Het Gemenebest weer bijeen. von ts sen r Weerbericht. V.. J SPORT. Studentenfeest. YENEMA FALCON REGENKLEDING IN DE HOEK. In Uw haar de nieuwe lijn LigneLA FLAMME Kapsalon BUTZELAAR 33e JAARGANG No. 11 DINSDAG 8 FEBRUARI 1955. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 VAN KOLONIALE CONFERENTIE TOT COLOMBO. De conferentie van de eerste ministers van de landen van het gemenebest, die op het ogenblik in Londen ge houden wordt, is de zesde sinds het einde van de tweede wereld oorlog. Eén van de vorige conferenties, waaraan de ministers van Buitenlandse Zaken van het gemenebest deelnamen, werd in 1950 in Ceylon gehouden en hieruit kwam het Colomboplan voort, dat de economische ontwikkeling van Zuid Azië ten doel heeft. Het contact, dat tussen de landen van het gemenebest onder houden wordt, is tegenwoordig hechter dan ooit, wat van grote betekenis is bij het huidige wereldgebeuren. Het begin van dit samenkomen van staten, die vroeger alle onder Britse heerschappij stonden, was een „koloni ale conferentie", die plaats vond ter ge legenheid van het eerste regeringsjubi leum van koningin Victoria in 1887. Hiertoe werden vertegenwoordigers van een aantal koloniale regeringen uitge nodigd om in Londen „zaken van alge meen belang" te bespreken. Men be schouwde deze conferentie toen als een interessant experiment. Doch pas tij dens het tweede jubileum in 1897 werd een tweede bijeenkomst belegd. Na nog twee conferenties in 1902 en in 1907 besloot men deze samenkomsten gere geld te doen plaats vinden, althans ten minste eens in de vier jaar. Dit besluit vormt de grondslag van wat later als het gemenebest bekend zou worden. Er waren toen voorstellen om een federale organisatie te vormen, wat tegenwoordig een „super-nationaal ge- zagslichaam" genoemd zou worden, doch deze werden verworpen. Stilzwijgend werd het beginsel aanvaard, dat het rijk een soort groep van vrije naties zou worden, hetgeen later officiéél be lichaamd werd in het „Statuut van Westminster". De deelnemende staten zouden volledig souvereine onafhanke lijke staten worden, doch zij zouden tezamen een hecht bondgenootschap vormen. Een ommekeer. Dat was toen een geheel nieuwe ge dachte. Vandaar dat velen ook zeer twijfelachtig tegenover deze opzet ston den en niet verwachtten, dat dit sy steem zou werken en duurzaam blij ken. Doch het heeft gewerkt en in de loop der tijden is de band zelfs stevi ger geworden. Het heeft zelfs een grote revolutionnaire verandering overleefd, die niemand in 1887 of zelfs in 1907 kon hebben voorzien. Die verandering, die op het ogenblik als vanzelfsprekend wordt aangenomen, is, dat de premiers van India, Pakistan en Ceylon nu niet alleen rechtens, doch uit vrije wil aan de conferentie deel nemen. Wat ons deze tijd mag deren, verontrusten of mankeren, in één sector wordt het licht. Mededeelzaam van nature geeft De Bilt om de twee uren telefonisch weerbericht Draai een nul en nog wat cijfers, bange buien-binnenblijvers, en een stem zegt je subiet wanneer weer de zon gaat schijnen, al de fronten laat verdwijnen die je op de weerkaart ziet. Van de plaat, dus onbewogen dringen natte en soms droge laatste nieuwtjes tot ons door over mist of sneeuw of regen, ijzel, storm of windkracht negen, druk de hoorn maar aan je oor. 't Weer is één der schaarse zaken, die we krijgen en niet maken, de regering blijft er af. 