Voor HOEDEN naar HOPPENBROUWERS v: Opmars der Techniek Moet Ambon ondergaan? Van week tot week in Soest Fa. Van de Wijnkaart r w mm Nee, ijUaatjTët-cijal^t^-^êl hMtéfcft -OP een dergelijke manier aan een ketting gelegd worden, maar ik kan er op het ogenblik niets aan doen. Je mag dit niet en je mag dat niet, maar dat mag nou toevallig wel, al is het bedroevend, dat het mogelijk is. Doof dat znarbranden op Uw maag met 'n paar Reonies. H^OFSTen KfÉSPUÜ SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL Voor vlijtige handen Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 „- SOEST - TELEFOON 2406 Wordt het weer nachttOerk? SOEST. KAPITEIN FANTOME. door dr. P. H. R1TTER De interpellatie, die prof. Gerbrandy in de Tweede Kamer hield, richtte zich tegen de gedraging van de Kon. Pakket vaart Maatschappij, die met Neder landse schepen troepen vervoerde om de Zuid-Molukken aan het centraal ge zag der republiek Indonesia te onder werpen. De vraag is begrijpelijk, of een Neder landse Scheepvaart-Maatschappij hulp moest verlenen aan de aantaster van een gebied, waaromtrent was overeen gekomen, dat het zelfbeschikkingsrecht zou genieten. Bij de ronde-tafelconfe rentie toch heeft onze regering met de republiek Indonesia een overeenkomst gesloten, dat de volkeren van Indonesië het zelfbeschikkingsrecht kunnen uitoe fenen, wanneer zij dat wensen. In Nederland heeft de rechter uitge sproken, dat de Zuidmolukkers het recht hadden om een eigen souvereine staat uit te roepen. Het recht van zelf beschikking was door beide partijen ondertekend. De minister-president stond achter de K.P.M. De K.P.M., zo zeide hij, was een vervoersmaatschappij binnen Indo nesië en de regering vond geen aan leiding tot ingrijpen. Is daarmee de wandaad van de K.P.M. goed gepraat Zij is van regerings zijde bezien als een zuivere zakelijke aangelegenheid. De Indonesische rege ring had ook de beschikking over ande re vervoersinstituten en heeft maar wei nig van de diensten der K.P.M. gebruik gemaakt. Reden te meer, zouden wij zeggen, voor de K.P.M., om zich niet te compromitteren. De -houding van de K.P.M, blijft, zwak uitgedrukt, onsympathiek. Wij zien er een weerstreving in van het Neder lands belang en van de richting van het Nederlands beleid, dat bij de on derhandelingen over de souvereiniteits- Dverdracht het recht der deelstaten heeft opgeëist. Alle inachtneming van nationale waarden is door deze Nederlandse Scheepvaartmaatschappij verzaakt. En heeft zij zich er reken schap van gegeven, heeft men haar er op gewezen, dat de Zuid-Molukken in Indonesische handen het gevaar bie den, dat zij als operatiebasis voor in filtratie in Nederlands Nieuw-Guinea zullen worden gebruikt Het feit der -infiltratie is door de In donesische regering ontkend. De Neder lSrïdse regering TsnF'siuat geweest naar met een verpletterend bewijsmateriaal de waarheid van deze agressieve over rompeling onder het oog te brengen. Als wij niet waakzaam blijven en als wij de machten ondersteunen, die ge reed staan ons opnieuw te overvallen, dan handelen wij tegen het eigen natio naal belang. De K.P.M. zou een goede dienst aan Nederland hebben bewezen, indien zij haar bestemming naar gebie den buiten Indonesië zou hebben ver legd. Zijn wij juist ingelicht, dan be heert zij ook scheepvaartlijnen buiten Indonesisch gebied. De minister-president heeft aan de heer Gerbrandy de vraag gesteld: wilt gij dan oorlog? Wilt gij U dan mengen in de strijd tussen de republiek en zijn opkomende deelstaten? Niemand denkt daaraan, ook de heer Gerbrandy niet. Maar wel staat het feit omhoog, dat ons niets bekend is omtrent pogingen door Nederland aangewend om het probleem der Zuid-Molukken aanhangig te maken bij de Verenigde Naties, hetgeen toch in de lijn zou heb ben gelegen van onze politiek ter ron de-tafelconferentie. De minister-presi dent heeft duidelijk zijn ongeloof er over uitgesproken, dat wij bij de Ver enigde Naties een schijn van kans zou- internationale behandeling van de kwestie der