van £ssen De tweede Telepaath in Soest* SPECIflmTOPTICK' Ak Morez bestuurt geblinddoekt een auto. VERPLEEGSTER DE VERGULDE POLLEPEL MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST. IN DE HOEK. H. H BILJARTERS DE VERGULDE POLLEPEL DINSDAG 1 MAART 1955. 33e JAARGANG No. 17. soester((Tourant Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 VRIJDAG. Nu moet U niet zeggen: „Daar heb je hem weer met z'n telepaath", want an ders vertel ik nooit meer wat. Trouwens, het gaat nu niet om Burlisto, maar om Ak Morez, de" psychometrist uit Apeldoorn, die geheel belangeloos medewerking verleent aan de feest avond, welke Zaterdag door de Ren- en Toeristenvereniging „Tempo" gegeven wordt voor leden en niet-leden. Maar daarover kunt U in de advertentie lezen. Ak Morez had enige persvertegenwoor digers en andere genodigden verzocht naar „Eemland" te komen, waar hij zou laten zien, wat zijn medewerking voor „Tempo" betekent. En we hebben het gezien. Ik begin uiteraaM al wat telepathenrou- tine te krijgen, maar hiervan stond ik toch perplex. En de anderen ook. Stelt U zich voor, dat men U de ogen met pleisters dichtplakt, daar grote wat ten op en vervolgens een lap verband van enige meters, welke strak om Uw hoofd gewikkeld wordt. Kunt U dan wat zien En loopt U niét alles onderstebo ven, wat U maar op Uw weg tegenkomt? Natuurlijk wel. Zo niet Ak Morez, die tevoren getoond had een zeer bescheiden man te zijn, die niet schermt met grote woorden, niet beweert te weten waar Hitier op het ogenblik zit of het lot van de halve we reld voorspelt. Ak Morez wandelde rustig tussen de ta feltjes door en schreef twee namen, door een aanwezige op een bord geschreven, na. Vervolgens greep Uw verslaggever het krijt en Ak Morez verzocht hem een te kening op het bord te plaatsen. Dat was eigenlijk niet aardig, want ik kan hele maal niet tekenen, dus ik wrochtte een vierkant blok beton, twee ramen, een deur, een dak, een schoorsteen met enor me rookwolken en een pad, dat naar de deur liep. Vrij primitief, maar voor mijn doen niet gek. „U zit zeker in het bouwbedrijf", zei Ak Morez. „Nee", antwoordde ik, maar ik voelde al nattigheid. „Vindt U het zelf niet een beetje kaal?" Dat vond ik zeer zeker, maar kan ik het helpen, dat ik niet tekenen kan Ak Morez schoot me te hulp eni tekende haarfijn de gordijnen, nog wat ramen, een hekje voor het huis, bomen, wolken en alles wat de primitieve tekening op fleurde. Nou, nou Een volgende tekenaar begon aan een beeldschoon meisje. Halverwege nam Ak Morez de taak over en hij maakte het beeld netjes af, compleet met sigaret. Snel volgde Ak Morez de bewegingen van iemand, die kris en kras over het bord van allerlei krabbels en cijfers te kende in een behoorlijk tempo en hij goot een flesje limonade leeg in een glas, dat voortdurend heen en weer bewogen werd. Foto's en kaarten vormden geen pro bleem voor de geblinddoekte en een hor loge, waarvan men de wijzers voor de vuist weg verdraaid had, deed hem even min falen. Een „zuster" is een brave vrouw Vol mensenliefde, zorg en trouw; Haar blik geeft elke zieke rust En levensmoed en levenslust. Zij is het die de nieuwe dag Begint en eindigt met een lach En met een opgewekt gezicht Zich wijdt aan haar verheven plicht. Zij helpt met liefdevolle blik, Vergeet daarbij het eigen „ik"; Zij is het, die zich steeds weer gaf Van de geboorte tot het graf. Een zuster leeft voor groot en klein, Brengt troost en zielsrust, zonneschijn; Als zij haar strijd gestreden heeft Dan heeft zij niet voor niets geleefd. Als zij haar rusttijd heeft bereikt, In haar restantje toekomst kijkt, Dan ziet die moegewerkte vrouw Die toekomst dikwijls grijs en grauw. Dan is het woord aan U en mij, Aan onze héle maatschappij: Dèstijds stonds zij voor ieder klaar, Dus nu doen wij eens