't Lacht om wetjes of bepaling en een onweersbui heeft maling aan een vrije reis van Staf 't Heeft van politiek geen notie, in de Kamers helpt een motie over vorst of dooi geen duit. En we vonden, naast atomen, (wat niet is, dan kan nog komen!) nog geen weerbelasting uit. Weerbericht om de twéé uren „Lekker hoor", meent een der buren, ouwe juffrouw HavergoH. ,,Ik heb wel-ler-is gelezen: 't Weer zal nou veel beter wezen nou 't maar bijgehouwe wordt JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) Hierin ligt de grote betekenis van het instituut „het gemenebest" en van zijn conferenties. Het is een groepering van vrije landen, waarbij noch ras, noch godsdienst, noch gewest een rol speelt. Het omvat vijf continenten en ontel bare taalgebieden en godsdiensten. Het functioneert, noch in de Verenigde Na ties, noch ergens anders als een georga niseerd en gedisciplineerd „blok", dat op commando te allen tijde en overal eensgezind zijn stem uitbrengt. Het heeft zijn verschillen en interne strijdpunten, hetgeen in een vrij bondgenootschap hetzij van mensen of van volkeren, nu eenmaal onvermijdelijk is. Het heeft echter, wat misschien heel onlogisch schijnt, zijn eigen eenheid van idee en van doelstelling; zijn eigen opvatting van dit bondgenootschap tus sen een „groep van vrije naties". Nehroe premier. De op dit ogenblik in Londen gehouden conferentie komt op een moeilijk en misschien zelfs gevaarlijk moment in het wereldgebeuren. Het is niet waarschijnlijk, dat de bij eenkomst definitieve en bindende be sluiten zal nemen. Dat ligt ook niet in de aard van het instituut. Doch ten tijde van internationale moeilijkheden is het zeer waardevol, dat een aantal vrije regeringen van Europa, Azië, Af rika, Amerika en Austraal-Azië open en eerlijk van gedachten wisselt en op deze conferentie gebeurt dit openlijker dan op enige andere internationale con ferentie. Nehroe, de premier van India, is nu bv. naar Londen gekomen na een bezoek aan Peking. Na deze conferen tie gaat hij naar Moskou. En hierbij is het van betekenis, dat hij niet alleen de premier van India is, maar ook de premier van het gemenebest. Het gemenebest is een belangrijke factor in het wereldgebeuren geworden. Degene, die destijds bij de voorberei dingen voor de viering van het jubi leum van koningin Victoria, het eerst het idee opperde om een „koloniale conferentie" in Londen te beleggen, zal in de verste verten niet hebben kun nen vermoeden, wat voor reusachtige gevolgen dit zou hebben. \oTO, - GEtfOOFOTPARATE BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 S.E.C. NIJENRODES 5-2. S.E.C. heeft het Zondagmiddag bijzon der goed gedaan aan de Bosstraat en Nijenrodes, de club uit Breukelen, is de dupe geworden van de productieve bui van de gastheren. Het zag er aan vankelijk niet naar uit, dat S.E.C. een royale overwinning zou gaan behalen, want na tien minuten opende Van de Grift van Nijenrodes de score en hielp daarmee zijn club aan de leiding. Dit duurde niet zo lang en het was Ten Hove, die met de gelijkmaker zijn eerste goal scoorde. Een minuut of vijf later kreeg hij opnieuw een kans, toen Wij- nands de bal gunstig voor de voeten van z'n middenvoor legde, die S.E.C. een 2-1 voorsprong gaf. Na de rust kreeg Van de Broek al spoedig een kans de voorsprong te ver groten. Hij schoot de bal echter niet rechtstreeks op het doel, hetgeen ieder een verwachtte, maar passeerde een Nijenrodes-back en bracht met een ferm schot de stand op 3-1. Dat zou voldoende geweest zijn, maar S.E.C. kreeg er nu pas goed zin in en een goede combinatie tussen Van de Broek en Ten Hove stelde de laatste in de gelegenheid z'n derde doelpunt te maken en daarmee de stand op 