vernissen fpicm Klachten over de Schoonheidscommissie r W. N. Nieuwenhuis De oud-gemeentesecretaris herdacht. Bouw aan de Van Weedestraat. Autobusstation aan de Soesterbergsestraat. Voorj aar. V IN DE HOEK. t^TO, - GEfpOR^PARATEiy DINSDAG 29 MAART 1955. 33e JAARGANG No. 25. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Soester Raad bijeen. De Soester gemeenteraad is Vrijdag j.1. bijeen geweest, onder voorzitterschap van de Burgemeester. Mevr. Polet (P.v.d.A.) en de heer Van Andel (C.H.) waren wegens ziekte af wezig en de heer A. P. Hilhorst (K.V.P.) had bericht van verhindering gezonden. De Burgemeester opende met gebed en staande hoorde de Raad de woorden aan, die gewijd waren aan de nagedach tenis van de overleden oud-gemeente secretaris, de heer J. G. A. Batenburg. De Burgemeester wees er op, dat twee jaar geleden, toen de heer Batenburg zijn functie neerlegde, de wens uitge sproken werd, dat hij nog lange tijd van zijn pensioen zou mogen genieten. Helaas heeft een onverwacht overlij den dat verhinderd en de heer Baten burg heeft geen getuige kunnen zijn van de verdere ontwikkeling van Soest, dat hem zo lief was. Er is een grote lege plaats gekomen door dit verscheiden. Als weinig ande ren is de heer Batenburg opgegroeid in nauw contact met de ontwikkeling van onze gemeente en van nabij heeft hij alles gade kunnen slaan en er aan meegewerkt. Vanaf 1920 deed de heer Batenburg dit als secretaris en in deze functie ge tuigde hij steeds van zijn liefde voor onze gemeente. Er zijn vele jaren van moeilijk gemeenteleven geweest, de zorgen zijn de heer Batenburg in zijn gezinsleven niet bespaard gebleven, maar hij bezat van nature een grote opgeruimdheid en een blijheid van geest, welke voedsel vonden in zijn Godsvertrouwen. De heer Batenburg heeft naast zijn arbeid als Gemeentesecretaris bijzon der veel werk verricht op velerlei ge bied. Voor de Nijverheidsschool, voor school- en kerkbestuur en in vele an dere functies. Grote liefde en gevoel voor verantwoordelijkheid waren de drijfveren voor deze werkkracht. Het verlies voor de gemeente is groot, maar groter is het verlies voor de echt genote en de kinderen. De dankbaar heid gaat uit naar de overledene en de sympathie en het medeleven naar de nabestaanden. ,,Moge God vrouw en kinderen van de heer Batenburg sterken in deze moei lijke dagen", aldus de Burgemeester. Hierna komt de agenda in behandeling. 1. Vastelling van de notulen der verga deringen d.d. 22 December 1954, 28 December 1954, 18 Januari 1955 en 9 Februari 1955. Zonder bemerkingen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van het overlijden van wijlen de heer J. G. A. Batenburg, oud gemeentesecretaris van Soest. Voor kennisgeving aangenomen. b. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Advie zen der Vereniging van Nederlandse Moe is wat rillerig, moetjes en mat, Piet kwam met pijn in zijn keel uit de stad; Broertje is hangerig, oogjes staan dof Greet heeft een griepje en Beppie de bof. Keesje zijn keel heeft een witte vlek, Mientje loopt óók met een doek om haar nek; Pa is niet lekker, dus erg uit zijn hum En hij begroet zich met punch en met rhum. Frits hoor je hoesten een mijl in het rond, En voor de rest is 't gezin zéér gezond, 't Komt, doordat Maart zo écht maartsig kan zijn; Als 't maar weer zómer is Dan is het fijn Als 't dan weer vijf maanden regenen gaat, Wachten we weer op het vóórjaar-klimaat. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) Gemeenten betreffende controle admi nistraties. Voor kennisgeving aangenomen. c. Mededeling, dat bij Koninklijk Besluit van 2 Februari 1955, nr. 28, is goed gekeurd de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis. Voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van de gymnastiekvereni ging „Olympia" om subsidie met voor stel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. e. Verslag van de werkzaamheden der Schoonheidscommissie over 1954. De heer ORANJE (V.V.D.) zegt met grote belangstelling het verslag van de schoonheidscommissie gelezen te hebben en spr. heeft grote waardering voor het werk, dat verricht is. Niet in het minst acht hij de lof voor wet houder Van Zadelhoff op zijn plaats, daar deze zeer veel belangstelling voor het werk van deze commmissie ge toond heeft en verschillende malen de vergaderingen bijwoonde. Spr. acht het dan ook te betreuren, dat er klachten zijn bij de inwoners van Soest, daar men zich beknot ziet in de vrijheid van handelen. Zó werkt de schoon heidscommissie niet opbouwend, maar prikkelend. De heer Oranje zou gaarne zien, dat de raad aandacht besteedde aan deze klacht, daar ontevredenheid vermeden moet worden. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) toont zich verbaasd over deze opmer king van de heer Oranje, daar hijzelf deze opmerking enige jaren geleden eens gemaakt heeft en van mening is, dat deze thans niet op z'n plaats is, aangezien de heer Hamdorff, de voor zitter, niet iemand is, die er op uit is z'n eigen zin door te drijven, maar ge steld is op overleg. De heer ORANJE antwoordt, dat deze klacht niet uit de lucht gegrepen is. De heer VAN WELY (V.V.D.) wijst op een ontwerp, dat gemaakt is in ver band met de bebouwing van de grond aan de hoek Van Weedestraat F. C. Kuyperstraat, met een flat. De schoon heidscommissie heeft dit plan terzijde gelegd, omdat men het flatgebouw niet passend achtte voor de omgeving. In het verslag staat, dat er veel voor Soest gedaan is, maar er zijn mensen, die vinden, dat er ook veel nagelaten is. De eigenaar van het terrein is zeer ge dupeerd, omdat hij de grond verkocht, maar deze transactie kon geen door gang vinden, omdat de schoonheids commissie weigerde medewerking te verlenen aan het plan van de adspirant- koper. Bebouwing kan stuiten op bouw technische moeilijkheden of bezwaren in verband met de riolering, maar spr. meent, dat hij als leek gerust kan zeg gen, dat die moeilijheden uit de weg geruimd kunnen worden. Zo is door het wachten met het nemen van een besluit een garagehouder uit de Burge meester Grothestraat door de schoon heidscommissie gedupeerd. Het plan voor de verbouwing is goedgekeurd, maar de commissie aarzelt met het ne men van een definitief besluit, zodat de eigenaar van de garage niet tot uit breiding kan overgaan, die hij zo drin gend nodig heeft. Spr. verzoekt de wet houder van een ander uitleg te willen geven, indien dit mogelijk is. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelt mede, dat er plannen zijn om aan de Van Weedestraat 5 winkels te bou wen met 5 bovenhuizen of eventueel 20 huizen. Het een zowel als het ander stuit op grote bezwaren, omdat het achterterrein te klein is, om een goede riolering te kunnen verkrijgen. Bij de bouw van 5 winkels ligt de situatie wel wat gunstiger dan bij de 20 wo ningen, maar het blijft bezwaarlijk. Spr. acht een verwijt aan de schoon heidscommissie of aan B. en W. niet gerechtvaardigd wat betreft de uitbrei ding van de garage. De schoonheids commissie is bezig met overleg, waar door het mogelijk zal worden een ver bouwing tot stand te brengen, die met een een einde maakt aan de moeilijke situatie, welke gevormd wordt door de ligging van het huis. Dit huis neemt n.1. het halve fietspad in beslag en deze verkeersbelemmering is de aandacht waard. De eigenaar van de garage heeft op het voorstel van de commissie nog niet geantwoord, dus er kan geen spra ke zijn van minder vlot en belemmerend werken van de schoonheidscommissie. Spr. heeft de eigenaar zelfs de mede werking van B. en W. toegezegd en de raad zal stellig zijn goedkeuring aan de plannen hechten De heer VAN WEoY (V.V.D.) meent, dat de bouw van de garage en het op lossen van de verireersmoeilijkheid op zichzelfstaande dingen zijn, zodat de garage-uitbreiding niet langer uitge steld behoeft te wo,den. Wethouder VAN ZADELHOFF acht het verkeersprobleem zeer belangrijk en vindt het onbegrijpelijk, dat er on tevredenheid is, tei«Jvijl door de eige naar geen antwoord gegeven is op het voorstel van B. en -W. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van bewoners van percelen aan de Oude Tempellaan te Soester- berg, verzoekende .erbetering van het wegdek in deze laan, welk schrijven is gezonden aan de directeur van Ge meentewerken om advies. Voorgesteld wordt dit schrijven xn handen te stellen van B. en W. om prae-advies. In handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. De heer SCHAAFSMA (A.R.) wil graag weten wanneer dit prae-advies gegeven zal worden en de burgemeester belooft, dat dit op de volgende raadsvergade ring zal gebeuren, maar vrijblijvend. g. Verzoek van de Vereniging tot Op voeding en Verpleging van Geestes zwakke Kinderen om wijziging van het raadsbesluit d.d. 13 October 1948, in zake verplaatsingskosten van onderwij zers, met voorstel dit in handen te stel- van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. h. Verzoek van de firma W. Klein en Co., Talmalaan 12, alhier, om onthef fing van het verbod, als bedoeld in de verordening ex. ar,. 4 der Hinderwet (1875), ten behoeve van het oprichten van een zagerij in de kom der gemeen te, hetwelk inmiddels in behandeling is genomen. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Mevrouw LANDWEER-DE VISSER (C.H.) ki-ijgt de be ofte, dat het prae- advies vrijblijvend op de volgende raadsvergadering gegeven zal worden. i. Verzoek van bewoners van de Smits- weg en het Oude Grachtje om verbe tering aan te brengen in het wegdek, welk verzoek inmiddels is gezonden aan de directeur van Gemeentewerken om advies. Voorgesteld wordt dit ver zoek in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. j. Verzoek van de Stichting 1940-1945 om een jubileumbijdrage met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Het prae-advies van B. en W. is er al en het advies geeft aan dit niet te doen. B. en W. achten het onjuist, dat activiteiten van zuiver particuliere aard gesteund worden door subsidie van overheidsinstanties, daar hierdoor de prikkel voor het particulier initiatief aan kracht zou inboeten. B. en W. ra den aan het verzoek in handen van Maatschappelijk Hulpbetoon te geven en te laten beoordelen of deze instantie subsidie kan geven. De heer SCHAAFSMA (A.R.) vraagt of B. en W. met deze stichting sympathi seren en meent, dat dit toch wel het geval zal zijn. De Burgemeester ver zekert, dat dit inderdaad het geval is en dat de stichting de sympathie van allen verdient. Conform het voorstel van B. en W. besloten, k. Dankbetuiging van de Vereniging voor Vrijzinnig Protestantse Bejaarden zorg G.A. voor de van de raad, het Col lege van B. en W. en van de wethouder van Openbare Werken ondervonden me dewerking bij de voorbereiding van de woningbouw voor beter gesitueerde ou den van dagen. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de kring Utrecht IV van: a. een toelichtend schrijven op gewij zigde jaarrekening 1953; b. een gewijzigde jaarrekening 1953; c. de 4e wijziging der begroting 1954; d. de jaarrekening 1954; e. de 5e wijziging der begroting 1954; v. Weedestraat 23 Tel. 2577 Aanleg en onderhoud van GASleidingen en gasapparaten WATERleidingen en Sanitaire installaties ELECTR. Techn. Install.bur. DAKBEDEKKINGEN en onderhoud van daken. Stofzuigers enz. ook op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. f. de 2e wijziging der begroting 1955. Voor kennisgeving aangenomen. Nagekomen is nog een schrijven van de N.V. Mercurius, waarin geklaagd wordt over de samenwerking met het waterschap en bemiddeling van B. en W. gevraagd wordt. De Burgemeester acht het niet de taak van de raad zich hierin te mengen en stelt voor dit in handen te geven van B. en W., waar toe wordt besloten. 3. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening als bedoeld in de art. 9, lid 2 en 43, lid 1 der Drankwet. De heer ORANJE (V.V.D.) heeft waar dering voor B. en W. in verband met dit besluit, maar wijst er op, dat de verordening zo soepel mogelijk moet gehanteerd worden. Mevr. LANDWEER-DE VISSER (C.H.) is ook voor soepel beleid, maar wenst de hand te houden aan de voorschrif ten betreffende te toiletten. De Burgemeester deelt mee, dat het alleen nieuw te verlenen vergunningen betreft en dat zeer zeker gelet zal wor den op de toiletten. Deze kunnen met vrij geringe kosten goed in orde ge maakt worden. Conform besloten. 4. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan in onderdelen voor het perceel, kadastraal bekend in sectie E, no. 1896, gelegen aan de Oude Tempellaan te Soesterberg. Conform besloten. 5. Voorstel tot verlenging van de ter mijn van ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woning Eiken laan 35. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) merkt op, dat aan de directeur van Gemeentewerken verzocht is nog eens op te willen nemen of de ontruiming zeer dringend is. Gebleken is, dat het in de zomer nog wel gaat, maar dat het tegen de winter in orde moet zijn. De heer KLARENBEEK zou de ont ruimingstermijn tot 6 maanden terug willen brengen, maar de Burgemeester heeft uitgerekend, dat dit te kort is. Zodra de woningen aan de Van Len- neplaan gereed zijn, komt er woon ruimte voor de bewoners van het huis, dat ontruimd moet worden. Op de vraag van de heer KLARENBEEK, of de be woners een nieuwe woning krijgen, antwoordt de Burgemeester, dat dit wel niet het geval zal zijn, maar door opschuiving zal toch een huis beschik baar komen. 6. Voorstel tot oprichting van een auto busstation in Soest-Zuid, alsmede de aankoop van de daarvoor benodigde grond van drie R.K. Parochiale Arm besturen. Conform besloten, nadat de heer ORAN JE (V.V.D.) gewezen heeft op de wen selijkheid, dat er een oversteekplaats voor voetgangers komt van het Han delshuis naar het nieuwe busstation. 7. Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de vergoeding ex. art. 101 bis, lid 1, der Lager-Onderwijswet 1920 ten behoeve van een aantal bijzondere scholen. Conform besloten. 8. Voorstel tot vaststelling van beslui ten inzake het verlenen van medewer king ingevolge art. 72 der Lager-Onder wijswet 1920 aan: a. het bestuur de Vereniging „Een School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van verduisteringsgor dijnen ten behoeve van een lokaal der school aan de: le. Prins Bernhardlaan nr. 11; 2e. Driehoeksweg nr. 16; b. aan het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het aanschaffen van schoolmeube- len en leermiddelen ten behoeve van de R.K. U.L.O. School, wegens stijging van het aantal leerlingen. Conform besloten. 9. Voorstel om zich accoord te verkla- i"en met het beschikbaarstellen van een bedrag van circa 2200.voor de ver betering van de acoustiek in het gym nastieklokaal behorende bij de R.K. School te Soesterberg. De heer ORANJE (V.V.D.) merkt op, dat er op de laatste raadsvergadering langdurig gediscussieerd is over het beschikbaar stellen van de 2200 gulden voor verbetering van de acoustiek en dat na stemming beslist is dit bedrag niet te verlenen. Spr. acht het te be treuren, dat de Gemeente het nu in eens weer wel wil geven, nadat de school schuld bekend heeft en omdat in andere gemeenten nog wel meer ge geven wordt voor dit doel. Waar is het standpunt van B. en W. en wat blijft er over van art. 72 van de L.O. wet. Welke waarde heeft dit nieuwe advies, wanneer het oude eenvoudigweg ter zijde geschoven werd. Spr acht de argumenten niet doorslaggevend om een terugkomen op het genomen besluit te rechtvaardigen. De schulderkenning vindt de heer Oranje een bedenkelijk motief en er wordt op deze wijze een Vertelt U me maar niet, dat ik eentonig word, want dat