e J. KOPPEL. Officiële Mededelingen. Burgerlijke stand. HAARKLEUR EN KAPSEL Dameskapsalon 32 JAAR BIJ P.V.0. Denkt U om de collecte voor de feesten op 30 April en 5 Mei KAPITEIN FANTOME. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op Woensdag, 16 en 23 Februari a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. ONTWERP UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Soest; gelet op ar tikel 37, lid 2, der Woningwet, brengt ter algemene kennis, dat- gedurende het tijdvak van 15 Februari 1955 tot en met 14 Maart 1955 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt een ont- werp-partieel-uitbreidingsplan, regelen de de bestemming in onderdelen voor het perceel kadastraal bekend als sec tie B, no. 1896 ged., gelegen aan de Oude Tempellaan te Soesterberg. Gedurende de termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeen teraad bezwaren indienen. ONDERWIJSZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op art. 75 der Lager Onderwijswet 1920; brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn vergade ring van 9 Februari 1955: le. de wettelijk voorgeschreven mede werking heeft verleend ten aanzien van het verzoek van het R.K. School bestuur te Soest-Zuid inzake de stichting van een tweede R.K. Lage re School te Soest-Zuid; 2e. de medewerking heeft geweigerd ten aanzien van het verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soesterberg tot de aanschaffing van acoustisch materi aal ten behoeve van het gymnastiek lokaal der R.K. School aldaar. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Soest; gelet op art. 36, lid 4, der Woningwet; brengt ter algemene kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 9 Februari 1955 heeft besloten, dat een herziening zal worden voorbereid voor het uitbreidingsplan Van Lenneplaan en wel voor dat gedeelte, dat op de bij behorende tekening in rood is aange geven. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 11 Februari 1955 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. L. Taskin, van beroep restaurateur, wonende te Soest, om een verlof A in de beneden- localiteit van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 37 en gelegen aan de Bur gemeester Grothestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Soes.1, 12 Februari 1955. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H~ A. Menning, Ossendamweg 37, Soest, om een verfspuit- en moffelinrichting, waarin geplaatst zullen worden 2 elec- tromotoren met een gezamenlijke ver- mogen van 2 P.K., alsmede twee gas- ovens, in het perceel gelegen aan de Ossendamweg, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D, nr. 2308, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden, door hen voor waardelijk is ingewilligd. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Esso Nederland N.V., Benoordenhoutse- weg 7, 's-Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondse benzinebewaarpl&ats met aftapinrichting door bijplaatsing van een electrisch ge dreven benzinepomp op het perceel Amersfoortsestraat 2a, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie E, nr. 2497. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 1 Maart a.s., des voormiddags 11.30 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeente-secretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 12 Februari 1955. VORMEN TE SAMEN HET AANTREK KELIJKE GEHEEL. Wij lichten U gaarne in over de nieuwe en flatteuze haarmode, be nevens over een mogelijke ver fraaiing van Uw haartint. Braamweg 84 Telefoon 2045 GEBOREN Maria Emma Catharina, dochter van M. H. L. van de Grift, chauffeur en C. M. E. Velzeboer, Koninginnelaan 113. Hendrik Johannes, zoon van H. van de Kamp, ambtenaar bij de posterijen en J. A. Kaldewaij, Julianalaan 25. Jo hannes Wilhelmus Maria, zoon van J. B. M. Elbertse, orgelbouwer en C. G. M. Kooyman, Oranjelaan 4. Antonius Gerardus, zoon van W. H. Schuurhan- nes, los