iets voor héér We kunnen wel aan het opsommen blij ven, maar U kunt het Zaterdag allemaal zelf zien en nog veel meer. Om 4 uur zal Ak Morez aan het station Soestdijk staan om aan het bestuur van „Tempo" en aan de pers te tonen, dat hij in staat is de Tempovlag op te sporen, die ver borgen zal worden door een Soester in gezetene, die onmogelijk van samenwer king met Morez verdacht kan worden. In een enveloppe zal de plaats aangege ven zijn en deze enveloppe - goed dicht - zal Ak Morez naar de plaats brengen. De heer J. v. d. Broek, voorzitter van „Tempo", dankte voor de verrassende demonstratie, waarna nog lang met de heer Morez gepraat werd. ZATERDAG. Zaterdagmiddag was de Amersfoortse Dierenarts dr. Voüte op bezoek en we kwamen niet uitgepraat over de verrich tingen van Ak Morez. Heel interessant, vond de dokter, maar die eigen spullen zinden hem niet. Snel werd dus een rol brede leukoplast gehaald, bestemd voor het grote experiment van die avond. Be stemd voor de grote stunt, die de weinige aanwezigen perplex deed staan. Zaterdagavond kwart over zeven. Pleis ters, watten, doeken en zwachtels, alles ligt klaar. De heer J. v. d. Broek, broer Sjoerd en ik, zijn zojuist uit Baarn ge komen, waar Ak Mor.z tijdelijk woont, en met hem en de heer C. Gorree, oude kermis van de heer Morez, zijn we naar mijn huis gereden. Voor het inbakeren begon belde ik de heer Dijkshoorn en de heer Butzelaar, de dameskapper. Ik vroeg deze heren, of ze er bezwaar tegen hadden te constate ren, dat de heer Morez dusdanig ingeba kerd werd, dat hij beslist niets meer kon zien. De heren gingen accoord en het inpakken begon. Eerst met pleisters de ogen dicht, daarna watten, toen een doek, en vervolgens om stilte teneinde zich te kunnen concen treren. Heeft hij het scepticisme van de heer Butzelaar aangevoeld en hem daar om een tekening laten maken „Een mooie auto", zei Ak Morez en de heer Butzelaar keek beduusd. Nog vele „getuigen" hadden we kunnen ophalen, maar het was niet uitgesloten, dat één van deze heren over zoveel „ge zond verstand" beschikte, dat hij de po litie ging opbellen, om mee te delen, dat een drietal gevaarlijke gekken achter in een grote Chevrolet ging zitten, en dat CLINGE DOORENBOS. RESTAURANT ONZE SPECIALITEIT Vlees-croquetten 35 ct. Loempia's 40 ct. Ook uitzending van Diners. BURG. GROTHESTRAAT 37 TELEFOON 2537 een nog grotere gek achter het stuur plaats nam. Dit is gelukkig niet gebeurd en zwijgend keek een twintigtal omwo nenden en toevallige voorbijgangers naar het wonderlijke schouwspel in die gro te wagen, met die omzwachtelde man achter het stuur. Achterin zaten Sj. v. de Broek (Tempo), C. Gorree (Tempo) en Uw verslaggever. Gelooft U nu niet, dat ik me een held voelde, of dat het zweet op m'n voor hoofd parelde. Ik was volkomen rustig en de anderen ook. Een paar lichte aan wijzingen voor het van achteren komend verkeer en toen de weg vrij was reed Ak Morez rustig weg. Onmiddellijk voelde hij aan, dat de wa gen, die ons het laatst gepasseerd was, voor de Nutsspaarbank was blijven staan en dat een tegenligger naderde. Wij zwegen, want wat moet je zeggen tegen iemand, dat niets ziet en twee ob stakels op z'n weg krijgt? Rustig pas seerde Ak Morez de twee wagens en met een vaart van 50 kilometer ging het in de richting Amersfoort. Licht afremmen bij de Molenstraat en bij het naderen van een tegenligger; dimmen wanneer dit nodig was en dat alles geroutineerd en soepel. We naderen de scherpe bocht bij de Soesterbergsestraat. Er was niet afge sproken, waar we heen zouden rijden, zodat het nemen van de bocht, richting Amersfoort een verrassing voor ons was. Tot aan Birkhoven deden zich geen moeilijkheden voor en de snelheid be droeg 50 tot 60 kilometer. Keurig werd de bocht bij Birkhoven genomen en nu was veel gas