betekent alleen maar een tegen zet in het diplomatieke spel. Elke dag worden er beloftes (of halve beloftes) en dreigementen (of halve dreigementen) geuit. Of deze met elkaar in tegenspraak zijn, hindert niet, want ze worden tegen een ander gehoor gericht. En verder bestaat er geen enkele verplichting om ook maar één ervan na te komen. Toch bevindt Duitsland zich nu in een moeilijke positie. De nieuwe verklaring houdt de Duitse nationalisten het lokmid del voor van een herrezen Groot Duits land met zijn eigen herboren legers; voor de Duitse zakenmensen is er het lokaas van reusachtige afzetgebieden in het oosten en de Duitse democraten wordt het aanlokkelijke beeld voorge houden van een eventuele Russische toe stemming voor het houden van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland onder internationaal toezicht. Adenauer staat nog een zware strijd te wachten. Jarenlang is de voornaamste leuze van de Sovjet-progaganda in West-Europa geweest, dat een Duitse herbewapening een bedreiging voor de vrede zou zijn. Dat onder Sovjet-beheer staand Oost- Duitsland reeds op grote schaal herbe wapend is, daar wordt natuurlijk niet over gesproken. Onafgebroken worden de West-Europese landen en vooral de Fransen herinnerd aan het verleden en gewaarschuwd voor de toekomst. Men vertelt hun, dat zelfs binnen het kader en onder controle van een E.D.G. of W.U. elk soort Duitse herbewapening een misdaad en een grove fout zou zijn. Recente Russische diplomatieke nota's lieten uitkomen, dat dit een schending van de Engels-Russische en Frans-Rus sische verdragen of van de Conventie van Genève, welke het gebruik van chemische of bacteriologische oorlog voering verbiedt, zou betekenen. De bedoeling hiervan was duidelijk. Door te speculeren op de vrees voor een nieu we Duitse aanval in de landen, die in de oorlog het slachtoffer van de Duitsers waren, hoopte de Sovjet regering ge noeg tegenstand eerst tegen de E.D.G. en nu tegen de Parijse accoorden op te wekken, om de ratificatie te verhinde ren. „Geen Duitse herbewapening" is steeds het devies van elke communis tische partij en al hun aanhangers ge weest. Toch bewapenen. Nu komt plotseling de volledige omme keer. De Westduitsers wordt nu verteld, dat als zij de Parijse overeenkomsten verwerpen, zij kunnen rekenen op de steun van de Sovjet-Unie voor een volle dige Duitse herbewapening. Het vredes verdrag, dat de verwerping mogelijk zou maken, zou, volgens deze opmerkelijke verklaring, „aan een verenigd Duits land het recht geven om zijn eigen natio nale gewapende strijdmacht te hebben, die Duitsland's veiligheid en grenzen zou waarborgen", Ja, het wordt toch een dillemma, Mannen, broeders in de strijd: 't Vrouwendom brengt dezer dagen Ons wel in verlegenheid. Als ze niet gaan emigreren Naar een jongen met een baan, Hollen ze in een korte broekjes Achter 't leren monster aan. Staan ze daar te stopperspillen Met een furie, ongekend; Nekken ze met éne hoofdbal Een twaalf gulden permanent. De midvore krijgt een botsing Die nog heel wat deining geeft, Daar de backster onder 't backen Ook d'r bekkie bij zich heeft. Zien we penaltines nemen Door een hupse kanthalfin, Duikt gepoederd in de modder De gestifte keeperin. Het scheidsrechteressenfluitje Schopt een heleboel lawijt; Daar loopt een linksbuiteninne Met haar paardenstaart ofseit. Maar nog erger vind ik, mannen, Wat in Amsterdam gebeurt: Daar wordt u bij een verkeersfout Door een Hermiendad bekeurd Vraagt ze met haar rode lipjes Of het schikken ons ook schikt, Dan durf je geen neen te zeggen, Als je in haar kijkers blikt Maar de rechter ondertussen Kan wel op sterk water gaan, Zo'n geparfumeerde-bonner Komt nooit voor de balie staan. Laten wij het hoofd niet breken, Want wij krijgen, nu 't zo gaat, Onze handen vol aan 't eten, 't Kinderbadje en de vaat. JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) GOEDE ZEGE VOOR B.D.C. B.D.C., de gedoodverfde verliezer van R.K.B.V.V., behaalde te Blaricum een goede overwinning. Na een kwartier van gelijkwaardige strijd kwam B.D.C. in het offensief, waarbij het Blaricumse doel onder druk kwam te staan. Doelpunten bleven echter uit, mede door het stugge verdedigen van de thuis club. Een viertal hoekschoppen leverden evenmin resultaat op. R.K.B.V.V. trachtte met enkele aanvallen het evenwicht te herstellen en daarbij kreeg zij behoorlijke schietkansen, welke niet benut werden. Een kwartier voor rust kwam het eerste doelpunt, doordat de bal uit een voorzet van Staal, via het lichaam van een der Blaricumse achterspelers, in het doel belandde. 