4-1 te brengen. Steeds groter werd nu het overwicht van S.E.C. en een nieuwe combinatie Ten HoveVan de Broek zorgde voor het vijfde en laatste doelpunt. Nijenrodes trachtte hardnekkig de voor sprong te verkleinen, hetgeen enige minuten voor het eind van de wedstrijd gebeurde. De linksbinnen van Nijenro des speelde zich vrij en keeper Renooy kwam te laat in gestrekte houding om het zuivere schot te keren. Erg belang rijk was dat echter niet meer, want de voorsprong van S.E.C. was te groot en de flinke overwinning stond al vast. De einduitslag werd 5-2 voor S.E.C. De andere uitslagen waren: S.E.C. AIJsselmeervogels A 3-2. S.E.C. ASpakenburg A 9-1. Donar bS.E.C. b 7-1. N.S.C.B.D.C. 1-1. B.D.C. heeft het in Nijkerk niet gemak kelijk gehad en voor een groot deel is dat te wijten aan het vrij forse spel van de Nijkerkers. De gelijkopgaande strijd in de eerste helft leverde een goal voor de gast heren op, want vlak voor rust wist R. Muis zijn club aan een 1-0 voorsprong te helpen. B.D.C. liet zich echter niet ontmoedi gen en na rust zette zij er alles op om de voorsprong van de Nijkerkers te niet te doen. Dit lukte, al was het dan door middel van een strafschop, die Huurdeman 12 minuten voor het eind van de wedstrijd wist te benutten. De 1-1 uitslag was voor B.D.C. niet onbevredigend, daar twee spelers ont braken. De backs Appelhof en Wester- veld waren vervangen door De Jong en Gros. De beide invallers bleken echter uitstekend in staat de Nijker- ker aanval de baas: te blijven. De andere uitslagen waren: B.D.C. AAmsvor^' A 3-1. i'.D.c.' A P.W.C. "3 4-4. VOETBAL. Het Soester Politie-elftal heeft Zaterdag middag tegen het elftal van „Zonnglo- ren" gelijk gespeeld. De Hartog maakte 2 doelpunten, van Ginkel één en „Zon negloren" eveneens drie goals. T.T.V. „SHOT". KAMPIOENSCANDIDAAT ZEIST MET 7-3 VERSLAGEN. Groot was de belangstelling afgelopen week voor de belangrijke wedstrijd Shot- Zeist. Het was aan beide teams te merken, dat de belangrijkheid van deze wedstrijd zijn invloed deed gelden; de spelers waren tot het uiterste geconcentreerd. In een sportieve en voor de aanwezigen zeer spannende wedstrijd schudden onze Soester tafeltennissers wederom een concurrent van zich af, maar alvorens het zover was hebben de spelers van Shot 1 (Th. Daselaar en de gebr. A. en B. van Haarlem) al hun technische en tactische talenten moeten tonen om de sterk spelende Zeistenaren te bedwin gen. Speciaal in de wedstrijden B. van Haarlem-de Jong, A. v. Haarlem-Bosch en Th. Daselaarde Jong kwamen de Shot-spelers tot verrassend goed spel. Voor Shot 1 werden de punten alsvolgt gescoord: A. v. Haarlem wint van Bosch 21-17, 21-18, A. v. Haarlem wint van Amerongen 21-15, 21-8, A. v. Haarlem verliest van de Jong 18-21, 19-21, B. v. Haarlem wint van de Jong 21-10, 16-21, 21-14, B. van Haarlem wint van Van Amerongen 21-17, 21-16, B. v. Haarlem verliest van Bosch 21-10, 14-21, 15-21. Th. Daselaar wint van Van Amerongen 21-19, 21-19. Th. Daselaar wint van de Jong 21-18, 21-18 en verliest van Bosch met 16-21, 13-21. Tenslotte bleven de gebr. v. Haarlem met 21-15, 21-18 de meerdere over Bosch en de Jong. Einduitslag aldus 7-3. Door niet opkomen van Pats 2 won Shot 2 met 10-0. Shot 3 behaalde een zeer verdienstelijk gelijk spel tegen het ongeslagen Velox 2. Aanvoerder B. Hoyng en B. Dahlberg boekten ieder 2 overwinningen en scoor den in het doublé de gelijkmaker. C. van Haarlem kwam niet tot winst. De overige uitslagen waren: Hakaspa 1Shot 4 4-6. D.O.S.C. 1—Shot 5 5-5. Shot 6Hakaspa 2 5-5. Shot 