von £ssen GEVAARLIJKE EILANDEN. Wat is er 10,11 en 12 Februari in Eemland ■SPEcIfl^rfSpTlëj?' I Zooder „Spreiding"' verliezen vacanties haar waarde. W. N. Nieuwenhuis SOESTERBERG. LET OP DE ADVERTENTIE VAN VRIJDAG 4 FEBRUARI Burgerlijke stand. DE SAHARA BEWEEGT ZICH NAAR HET ZUIDEN! KAPITEIN FANTOME. De korte periode van vrede die onwerkelijke toestand, waarin de mens heid 2ich nog met Kerstmis en Nieuwjaar verheugde behoort al weer tot het verleden. Zowel in Costa Rica als in de Straat van Formosa, als op de Molukken, wordt gevochten. Over de strijd in het Midden-Ameri kaanse republiekje maakt men zich in de Verenigde Staten geen wer kelijke zorgen; in latijns-Amerika loopt zoiets altijd met een sisser af. De vrijheidsstrijd op Ceram en Ambon zal wel tot Indonesië beperkt blijven. Met des te meer vrees echter vraagt men zich af, of de Chinese „vestzak-oorlog" misschien het vuurtje zal zijn, waaruit een nieuwe wereldbrand kan ontstaan. De 52 eilanden, waarom het gaat met uitzondering van Kwemoi, kleine, armzalige vissersnesten liggen op slechts vijf tot twintig kilometer afstand van de kust van het rode vasteland, maar van Formosa zijn zij bijna 150 kilometer verwijderd. Slechts de twintig belangrijkste ervan zijn door de troepen van Tsjiang Kai- tsjek, de leider van het nationalistische regiem op Formosa, bezet. Zij vormen een soort voorpost, met alle klassiek militaire taken van een dergelijke stel ling; verspieden, tijdig waarschuwen en, ingeval van een ernstige aanval, tot de vernietiging vechten om de hoofdstrijd krachten gelegenheid te geven, zich voor het gevecht gereed te maken. Zij zijn op deze wijze ook van betekenis voor de Amerikaanse ,,task force 72" (bestaan de uit torpedojagers en verkenningsvlieg tuigen), die voortdurend in de Straat van Formosa patrouilleert. Het begrip „verspieden" sluit ook een actieve bezigheid in. Van deze eilanden uit zijn in het verleden verscheidene „raids" op het communistische vasteland ondernomen en bovendien zijn de eilan den van groot belang bij de doorvoering van de blokkade van de Chinese kust. Strijd om „het oog". De veronderstelling, dat de communisten de eilanden zouden willen veroveren om als inschepingsbasis voor de invasie van Formosa te gebruiken, is onjuist. Dat zou immers dubbel werk zijn: eerst de troepen naar de eilanden brengen en daar inschepen op de invasieboten. Maar wel moeten de communisten, indien zij werkelijk het plan tot een dergelijke invasie koesteren, de eilanden van de nationalistische troepen zuiveren, want enige daarvan bezitten iets zeer belang rijks, namelijk het electronische oog. Zoals bekend, werkt de radarstraal, die het waarnemen van de vijand mogelijk maakt, slechts in ongebroken horizon tale lijn. Zodra het gekromde aardopper vlak zich daartussen schuift, wordt de radarstraal onderbroken. Radarstations moeten daarom zo hoog mogelijk wor den opgericht en zo ver mogelijk naar voren worden geschoven. Het is ook met het oog op dit feit, dat Amerika en Canada het plan hebben opgevat om kunstmatige eilanden in de oceaan te bouwen. Van zuiver militair standpunt uit ge zien het politieke laten wij ditmaal buiten beschouwing zijn de gevechten om de eilanden dus geenszins zoiets als een storm in een glas water. Zij zijn, in het kader der zich nog steeds toe spitsende spanningen in het verre Oos ten, de zaak, die zeer ernstig moet wor den genomen. Komt Amerika in oorlog Tot voor enkele dagen waren de natio nalisten er in geslaagd de eilanden te houden, een prestatie, die beslist niet mag