IVOROL gm!L m De verschuiving in het Kremlin Oud Soest. LOPILIO Moderne te l &ERMOCÈNE De Witte Pompen Elke land een brillant ROUW- - TROUW- W A. Butzeiaar 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Triumph het Tourrijwiel voor Topprestaties EEN WIJS WOORD VOOR IEDERE DAG ORGEL5 PIAN05 REPARATIE STEMMEN- NIEUWE KASTEN etc. Soest over de Eem. Denkt U aan de collecte voor de feesten op 30 April en 5 Mei Woninginrichting TON BEUKEN Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen SOEST. Alleen bij NICO DE KONING De koning der slagers! TWEEDE BLAD KAPPER 1] - KV HAARVEPZOPGING waarschuwen tegen NIKITA KROESTSJEF DE NIEUWE MACHTHEBBER. Het plotseling verdwijnen van Malen- kow als eerste man in de Sovjet- Unie heeft nogal veel beroering in de wereld teweeg gebracht. Dit is zeer be grijpelijk, aangezien de interne muta ties in het grootste land van de wereld, dat bovendien een der belangrijkste rollen in de wereldpolitiek speelt, van ingrijpende betekenis kunnen zijn voor de gehele politieke ontwikkeling in de wereld. Om ons een juist beeld te vormen van de betekenis dezer verandering in het Kremlin is het noodzakelijk even terug te stappen naar de tijd omstreeks Sta- lin's overlijden. In die tijd was Malenkow secretaris generaal der communistische partij in Rusland en in de communistische hiër archie de belangrijkste man na Stalin. Het lag daarom voor de hand, dat hij Stalin zou opvolgen. Doch wat geschied de Malenkow kwam niet alleen aan het hoofd van het machtige Russische rijk te staan, doch er werd een drie manschap gevormd, bestaande uit: Ma lenkow (premier), Beria (hoofd van alle politionele apparaten) en Molotow (mi nister van Buitenlandse Zaken). Eerste stroman. Het plaatsen van Molotow als derde man heeft indertijd velen verwonderd, aangezien hij geen machtsfiguur was in de Sovjet-Unie. Waarom werd Kroest- sjef, die de functie van secretaris-ge neraal der communistische partij van Malenkow had overgenomen, geen der de man? Zijn machtspositie in de functie van secretaris-generaal der partij was aanmerkelijk groter en niet te ver gelijken met de positie van Malenkow. Daarom zagen velen in het westen het driemanschap in de Sovjet-Unie in wer kelijkheid als bestaande uit: Malenkow, Beria en Kroestsjef, terwijl Molotow als een onbelangrijke stroman werd ge plaatst. Het feit, dat Malenkow, toen hij pre mier werd, zijn functie als secretaris generaal der partij moest afstaan aan Kroestsjef betekende al een verminde ring van zijn macht, waardoor zijn posi tie niet te vergelijken was met die van Stalin. Toen Beria uit de weg was geruimd en Kroestsjef zijn plaats in het zogenaam de driemanschap had ingenomen, kwam de macht in de Sovjet-Unie eigenlijk slechts in handen van twee personen en wel in die van Malenkow en Kroestsjef. Na de gebeurtenissen van de laatste dagen is het een ieder vol komen duidelijk, dat Kroestsjef, zij het aeht-er de schermen, geheel de macht aan zich heeft getrokken. Tweede stroman. Malenkow is als machtsfiguur uitge schakeld en waarschijnlijk is het te danken aan de vriendschap tussen hem en Kroestsjef, dat hij niet de weg van Beria is gegaan. Malenkow is in een andere functie geplaatst, namelijk die van vice-premier en minister voor de electriciteitsvoorziening, een volkomen onbelangrijke post. De vroegere pre mier staat dus op dood spoor. De macht ligt nu bij Kroestsjef en op zeer handige wijze houdt hij zich op de achtergrond, waardoor hijin staat is zijn sleutelpositie als secretaris-ge neraal der Russische communistische partij te blijven bekleden, terwijl hij op de belangrijke functie van premier een tweede stroman plaatst in de fi guur van maarschalk Boelganin, die onvoorwaardelijk de wil van Kroestsjef uitvoert. De plaats als minister van Defensie, welke Boelganin heeft verlaten is nu ingenomen door maarschalk Zjoekow, RHEUMATIEK... Uw tergende win terkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. DEALER