0-1. In de tweede helft kwam R.K.B.V.V. ge vaarlijk opzetten, doch een gebrek aan schutters en de goede vorm van doelman v. d. Lugt waren oorzaak, dat de gelijk maker niet kwam. Van de Lugt voor kwam daarbij een paar zeker schijnende doelpunten. Na een half uur gaf B.D.C. weer de toon aan. Beemer gaf een goede voorzet aan rechtsbinnen v. Breukelen, waarmee de stand op 0-2 kwam. Gevaarlijke B.D.C.-aanvallen volgden, waarbij Beemer, alleen voor de doelman staande, slecht inschoot. Huurdeman mi- iimeterde daarna de doellat, doch vlak voor het einde kwam het 3e doelpunt. Vanaf 15 meter gaf Huurdeman een schot en, onhoudbaar voor de doelman, werd het derde doelpunt gemaakt. Met de stand 3-0 voor B.D.C. kwam liet einde. De overige uitslagen waren: B.D.C. 2Minerva 3 4-2. De andere wedstrijden werden afgelast. S.E.C. De wedstrijden welke voor S.E.C. waren uitgeschreven, werden allen afgelast. HOCKEY. Eén hockey-wedstrijd ging door, n.1 Soest 1 (dames)Kampong 6. De Soester dames speelden een goede wedstrijd en zorgden voor een sprekende overwinning. Dank zij het goede opbou wende werk van de Soester achterhoede (Mevr. Stroink-Brouwer en Mej. S. Hop penbrouwers) was de Soester aanvalslinie voortdurend in de aanval. De einduitslag werd 4-1, dank zij doel punten van Marjan Ebbers, Anke Wester hof, Lucie Rommerts en J. Meeuwis. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Caltex Petro leum Maatschappij (Nederland) N.V. Raamweg 90, 's-Gravenhage, om vergun ning tot uitbreiding van de bestaande benzine- en autogasolie pompinstallatie met een benzinepompinstallatie, bestaan de uit een tank van 6000 liter met eer* daaraan verbonden aftappomp op/in het perceel gelegen ,aan d. Soesterbergsestr. kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7455 (ged.). Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen 't verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag, 15 Februari a.s., des voormiddags 10 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie ken nis nemen van de ingekomen stukken. Soest, 29 Januari 1955. M. EN A.C. „SOEST". Onder voorzitterschap van de heer G. Slagt kwam de Motor- en Automobiel club „Soest" gisteravond in restaurant „Zonneheuvel" bijeen. In zijn welkomstwoord gewaagde de voorzitter ervan, dat het verenigingsjaar niet onbevredigend was verlopen. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester, resp. de heren H. de Graaf en J. Oosterbeek, werden goedge keurd. In de kascommissie werden geko zen de heren W. Groart, H. Zimmermann en J. Adam. Het seizoen zal worden ingezet met een grote ledenwerf-actie. De eerste puzzle- rit van dit jaar zal worden gehouden op 13 Maart en de naam dragen van de Schoonmaakrit. Zowel in de klasse Automobielen als 'Mo toren zal de eerste prijs bestaan uit een stofzuiger ter waarde van 185. De jaarlijkse lenteralley wordt georga niseerd op 11 April en de Midzomernacht rit zal plaats hebben in de nacht van 23 op 24 Juni. Tevens worden nog enige zomeravondritten gehouden. De periodiek aftredende bestuursleden A. Stalenhoeg, G. Stam en G. Slagt wer den bij acclamatie herkozen. G YMN ASTIEKUITV OERIN GEN „CRESCENDO". Voor twee goed bezette zalen heeft de R.K. Gymnastiekvereniging „Crescendo" Zondag- en gisteravond haar jaarlijkse gymnastiek-uitvoering gegeven. De voorzitter van „Crescendo", de heer J. ten Broek, wees in zijn welkomst woord op de nieuwe leiding van de vere niging, welke thans in handen is van de heer A. Hoogbergen en Mej. W. Mil- tenberg voor ballet, en vroeg speciale aandacht voor het balletwerk. In het programma van niet minder dan 25 nummers, kwamen de leden van alle leeftijdgroepen voor