worden onderschat indien men be denkt, dat juist omdat zij zo klein zijn en hun aantal zo groot is de aanvaller steeds in een betere positie zal zijn dan de verdediger. Maar nu de communisten met sterke strijdkrachten tot een groot offensief zijn overgegaan, moet men er rekening mede houden, dat Tsjiang Kai-tsjek gedwongen zal worden de eilanden binnen korte of langere tijd te ontruimen. Dat men zich in Amerika over dit alles ernstig zorgen maakt, is begrijpelijk, want wanneer de huidige gevechten het begin vormen van een plan van Peking tot een aanval op Formosa over te gaan, moet dit tot oorlog met de Verenigde Staten leiden. Wel is het bijna onvoorstelbaar, dat de Chinese communistische leiders zich in een dergelijk avontuur, dat voor hun land beslist veel gevaarlijker is dan voor de sterke Verenigde Staten, zouden willen storten, maar de Amerikanen kunnen niet over het hoofd zien, dat, naar verkenningen van de luchtmacht hun hebben geleerd, op het tegenover Formosa liggende vasteland strijdkrach ten van een omvang, veel te groot voor een betrekkelijk weinig middelen eisen de strijd om de kleine eilanden voor de kust, worden geconcentreerd. O R^PPA R ATE^f BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 DE B B. OP SOESTERBERG. Vrijdagavond werd door de Burgemees ter van Soest, in het restaurant ,,'t Cen trum", een bijeenkomst belegd om te ko men tot een B.B. organisatie voor Soes- terberg. Aanwezig waren ook de heer P. A. v. d. Werff, kringcommandant B.B. en de heer H. Th. J. A. Busquet, P.H.B.B. rayon commandant 4. In zijn inleiding wees de Burgemeester o.m. op de heel bijzondere positie van Soesterberg met zijn vliegveld, De winter lijkt niet de meest geschikste tijd om over vacantie te praten. Behalve de betrekkelijke kleine groep mensen, die zich de luxe van winter sport kan veroorloven, wordt iedereen pas werkelijk enthousiast voor de genoegens van een of twee weken vacantie ais van de kalender zo onge veer de helft van de blaadjes is afgescheurd. Toch is in de afgelopen weken het onderwerp „vacantie" verscheidene malen aan de orde geweest op con ferenties en congressen, waar deskundigen van gedachten hebben gewis seld over allerlei kanten van dit vraagstuk. In ons kleine land, het dichtst bevolkte ter wereld, bestaat n.1. een ernstig vacantie-probleem. En als voor dat probleem geen goede oplossing wordt gevonden, dan zal er binnen niet al te lange tijd voor heel wat Nederlanders weinig meer van de vacantiegenoegens overblijven. GEBOREN Gerhard Hendrik Jan, zoon van J. H. W. Tervoert, arts en J. de Groot, Lin- denlaan 16. Johanna Evelien Theresia, dochter van M. Visser, gemeenteambte naar en Th. van Paddenburg, Eemnes- serweg 90, Baarn. ONDERTROUWD Marinus Johannes Keijzer, stuurman, Valkstraat 27, Hilversum en Marie Elize Antoinette Swaving, Schrikslaan 34. Teu- nis van Soeren, landbouwer, Elswoutlaan 9, Bloemendaal en Maaike van der Zou- wen, Lange Brinkweg 41. GEHUWD Gijsbertus Adrianus Sukel, knecht van een kolenhandelaar, Laanstraat 86 en Johanna Hendrika Wolfsen, Parklaan 31. Adres na huwelijk: Wijnand Toplaan 9. Maarten Hofman, kapper, Kerkstraat 28 en Dirkje Maria van den Broek, Kerk straat 28. Adres na huwelijk: Kerkstr. 