vcm £ssen fpïcifl^SpTlcV Tentoonstelling van Philatelica* WILLEM PAREL r De feesten van 30 April en 5 Mei. KROM RECHT HET WONDERLIJKE LEVEN VAN IN DE HOEK. Bevrijding. DINSDAG 15 MAART 1955. 33e JAARGANG No. 21. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De geldinzameling onder de Soester be volking voor de viering van Koninginne dag op 30 April a.s. en de herdenking van de tiende Bevrijdingsdag op 5 Mei a.s. is gehouden. De opbrengst bedraagt 2398.06. Daarbij komen dan vermoede lijk nog enkele honderden guldens van de alhier gevestigde grotere bedrijven, terwijl daarnaast verwacht mag worden, dat de gemeenteraad de feestviering op de 10e Bevrijdingsdag nog wel zal wil len stimuleren door toekenning van een flinke subsidie. Hiermede heeft dan de bevolking haar eerste en belangrijke actieve deelname getoond met de te organiseren feestelijk heden. Alle gevers, maar speciaal de col lectanten, zijn wij bijzonder erkentelijk. Is de collecte-opbrengst dan al niet ver bijsterend groot, men mag daarover toch zeer wel tevreden zijn, temeer, wanneer wordt bedacht, dat we in de laatste ja ren met een schier ononderbroken stroom van collecten worden overvallen. Nu we dan zo ongeveer gerust mogen zijn over het beschikbaar komen van de nodige financiële middelen noodzakelijk voor de verwezenlijking van de gedachte feestelijkheden, zijn we gekomen aan de inzet van de tweede activiteit gevorderd om de plannen te doen slagen. De voor bereidende werkzaamheden verbonden aan de organisatie der diverse program ma-onderdelen vereisen de actieve me dewerking van zeer velen. Het Comité alleen is nimmer bij machte om deze tot uitvoering te brengen. Daarom wordt een beroep gedaan op allen, die de drang in zich gevoelen om op welke wijze dan ook actieve deelname aan de organisatie der feestelijkheden te tonen. Een waarachtige feestvreugde kan alleen worden bereikt, wanneer men tevoren in een werkelijke feeststemming wordt ge bracht. De gehele bevolking in zodanige feeststemming te doen geraisen is alleen mogelijk, indiëh de straten en gebouwen, parken en plantsoenen, feestelijk zijn versierd en verlicht. Het Comité kan dit natuurlijk onmogelijk zelf tot stand bren gen; het zou daarvoor betaalde krachten in dienst moeten nemen en financieel daartoe nimmer bij machte zijn. Neen, de juiste weg, en zoveel meer aantrekkelijk, hierbij is, dat de buurtverenigingen en de bewoners van elke straat tijdig de handen ineen slaan en gezamenlijk hun wijk of straat een feestelijk aanzien geven. Zonder grote financiële offers, maar vaak met zeer eenvoudige midde len kan men een smaakvolle versiering tot stand brengen, wanneer men maar bereid is daaraan eensgezind met elkaar enkele avonden of te offeren. Wanneer men dit met elkaar tot stand brengt, dan zal men tevens ervaren hoe groot de voldoening is van dit eigen werk. Daar naast kan ieder afzonderlijk aan zijn huis een naar eigen smaak ontworpen versie ring aanbrengen. Op verzoek is het Co mité gaarne bereid daarbij voorlich ting en steun te verlenen. Nogmaals, dit te verwezenlijken is geen kwestie van grote financiële offers, maar slechts van het zich gezamenlijk enige moeite ge troosten. Laat de jeugd onder leiding der ouderen daarbij de nodige hulp verlenen. Mr. Soenarjo: Als iemand, die tracht verklaringen aan de politie te onthouden, tot aansporing een paar klappen krijgt, hebben die klappen weinig te betekenen als blijkt, dat de mededelingen, die hij daarna doet, op waarheid be rusten. Men kan dan moeilijk van mishandeling spreken. Wel ja! Sla gerust er op hoor, Wat kan daar nu tegen zijn? Iemand, mits vast gebonden, Krijg je met de zweep wel klein. Mocht hij eigenzinnig wezen, Ransel dan maar rustig door, Het spaart tijd en het spaart moeite, 't Is een ideaal verhoor. De cultuur en de beschaving Schrijden zo gestadig voort; Na uw dood krijgt U een standbeeld In Den Haag. (Gevangenpoort). En in Leiden, waarde