Burgerlijke stand. MAESTRO ENRICO BURLISTO, CONSULT. W. N. Nieuwenhuis Dameskapsalon J. KOPPEL. KAPITEIN FANTOME. SOESTERBERG. In Uw haar de nieuwe lijn LigneLA FLAMME Kapsalon BUTZELAAR Officiële Mededelingen. WINKELIERSVERENIGING „SOEST". Maandagavond hield de Winkeliersver eniging „Soest" een algemene ledenver gadering in „De Gouden Ploeg". De voorzitter, de heer C. J. Schaddelee, opende de vergadering en gaf het woord aan de secretaris, de heer D. Waal, voor het lezen van de notulen, welke ongewijzigd goedgekeurd werden. Ingekomen was een schriftelijke op wekking van het „Nationaal Rheuma- fonds", in verband met de aanstaande verkoop van „Rheuma-lakentjes". De Middenstand wordt verzocht mede te werken aan deze actie, ter bestrijding van de ernstige volksziekte, rheumatiek. Het bureau van de stichting „Plet Na tionaal Rheumafonds" is gevestigd in Den Haag, Pieter Bothlaan 12, waar men alle inlichtingen krijgen kan. Het jaarverslag van de secretaris wees uit, dat het aantal leden van de ver eniging in 1954 van 171 tot 185 geste gen was. De aansluiting bij de Volks- credietbank werd gememoreerd en te vens de afwijzende houding van de ge meenteraad, zelfs van leden, die voor de Middenstand zitting hebben in de raad. De winkelbeurs is geen succes gewor den, doordat er niet genoeg ruimte was en doordat het publiek „beursmoe" is. Voorlopig zal er dan ook geen win kelbeurs meer gehouden worden. De St. Nicolaasactie is een groot suc ces geworden, zodat de vereniging gaar ne 600.afstond voor het P.V.O.- uniformenfonds. Spijtig is het doorkrui sen van verenigingsacties door acties van leden, die op eigen houtje iets ondernemen en er worden maatregelen verzocht. Het jaarverslag van de penningmees ter. de heer F. Gerth, wijst een batig saldo van 273.25 uit. Het saldo van de Winkelbeurs is 179.14. 149.wordt besteed voor de afschrij ving van de inventaris, de resterende f 30.14 zal niet verdeeld worden, maar in kas blijven. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het verslag van de kascommissie werd niet gegeven, daar deze commissie niet bijeen geweest was. De voorzitter had in zijn openingswoord al gewezen op het vroege tijdstip van vergaderen, waardoor de kascommissie gedupeerd werd. De heren Schaddelee en Ten Berge traden af. De heer Schaddelee stelt zich niet herkiesbaar in verband met zijn vertrek uit Soest. Dit is eerst kort bekend, zodat er nog geen candidaat GEBOREN Leonardus Petrus, zoon van J. H. Rauch, stoker en J. H. 't Lam, Korte Hartweg 12. Willemien Johanna, dochter van Th. van der Veer, tuinman en G. H. Potho ven, Driftje 4A. Clasina Jannie, dochter van F. L. Vlaming, kantoorbediende en Y. B. Mollema, A. Paulownalaan 9. Ma ria Clasina, dochter van J. A. Scholtens, los arbeider en A. Freriks, woonwagen. Cornelia, dochter van J. A. Scholtens, los arbeider en A. Freriks, woonwagen. Bcudewijn Walter, zoon van H. A. Men ning, schilderspatroon en F. M. Hooze, Ossendamweg 37. Theodorus Adrianus Maria, zoon van J. A. Schalkx, agent v. politie en J. G. van de Mast, Julianalaan 18. Henricus Maria, zoon van G. A. Dor- restein, autohandelaar en G. B. Reuling, Beukenlaan 5. Geertruida Gezina Beren- dina, dochter van A. Brons, chauffeur en G. M. Hornsveld, Eigendomweg 16. Mar- garetha Anthonia, dochter van T. van Slooten, rijwielmonteur en J. W. van 't Klooster, Van Weedestraat 39. Alida Ca- tharina Wilhelmina, dochter