Ju#3 M'": ÖtSiSEHUZJ Gelezen en geknipt. m W. A. Butzelaar u j ROUW- TROtTW- 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen TWEEDE BLAD KAPPER hoDERNE HAARVERZQPGING OOK U Triumph Sportrijwiel DE WITTE POMPEN MUNHARDT'S De viering van twee Nationale Feestdagen, 30 April en 5 Mei. Doof dat zanrbranden op Dw maag met 'n paar Rennies. Voorlopig programma. BAARN. TEL. 2783 Als de 40 gepasseerd bent is oppassen dobbel geboden. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. DE TUNNELS VAN EUROPA. waarschuwen tegen VAN DE „SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 De tachtigste verjaardag van dr. Albert Schweitzer is ook door de pers herdacht. Zo lazen wij o.m. in de Vrije Katholiek, het maandblad van de Vrije Katholieke Kerk in Nederland: „Van theologen zijn dikwijls heel lelijke dingen gezegd en dikwijls niet ten onrechte. De meesten gingen onder of bleven verstrikt in hun dogmatische hersenspinsels, die veelal met de levende glorieuze werkelijkheid niets gemeen hadden. Maar weinig theo logen hebben de moed gehad alles ach ter te stellen bij de actieve liefde-daad. Ik herinner mij nog de verbazing, de verwondering en de teleurstelling bij velen, toen de grote gevierde Bach-or- gelspeler, tevens schrijver van een stan daardwerk over Johann Sebastian Bach, diens leven en diens werken, plotseling ging studeren als zendeling-arts en toen naar Lambarene in het hartje van Afri ka verdween. En het is juist deze zelf- verloochende liefdedaad, die hem tot de grote wereldfiguur gemaakt heeft (o.a. Nobelprijswinnaar voor de vrede), die hij op 't ogenblik is, bewonderd, geëerd en - tegen zijn wil gevierd als het stra lende voorbeeld van de Christen-van- de-daad". Vaders en Zonen. Hoe groot het verschil tussen vader en zoon wel kan zijn, blijkt uit het volgen de artikeltje, dat wij lazen in het Ham- burgse blad „Die Zeit" en wanneer wij bedenken, dat het hier communistenlei ders en hun zonen betreft, dan stemt dat tot nadenken: „Hans Grotewohl, zoon van de Oostduitse Otto Grotewohl, woont in Oost-Berlijn, maar hij is geen partijman en bekleedt slechts een lage functie bij de kantoren van het „Natio naal Reconstructie-Program". Zijn baas is de partij-architect Hermann Hensel- mann, wiens zoon in 1953 naar het wes ten vluchtten. Stefan Brecht, zoon van de communistische auteur Bert Brecht, weigerde naar zijn vader in de Sovjet zone toe te gaan en ging in Parijs stu deren. In 1953 bezocht hij nog wel zijn ouders, maar eindeloze bezoeken aan fa brieken van het volk, discussies met par- tij-functionnarissen en smeekbeden van zijn ouders slaagden er niet in hem voor de partij te winnen en bij zijn ouders te houden. Kurt, zoon van de Oost-Berlijnse burge meester Friedrich Ebert, zit in de Tor- gau-gevangenis, door de Sovjet-vrienden van zijn vader veroordeeld tot 25 jaar dwangarbeid als „spion en agent". Zijn vader is president van de Vereniging voor Duits-Sovjet-vriendschap en lid van het Politbureau. In 1952 schreef ten slotte John Bechner, zoon van de minis ter van Cultuur, Johannes Bechner uit Londen naar zijn vader: „Moet ik U ver tellen, dat U als werktuig gebruikt wordt Als mijn vader houd ik natuur lijk van U, maar als ik zie, wat daar aan de overkant gebeurt, ben ik blij, dat onze wegen scheiden". Een baantje als beul. In de „Alkmaarse Courant" lazen wij, dat vrouwen niet altijd zo zachtzinnig zijn als zij zich wel voordoen. In de Ame rikaanse staat Florida ontstond kort ge leden door overlijden de vacature van staatsbeul. Tot veler verwondering kwa men niet minder dan 199 sollicitaties binnen, maar de verbazing steeg nog toen bleek, dat hiervan 187 afkomstig waren vanvrouwen. Bij een nader onderzoek bleek, dat de meesten van de ze vrouwen gescheiden waren. Zij zijn allen ondervraagd en het bleek, dat de motieven om naar deze macabere be trekking te solliciteren, overeenstemden. Zij kwamen niet in de eerste plaats af op het honorarium, doch meenden in het beulswerk een bevrediging te zul len vinden voor haar wraakgevoelens tegenover de-man-in-het-algemeen. Slechts weinig van de 187 dames waren gedreven door sensatiezucht, avonturen- drang of dergelijke gevoelens. Tenslotte heeft men toch maar een man het baan tje gegeven. De Russische vogelaar. „De echo van het Zuiden" neemt nog steeds enige Russische toezeggingen aan West-Duitsland onder de loupe en komt daarbij tot de volgende conclussie: „De Russiche vogelaar houdt nog niet op zijn verlokkende gefluit te laten horen; met 8TEENHOFFSTR. 