arbeider en R. B. Groenestein, Troelstrastraat 34. Ankje Aleida Clau- dia, dochter van C. M. M. van den Dijssel, drukker en G. Korte, Molen straat 151. Carolus Arthur Adrienne, zoon van G. A. Baart, vertegenwoor diger en L. E. B. de Roos, Baarn, Oude Utrechtseweg 22. Theunis, zoon van G. A. Fonken, metaalbewerker en H. van Brienen, Schaepmanstraat 4. Jozina Helena Christina, dochter van J. B. Visser, chauffeur en G. Neervoort, Dijk huisstraat 22. José Elisabeth Maria, dochter van G. H. Wagner, magazijn chef en A. T. M. van der Lugt, Konin ginnelaan 140. Eric Jurriaan, zoon van J. B. van der Leek, administrateur en M. C. M. Buitendijk, Hartmanlaan 84. Eric, zoon van H. van den Broek, schil der en T. Veltman, Beckeringhstr. 22. ONDERTROUWD Wouter Grift, rijwielhandelaar, Krom- meweg 28 en Emmetje van Kooy, Veen- zoom 9. GEHUWD Reinerus Arnoldus Josephus Wieland, Dr. A. Kuijperstr. 29 en Maria Johanna Josephnia van Klooster, Eikenlaan 9. Adres na huwelijk: Arnhem, Voetius- laan 42 II. OVERLEDEN Anna Hillegonda Margaretha van Stuy- venberg, 69 jaar, gehuwd met H. A. W. Luschen, Bakkerweg 2. Jan Meijer, 85 jaar, weduwnaar van M. P. Dool aard, Kerkpad N.Z. 44. Cornelis Henri- cus Houdijk, 64 jaar, gehuwd met W. M. T. Erwich, weduwnaar van J. C. Hoogeveen, Birkstraat 25. Geertje Su- kel, 91 jaar, ongehuwd, Steenhoffstraat 46. Gerardus van den Brink, 55 jaar, gehuwd met B. M. Timmermans, Soes- terbergsestraat 111. Cornelia Schmidt, 71 jaar, gehuwd met P. C. Laroy, Schoutenkampweg 38. Weet U de Korenweg Waarschijnlijk niet, want groot is hij niet en veel mensen kijken je verbaasd aan, wan neer je naar de Korenweg vraagt. Op de Korenweg woont de heer Lage- maat, 32 jaar lang secretaris van P.V.O. Het is best mogelijk, dat er leden zijn, die het nog langer uitgehouden heb ben, maar wij vonden 32 jaar al heel lang en meenden, dat de heer Lage- maat wel iets van P.V.O. zou weten hetgeen juist bleek. Op 4 Januari 1899 werd de fanfare- vereniging P.V.O. koninklijk goedge keurd. De eerste directeur, C. Eindho ven, was tevens de oprichter van de verening en hij bedacht de naam, die de vereniging nu nog draagt. De heer H. Kok, thans ere-directeur, die hoor nist aan het U.S.O. was, nam na enke le jaren de leiding over en als directeur en instructeur heeft hij zeer veel voor de vereniging gedaan. Het bewijs daar van vindt men in het ere-directeur- schap, terwijl de heer Kok als musicus jarenlang onder Willem Mengelberg gewerkt heeft, zodat ook de instructie in uitnemende handen was. Van 1904 tot 1936 heeft de heer Kok deze functie bekleed, maar door de minder gunstige financiële toestand van de vereniging moest aan deze band een eind gemaakt worden. De heren Dreeuws, De Goey, De Vries, De Kort en Wakelkamp trachtten in het voetspoor van de heer Kok te tre den, maar pas met de heer Larsen, de huidige directeur, die le altviolist van het Promenadeorkest is, heeft men de juiste man op de juiste plaats gevon den. De heer Lagemaat praat met genoegen over het jaar 1921 (hij was toen nog geen secretaris), toen in Baarn 7 prij zen gewonnen werden. P.V.O. was toen nog fanfarecorps. In 1928 behaalde P.V.O. als harmonie het hoogst aantal punten in Aalsmeer en nog vele andere prijzen prijken op het vaandel. De heer Lagemaat spreekt vol waar dering over het werk van de heer De Bruin en hoopt, dat jongeren door deze concerten gewezen zullen worden op de vereniging, die behoefte heeft aan clarinettisten, pistonnisten en fluittis- ten. Die zullen er beslist wel komen, wanneer ze weten, dat er een aardige juffrouw de clarinet bespeelt. Eén en kele rok tussen 32 broeken, daar is moed voor nodig. ONGELUK BIJ SOESTER NATUURBAD. Maandagmiddag was de heer J. Vos kuilen, toezichthouder bij het Soester Natuurbad, bezig met het omhakken van een boom. Bij het omvallen is de boom op de heer Voskuilen terecht ge komen. Vermoedelijk bekwam het slachtoffer