meester, Wordt U zeker ook geëerd, Want daar hebt U hoogstwaarschijnlijk In de rechten gestudeerd. Voor U hebben wij tenslotte Nog een zeer speciale wens: U wordt eenmaal ook nog meester In de rechtenvan de mens. CLINGE DOORENBOS (Nadruk verboden). Wanneer enkelen dit werk aanpakken, dan zal men zeer spoedig een verrassend enthousiasme en bij de jeugd een grote geestdrift kunnen ontdekken. Het Comi té is voornemens voor deze wijk- en straat-versiering waardevolle prijzen in uitzicht te stellen. Daarom Soestenaren, wie geeft hier de eerste stoot Een ander onderdeel van het program ma op 5 Mei is een grote historische en allegorische optocht. Ook dit program mapunt kan alleen verwezenlijkt wor den, indien de bevolking daaraan daad werkelijk medewerking verleent. Wan neer een groot aantal groepen zich we ten te vormen om een bepaald gebeuren tot uitbeelding te brengen ontleend aan de Dditse bezetting, de bevrijding, dan wel de heropbouw na de oorlog, dan zal een optocht kunnen worden geformeerd, die de bevrijdingsherdenking in onze ge meente tot een groots gebeuren zal ma ken. Ook hierbij zal het Comité gaarne alle mogelijke steun en medewerking verlenen. Zij, die over enige fantasie en organisatievermogen beschikken, nemen het initiatief. Aan deze optocht zal even eens een bedrag aan prijzen worden ver bonden. Het Bevrijdingscomité hoopt en ver trouwt te mogen ervaren, dat vele inge zetenen zich spontaan voor de verwezen lijking van het vorenstaande beschik baar zullen stellen. Soest, gelegen in het hart van Nederland, en dat zich zo nauw verbonden gevoelt met het Koninklijk Huis, heeft bij de komende 10e Bevrij dingsherdenking haar naam hoog te hou den. Er is geen twijfel, alle ingezetenen, voorzover daartoe in staat, willen zich daarvoor inzetten. De feesten op 30 April en 5 Mei a.s. zul len slagen, dat staat ivoor ons allen vast! Wie maakt met onsihet eeste begin. Het Comitétot viering van de Bevrijdingsdag 5 Mei 1955. Twee dagen lang is Soest de belangrijk ste plaats van Nederland geweest voor philatelisten en voor hen, die dit willen worden. In restaurant „Eemland" is Zaterdag en Zondag een zeer bijzondere tentoonstel ling gehouden van alles wat de philate- list interesseert en deze tentoonstelling was er één van allure. Er viel zijzonder veel te zien en niet voor niets werd er in de nacht gewaakt, want de gehele verza meling, tijdelijk bijeengebracht door Soester Philatelisten, was een klein ver mogen waard. Zaterdagmiddag om half drie heette de voorzitter van de afdeling Soest en Om streken van de internationale vereniging „Philatelica", de heer J. K. de Bruin, de aanwezigen onder wie de Burgemees ter van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck, hartelijk welkom. Speciaal richtte de heer De Bruin zich iot ue leden van het erecomité, tot de leden van de jury en tot de afgevaardigden van het hoofdbe stuur van „Philatelica", van de Neder landse Bond van Postzegelsverzamelaars en de afgevaardigden van Zustervereni gingen. Op 23 Januari is het derde lustrum ge vierd, maar de tentoonstelling is ver schoven tot 12 Maart, omdat men dan meer medewerking van het weer ver wachtte. Spr. durft met een gerust hart te zeggen, dat deze tentoonstelling beter is, dan die van 1950, want er is hard ge werkt, zo hard, dat men er wel eens aan twijfelt, of het waar is, dat Philatelisten gemoedelijke mensen zijn, hetgeen over het algemen beweerd wordt. Een philatelist timmert zelden aan de weg, want hij bedrijft z'n hobby thuis, waar hij heel rustig met pincet en loupe aan het werk is. Vandaar, dat men enige jaren geleden van het bestaan van een vereniging voor postzegelliefhebbers in Soest nauwelijks iets af wist. Dit is gelukkig anders geworden. Om de bekendheid van de vereniging nog te vergroten, heeft de afdeling Soest en omstreken van „Philatelica" deze ten toonstelling georganiseerd. Spr. hoopt, dat velen deze tentoonstelling