83 - TEL. 3842 E Zo vast als één en één is twee, Hf Is onze baarverzorging oké heel veel hardnekkig geduld blijft hij doorgaan met zijn zoete vooizen de vogel „West-Duitsland" te lokken; tot nog toe heeft deze zich niet laten verleiden zich van zijn „vlucht" te verwijderen. Maar Rusland maakt het West-Duitsland wel moeilijk; herhaaldelijk heeft de Sov jet-Unie getracht door vergaande con cessies en aanlokkelijke voorstellen te voorkomen, dat West-Duitsland zich zou aansluiten bij de West-Europese Unie; amper twee weken geleden bood de Sov jet-Unie aan de Westduitse bondsrepu bliek te erkennen in ruil voor een wei gering van de Parijse accoorden en en kele dagen geleden heeft de opperste Sovjet besloten de staat van oorlog met Duitsland (er is geen prake van oost en west, maar aangenomen mag worden, dat hier ook West-Duitsland in begrepen is, omdat anders deze maatregel niet zou passen in het kader van de Russische vogelaarspolitiek) officieel op te heffen. Op zichzelf mag men deze maatregel be schouwen als de laatste maar ongetwij feld belangrijkste troef, die zij op tafel brengen om de gezamenlijke West-Eu ropese defensie down te doen gaan. Enorm Nog even een kort woordje uit „Trouw", het protestant-christelijke dagblad, over de staking van het personeel van de machinefabriek Hensen in Rotterdam: „U begrijpt, dat het rechterlijke vonnis, dat werkhervatting beval bij de Rotter damse machinefabriek, een reuze kluif is voor „De Waarheid". Het blad heeft met zeldzaam talent de fouten van het N.V.V. uitgebuit. En om de N.V.V.-ers in hun kwaad te stijven, heeft het de enor miteit gelanceerd, dat het rechterlijk vonnis een gevolg is van het man dement. Deze „aanslag op het stakings recht" eist volgens „De Waarheid" een overdonderde demonstratie van veront waardiging". Daar zal wel niet veel van terecht ko men. „Aprilbewegingen heeft men maar eens in de honderd jaar ZULT TEVREDEN ZIJN EEN ENGELS MET ZIET ONZE ETALAGE AGENT PHOENIX RIJWIELEN. voor kinderen,meHhijm en Honing De bestaande daartoe geëigende orga nisaties in de gemeente Soest, verenigd in een tweetal comité's, hebben plan nen beraamd om te komen tot de sa menstelling van een programma voor een waardige en grootse viering van de aanstaande verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, alsmede van de tiende herdenking van de bevrij ding van ons Vaderland van de Nazi overheersing. De Soester bevolking heeft, waarschijn lijk mede door het feit van de aanwe zigheid in de onmiddellijke nabijheid van het Paleis Soestdijk, in het verle den altoos getoond een zeer bijzondere genegenheid te bezitten ten opzichte van het Koninklijk Gezin. Er valt dan ook niet aan te twijfelen, dat de be volking wederom ook dit jaar op spon tane wijze uiting wil geven van haar verknochtheid aan onze Koningin en Haar Huis. Zij zal haar volle en daadwerkelijke steun en medewerking aan de plannen van het Comité niet onthouden, wanneer dit er in slaagt een programma op te stellen, waar mede deze gezindheid door alle groe peringen tot uitdrukking wordt ge bracht. De tiende herdenking van de bevrij dingsdag zal op zó eclatant mogelijke wijze moeten worden gevierd, daarover zal een ieder het wel eens zijn. Wan neer we nog even in onze herinnering terug gaan naar de dagen toen we ge bukt gingen onder het juk van de Duitse bezetting, van roof, gevangen schap, moord op onschuldige Nederlan ders, en van de diepste vernedering, dan beseffen we wederom goed het al les overtreffende geluk der herkregen vrijheid. De Voorzitter van het Landelijk Comi té heeft onlangs in een korte radio toespraak gewezen op de grote bete kenis van de bevrijdingsdag 5 Mei '45, die een tweeledig