van W. G. Kok, expediteur en J. G. van den Hoed» Ringweg 14. Dirk Jan, zoon van D. J. Kuijper, schilder en W. van den Akker, Soester Engweg 48. Maria Anna, dochter van PI. A. J. de Rijk, opperman en M. v. Dorresteijn, Staalwijklaan 6. Petrus Hen- drikus, zoon van H. L. de Beer, chauffeur en Chr. B. van der Lugt, Lange Brink- weg 37A. Henricus Jacobus Johannes, zoon van W. H. van den Brink, boekhou der en C. A. Rasch, Dr s' Jacobstraat 17. Wanda Louise, dochter van I. van Lin- gen, militair en H. A. Creutzburg, Birk- straat 47. Herman Jaeob, zoon van G. v. Konkelenberg, glasslijper en A. Bertling, Braamweg 72. Hermanus, zoon van H. J. Bosman, metselaar en N. Kamphorst, Klaarwaterweg 11. Nicolaas Johannes, zoon van H. J. Bosman, metselaar en N. Kamphorst, Klaarwaterweg 11. Jeannet- te Theresia, dochter van G. H. Schimmel, landbouwer en J. R. Kok, Koninginne- laan 64. ONDERTROUWD Hans Johannes van den Heuvel, motor monteur, Beckeringhstraat 24 en Marie Helena Alwine Burgwal, Beetzlaan 91. Datum huwelijk: 18 Maart 1955. Jacobus Adrianus Theodorus van Breukelen, meubeltransporteur. Burg. Grothestraat 5 en Christina Francisca Wilhelmina van der Valk, Beukenlaan 50. Datum huwe lijk: onbepaald. GEHUWD Hendrikus van der Heiden, metselaar, Molenstraat 93 en Petronella Westerveld, Molenstraat 130. Adres na huwelijk: Ie der op eigen adres. Wouter Grift, rijwiel handelaar, Krommeweg 28 en Emmetje van Kooij Veenzoom 9. Adres na huwe lijk: Krommeweg 28. OVERLEDEN Hendrika Elisabeth Godron, 64 jaar, ge huwd met P. J. Clements, Paulus Potter- laan 12. Grietje Burger, 75 jaar, Anna Paulownalaan 16. Jacobus Meerding, 79 jaar, Birkstraat 64. de internationaal befaamde ZIENER (TELEPAATH), houdt op verzoek (prolongatie) op WOENSDAG 2 MAART a.s., in Café-Restaurant EEMLAND te Soe6tdijk, telefoon 2796, van 11-2 uur 's morgens en van 7-9.30 uur 's avonds Ingang aan de voorzijde. voor de voorzittersplaats is. In een volgende vergadering zal een nieuwe voorzitter gekozen worden. De heer J. ten Berge werd herkozen. Het bestuur stelde voor deel te nemen aan het bloemencorso, georganiseerd door V.V.V. in de feestweken van 9-23 Juli. Dit vormde voor de leden geen probleem, evenmin als de etalage actie, die gehouden zal worden. Langer werd gediscussieerd over de braderie en de kosten, verbonden aan de tent, welke V.V.V. voor de feestelijkheden huren zal. Een braderie in de openlucht is niet gewenst, in verband met ons vriendelijk klimaat, maar wanneer de kosten te hoog worden, dan voelt de vereniging er ook weinig voor. De heer H. van Harten meende, dat deze kosten nog wel mee zullen vallen. In principe gaan de leden accoord, mits de kosten niet te hoog zijn De heer J. C. Brouwer wijst op de noodzakelijkheid alle krachten van de middenstand te bundelen in de Winke liersvereniging, daar de éénling niets meer beginnen kan. Een schrijven van het Oranje-comité, waarin medewerking verzocht wordt aan het bevrijdingsfeest op 5 Mei, lokt uitvoerige besprekingen uit. De etalage-wedstrijd gaat niet door, om dat die in Juli gehouden wordt, maar wel wil de vereniging medewerking verlenen aan de gevelversiering. Wan neer de gemeente opnieuw groen ter beschikking stelt, dan zal iedere win kelier zonder bezwaar medewerking kunnen verlenen. Het „voedseldroppen" vormde proble men, daar men niet wist hoe dit zou gaan. Pakketten aan parachutes zullen te duur