PHOENIX, SOLEX - RAP Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 VRIJDAG. Eerzucht mag zich niet verlagen tot begeerte naar macht; dan wordt zij misdadig. ZATERDAG. Stel U het begeerde doel steeds voor ogen, dan zult gij daaruit de kracht putten om vol te houden. ZONDAG. De manier om gezond te zijn is de waarheid te leren en daarnaar te leven. ZATERDAG. De heerschappij van Uw innerlijke krachten is steeds machtiger dan de buitenwereld. de populaire „Eisenhower" van de Sov jet-Unie. Hij was het, die de Russische legers in de tweede wereldoorlog naar de overwinning heeft geleid. Een bij het volk geliefde en populaire figuur heeft Kroestsjef op de belangrijke po sitie van minister van Defensie ge plaatst. De dictator. Resumerende komen wij tot de con clusie, dat momenteel in het Sovjet- rijk de macht weer in handen van één man ligt. Kroestsjef is de dictator, die practisch onbeperkt kan heersen. Hij is de man, die een voorstander is van opvoeren van de productie der zware industrie (oorlogsindustrie) ten koste van de lichte industrie (voedingsmiddelen en gebruiksvoorwerpen). Door dit stre ven kwam hij in conflict met Malen kow, die het Russische volk meer voed sel en gebruiksvoorwerpen had beloofd. Wanneer wij voorts bezien, dat deze machthebber zich omringt met maar schalken, waardoor hij het leger geheel in de hand heeft, dan valt het niet moeilijk daaruit gevolgtrekkingen te maken. De president van de Sovjet-Unie is maarschalk Worosjilow, de beroem de verdediger van Leningrad, premier is maarschalk Boelganin, willoos werk tuig in handen van Kroestsjef. Minister van Defensie, een der belangrijkste functies, is maarschalk Zjoekow, de grote, populaire legeraanvoerder. Het staat wel vast, dat in de toekomst cp een minder soepele houding van de Sovjet-Unie ten opzichte van het wes ten moet worden gerekend, hetgeen tot spanningen kan leiden. WVAN Tftl NIEUWE WEG 103 *HM IUL TELEFOON 29S8{ De gemeente Soest behoort wat de uit gestrektheid van haar grondgebied be treft, tot de grotere gemeenten in ons land. Toch is het Soester gebied vroe ger nog aanzienlijk groter geweest. Ten eerste (of liever: ten laatste, namelijk een kleine twintig jaar geleden) is daar geweest de „grenscorrectie" in de Birk, waar Soest een uitgestrekt gebied om Isselt heen en langs de Eem aan Amers foort is kwijt geraakt; maar daar wil ik het ditmaal niet over hebben, hoe wel dit verloren gebied historisch ook heel interessant is. Ik wilde een en an der vertellen over een ander verloren gebied, waarvan het vrijwel niet be kend is, dat het vroeger tot Soest heeft behoord. Als U de Eemweg opwandelt naar de Kleine Melm en U gaat vandaar links over het Jaagpad ('k herinner me, hoe nog niet lang geleden hier nog enkele van de palen met rollen opzij stonden, waarlangs eens de jaaglijnen der schui ten schuurden) langs de Eem, dan ziet U aan de overzijde van het water de aloude boerderij Krachtwijk liggen. Dan wandelt U steeds maar verder de Eem langs (een prachtig wijd land schap, niet?) tot U aan de Grote Melm komt; U gaat die over en dan nog een behoorlijk eind over de dijk tot U aan de overzijde het gebouwtje van een pol dergemaal ziet staan. Welnu: al het land, dat U vanaf Krachtwijk tot hier toe aan de overzijde achter de Eem heeft zien liggen, is eens Soester grond gebied geweestIndien U dit land wel eens van dichtbij wilt bekijken en wilt weten, hoever het zich uitstrekt, fietst U dan van de zomer eens naar de Eem- brug te Baarn en gaat U dan over het „Zuurengd" (Zuidereind) langs de Eem zuidwaarts; bij bovengenoemd polder gemaal aangekomen (in vroeger tijd de „Neerzeldertse sluijs"), kunt U niet ver der langs de Eem, maar maakt de weg een hoek van 90 graden het land in, langs de Zeldertse wetering. De eerste weg rechts voert U dan midden tussen de polderweilanden door naar Kracht wijk en is tevens de oostelijke grens van het vroegere Soester