karakter droeg, t.w. de militaire en geestelijke vrijmaking van de onderdrukking. Het meest aan trekkelijke zou dan ook wel zijn, wan neer de bevrijding zou kunnen worden herdacht met een optocht, waarin dit tweeledig karakter zinvol tot uitdruk king werd gebracht. Wij twijfelen niet, of geheel Soest staat eensgezind achter het plan de viering van deze beide nationale feestdagen op zo luiterrijk mogelijke wijze te doen plaats vinden. Een stijlvolle doden-herdenking zal aan de feestviering vooraf gaan. Wij doen een beroep op alle inwoners van Soest zonder uitzondering om suggesties en bereidheid tot daadwerkelijke mede werking aan de bevrijdings-herdenking aan het Comité bekend te willen ma ken. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de heer W. J. van Schaffelaar, Stadhouderslaan 62, Tel. 2524, bene vens bij alle andere comité-leden. Het behoeft geen nadere verklaring, dat deze beide vieringen, waarvan U een voorlopig programma elders in dit nummer vindt afgedrukt, willen zij slagen, met aanzienlijke kosten ge paard gaan. Er zal daarom binnenkort een huis aan huis geldinzameling wor den gehouden. Zowel mannen als vrou wen boven 21 jaar, die bereid zijn daaraan actief deel te nemen kunnen zich daartoe schriftelijk of mondeling aanmelden eveneens bij de heer Van Schaffelaar of een der andere comité leden. Hoe groter het aantal deelne mers, hoe kleiner de wijken en hoe geringer dit werk voor ieder af zonderlijk. Wij vertrouwen, dat velen zich zullen melden. De tijd van inza meling kan men zelf zoveel mogelijk bepalen. Het ligt in de bedoeling slechts één inzameling te houden voor beide feesten. Van de opbrengst is goeddeels afhankelijk of de plannen ten volle tot uitvoering kunnen worden gebracht. Daarom deze leuze: „Geeft ieder naar vermogen met gulle hand en meldt U aan als collectant". HET ORANJE-COMITÉ. HET COMITÉ TOT HERDENKING VAN DE BEVRIJDINGSDAG 5 MEI 1955. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. voor de viering van Koninginne dag (30 April), de herdenkings avond (4 Mei) en de viering van de 10e Bevrijdingsdag (5 Mei). Opgemerkt wordt hierbij, dat dit pro gramma als zeer voorlopig moet wor den beschouwd, aangezien daarin nog allerlei aanvullingen en wijzigingen kunnen worden gebracht. jS£2z 30 APRIL 1955. 8.00 uur Dagopening door klokgelui. 8.15 uur Zanghulde door de school jeugd bij het Koningin Emma- monument, opgeluisterd door P.V.O. 8.15 uur Défilé langs het gemeente huis. Na afloop tractatie der kin deren en ontbinding der stoet. 10.30 uur Défilé voor het Koninklijk Paleis. In de namiddag tradionele voetbalwedstrijd. Wedstrijd voor kinderen met versierde fietsen. Oplaten van balonnen. 19.30 uur Volksdansen in Soester kle derdracht, afgewisseld met dansen door het publiek. 23.30 uur. Fakkel- en lampionoptocht. 24.00 uur Vreugdevuur. 4 MEI 1955. In de namiddag stille tocht naar de fusillade-plaats op Soesterberg. Des avonds stille tocht vanaf enkele pun ten in de gemeente naar het monument op Braamhage. Enkele toepasselijke liederen zullen daarbij ten gehore worden gebracht. Daarna zal in een der kerkgebouwen een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, opgeluisterd met muziek. 5 MEI 1955. 7.00 uur Dagopening. 7.45 uur Jeugdappèl. 8,15 uur Luiden der klokken. 9-10 uur Kerkdiensten. 10-12 uur Kinderspelen, georganiseerd door de Federatie van Buurt verenigingen. Dropping van voedselpakket ten. Officiële installatie van jeug dige burgers door de Burge meester; uitreiking van ere penningen. 12-13 uur Gemeenschappelijke maaltijd in de open ucht. 14.00 uur Bevrijdingsmars, georgani seerd door de Soester Sport federatie. 14.00 uur Allegorische optocht. 19.30 uur Opvoering van lekenspelen, zang- en muziekuitvoeringen op enkele punten der ge meente. 20.00 uur Opvoering van een histo risch toneelstuk is het St. Jo- sephgebouw door de Chr, Oranje-Vereniging „Beatrix". 21.00 uur Fakkel- en lampion-optocht. 22.00 uur Groot vuurwerk en gondel vaart met verlichte boten op de Eem. Uw adres voor hel huren van kleding Dan kunt D eigenlijk niet bulten Kruschen S&lts. Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. BIJEENKOMST VAN GEPENSIONNEERDEN. De afdeling Soest van de Bond van Ge- pensionneerden van Spoor- en Tramwe gen hield op 1 Februari 1955 in de Gou den Ploeg haar jaarvergadering. De opkomst van de leden was goed. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden werden herkozen en de kas- commissie bracht een gunstig verslag uit omtrent het gevoerde geldelijke beheer. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat in het afgelopen jaar 7 leden zijn overleden, 9 nieuwe leden tot de afde ling zijn toegetreden en enige verhui zingen van Soest naar elders en omge keerd hebben plaats gehad. Veel aandacht werd geschonken aan de stijging van de levensstandaard en aan de in verband daarmede toegekende toe slagen op de pensioenen, waarbij vooral de regeling van de zgn. aanpassingstoe slag aan critiek werd onderworpen en waarbij de hoop werd uitgesproken, dat de min of meer toegezegde herziening hiervan mag leiden tot aanpassing van de pensioenen aan de tegenwoordige lo nen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Slamat (10 Febr.). Indonesië; s.s. Automedon (12 Febr.). Ned. Nw. Guinea: m.s. Slamat (10 Febr.). Ned. Nw. Guinea: s.s. Tomini (3 Mrt.). Ned. Antillen: m.s. Helicon (10 Febr.). Ned. Antillen: m.s. Willemstad (15 Fbr.). Suriname: m.s. Stentor (23 Febr.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Sterling Castle (12 Febr.). Canada: s.s. Rijndam (9 Febr.). Canada: s.s. Am. Defender (10 Febr.). Canada: m.s. Noordam (17 Febr.). Argentinië: m.s. Alhena (9 Febr.). Argentinië: m.s. Alb. Dodero (16 Febr.). Brazilië: m.s. Alhena (9 Febr.). Brazilië: s.s. Highland Monarch (14 Febr.). Australië: s.s. Himalaya (14 Febr.). Nieuw Zeeland: via Engeland (12 Febr.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Geachte Redactie. Prinses Wilhelmina hield dezer dagen een radio-toespraak over 't verkeersfat- soen in Nederland. Zij was er lang niet over tevreden, zoals U wel gehoord zult hebben. Op de open bare rijweg worden onveiligheid en kan sen op rampen door de weggebruikers zélf geschapen. Soms gebeurt dit in on wetendheid, soms min of meer bewust door zinloze haast, maar ook vaak uit een soort hebzucht om altijd de voorrang te willen hebben. Volgens Prinses Wilhelmina is er een algemeen gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel en respect jegens andere weggebruikers. Wij staan doorlopend aan grote gevaren bloot, waarbij ieder ogenblik slachtoffers kunnen vallen. In Noorwegen ondervindt men welwil lendheid en zelfs voorkomendheid in het verkeer; waarom kan dit in Nederland ook niet U, die deze indringende, bewogen en toch kordate toespraak hebt beluisterd, U zal zich misschien afvragen: Waarom zo'n plotselinge actie voor veiliger ver keer van de zijde van Prinses Wilhel mina Ik geloof niet, dat het toevallig is, dat deze rede werd uitgezonden tijdens hoogspanningsdagen van de riskante verkeersopstopping rond Formosa. Ook daar gaat het er om wie de voor rang zal hebben waar de wegvernauwing bedenkelijk smal wordt. Ook daar dreigt alle dag een vreselijke botsing als het menselijk gevoel voor recht en redelijkheid zou moeten wijken voor machtsbegeerte en brute doordrij verij. Prinses Wilhelmina kon dit niet recht streeks naar voren brengen. Zij heeft zich immers officiëel uit het politieke leven teruggetrokken. Zij gaf er echter duidelijk blijk van ook thans nog volko men achter Haar (politieke) idealen te staan. Haar rede was méér dan: „Wees een héér in 't verkeer". SEBO DETMERS. Komt er een onderzeese verbinding naar Afrika In heel de wereld neemt de drang toe om meer tunnels te bouwen om de efficiency van het verkeer te bevorderen. Amerika gaf het voorbeeld, maar ook Europa is bezig zijn verkeersnet te reorganiseren en aan te passen aan de eisen des tijds. Een belangrijke stoot daartoe is gegeven door de ontwikkeling van het luchtverkeer, dat zich inmiddels een vaste en steeds belangrijker plaats heeft veroverd. Echter ook het spoorweg- en autoverkeer heeft zijn wensen. Deze zijn zeer dringend ge worden sinds