von £ssen VREDE? lP€Cm|rT0PTIE^ DE AMBTENARES. Officiële Mededelingen. De Feesten voor de kinderen. KINDERWAGENS HET KLEUTERHUIS IN DE HOEK. Opgericht Het Soester Accordeon orkest. DINSDAG 5 APRIL 1955. 33e JAARGANG No. 27. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Door dr. P. H. RITTER. Frankrijk heeft de Parijse accoorden aanvaard en het schijnt, dat na de eindeloze moeilijkheden, die er aan zijn voorafgegaan het westelijk front nu eindelijk zijn houvast heeft verkregen. Geeft ons deze gebeurtenis aanleiding tot diepe vreugde Men is geneigd te zeggen: de afweer van Russische militaire agressie is nu in beginsel aanwezig, het westen ver schijnt nu als een eenheid tegenover de Sovjet-kolos. Maar wij menen, dat de kwestie aldus te eenvoudig is ge steld. Het beginsel der westelijke sa menwerking is verkregen, maar de uit werking zal nog jaren vorderen. De verdediging is er, potentieel, maar zij is nog geen realiteit. En het westen heeft zijn zwakke plekken bloot gege ven aleer de eenheid verwezenlijkt werd. Men weet in Moskou evengoed als wij het weten, dat de verworven samen hang onder veel verzet en onder pressie van Amerika tot stand kwam en dat, ondanks de overwinning, het oude zeer aan Frankrijk blijft vreten en dat Duits land niet zal rusten voor het zijn een heid herkregen heeft. We moeten bij onze reactie op deze be langrijkste politieke gebeurtenis niet het accent leggen op hetgeen er is bereikt, maar op hetgeen er uit dit alles worden kan. Het meest verwonderlijke in de actuele situatie is het antwoord van Rusland op de gebeurtenissen in het westen. Voor de goedkeuring der verdragen zeide de le minister, maarsch. Boelga- nin, dat men niet in onderhandelin gen wilde treden, alvorens de Parijse verdragen waren verworpen. Die eis is overboord gegaan. De Russische re gering heeft, bij monde van Rusland's eertse minister, maarschalk Boeiganin, verklaard, dat zij het denkbeeld van een conferentie der grote mogenheden, zoals dat door president Eisenhower is geopperd, toejuicht, mits dit zou bij dragen tot een vermindering van de spanning in de wereld. De president van de Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilow, deed er nog een schepje op, toen hij zeide, dat Rusland Lenin's politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan en samenwerking met de kapitalistische wereld zal voortzet ten. Rusland blijft dus tot doorpraten bereid, ook nu de Parijse accoorden zijn aanvaard. Wat kan dit alles betekenen? Naderen wij een toestand van grotere stabiliteit, van hechtere vredesverzekerdheid? Of staan wij vóór de hervatting van het trieste en nutteloze spel, dat geen ver lossing heeft gebracht uit de spanning waarin wij allen verkeren. De Russische politiek na de dood van Stalin is niet te doorgronden. Telkens hoort men berichten en geruchten om trent wijzigingen in de belangrijkste regeringsfuncties. Maar het blijkt, dat Rusland twee handen heeft. De ene hand wordt toegestoken aan zijn bond genoten en satellieten, de andere hand wordt aan het Westen gereikt. Wij zien in de Russische hand aan het Westen geen blijk, dat het wantrouwen tussen de twee wereldgroepen is geweken. De fundamentele tegenstelling is blij ven bestaan, zij is reeds aanwezig in de opzet van het thans versterkt atlan- tisch verdrag, dat een samenstreven van de westerse mogendheden tegen Rusland en niet het leggen van de kiem van een wereldorganisatie beoogt. En De vrouw die hetzelfde werk doet als de man, dient ook een gelijke beloning te ontvangen. Is de vrouw heus minderwaardig In dienst van de overheid Geeft zij magerder prestaties Werk van mind're kwaliteit Hebben zij geen tact, geen gratie En geen opgewekt gezicht Nemen zij (zoals veel mannen) Ooit een loopje met haar plicht Waarom