geoorloofd, want er nader de geen tegenligger. Niet lang echter, want wij zagen, dat het licht voor de spoorwegovergang op rood stond, dus de bomen waren dicht. Natuurlijk zouden we hem daar op gewezen hebben, wan neer dit nodig was, maar een twintig me ter achter de laatste wagen, die voor de bomen stond, stopte ,Ak Morez en zei: „Kan ik bier draaien, ik kan niet ver der." „Ja, maar dan moet U die wagens voor bij en tussen de bomen door. Wil ik het maar even doen?" Het was de heer v. d. Broek, die dit voorstelde, want deze ma noeuvre leek hem te gewaagd. „Nee, ik doe het zelf wel", antwoordde de telepaath en hij schoof de wagen voorzichtig langs de wachtende auto's ..i. nam een mooie draai naar links en stuurde de wagen tussen de bomen door de weg op. Tot aan de draai bij Birkhoven ging het nu rustig en Sjoerd v. d. Broek vroeg of hij geen last had van de beslagen voorruit. Er kwam geen antwoord op deze vraag, die U of ik ook gesteld zouden hebben, want wie kan nu rijden met een voorruit waardoor je practisch niet kan zien. Nauwelijks waren wé op 't rechte stuk naar Soest of Ak Morez voerde de snel heid op tot 'n goede 75 km. Dit duurde tot we garage Tensen voorbij waren, waar na snelheid geminderd werd. Bij garage Kooy naderde een aut die de bocht te veel afsneed en rechts reed een meisje op de fiets. Het kind zal verschrikkelijk geschrokken zijn, wanneer ze in de wa gen gekeken heeft, maar er was geen gevaar voor haar jonge leven, want keu rig laveerde de heer Morez de grote auto tussen haar en de tegenligger. Bij de benzinepompen van Van de Broek zette Ak Morez de wagen neer, legde z'n hoofd op z'n armen en zei: „Ik kan niet meer". Zwijgend zaten we te wach ten. Het zou jammet zijn, wanneer de wachtenden straks een wagen zagen aan komen met Ak Morez naast de chauf feur. Sjoerd v. d. Broek merkte op, dat we niet konden blijven staan voor de pompen en nam ue ,aiü van Ak Morez in. Hij reed de Torenstraat door tot even voorbij „De Gouden Ploeg" en zette daar de wagen aan de kant. „Wat denkt U er van, meneer Morez?" „Ik rijd de wagen zelf terug, maar ik wil even rusten. Is het nog ver?" „Een kilometer." Zwijgend rookten wij en ik dacht na over dit wonderlijke. Over deze prettige man, die onbegrijpelijke paranormale begaafd heid bezit, die ons in een fantastische rit zijn kunnen getoond had, en die nu uitrustte voor de laatste sprong. En dan die vraag: „Is het nog ver?". In „waken de" toestand wist hij blijkbaar de woning niet te vinden. Nog geen vijf minuten duurde het. Toen zei de lieer Morez: „We gaan", reed langzaam weg, gaf meer gas, tot de Mo lenstraat en al zoekend reed hij in ma tige vaart tot voor de deur, waar hij de auto neerzette. Hij verzuimde niet de wagen vrij te zetten en vergat de uitge stoken richtingaanwijzer niet. We hebben gezellig zitten praten tot laat in de avond, maar Ak Morez kan zelf niet verklaren, hoe het komt, dat hij me vroeg: „Waar zijn we geweest", terwijl hij toch zelf de chauffeur was. Bij het afscheid stelde ik Ak Morez een nieuwe stunt voor. „Welke?", vroeg hij, „Ik zal me laten blinddoeken en dan zal ik U naar Baarn rijden." „Erg leuk, maar ik doe niet mee", lachte hij. Tot ziens in Eemland." „Vergeet U de Tempovlag om 4 uur bij station Soestdijk niet." „O ja, dat is waar opk. Tot Zaterdag, vier uur." BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Geachte Redactie. Met belangstelling heb ik het verslag van de T.T. wedstrijd Shot 1-Vlug en Vaardig 1 in Uw editie van 22 Februari j.1. gelezen. Ik meen er echter goed aan te doen deze wedstrijd van 'n andere zijde te belich ten. Er wordt namelijk veel aan pech toegeschreven. Ik citeer: „Evenals in de eerste helft der competitie schaarde vrouwe Fortuna zich aan de zijde der bezoekers". Verder spreekt men van foutieve