Brood en Spelen van £ssen fpccm^pPTicr r Bebouwingsplan „Braamhage", TELEVISIE. SOEST VOOR 30 JAAR. SOEST. m DE HOEK. BINSDAG 22 MAART 1955. 33e JAARGANG No. 23. OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr. P. H. RITTER Het schijnt wel of in Nederland het geld niet op kan. Ondanks de zware belastingdruk, ondanks de ontstellen de duurte der eerste levensbehoeften, veroorloven wij het ons overal feesten aan te richten. Een enkel bericht in de couranten, waar velen overheen hebben gelezen: de Am sterdamse raad voteert drie ton voor feest-crediet. Niemand had bezwaar en niemand wilde over de voordracht nog spreken of stemmen, zodat binnen een halve minuut de drie ton voor de feest viering was gevoteerd. Op welke wijze het geld (dat de Amsterdamse belas tingbetalers zullen opbrengen) zal wor den besteed, is nog onbekend. Zoals het te Amsterdam gaat, zo gaat het overal. Het lijkt er op, of wij ons aan feestvieringen willen bedrinken in een tijd, die maant tot eenvoud en ernst. Het is al feest en „festival" wat de klok slaat. Met deze feestvieringen gaat gepaard een ongekende barmhar tigheid van ons volk voor op zich zelf edele doeleinden, doch die ongewettigd is, zolang grote groepen van eigen lands kinderen vertoeven in nood. De hulpactie voor de ontheemden heeft millioenen opgebracht. Maar wat lezen wij terwijl die millioenen worden inge zameld in de courant „De vereniging van oud-strijders 8e reg. infanterie-1940 zal een landelijke actie beginnen ter leniging van de no den van invaliden en van nabestaanden van leden van het achtste en het twee en dertigste regiment infanterie. Het achtste regiment lag in de Mei-dagen van 1940 op de Grebbeberg bij Rhenen en behoorde met het twee en dertigste regiment, dat bij Rotterdam vocht, tot de zwaarst getroffen onderdelen bij de strijd tegen de Duitsers. Het achtste verloor op de Grebbeberg 232 man, terwijl velen werden gewond. Van deze laatsten zijn thans nog 45 mannen, meer dan 10 procent, invalide. Vele nabestaanden van leden dezer re gimenten verkeren nog steeds in kom mervolle omstandigheden, daar de over heidsbijdragen niet voldoende zijn om in de noden te voorzien". De tegenstelling is schrijnend. Terwijl er zonder enige discussies tonnen ge voteerd worden voor feestvierderij, laat men de mensen, die hun bloed gegeven hebben voor het vaderland zonder vol doende overheidssteun en moet er ge bedeld worden voor slachtoffers tegen over wie de overheid haar plicht ver zaakte. En terwijl het geld vloeit ten bate voor buitenlandse misdeelden, laat men de mannen, die voor onze vrijheid gevochten hebben, in de steek. Het vraagstuk houdt verband met de •is van een waardige herdenking van het herstel onzer onafhankelijkheid. Wij moeten op de vijfde Mei ons volk in de ziel prenten, welke de betekenis is van ons nationaal bestaan, maar wij mogen ons niet in feestvreugden ver liezen. Daarvoor is deze tijd te ernstig en te ongewis. Brood en Spelen. Het geroep daarom is een verschijnsel, waardoor perioden van verval worden gekenmerkt. Op het ogenblik davert de lucht van de kreet om loonronden en om festiviteiten. Als je aan een goed diner zit, Onbezorgd en ongestoord, Met hors d'oeuvre, soep, pasteitje, Vis en vlezen en zo vóórt, Vind je 't doodgewoon, natuurlijk, Dat dat alles vlot marcheert En dat er de gang der gangen Niet één ogenblik stagneert. Maar aan personeel, kok, keuken En wat daar al zo geschiedt, Aan de lange voorbereiding Denk je dan gewoonlijk niet. Als wij televisie kijken. Onbezorgd en ongestoord, Hebben w' óók voor „kok,, en „keuken" Zèlden een waarderend woord. We genieten met zijn allen Van die wondere techniek En de énige reactie Is vaak zurige kritiek. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) Leeft ons volk in omstandigheden, waarin het zich kan laten gaan Men gewaagt van een grote welvaart, die aan Nederland deelachtig zou zijn. Maar wie is er zeker van, dat de hui dige gunstige conjunctuur zich zal handhaven? Het is opmerkelijk, dat het Nederlandse volk blijkbaar geen ver trouwen heeft in zijn toekomst. Er zijn velen onder ons, die hun ver hoogde salarissen aanwenden voor con sumptieve doeleinden. Ondanks de ta riefsverhogingen zijn de touring-cars, die de kudden naar het buitenland zul len brengen in de aanstaande zomer vol geboekt. De overheid geeft het voorbeeld van potverteren. Het aamal commissies uit de gemeenteraden, d' c zogenaamde stu diereizen onderneem' over de grenzen, is legio. In de Haarlemse gemeenteraad heeft een moedig man dezt zaak aan de orde gesteld. Maar zijn opmerking werd weg- gebezemd. Die reisjes waren nodig, men kon met de ui voerige rapporten, die over verschillend problemen nauw keurig inlichten, nie, volstaan. Wat wij tegenwoorcig missen in Ne derland is de soberheid en ingetogen heid, die vanouds ais de beste hoeda nigheden van ons v< lk werden aange merkt. Wij zouden e ideloos door kun nen schrijven, wanneer wij ons wilden begeven in de tijdayalyse. Maar onze enige bedoeling was, een andere klank te laten horen dan lie der uitbundig heid, waarmede feestvieringen zullen worden vergezeld, terwijl wij vele land genoten niet datgene geven waarop zij recht hebben. Saint Wanneer de plannen voor Braamhage straks volledig werkelijkheid geworden zijn, dan zullen ook kinderen en ouden van dagen hiervan profijt trekken, daar een school en behuizing voor ouden van dagen in het plan zijn opgenomen. De toegang tot de parkbebouwing zal worden verkregen door een 20 meter brede weg vanaf de Burg. Grothestraat, waarin een groenstrook is gelegen en welke naast fotograaf De Smalen be gint. Deze weg zal recht op het Verzetsmo- nument lopen en zich na ongeveer 120 meter splitsen. Het voorterrein aan de rechterkant van de toegangsweg wordt geheel ingeno men door het complex Bejaarden-Cen trum van de Nederlandse Protestan tenbond en het terrein aan de linker zijde van de linker weg, door de Chr. v.g.l.o. school en 40 woningen van de Coöp. Woongemeenschap voor bejaarden. Bovendien worden aan de rechter weg nog 5 enkele en 6 dubbele woningen ge bouwd. In het middengedeelte van het park en aan de zijde van de Noorderweg zijn bovendien enige flats gedacht. Het ontwerp van het park met water partij zal door een bekend tuinarchi tect worden vervaardigd. Het doet deugd nogeens te bladeren in die vergeelde Soester Courant van 1924, het jaar, dat al meer dan 30 jaren achter ons ligt. Dat het toen in de Soester Gemeente raad nog wel eens warm toeging, is U waarschijnlijk reeds bekend. Er werd niet gevochten of met inktkokers ge gooid, maar de gemoederen waren toch wel eens verhit en we kunnen b.v. lezen, dat de wethouder driftig de La- ger-Onderwijs-wet voor de heer E. neergooide en de redactie durfde in de krant te zetten, dat de raadsvergade ringen steeds meer op publieke vermake lijkheden begonnen te lijken. Er kwamen echter ook wel ernstige zaken aan de orde en het doet goed te lezen, dat onze vroede vaderen een rijkssubsidie voor de werkverschaffing weigerden, omdat de Minister daaraan de voorwaarde verbonden had, dat het uurloon van de tewerkgestelden niet meer mocht bedragen dan 25 cent, het geen bij 45 uur werk de kapitale som van 11.25 opleverde. Daarnaast mocht dan geen kindertoeslag of huurtoeslag gegeven worden, want de Minister vond het bedrag al hoog genoeg. De Gemeenteraad dacht er anders over en zag af van de subsidie. „De BONTON kous staat bovenaan, behalve in prijs. Die is in zuiver wol maar 1.80." Aldus een adver tentie, die beweert dat de prijs van zuiver wol is, maar daar gaat het nu niet om. Het gaat om het feit, dat arme huisvaders zich nu in het zweet wer ken voor nylons, die je niet eens ziet en die veel meer kosten. Die „Goede- toon-kous" zal wel zo'n soort twee recht-twee averecht geweest zijn, maar wat geeft dat Er waren al motoren in die tijd, maar die heetten nog stoomfietsen en er was ook al lederen kleding voor dit voer tuig. Een leren vest was al te krijgen voor 4 