Zondag Nederland-Denemarken r SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL RESTAURANT BOSBOOM Televisie-Reportage (groot beeld) van de voetbalwedstrijd NEDERLAND-DENEMARKEN Ook Spierpijn Officiële Mededelingen. SOEST. In Uw haar de nieuwe lijn? LigneLA FLAMME Kapsalon BUTZELAAR TWEEDE BLAD Een opgewekte geest .J AUTORIJLESSEN Autorijschool D. ENGEL Digestif Rennies - Om zuurbrand te blussen; VOOR ONZE DAMES De voorjaarsaanwinst Een beschouwing van H. W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-commissie. De geschiedenis wijst in de landen-ont- moetingen tussen Nederland en Dene marken een parallel aan. In de periode 1928 tot 1931 zat ons Vaderlands voet bal haast even diep in de put als de laatste jaren het geval is geweest. In een reeks van jaren was het Nederlandse elftal er niet in geslaagd op vreemde bo dem te winnen. Tegen België uit waren we voortdurend kansloos geweest en een uit-wedstrijd tegen Zwitserland had, toen we op 2 November met niet minder dan 6-3 ver loren, de deur dicht gedaan. Er zou en moest verandering komen en zo kreeg de wedstrijd tegen Denemarken op 14 Juni 1941 op vreemde bodem in Kopenhagen, een haast symbolische be tekenis. Zou de toenmalige Keuze-Com missie, schertsend door wijlen de Zuide lijke voorvechter Jan van Bel, gedoopt als H.L.M. (het lukt misschien), naar de naamletters Herberts-Lotsy-Mundt, waaruit die nieuwe Keuze-Commissie toen gevormd was, er in weten te slagen een winnend elftal te formeren? De Oranje-hemden wonnen in een wed strijd, waarin achterhoede en midden linie schitterden en waarin de tegen woordige Rotterdamse politie-inspecteur Lagendaal zijn vierde achtereenvolgende wedstrijd speelde, overtuigend met 2-0. Dit betekende de ouverture van een on gewoon lange reeks succesvolle wedstrij den, die in 1936 culmineerde met een ongeslagen internationaal seizoen. Een feit, dat trouwens ook na de oorlog nog eens werd herhaald. De historie leert ook in voetbal op- en neergang; dit schijnt onafwendbaar, ook voor de ogenschijnlijk sterkste landen. Hongarije bijv. heeft vele, vele jaren in Midden-Europa, evenals nu weer, een zeer sterke positie ingenomen. Toch zijn wij er wel in geslaagd eens in Rotter dam van het sterkst geformeerde Hon gaarse elftal te winnen. Engeland, waar van onze kloeke sport de bakermat wordt gevonden en dat we lange jaren aan de spits hebben gewaand, heeft de meer dere al lang gevonden in Zuid-Ameri kaanse en Oost-Europese samenstellin gen. Er is in de dertiger jaren een periode geweest dat het Nederlands voetbal op de wereldmarkt hoog stond aangeschre ven, zelfs zo, dat onze toenmalige ama teurs nooit kansloos tegen de sterkste beroepsteams is het veld traden. Het Nederlands voetbal droeg voorheen een karakteristiek stempel van wils krachtig verweer, van een opgevoerd duivelstempo en van merkwaardige ver rassingen. Menige wedstrijd in die tijd gewonnen door een stormachtig z.g. Hollands kwartiertje, dat het publiek in la.aiende geestdrift bracht. Langzaam aan ging dit vuur echter ineenschrompe len. Het Nederlandse voetbal zakte door oorzaken van verschillende aard naar de diepte en er moest haast een paleis-re volutie in de vorm van een totale om mezwaai komen om weer uitzicht te ge ven op betere resultaten. En weer is Denemarken, als in 1931, het eerste land, waarin onze nieuwe moge lijkheden zullen moeten proefstomen. De hardnekkige Nederlandse Keuze- Commissie heeft bij de samenstelling van het Oranje-elftal voor een daveren de verrassing gezorgd door de in het Spaanse „Valencia" spelende Faas Wil- kes als centervoor op te stellen, geflan keerd door twee oude rotten, Timmer mans en Lenstra. Persoonlijk vind ik nog altijd Wilkes één van de beste spelers, die ooit het Nederlandse elftal-hemd heeft gedra gen en hierin kan ik, beter dan wie ook, uit ondervinding spreken. Wilkes is iemand, die zich als speler in de nationale ploeg altijd voor de vol le 100 °/o heeft gegeven. Men kan van hem zeggen, dat hij vroeger een broer tje dood had aan trainen, hij beschikte HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG de J. BRANDSMA Soesterbergsestr. 52 Telef. 2707 KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. blijkbaar echter over zoveel natuur lijke gaven en over zoveel lichaamsbe- heersing, dat hij altijd tot de uitblin kers behoorde en vrijwel steeds voor een paar doelpunten goed was. Ik houd uit mijn voetballoopbaan aan spelers-typen als Wilkes, Lagendaal, Smit, Vente, wijlen Wim Andriessen, Bas Pauwe, Van Run, Halle etc. etc. de beste herinneringen, vandaar dat ik de opname van Wilkes van harte toe juich en dat ik dit bij de beoordeling van het Nederlands elftal van Zondag een sterk punt acht. Ik weet wel, dat voetbal een spel is, waarvan men de resultaten nooit te voren met zekerheid kan voorspellen, maar wel, dunkt me, zullen ditmaal onze Noordelijke vrienden van goede huize moeten zijn, zullen zij de storm loop van deze technische zeer goede Nederlandse voorhoede kunnen weer staan. Ik heb in die voorhoede volledig ver trouwen. De linker vleugel is technisch stellig beter dan rechts, maar Dillen en Timmermans mogen dan al het ge raffineerde doorzicht van Lenstra en De Harder missen, in voortdurende aan valslust zullen zij niet te kort schieten De Nederlandse middenlinie heeft een debutant in de persoon van de solied gebouwde oud-Ajaxied Van het Hart. die na zijn verblijf in Frankrijk nu de kleuren van „Fortuna" draagt. Ook ach ter vinden we iemand, die zijn planken koorts zal moeten overwinnen, n.1. de Haarlemse speler Kuys, die als links back optreedt. Ogenschijnlijk is van dit nieuwe Neder landse elftal dus de voorhoede het sterkste deel. Wanneer de minder ge routineerde achterhoede gelegenheid krijgt om zich in te spelen en men blijft zorgen voor opluchting, dan geloven wij, dat er een grote, kans is, dat ook nu de geschiedenis zich tegen Dene marken zal herhalen en dat het Ne derlandse elftal eindelijk weer eens een overwinning zal behalen. „Het zit in de lucht" zo zou men zeg gen, waarbij wij geenszins de kracht van de Denen willen onderschatten, want zo is het nu ook weer niet, dat de roodbaadjes zich zo maar voor het Nederlandse karretje zullen laten span nen. Ook in de sterkste perioden van het Nederlandse voetbal wisten de Denen aan Oranje altijd goed partij te geven en in de reeks van Scandinavische lan- den-ontmoetingen streeft Denemarken van oudsher steeds naar de top, al schijnt het de laatste jaren iets door Zweden overvleugeld te zijn. Wij geloven voor Zondag in een goede wedstrijd en een tot de nok gevuld stadion zal zeker niet nalaten het her stel van het Nederlandse voetbal, zoals het zich reeds heeft aangekondigd in drie goedgeslaagde oefenwedstrijden, van harte toe te juichen. Laten we ho pen, dat het de gelegenheid zal krijgen de Oranjespelers na afloop te bejube len. De opstellingen zijn als volgt; Nederlands elftal: Doel: De Munck (Fortuna '54), achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem), midden: Schaap ('t Gooi), Van der Hart (Fortuna), Van Schijndel (S.V.V.), aanv. voor: Dillen (P.S.V.), Timmermans (A.D.O.), Wilkes (Valencia), Lenstra (Heerenveen), De Harder (Holl. Sport), reserves zijn: v. d. Land (H.B.S.), Mes man (Amsterdam), v. d. Hoek (Feije- noord), Klaassens (V.V.V. '03), Roozen- burg (Sneek) en Cor v. d. Gijp (Emma). Deens elftal: Doel: Per Hendriksen (Frem), achter: John Amdisen (A.G.F.) en Boerge Bast- holm Larsen (Koege), midden: Erik Jen- sen (A.B.), Christen Broegger (A.B.) en Joergen Olesen (A.G.F,voor: Joergen Hansen (Naestved), Knud Lundberg (A.B.), Jens Carl Christensen (A.B Vagn Birkeland (K.B.) en Jens Peter Hansen (Esbjerg). Reserves: Kaj Joer- gensen (A.B.), Johsae Schmidt (Esbjerg), John Cramer (Koege) en Poul Meijer (Vejle). Scheidsrechter is de Belg Roeykens met assistentie van 2 Belgische grensrechters. BURG. GROTHESTRAAT 55 ZONDAG A.S. 2.30 UUR WENST U DEZE REPORTAGE BIJ TE WONEN ZORGT U DAN OM 2.30 UUR AANWEZIG TE ZIJN. en rheumatische pynen wrflft U weg met KEURING VAN STIEREN. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voorjaarskeuring van stieren in deze gemeente zal worden gehouden op Dins dag, 22 Maart a.s., en wel des voormid dags 8.45 uur op het terrein van A.G. van Klooster, Olijkeweg No. 1 en des voormiddags 8.15 uur op het terrein van het Spiehuis aan de Biltseweg. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat het ingevolge het Utrechtse Stierenreglement 1936 in het algemeen aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund verboden is andere dan goedgekeurde stieren tot dekking te bezigen. Aangifte van stieren voor keuring dient te geschieden uiterlijk veertien dagen vóór de keuring bij de Secretaris van de Provinciale Commissie voor de rund veefokkerij in Utrecht, Ir. W. v. Ooijen, Willemplantsoen 6, telefoon 25729 (K 30), Utrecht, of des Zaterdags op de Veemarkt (café bij de Schapenmarkt) te Utrecht, onder vermelding van de keuringsplaats waar de stier zal wor den aangeboden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Secretaris van de genoemde Commissie, alsmede ter Gemeentesecretarie. Bij de aanbieding van een stier ter keuring moeten afstammings- en iden titeitsbewijs worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het ingevolge de thans door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gegeven voorschrif ten inzake het vervoer van rundvee in verband met de mond- en klauw- zeerbestrijding noodzakelijk is, dat de vervoerder van de ter keuring aan te bieden stier in het bezit is van een geldige gezondheidsverklaring, waaruit blijkt, dat de betrokken stier is ge ënt tegen mond- en klauwzeer en af komstig uit een rundveebeslag, dat in zijn geheel tegen mond- en klauwzeer is geënt. De Centrale premie-stierenkeuring van de daarvoor door de Commissie aan gewezen dieren zal dit jaar gehouden worden te Utrecht, op Vrijdag 6 Mei 1955. „ZONNE-EXPEDITIES" NAAR GOTLAND EN KHARTOEM. Voor de tweede maal moest de Volks universiteit Soest afzien van de voor dracht over de uitbarstingen van de Et- na en de Stromboli. De eerste maal, doordat Prof. Dr. B. G. Escher buitens lands was, thans door ziekte van de Leidse Geoloog. De heer G. C. Klaarhamer sprak een in leidend woord in het gebouw van de N.P.B., waar velen aanwezig waren, om te luisteren en te kijken naar de wer king der vulkanen. Spr. betreurde het ten zeerste, dat Prof. Escher niet kon ko men en schetste de moeilijkheden, waar mee de Volksuniversiteit Woensdag had moeten kampen, om nog tijdig een plaatsvervanger te vinden. Het was ver heugend, dat Dr. J. Houtgast zich bereid verklaard