zullen be zoeken en zich daardoor aangetrokken zullen voelen tot deze hobby. Wat ten toongesteld wordt kan de toets der cri- tiek doorstaan. De heer De Bruin dankt tenslotte de le den van het erecomité en de leden van de jury en spreekt de hoop uit, dat de jury-leden geen gemakkelijke taak zul len hebben. Spr. brengt tevens dank aan allen, dit meewerkten om deze tentoon stelling mogelijk te maken. De heer P. L. Backer uit Den Haag spreekt vervolgens namens het hoofdbe stuur van Philatelica. Spr. wijst o.a. op het eigen karakter van de philatelisten- hobby. Geen publiek, geen reclame, maar het lustig thuis zitten met de eigen verza meling. Onderlinge wedijver ontbreekt, zodat het prettig is, dat door deze ten- Toonstelling buitenstaanders in contact kunnen komen met de philatelie, die nog altijd niet als volwaardig beschouwd wordt. Spr. acht het nodig de jeugd te trekken en aan het sprookje, dat de phi latelie zoveel geld kost, een eind te ma ken. Iedere hobby kost geld en de Phi latelist houdt iets over, wanneer hij geld voor z'n hobby uitgegeven heeft. Zich richtend tot het bestuur van de af deling Soest, spreekt de heer Backer de wens uit, dat op dezelfde wijze voortge gaan zal worden. Van de afdeling Soest is een grote vereniging gemaakt en de afdeling Amersfoort is voortgekomen uit Soest, dat groots mag zijn op deze „op leiding". Spr. brengt de dank van het hoofdbestuur over voor de wijze, waarop in Soest de philatelie is bevorderd en biedt de verenigingsmedaille van Phila telica aan, als prijs voor één der inzen ders. De vereniging zelf ontvangt eën geschenk. De heer Van Lenten spreekt als afge vaardigde van de Nederlandse Bond van Postzegelverzamelaars. Spr. vindt het verheugend, dat deze tentoonstelling gehouden wordt, omdat men op deze wij ze eikaars verzamelingen kan bekijken en omdat men in de gelegenheid is de heer W. B. Brocx te ontmoeten, die in Soest woont en bij de philatelisten een man van gezag is, niet in het minst door zijn vele publicaties in het Maandblad voor de Philatelie. Spr. biedt een me daille aan. Ook namens de zustervereniging Hollan- dia uit Amsterdam wenst de heer Van Lenten het bestuur van de afdeling Soest geluk. De heer Norenburg spreekt als hoofdre dacteur van het Maandblad en brengt eveneens hulde aan"3e neer Brocx. Spr. acht de afdeling Soest de schitterendste parel van de 31, die Philatelica sieren, door het werk, dat voor deze tentoon stelling gedaan is. Het verlies van de le den, die de afdeling Amersfoort vorm den, ziet de spreker als het uitstrooien van zaad, dat op verbluffend snelle wij ze ontkiemd is. Overal in de wereld zijn philatelisten en velen hebben het gemakkelijker dan de leden van de afdeling Soest, omdat ze in grote plaatsen wonen. Het is echter de vraag, of alle service, waarover die bewoners van grote steden beschikken, de philatelie ook mooier maakt. Namens de zustervereniging Baarn 6preekt de heer Krüsel, namens Den Haag de heer Bouma en namens de afde ling Utrecht de heer Noordhof. De spre kers brengen de gelukwensen van hun afdelingen over en bieden de voorzitter, de heer De Bruin, een geschenk aan. Tenslotte spreekt de Burgemeester, die de vereniging geluk wenst met het 15- jarig bestaan. Spr. acht het geen ver dienste, wanneer een vereniging het 15 jaar uithoudt, want het is mogelijk, dat er zo weinig activiteit heerst, dat men nog niet de energie kan opbrengen de vereniging te liquideren, zodat op vrij eenvoudige wijze het derde lustrum ge haald kan worden. Dit is echter niet het geval met de afdeling Soest van „Phi latelica", die het presteert zo'n grote tentoonstelling te houden. Met deze ten toonstelling kunnen de philatelisten iets van hetgeen hen beweegt naar buiten uitdragen. De philatelie bestrijkt een uitgebreid ter rein en ieder philatelist legt iets van z'n eigen persoonlijkheid in z'n verzameling, hetgeen op een tentoonstelling tot uiting komt. Spr. hoopt, dat