Zuid-Molukken? Het is aan de interpellant Gerbrandy niet mogen gelukken regering en Ka mer op te wekken uit haar lijdzaam heid. Maar niettemin heeft de daad van de heer Gerbrandy deze grote verdienste, dat zij de overtuiging van een groot deel van ons volk, dat zich ten aanzien van het getrouwe Ambon schuldbewust is, tot uiting gebracht heeft in de volksvertegenwoordiging. Het heeft gelukkig het laatste weekend weer best gesneeuwd, want wat zouden we moeten beginnen zonder die ijskoude gave, waaraan we al zo helemaal ge wend geraakt zijn. Als je goede zomers verlangt, dan moet je ook flinke winters accepteren. Het N.V.V. heeft „De Verenigde Spe lers" Zaterdag de gelegenheid geboden ze bruin te bakken in het stuk van die naam en onder ons gezegd, het viel me wel een beetje tegen, al mag je dan een gegeven peerd niet in de bek kijken. Begrijp me goed, je viel er heus niet bij in slaap, maar flink lachen is toch an ders. Daar had het Rotterdamse Schoffie meer kaas van gegeten. Dit veelbelo vende knaapje beheerste met z'n grote waffel een uurlang de zaal en als hij niet zong of op andere wijze kostelijke kol der liet horen, dan speelde hij piano als een mens. Over pianospelen gesproken; de leerlin gen van Mej. Jet v. d. Es demonstreer den zo ijverig hun capaciteiten op het klavier, dat de pianokruk het begaf. Op een stoel gezeten ging het echter ook best. Silver Tetra, een vereniging van men sen, die zich met kleine dieren bezig houden, toonde films met verschrikke lijke beesten. Nog zo'n avond en we krij gen een enorm aquarium met walvissen, inplaats van een badhuis. Wie dan schoon wil worden kan tussen de haaien zwemmen. Dieren kijken U aan" zou er hebben kunnen staan op de affiches van de Die renbescherming, maar het werd „Laat U dit toe?" en dat is eigenlijk wel zo spre kend. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Renniés zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden, Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder watef of wat ook. Mijnhardt Kiespiinpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG de Jf. BRANDSMA Soetfterbergsestr. 52 Telef. 2707 in het schoonmaakgetijHamea-Gelei den hebben, maar de nadere toelichting van deze uitspraak ontbrak. Wij vragen ons af, of Nederland geen troeven in handen heeft gehad, waar door het de Verenigde Naties had kun nen nopen, de kwestie van de nieuw opkomende deelstaten aan de orde te stellen. De snelle goedkeuring van de E.D.G overeenkomsten door Nederland was een Amerikaans belang. Waarom heeft Ne derland de gunstige situatie, waarin het destijds verkeerde, niet uitgebuit om iets te verrichten ten bate van een Een man legt natuurlijk zo'n beest aan de ketting, maar is er dan geen vrouw die daartegen protesteert? En zijn er dan geen kinderen, die net zo lang zeuren tot het die stoere Pa begint te vervelen en hij ook gaat inzien, dat dit heus wel anders kan. En wanneer die kinderen dat niet weten, misschien kan er dan op de scholen eens extra op gehamerd worden. Dat huis op de Plasweg is nog niet ge sloopt, al is de jeugd ijverig genoeg. In ieder geval wijst het op een gezonder woningsituatie dan in Oss, waar ze het huis van twee jonggehuwden afbraken, hoewel het een keurig huis was en op de grond van een ouderpaar stond. De wet is de wet en het mag natuurlijk niet, dat bouwen, maar ik vind het toch wel bar. Heel bar, zelfs. De Duinkikkers kunnen tofsh maar aar dig waterpolo spelen al is het moeilijk in onze gemeente een overdekt zwem bad te vinden. De zwemmende Soester dames hebben in Amersfoort de meis jes van K.Z.V.A. met 5-4 geklopt. Wat zal het goed gaan als straks het Na tuurbad weer open is. Dat zal wel om streeks half Mei gebeuren. Tenmiste, OOP EN VERKOOP Ittptois - Hypotheken - Assurantiën - Expertise als er geen ijs meer op de sloten ligt. Het brood van de Soester bakkers is blind gekeurd, hetgeen zeggen wil, dat niemand wist van wie d i t brood was, dat voor 100 aan de eisen voldeed, of dat brood, dat met 95 °/o ook heel goed