gebied, thans het Waterschap de Slaag geheten en behorend tot de gemeente Hoogland. Dit is het land, dat reeds vroeg in de Middeleeuwen door de voorouders van onze Soester boeren, die op de uitlo pende helling van de Eng hun hoeven hadden, is ontgonnen om meer gras- en hooiland voor hun veestapel te krij gen. Vermoedelijk is dit oorspronkelijk allemaal gemeenschappelijk gebruikte grond geweest; in elk geval was dit zo met de polder de Slaag, d.i. de zuidelij ke helft van de huidige waterschap de Slaag en waaraan dit waterschap ook zijn naam ontleent. Een oorkonde uit 1368 spreekt namelijk (in het latijn) van de landen der meentgronden, ge naamd „die slaghe", en in een opgave van de goederen, die de heren van Lok horst omstreeks 1400 van de St. Pau- lus-abdij te Utrecht (die eigenares was van het grootste gedeelte van de grond in Soest) in leen hadden, lezen we: „ende voert voorts) over die Eme Zoesbroec ende Zoesmaet te Baerne wert, alsoe verre alse der bure waer- scappe gaet". Die Soestermaat was het meest naar het noorden gelegen gedeel te van dit gebied, „naar Baarn toe", want de Polder Eemland was (en is nog!) Baarns gebied Tussen polder de Slaag en de Soestermaat lag het Soes- terbroek. Soestermaat en Soesterbroek strekten zich even ver landinwaarts uit als de ernaast gelegen Slaag, „der buren waarschap", d.w.z. het gemeen schappelijk grondaandeel der Soester boeren. 1). Een gedeelte van het Broek, namelijk het Kleine Broek, behoorde niet aan de St. Paulus-abdij, maar aan het Utrechtse Domkapittel. Immers in 1382 ontvangt een burger van Amersfoort, Gerrit Na gel, „die acht dachmate dammet) lants, dat Cleyne Broec, die gheleghen ziin tot Zeos over de Eme, tusschen die Slaghe ende 't goet van Hamelen- berghe" van het Domkapittel in erf pacht. In 1368 had de domproost dit al aan een altaar in Utrecht wegge schonken, maar blijkbaar was het na derhand weer aan het kapittel terug gekomen. Zojuist werd genoemd het goed van Hametenberg. Het is met dit Hame- lenberg een raadselachtig geval. Er hebben in het overeemse Soest voor zover bekend geen boerenhoeven of huizen gestaan, behalve Hamelenberg, en Hamelenberg was nog wel een kas teel In oude stukken wordt het kas teel Hamelenberg enkele malen ge noemd en zodoende weten we, dat het ongeveer gedurende de hele 14e eeuw daar aan de overkant van de Eem ge staan heeft. Maar van de mensen, die er woonden, en van het doel, die het kasteel had, weten we niets af. Tegen het eind van de 14e eeuw en in de 15e eeuw komen we Van Hame- lenberg's tegen als grondgebruikers in Soest en ook als hofbeambten en dienst mannen van de Utrechtse bisschop, zo dat het niet onwaarschijnlijk is, dat kasteel Hamelenberg de zetel is ge weest van een geslacht van vrije boe ren, dat op de allereerste trap van adel stond. Waar lag Hamelenberg? Als U bij de Grote Melm staat, ziet U, dat aan de overzijde de kronkel van de Eem als het ware een landtong vormt. Achter deze landtong hebben in de polder de landerijen van Hamelenberg en na de verdwijning van het kasteel eeuwen lang de hofstede Hamelenberg gele gen. De boeren, die daar nu grond in gebruik hebben, noemen nog dit stuk grond tegenover de Grote Melm „Hom melburg". En zij vertellen, dat bij het baggeren van de Eem de baggermachi ne bij de landtong tegenover de Melm steeds op metselwerk in de modder stuit. Heeft het kasteel misschien op deze vooruitspringende punt tussen dijk co zomerkade gestaan (U behoeft zich bij het woord kasteel geen al te grote voorstellingen te vormen: een stenen bouwwerkje met één groot vertrek kon Uw adres voor hel huren aan klediog BAARN. TEL. 2703 ook ai een kasteel zijn.) De oude historieschrijver Beka ver haalt in zijn „Oude Chronijk", dat op 14 Maart 1356 (gedurende één der vele oorlogen tussen de Graaf van Holland en de bisschop van Utrecht) op last van de graaf van Holland Gijsbert van Nijenrode met een grote hoop Naarders, Gooiers