20Shot 16 4-6 (dames). Shot 9Shot 13 7-3 (adspiranten). Shot 10Shot 14 2-8 (adspiranten). Het programma voor deze week: Maandag: Barna 3Shot 1. Dinsdag: Velox 2Shot 2. Woensdag: Over 't Net 3Shot 3. Donderdag: Shot 4S. en S. 1. Shot 5V. en V. 4. Vrijdag: Shot 19Shot 18 (dames). Zaterdag: Shot 7Shot 12 (adspiranten). Shot 11Shot 15 (adspiranten). Na een voorbereiding van enige dagen kon „Eemland" Vrijdagavond de stu denten in de tandheelkunde ontvangen, die Soest hadden gekozen, als plaats om hun jaarfeest te vieren. „De Knollenplukkers" bliezen een wel komsmars en een groot deel van Soest was komen kijken naar de olifant of de kameel, die zou meekomen. Geen olifant en geen kameel waren te zien, maar wel een vijftal ezels, als comité van ontvangst. De Burgemeester sprak een hartelijk welkomswoord tot de gasten, die al len stijlvol gekleed waren, waarna zij de metamorphose van Eemland iri; ogenschouw konden gaan nemen. De grote zaal was gedecoreerd met honderden ballonnen, die op hun on dergang hingen te wachten. Onder een lommerrijke pergola speel den Lex Vervuurt en z'n Zapakara's, er was een pierement en een dorstver- wekkende bierkelder, terwijl op an dere plaatsen „The Windmills" en „The Hawaian Minstrels" voor de nodige vlotte klanken zorgden. Het was een vrolijk feest, zonder een wanklank en om vier uur ging men zich klaar maken voor de terugreis met de extra-trein naar de Domstad. De pessimisten hebben ongelijk gekre gen en ook zij, die hartverscheurende verhalen weten te vertellen over woes te studentenfeesten. Naarstig hebben we gezocht naar de man, die in staat geacht mocht worden de lampen te slopen of een medestudent te lijf te gaan, of die zich geroepen voelde zo veel te drinken, dat hij naar de trein gesleept moest worden. Niets van dat alles. Er waren prettige feestvierders in „Eemland", met een gezonde dorst en veel danslust. Maar niet die twee daar Die zitten samen in een hoekje te pra ten. Vrij geheimzinnig, alsof ze een partij morphine aan het verhandelen zijn. Ze hebben geen aandacht voor het vrouwelijk schoon, maar wel voor het F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 2803 Hofleverancier van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Dames- en Herenkleermakerij. DEPOT PALTHE. HET ADRES VOOR SOEST VOOR Ineens staan ze op en wandelen naar de uitgang. Ze wankelen niet, o nee, maar helemaal zuiver is het toch ook niet. Ik loop achter hen aan, bereid een luchtje te scheppen en nieuwsgie rig naar het doel van hun tocht. Het regent, maar moedig gaan ze gearmd op weg in de richting van het politie bureau. Mogelijk zijn ze op een kunst- gebittenleverantie aan Hermandad uit. Ik had nog willen roepen „Pas op die boom!", maar het was al gebeurd en ijverig stond de één z'n suizebollende hoofd te wrijven. Verder maar weer, arm in arm. Op nieuw wat is te laat met m'n waarschu wing en hetzelfde hoofd bonsde tegen een andere boom. De getroffene ging mismoedigd op een stoepje zitten en zuchtte: „We moeten maar even wach ten tot die optocht voorbij is, Henk, want zo is het geen doen Die bomen aan de hoofdweg zijn al veel in opspraak geweest, maar dat ze 's nachts een optocht houden, hebben ook wij nimmer geweten. GYMNASTIEK. „Crescendo" ontving de vererende uit nodiging deel te nemen aan de uitvoe ring van de Baarnse Gymnastiekvereni ging op 12 Februari a.s. Voor een enkele keer mag ik wel eens een onvertogen woord gebruiken wan neer ik zeg, dat mensen vaak lamstra len tegen elkaar zijn. Ik weet nog wel andere woorden, die