van £ssen v.. VENEMA H.M.W. MODEL 1955 r |P£Clflj™PTIE^ Uniformeneoncert P.V.O. Rond Formosa. '^TO^E^OOR^PARMil^ De werkplaats voor minder- valide arbeidskrachten te Soest in 1954. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. IN DE HOEK. FALCON REGENKLEDING De onverwoestbare - 'n Juweel van een bromfiets Garage ,,'T WESTEN" - JAN TIMMER DINSDAG 15 FEBRUARI 1955. 33e JAARGANG No. 13. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.19 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De letters P.V.O. vormen de afkorting van ..Patientia Vincit Omnia", hetgeen in goed Soesters betekent: „Geduld overwint alles". Dat dit klopt heeft P.V.O. Zaterdagavond bewezen, want de behoefte aan een uniform bestaat waarschijnlijk even lang als de vereni ging, n.1. 55 jaar. Vijf en vijftig jaar lang hebben muzi kanten in colbertjes een muziekvereni ging in stand gehouden en nu is het dan eindelijk zo ver. Nu kon de heer J. K. de Bruin, die Zaterdagavond in het St. Josephgebouw de eerste dona teursuitvoering van P.V.O. opende, ge wagen van het geduld, dat overwonnen had. Van de 33 maatcostuums, tezamen vormend de correcte kleding van de Soester Muziekvereniging. Spr. heette de aanwezigen welkom en speciaal richtte hij zich tot de heer H. Kok, ere-directeur, wethouder De Haan en de heer Van Es, hoofdinspec teur van politie. rinus Larsen hief de dirigeerstok en de mars „Leve het Regiment Grena diers" van N. A. Bouwman klonk als een triomfmars. De 5 tamboers en het slagwerk hadden hieraan het leeuwen aandeel en het St. Josephgebouw was haast te klein voor dit machtige geluid. „De Vliegermars" van H. Dostal, „Les Saltimbanques" van Louis Ganne, „Münchner Kindl", een wals van Karl Komzak, bewezen al spoedig, dat de nieuwe kledij inspirerend op de uit voerenden werkte. Het was „af" en zelfs de moeilijke overgangen vormden geen probleem. Clarinetten, saxophones, tenoren, alten, baritons, bassen, trombones, pistons en slagwerk, zij vormden een fraai geheel onder uitnemende leiding, waardoor de aanwezigen genieten konden van goede muziek. Speciaal de pistonsolo's van de heren Herni en Vos vielen in de smaak van het publiek, dat nog tal rijker geweest zou zijn, wanneer het weer wat meegewerkt had. De afwezigen kunnen echter hun kans De heer De Bruin deelde mee, dat het bestuur van P.V.O. hem verzocht had deze avond te openen en dat hij gaarne aan dit verzoek gevolg gaf, daar er tussen P.V.O. en hemzelf een hechte band was ontstaan. In alle bescheidenheid vergat de heer De Bruin te vermelden, dat deze band door hemzelf gelegd was; door zijn werkkracht, waardoor het mogelijk was, dat hij de motor werd van de actie, die beoogde 7500 gulden bijeen te bren gen voor de uniformen. Geen 7500 gul den, maar 9000 gulden vormden het trotse resultaat en de heer De Bruin merkte op, dat dit in Soest plaats vond. In hetzelfde Soest, waarvan men zo graag beweert, dat er niets tot stand kan komen. Een .tweede succes achtte spr. het feit, dat al het geld - in Soest verkregen - ook in Soest besteed was, en een spe ciaal dankwoord voor de firma Buur man, die in korte tijd de uniformen vervaardigde, achtte spr. op zijn plaats. Met een korte opwekking tot de aan wezigen aan P.V.O. te blijven denken, beëindigde de heer De Bruin zijn woord van welkom. Langzaam ging het doek open en daar stonden 32 mannen en één meisje in hun splinternieuwe uniformen. Stram van houding, trots op het bereikte re sultaat. Een hartelijk applaus begroette directeur en muzikanten, de heer Ma- Vier en zestig schepen, Alles inbegrepen, Dus een hele vloot, Ligt op zee te wachten, Spaart voorlopig krachten Voor geval van nood. Wat de diplomaten Met elkander praten Helpt nog wel.... misschien; Maar zo tussenbeten Laten de partijen Graag hun tanden zien. Jagers vliegen nijdig En niet onpartijdig Op en af en aan; Dus de operaties, Het zijn demonstraties, Gaan weer „volgens