van £ssen fpëcifl|n5PTÏcf W. A. Butzelaar m Begrafenis J. G. A. Batenburg KAPPER IN DE HOEK. t BINSDAG 8 MAART 1955. 33e JAARGANG No. 19. OESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Gistermorgen is het stoffelijk overschot van de oud-gemeentesecretaris, de heer J. G. A. Batenburg, ter aarde besteld. Op weg van de woning van de familie Batenburg aan de Heideweg naar de R.K. Kerk te Soestdijk stopte te om streeks half elf de rouwstoet bij het ge meentehuis, waar het voltallig college van B. en W., hoofden van Gemeente bedrijven, deputaties van de Brandweer en Politie en vele ambtenaren er getui ge van waren, dat kransen van de ge meente Soest, de Gemeenteambtenaren, de Gemeentebedrijven, de Brandweer en „Soest Vooruit" aan de lijkwagen wer den gehecht of gelegd naast de kran sen van de R.K. Spaarbank, de Muziek vereniging ,,P.V.O.", de Brandweer van Soesterberg en de vele bloemstukken van particulieren en familie, welke, reeds de kist dekten. In de kerk werd een plechtige Requiem mis opgedragen door Pastoor Mgr. A. G. Smit, geassisteerd door Pastoor M. F. Batenburg te Drempt, broer van de over ledene, als diaken en Kapelaan F. Olde Lohuis als subdiaken. Aan 2 zijaltaren werden missen gelezen door Pastoor H. J. Batenburg te Deven ter, een broer van de overledene en door Kapelaan M. Batenburg, een neef. De absoute werd verricht door Mgr. J. B. A. Batenburg, geassisteerd door Pas toor M. F. Batenburg, te Drempt. Zeer velen woonden de plechtige rouw dienst bij. Op de begraafplaats waren velen bijeen om de overledene de laatste eer te be wijzen. Hieronder bevonden zich o.m. het voltal lig college van B. en W., Jhr. Mr. C. De- del, de heer A. Loumans, Burgemeester van Hoogland, de hoofden der Gemeen tediensten en de politie, vele gemeente ambtenaren, de heer J. A. Luijf te Soes terberg, de oud-ambtenaren P. W. Blaas en G. Reymerink, deputaties of vertegen woordigers van de Brandweer, Soest Vooruit, de Fabrikantenkring, de R.K. Spaarbank, de Nijverheidsschool, de Re classering, R.K. Kerkbestuur der paro chie Soestdijk en de Brandweer van Soesterberg, alsmede de President van de Hoofdraad der Vincentius Ver. te Den Haag, Mevr. v. d. Swan, oud-raadslid; en de heren Schaafsma en Brouwer, raadsleden; dr. H. G. Rupert, M. v. Vee- ren, notaris, Mr. Terlingen, Pater Keu len te Amersfoort, Pater E. van Berkel O.F.M. en vele anderen. Mgr. A. G. Smit verrichtte op de be graafplaats de plechtigheid. De heer J. Batenburg, zoon van de over ledene, dankte namens de familie. VOLKSUNIVERSITEIT SOEST. Voor de Volksuniversiteit heeft de heer A. P. Stokhof de Jong, kunstschilder- glazenier te Soest, Vrijdag een lezing gehouden over „Vergelijking van Kunstwerken uit verschillende landen en eeuwen". De heer H. J. Schneider leidde de spre ker in en wees er op, dat de kunste naar ons nog nader tot het wezen van 'ie kunst kan brengen dan het kunst werk. De heer Stokhof de Jong zette uiteen, «lat vergelijken van kunstwerken con sequenties met zich meebrengt. Door vergelijking komt men tot wat mooi is en wat niet. Deze avond zou er ech ter alleen beoordeeld worden en niet veroordeeld. De moderne kunst wordt vaak gering geacht en slechts de oude kunst telt bij de meesten mee. Spr. achtte dit niet juist, daar het een gevolg is van vergelijken en dit is niet juist. Onze huidige ontvankelijkheid gaat 8TEENHOFFST1L 83 - TEL. 2842 g§ Wij zorgen met moderne permanent, 10 Dat U volkomen tevreden bent. S; vaak uit naar de primitieven. Michel Angelo, 25 jaar geleden in het brand punt van de belangstelling, is wat op de achtergrond geraakt door de gewij zigde belangstelling. De barok wordt momenteel enigszins verwaarloosd, als gevolg