het voetlicht, die hun nummers goed afwerkten. Wel zal, vooral bij de jongens, gelet moeten worden op een nog betere af werking van hun nummers, maar ook dit zal wel in orde komen. Het wil ons voor- komen, dat de leiding bij de heer Hoog bergen in goede handen is en het feit, dat hij, na de korte tijd van zijn leider schap, reeds een geheel eigen pro gramma wist op te bouwen, zegt veel. Uitblinkers wai'en er bij de dames- en de heren-groepen. Bovendien beschikt „Cres cendo" over een grote groep heren, zulks in tegenstelling tot andere gymnastiek verenigingen en er schuilen goede krach ten onder. Verheugend in het ook, dat er ook ouderen onder zijn, die al jaren mee lopen en hun mannetje nog staan. Het onderdeel ballet werd op goede wij ze gedemonstreerd en „Crescendo" mag op goed geslaagde avonden terug zien. FANCY FAIR V.V.V. SOEST VOORUIT. Dat het bestuur van Soest Vooruit de zaken goed weet aan te pakken, bewijst wel het feit, dat op 10, 11 en 12 Februari in de zalen van Restaurant „Eemland" een grote fancy fair wordt gehouden ten bate van de kas van de vereniging. Wij twijfelen er niet aan of de Soester ingezetenen zullen deze actie weten te waarderen en waar de fancy fair groot van opzet zal zijn, deze zeker bezoeken. RUZIE IN WOONWAGENKAMP. Zaterdag was er in het woonwagenkamp aan de Birkstraat ruzie tussen een vader en een getrouwde zoon. Het bleef bij har de woorden en krachtiger argumenten werden niet gebezigd. De kampbewoners namen het voor de zoon op en, reden de wagen van de vader naar het kamp aan de Oude Soesterweg. Hiermede was de ruzie bezworen. NIEUWE UNIFORMEN P.V.O. Zaterdagmiddag hebben de leden van P.V.O. in de kleermakerij H. Buurman en Zn. alhier hun uniform met wat daarbij behoort in ontvangst genomen. Zij kregen het kostbare, door de burgerij bijeengebracht caudeau in bruikleen en tekenden voor de ontvangst hiervan. De donkerblauwe uniformen zijn op de pantalon en op de mouwen met goud ge biesd, terwijl gouden gevlochten schou derstukken zijn aangebracht. Op de revers bevinden zich lichtblauwe patjes, waar op een gouden harp prijkt met gouden krans. De pet heeft eveneens een gouden embleem en dito band. Op het uniform van de dirigent is een dirigeerstokje op de patjes aangebracht en twee gouden banden op de mouwen. De tamboers hebben een wit leren koppel en voorschoot en op de schouders de zg. zwaluwnesten. Op de concerten op 12, 16 en 19 Februari, in het St. Joseph-gebouw, worden alle gevers aan deze uniformen en ieder an der uitgenodigd, om P.V.O. in uniform te zien spelen. OPBRENGST VLUCHTELINGEN-ACTIE. De Donderdag j.1. gehouden toneelavond ten bate van de Vluchtelingen heeft een batig saldo van 849.34 opgebracht. Het bestuur van de Unie van Vrouwelij ke Vrijwilligers dankt bij deze allen, die hebben medegewerkt om dit mooie re sultaat1 te verkrijgen. De prijzen, op de navolgende nummers gevallen, zijn te bekomen bij de U.V.V. Blauw: 83 130 134 137 167 285 286 332 758 835 881 en 879. Groen: 15 93 457 en 458. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Willem Ruys (1 Febr.). Indonesië: m.s. Slamat (10 Febr.). Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys (1 Februari). Ned Nw. Guinea: m.s. Slamat (10 Febr.). Ned. Antillen: s.s. Baarn (1 Febr.). Ned. Antillen: m.s. Helicon (10 Febr.). Suriname: s.s. Bacchus (8 Febr.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Bloemfontein (8 Febr.). Canada: m.s. Westerdam (3 Febr.). Argentinië: m.s. Uruguay Star (7 Febr.). Brazilië: m.s. Uruguay Star (7 Febr.). Australië: s.s. Strathnaver (3 Febr.). Nieuw Zeeland: via Engeland (5 Febr.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. NIEUW KENTEKEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. De A.N.W.B. wijst erop, dat, gerekend vanaf 1 Maart 1955 en na het verstrij ken van de maand, waarin het oude nog geldige provinciale nummerbewijs is afgegeven, het voeren van een nieuw kenteken verplicht is voor de volgende categoriëen motorrijtuigen: motorrijwielen mét of zonder zijspan; autobussen en autocars; vee-auto's; auto's In enkele dagbladen kwam vorige week een bericht voor betreffende een plan om in Apeldoorn 250 huizen te bouwen, wel ke, bij een eerste aanbetaling van i300.