moeten deze vrouwen Minder dan een man beloond Wordt daardoor haar hele sexe Niet in het openbaar gehoond Mannelijke meerderheid is Dikwijls een vernis, een schijn; Eigenlijk moest haar beloning Niet gelijk maar hoger zijn. Want de vrouw heeft 't bij haar arbeid Veelal zwaarder dan de man, Daar zij ambts- en dienstgeheimen Moeilijker bewaren kan. CLINGE DOORENBOS (Nadruk verboden) tegelijkertijd verstevigt Rusland de sa menwerking met zijn vrienden en satel lieten. Welke zin heeft het verder onderhan delen tussen de beide tegengestelde partijen? Doorpraten kan door-sabote ren zijn. Het kan uitstel bedoelen ten behoeve van de mogenheid, die dat uitstel het meeste nodig heeft. Maar als het doorpraten het voornemen in zich draagt tot definitieve beslissingen te komen, dan zal een ontzaglijk pro bleem aan de orde moeten worden ge steld, het probleem van de status-quo. Kan het Westen zich veilig gevoelen, als de huidige machtspositie van de Russische staat met inbegrip van zijn satellieten ongeschonden blijft? Mis schien streeft Rusland naar deze eind beslissing, maar het is zeer de vraag, of het westen dan de bedreiging ziet weggevallen. Om al de moeilijkheden, die wij in dit artikel hebben ontvouwd, plaatsten wij, al verheugen wij er ons over dat de westelijke combinatie door de aanvaar ding der Parijse verdragen is versterkt, niettemin achter het woord vrede een vraagteken. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 GEMEENTESECRETARIE EN KANTOREN GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de ge meentesecretarie, het kantoor van de ge meente-ontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de tak ken van dienst op Vrijdag 8 April (Goede Vrijdag) en Zaterdag 9 April a.s., de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal op Zaterdag 9 April a.s., van 9.30 uur tot 10.30 uur v.m., zitting houden (ingang aan de achterzijde van 't gemeentehuis). Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die dagen geen as en vuilnis door de gemeentelijke reinigingsdienst zal wor den opgehaald. UITBREIDINGSPLAN OUDE TEMPELLAAN. De Burgemeester van Soest, gelet op art. 37, lid 3, der woningwet, brengt ter open bare kennis, dat vanaf 4 April 1955, ge durende 14 dagen, ter secretarie voor een ieder ter inzage ligt het door de Raad in zijn vergadering van 25 Maart 1955 vastgestelde partiële uitbreidingsplan voor het aan de Oude Tempellaan gele gen perceel, kadastraal bekend als sectie E, No. 1896 ged. SOEST, 2 April 1955. VERKEERSREGELING. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op 22 Maart 1955 is besloten het gedeelte van de Nach- tegaalweg, gelegen tussen de Laan straat en de Schrikslaan, gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, zulks in de richting van de Schrikslaan naar de Laanstraat. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch inge diend bij de Commisaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende Hoofdingenieur- Directeur van Rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel-vereniging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Maandagavond zijn in de Gouden Ploeg spijkers met koppen geslagen door de Federatie van Buurtverenigingen, onder voorzitterschap van de heer W. C. Priem en in een snel tempo werden alle zaken behandeld die betrekking hebben op de kinderspelen van 30 April en 5 Mei. Op 30 April zullen kinderen van 4-14 jaar een duizendtal ballonnen oplaten op het terrein bij St. Joseph aan de Steen- hoffstraat. Dit gebeurt om 5 uur en de leiding van deze ballonnen-oplating be rust bij de Federatie van Buurtvereni gingen. Binnenkort zullen labels verkrijg baar zijn aamhet V.V.V.huis. Deze kosten 10 cent en met dit dubbeltje kan iedere jeugdige "Soestenaar een fraaie prijs winnen, wanneer zijn ballon maar niet te gauw omlaag komt. De juiste datum voor het beschikbaar zijn van de labels wordt nog bekend gemaakt, Op de avond van 30 April zullen er boerendansen zijn op het plein achter het V.V.V.