was. De padvindsters hebben een tentoon stelling gehouden en ik heb de tien liter hoeden echt gemist. Goed, die schuitjes staan vlot en aardig, maar bij de padvinderij horen nu eenmaal die enorme flaphoeden, waaraan je de padvindster op 5 k.m. afstand kan herkennen. Ik leg de helft van m'n zakgeld weg om te sparen voor het feest. Of liever gezegd voor de feesten, want 30 April en 5 Mei zetten we de bloemetjes bui ten en V.V.V. biedt opnieuw een kans in Juli. De Gemeente gaat 2 kwartjes per inwoner beschikbaar stellen, dus als ik die erbij heb, dan kan ik aardig uit de voeten. De jeugd heeft weer op verkeersgebied gewerkt en natuurlijk waren er weer, die hun vingers, niet van de bordjes konden afhouden, zodat het een even grote janboel dreigde te worden als in September 1954, toen hetzelfde soort dwarsdrijvers de borden verzetten, toen de Soester Bromfietsclub het Kam pioenschap van Nederland voor Brom fietsen georganiseerd had. Aan de moderne opvoeding schijnt dus nog wel iets te haperen. Huizen slopen, keien naar binnen gooien, plantsoenen ruïneren en meer van dat fraais. Wat waren wij vroeger toch braaf. Zorg dan dat U King bij U hebt! King houdt U. fris, King zorgt ervoor, dat U tot de laatste mi nuut fit blijft voor Uw werk. King^pepermunt, het beste dage lijkse middel^tr.. opwejeking en „BLINDE" BROODKEURING. De Soester Bakkerspatroons zijn niet bang hun producten in handen te ge ven van experts, die na grondig onder zoek precies vertellen, hoe de kwali teit is. Dat doet iemand, die geen ver trouwen in eigen kunnen heeft, niet. Ook iemand, die er maar met de pet naar gooit, zal zich aan zo'n keuring niet wagen. Het is daarom verheugend, dat nagenoeg alle Soester bakkers me dewerkten, toen de Koninklijke Neder landse Gist- en Spiritusfabriek te Delft een „Blinde Broodkeuring" organiseer de. Bij iedere bakker werd op een mo ment, dat onbekend was, brood opge haald, zodat er geen sprake kon zijn van eens extra goed z'n best doen en dit brood werd gekeurd door de heer A. Oosterhuis, expert van de Gistfa briek. We troffen de heer Oosterhuis in „De Gouden Ploeg" aan, waar hij net klaar was met z'n keuring, die een voor Soest verheugend resultaat opleverde. De klanten van de Soester bakkers kunnen tevreden zijn, want over het algemeen waren de uitslagen zeer bevredigend. Er waren zelfs bakkers, die de top be reikt hebben en brood vervaardigen, dat alle goede kwaliteiten heeft, waar op gelet wordt. Er werd gelet op de eigenschappen van het deeg, op de oventemperatuur, de malsheid, smaak, aroma en vele andere dingen, die van belang zijn om de boterham smakelijk te maken. De bedoeling van dit soort keuringen is duidelijk: het op hoger peil brengen van de kwaliteit van het voedsel. Des avonds kwamen de bakkerspatroons bijeen in hotel „De Gouden Ploeg" om de kaart in ontvangst te nemen, waarop alle gegevens vermeld stonden, die de keuring uitgewezen had. Natuurlijk is er niet bekend gemaakt, wie de kroon spande met z'n product, maar de uit wisseling van gedachten, nadat de kaar ten uitgereikt waren, komt de Soester bevolking meer ten goede, dan het aan wijzen van de man, die het beste brood bakt. Deze vakman zou het dan mis schien ineens zo druk krijgen, dat de kwaliteit van z'n brood achteruit zou gaan, omdat hij het werk niet meer zou aan kunnen. De heer E. van Brummelen, voorzitter van de Soester Bakkerspatroons, leidde de spreker van de avond, de heer Oos terhuis in, waarna het gesproken woord en filmstrip waardevolle wenken gaven aan de aanwezigen bakkers. Met een epidiascoop konden eventuele fouten uit een sneetje brood bekeken en besproken worden, en dit zal weer lei den tot kwaliteitsverbetering, zodat we verzekerd kunnen zijn van uitstekend wit-, volkswit- en tarwebrood. De ande re produtcen zullen dan voor het brood niet onderdoen. PADVINDSTERS STELLEN TEN TOON. Kwieke jonge meisjes, in eenvoudige blauwe jurken, met riem, das en koord, op het hoofd een vlot mutsje, zijn twee dagen druk geweest, omdat ze hebben