weet ik zelf ook wel, wanneer ik voor de zoveelste keer her halen ga, waar ik nu al een jaar of tien ieder voorjaar mee moet komen. Voor de zoveelste keer dan: het obstakel op het openbare fietspad in de Van Wee destraat. Aanstonds gaan onze zomerbezoekers weer komen en voor de velen, die ieder jaar Soest en omgeving voor hun vacan- tie uitzoeken, moet het prettig zijn te zien, dat het tuintje in de Van Weede straat nog steeds in de weg staat en aan het ouwe vertrouwde beeld van de rij weg opschietende wielrijders gelukkig nog niets is veranderd. Onze jaarlijkse gasten zullen er ook dit jaar weer niets kwaads mee bedoelen wanneer zij zeggen: „Daaraan kun je merken, dat jullie in een gemoedelijke gemeente wonen, nóóit geen haast, ook al gilt ieder om verbetering en maar wachten of er misschien een wonder zal gebeuren". Maar wanneer ze vragen: „Waarom doen jullie daar nu niets aan", voel je je toch min of meer voor schut staan. Je hangt je jaarlijkse praatje op over: ontzag in Soest voor „het eigendom", dat het nu wel gauw in orde zal komen en je sleurt er ook nog even gauw de democratie bij, maar zonder enige innerlijke overtui ging. Eigenlijk ben ik nu zover, dat ik voor de eigenaar van dit tuintje, diep respect ben gaan krijgen, door de ma nier, waarop hij alle ambtelijke stormen over zich heen laat gaan en zich niets van de openbare mening aantrekt. Er daagt een oplossing in de vorm van de aan te leggen riolering en ik hoop nu maar, dat Ged. Staten of de Kroon zorgt, dat de papieren voor de onteigening „ten algemene nutte" in orde zijn wat dat tuintje betreft, want anders zie ik er van komen, dat de riolering bij dat obsta kel met een bocht onder de rijweg moet worden gelegd En het tuintje een aanfluiting blijft van alle Veilig-Verkeers-acties, al of niet compleet met verkeerstafels H. OEKMAN. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 prestigekwestie van de zaak gemaakt, hetgeen B. en W. niet nodig hebben. Spr. prijst de houding van het school bestuur, maar het mag geen invloed hebben op het besluit van B. en W. Wanneer zou blijken, dat het bedrag totaal onvoldoende is, dan zou supple tie gewettigd zijn, maar dan moeten er andere motieven genoemd worden, daar deze argumenten niet overtuigend zijn. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) voelt wel iets voor de zienswijze van de heer Oranje, maar is toch blij, dat het gym nastieklokaal in orde zal komen en dat de kinderen niet gedupeerd worden. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordt, dat het om de schuldvraag ging en om het feit, dat er behoorlijke kwaliteit geëist kan worden voor het geld, dat beschikbaar gesteld was. Er zijn fouten gemaakt, die vermeden had den kunnen worden en het zou onjuist geweest zijn de vorige maal het ver zoek zomaar in te willigen. Wanneer de raad echter toen geen besluit geno men had, dan zou het schoolbestuur waarschijnlijk niet zo snel met de er kenning van de schuld gekomen zijn. B. en W. zouden eigenwijs kunnen zijn, maar achten dit niet nodig. Het zou goedkoper geweest zijn, wanneer de fout tijdens het bouwen ontdekt was, maar nu is 2200.- nodig, waarvan de school niet de helft betalen kan. Ac ties tegen de architect zijn zinloos. Spr. meent, dat B. en W. met dit besluit de principiële kant van de zaak niet in het gedrang gebracht hebben, terwijl nu in het belang van de school een bruikbaar lokaal zal ontstaan. De heer ORANJE (V.V.D.) merkt op, dat zijn houding niet op afwijzing be trekking heeft, maar alleen de wat ongelukkig getroffen argumentering geldt. De wet dwingt als het ware af te wijzen, maar er moet verbetering aan het lokaal komen, niet in het minst omdat niets wijst op een onjuist ge bruik van het schoolbestuur van de ter beschikking gestelde gelden. De ar gumenten wijzen op een prestigekwes tie, die door B. en W. vermeden moet

Soester Courant | 1955 | | pagina 1