28. Arnold Herman Schmitz, automonteur, Hilversum, Diamantstraat 63 en Irmgard Piepenbroek, Duinweg 2. Adres na huwe lijk: Ieder op eigen adres. Derk Floris- sen, tuinman, Lange Brinkweg 35d en Jacoba Hendrika Wolfsen, Lange Brink weg 35d. Adres na huwelijk: Lange Brinkweg 35d. OVERLEDEN Maria Papenburg, 37 jaar, gehuwd met C. Fonteijn, Braamweg 73. Johannes de Bruin, 82 jaar, gehuwd met A. Hilhorst, Nieuweweg 30. Trijntje Claij, 80 jaar, wed. van G. K. Schuijlenburg, Beetz- laan 92. Willem Hendriks, 76 jaar, ge huwd met K. van der Veen, Sophialaan 23. Jan Poppe Kronemeijer, 49 jaar, ge huwd met J. C. A. de Vink, Koninginne- laan 123. Margaretha Schreij, 85 jaar, wed. van B. L. Droste, Braamweg 10. Leintje Philipse, 82 jaar, wed. van J. J. Ultzen, Kerkstraat 10c. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte bekend, dat het een onderzoek gaat instellen naar de manier waarop allerlei gezinnen en personen hun vacan tie doorbrengen. Het werkcomité „Na tuurbehoud en Recreatie" besprak en kele weken geleden op een congres de vraag wat er gedaan kan worden om het nog aanwezige natuurschoon zoveel mogelijk te sparen en de jeugd en de ouderen te leren hoe zij zich in de vrije natuur moeten gedragen. De „Nederland se Reiskamer" presenteerde zich: een instelling van de gezamelijke reisbu- reaux, passage-agenten en reisvereni- gingen, die wil gaan optreden tegen de beunhazerij op het gebied van de reis- bemiddeling. De Reiskamer hoopt het publiek tegen teleurstellingen, die van beunhazerij het gevolg kunnen zijn, te beschermen door aan de bona fide bu- reaux een schild uit te reiken, „Erkend door de Nederlandse Reiskamer", dat duidelijk op de kantoren en agentschap pen zal worden aangebracht. Vorige maand werd in Utrecht een con- cres gehouden over „vacantiespreiding" en onder de sprekers op deze samen- komts bevond zich de minister-president Dr. W. Drees. De bedoeling van dit congres was: een dringend beroep te doen op iedereen, die een grote spreiding van de vacan ties kan helpen bevorderen. Tot nu toe was de situatie in ons land zó, dat het grootste deel van de vacantiedrukte zich concentreerde op de laatste week van Juli en de eerste week van Augustus. En de bedoeling van het „Centraal Werkcomité Vacantie" is, dat de vacan ties meer verspreid worden over een lan gere periode tussen half Mei en haif September. Waarom is die spreiding no dig en hoe komt het, dat tot nu toe de actie van het werkcomité minder resul taat opleverde dan men gehoopt had Een woordvoerder uit de vakbeweging, de heer J. W. van de Akker, schetste de narigheid van een gezin-met-vacan- tie, dat in het drukke seizoen moet rei zen in overvolle bussen en treinen. Het plezier van een week vacantie, waar voor vaak lange tijd gespaard is, wordt daardoor in heel veel gevallen al op de heenreis vergald. De vacantie moet de mensen rust en ontspanning geven en daarvan komt al heel weinig terecht in de drukste weken van het seizoen. Een directeur van een grote vervoers onderneming, Ir. H. Vis, voorspelde, dat het mis zal gaan in het seizoenbedrijf, als men er niet in slaagt de steeds groter wordende massa vacanie-gangers meer geleidelijk „aan te voeren" Geen enkele vervoersonderneming kan zich een wa genpark aanschaffen, groot genoeg om de drukte in die paar topweken te ver werken. De heer G. Staalman, een spreker uit de hotelwereld, betoogde, dat verschei dene ondernemingen op het gebied van de vacantiehotellerie gevaar lopen te gronde te gaan doordat het toch al korte zomerseizoen nog verkort wordt door de vacantie-concentratie in enkele weken. De hoofddirecteur van de A.N.W.B., de heer H. J. van Balen, stelde vast, dat zonder vacantie-spreiding de winst van het „recht op vacantie voor iedereen", waarvoor zo lang gestreden is, volkomen verloren dreigt te gaan. De Nederlandse hotels en pensions, de bussen, de treinen en