laten zien, wat ze bij de Padvinderij doen. In Eltheto en Van der Huchtschool waren stands ingericht, die aantoonden, dat het ontspanningswerk van het Ne derlands Padvindstersgilde een groot terrein omvat. Er was een miniatuur tentenkamp, en menig meisje, dat de tentoonstelling bezocht, zal zin gekregen hebben eens mee te gaan, wanneer de padvindsters gaan kamperen. En wie het waterleven meer apprecieert dan het be staan van de landrat, die kan terecht bij de meisjes, die de afdeling waterpad- vindsters vormen. Mocht de leeftijd een bezwaar zijn, dan zijn er nog altijd de kabouters, de bruine padvindsters in de dop, die onder leiding van Oehoe tot verrassende staaltjes handenarbeid in staat bleken. Daar was ook mooi tijd voor in de barre winter, die tenslotte ge volgd zal worden door een zomer, waar in padvindsters en. kabouters de vrije natuur weer opzoeken. De tentoonstelling gaf nieuws van het werk, dat verricht wordt voor de „Blau we Vogels", de padvindsters, die door een lichamelijk gebrek, niet gewoon mee kunnen doen, maar die in haar eigen af deling volwaardige padvindsters zijn en evenals de anderen aangesloten zijn bij het Nederlands Padvindsters Gilde. In Soest zijn twee „Vendels", ieder van 18 padvindsters ön er is een kabouter- kring. De naam is: „Fakkeldraagsters". De kabouters komen samen bij het open luchttheater en de padvindsters in een schuilkelder achter Braamhage. U kunt er van op aan, dat het gezellig is in die wat primitieve behuizing, waar van alles gedaan wordt, om de tijd, die de meisjes bij de padvinderij doorbrengen, tot een prettige en ook een nuttige tijd te ma ken. Insignes voor handenarbeid, koken, Rode Kruis, figuurzagen, voordragen, handwerken, te veel om op te noemen. De Wereldbond van Padvindsters omvat 30 landen. Alle Padvindsters staan onder leiding van Lady Baden Powell, echtge note van de overleden stichter van de padvinderij. Voor de padvindsters is de zelfde belofte geldig, dezelfde wet en hetzelfde devies, dat in bijna dertig ta len zegt: „Ik ben een schakel in de Gul den Liefdeketen, die de gehele wereld omvat en ik moet mijn schakel glanzend en sterk houden". Het Nederlands Padvindstersgilde heeft haar groot aandeel in de opdracht, die de meisjes zichzelf geven en het drukt deze steun uit in de woorden: „Het Ne derlands Padvindstersgilde streeft er naar mede te werken aan de opvoeding van de vrouwelijke Nederlandse jeugd tot flinke en nuttige leden van de maat schappij. Het behoort tot de methode der padvin derij deze opleiding zoveel mogelijk in spelvorm en door zelfwerkzaamheid te geven. Hierdoor is de verhouding van meisjes en leidsters als die van jongere en oudere zusters, dit het spel van de padvinderij samen spelen. De hoofdlijnen van dit streven zijn: Ont wikkeling van karakter en verstand, het verkrijgen van vaardigheden, het aan kweken van hulpvaardigheid en kame raadschap en het leren zorgen voor de gezondheid. Te oordelen naar de werkzaamheid in Soest, zijn de vendels uit onze gemeente een heel eind op de goede weg, die leidt naar het doel, gesteld door het Neder lands Padvindstersgilde. IKK. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. Studieboeken: Ackerman, Het land van de zwijgende millioenen. Alma, Car- men zonder make up. Blijstra, Euro pa mijn vaderland. Bakker, S.O.S varen! Bombard, Leven Van de zee. Brusse, Gids voor Parijs en omstreken. Brusse, Gids voor midden-Frankrijk. Calon, De jongen. Carlier, Raffia- werk. Douglas, Op de grens tussen Oost en West. Doubliez, Peter Benoit. Duke, Testpiloot - sneller dan het ge luid. Dupreyat, Mitsinari, 21 jaar onder de Papoea's. Van Eechoud, Woudloper Gods. Egeraat, Land van zingend water. Eising, Tembo-Tem- bo, de olifanten. Frentz, Kano's, klip pen en ravijnen. Gatti, Mensen en dieren in Afrika. Gombrich, Eeuwi ge schoonheid. Grousset, China. Grunenberg, De kunst een meisje te trouwen. Hedin, Mijn leven als ont dekker. Hooftman, Moderne ver keersvliegtuigen. Jong en Verhaaff, Kleuters kunnen