had een lezing met film en lichtbeelden te geven over de expedities naar Gotland en Khartoem, welke on dernomen waren om de totale zonsver duistering waar te nemen. Dr J. Houtgast, van de Sterrenwacht in Utrecht, nam in 1952 deel aan de ex peditie naar Khartoem, waar op 25 Fe bruari de totale zonsverduistering plaats vond, en in 1954 naar Gotland in de Oostzee, ter bestudering van hetzelfde natuurverschijnsel op 20 Juni. De vol gende expeditie heeft Ceylon tot doel, waar op 20 Juni 1955 de zon totaal ver duisterd zal zijn. Deze expedities moeten steeds weer on dernomen worden, omdat de wetenschap niet stil staat en er steeds nieuwe waar nemingen gedaan kunnen worden. IN ONZE SALON TOEGEPAST. STEENHOFFSTRAAT 53 - TEL. 2842 Tf« i -S gX Krabben en peuteren maakt de illtm' kwaal steeds erg-er. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln UA131C1U de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - e/ De totale zonsverduistering is een bij zonder natuurverschijnsel, waarvan voor'al de korte duur opvalt. De laatste verduistering duurde 7M> minuut en wanneer het weer niet meewerkt, dan bestaat grote kans, dat al het verrichte werk tevergeefs geweest is. In 1954 wa ren de weersomstandigheden op Gotland ideaal op het moment van verduistering, maar 10 minuten later was de lucht be wolkt, terwijl de expedities, die op het vaste land van Zweden zaten, geen waar nemingen hebben kunnen doen door zware bewolking. Aan de hand van lichtbeelden en later van een film, toonde spr. aan, hoe de totale zonsverduistering op een betrek kelijk klein deel van de aarde plaats vindt, op een strook van enige tiental len kilometers. Expedities uit vele lan den begeven zich, lang voor de zonsver duistering plaats vindt, naar dit gebied, om alles in gereedheid te brengen voor het grote moment, dat zo kort duurt. Herhaling van de waarnemingen is niet mogelijk, dus er moet lang geoefend worden, voor men klaar is om op het juiste moment alle waarnemingen, die nodig zijn, te kunnen verrichten. Dr. Houtgast vertelde vele interressante dingen, waarmee de niet-astronoom zel den of nooit in aanraking komt. INSTALLATIE BESCHERMING BEVOLKING IN DE SOESTER RAADZAAL. Opnieuw warén enige tientallen inwo ners van Soest in de raadzaal samen gekomen, om te tonen, dat zij ernst maken met hun voornemen, zich in te zetten voor de hulpverlening aan de bevolking in tijd van oorlog. De burgemeester van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck, heette de aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde uit over het feit, dat zij zich beschikbaar gesteld hadden voor de Bescherming Bevol king. Een speciaal welkomstwoord gold de heer v. d. Werff uit Zeist, het kring- hoofd van de B.B., die gekomen was, om getuige te zijn van de installatie van de nieuwe leden in zijn kring, wel ke Soest, Baarn, Zeist, Den Dolder en Lage Vuursche omvat. De burgemeester betreurde de noodza kelijkheid van de B.B., waarvoor de overheid veel geld beschikbaar stelt en waaraan velen hun krachten wijden. „Zonder U en Uw enthousiasme kan de Bescherming en Bevolking niet be staan". Spr. acht het moeilijk enthousiasme op te brengen voor iets, dat aan de oorlog doet denken, maar wij zijn nuchter ge noeg om te beseffen, dat een struisvo gelpolitiek geen zin heeft en dat een zo goed mogelijke organisatie opge bouwd moet worden, voor het geval er inderdaad een oorlog komen zal. Wat door samenwerking gedaan kan worden in tijden van nood, is gebleken bij de watersnoodramp. Deze georgani seerde hulp wil de