plan". Burgers moeten vluchten, Plukken reeds de vruchten Van dit nieuwe front; De soldaten branden De ontruimde landen Tot verschroeide grond. Nog steeds na tien jaren Dreigen de gevaren Klinkt het oude lied: Ondanks al die vloten Zegt men onverdroten: Oorlog komt er niet JAAP MIJDERWIJK. Nadruk verboden.) nog benutten op Woensdag en Zaterdag a.s. en men kan kaarten, die niets kosten, omdat de concerten een ge schenk aan de Soester burgerij zijn, bij V.V.V., Steenhoffstraat, op de Ko- renweg 3 en in de Kerkstraat 28 be komen. Voor de pauze dankte de voorzitter van P.V.O., de heer A. Hooft, voor het prachtige geschenk van de Soester be volking en spr. wees er op, dat P.V.O. bijzonder trots is op het keurige uni form. De tweede helft van de avond bracht de Graaf Zeppelinmars van Carl Teike, Morning, Noon and Night in Vienna, de bekende ouverture van Frans von Suppé, een wals van Johan Strauss (Le Sang Viennois), Auf der Wacht van P. Dierig (pistonsolo), The Phan- tom Brigade van W. M. Myddleton en tot besluit „Hollands Glorie", een mars van Langlois. Een avond, waarvan de aanwezigen hebben genoten en waarop P.V.O. met trots kan terugzien. een gezamenlijke werkplaats te over wegen. Deze besprekingen zijn nog gaande, zodat Soest nog niet tot uit breiding over kan gaan en ook vrou wen tewerk stellen, zoals in de bedoe ling ligt. De heer Swart nam in April afscheid als leider en de heer Torjuul werd tot werkmeester benoemcj- Dit bleek al spoedig een gelukkige keuze te zijn. In 1954 bedroeg het aantal geplaatsten vrijwel steeds 15 personen, maar er kwamen betrekkelijk veel mutaties voor, doordat het Gewestelijk Arbeids bureau 14 personen naar het vrije be drijf wist af te voeren. Een deel hier van kwam terug en door Maatschappe lijk Hulpbetoon werden ondersteunden aangewezen voor de Werkplaats, zodat het aantal deelnemers weer op 15 kwam. De commissie, die de gemeente van advies dient, waar het de werkplaats betreft, en die bestaat uit de heren Bast, Brons en Hilhorst, vertegenwoor digers van de drie vakcentrales, en vertegenwoordigers var het Ministerie van Sociale Zaken en het Arbeidsbu reau, kwam in 1954 zesmaal bijeen. Het aantal opdrachten is niet voldoende gebleken, maar het tekort op de ex ploitatierekening zal door een subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken verkleind worden of verdwijnen. Het juiste subsidiebedrag staat echter nog niet vast. PRINS CARNAVAL VOOR HET EERST GESIGNALEERD. Prins Carnaval is net als St. Nicolaas, hij heeft het verschrikkelijk druk wan neer zijn tijd gekomen is. De R.K. Tafeltennisvereniging „Soest- dijk" heeft de primeur voor Soest gehad en Zijne Hoogheid heeft zich ongedwon gen en minzaam temidden van de leden vermaakt. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 In de „goede oude tijd" moesten de mensen, die door omstandigheden tot minder-validen werden, het zelf maar uitzoeken en in het gunstigste geval was een schamele steun hun deel. Daar is gelukkig verandering in geko men en in Soest kent men sinds 11 Jan. 1954 een werkplaats voor minder-va- lide arbeidskrachten, waar mensen, die in het vrije bedrijf minder gunstige kansen hebben, volwaardige arbeid kun nen verrichten. Het was niet zo eenvoudig hiermee te beginnen, want er moesten opdrachtge vers gevonden worden, die de produc ten afnamen, maar de heer Swart kon tenslotte als leider van 9 man in „De Wigwam" beginnen. Spoedig werkten er 15 man en daarmee kwamen er moeilijkheden met de plaats ruimte. De Nijverheidsschool aan de Molenstraat werd nu als werkplaats aangewezen, maar ook hier kwam al spoedig plaatsgebrek, daar niet het ge hele gebouw gebruikt kon worden. Er werd contact opgenomen met Baarn en Eemnes, teneinde de exploitatie van Het is een prettig feest geworden en ve le aardige costuums vielen te bewonde ren. Er waren echte cowboys en aardige her derinnetjes, schurken en vreemde die ren, terwijl