werken. Katz, In de binnenlanden van Brazilië. La- pierre, Tussen New York en Tokio. Lorenz, Ik sprak met viervoeters, vis sen en vogels. Maclaren, Cocos aan eenzame kust. Mazure, Tussen Beirut en Jeruzalem. De Prelle, Avontuur is mijn beroep. Pijpers, Het boek voor moeder en dochter. Scholte, De mar meren archipel. Snijders en Beyers, Jeugd, school en beroep. Nieuwe jeugdboeken: 7-10 jaar: Hesper-Sint, Nog eventjes, Klaas Vaak. Mens, Geertje. Mens, Mijn liefste vertelselboek. Van de Putten, Luis teruurtjes. Siebe, Harlekijntje in Zwitserland. Siebe, Harlekijntje op het Jan Klaasseneiland. Smulders, Meneer Verkeerd. 10-14 jaar: Van Abcoude, Pietje Bell gaat vliegen. Feenstra, Gerrit Verheul. Van den Heuvel, De familie „Treurniet". Van den Heuvel, Ineke. Van den Heuvel, Jops en Mineke. Van Hichtum, Afke's tiental. Nanda, Puck Claver. Nan- da, Wat Pauke bereikte. Overmeer, Polle Pol en de smokkelauto. Over meer, Polle Pol en zijn vrienden. Roggeveen, Op stap met meneer Don- cker. 14-17 jaar: Beuving, Zeeman tegen wil en dank. De Booy, Avontuur om Rottumerplaat. De Booy, Avontuur op Hekseneiland. Dumas, De drie musketiers. Van de Laan, Dick en de Welo-stralen. De Langen-Praamsma, Annewieke. Nierop, En toch vliegen wij verder. Roggeveen, Het zonderlinge testament. Zwegers, Twee jongens in de wildernis. BREotu eeo/cieime PE HAPITEIH V/Pt wltlm MOSTHen GEDROCHT 3EM HLmTOM BOORD GROOT GEBREK AAN JONGE TECHNICI IN 1970. Pracht initiatief van G.M. De „autodichtheid" op dit ogenblik is één op 37. In het jaar 1970 zal deze, vol gens de berekeningen bedragen één op 13. Dit betekent, dat er veel en veel meer automobielen en andere technische zaken zullen komen, die een grote groep tech nische vaklieden nodig maken. De „Opmars der techniek" animeert jon gelui voor een technische opleiding, door op vernuftige wijze de wonderlijke mo gelijkheden in deze studie- en vakrich ting te demonstreren. Het is begonnen in Amerika, waar men met dezelfde problemen te kampen heelt als in ons land. Men heeft daar ingezien, dat men slechts door naar de bron te gaan (in dit geval dus naar de jeugd zélf) kan komen tot een eigen opkweek van arbeidskrachten. Teneinde de jeugd te pakken en te inte resseren heeft General Moters een prach tig initiatief genomen. Er is namelijk voor geheel ons land een lezingschema opgesteld, waarbij vrijwel elke scholier en iedere militair in de gelegenheid wordt gesteld van deze gratis voorlich ting te genieten. Twee jongelui (dus geen oudere, ernstige leraren) vertellen op een gezellig inge richt podium op voortreffelijke wijze, welke vooruitgang de wetenschap in de laatste decennia heeft gemaakt. Maar het blijft niet bij vertellen. Zeer frap pante proeven en demonstraties maken het zo, dat oud en jong als het ware aan de lippen van de leraren hangen. De ene verrassing is nauwelijks voorbij, of een andere dient zich weer aan. Hoewel wij niet graag verklappen wil len, wat er allemaal te zien is, zullen wij een enkele uitzondering maken, om de lezer enig idee te geven van deze inte ressante demonstratie, die ook in ons gebied eerstdaags te zien zal zijn. Onder meer wordt gedemonstreerd met een kleine kwiklamp (4 cm. lans!, die een zo verblindend licht geeft, dat 5 van deze lampen de sterkte van de zon even aren. In het donkere demonstratielokaal wordt na inschakeling van de lamp een zee van licht verspreid, die lijkt op hel der daglicht. De jeugd, maar ook vele ouderen zullen zeker ook geboeid zijn door de demonstratie van een kleine straalmotor, die zoveel lawaai maakt, dat men denkt een echt straalvliegtuig te horen overkomen. Wij zijn ervan overtuigd, dat G.M.. nu zij zich op het pad van het onderwijs gaat begeven, hiermede zeer veel succes zal hebben. Als journalisten en hogere militairen reeds met rode kleuren van spanning zitten te genieten, hoe zal dan de jeugd reageren? Wij verwachten veel van deze geniale zet, die zal bijdrage* tot de juiste mate van industrialisatie van ons land.

Soester Courant | 1955 | | pagina 2