van deze wij ziging. E'ke vorm van kunst verdient onze belangstelling. Het is de uiting van de belevenissen van de mens. Ieder mens is verschillend, iedere ziel is verschillend, dus geen enkele kunste naarsziel is gelijk. Spr. zette het ontstaan van de West- Europese schilder-, beeldhouw- en bouwkunst uiteen. Deze is ontstaan uit het Romeinse Rijk, waarvan de kunst uitingen weer beinvloed zijn door Egyptische, Helleense en andere in vloeden. Tot 1300 onder invloed van By- zantium. Slechts heel langzaam ontstonden de specifiek Duitse, Franse en Italiaanse kunstvormen. Aanvankelijk is er slechts de kloosterkunst en van de profane kunst is practisch niets bewaard ge bleven. Hierna werden lantaarnplaatjes ver toond, waarbij de heer Stokhof de Jong z'n toelichting gaf. AUTO-ONGELUK. Zondagmorgen reed op de Birkstraat, ter hoogte van Garage v. Kooij, een Opel, bestuurd door Mevr. C. H. M. L.-N. Zij reed slechts 40 km., maar door de gladheid kwam de wagen tegen een boom terecht. De echtgenoot van de bestuurster kreeg een hoofdwonde en een lichte hersenschudding, een zwager werd licht gewond en een vierjarig dochtertje kreeg een shock. Per taxi werden de inzittenden naar huis vervoerd, nadat dokter Donker eerste hulp had verleend. De bescha digde wagen werd naar het politiebu reau gesleept. KATHOLIEKE NATIONALE E.H.B.O. De gediplomeerde leden van de Katho lieke Nationale Bond voor E.H.B.O., afdeling Soest, zijn in het St. Joseph- gebouw getest op hun parate kennis. Zij werden onverwacht voor situaties gesteld, welke zich in het gewone le ven kunnen voordoen en er was geen gelegenheid te bespreken wat gedaan moest worden, zodat de cursusleider, dokter Van Beurden, gelegenheid had te zien wat dfe cursisten presteerden. Na afloop van de test, waarbij jeugdige E.H.B.O.-ers als patiënten fungeerden, maakte de instructeur, de heer Bent, de uitslagen bekend. Deze was: Ploeg 1 117 punten. Ploeg 2 114 punten. Ploeg 3 97 punten. Ploeg 4 84 punten. Mej. Reijerse 42 punten. De heer Geurts 38 punten. Mevr. Narren-Kloppenburg 32 punten. Mej. v. Schalkwijk 27 pnt. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. wer den aangevoerd; 109 stuks biggen van 40.tot 55.en 10 drachtige zeu gen van 350.tot 450. Op de eiermarkt werden aangevoerd 117.500 stuks. Hoendereieren van 11.40 tot 13.middenprijs 11.75, prijs per kg. 1.93. De handel op de biggenmarkt was ma tig tegenover een vlotte verkoop op de eiermarkt. FEEST BIJ „TEMPO". De ren- en toervereniging „Tempo" heeft met haar feestavond voor leden en belangstellenden een goede beurt gemaakt, want het was de moeite waard. Voor de pauze een gezellig amusements programma, daarna het optreden van Ak Morez, de telepaath, die reeds twee maal in besloten gezelschap liet zien wat hij kan. De voorzitter van „Tempo", de heer J. v. d. Broek, opende de avond, waar na de conferencier T. Landman uit Hilversum het huisorkest van restau rant „Eemland" aankondigde. Een vro lijke potpourri bracht de stemming er in. Na dit optreden van de heren Jagten- berg en Van Veenendaal zong Ans Mol- lon, begeleid door de pianist L. Hof man, zeer verdienstelijk een chanson, een Hollands lied en het Ave Maria. Het werd piëteitsvol gezongen en met aan dacht beluisterd. Het „Doea Malati's" bestaat uit twee meisjes, die hun Indische liedjes bij zonder aardig brengen. Een tweede duo van zeer jonge medewerkers, de twee Jacco's uit Hilversum, toonden zich meester op het accordeon en de populaire wijsjes werden spontaan mee gezongen. Er was stemming en er heerstte span ning, want velen varen gekomen,- om de telepaath te zier, die geblinddoekt een auto bereden had. Ak Morez, wiens artistennaam in het buitenland Ak