deze tentoonstelling een stimulans zal zijn en dat de levenskrach tigheid van de vereniging nog meer zal toenemen. Die levenskrachtigheid schonk aan de welgeschapen dochter, in de af deling Amersfoort, het leven. Dan verklaart de Burgemeester de ten toonstelling voor geopend. Zaterdagavond maakte de jury, bestaan de uit de heren P. J. Backer, Den Haag, J. Eygenraam, Schiedam en J. C. Noren burg, Driebergen, bekend dat de volgen de prijzen toegekend zijn: De eerste ereprijs, de bronzen tentoon stellingsmedaille van de Bond v. Vere niging van Postzegelverzamelaars, werd uitgereikt aan de heer W. B. Brocx. De tweede ereprijs, de bronzen medaille van het hoofdbestuur van de I.V. Phila telica te Den Haag, verkreeg de heer A. G. de Rooy. Bronzen medailles, beschikbaar gesteld door de afdeling Soest en omstreken van de I.V. Philatelica, werden uitgereikt aan de heren Ch. C. J. Lommen, G. A. Bruin en J. Adriaans, respectievelijk als 1ste prijzen voor de klassen Nederland en O.G., Europa en buiten Europa. De heer A. F. T. Kloppenburg verkreeg een 1ste prijs in de klasse IV: diversen. De tweede prijzen in deze klassen wer den utgereikt aan de heren dr. P. Don ker, H. G. M. Taris en J. C. Kwant Jr. Op de tentoonstelling. Toen ik Zaterdag de grote zaal van „Eemland" binnenkwam, wist ik niets van postzegels. Dat wil zeggen, van postzegels, waar de philatelist belang stelling voor heeft. Doos—deskundige voorlichting ben ik nu zover, dat ik me heel goed kan indenken, dat er mensen zijn, die hun hobby maken van de phi latelie. De 23 brieven uit de Eo-Philate- listische tijd (de tijd toen er nog geen postzegels waren), zijn ook voor de leek interessant. Deze brieven zijn meer dan 100 jaar oud, want de postzegel werd omstreeks het midden van de vorige eeuw ingevoerd Er was veel te zien en met veel belang stelling keek ik naar de puntstempels en de getallen die daar bijhoorden. Dat hoort thuis in de jaren 1869-1876, toen iedere plaats 'n nummer had, dat op het zegel gestempeld werd. Soest had num- met 258 en mocht U op zolder zo'n zegel kunnen vinden, dan bent U 400 dollar rijker, want dat is het bedrag, dat men er in Amerika voor geeft. Ook zou het wel aardig zijn, wanneer U het zegel van de Europese P.T.T. vereniging uit 1942 hebt en wanneer daarop per abuis die naam niet gedrukt is. U kunt daarvoor 2000.vragen en dat krijgt U ook. Mauritius-zegels waren er ook, maar niet volledig, want die zeer beroemde eerste zegels zijn in ons land niet te koop. Het is zelfs de vraag of ze ergens te koop zijn, want ze beginnen in dezelf de positie als de Nachtwacht te komen, waarop ook niemand een bod meer hoeft te doen, omdat er geen sprake van ver kopen is. Nederland met overzeese gebiedsdelen, de Japanse bezittingen van N.O.I., Duits land, Frankrijk, Hongarije, Vaticaan, Zwitserland, Egypte, Engeland en kolo niën, Israël, Martinique, De Verenigde Naties, Mexico, het is teveel om er uit voerig op in te gaan. Plaatfouten, retou ches, echt of vals, de kenners kunnen er boekwerken mee vullen. Interessant zijn de series, die zuiver uit gegeven zijn uit winstbejag. Hongarije heeft b.v. een serie gebracht, waarvoor belangstelling was. De volgende serie was slechts half getand, de daaropvol gende helemaal niet. Leuk voor de ver zamelaar, maar het maakt het verzame len niet gemakkelijker. De kromme sprongen van kleine staten als Monaco en San Marino doen dat ook niet. Die geven ijskoud luchtvaartzegels uit, terwijl ze nauwelijks over een vlieg tuig beschikken, en ze komen iedere keer met een ander grapje ten gerieve van de eigen zak. Sommige zegels van Israël, dat nog kort bestaat, zijn nu al niet meer te betalen. De tentoonstelling is voorbij, maar velen zullen door deze expositie tot aanhangers van de philatelie gemaakt zijn, vooral onder de jeugd. COLLECTEN. De collecte voor de komende feesten in onze gemeente heeft 2398.06 opge bracht. De collecte ten bate van het t.b.c.