-huis en voor deze dansen in Soes- ter klederdracht, kan men zich opgeven bij A. A. Kamerbeek, Kerkpad ZZ 77. Dit moet zo spoedig mogelijk gebeuren. Naast de boerendansen zal er voor het publiek gelegenheid zijn tot dansen in gewone vorm. Op 5 Mei zullen er grote spelen gehouden worden op het terrein aan de Schriks laan. Er zijn vele mooie prijzen, de deel name is kosteloos en het is voor alle Soester kinderen van 7 tot en met 12 jr. De kinderen zullen getracteerd worden, dus geen Soester jongen en geen Soester meisje mag ontbreken. Vanaf 12 April tot uiteilijk 3 Mei, 20 uur, kan men zich opgeven bij C. Goudriaan, Kerkdwarsstr. 18 (leider van het feest); Sigarenmagazijn J. v. d. Lugt, Beukenl. 37; H. v. d. Pol, Eemstr. 10, J. Leek, Beetzl. 46; A. Bast, Molen straat 76; H. Kooy, Klaarwaterweg 66 J. J. H. Blom, Beckeringhstraat 25; S. P. Tulp, Beetzlaan 105; G. Buyl, Schaap manstraat 13; W. Daselaar, Nieuweweg 66 en V.V.V.-huis, Steenhoffstraat. Er zijn nog opgave-adressen nodig voor Soest-Zuid en Soestdijk, dus wie de jeugd hiermee behulpzaam wil zijn, kan zich opgeven aan het V.V.V.-huis. Er is een grote verscheidenheid van spelen Jongens en Meisjes van 8 jr. vlaggetjes steken; Jongens en meisjes van 9 jaar hardlopen; Jongens en Meisjes van 10 jr. zaklopen; Meisjes vim 10 en 11 jaar bal- dragen; Jongens en "Meisjes van 12 jaar ringsteken op de fiets, „trein halen" en kurkhappen; Meisjes van 10 en 11 jaar Was ophangen. Jongens van 10-11 jaar: Touwtrekken. NATUURBESCHERMINGSWACHT Voor de leden van de Natuurbescher- mingswacht heeft de heer A. G. Koende- rink een lezing gehouden over het Neder landse landschap. Na 'n korte teruggreep in de aller oud ste tijdperken behandelde de spr. eerst in grote lijnen de bodemstructuren van de verschillende gedeelten van ons land, om daarna, meer gedetailleerd, die van de meest kenmerkende gebieden zoals de Veluwe, Overijsel, de Betuwe, Noord- Brabant, Limburg en de duinstrook te bespreken. Daarbij bleek dat gedurende de laatste tientallen jaren oude theorieën vaak moesten worden verlaten tenge volge van de resultaten van moderne onderzoekingsmethoden. In de pauze werden vragen beantwoord en nog enige punten nader toegelicht. Tot besluit werden een aantal lichtbeel den vertoond met betrekking tot en ter illustratie van het besprokene. Een niet groot doch dankbaar gehoor woonde deze interessante en zeer leerzame cau serie bij. KEUZE UIT CA. 50 MODELLEN. OOK GEMAKKELIJKE BETA LING. BEDJE GRATIS. STEENHOFFSTRAAT 62 SOEST PLUIM VOOR ONBEKENDE CHAUFFEUR. Wie het geweest is, weet niemand, maar een chauffeur van een zware met stenen beladen vrachtauto met aan hanger, heeft zich een meester in z'n vak getoond en door zijn enorm reactie vermogen is een mensenleven gespaard gebleven, dat wel op zeer onverant woordelijke wijze op het spel werd gezet. Voor het raadhuis stopte de bus van Tensen, komende uit de richting Baarn. Een dame, die uitstapte, liep voor de bus om en stak, zonder zich iets van het verkeer aan te trekken, over naar het postkantoor. Bedoelde auto met aanhanger was zo juist de overweg gepasseerd en bevond zich naast de bus. Geschrokken greep de buschauffeur met beide handen z'n hoofd, want hij zou getuige zijn van een ernstig ongeval. De dame passeerde de bus en de vrachtauto zou haar beslist aanrijden. Hij had echter niet gerekend op de tegenwoordigheid van geest van de bestuurder van de wagen met aanhanger. Met een dave rende klqp stond de wagen stil. Hoog klom de aanhanger als het ware tegen de auto op en dat veroorzaakte het