gulden en waarschijnlijk was het nog niet eens zo slecht. Er was Juliana roomboter en in een ad vertentie lezen we: „Een onzer cliënten deelt ons het volgende mede: „Ik werd heen en weer geslingerd. Nu echter staat mijn besluit vast. Ik gebruik nu alleen Juliana-roomboter." Zo'n arme slinger toch en dat roomboter zo'n goed middel tegen het heen-en-weer was, wist ik nog niet. Er werd in 1924 een meisje gevraagd voor dag en nacht (Alleen flink meisje). Dat laatste moest er vooral bij, want er bestonden toen nog doetjes. Die zijn er nu niet meer. Toen waren de meisjes lid van een jongedochtersvere- niging, nu van een hots-knots-swing- club. Heren winterjassen (met fluwelen kraag je) kon je al voor 15 gulden kopen. Ze waren er ook van 48 gulden, maar die gingen 25 jaar mee en die hadden een kettinkje voor het ophangen, om dat ze een 25 klio wogen. Die jassen van 15-48 gulden waren nog getail leerd ook. Er waren nog niet zoveel telefoons in Soest, zodat de nummers 207 en 208 in 1924 aangesloten werden. Er was een radio-club en met veel moeite kreeg men het geld bijeen om een radio te kopen, waarnaar net zo geluisterd werd als nu naar de tele visie. Dit clubtoestel kon op Woensdag avond van 8-10 gebruikt worden, om te luisteren naar de N.C.R.V., die toen over 2 uur zendtijd per week beschikte. De politie had het druk met grote en kleine vergrijpen en een ingezetene van Soest kreeg een procesverbaal, omdat hij een belastingplaatje gestolen had. F. D. uit Hilversum werd in dat jaar bekeurd wegens het woest rijden met een auto. Waarschijnlijk reed hij wel 40 K.M. per uur. De arbeidsbeurs had 6 metselaars inge schreven, 4 opperlieden en 1 kantoor bediende. Dat zal nu wel zijn: 0 metse laars, 0 opperlieden en 60 kantoorbe dienden. Ook de buitenlandse politiek vond een plaats in de Soester Courant van 30 jaar geleden en de redacteur schreef toen: Italië heeft thans een gereorga niseerd kabinet. Wel voert Mussolini nog altijd de teugels - hij is nog wel de minister-president maar z'n na gels zijn geknipt en er is een ring om z'n snavel gelegd. Toch wist hij tot 1944 die snavel nog aardig te roeren. LICHAMELIJKE OPVOEDING OP DE SCHOLEN. Het jaarverslag over 1954 van de „Com missie Lichamelijke Opvoeding op de scholen in de gemeente Soest" vermeldt o.m. het volgende: Op 19 Maart werd door de heer Bur gemeester de „Schoolsportcommissie" (later veranderde haar naam) geïnstal leerd. Zij bestond uit de heer L. L. J. Heugen (voorzitter), de dames G. H. Dijkhuis en C. A. Grijze en de heren L. Bongers, J. H. van Dalfsen, A. G. Hilhorst, J. H. de Jong, J. Kenemans en R. K. Jager (secretaris). In April werd het verzoek van Mej. Dijkhuis, om haar functie te mogen overdragen aan Mej. P. van der Velde, ingewilligd. In September verliet Mej. Grijze de commissie, in welke vacature niet werd voorzien. Op 19 Maart, 8 April en 3 Juni werd vergaderd. 22 Mei Schoolkorfbaldag. Deelgenomen werd door 8 lagere, 1 v.g.l.o. en 4 u.l.o. scholen met te zamen 44 twaalftallen. 6 Juli Schooldag voor de Lichamelijke Opvoeding. 10 lagere, 2 v.g.l.o. en de 4 u.l.o. scholen namen met te zamen 783 leerlingen deel, terwijl 30 onder- wijzers(ressen) hun medewerking ver leenden. Aan het schoolzwemmen werd door 20 scholen deelgenomen met in totaal 1324 leerlingen. Voor het afzwemmen, dat na de vacantie op 3 September plaats vond, meldden zich 68 leerlingen (ge slaagd 65) voor het A-diploma en 25 leerlingen (geslaagd 24) voor het D-di- ploma. Er bestond een goede verstandhouding tussen de Commissie en de afdeling Soest der E.H.B.O. Het program voor 1955 omvat de na volgende sportgebeurtenissen: Woensdag 8 Juni schoolkorfballen voor de lagere scholen. Woensdag 13 Juli afzwemmen voor alle scholen. Dinsdag 19 Juli schooldag voor de Lich. Opv. voor de lagere scholen. Woensdag 14 September schoolkorfbal len voor de overige scholen. Dinsdag 20 September schooldag voor de Lich. Opv. voor de overige scholen. N.V.E.V. Donderdag hield de afdeling „Eem- land" van