-, na 30 jaar volledig eigendom van de ko per-huurder worden, wanneer deze gedu rende die 30 jaar een weekhuur voldoet van 6.27. Wettelijke huurverhogingen zouden niet worden toegepast en de hui zen zouden bevatten 5 kamers w.o. bad kamer, keuken en schuur. Een normale moderne woning dus. Er is sprake van „open bouw". Wat dat precies betekent weet ik niet. Ik neem aan, dat het niet wil zeggen, een huis zonder dak of zonder voorgevel. Ik vroeg een Soester bouwer wat hij van een en ander dacht, maar wanneer ik dat hier zou vertellen, mocht ik nooit meer in de courant schrijven, want er was geen woord Frans bij. Onze Wethouder, die grijze haren krijgt van het woningprobleem in onze gemeen te, zal zich wel haastelijk met zijn colle ga in Apeldoorn in verbinding hebben ge steld. Het gezegde „je kunt nooit weten" doet ook in deze gekke tijd immers nog steeds opgeld. Toch geloof ik, dat je geen rekenkunste naar behoeft te zijn om te twijfelen aan de juistheid van e.e.a. Zoals de gegevens nu liggen heeft een huurkoper, met zijn eerste aanbetaling mee, na 30 jaar ongeveer 11.000.be taald. Inderdaad nog een bedrag om ont zag voor te hebben. Maar daar het geval toch op een of andere manier gefinan cierd zal moeten worden, kunt U, na een niet te ingewikkeld rekensommetje, ont dekken, dat het basisbedrag op de dag van aankoop, gerekend tegen een armoe dige rentevergoeding van 3 °'o jaars, 4% a 5 duizend gulden kan zijn. Hiervan moet worden gebouwd, de grond worden aangekocht en notariële- en re gistratiekosten betaald, terwijl ook reke ning moet worden gehouden met de 30 jaren lang terugkerende grond- en straat belasting, brandverzekering, onderhoud enz. Tegen de rangschikking van een en ander kunt U bezwaren maken, maar be taald moet het worden. Hiertegenover staat dan een bouwpremie. Voor een huis van kleine kubieke inhoud overigens. Alles bij elkaar genomen kan ik er nog niet erg in geloven en vooralsnog doet het me een beetje denken aan Kokadoris op het Amstelveld, die sokken verkocht die je 25 jaar kon dragen.„over je schou der". H. OEKMAN. met aanhangwagen, ook caravans; mo torrijtuigen, waarvoor aan de eigenaar of houder een R-nummer is verstrekt; motorrijtuigen, waarvoor reeds eerder een kentekenbewijs is afgegeven. De eigenaar van een motorrijtuig uit een dezer groepen, die dus een provin ciaal nummer heeft verkregen in de maand Maart, ongeacht het jaar van afgifte, moet dus reeds op 1 April 1955 een kentekenbewijs hebben. Na die datum mag hij niet meer met zijn oude nummer rijden. Voor een houder van een in April, onver schillig welk jaar, afgegeven nummerbe wijs wordt deze datum 1 Mei etc. Is het nummerbewijs afgegeven in een maand Februari, dan heeft men de tijd tot 1 Maart 1956. KLEEDKAMERS OPENLUCHTTHEATER AFGEBRAND. Zaterdagavond, te 11.30 uur, zijn de kleedkamers van het openluchttheater aan de Soesterbergsestraat door brand in de as gelegd. Voorbijgangers ontdekten in het bos een vuurgloed en bij onderzoek bleek, dat het houten gebouwtje in lichter laaie stond. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon het gebouwtje niet van de on dergang redden. Met 2 stralen van de ne velspuit werd het vuur geblust. Uit het Zondag ingestelde onderzoek bleek duidelijk, dat kortsluiting de oor zaak is. MOTORRIJDER TEGEN AUTO. Zaterdag reed een vrachtauto, bestuurd door R. uit Zandvoort, achteruit het erf van perceel Birkstraat 22 de rijweg op. Een naderende motorrijder, B. uit Hilver sum, die uit de richting Amersfoort kwam, reed tegen de auto op. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. TWEEDE OPVOERING „DE VLAM". Zondagavond ging in de zaal van Eem land voor de tweede maal het toneel stuk „De Vlam. De Toneelgroep „Ons Genoegen" heeft, onder regie van de heer J. C. Kamerbeek, met haar spel wederom groot succes geboekt. De goed gevulde zaal wist het getoonde spel zeer te waarderen, zodat de spelers na ieder bedrijf een warm applaus ten deel viel.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1