beslis singen van de scheidsrechter en diverse net- en kantballen. Nu kan" een wedstrijd door de geluksfactor worden beinvloed, doch wanneer slechts 1 maal de menin gen uiteenliepen over het al of niet toe kennen van 'n punt, kan men slecht zeg gen, dat dit de oorzaak is van het ver liezen van twee partijen. De oorzaak moet men zoeken in wed strijd-mentaliteit en beheersing. Liet Da selaar zijn kans niet verloren gaan door onbeheerst op iedere bal te smashen Dit had het winnende punt kunnen zijn. En B. van Haarlem, die, nadat hij de eerste game had gewonnen, in de tweede met 15-5 voorstond en deze nog verlo ren liet gaan Indien een speler zo'n partij nog verliest moet hij dit aan zichzelf wijten en niet aan geluk der tegenpartij of aan de scheidsrechter. Men bedenke, dat voor het zoeken naar verkeerde oorzaken men de tegenpartij schaadt en zelf daardoor heus geen be tere prestatie heeft geleverd. Uw dankend voor de plaatsrumte. B. A. VAN EDE. Matt. Withoosstraat 49, Amersfoort. GYMNASTIEK „OLYMPIA". De onderlinge wedstrijden, welke Olym- pia vorige week gehouden heeft, zijn een succes geworden. De opkomst was, voor al bij de jeugdige leden, groot en zes da gen lang is er gestreden om de ereplaat sen. Met grote ernst en accuratesse is er gewerkt voor juryleden en ouders en vooral bij de kleintjes bleek, dat gym nastiek durf en vrijmoedigheid aan kweekt. Geheel zelfstandig voerden zij vrije-, behendigheids- en toesteloefenin gen uit. De leidster, Mejuffrouw Kooy, en de leiders, de heren W. Schaffelaar en K. v. d. Heiden, zullen tevreden zijn over de resultaten, evenals het bestuur van „Olympia". De uitslagen zijn: Jongens 5-7: 1. J. Muthert. 2. E. Stalen hoef. 3. H. Hoegen Dijkhof. Meisjes 9-10: 1. T. Schoemaker. 2. A. Pasman. 3. W. v. Luneslorff. Meisjes 12: 1. G. Muthert. 2. W. de Oude. 3. J. Knope. Dames A: 1. C. Kooy. 2. E. Dasselaar. 3. G. Luneslorff. Mej. Kooy heeft nu de lauwertak in haar bezit. Meisjes 5-7: 1. A. Visch. 2. E. v. Boeyen. 3. A. Put. Jongens 8-10: 1. B. Loth. 2. S. Roels. 3. H. Onder de Linden. Jongens 10-12: 1 W. Hornsveld. 2. A. v. d. Wal. 3. K. Tak. Jongen^ 13-14: 1. G. Starink. 2 Joh. Koo- le. 3. K. v. Herwaarden. Adsp. Heren: 1. J. Tak. 2. H. Dams. 3. H. Vreman. VOORUITGANG. Vooral de laatste tijd maken de auto riteiten zich zorgen over het onderwijs. Daar heeft U natuurlijk van gelezen te grote klassen, te weinig onderwijzers, alle mogelijke maatregelen om het on derwijs te verbeteren, onderwijsver nieuwing.... het zijn allemaal dingen waar je vroeger zo niet van hoorde. Nu is het maar de vraag, wat je on der vroeger verstaat. In de tijd, dat we zelf nog de lagere school bezochten, zal er door de onderwijsautoritelten ook wel eens over onderwijsvernieuwing zijn gesproken. De belangstelling was toen ietwat anders gericht. In die da gen ging de strijd in hoofdzaak tegen de man, die aan het hoofd van de school stond. Als schooljongen bemoeide je je niet met die dingen. Je leerde lezen, schrij ven en rekenen en als extraatje kwam daar een vleugje geschiedenis, aard rijkskunde en wat natuurlijke historie bij. Daar hadden we in die dagen dik genoeg aan. De jongen van 12 jaar ver liet met loffelijk ontslag de school, hij was uitgeleerd en moest of mocht naar kantoor en fabriek. Het leven was verder zijn leermeester en al was die lang niet gemakkelijk, ze zijn er gekomen en vaak zeer goed. Wij weten het wel tegenwoordig gaat dat niet meer. De knapen die in deze tijd met een „loffelijk ontslag" het le ven ingaan, moeten heel wat meer in hun mars hebben. Dat wordt gevraagd, geëist. Voor een jongste bediende op een of ander kantoor wordt liefst vijfjarige gevraagd, ook al behoeft de knaap al leen maar de post op te bergen en een enkel adres te tikken. Maar ja, de tijden veranderen. Het le