Mostlrd Morez de Mou- tarde is, werd geblinddoekt door twee dames uit de zaal, die door het lot, in de vorm van gewo.pen bierviltjes, wa ren aangewezen. Op het .toneel en in de zaal toonde hij z'n kunnen, waardoor de aanwezigen zeer verrast werder. Grote handigheid in het lezen, naschr.jven en natekenen, terwijl er geen foio, brief of kaart een geheim voor hem bezat. De voorzitter van Tempo", die voor de pauze de andere medewerkenden bedankt had, bracht de dank van de vereniging aan de lieer Morez over en overhandigde hem bloemen, welke Ak Morez beschikbaar stelde voor een ziek „Tempo"-lid. SOESTER TURNCLUB. Vrijdagavond hield de Soester Turnclub een algemene ledenvergadering in „De Gouden Ploeg". De voorzitter, de heer P. Ekel, be treurde de geringe opkomst en heette in het bijzonder de ereleden T. Spelt en Mej. Floor welkom. De secretaris, de heer A. W. 't Lam, las de notulen, waarna een ingekomen stuk ter tafel kwam, dat afkomstig was van de korfbalvereniging K.V.S. Verzocht werd samen te werken om zodoende op economische wijze sport te beoefenen. Het jaarverslag van de heer 't Lam vermeldde het aftreden van de heer J. J. v. d. Linden als directeur en het in functie treden van zijn opvolger, de heer W. Egberts. De Soester Turnclub is vorig jaar lid geworden van de Sportfederatie, de afdeling „dames" is gegroeid, zodat splitsing noodzakelijk was. Het leden tal is 172. t Het verslag v'aTr penningmeester wees een voordelig saldo van 239. aan. Dit is echter meer een gevolg van de goede financiële gang van zaken in 1953 dan in 1954. Het tekort op de begroting van 1955 bedraagt 208.zodat nieuwe bron nen aangeboord moeten worden om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Subsidieverhoging door de Gemeente zou geen overbodige weelde zijn, te meer, daar de zaalhuur drastisch ver hoogd werd. Men werd het er over eens, dat men zich rechtstreeks in ver binding zal moeten stellen met de ge meente Soest om tot deze subsidiever hoging te komen en dit niet via de Sportfederatie, tenzij vertegenwoordi gers van de Soester Turnclub aanwe zig kunnen zijn, wanneer de Federatie dit punt bij de Gemeente ter sprake brengt. Dan komt de contributieverhoging ter sprake en na lange discussies gaat men, op voorstel van de voorzitter, tot een geringe verhoging over. Deze verhoging is echter niet definitief en afhanke lijk gesteld van een eventuele subsi dieverhoging. De kascommissie voor 1954 was nog niet gekozen en thans werden Mevr. De Zoete-v. d. Berg en Mevr. Schuyt benoemd. In de nieuwe propagandacommissie wer den gekozen: Mej. Floor, Mevr. Schuyt en de heer J. v. d. Werff, in de tech nische commissie Mevr. Schuyt, Mevr. Egberts en de heren v. d. Werff en Eg berts, terwijl de heer M. Key tot com missaris van materiaal benoemd werd. Bij de bestuursverkiezing bracht de heer Ekel naar voren, dat hij tijdelijk wilde aanblijven. De heren W. A. 't Lam en T. Spelt Jr. traden uit en er werden geen nieuwe bestuursleden ge kozen, daar het huidige zevental vol doende geacht werd. Statuten en reglementen werden gewij zigd en aan de tegenwoordige tijd aan gepast. De wijzigingen werden goedge keurd. Op 26 April zal er een uitvoering ge houden worden in het St. Josephgebouw en de Soester Turnclub zal medewer king verlenen aan het feest van 5 Mei en de Zomerfeesten. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. We werden zeer verrast door het sym pathieke gebaar van Banketbakkerij Schothorst. Netto opbrengst verkoop speciaal gebak 1 65.40 Ontvangen van Mevr. v. d. K. 2.50 Ph. R5.— Reeds verantwoord 183.10 Giften gaarne op de Ned. Middenstands- bank N.V. alhier of op giro 415585 ten name van H. de Graaf, secr.