lawaai. In paniek rende de dame het postkantoor binnen, terwijl de kranige chauffeur mopperend z'n weg vervolg de. Als ik zijn adres wist en ook het adres van de onvoorzichtige dame, dan zou ik haar adviseren de man een kistje sigaren te sturen, want men zou hem weinig hebben kunnen aanrekenen, wanneer het een ernstig ongeval ge worden was. VERKEERSDIPLOMA'S. Wel tienmaal klaterde het applaus van honderden kinderhanden in het City theater op, want de meisjes en jongens, die daar Vrijdagmiddag waren, toon den zich gul in hun bijvalsbetuigingen. Applaus voor de toespraak van de hoofdinspecteur de heer C. van Es, ap plaus voor de 18 gelukkigen, die met lof hun diploma behaalden en applaus voor de films, die ruim een uur de kinderen lieten lachen. Donald Duck en Mickey Mouse bleken zeer popu laire figuren te zijn. Om half twee was er een groep en om half vier ook. De heer Van Es dankte de onderwijskrachten voor de medewer king aan de politie verleend en bracht dank voor het beschikbaar stellen van de bioscoop en het draaien van de film. Er werd de kinderen gewezen op het belang van dit diploma, dat echter een soort momentopname is. Er moet al tijd aan veilig verkeer gedacht worden en er moet altijd met grote oplettend heid gelopen en gereden worden. Vervolgens reikte de heer Van Es de 18 diploma's met lof uit en deelde mee, dat de andere kinderen het di ploma op school krijgen. De achttien kinderen zijn: Elly Pauli- des, Peter Rijk, Ineke Molenaar, Janny Hulst, Tom van Hest, Koos van Tol, Ria Pasman, Herman Lüschen, Gijs Kok, Kees Roskam, Rimo Rensink, Kees de Raadt, Liesbeth Hageman, Elly Knol, Co Londen, Eefje Strumpel, Nelly v. d. Berg en Piet Benschop. TEMPO RECORDRIT. Zondag 3 April is de eerste recordrit van 1955 over 60 K.M. verreden. Vele renners ontbraken, maar er wer den 5 ritten verreden, waarvan de drie snelste tellen voor de einduitslag. Er is goed gereden, maar er zijn geen bijzondere tijden gemaakt. Het was goed te zien, dat de renners nog onvol doende getraind waren, terwijl het weer ook niet meewerkte. De renners werden, na loting, om de minuut gestart en als le vertrok Joop van Dorresteyn. Daarna volgden: Wim Hommes, eerste junior, Bep Kriek, die prima reed, Rien Verhagen (junior), Aart Drost, Kasper Smit, Wim Mar- schal en Otto de Weerd (winnaar van vorig jaar). Alleen Kasper Smit gaf in de 8e ronde op. De uitslag werd: 1. Gerrit Ruttenberg 1.43.51. 2. Bep Kriek 1.48.39. 3. Otto de Weerd 1.57.37. 4. Wim Marschal 2.00.12. 5. Aart Drost 2.02.40. 6. J. van Dor resteyn 2.08.34. Juniores (15 K.M.): 1 Wim Hommes 29.2. 2. Rien Verhagen 36.9. Rien Verhagen (14 jaar) reed voor het eerst mee. T.T.V. „SHOT Drie dames-teams van Shot hebben Vrijdag sportieve wedstrijden gespeeld tegen drie dames-teams van het Ly ceum uit Hilversum. Het eerste dames-team startte goed door de eerste twee enkelspelen te winnen. Opmerkelijk was hierbij, dat de Lyce um-kampioene, Mej. H. Turpijn, haar meerdere moest erkennen in de Shot kampioene, Mej. E. v. Doorn. Hierna nam het Lyceum definitief de leiding in handen en wist deze wed strijd met 6-4 in haar voordeel te beslissen. Het tweede en derde dames-team brach ten het er slechter af en verloren resp. met 7-3 en 8-2. Zaterdagmiddag waren 3 adspiranten- teams van het Utrechtse Wilskracht op bezoek. Het eerste adspiranten-team heeft zich voor de reeds eerder met 9-1 verloren wedstrijd niet kunnen revancheren. Nu werd met 7-3 aan het kortste eind getrokken. Het tweede team deed het beter. Een 5-5 gelijkspel was hier 't resultaat. VOLLEYBAL OLYMPIA. Woensdag speelde het le herenteam zijn laatste competitiewedstrijd tegen Huizen 1. Het bleek al vlug, dat Huizen alles op alles zou zetten om revanche te ne men voor de in de eerste wedstrijden geleden 4-0 