het pasgeboren damesvoet bal niet vergeten was. HEROPENING. Iedere Soester inwoner kent „De Ver gulde Pollepel" en velen waren Zater dagmiddag aanwezig, toen de nieuwe eigenaar, de heer Taskin, het bedrijf heropende, dat de heer D. P. Bart aan hem overdeed. Er waren tientallen bloemstukken, het geen de toch al fleurige zaal een bij zonder vrolijk aspect verleende. Vere nigingen, die „De Vergulde Pollepel" tot haar plaats van samenkomst heb ben, toonden haar belangstelling en brachten bloemen en goede wensen voor de nieuwe eigenaar mee. EVANGELISATIE. Vanavond wordt er in de Groen van Prinstererschool een Evangelisatie-sa menkomst gehouden en morgen (Woens dag) in de Heeskapel. Op beide avon den spreekt de heer S. v. Gorkum. Aanvang 8 uur Geachte Redactie. Met belangstelling heb ik de bespre king in onze raad gevolgd wat betreft de „schuldvraag" over de gebrekkige acoustiek in de nieuwe school te Soes- terberg. Zonder een duidelijk oordeel te durven uitspreken, meen ik het volgende naar voren te mogen brengen en eventueel voor nader beraad dienstbaar te maken. Drie „schuldigen" worden in het ver slag genoemd. le. De Gemeentelijke controle; 2e. het schoolbestuur; 3e. de architect. le. De acoustische constructieve of aesthetische mogelijkheden of eisen worden in onze Bouwverordening niet nader genoemd, noch direct noch indirect. De artikelen 27, 33, 34, 38 en 60 hebben er geen betrekking op. M.i. vervalt daarmede de verantwoor delijkheid voor de Gemeente-con trole op dit onderdeel van het be treffende bouwwerk. In het onderhavige geval, waar de Gemeente ten dele financier is, had natuurlijk wel een „overleg" plaats kunnen vinden. 2e. Het schoolbestuur had zeker ook het voorstel aan de architect kun nen doen een adviesbureau, voor haar kosten, te raadplegen. Zou dit door de architect geweigerd zijn, dan zou de architect meer recht streeks verantwoordelijk zijn. Het raadplegen van een specialist op dit terrein is meer gebruikelijk, want niet enkel in Soest stelt de acoustiek haar eisen. Immers op uitgebreide schaal heeft de leer van de acoustiek zich ontwikkeld tot een speciaal vak en mag van een Schoolbestuur verondersteld worden hiermede bekend te zijn. 3e. Wat de architect betreft had deze, bij gebreke van een nadere opdracht van het schoolbestuur, bovenge noemd advies minstens eigener be weging kunnen voorstellen. Hier is de verhouding van dokter en speciailst Tenslotte: Men moge bedenken, dat ook waar specialistenkennis op acoustisch terrein geraadpleegd werd, toch nog fouten voorkomen. Ook bij een ander, kort geleden vol tooid gebouw alhier, niet door de eerste de beste ontworpen, komt dit manke ment voor. Volledige zekerheid betreffende een goed geslaagde acoustiek berust naast kennis ook nog op een gelukkige toe valligheid en kan men zich gelukkig prijzen als deze is geslaagd. Hoogachtend, W. van der Leek. Geachte Redactie. Na een 56-jarig bestaan zijn eindelijk de leden van de P.V.O. in keurige uni formen gestoken, dank zij de spontane hulp der Soester bevolking en opoffe ring der leden. Bijna 4 maanden zijn deze mensen avond aan avond in slecht weer op pad geweest om de obligaties te plaatsen. Gelukkig met groot suc ces. Soest zal voortaan met ons muziek corps keurig voor de dag kunnen ko men. Vreemdelingen en pensiongasten zullen ons corps bewonderen en genie ten van de, op hoog peil staande, mu ziek. Dit alles zal Soest ten goede ko men. Met meer animo zullen de pen siongasten in ons dorp de vacantie doorbrengen. Maar nu moet men niet denken, dat de P.V.O. „uit de zorgen" isMen weet, dat de instrumenten na 56 jaar totaal versleten waren. Dank zij een lening door het gemeentebestuur ver strekt, konden nieuwe instrumenten aangeschaft worden. Maar dit betekent een schuld van 3000.gedurende 10 jaar af te lossen met 300.per jaar. Drie honderd gulden, die in hoofd zaak van de bijdragen der donateurs moeten