-penningm. Ned. Roode Kruis, afd. Soest. Overzicht van de kosten en inkomsten voor de boottochten voor de Soester Chronische patiënten. Er zijn door het Ned. Roode Kruis voor de provincie Utrecht in 1953 1 boottocht en in 1954 2 boottochten, elk van 8 dagen, georganiseerd. Uit Soest zijn mede geweest in 1953 4 patiënten en in 1954 9 patiënten. Inkomsten Van Maatsch. Hulpbetoon '53 110. Van Maatsch. Hulpbetoon '54 75. Particuliere acties '53 75. Particuliere acties '54 175. Giften via actie in Soester Courant (stand op heden) 256. ƒ691.— Uitgaven Kosten patiënten 1953 340. Kosten patiënten 1954 675. Vervoerkosten naar en van de boot per ambulance auto (E.H.B.O.) c.q. pers. auto's 208.20 Totaal tot op heden 256. Wie zorgt er nog meer voor verras singen 1223.20 U ziet we kunnen nog wel wat geld gebruiken, want ook in 1955 willen we Soester Chronische patiënten een week laten varen door Nederland. Staar U dus niet blind op de 256. die wij tot op heden via de Soester Courant (hartelijk dank S. C.) bijeen „gebedeld" hebben. Een ding is zeker Ook in 1955 zullen er Soester Chroni sche patiënten een week met vacantie gaan, d.w.z. een week uit hun sleur van alle dag, weg van hun bed of stoel. Genieten zullen ze van ons mooie land en het is zo mcfoi gezien van onze grote rivieren, waarop de grote witte Roode Kruisboot voortglijdt. Connecties met lotgenoten worden aangeknoopt en jaren kunnen ze teren op zo'n tocht, voor de meesten dé tocht van hun le ven. En zoudt gij, gezonden, hieraan niet mede willen werken ZANGAVOND. De Gemengde Zangvereniging „Paleis Soestdijk" geeft, ten bate van de Johan- na-Stichting te Arnhem, een concert. Dit concert zal plaats hebben op 15 Maart a.s„ des avonds, in gebouw „Credo" aan de Julianalaan. Waar genoemde Zangvereniging een goe de naam heeft, kan een grote opkomst worden verwacht. Men zie de advertentie in dit nummer. ONTMOETING TUSSEN ADELAAR, TEMPO EN PEDAALRIDDERS. Het was Zondagmorgen zeer koud in de Eemnesser polder, zodat vele renners thuis gebleven waren. De Pedaalridders waren geen van allen gekomen, Een half uur na de officiële ötarttijd werd begonnen met de 51 km. rit voor amateurs, waaraan 6 renners deelnamen. Een minuut later startten 6 Nieuwelin gen voor een rit van 39 km., gevolgd door.6 niet-licentiehouders en 3 juniores. Wil van Barneveld en Rienus Muis wer den door pech uitgeschakeld. Jan Rut- tenberg en Bep Kriek reden verkeerd en verspeelden daarmee hun kans op een overwinning. Bep Kriek gaf op. Geurt Pos van de Adelaar blonk uit bij de amateurs en Gerrit Ruttenberg was de sterkste man bij de Nieuwelingen. Hij liep zelfs amateurs in. De uitslagen waren alsvolgt: Ameteurs, 51.2 K.M. 1. Geurt Pos, Ade laar 1.35. 2. Bertus Lute, Adelaar 1.36, 3 Henk de Bree, Tempo 1.36. Nieuwelingen, 38.4 K.M. 1. G. Rutten berg, Tempo 1.11. 2. H. de Boer, Adelaar 1.17. 3. P. van Dijk, Adelaar. Niet licentie-houders, 25.6 K.M. 1. G. de Boer. Adelaar 56 min. 2. Wim Marschal, Tempo 57 min. 3. Jan Ruttenberg, Tempo 1.03 min. Juniores, 19.2 K.M. 1. A. Damo, Adelaar 42 min. 2. Wim Hommes, Tempo 48 min. 3. P. Spaans, Adelaar 48 min. VERENIGING VOLKSUNIVERSITEIT AFDELING SOEST. Vrijdag j.1. hield de afdeling Soest van de vereniging Volksonderwijs een alge mene ledenvergadering in de o.l. school (Bonifaciusstraat) te Soest-Zuid. De voorzitter, de heer C. v. d. Schoor, betreurde de slechte opkomst'. Spr. bracht hulde aan de heer Schuyer, die 25 jaar bestuurslid van Volksonderwijs is, waar van 18 jaar als vo'orzitter van dq afdeling Bleiswijk. De notulen werden gelezen door Mej. W. de Groot, de secretaresse. Uit het jaar verslag bleek, dat ruim 100 leden toe getreden waren. Het verslag van de penningmeester