nederlaag. Huizen won de le game met 18-16 en de tweede met 15-12. We kunnen natuurlijk in onze beoorde ling van de staking door het gemeente- personeel in Amsterdam wel zeggen dat het een communistische rel is, maar of dit helemaal redelijk is, is een andere kwestie. Voor een ieder, die zich de moeite wil geven te luisteren naar wat in de kringen van de werknemers leeft, zal het dui delijk zijn, dat er ook stemming heerst bij die mensen, die U zeer kwalijk onder communisten kunt rangschikken. Wanneer haast dagelijks in dagbladen en voor de radio te lezen en te horen is, dat alles zo best gaat, dat we een hoogcon junctuur beleven zoals nooit tevoren, dat de Overheid al jarenlang ieder jaar on geveer een milliard meer ontvangt dan zij begroot; dat er millioenen worden besteed aan doelen, die in de ogen van. het publiek niet zo noodzakelijk zijn als wordt voorgesteld en wanneer dan tegelijkertijd het leven zo ontzaggelijk duur is geworden, dat het een bijzondere kunst is de eindjes aan elkaar te knopen, dan gaat er onder de massa een stem ming heersen, die heus niets met com munisme te maken heeft. Wanner handige communistische agita tors daarvan handig gebruik maken, krijgen zij de massa in beweging, zoals de staking in Amsterdam heeft bewezen. Wanneer er nog iemand was, die er niet van overtuigd is, dat we de tijd van stakingen voorbij zijn en dat we ge lukkig in een periode van overleg zijn aangeland, moet dit hem of haar door de staking van het Amsterdamse Gemeentepersoneel wel heer erg dui delijk geworden zijn. Het Nederlandse publiek is (gelukkig) niet „stakingsminded" meer. De sympa thie gaat niet meer zo naar de stakers uit als in het begin van deze eeuw en wanneer dan bovendien de uitwerking der staking het publiek zelf treft, om maar niet te spreken van de ziekenhuizen e.d., wordt de staking aangevoeld als een unfair wapen, al heeft het doel der sta king veler sympathie. Het is te hopen, dat wijze mannen in wijs beleid tot een oplossing komen en niet door stugheid zichzelf verblinden, waarbij redelijkheid niet meer van on redelijkheid is te onderscheiden. Laat men zich niet laten verleiden een oplossing te „decreteren", die reeds de kiem voor een volgend conflict in zich draagt. H. OEKMAN. o.I.v. Wim van Boxel. Repetitie Dinsdagsavonds in het St. Josefgebouw aan de Steen hoffstraat van 8 tot 9.30 uur. Contributie 50 cent per week. Inlichtingen en aanmelding bij leden en het bestuur: de heer Stegehuis, Parklaan 47; de heer J. v. Groningen, Smits- weg 8; de heer W. de Beer, Smitsweg 37, en bij MUZIEKHANDEL W. v. BOXEL Molenstraat 9, Soest, en tijdens de repetitie. De derde game was echter voor Olym- pia met 16-14, doch de 4e werd weer door Huizen gewonnen met 15-12. Huizen, 1 heeft dus met 3-1 de wed strijd gewonnen, welke zich kenmerk te door een zeer hoog tempo, veel span ning en mooi, maar bovenal sportief spel. De „junioren" van Olympia gingen Zaterdag naar Hilversum om deel te nemen aan een tournooi van Sport Centrum. De deelnemende clubs waren Sport Centrum 1 en 2, Giraffes (Baarn), Rem- brandt (Hilversum) en Olympia (Soest). Iedere wedstrijd duurde 2x8 minu ten, waarbij in de 2e helft de score werd doorgeteld. Olympia begon goed tegen Sport Cen trum 2 en won met 24-14. In de 2e wedstrijd tegen Giraffes werd, na een grote achterstand een gelijkspel be reikt (17-17). In Rembrandt moesten zij echter hun meerdere erkennen met 17-24. De laatste wedstrijd tegen Sport Centrum 1, dat nog ongeslagen was, werd gewonnen met 19-12. Door een iets minder goed gemiddelde ontging Olympia de 2e plaats. De eindstand werd: 1. Sport Centrum 1 6 pnt. 2. Rembrandt 5 pnt. 3. Olympia 5 pnt. 4. Giraffes 4 pnt. 5. Sport Cen trum 2 0 pnt.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1