zijn. Pakketten zonder parachu tes maken brokken. Nadere beslissin gen zullen genomen worden, wanneer hierover meer bekend is. Misschien zal besloten worden waardebonnen te laten uitwerpen, inplaats van pakketten. De voorzitter acht het juist deze pakket ten-actie alleen door de vereniging te laten verzorgen, daar de bevolking en de niet aangesloten middenstand reeds genoeg gelegenheid heeft medewer king (vooral financieel) te verlenen. De gemeenschappelijke maaltijd op 5 Mei heeft de sympathie van de ver eniging, mits hieraan enige duizenden mensen zullen deelnemen, daar het an ders geen gemeenschappelijke maaltijd is. Het bestuur stelt voor de leden te ver bieden deel te nemen of medewerking te verlenen aan winkelacties, welke op enigerlei wijze de acties van onze vereniging doorkruisen of schade kun nen berokkenen, op straffe van uit sluiting van het lidmaatschap. v. Weedestraat 23 Tel. 2577 Aanleg en onderhoud van GASleidingen en gasapparaten WATERleidingen en Sanitaire installaties ELECTR. Techn. Install.bur. DAKBEDEKKINGEN en onderhoud van daken. Stofzuigers enz. ook op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. Sommige leden vinden dit veel te scherp gesteld en wijzen op het schrij ven van de Winkeliersvereniging „Van Weedestraat", waarin beloofd wordt, dat geen actie gehouden zal worden tegelijk met een actie van de Winke liersvereniging. Het moet mogelijk zijn langs lijnen van geleidelijkheid ook an dere verenigingen er toe te brengen 'n dergelijke verklaring te laten afleggen. Voor en tegen werd langdurig overwo gen en acties van de Sigarenwinkeliers werden niet gerekend onder de te la ken handelingen van verenigingen, daar de Sigarenwinkeliers niet kunnen deel nemen aan normale acties van de Winkeliersvereniging, maar slechts zelfstandig iets kunnen doen. Tenslotte werd het bestuursvoorstel aangenomen, maar men meende, dat de scherpe kanten in de practijk wel zou den afslijten. Na de rondvraag sloot de heer Schad delee de vergadering. SOESTER SOLDAAT IN SURINAME OMGEKOMEN. In Suriname zijn, door de ontploffing van een landmijn, 6 Nederlandse mili tairen gedood en een aantal ernstig ge wond. Onder hen die gedood werden bevindt zich de 20-jarige Gaatze Rudoif Westra, wiens ouders wonen aan de Lange Brink- weg alhier. Weth. Van Zadelhoff heeft, wegens af wezigheid van de Burgemeester, de droe ve tijding aan de ouders overgebracht. De jongeman is op 14 Februari van het vorig jaar in militaire dienst getreden bij de luchtafweer en later overgeplaatst naar de stoottroepen. In Juli 1954 ver trok hij met het s.s. Bonaire naar Su riname. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Voor deze vereniging sprak de Reclas- serings-ambtenares Mej. Hoekendijk. Mevrouw Jans opende deze middag met een hartelijk welkom, in het bijzonder tot Mej. Hoekendijk, die deze middag een lezing zou houden over „Licht in donker Amsterdam". Mej. H. vertelde hoe zij als eenvoudi ge vrouw 24 jaar temidden van publie ke vrouwen geleefd heeft en daar haar zegenrijk werk verricht heeft als mens en reclasserings-ambtenares. Zij ver telde op ontroerende wijze, afgewisseld door een lach en een traan, over het vreselijke leven van deze vrouwen in de sloppen en krotten van donker Am sterdam, hoe en wat vaak de oorzaken zijn, dat jonge, onschuldige meisjes, die in handen van verkeerde indivi duen vallen, van kwaad tot erger gera