wees Hoogstwaarschijnlijk hebben de meesten van ons dezer dagen ook het hoorspel gehoord, dat ons terugvoerde naar de hongerwinter 1944-1945. Toen we wel wisten, dat de Vrijheid ging komen, maar velen van ons vreesden het ,,niet te halen". Vooral diegenen on der ons, die niet over de middelen be schikten om het allernoodzakelijkste te kopen of te ruilen. Wanneer we terugzien naar die dagen, kunnen we ons niet indenken, dat die af schuwelijke tijd alweer 10 jaar achter ons ligt. Nu we al weer jaren kunnen kopen wat we willen en etensresten in de vuilnis bak werpen, heb ik b.v. moeite mijn ge moedsstemming in herinnering terug te brengen, waarin ik tegenover een dorps genoot stond, toen hij weigerde van zijn ca. 100 K.G. gedroogde tuinbonen, een kilo aan mij te verkopen, onder het mot to: Ieder voor zich en God voor ons al len. Ik heb het deze man allang vergeven, al voelde ik op het ogenblik dat hij mij dit aandeed, dat ik hem zou haten zolang ik leefde. Het is goed, dat de tijd dit soort gevoe lens vervaagt, maar evengoed zou het m.i. zijn, wanneer bovenbedoeld soort hoorspelen werd uitgezonden op tijden, dat de opgroeiende jeugd ze kon horen, zodat zij af en toe aan deze bar onmen selijke tijd wordt herinnerd. Laten we niet denken, dat wij met ver halen in huiselijke kring, die wij onze kinderen doen over deze tijden, in de hoop hun afschuw voor een oorlog bij te brengen, slagen. Daarin vergissen wij ons zeer. Voor ieder, die met de opgroeiende jeugd in aanraking komt, is het geen nieuws, dat alweer een erg ongezonde belangstel ling voor oorlogstoestanden bestaat. Ik geloof, dat wij met onze privé-verha- len te veel het accent leggen op onze heroverde Vrijheid, en dé festiviteiten: die dit meebracht, terwijl de honderd duizenden jonge mensen, die in een al tijd zinloze en wrede oorlog hun leven verliezen, niet het gewicht in ons ver haal krijgen, die juist dat gedeelte zou moeten hebben. Ik hoop daarom, dat het tijdens de ko mende 5 Mei festiviteiten niet allemaal hupsikee zal wezen, maar dat we deze gelegenheid vooral aangrijpen om onze jeugd nog eens voor te houden wat wij vieren. Een herrijzenis uit een hel, die mensen elkaar niet (meer) mogen aandoen. H. OEKMAN. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 een flink batig saldo uit. Voor de aftredende bestuursleden, de he ren Meiburg en Schuyer, werden de he ren Postuma en De Vries gekozen, ter wijl de heer Kolthof herkozen werd. Na benoeming van de kascommissie wer den door een Onderwijsforum vragen beantwoord op onderwijsgebied. Het fo rum bestond uit Mej. Chr. Kamphuis en de heren J. W, Jansen, D. T. Noë, J. Bon hof, J. Schlahmilch en A. Dijkstra. LAATSTE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN OLYMPLA. Zaterdag j.1. waren de afdelingen van „Hees" aan de beurt om onderlinge wed strijden te houden. Vrije-, stang- en bank- oefeningen werden uitgevoerd en de re sultaten waren zeer bevredigend. De uitslagen zijn: Meisjes: 1. Betsy van Essen. 2. Janny Renes. 3. Gerda van Essen. Jongens: 1. Gerrit de Bree. 2. Benny Kuit. 3. Japie Hardeman. Dames A: Mej. C. Kooy won voor de derde maal de lauwertak en mag die nu behouden. Dames B: 1. A. Spelt. 2. G. Middelman. 3. R. Slijper. Na de onderlinge wedstrijden van vorige week, deelden wij mede, dat K. Smid voor een jaar de lauwertak won. Dit is niet juist, want de prijs is definitief in zijn bezit. Resterende uitslagen van vorige week: Jongens 10-12 j.: 4. H. Rouwendaal. Adsp. Heren: 4. H. Berkenkamp. Meisjes 12-14 j.: 4. A. Teeken. 5. Fr. Hoe- gendijkjiof. Meisjes 12-14 j.: 4. J. Pieneman. 5. E. Middelman. Adap. dames: 4. H. de Bruin. 5. H. Roa*

Soester Courant | 1955 | | pagina 1