B.B. in tijden van nood brengen, maar er is oefening voor nodig, want de aangeslotenen moeten weten, hoe ze optreden moeten, wan neer hun hulp nodig is. Daar de B.B. dus slechts zin heeft, wanneer er een dergelijke opleiding is, acht spr. het noodzakelijk, dat de cur sussen, welke gegeven worden, de volle belangstelling zullen hebben. Ze zijn eenvoudig, maar tevens boeiend, ter wijl de instructeurs ter zake kundig zijn, daar ook zij opgeleid zijn voor de taak, die zij vervullen. „U hebt Uw goede wil getoond door toe te treden. Ik vertrouw, dat U deze goe de wil ook zult tonen door het volgen der cursussen", aldus de Burgemeester. Wij leven momenteel in het teken van de komende bevrijdingsherdenking, welke een bijzondere herdenking zal zijn, omdat wij voor 10 jaar bevrijd wer den. Dit enorme feit, waarvan wij de strekking misschien niet helemaal kun nen begrijpen, mag niet alleen een feest zijn, maar moet ons tevens doen denken aan de offers, welke voor deze vrijheid door zoveel landgenoten ge bracht zijn. Helaas leeft ons land ook in het teken van de bewapening en de Bescherming Bevolking moet ons voor onheil be hoeden. De Bevrijding kan slechts zinvol blij ven, wanneer we bereid zijn alles over te hebben voor die vrijheid, wanneer ze opnieuw bedreigd wordt. Het is daarom nodig, dat de Bescherming Be volking blijft groeien, want de organi satie is nog niet compleet. Spr. wees op de Soester Gemeenschap, die door de grote afstanden in onze ge meente en door de samenstelling van de bevolking zo moeilijk een eenheid vormt. Door toetreden tot de B.B. kan men bindend werk verrichten ten be hoeve van de Soester bevolking. Wie toetreedt, kan later met voldoening te rugzien op deze daad, die toewijding en vertrouwen eist. Spr. wekte de aanwezigen op de com mandopost van de staf, gelegen onder een boerderij op de Eng, te bezoeken, wanneer die geheel gereed zal zijn. De heer J. Th. A. van Noesel werd als eerste door de Burgemeester geïnstal leerd door het uitreiken van de ver bintenis, het legitimatiebewijs, de „sa menvatting rechtspositie Noodwachters" en het opspelden van het insigne, dat de aangeslotene bij de B.B. gerechtigd is te dragen. Na de heer Van Noesel (Rayoncomman dant Opruim- en Reddingsdienst) volg den de heren W. Groart, Rayoncomman dant brandweer, C. H. D. A. J. van Es, Rayoncommandant Politie en H. J. van Hal, Rayoncommandant Dienst So ciale Verzorging. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG XI MAART 1955. houdt U jeugdig en gezond, een lusteloze stemming maakt U oud vóór Uw tijd. Gelukkig geeft de natuur zelf het middel tot nieuwe veerkracht en energie het edele natuurproduct, waar uit King pepermunt is be reid. King is het beste da gelijkse middel ter opwek king en verkwikking. Gediplomeerd Bonds-Instructeur. NIEUWEWEG 97 TEL. 2543 De heren J. van Leeuwen, R. Hilhorst en W. v. d. Ley werden resp. geïnstal leerd als plv. Wijkhoofd Soest-Noord, Wijkleider Redders Soest-Noord en Wijkleider Brandweer Soest-Noord. Tot telefonistes van de Rayoncomman dopost werden geïnstalleerd Mevr. Burghouts-Boender, Mevr. Starink-van Es., Mevr. Koning-v. d. Veen, Mej. G. Brons en Mej. A. Groart. Na het installeren van bovengenoemden bij de Kringbescherming ging de Bur gemeester over tot het installeren van de volgende aangeslotenen bij de zelf bescherming: P. A. van Leeuwen, A. van Dalen, L. Boerenkamp (plv. blok hoofd), G. A. Dijkman, P. G. J. de Jonckheere, J. H. R. van 't Land, C. G. van Schalkwijk, Mej. J. van Schalk wijk, P. Schoemaker, K. W. Jaarsveld (blokhoofd), D. Engel (plv. blokhoofd), W. J. Hartman, A. Brons, C. J. Hil horst, J. Voskuilen, W. van Tol, M. P. L. Bergers, Mej. E. Hekkers, G. J. van Leeuwen, G. J. Ruttenberg, Mevr. Tig- gelaven-Kerkhoff, H. Tiggelaven, A. J. H. Straver, D. H. Tuenter, H. Baas, F. van Velzen, Mej, M. B. van Velzen, R. K. B. Fengler, Mej. A. C. A. Hilhorst, P. M. Huizinga, J. Verspuy, E. M. Vis ser, M. de Zoete en J. Swager. Na de installatie voerde het Kringhoofd, de heer Van de Werff het woord. Spr. sprak zijn voldoening uit over de activi teit van de Bescherming Bevolking in Soe^t en hoopt, dat hij nog vele malen hier aanwezig kan zijn bij het installeren van nieuwe gegadigden voor Bescher ming Bevolking. Van de kringbescherming en de zelf bescherming acht spr. de zelfbescher ming het belangrijkst, omdat men direct hulp kan bieden in eigen omgeving, wanneer die hulp nodig is. Dit effec tief hulp bieden moet echter geleerd worden en spr. hoopt, dat de cursussen trouw bezocht zullen worden Ook de taak van de dames van de ver bindingsdienst is zeer belangrijk, daar de hoofden van dienst niets kunnen beginnen zonder de verbindingsdienst. „Hopelijk is Uw hulp nooit nodig, maar als dit wel nodig is, dan moeten wij op U kunnen rekenen". De heer v. d. Werff deelde mee, dat de commandopost op de Eng nagenoeg klaar is, maar dat de weg erheen zeer slecht is en spr. hoopt, dat hieraan aan dacht besteed zal worden. Tenstlotte wenst de heer v. d. Werff de nieuw-aangeslotenen geluk met de beslissende stap, welke zij genomen hebben. Het hoofd van het rayon Soest-Baarn, de heer Maris, merkt op, dat de aanwe zigen A gezegd hebben met het toetre den tot de B.B. en hoopt, dat ze ook B zullen zeggen door het volgen der cursussen. Na een zware dagtaak zal het niet al tijd meevallen en het zal niemand kwalijk genomen worden, wanneer hij eens verhinderd is, maar spr. verwacht medewerking en is er vast van over tuigd op de steun van de zojuist gein- stalleerden te kunnen rekenen. AANBESTEDING. Door Architect R. Schaatsbergen werd Woensdagavond in „De Gouden Ploeg" de bouw van een meubelzaak met bo venwoning aan de Soesterbergsestraat aanbesteed. De begroting was 63.266.69. De gun ning is in beraad gehouden. De uitslag was: E. C. Higler, Soest 72.000.— C. Koelink, Hilversum 69.989. G. H. v. d. Berg, Soest 69.900. H. C. Noordenburg, Hoogland 69.900. J. ter Voort, Hilversum 69.900. G. v. d. Hoef, Soest 69.600. W. v. d. Berg en Zn A'foort 69.400. W. v. Asch, Soest 69.400. C. M. Visser, Soest 68.900. Bouwb. Hussen, Culemborg 68.400. D. Stam, Soest 67.800. J. v. d. Broek en Zn., Soest 67.000. Bouwbedr. Camper, Soest 66.700. C. Wijnands, Amersfoort 66.360. A. 't Lam, Soest 65.900. Bouwb. M. Slob en Zn., Baarn 58.268. óók om zuurbrand ta voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apotheker of drogist. K 2155 Als het voorjaar lokt om uit te gaan, dan moet de garderobe een aanvulling hebben. Deze japon is zeer geschikt voor grotere maten, want de schuine lijn in het voorpand geeft een slank effect. In de voorbaan van de rok zijn zakken ingezet, die in de zijnaden uit lopen. Benodigd voor 90 cm. bovenwijdte 3 m. stof van 90 cm breed. Patronen zijn verkrijgbaar voor 90, 96, 102, 108 en 116 bovenw. ad 0.75 bij Bella Patro nen Service, Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Vermeld op de briefkaart, waarop aan de adreszijde 75 ct. extra aan postzegels is geplakt, duidelijk het nummer van het patroon en de bovenwijdte.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5