-fonds van Zonnestraal en N.V.V. heeft 720.26 opgebracht. UITSLAGEN BILJARTEN. Cadre klasse Cent raai 1-Noord Bra bant 1 0-6. Tot a.s. Vrijdag in het CITY-THEATER waar WIM SONNEVELD het zal hebben over De Nederlandse amusementsfilm, die U beslist niet suur sal opbreke Aan het melkfront is het nog lang niet rustig, al hebben we dan ook de laat ste drastische (haast periodieke) verho ging weer gelaten geslikt. Na wat pogingen hier en daar, om er nu eens precies achter te komen, waar en in wiens beurs die 3 cent verhoging belandde, zijn we, wat dit betreft, nog precies even wijs gebleven. De boe ren krijgen ze niet (zeggen ze), de „melkhandel" blijft er fris van (zeggen ze) en de melkslijter haalt z'n schouders op en beweert, dat ze bij hem zéker niet terecht komen. Nemen we clan maar aan, dat ze ergens tussen koe en melkpan spoorloos ver dwijnen. Nu krijgen we weer wat nieuws. Wan neer Minister Mansholt z'n zin krijgt, kunnen we de melk weer 3 cent goed koper bekomen, wanneer we het witte vocht zelf in de winkel gaan halen. Dat klinkt niet zo gek; als het is, lezer, want dacht U, dat daar in de practijk veel van terecht komt De minister weet trouwens zelf wel beter. Niet al leen omdat de melkhandel met bezor gen nu eenmaal is gegroeid zoals ze nu bestaat, maar voornamelijk wel omdat er maar heel weinig mensen zullen zijn die voor drie centen verschil de melk zullen gaan halen. Ook niet, omdat het publiek „de kleintjes niet eert", maar wie moet dagelijks de melk halen Dit probleem is veel groter dan het werkloos worden van de melkslijter, want die emigreren we desnoods met subsidie uit het melkfonds naar waar hij maar wil. De Minister heeft makkelijk praten door te zeggen, dat de kinderen de melk maar moeten halen en dat de ouden van dagen er ook wel tijd voor hebben. Wat de laatste categorie betreft, ge loof ik wel, dat de Minister op het goede paard heeft gewed. Deze mensen moeten inderdaad iedere cent uitsparen. Die dagelijkse gang door deze mensen om melk te halen, zou dan tevens een dagelijks terugkerende aanklacht zijn tegen de hongerpensioenen, die veel ouden van dagen ontvangen na een heel leven voor de gemeenschap te heb ben. gewerkt. H. OEKMAN. ÜOTü-GEHOORCv BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 ie klas Centraal 2-Oranjeboom 1 6-0. 2e klas Viersprong 2-K.O.T. 1 3-3. 6e klas K.O.T. 4-Schouw 3 6-2. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van j.1. Vrijdag wer den aangevoerd 114 stuks biggen van f 40.tot 55.1 drachtige zeug van 350.tot 450.en 2 koeien van 600.tot 800. Op' de eiermarkt werden aangevoerd 116.500 stuks. Hoendereieren van 12.50 tot 14.middenprijs 13.20, prijs per kg. 2.15. Op 30 April zal in het Gemeentehuis een tentoonstelling gehouden worden, die betrekking heeft op de bezettings tijd en de bevrijding. Tevens zal aan de opbouw na '45 aandacht besteed worden. Daar men een zo volledig mogelijk beeld van deze periode wil hebben, verzoekt het secretariaat van het be vrijdingscomité de inwoners van Soest hun medewerking te verlenen aan deze tentoonstelling. Men kan dit doen, door aan de heer W. J. van Schaffelaar, Stadhouderslaan 62, telefoon 2524, op te geven, of men tijdelijk iets wil afstaan voor deze ten toonstelling. Het is de bedoeling, dat U voorlopig alleen opgave doet, waarna U later bericht krijgt. Het gaat om propagandabiljetten, distri butiebescheiden, valse legitimatiebewij zen, persoonsbewijzen, proclamaties van bezetters en bevrijders, illegale bladen, foto's, artikelen over verlichting, voe ding, verwarming en eventuele voor werpen, die nog bewaard zijn. Gege vens over illegale acties, medische ver zorging, ziekenvervoer, hongertochten, kortom alles, wat er toe kan bijdragen de tentoonstelling volledig te maken. Opgaven worden tegemoet gezien voor 5 April a.s. aan het adres Stadhouders laan 62, telefoon 2524.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1