de vacantiegebieden in ons land bie den plaats aan iedereen, die met vacan tie wil gaan, als tenmiste niet iedereen tegelijk vacantie gaat houden en als het vacantieseizoen wordt uitgebreid tot en kele maanden. Hoe komt het dat eind Juli-begin Au gustus het merendeel van de Neder landers tegelijk vacantie neemt Dr. W. Drees wees er op, dat vele Ne derlanders, voor wat de keuze van hun vacantie betreft, gebonden zijn. Er zijn vacantieregelingen voor verschillende bedrijfstakken, zoals bijvoorbeeld in het oouwvak. En honderdduizenden Neder landers zijn aangewezen op de periode, waarin hun schoolgaande kinderen va cantie hebben. Vooral het onderwijs is bij de vacantiespreiding een belangrijke factor; als het zó zou kunnen worden, dat de schoolvacanties in verschillende delen van ons land in een verschillende periode komen te vallen, dan is men al een héél eind op weg in de goede rich ting. Dr. Drees en de andere sprekers spraken de verwachting uit, dat het mogelijk zal zijn, dit door overleg en zonder ingrij pen van de overheid te bereiken. Er zullen moeilijkheden moeten worden overwonnen, daarvan is een ieder over tuigd. Maar het doel dat bereikt kan worden, n.1. een rustige en prettige va cantie voor millioenen Nederlanders, is een extra inspanning zeker waard. in geval van oorlog. Dit maakt, naast de hulp door de overheidsdiensten, een hechte organisatie van zelfbescherming uit de burgerbevolking noodzakelijk. Behalve toewijding en geschiktheid hebben de le den van de blokploegen ook een opleiding nodig. Voorlopig wordt Soesterberg inge deeld in een drietal blokken. Het eerste blok omvat de Amersfoortsestraat met „Ons Belang", blokhoofd de heer Borstel. Het tweede blok wordt gevormd door het gedeelte van het dorp ten Noorden van de Rademakerstraat, blokhoofd de heer Van Rijswijk. Het derde blok, met het grootste aantal bewoners, bevindt zich ten Zuiden van de Rademakerstraat met blokhoofd de heer T. de Bruin en als as sistent blokhoofd de heer v. Lankeren. De buurtvereniging „Oranje" had met haar werfactie voor de blokploegen reeds succes gehad. Door aantrekking van geschikte krachten zullen de blokploegen verder worden gecompleteerd. Elk blok bestaat uit een 20-tal leden, verdeeld over vier diensten. Soesterberg, Huis ter Heide, Bosch en Duin en Den Dolder vormen met elkaar één commando, met een commandopost in Huis ter Heide, alwaar ook een centraal magazijn zal komen. Verschillende dames en heren gaven zich op voor een der cursussen, welke einde Januari of begin Februari aanvangen. Daarna werd op het doek een serie foto's vertoond, waarbij de heer v. d. Werff een toelichting gaf en o.m. iets vertelde van de organisatie van de B.B. Uit de foto's, merendeels ontleend aan de laatste wereldoorlog, bleek voorts, zoals destijds in Londen, hoeveel leed bij ram pen een parate, deskundige htilp kan voorkomen. 25 JAAR KERKMEESTER. Op Woensdag 2 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Mensink werd benoemd tot kerkmeester van de parochie Soesterberg. Ter gelegenheid hiervan wordt op die dag, des morgens 8 uur, een H. Mis van dankbaarheid op gedragen en zal er des middags, van 3 tot 5 uur, in café ,,'t Centrum" gelegenheid zijn tot feliciteren. O.m. heeft de jubilaris veel gedaan voor de totstandkoming van het R.K. Militair tehuis „Huis ten Halve". PRACHTIGE JAARUITVOERING DOOR HARMONIE „ST. JOSEPH". In de grote zaal van „Huis ten Halve" werd Zaterdagavond voor een talrijk publiek door de Harmonie ,,St. Joseph" een mooie jaaruitvoering gebracht. In zijn