vori £ssen Inkomsten- en Loonbelasting nog f100*000*000*-- omlaag* r Het grote feest -J Officiële Mededelingen. BANKETBAKKERIJ KRUISWIJK voor Uw Taarten, Gebakjes, Koekjes of Bonbons. SOEST. De Speciaalzaak voor brillen DE NIEUWE EISEN, Autorijschool D. ENGEL RALEIGH fUGcRS RIJWIELEN Vele mannen breken met de sleur HET BROEKENHUIS IN DE HOEK. VOOR beter SCHOEISEL en Vakkundige Kousenreparatie DE STÏÉHTSE OENENHUIZEN PERMANENT WAVE Kapsalon MARCHAL VRIJDAG 25 MAART 1955. 33e JAARGANG No. 24. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Plannen slechts struikelpasje in de goe de richting. In de reeks van belastingverlagingen, die de regering voornemens is toe te staan, neemt de inkomsten- en loon belastingverlaging de belangrijkste plaats in. Dat is begrijpelijk, want het zijn deze twee heffingen, die de door snee-burger het meeste parten spelen. Vanzelfsprekend zijn de verlagingen welkom en de regering speculeert op de gedachte van het aanvaarde mee vallertje om met een ontwerp te komen dat bij nadere beschouwing op menig punt reden geeft tot kritiek. Men zou de aanval kunnen openen op de overblijvende tarieven, die in abso lute zowel als in procentuele cijfers gelezen nog een zodanig deel van het inkomen opeisen, dat er overal nog sprake blijft van een drukkend tarief midden in een tijdvak, waarin men druk redeneert over hoogconjunctuur, terwijl anderzijds 's lands financiën weer in een redelijke toestand verkeren. Boven dien hebben wij in deze jaren weinig monetaire zorgen, want de gulden is de sterkste munt ter wereld op dit moment. De belofte van de regering om de fis cale druk in totaal met vijfhonderd tot vijfhonderd vijftig millioen te vermin deren had dus een meevaller moeten zijn. Het is een tegenvaller geworden. Men koos het minimum van 500 mil lioen, terwijl honderd millioen meer bij de jaarlijks terugkerende overschot ten van de belastingopbrengst (die wel 900.000.000.bedraagt) stellig niet getuigd had van overdreven optimisme. En met deze tegenvaller van 100 mil lioen heeft de vermindering aan de verwachtingen tekort gedaan. Druk nog te hoog. Waarom mocht men meer verwachten? Wij noemden reeds gegronde redenen, waarbij de gunstige economische toe- De vijfde Mei wordt onvergeeflijk de overheid springt op de bres; we gaan ons tweede lustrum vieren, we zullen dorp en stad versieren en wie ons dagelijks bestieren: de burgemeesters krijgen les! Er is een richtlijn uitgegeven, een comité is ingesteld: een directeur met ambtenaren waarom de burgerpa's zich scharen, zal, wat nog moeilijk lijkt, verklaren, maar - er is géén gebrek aan geld! Hij leert aan Limburgs burgervader het Zoete-lieve-Gerrie-lied; tweestemmig, zonder dissonanten, hij dirigeert de elegante, de schuchtere en de pedante als edelachtbare parkiet. De ketens af en los de jassen, de stoelen even aan de kant: voor Brabant is de Toffe jongen, in 't Sticht wordt Mein Papa gezongen, Hup Holland hup zal ongedwongen de hymne zijn voor Gelderland. Ook Overijssel schudt zich wakker, daar schalt het Hela-hola lied; voor Holland-zuid het ideale en haegse Wie zal dat betaele, in Holland-noord het geniale Aan d'oever van de snelle vliet. De friese burgemeester jubelt zijn Pinda-pinda-lekka mee; de Drent krijgt Laat de klok maar luiden, de Zeeuw vraagt die van Arnemuiden, de Groninger houdt van 't gekruide: de Ouwe-taaie-jippie-jee! De vijfde Mei wordt onvergeeflijk, breng hulde aan een groot genie: want over beemden, bossen, velden, klinkt van de Dollart tot de Schelde de edelachtbaar opgewelde, de burgemeesters-rhapsodie! JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) stand van het land voorop staat. In tijden van ernstige crises van het land heeft ons volk niet geaajrzeld flinke of fers te brengen, die voelbaar waren. Nu moet een verlichting ook voelbaar zijn. De voorgestelde verlaging is een struikelpasje, geen stap in de goede richting. Ongelijke verdeling. Is in het algemeen de belastingdruk nog te hoog, de last op de verschillen de groeperingen van ons volk is wel zeer ongelijk verdeeld. Een vader met drie kinderen, die zich toch nog niet tot de grote gezinnen kan rekenen, mag 3960.verdienen onder het nieuwe tarief en dan