komen. En het aantal donateurs is voor een grote gemeente als Soest nu niet zo héél groot, Soestenaren Gezien de spontane hulp, verleend voor de aanschaffing der uniformen, durf ik nogmaals een beroep te doen op Uw hulp, die lening zo spoedig mogelijk afgelost te krijgen. Meldt U aan als donateur of als kunst lievend lid van onze P.V.O. (ƒ1.p. j.) De P.V.O. biedt U voor het bedrag van slechts 5 cent per week per persoon aan; 2 kaarten voor een donateurs-uit voering, 6 zomeruitvoeringen per jaar, één uitvoering in de winter, uitvoerin gen op feesten als Koninginnedag, de jaardag van Prins Bernhard, de jaar dag van Prinses Wilhelmina. Het verhogen der feestvreugde met een serenade voor jubileum's, bruilof- Het spijt me dat ik het niet eens ben met de briefschrijver, die mij vraagt, of ik het ook niet onverantwoordelijk vind, dat „Braamhage" wordt afgebro ken. Integendeel. Het is een onmogelijk huis om in te wonen en naar mijn smaak een stijlloos ding. Misschien, is het wel solide, zoals de briefschrijver zegt, maar dat geeft geen voordelen met betrekking tot de prao tische bruikbaarheid. Wanneer de brief schrijver het inwendige eens had be zichtigd, zou hij het zeker met mij eens zijn, dat voor dit geval maar één oplossing is: afbreken. De plannen met „Braamhage" daarbij natuurlijk in het oog gehouden. Natuurlijk had er met veel geld wel een zodanige verbouwing hebben kun nen plaats vinden, dat b.v. een of andere tak van gemeentedienst er een onder dak had kunnen vinden, maar dan had onze gemeente meteen het plan moe ten laten varen, het Braamhage-park te bebouwen. Zoals de villa er nu troont, midden op het terrein, zou er van een fraaie en goede bebouwing van het park geen sprake kunnen zijn. Uit Uw schrijven geachte lezer, moat ik opmaken, dat de plannen voor Braamhage, die in een vergevorderd stadium verkeren, U onbekend zijn. Wanneer U hiervan kennis droeg, zoudt U, voor de bebouwing die wij daar krijgen, even graag als Oekman. de onbewoonbare steenklomp offeren. Ik stel U voor Uw oordeel, laat ons zeggen, een jaar op te schorten. Laat mij dan nog eens weten hoe U over bet hopelijk dan reeds gedeeltelijk uit gevoerde „plan Braamhage" denkt. Ik wed, dat U dan met mij zult zeg gen, dat wat door onze gemeentelijke instanties werd opgezet, een zeer goed stuk werk was en dat het besluit tot de afbraak van de „villa" Braamhage, waarover reeds bij de bouw zoveel is te doen geweest, de enige logische op lossing was Dat we nu weer geld moeten uitgeven voor verplaatsing van onze muziektent is natuurlijk jammer. H. OEKMAN. F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 2803 Hofleverancier van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Dames- en Herenkleermakerij. DEPOT PALTHE. HET ADRES VOOR SOEST VOOR ten, feesten van 100-jarigen enz. (mits 14 dagen te voren aangevraagd). Nooit doet men te vergeefs een beroep op P.V.O. en dit alles voor slechts 2.50 per jaar (méér mag ook) We moeten de P.V.O. verder helpen. Dank zij het mooie bedrag, dat de obli gaties (en giften) hebben opgeleverd, is een fonds voor de uniformen gevormd kunnen worden. Maar er is nog zo véél nodig: zaalhuur, onderhoud der instrumenten, het salaris van een klas se-dirigent enz. De leden van onze P.V.O. doen alles con amore, maar het ledental is te gering. Er zijn te weinig klarinettisten, hoboïsten en fluitisten. Muzikale Soestenaren, meldt U aan als lid Na een korte proeftijd wordt ook gij in zo'n prachtig uniform gestoken. Helpt mee onze P.V.O. volledig te ma ken. Meldt U aan bij de secretaris, Korenweg 3. C. de H. M. ONTVANGEN Automatische koppeling in oliebad - één ket- a Oyv,a ting - ontkoppclhefboom - 23" wielen - jasbe- f fHVTDT PPT schermer - standaard - 17 Watt verlichting - LOlVlrliLbr kleuren petrol, maroon, zwart. Inlichtingen en demonstraties bij de agent voor Soest BEUKENLAAN 80 TELEFOON 2474

Soester Courant | 1955 | | pagina 1