en ander volk op Soest aan trok, aldaar een schans bemachtigde en dorp en slot verbrandde. Dit slot zou het kasteel Hamelenberg geweest ktui- ncn zijn. Ofschoon Soest nog een ander kasteel rijk geweest is, n.1. Bleyendaal, gelegen even achter de plek, waar nu de speeltuin „De Kerkebuurt" is; maar of dit kasteel er in 1356 al stond, is niet zeker. De inderhaast naar Soest gezonden troep van de bisschop viel de Hollanders over de Eng heen in de flank san, juist toen zij op hun plunder en platbrandtocht bij de Kerkebuurt aangekomen waren; dat dezen toen nog gelegenheid zouden hebben gehad om een eventuele daar staand kasteel in as Ie leggen, lijkt minder waarschijn lijk.) De genoemde schans zou aan het begin van de Melmweg, die naar het kasteel Hamelenberg leidde, gelegen kunnen hebben; in de volksmond heten een paar woningen in de hoek, die Melmweg en Lange Brinkweg met el kaar maken, nog altijd „de Schans", ll De naam Slaag betekent op zichzelf al „strook nieuw ontgonnen grond cf oi. k „portie un een ontginning". KWARTIW fN EEN UW Of UW Th# original Engliih Latax Foflfn Mattran Soesterbergsestraat 1 - Telefoon 2180 *n Rheumstische scheuten door Uw leden gaan... Dan is het hoogtijd voor een Kruschen- kuur. Rheumatische pijnen zijn in ne gen van de tien gevallen gevolg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende or ganen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer opgang met Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven 't Gaat om Uw eigen welzijn, maar ook om 't levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien: fit, welgemoed, opgewekt en vrij van pijn Hup Marjanneke, laat de poppetjes dansen Stroop in 't kanneke, vlees in 't potteke Bij Pieterse en bij Jansen Maar WAT voor vlees en WAT voor prijs, Een mens wordt toch wel éénmaal wijs En gaat naar NIEK DE KONING. Daar koopt U vlees van kwaliteit, Het smélt op de tong, een zaligheid, 't Smaakt lekkerder nog dan honing Rosbief, Vï kilo 1.85 LendeVe kilo 1.90 Rib, Vs kilo 1.80 Riblappen, Va kilo 1.70 Magere lappen, Va kilo 1.65 Doorregen lappenVa kilo 1.35 GehaktVa kilo 0.90 Vet, Va kilo 0.60 Soepcomplet 0.90 Voor de boterham: Leverworst250 gram 40 Bloedworst, 250 gram 40 Tongenworst, 250 gram 85 Kookworst, 250 gram 50 Boterhamworst, 250 gram 50 Rookvlees, 100 gram 60 Burgers van Soest, let op Uw saeck Kwaliteit btf DE KONING altijd raak JULIANALAAN 40 SOESTDIJK Uitsluitend afgehaald en a contant. VERZETSTONEELSPEL. Het Bevrijdingscomité 1955 heeft een verzoek ontvangen om zijn medewerking te verlenen bij het opvoeren van een verzetstoneelspel. Volgens de plannen zal de uitvoering plaats hebben op Dinsdag 3 Mei a.s. Gaarne wil genoemd Comité dit streven stimuleren. I Reeds .zijn de secretarissen van vele amateurstoneelverenigingen (voor zover de adressen bekend zijn aangeschreven hiervoor spelers en speelsters ter be schikking te stellen. Ook andere toneel liefhebbers kunnen zich hiervoor opge ven. Aanmelding kan geschieden Vrijdag avond 18 Februari, van 6-8 uur, of Za terdagavond 19 Februari, van 6-9 uur, aan het V.V.V.-kantoor, Steenhoffstraat 9a, alhier. DIERENBESCHERMING. Het valt niet te loochenen, dat het de laatste jaren wel eens warm toegegaan is op de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de afdeling Soest v. d. Ned. Ver. tot bescherming van dieren en dat dit de dieren niet ten goede kwam zal zonder meer duidelijk zijn. Het is daar om verheugend, dat de 21e jaarverga dering, welke Woensdagavond in de „Gouden Ploeg" gehouden werd, zo'n prettig verloop had en dat er zoveel din gen gedaan zijn, welke het fundament van de vereniging nog hechter maken. De moeilijkheden van de laatste keren hadden bestuur en werkende leden n.1. niet belet zich tenvolle voor de vereni ging te geven, zodat de verenigingsma chine gesmeerd was blijven lopen, zon der dat een enkel haperend rad invloed op de gang van zaken kon uitoefenen. De voorzitter, de