betaalt hij nog geen cent belasting. De vrijgezel met hetzelfde inkomen moet 556.van zijn inko men aan de staat afstaan. Hoeveel honderden gezinnen zijn er niet, waar het inkomen niet meer dan 3200.bedraagt met 2 kinderen, waarvoor aftrek wordt genoten. De broodwinner in dit gezin is bij de nieuwe tarieven vrij van belasting. Bij dit inkomen betaalt een kinderloos echtgenoot al meer dan 150.belas ting. Andere fouten. Bijzondere aandacht, bij de nieuwe ta rieven vragen de midden-inkomens en die van ongehuwden. Het streven van de regering bij de verlichting was er aanvankelijk op gericht de midden- en hogere inkomens procentueel meer te verlichten dan de andere. Ook de on gehuwden zouden tot de bevoorrechten behoren. Deze groepen zijn jarenlang de benadeelden geweest bij de belas ting. Van deze plannen is niets gekomen. Evenmin heeft de overheid een tege moetkomend tarief bekend gemaakt voor de werkende gehuwde vrouw. Dit werkt economisch gezien in deze tijd recht tegen de draad in van een verhoogde productiviteit bij een tekort aan werk krachten. Bij de gehuwden zonder kinderen speelt deze kwestie een belangrijke rol. Een getrouwd man, zonder kinderen, die 3000 verdient, betaalt daarvan 4.6 belasting in de toekomst. Verdient zijn vrouw er nog 2000.bij, dan betaalt zij van dit inkomen 16 °/o omdat haar man ook reeds verdient. Geeft men er zich rekenschap van dat - dit echtpaar meer kosten in de eigen huishouding heeft, omdat beide echtgenoten werken, dan komt men tot de conclusie, dat de opgelegde progressie voor een deel on juist moet worden genoemd. Of zijn wij in Nederland nu zover, dat elke lust tot meer-inspanning moet worden ge remd? Dit is een luxe, die wij ons niet kunnen permitteren. Een onvoldoende. De regering heeft haar aanvankelijke plannen gewijzigd. De prijsstijgingen in de laatste maanden hebben opnieuw tot de noodzaak geleid om de lagere inkomens tegemoet te komen. Die tege moetkoming moet worden toegejuicht, doch het moet worden betreurd, dat dit opnieuw ten koste is gegaan van de voornemens ten aanzien van midden- en hogere inkomens. Samenvattend zijn wij met de inko mens- en loonbelasting op de verkeerde weg. Het uitgangspunt is niet meer: er moet zo weinig mogelijk belasting worden geheven, maar er moet zoveel mogelijk aan de inkomenstrekkers wor den ontnomen. Werd de eerste gedachte tot leiddraad genomen, dan zou men bij deze verlaging ondubbelzinnig heb ben laten uitkomen, waar in het ver leden de harde klappen zijn gevallen. En dan zou men nu die groepen het meest van de verlichting hebben laten profiteren. Het nu gepubliceerde ontwerp is beslist onaanvaardbaar. Het streeft ernaar het recht van de staat op het inkomen van de burgers in beginsel zoveel mogelijk te behouden. Dit geschiedt onder het mom van een anticyclische belasting- politiek, maar het komt in de practijk neer op een gedragslijn van nemen waar maar even wat genomen kan worden. Minstens honderd mhlioen meer belas tingsverlichting, in de eerste plaats in de sfeer van inkomens- en loonbelas ting, zij de gedachte die vele tweede kamerleden moge leiden, wanneer zij spoedig geroepen worden om over dit ontwerp hun oordeel te vellen. Op dit moment moeten wij de regering nog een onvoldoende geven voor haar plan nen. PARATE KEURING VAN STIEREN. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebben den, dat de centrale premie-stierenkeu- ring een week zal worden vervroegd en te Utrecht zal worden gehouden op Vrijdag 29 April 1955. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaal de in artikel 9, lid 1, sub c, der Hin derwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bijla gen van Caltex Petroleum Maatschap pij (Nederland) N.YPlesmanweg 5, 's-Gravenhage, om j-gunning tot het uitbreiden van de^TstaSiScv beKZTSP- en autogasoliepompinstallatie, door bijplaatsing van een benzinepompin stallatie, bestaande uit een tank met een inhoud van 12000 liter, met een daaraan verbonden aftappomp, in het perceel Soesterbergsestraat 2, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7455 (ged.). Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag, 5 April a.s., des voormiddags 11.30 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 21 Maart 1955. Soesterbergsestraat 28 - Tel. 2532 Grote sortering CHOCOLADE EIEREN en FIGUREN. Wij verwerken uitsluitend roomboter. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 die per 1 Mei a.s. voqjHfê" candidaten van kracht wgjgriénj worden nu reeds geïnst; d door NIEUWE WEG 97 - TEL. 2543 GROTE AMATEURSPARADE IN „EEMLAND'. We hebben een „Rotterdams Schoffie" in restaurant „Eemland" gezien, zoals we het niet voor mogelijk gehouden hebben. De knaap is 16 jaar, komt als een echte straatjongen het toneel op banderen en iedereen denkt, dat er een dwaas verhaal zal komen of een lied je, dat schoffie's belevenissen zal ver halen. Dat komt ook, maar daar gaat het niet om, want er komt veel meer. In een niet te stuiten wervelstroom stort de jongeman z'n gaven rond in de vorm van pianospel, dat zich bezighoudt met Rachnaninoff, om even later over te gaan in een boogie-woogie, waar Pia Beek moeite mee zou hebben. Velen hielden het niet voor mogelijk en dach ten, dat er van een truc sprake was, naar niet lang, want welke list kan gebruikt worden, wanneer iemand op het toneel van restaurant „Eemland" achter een piano zit en toont, dat hij niet voor niets op het Conservatorium is. Dat is geen weggegooid geld. Ook de toneelschool is goed besteed aan deze knaap, die een geweldige verras sing voor Soest was. Als een volleerd artist wist hij de zaal mee te slepen en er is braaf gelachen. Het was dan ook de dwaasheid in het kwadraat en dan van een hele goede soort. Dit was een van de hoogtepunten van de bijzonder geslaagde amateursparade, georganiseerd door de heer A. G. Ter horst, die z'n sporen op dit gebied reeds verdiende. Iedere amateurspa rade, die hij bracht was een succes, maar die van Woensdagavond een enorm succes en het doet genoegen te bedenken, dat de feestweek van V.V.V. kan rekenen op dezelfde heer Terhorst, die hiermee slechts een voorproefje gaf van wat er over enige maanden komt. In zijn openingswoord sprak de heer Terhorst de verwachting uit, dat hij dan weer kan rekenen op de medewer king van de heer Kollenhoven van „Eemland", die thans in het ziekenhuis ligt, maar het gehele programma in bed zal kunnen horen, omdat het opge nomen is op een band. Een beschaafde conferencier leidde het programma in. Het was Rudi Bruins, die de „Texas Rangers" aankondigde. Het waren 3 Amersfoortse Boys en een Girl uit dezelfde plaats en ditop treden wekte nog niet de verwachting, dat er een geweldig programma zou volgen. Voorlopig zullen deze jongelui nog niet de weg volgen van de Doea Melati, de twee meisjes, die door de heren Ter horst en Kollenhoven ontdekt werden, optraden in een amateursparade en Dinsdagavond voor de A.V.R.O. te ho ren waren. Rudi Bruins vertelde, dat hij Soest zo prettig vond, omdat de mensen er niet van elkaar kletsen en de aanwezigen vonden het fijn dit te horen, want ze wisten het nog niet. De drie Amigo's toonden zich virtuozen op de mondharmonica en zé gaven een bijzonder geslaagde pierement-imitatie. Piet van Hattum is een beschaafde uiiecntse jon gerij -zCiaiijf-Jji) JPt\t_ pfm het vertellen is van Roodkapje, een meer dan dwaas verhaal in feilloos Utrechts dialect, dat er in ging als ge sneden koek. Het liep natuurlijk best af met „Roodkaaapie". De 2 Johnny's bleken een jongen en een meisje te zijn en met prachtige accordeons, waarop ze voortreffelijk speelden. „La Comparsa" vooral werd uitstekend uitgevoerd. Jan Ridrigo begon te tekenen en nie mand kon er een touw aan vastknopen, tot hij de snel uitgevoerde tekening om keerde en een landschap zichtbaar werd. Geen opgaaf was te zwaar voor deze kundige tekenaar, die van iedere puzzle een aardige schets maakte. De Mardino's werden gevormd door een stevige jongeman en een meisje van een jaar of elf, dat zo lenig was als een tuinslang. Ze gaven verbluffende staaltjes acrobatiek. De „Robbedoezen" uit Utrecht brengen liedjes en grapjes op hoog peil en me nig beroepsartist kan men gerust cadeau geven, wanneer men over twee ama teurs van deze klasse beschikt. Ze wa ren internationaal georiënteerd en van Nederland brachten ze de zaal naar Duitsland, Hongarije, Hawaii en Schot land en de leuke persiflages werden kleurig versierd door mooie costuums. Teksten en muziek waren van de ene Robbedoes, Wim Hagen uit Utrecht. Als laatste nummer voor de pauze kwam dan de verrassende Rotterdamse jon gen, het „schoffie", dat beslist nog van zich zal laten horen. Prijscourant op aanvraag. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL203C Meer en meer mannen gaan thans over tot moderne kleding en prij zen zich gelukkig met net bezit van sportcolbert met bijpassende broek. Deze ideale dracht biedt dan ook niet alleen meer moge lijkheden, maar drukt in belang rijke mate de kledingrekening. Het Broekenhuis brengt zowel in broeken als sportcolberts een uitzonderlijk fraaie collectie en vele variëteiten, tegen zeer re delijke prijzen. Leeuwenstraat 33 Hilversum Dat je het van je vrienden maar heb ben moet, vindt wel een weinig hart verheffende bevestiging in de bekend making door Amerika van het be sprokene op de conferentie der „grote" drie te Yalta in 1944. De belangen van bevriende mogend heden, die toch, evenals de grote drie, hun jonge mensen(levens) gaven om tot de overwinning te komen, werden besproken en behandeld in een stijl, of het een grabbelton op een fancy- fair betrof. Van Polen werd, zonder de Polen uiteraard zelf te horen, in het oosten een stuk afgehakt ten gunste van Rusland. Als compensatie werd in het westen een stuk bijgeplakt. De Fransen werden maar lastige ke rels gevonden en wanneer de heren niet hadden kunnen klaren, zouden de Fransen er bij de bezetting van Duits land niet aan tepas zijn gekomen. Nu ze toch tevoren de zaak aan het verdelen en regelen waren, werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om te besluiten, dat Frans Indo China na de oorlog niet aan Frankrijk terug zou komen, maar dat zij dit zelf in „beheer" zouden nemen. Hetzelfde wilden de heren met Korea doen, terwijl ook (het Engelse) Hong kong in het geding kwam. We kun nen rustig aannemen, dat bij deze gelegenheid eveneens over het lot van Ned. Oost Indië is beschikt, al werden bijzonderheden daarover nog niet ge publiceerd. Maar dat komt nog wel, al zullen we er weinig aan hebben. We moeten in één adem met onze min achting voor dit soort „vrienden- praktijken" er bij zeggen, dat een en ander niet de volledige instemming van Churchill had, ofschoon we ook daar weinig voor kopen. Alles bij elkaar en in afwachting van de publicaties die nog zullen komen, Jqmnen Jfcg rui jvel al zeggenbespaar me dit soort vrienden. Hier werd niet alleen gesproken over het lot van het toen zo goed als reeds geslagen Duitsland, maar over de toe komst van (kleine) bondgenoten, die rustig de das werden omgedaan op een ogenblik, dat zij, in de strijd om de vrijheid, in verhouding vaak gro tere offers bracht, dan de executeur;» der failliete boedel in Yalta. H. OEKMAN. T - UTRECHT - BAARN Na de pauze traden de Amigo's voor de tweede maal op, waarna de vagebon den uit Utrecht met hun leuke liedjes en onnozele gezichten de zaal bezig hielden. De 2 Johnny's en het duo T.G. (2 stem men en een guitaar) traden op, toen1 het al lang elf uur geweest was, maar de door de heer Terhorst aangekondigde verrassing moest nog komen. De span ning werd er nog even ingehouden en eerst werd bekend gemaakt, dat de Acrobaat met z'n aardige kleine assis tente 48 punten behaald hadden, de Amigo's 47, Piet van Hattum 46V2, de Johnny's 441/s, het duo T.G. 37 en de Texas Rangers 35 punten. De confe rencier, De Robbedoezen, Het Rotter damse Schoffie, Jan Rodrigo en de Va gebonden hadden buiten mededinging meegedaan. Na de amateurs en de semi-profs de Verrassing in de vorm van Ak Morez, de telepaath, die al lang geen onbe kende voor Soest meer is en die drie kwartier lang (het was al bijna twaalf uur) de zaal perplex deed staan door z'n handelingen, terwijl hij volledig ge blinddoekt was. Dit belangeloze optre den was een waardig besluit van een bijzonder geslaagde avond. VLEES VERKOOP. Morgen, Zaterdag, te 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. met de nieuwste apparaten op dit gebied en de beste grondstof fen. - Geen kroes. - Gelijk na- tuurgolf Aangepaste prijzen. DAMES- EN HEREN- -"^CHRIKSLAAN 19.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1