een wervelfractuur en een gebroken rib. Hij is naar „De Lichten berg" overgebracht. BOUWKASWONINGEN. Donderdag a.s., te 11 uur, wordt de woning van de heer B. van Ketel, Oude Utrechtseweg 32, als eerste Bouwkas- woning officieel in gebruik genomen. Het ligt in de bedoeling van de Noord- Nederlandse Bouwkas, waarbij vele in woners van onze gemeente zijn aange sloten, een serie van deze woningen te doen plaatsen tussen Braamweg en Duinweg. Op deze wijze krijgen velen op gunstige voorwaarden een eigen wo ning. NEDERLANDSE PROTESTANTENBOND. Ds N. van Gelder, Remonstrants predi kant te Utrecht, komt a.s. Vrijdag spre ken over de bijeenkomst van de Wereld raad van Kerken, deze zomer gehouden te Evanston in Amerika. Ds van Gelder maakte persoonlijk deze grote en belangrijke vergadering mee. Hij had de leiding van een der vele secties, wier deelnemers speciale pro blemen hebben bestudeerd. De oecumenische gedachte is groeiende. Als kerk moeten wij elkaar steeds weer opnieuw zoeken en beter leren begrij pen en beoordelen. De voordracht van ds van Gelder zal ons helpen de verschillende problemen, die hier liggen, beter te kunnen door zien. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. „LAPLAND EN ZIJN BEWONERS". Ruim veertig jaar geleden vertrok Mej. S. C. Kohier voor de eerste maal naar Lapland en bij deze eerste keer heeft ze het niet gelaten, want ze is van het barre Noorden gaan houdèn. Van de Laplanders, dat primitieve natuurvolk, dat vele eigenschappen bezit, waarvan beschaafde volkeren vaak nog zo wei nig weten. Gastvrijheid, een vreedzaam leven, vriendelijkheid. Hierover sprak Mej. Kohier in het Oranje Hotel voor het Departement Soest der Maatschappij tot Nut van het Algemeen en na een kort inleidend woord door de voorzitter, de heer J. Andriessen, werden de aanwezigen al spoedig geboeid 'Sbor de verteltrant van Mej. Kohier, die gekleed was in fleurige Laplandse kledij. Er zijn ongeveer 35000 Laplanders, ver deeld in nomaden en „vastwonenden". Over de herkomst van dit op zichzelf staande ras tast men nog steeds in het duister, al zijn er verschillende theo rieën. Waarschijnlijk is, dat ze uit het Zuiden komen en steeds verder doorge drongen zijn naar het Noorden van Finland, Noorwegen en Zweden. De Laplanders hebben een eigen taal, het geen moeilijkheden veroorzaakte bij het onderwijs, hetgeen nog maar betrekke lijk kort geleden geregeld is. De Zee-laplanders leiden over het al gemeen een armoedig bestaan, maar in het binnenland wonen vaak gefortu neerde Laplanders. Het bezit bestaat uit rendieren en voor de oorlog kwam het voor, dat iemand 6000 tot 8000 ren dieren bezat. De Duitsers hebben door vorderingen en de tactiek van de ver schroeide aarde veel schade toege bracht, waardoor vele Laplanders van nomaden, in tenten, tot vastwonenden werden, waarbij de staat voor de grond zorgde. Wolven en muggen zijn de grote plaag van Lapland. De wolven bedreigen de rendierkudden, de muggen teisteren mensen en dieren, en zelfs een kou van 52 is niet in saat de muggen te ver delgen. Zodra het warm begint te wor den, komen ze te voorschijn. Mej. Kohier illustreerde de uitgestrekt heid door te wijzen op twee gemeenten, samen 2000 mensen bevattend, die wo nen op een gebied, weinig kleiner dan ons land. Het rendier vormt het kapitaal van de Laplander, maar is ook de leverancier van de schoenen en vele kledingonder delen. De Laplanders zijn zeer vreed zaam en zeer gastvrij, maar het zijn over het algemeen stevige brandewijn drinkers. Mej. Kohier achtte dit een gevolg van hun gebrek aan doorzettingsvermogen. Dit is ook te merken bij het onderwijs. De Laplanders zijn schrander, maar ze denken er niet aan zich verder te ont wikkelen. Ze zijn geestig en hebben veel voor een ander over. Echter niet voor de tourist, waarvan zij bij voor baat aannemen, dat hij rijk is en dus een gunstig object vormt om te over vragen. T'.r zijn