ken. Zij heeft ontzettend veel meege maakt en zij voelde zich geroepen tot dit werk, omdat deze meisjes boven de 21 jaar van regeringswege totaal aan hun lot worden overgêlaten. De voog dijraad zorgt voor de meisjes tot hun 21e jaar, doch daarna worden zij op de wereld losgelaten. Niemand bemoeit zich dan verder met hen. Zij gaf een beeld van verschillende treurige gevallen, o.a. van een vrouw, die weelde en ellende gekend had en op 40-jarige leeftijd, door haar man verlaten en verslaafd aan de drank, totaal aan lager wal raakte en de dood in wilde. Dank z^*de geestelijke ver zorging van Mej. Hoekendijk ging zij ten slotte weer werken bij een goede mevrouw. Het leukste was als Mèj. Hoekendijk op bezoek ging op een verjaardag bij de vrouwen in de stegen, dan nam zij geen bloemetje mee maar een carbonade, want honger werd er veel geleden. Ook na de pauze beschreef Mej. H. nog talloze gevallen. Ten slotte vertelde Mej. H., dat zij heel vaak de kroegen bezoekt en de dronken vrouwen dan een blauw kaar tje overhandigt met haar adres er op. Deze vrouwen komen haar dan, in hun bitere nood, vaak opzoeken op haar spreekuur en vertellen haar hun moei lijkheden. Een prachtig maar moeilijk werk, een taak, die Mej. H. met liefde, geloof en onuitputtelijk geduld vol brengt. Een hartelijk applaus dankte de spreek ster voor het interessante-kijkje achter de schermen van de reclassering. HERSTEL VAN ISRAËL. Ds. C. Graafstal, legerpredikant uit Er- melo, heeft Maandagavond in „Eltheto" voor een bedroevend klein aantal toe hoorders een lezing gehouden over het onderwerp „Herstel van Israël". De heer J. Stiphout, organisator van deze avond, leidde ds Graafstal in. Wanneer men leest, dat er gesproken zal worden over het herstel van Israël, dan denkt men direct aan de stich ting van de Joodse staat, het rijk, waar thans de Israëliërs wonen. Deze voordracht behandelde echter de geschiedenis van de 10 stammen, die zich na de regering van Salomo afge scheiden hebben en die in het Noorden van Palestina het rijk Ephriam of Is raël vormden, met Samaria als hoofd stad. De resterende twee stammen (Juda en Benjamin) hadden Jeruzalem als hoofdstad. Van 731-714 v. Chr. hebben de Assy- riërs de bewoners van het 10 stammen- rijk naar het z. van de Kaspische Zee gedeporteerd, terwijl Juda (de twee stammen) 150 jaar later door Nebucad- nezar in Babylonische ballingschap ge voerd werden. Uit deze twee stammen is Jezus voortgekomen en deze twee stammen terug uit Babylonische ballingschap vormen het begin van het Joodse volk. Wat is er echter geworden van de 10 stammen, die niet terugkeerden Lang heeft men hiervan niets geweten, of gissingen gemaakt, die weinig licht brachten. Niet lang geleden zijn op een rots in West-Perzië inscripties gevon den en nadat het spijkerschrift ontcij ferd was, bleek, dat het volk van de 10 stammen aangeduid werd met Gi- miri Sakai en Saka. Het was n.1. een lijst van overwonnen volkeren in drie talen. Het was een opsomming van de overwinningen van Darius I, koning der Perzen. Ds. Graafstal achtte deze ontdekking even belangrijk als de steen van Ro- sette, die de sleutel vormde tot het ontcijferen van de hieroglyphen. Toen men deze drie namen wist was ineens duidelijk, dat Plinius de 10 stammen Uw kleding is modern en chique, Uw hoedje staat zelfs artistique. Uw nylons en Uw schoenen, Een droom vol romantique. Maar zonder