heer P.M. Wijsmuller, opende de vergadering en memoreerde het vele werk, dat door Mevrouw ten Haaf voor de vereniging was gedaan. Spr. prees de vereniging gelukkig in Mej. C. ten Haaf een zo uitstekende op volgster voor het asylwerk te hebben ge vonden. De opkomst (37 leden) achtte spr. verheugend. Het afgelopen jaar is gunstig geweest en de verbetering van het asyl, alsmede de stichting van de polikliniek in April VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955. van het vorig jaar, vijzen op een ge zonde gang van zaken. Vanaf het begin zijn reeds 155 gevallen in de polikliniek behandeld. De notulen van de vergadering van 5 April 1954, van de hand van de secre taris, de heer H. P. Kok, werden goed gekeurd. Als ingekomen stuk was er een schrij ven van de hoofdinspecteur van politie, de heer C. van Es, waarin deze mede deelde, tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn. Het verslag van de waarnemend pen ningmeester werd goedgekeurd, alsook het verslag van de kascommissie en van de secretaris. Het verslag over het asyl en de polikli niek wees uit, dat er een verlies van 1341.57 op de exploitatierekening was, als gevolg van de aanbouw van de poli kliniek. Dit verlies zal bestreden worden door een prikkaartactie en een bazar. Het accountantskantoor Van Hal had de taak van de kascommissie verlicht en het stipte werk van de heer L. Mook werd geprezen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. P. Kok tot secretaris herkozen. In de vacatures van de heren L. Mook en J. v. d. Berg werd voorzien door het kiej- zen van de heer J. C. van Boven tot pen ningmeester. De heer Van Asselt informeerde naar de reden van uittreden van de heer J. v. d. Berg, maar het bestuur tastte hier omtrent in het duister. Als gedelegeerde voor het asyl zou de vereniging niemand beter kunnen wen sen dan Mevrouw Roelofs-Weijer, die reeds veel met Mej. Ten Haaf samenge werkt heeft in het belang van de on dergebrachte dieren en het bestuur prees zich gelukkig haar als gedelegeerde te kunnen begroeten. Zij volgde de heer J Raven op. Tot afgevaardigden naar de algemene veigadering werden gekozen de heren Wijsmuller en Van Boven. Voorstellen, bestemd voor de alg. ver gadering en rondvraag, leverden ver schillende suggesties op en in de loop van de besprekingen bleek al gauw, dat er ongenoegen heerst over de gang van zaken bij het hoofdbestuur en de admi nistratie. Het maandblad kon de leden maar matig bekoren. De voorzitter deel de mee, dat hierin beslist verbetering zou komen, wanneer het contract met de huidige uitgever afgelopen zou zijn. Voorlopig gaven 6 leden zich op voor de., cursus „Gehoorzaamheid van de hond". Aan het eind van de vergadering sprak de voorzitter een woord van dank aan de Soester Politie voor de grote mede werking, steeds verleend aan de heer Tavenier, waarbij zo nodig niet geaar zeld werd de politieauto in te schakelen. Ook bij processen-verbaal in gevallen van mishandeling kon de heer Tavenier steeds rekenen op hujp van de politie. Na het sluiten der vergadering waren de geanimeerde besprekingen nog niet ge heel beëindigd, zodat deze officieus wer den voorgezet. „NEDERLAND EN ORANJE". De A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" houdt vanavond (Vrijdag) een vergadering in het lokaal achter de Wilhelminakerk. Voor de pauze zal een huishoudelijke agenda afgewerkt wor den, terwijl daarna Prof. Dr. L. W. Kuilman zal spreken over het onder werp: „Oost-West". STEENHOITSTR. 53 - TEL, 2842 s i Haarzorg naar Uw zin, Daarvoor staan wij in Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drinktn de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem dele week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw In gewanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet In ae laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpllletjea f 1.20 per flacon, 67

Soester Courant | 1955 | | pagina 5