openingswoord deelde de nieuwe voorzitter, de heer N. Wakelkamp, mede, dat de heer H. J. S. Clemens, de oud voorzitter, tot ere-voorzitter is benoemd. Men gaat beginnen met een actie voor het Uniform-fonds. Voor de pauze bracht de Harmonie op voortreffelijke wijze een zestal muziek nummers ten gehore, waarnaar met on verdeelde aandacht werd geluisterd. Een paar populaire nummers als toegift, werden op hoge prijs gesteld. Na de pauze trad het gezelschap van de heer W. A. J. C. Wakelkamp op. Het was een genot om hierbij kennis te maken met de danskunst van Mevrouw A. M. Wa- kelkamp-Süter, wier bewegingskunst een uitbeelding is van wat innerlijk wordt doorleefd. Op prachtige wijze gaf het orkest-ensemble hierbij muzikale ver klanking, terwijl het ook genieten deed van mooie intermezzi. Een andere noot vormde het optreden van de fakir, die, in zijn verbluffende, goed gecontroleerde staaltjes van on kwetsbaarheid, het bewijs leverde, dat hij bij echte fakirs in de leer is geweest. Na afloop van de avond werd Mevrouw Wakelkamp vereerd met een nuttig ge schenk. D.O.S.V.—SOESTERBERG 1—0. Na een lange rustperiode moest Soester berg met 2 invallers de strijd aanbinden tegen een volledig D.O.S.V. Al spoedig blijkt, dat de lange rustperio de beide teams geen goed heeft gedaan. Er wordt aan beide zijden zeer slecht gespeeld, ofschoon verschillende spelers hun best doen. Alhoewel aan beide zijden zich twee opgelegde kansen voordoen, welke door meer beheersing tot twee doelpunten hadden kunnen leiden, bleven beide voorhoeden echter schotloos. De rust gaat dan ook in met blanke stand. In de tweede helft is Soesterberg ster ker, doch het speelt een verkeerde tac tiek, waarbij de snelle rechtsbuiten geen kans krijgt en zich vast loopt, terwijl de centervoor geen gaatje ziet bij de opge hoopte D.O.S.V.-achterhoede. Juist in een periode, dat Soesterberg sterker is, krijgt de D.O.S.V.-rechtsbin- nen een bal toegespeeld, die hij als een kogel afvuurt en dit is dan ook het enigste doelpunt van de wedstrijd. Het betekent de overwinning van D.O.S.V. Wie boven de Sahara vliegt ziet een beeld van troosteloze verlatenheid. Rots grond en onafzienbare zandduinen is het beeld dat deze woestijn geeft. Een gebied bijna zo groot als geheel Europa is prijs gegeven aan de dorheid en de onvruchtbaarheid. Het is moeilijk denkbaar, dat deze groot ste woestijn ter wereld in de oude tij den lang niet van zulk een dorheid is geweest. Eens is het grootste deel van de Sahara een betrekkelijk vruchtbaar gebied geweest, waar mens en dier kon den leven. Voor een deel is de Sahara door het werk van mens en dier woes tijn geworden. In de tijd van de Romeinen trokken er door de gehele Sahara grote transpor ten en groepen reizigers. Overal kon men toen nog Wadi's vinden, die gevuld wa ren met het kostbare water. Een klein deel van de Sahara bestond slechts uit werkelijke woestijn. Over grote gebieden trof men bossen en struikgewassen aan. De komst van de kameel was 't begin van de verslechtering voor de levens mogelijkheden van mens en dier. Door de vele kamelen, die spoedig over al werden gehouden en door de talrijke kudden geiten, vernietigden deze dieren in de loop der eeuwen over grote ge bieden de natuurlijke plantengroei. Daar kwam nog bij, dat de Bedouïnen heel wat bomen omhakten, om met het lover hun kudden in het leven te houden. Jaar na jaar en eeuw na eeuw ging dit zo door en de betrekkelijke reeds schrale grond van de Sahara kon een dergelijke uitbuiting niet verdragen. De plantengroei kon zich niet meer