passend kapsel Blijft alles excentrique. Braamweg 84 Telefoon 2045 mTilïJWT** bedoelt, wanneer hij schrijft over het volk, dat opgegaan is in de Scythen. Dan waren de tien stammen dus ook niet in Japan terecht gekomen, zoals verondersteld werd. Dan waren zij bij de grote volksverhuizingen naar het Westen gekomen. Dan mocht men ver onderstellen, dat Saka, Sakai, Saksones en Saksen hetzelfde aanduidde en dat uit Gimiri Kimbren ontstond. Er zijn echter meer gegevens. Op de Krim zijn 700 grafstenen ontdekt, die in Rusland zijn. Voor de revolutie was men met het ontcijferen van de op schriften begonnen, maar onder de Sowjets is hieraan niets meer gedaan. De betrekkelijk weinige gegevens, die men thans heeft, wijzen duidelijk uit, dat het volk van de 10 stammen op de Krim geleefd heeft. Waar bevindt het volk van de 10 stammen zich thans In Scandinavië, Denemarken, West- Duitsland, Nederland, België, Enge land en Schotland. Zij leven dus on der ons. In de verre oudheid zullen de Phoeni- ciërs reeds in Engeland en Ierland ge weest zijn en het is zeer waarschijnlijk, dat de „einden der aarde" en de „ei landen die van verre zijn" wijzen op Engeland en Ierland. In Jeremia 31 10 kan men hierover lezen en Ierse en Spaanse kronieken doen vermoeden, dat Jeremia, met de dochters van koning Zedekia via Egypte naar Ier land uitgeweken is. Ds. Graafstal wees er op, dat het ei genlijk merkwaardig is, dat het evan gelie in onze streken vanuit Engeland gekomen is. Wijst dit op de taak van Israël Is de veronderstelling, dat de leeuw in ons wapen en de harp van David in het Engelse wapen wijzen op dit 10 stammen-volk te gewaagd En is de Engelse coronation-stone mis schien dezelfde steen die Jeremia mee bracht naar deze streken En is dit de steen van Bethel En de ark Is die ook misschien naar het Westen ge komen Dit is de taak van Israël thans, dit is onze taak Sterk zijn in de geestelijke waarden en het evangelie verspreiden. Dat wij uit den bloede tot Israël beho ren is niet zo belangrijk als het geeste lijk behoren tot Israël door het belij den van Jezus Christus. BILJARTUITSLAGEN. Hoofdklasse Leusderkwartier 2-Zonne- heuvel 1 2-4. Klasse 1: D.O.S. I-Centraal 2 2-4. Oranjeboom 1-D.O.S. 1 6-0. Klasse 2: K.O.T.-Viersprong 2 4-2. Me- tropole 1-Schouw 1 4-2. Klasse 3: Centraal 3Leusderkwartier 4 4-2. Zonneheuvel 2-Lange Jan 2 6-0. Klasse 4: D.O.S. 2-Schouw 2 2-6. Vier sprong 3-Soesterkwartier 2 4-4. Klasse 5: Centraal 4-O.D.L. 4 4-4. Klasse 6: Schouw 3-Poedel 5 4-4. JEQN HEEFT DE VRIJBUITER //v MOCHT LQHTOHS VftSOE SLUI TER ÓEA/OE&IK KOM HIER HLS VRlEHD^NlE V'JOND HAAI/K HU AAHr?!)H MAAR. JAARVERGADERING ORANJE VERENIGING „WILHELMINA". Vrijdagavond kwam de Oranje-vereni ging „Wilhelmina" in hotel ,,'t Zwaan tje" voor haar jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer Schaafsma, wierp een terukblik op het tijdvak sinds de bevrijding en meende, dat er alle aanlei ding bestond om het 10-jarig bevrij dingsfeest met grote luister te vieren. Uit het jaarvrslag van de secretaris bleek o.m., dat het aantal leden station- nair is gebleven. Aan de heren K. de Bruin en J. A. Luyf, die respectievelijk wegens vertrek naar elders en om ge zondheidsredenen moesten bedanken, werd dank gebracht voor wat zij voor de vereniging hebben gedaan. De viering van Koninginnedag bleek buitengewoon geslaagd. Hierbij werd hulde gebracht aan het bestuurslid