nog altijd Laplanders, maar het ras dreigt op te gaan in het Noorse. Mejuffrouw Kohier lichtte haar cause rie met lantaarnplaatjes toe en liet Laplandse gebruiksvoorwerpen en kle dingstukken zien, waardoor allen een goed beeld kregen van het leven in het barre Noorden. FORUM-AVOND VAN DE P.V.D.A. De P.v.d.A. hield in „De Lichthoek" een forum-avond voor leden van de afde ling Soest. Een forum, bestaande uit Mevr. De Geus-Smelt en de heren Zachte, Schmidt, Landskroon en Hen kei, beantwoordde vragen op politiek, sociaal en economisch terrein en met de vraag van de heer J. Mulder, „Wat denkt U van het aftreden van Malen- kow?" werd al direct in de roos ge schoten, De voorzitter, van de afdeling Soest van de P.v.d.A. leidde het forum in en sprak een dankwoord. Na het stellen der vragen werd een huishoudelijke vergadering gehouden, waarbij tot afgevaardigde voor het par tijcongres van 22, 23 en 24 Februari de 2e secretaris, de heer P. de Bos, gekozen werd. Een der aanwezigen was zo vriendelijk ons er op te wijzen, dat door ons abu sievelijk vermeld was, dat de heren Bos en Stoltenberg gehuldigd zullen worden omdat ze 40 jaar bij de Spoor wegen zijn. Het geldt echter het 40- jarig vakbondlidmaatschap. en gedronken, want hij meldde zich bi; de politie en werd teruggehaald. De 33-jarige v. d. P. uit Soest maakte een salto-mortale en dook met zijn hoofd door de voorruit van een Morris, be stuurd door de heer C. G. V. uit Meeu wen, toen hij op zijn fiets de Kerkstraat overstak zonder uit te kijken. De voor ruit is kapot, de fiets een zielig hoopje staal, maar de heer v. d. P. heeft slechts een onbetekenende verwonding. Onze pyromaan is weer bezig ge weest. Nu Zondagavond om half tien. achter de villa „Pax" in de Waldeck Pyrmontlaan. Daar staat een schuurtje, waar het erg naar petroleum rook, toer. de nevelspuit arriveerde om de brand te blussen. We hebben ook een heel klein pyro- maantje van 4 jaar, maar die peule broek kan het niet helpen, dat ze de lucifers niet buiten z'n bereik gelegd hadden. Het kereltje had veel schik met speel goed, maar een schuurtje, achter Oranje laan 11 begon te branden. Nee, niet de nevelspuit, maar kwieke buren, met em mers water blusten de brand. Militaire wagens en ziekenauto's heb ben beide iets met voorrang te maken, al is het voor ziekenwagens niet ver plicht. Een botsing tussen twee van de ze wagens ligt dus wel wat in de lijn, als ze eikaars weg kruisen. Dat ge beurde dan ook Vrijdagmorgen op de Laanstraat, hoek Nachtegaalweg. De soldaat W. S. draaide met matige snelheid van de Nachtegaalweg de Laanstraat in, de Soester E.H.B.O. auto, bestuurd door C. K., naderde uit de richting Soest. De chauffeur remde krachtig, maar het was glad en het rech terspatbord van de ziekenauto werd te gen de achterkant van de militaire auto gekreukeld. De foto's in dit nummer werden verzorgd door „Foto Astra", Soes- terbergsestraat 24. Donderdagavond opende onze Burge meester de grote fancy-fair van de V.V.V. DE HEER G. V. D. BRINK, STICHTER VAN AVIFAUNA TER AARDE BESTELD. Grote sneeuwvlokken vielen neer op de R.K. Soester begraafplaats, toen daar Zaterdagmorgen het stoffelijk overschot van de heer G. v. d. Brink, stichter van Avifauna, ter aarde werd besteld. Er was enorme belangstelling en vele tien tallen auto's volgden de stoet, nadat in de kerk van de H. Familie te Soest-Zuid een plechtige requiemmis was opgedra gen door Pastoor R. G. Lommerse, met assistentie van de kapelaans B. Kuyper en O. Loohuijs. Aan de zijaltaren wer den Heilige Missen gecelebreerd door Pater F. X. Dirkx S.J. en emeritus-Pas toor J. C. H. M. Schiphorst, van Alphen aan de Rijn, de voormalige woonplaats van wijlen de heer v. d. Brink. Pastoor Lommerse verrichtte de absoute en de beaarding. De heer G. v. d. Brink, die in Soest een internationale vogelhandel leidde, heeft bekendheid gekregen als stichter van Avifauna in Alphen aan de