men de concurrentie-hand- schoen met het vliegtuig heeft opgenomen. Honderd millioen gulden. Dit speelt niet zozeer in Nederland een rol, maar zeker in groter verband. En de kapitalen, die nodig zijn om die wensen te vervullen, zijn enorm. Alleen het project in Velsen verslindt een bedrag van ver over de honderd millioen. Men verwerkt daarvoor onder meer 36 millioen kg. wa- peningsstaal en 360.000 M3 beton. Het resultaat: drie tunnels, waarvan de spoortunnel ruim 3200 m. lang zal zijn en de dubbele autotunnel ruim 1640 m. Een gigantisch werk, waarvoor men pas het ware respect krijgt, wanneer men op het werk in uitvoering rondwandelt. De grootste van Europa. Een grote tunnel op het vaste land van ons werelddeel vindt men in Lyon. Het bouwwerk heeft een lengte van 1750 m„ maar er liggen vier prachtige rijbanen naast elkaar, elk met 'n breedte van 12 meter. De banen gaan onder de heuvel Croix-Rousse door en kunnen 40.000 wa gens per dag verwerken. Voordat dit staaltje van Frans technisch kunnen gereed was, had men in Liverpool reeds een grotere tunnel gebouwd en deze is in Europa nog de grootste. De reeds genoemde ondergrondse verbin dingen staan ten dienste van het inter- locale verkeer. Grootser nog zijn de tun nelplannen, die men op internationaal ni veau heeft ontworpen. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem dele week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw In gewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpllletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpllletjes f 1.20 per flacon. 67 Onder het Kanaal. In de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan de plannen die bestaan om een Ka naaltunnel te bouwen, waarvan men al leen nog wordt weerhouden door politie ke motieven. De Fransen zijn het meest enthousiast voor deze verbinding onder zee. Zij zijn voornemens een geul onder de zee te leggen op een diepte van 105 meter. Ruim 30 kilometer zal men zich direct onder water bevinden. In totaal zou de tunnel ruim 50 kilometer lang moeten worden. Ook de Engelsen hebben een Kanaal-tun nelplan, dat nog grootser is en een on dergronds traject projecteert van 70 kilo meter, maar de belangstelling voor het plan is in de vesting Engeland met zijn politiek van „splendid isolation" veel geringer. Naar Afrika Niet minder groots zijn de plannen om twee continenten met elkaar te verbinden tussen Gibraltar en Spaans Marokko. Hierdoor zou een onafgebroken treinreis mogelijk worden tussen b.v. Moskou en Kaapstad. De kosten en de moeilijkheden van deze tunnel, die van Tarifa naar Alcazar zou lopen, worden niet zo hoog geschat als die van het Kanaal. Men wil de ondiep ste plaatsen van de Straat van Gibraltar met elkaar verbinden en een tunnel bou wen, die 32 kilometer lang zal zijn. De kosten zouden ongeveer 60 millioen dollar bedragen. Een kanaaltunnel zou 150 mil lioen dollar vragen. Door de Mont Blanc. Dichter bij verwezenlijking dan de voor gaande plannen is de gedachte om de hoge berg Mont Blanc te doorgraven. De Mont Blanc ligt in de Alpen tussen Italië en Frankrijk en is 4810 meter hoog. Het is een prachtig gebergte voor toeris ten, maar het snelverkeer tussen Frank rijk en Italië wordt er zeer door belem merd. Bestaat er een tunnel, dan wordt de autoweg tussen Parijs en Rome 170 km. korter, waardoor tal van besparingen worden verkregen. Voordien zal men ech ter nog eerst een kleine zeventig millioen op tafel moeten leggen om het plan uit te voeren. De tunnel zal gebouwd moeten worden tussen Chamonix en Entreves (Italië). De onderaardse gang wordt 12 km. lang en wordt de grootste ter wereld. Men is in 1946 reeds met de uitvoering begonnen. Een gang van 800 M. was reeds gereed, toen men plotseling stopte. De financiële regeling van het plan stond op losse schroeven en daar Italië en Frankrijk op korte termijn niet tot een accoord kon den komen, legde men het werk stil. Pas in 1953 werd een accoord ondertekend, dat een goede basis voor de uitvoering bood. Het is nu een kwestie van uitvoe ring geworden.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5