in voldoende omvang handhaven, boom- gordels gingen ten onder en het natuur lijke plantendek verdween steeds meer. De algehele vernietiging van de levens mogelijkheden in de Sahara werd in gezet door de zouten in de grond, die hun vernielend werk begonnen. De woestijn begon zijn opmars en nam steeds meer bezit van de eertijds be trekkelijk vruchtbare gronden. Waar eertijds dorpen en bossen waren ge weest drong in de loop der eeuwen het zand door en begroef alles onder een verstikkende laag. Nog heden ten dage kan men in de Sahara de ruïnes zien van dorpen en de overblijfselen vinden van versteende bossen. Ten Noorden van de plaatsen Gao en Agades kan men resten van dorpen vinden, waar nauwelijks 200 jaar gele- v. Weedestraat 23 Tel. 2577 Aanleg en onderhoud van GASleidingen en gasapparaten WATERleidingen en Sanitaire installaties ELECTR. Techn. Install.bur. DAKBEDEKKINGEN en onderhoud van daken. Stofzuigers enz. ook op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. WA T.' GE WILT KAPITEIN FAN TOMÉ ZOEKEN ÏJ>tE DWVEL IN EIGEN PERStW ONGELUKKIGE WIET &E,J>RT... trv PEN WENS spionHTken Z'J EN ZOEKEN HUNS LACH TOFFER TUSSEN DE KOOPVAARDERS H'J DE N/ICHTIGSTE ZEE- ROVERSBENDE BESTUURT. 2'JN MANNEN OVERVALLEN DE SCHEPEN OP KLAARUCH. te dag. den nog het leven heerste. Vooral de expeditie van Pontois heeft vele dorpen onder het zand aangetroffen. Het verdwijnen van het natuurlijke plantendek bracht echter met zich, dat er voor het zand geen hinderpalen meer waren. Waar het plantendek verdween ging op de duur de bodem over in zand. De wind had vrij spel en regelmatig werden enorme hoeveelheden zand in beweging gezet. Van de metersdikke zandlagen in 't midden van de Sahara werd steeds meer zand naar het Zuiden geblazen. Ongeveer zes millioen km2. kwam in be weging. De overheersende Noordelijke winden in de Sahara veroorzaakten deze beweging en zorgden ervoor dat het eenmaal begonnen proces geen einde nam. Zo heeft men vastgesteld, dat een enorme hoeveelheid zand zich met een snelheid van ca. 1 km. per jaar thans in Zuidelijke richting beweegt. Onafge broken voert de woestijn dan ook een hevige strijd tegen menselijke neder zettingen. Steeds verder dringt het zand op en op verschillende plaatsen kan men gehe le palmentuinen tot aan de kruin in het zand zien staan. Het is ook geen zeldzaamheid als men huizen tot aan het dak in het zand vindt. Allemaal het resultaat van het feit, dat de Sahara in beweging is. Waar berggebieden zijn, houden de rot sen het zand wel tegen, ook waar er voldoende plantengroei aanwezig is, kan het zand niet noemenswaardig opdringen, maar waar deze niet aanwezig zijn is de Sahara in de opmars. Een opmars die grote gebieden verloren doet gaan. Door de zeer grote afstanden in Afrika Kan men nu nog spreken van een drei gend gevaar inplaats van een direct gevaar, maar in de toekomst zal men zich zeker met dit probleem bezig moeten houden. Reeds nu schenkt men aandacht aan 't proces, want men heeft reeds we ten te berekenen, dat het onmogelijk is de bosgordel aan te leggen, die de Sa hara tot staan zou kunnen brengen. Alleen al tussen Nyamey en Segou zou men dan zoveel bomen moeten planten, dat iedere bewoner aldaar, vrouw, kind en man, ca. 1000 bomen zou moeten planten en onderhouden. Dit is een on mogelijkheid. De plannen gaan nu ook uit naar de rrigatie van grote gebieden. Hierdoor hoopt men, dat het plantendek zal toe nemen, waardoor er een begroeide zóne ontstaat, die het opdringende zand zal tegenhouden.

Soester Courant | 1955 | | pagina 2