Rijn. Dit object was Amerikaans van opzet, zoals de hele carrière van de de heer v. d. Brink Amerikaans aandoet. Met zijn vrouw richtte hij voor de oorlog een kleine hoedenwinkel in Rotterdam op en al spoedig groeide uit deze zaak een be drijf van formaat. Door de oorlog werd de Rotterdamse woning van de heer v. de Brink verwoest, maar hij zat niet bij de pakken neer en na aankoop van een buiten in Alphen aan de Rijn, begon het gigantische werk, dat eindigde met het vogelpark, beroemd in ons land en daar buiten. Op den duur bleek echter, dat de exploitatie niet lonend was en de ge meente Alphen nam het bedrijf over. Niet lang daarna vestigde de heer v. d. Brink zich in Soest. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK Een twaalfjarig „knaapje" had ge noeg van de inrichting te Amersfoort, waarin hij op rijkskosten verbleef en ging op weg naar Amsterdam. Toen hij Soest zag had hij blijkbaar al gegeten wat moet ju wee -EEKHeus". KOM ue om ions t BESPlONKeesèiy ZEC, mA /voe EEKi KOODBM/U> E.H IK ZAL =T •JOU.t EEK hE*ta KABAAL baeekt LOS.MXV VALLEK DE MAffE* JEAK AAN BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. wer den aangevoerd 271 stuks biggen var. 40.— tot 7 58.—. Op de eiermarkt werden aangevoerc 153.000 stuks. Hoendereieren van 10.25 tot 12.middenprijs 10.75, prijs per kg. 1.78. De handel in biggen was redelijk te noemen, terwijl de verkopen op de eier markt vlot tot stand kwamen. VOOR DE BOOTTOCHT VOOR ONZE SOESTER CHRONISCHE PATIëNTEN Reeds verantwoord Ontvangen: A. A.-C. Mej. S. B 177.60 1 Totaal 179.6G Denkt U eens aan dit fondsje wanneer U een feest- of kaartavondje hebt. Uw giften komen geheel ten goede aar. onze Soester patiënten. U kunt storten op de Ned. Middenst. Bank, v. Weedestraat alhier of op giro 415585 ten name van H. de Graaf, secr- penningm. Ned. Rode Kruis, afd. Soest. U kunt Uw giften ook afgeven op Soesterbergsestraat 34, Soest-Zuid. 2 ACHTERLICHTEN VOOR AUTO'S. Met ingang van 1 Juli 1955 dienen aan de achterzijde van automobielen twee achterlichten te zijn aangebracht. TAFELTENNIS SHOT. Deze week boekten vele Shot-teams slechte resultaten. Konden wij vorige maal optimistische geluiden laten horen met betrekking tot de resultaten van Shot 1, deze week konden zowel Shot 1, Shot 2, Shot 3 en Shot 5 niet tot winst komen. Alleen Shot 4 week niet van het goede pad af en won wederom. Voor Shot 1 betekende de nederlaag tegen Barna uit Utrecht (4-6) een lelij ke streep door de rekening, aangezien zij nu het contact verloren met leider (V. en V. 1 uit Amersfoort). Vele malen meldden wij reeds, dat de spelers van Shot 1, deze moeilijke sport behoorlijk beheersen, maar in belang rijke wedstrijden meestal falen. Dit vindt o.i. zijn oorzaak in een tekort aan routine, hetgeen toch noodzakelijk is om aanspraak te blijven maken op het eerste-klasserschap. Zo was het ook in de wedstrijd tegen Barna. Bar na bezit 3 middelmatige spelers, die stuk voor stuk over een goede routine beschikken, doch zeker door onze Soes- tenaren zijn te kloppen. Th. Daselaar wist zijn spel nog het beste aan te passen en won 2 sets. De gebr. A. en B. van Haarlem daarentegen konden niet tot hun eigen spel komen en wonnen slechts één set. Afgelopen weekend werden de finales voor de Amersfoortse kampioenschappen ver speeld. In de hoogste klas wist B. van Haarlem op de 3e prijs beslag te leg gen. De overige uitslagen zijn: Velox 2Shot 2 8-2. Over 't Net 3Shot 3 7-3. Shot 4—S. S. 1 7-3. Shot 5V. en V. 4 4-6. Shot 7Shot 12 7-3 (adspiranten) Shot 11Shot 15 9-1 (adspiranten). Shot 19Shot 18 5-5 (dames). Programma voor deze week: Maand.: Meursing 1Shot 4 te A'foort. Woensdag: Hakaspa 1Shot 5 te Spa kenburg. Donderd.: Shot 3Bofa 1 te Soest. Shot 6Meursing 1 te Soest. Zaterdag: Shot 1V. en V. 1 te Soest. Shot 2Over 't Net 3 te Soest. Shot 8Shot 10 (adspiranten). Shot 12Shot 14 (adspiranten).

Soester Courant | 1955 | | pagina 2