de Ned. Vrouwen Electr. Ver. haar jaarvergadering in hotel „Zeiler" te Baarn, welke door de voor zitster, Mevr. C. Jans, werd geopend. Zij memoreerde in haar rede het grote aantal nieuwe leden, dat het afgelo- Het was haast niet te geloven, dat onze Minister President, Dr. W. Drees, Doc tor Honoris Causa in ik meen Rechtswe tenschappen, kopstuk van de ex-illega liteit, voorvechter voor de kleine man, vereert door tallozen in den lande, vorige week in de 2e Kamer rustig kwam ver klaren: dat de Zuid-Molukken (waar onder Ambon) zich in de souvereiniteit Indonesia zullen hebben te schikken. Denkt U zich even in lezer, wat wij zou den hebben gezegd, wanneer zo om streeks 1944 onze Bondgenoten ons had den laten weten, dat zij er geen gat meer in zagen en dat de enige oplossing voor ons was, ons maar te schikken onder de Duitse bezetting en te trachten er van te maken wat er van te maken viel. Ik geef toe, dat de feiten misschien een beetje anders liggen in dit geval, maar dat neemt niet weg, dat het, wat dat „schikken" betreft, op hetzelfde neer komt. Wanneer we daarbij bedenken, dat de politieke partij van Minister Drees een der verbetenste voorvechtsters was van het stichten der Verenigde Staten van Indonesia met vrijheid voor ieder der deelstaten, is het op z'n zachtst gezegd cynisch, dat, nu die „vrijheid" der deel staten door het dictoriaal optreden der Republiek Indonesia een wassen neus is geworden, onze Minister Presi dent als enige mogelijkheid ziet: schik ken onder de bezettende macht. Daarmee is voor de zoveelste keer be wezen, dat ook de hoogstgeplaatsten in ons land niet de flauwste notie hebben van de geaardheid der volken die Indo nesië uitmaken en denken, dat volken, die eenzelfde huidskleur hebben, over één kam te scheren zijn. Als zichzelf besturende deelstaten had er nog een kans ingezeten tot een geheel te komen, maar dié Staten, desnoods met.geweld, zich laten „schikken" onder Djakarta gaat evenmin als het samen voegen van water en vuur in één potje. Dat onze Ambonese vrienden met deze uitspraak de zoveelste trap in de lende nen ontvingen, legt blijkbaar geen ge wicht meer in de schaal. H. OEKMAN. \oTO, - GEIjföORWPARATE BIRKSTRAAT1 TEL. 2874 pen jaar tot de vereniging was toege treden. Aan Mevr. Korthals werd vervolgens het mooie Electro kookboek overhandigd als beloning voor het grote aantal le den, dat door haar was aangebracht. De voorzitster gaf vervolgens het woord aan Mevr. v. Veeren-v. Lohuizen, die de notulen en het jaarverslag 1954 voor las. Mevr. v. Veeren besprak ook het maandblad „De Schakelaar", dat wer kelijk een schakel voor allen is. Daarna volgde het verslag van de pen ningmeesteres, Mevr. v. Goor-Cleton. Hieruit bleek, dat door haar accuraat beheer de eindpost in het voordeel der vereniging bleek door te slaan. De twee bestuursleden, Mevr. C. Groot- Zadelhof en Mevr. N. Hilm-Geskes, werden met algehele stemmen herko zen. De dames van de kascommissie verklaarden hierna alle bescheiden in orde bevonden te hebben. Als leden van de kascommissie voor 1955 werden benoemd: Mevr. T. v. Oyen en Mevr. Pierik. Daarna toonden de Marisinis hun kun nen en brachten verbluffende staaltjes in goocheltruc's. Het bankbiljet, dat verbrand werd en later opgerold uit een kaars kwam, de glazen fles met rijst, die steeds op onverklaarbare wijze weer vol werd, het waren allemaal wonderlijke zaken. Het was voor allen een zeer genoeg lijke middag. Aan de heer en Mevrouw Nijteler werd dan ook hartelijke dank gebracht voor de belangeloze medewer king. De voorzitster overhandigde Mevr. Nijteler een doos bonbons en aan de heer Nijteler een doos sigaren, met de wens deze middag nog eens herhaald te mogen zien. 'T NUT. 't Nut houdt a.s. Vrijdag haar laatste avond in dit seizoen en dit wordt een vrolijke avond. Aan deze avond werken mede Langini, goochelaar; Peter Pikos, imitator en Cor van Veen, pianist-accordeonist. Men zie de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1