Ro- kebrand. Bij de gehouden bestuursverkiezing ter voorziening in een tweetal vacatures en voor de uitbreiding van het bestuur met één lid werden gekozen de heren Baars, Van Balkom en J. Kochheim. In de pro- pagandacommissie werden benoemd de heren J. Baars en E. Boeziek. Voor de viering van Koninginnedag werd het volgende programma vastgesteld: Réveille en daarna in de voormiddag kinderoptocht. Bij goed weer des namid dags kinderspelen in de buitenlucht, an ders voorstellingen in de zaal. Voorts demonstraties van sportverenigingen en tot besluit 't avonds een vreugdevuur De 4de Mei zal weer herdacht worden door een stille tocht naar het graf van Sybrandus van Angeren, gevolgd door een herdenkingssamenkomst in ..Huis ten Halve". Ook had een geanimeerde bespreking plaats over de viering op 5 Mei, die in enigszins grote stijl zal plaats vinden. Hiervoor is veel geld nodig, dat niet al leen op de vereniging moet drukken. In dit verband werd gewezen op de ge meente Ermelo, waar de gemeenschap via het gemeentebestuur in de kosten meedraagt door een bijdrage van 15 ct. per inwoner en 50 ct. per schoolgaand kind. Voor de viering van 5 Mei kwamen uit de vergadering verschillende suggesties, waaruit het bestuur een keuze kan doen. IN ONZE SALON TOEGEPAST. STEENHOFFSTRAAT 53 - TEL. 2842 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van G. Ambro- sius, Heuvelweg 48 te Soest, om vergun ning tot het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een auto- spuitinrichting, waarin zullen worden geplaatst 1 electromotor van lVz P.K. en 1 afzuiginstallatie van 6 P.K., op het perceel, gelegen aan de Dorresteinseweg, nummer 3, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G. nr. 4403. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovendien zal op Dinsdag 15 Maart a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeen tehuis een openbare zitting worden ge houden, alwaar mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 26 Februari 1955. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat: le. het verzoek van G. A. P. Valkenet, Kerkstraat 14, Soest, om de inrichting' (smederij), waarvoor bij besluit van Bur gemeester en Wethouders van 16 Juli 1954, nr. 2211, vergunning is verleend op het perceel Kerkstraat 14, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie H, nr. 7684, te mogen utbreiden door het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een machinale draaierij, waarin bijgeplaatst zuilen worden 5 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 15 2/5 P.K., door hen voorwaardelijk is ngewilligd. 2e. het verzoek van N. v. d. Broek. Klein Engendaalweg 36. Soest, om een onder gronds benzine-reservoir met een inhoud van 6000 liter, voorzien van een boven grondse electrische aftapinrichting op het perceel Engendaalweg 36, kadastraal be kend gemeente Soest, sctie G, nr. 4029, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden, door hen voor waardelijk is ingewilligd. 3e. het verzoek van Esso Nederland N.V., Bezuidenhoutseweg 7, 's-Gravenhage, om een hinderwetvergunning voor bet oprichten, in werking brengen en in kerking houden van een ondergrondse benzine-bewaarplaats met een electrisch gedreven aftapinrichting, op het perceel Birkstraat 28, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie C, nr. 2398, door hij voorwaardelijk is ingewilligd.

Soester Courant | 1955 | | pagina 2