het hieronder beschrevene beter zouden kwalificeren, maar dat probeer ik maar niet eens opgenomen te krijgen. Hoe grote volwassen mensen te noemen, die elkaar voortdurend op de meest geniepige manier het leven trachten ondragelijk te maken Mensen, die ge niaal zijn in het vinden van treiterma nieren, om de naast hun en onder één dak wonende oudere mensen het leven zo zuur maken, dat U er, als normaal mens, van naar Uw hoofd grijpt. Met alles wordt gesmeten, overal staan blijkbaar stokken klaar om een flinke roffel weg te geven en zoonlief krijgt uitsluitend toestemming om „hamertje tik" tegen de muur te spelen. De trek- schakelaar in dat overgehorige huis is bovendien een pracht instrument ge bleken, om er des avonds en des nachts flink de spanning in te houden, want wanneer dit apparaat op de juiste wij ze wordt gebruikt, is het of de muren omvallen. Gezapige scheldpartijen van niet hoog staand gehalte, klinken van achter de muur even duidelijk alsof ze recht streeks tot de ander partij worden ge richt. Deze handelingen vormen geen „overtuigend bewijs" uiteraard, want de scheldwoorden kunnen tegen ieder ander zijn geuit. Waar twee kijven hebben (meestal) twee schuld. Ook hier kan dit het ge val zijn, al ben ik daar niet zo van overtuigd. Vriendelijke verzoeken helpen niets en politieneel is er niet veel te bereiken. Een schoen of een ander zwaar voorwerp valt nu eenmaal gemakke lijk uit de hand en per slot is er geen wet, die kan verbieden je bedschake- laar te gebruiken als dat nodig is. Tegen zulke handelingen staat de po litie machteloos en alleen „Fatsoen" kan in dergelijke zaken oplossing brengen. Wanneer dit uitblijft komt het er van, dat een der partijen z'n zinnen verliest. Dan vallen er brokken en is Holland in last. H. OEKMAN. IN ONZE SALON TOEGEPAST. STEENHOFFSTRAAT 53 - TEL. 2842 CRITIEK OP DE KERK. Donderdagavond zal in de Geref. Kerk aan de Julianalaan een evangelisatie samenkomst gehouden worden, onder leiding van ds Lambers Heerspink. Ds J. Overduin, gewezen evangelisatie predikant van Amsterdam, bekend ook om zijn boek „Hel en hemel in Dachau", zal die avond spreken over het onder werp: „Ik heb te veel critiek op de Kerk". Het Geref. Zangkoor zal, onder leiding van de heer G. Nagel van Baarn, ver schillende geestelijke liederen ten geho re brengen. De vergadering is voor iedereen vrij toe gankelijk en programma's worden gra tis verstrekt. Men zie de advertentie in dit blad. FANCY-FAIR V.V.V. Donderdagavond, te 7 uur, opent de V.V.V. de deuren van de grote fancy- fair, welke in de zalen van Eemland wordt gehouden. Op dit uur verricht onze Burgemeester de officiële opening en het is begrijpelijk, dat dan op de eerste plaats alle leden worden ver wacht. Het moet een groot feest worden voor en van alle V.V.V.-leden. BONTE AVOND VAN DE B.D.C.-DAMES. Vele jonge dames waren Zondagavond gastvrouw in het St. Josephgebouw en vele jonge mannen offerden graag hun bijdrage ten behoeve van de R.K. Da meshandbalvereniging B.D.C. om te kunnen dansen bij de muziek van „The Happy Boys", een vijftal jonge knapen met veel rythme en flair, om een avond van jonge mensen te doen slagen. De vier „Montanas", drie imitatie-cow boys en een cowgirl zorgden voor woes te Wild-West liederen, waarbij de aan wezigen uit volle borst meezongen. Een verloting zorgde voor het spekken van de kas en men bleef tot laat in de avond gezellig bijeen. Een storing in de electriciteitsvoorziening verhoog de de feestvreugde.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1