ven is heel wat ingewikkelder gewor den. Kantoren zonder machines zijn niet meer denkbaar en een goed hand schrift komt er niet meer op aan. Wie de moderne- talen niet beheerst, brengt het niet ver, doordat de wereld zo veel kleiner werd. Er wordt, ook van jonge mensen, heel wat meer gevraagd dan voorheen. Of wij daar gelukkiger door zijn ge worden, is een tweede. In elk geval is het een gelukkige om standigheid, dat de jeugd van tegen woordig een heel wat betere opleiding dan vroeger krijgt. om te emigreren! H. OEKMAN. In Café-Billard hebben wij een WEDSTRIJD-BILJART geplaatst. Prima Consumptie Gezellig interieur BURG. GROTHESTRAAT 37 TELEFOON 2537 Heren: 1. K. Smid. 2. K, Bakker. 3. W. Kuiper. K. Smid. won voor 1 jaar de lauwertak. Dames: 1. Mevr, Fraai. 2. Mevr. v. Bar- neveld. 3. Mevr. Barends. Meisjes 4-6: 1. C. Klomp. 2. I. Kuiper. 3. N. Bijsterbosch. Meisjes 7-9: 1. H. Troost. 2. W. Strumpel. 3. J. Brons. Jongens 4-6: 1. B. Kerkhof. 2. J. Derks. 3. J. Verrips. Jongens 7-9: 1. H. Verhoef. 2. J. de Fey- ter. 3. B. Drost. Meisjes 8-9: 1. W. van Diermen. 2. C. Dasselaar. 3. B. Rodenburg. Meisjes 10-11: 1. T. Verhoef. 2. M. van Rauwendaal. 3. N. Geytenbeek. Meisjes 12-13: 1. L. de Bruin. 2. J. Door duin. 3. A. Kamerbeek. Adsp. Dames: 1. C. Verweij. 2. H. van Soeren. 3. T. Schmidt. Meisjes 5-7: 1. R. van Brummelen. 2. N. Starink. 3. C. Bakker. Meisjes 10-12: 1. M. Wehman. 2. H. Vos kuilen. 3. H. Middelman. Jongens 8-10: 1. R. van Tol. 2. K. Schad- delee. 3. G. van Stempvoort. Jongens 10-12: 1. D. Klaren. 2. R. Haas. 3. J. Lijkedijk. Zaterdag a.s. worden onderlinge wed strijdend van de afd. „Hees" gehouden. VOLLEYBAL „OLYMPIA". Het tweede deel van de Volleybal-com petitie is in Februari begonnen. Het eerste en tweede team van de dames spelen een klasse hoger dan het vorig jaar, evenals de heren. Het eerste en tweede team van de heren hadden enige tijd nodig om in de nieuwe omgeving te „acclimatiseren", maar de dames deden het direct uitstekend en ze nemen op het ogenblik de tweede plaats op de ranglijst in bij de overgangsklasse. Het tweede damesteam is een geheel nieuwe ploeg, zonder wedstrijdroutine, maar bin nenkort zullen de resultaten wel beter zijn dan thans. De standen zijn: Heren, Klasse 1: Sport 1 16 p. Huizen 9 p. Sport 2 7 p. Zuidvogels 7 p. Olympia 4 punten. Heren 2b: O.S.D. 2 7 p. Giraffes 2 6 p. Olympia 2 5 punten. Dames Overgangsklasse: O.S.O. 10 pnt. Olympia 8 punten. Het tweede team van de dames en het derde team van de heren nemen de laat ste plaats op de ranglijst in. SCHAKEN. Vrijdag j.1. had in het Oranje-Hotel een ontmoeting plaats tussen het tweede tiental van de Soester Schaakclub en het tweede tiental van de „Gooische Toren" te Hilversum. Bij de aanvang reeds ging een deel van de bekoring van de wedstrijd verloren, daar Gooische Toren slechts met 8 spe lers uitkwam, zodat Soest met 2 winst punten begon. De Hilversummers lieten zich hierdoor echter niet ontmoedigen en speelden met veel strijdlust. A. Hilhorst bood na 23 zetten remise aan tegen Dr. G. W. Bölin. G. Geitenbeek legde het af tegen D. Weert. J. Spijkers won in een rustig opgebouwde stelling van J. Vlaanderen. J. de Vries stond na de dertig overeengekomen zetten zo gunstig, dat zijn partij tegen W. Bres ge wonnen verklaard werd. G. Blokpoel deed R. Zwiers de vlag strijken. J. J. Blom daarentegen moest in J, W. van Loenen zijn meester erkennen en K. v. Zijtveld speelde remise tegen J. Lager waard. K. F. Mud legde het af tegen M. van Gulik, zodat de eindstand werd: Soest 6Hilversum 4. FILMAVOND. Morgenavond houdt de R.K. Midden standsvereniging voor haar leden met dames een filmavond in het St. Joseph- gebouw, waarop verschillende bedrijfs films zullen worden vertoond.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1