Voor HOEDEN naar HOPPENBROUWERS Puistjes mmm. VENEMA De Duitser kent zijn wereld niet. BENZINE - OLIE TRIUMPH en PHOENIX Avros-RAP-Solex-Dealer Wo A. Butzelaar TWEEDE BLAD MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST Dames- en Herenkleermakerij Ontvangen de j£|Ë3| nieuwe Engelse Voorjaars- en Zomerstoffen. "N Weer een nieuwe dag! KAPITEIN FANTOME. KAPPER WITTE POMPEN Bigestii Bennies - Om zuurbrand te blussen; VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 8 APRIL 1955. Bij 17 »/o is „der Fiihrer" nog in aan zien 36 °/o meent dat ministers het belastinggeld opmaken 72°/o weet niet, door wie het volk geregeerd wordt. Cijfers zijn lang niet altijd saai, zelfs niet wanneer zij komen van een zo oer-ernstige instelling als het West- duitse „Institut für Demoskopie". Ver baast het U bijvoorbeeld niet, dat drie van elke vijf Duitsers slechts bij be nadering weten, wat er in de wereld an zelfs in hun eigen land omgaat tn die verbazing moet wel veranderen in bezorgdheid, wanneer men leest, dat deze grote massa van slecht-gein- formeerde lieden het sterkst geneigd is, het oor te lenen aan de politieke kwakzalver. Zeker, dit „radicalisme der onweten den" sluimert op het ogenblik nog on der de oppervlakte. Communisme noch neo-fascisme hebben er zich tot dus ver van meester kunnen maken. Maar het is dan toch maar aanwezig en vormt een kolossaal blok, dat misschien slechts een klein stootje bijvoor beeld een economische achteruitgang - behoeft, om de democratie in Duits land opnieuw te verpletteren. De zojuist verschenen studie van het genoemde instituut voor het groot ste deel bestaande uit de resultaten van een op velerlei gebied over een reeks van jaren ingesteld opinie-on derzoek bevat ook hoopgevende cijfers. Zo is de verwachting, dat nu het oor logsleed zo langzamerhand in het ver geetboek is geraakt, de herinnering aan Hitier met het kleed dér legende zou worden omhangen, niet in vervulling gegaan. Integendeel. Geloofden in Juni 1952 nog 22 van elke 100 ondervraag den, dat Hitier een uitstekende staats leider was geweest, in December 1953 was dit aantal nog slechts 17. Ook aan de hand van andere vragen heeft men een voortschrijdende daling van het aanzien des „Führers" vastgesteld. Dat de Duitsers, op politiek gebied dan misschien onvolwassen, in ieder geval op andere terreinen bollebozen zouden zijn, is overigens ook een misvatting gebleken. Slechts 14 procent der on dervraagden was in staat, een toch zo belangrijk water als de Grote Belt op de landkaart aan te wijzen; bij de Maas was dit met 38, bij de Memel met 40 procent het geval. Die ministers hebben liet gedaan! Van weinig inzicht in de bestaande verhoudingen getuigt verder, dat 36 van elke 100 ondervraagden meenden, dat de ministerssalarissen de staat wel het meeste geld zouden kosten; slechts een kwart wist, dat in werkelijkheid de sociale uitgaven de grootste post op het budget vormen. Op een andere, interessante vraag: „Gelooft U, dat de Duitsers in het bui tenland bemind of onbemind zijn?" antwoordde 38 procent met „bemind", 34 procent met „onbemind"; de rest had geen mening. Verder was een meerderheid er van overtuigd, dat de Duitsers wegens hun goede eigenschap pen (het buitenland is op ons jaloers) in de wereld niet zo bijster gezien zijn. Het bedroevendst is echter zonder twij fel, dat zijne majesteit de burger, van wie wordt verondersteld, dat hij in de democratie de drager is van de staat, zo bitter weinig van „zijn" staat af weet (en dat waarschijnlijk niet in Duitsland alleen). Van de in Duitsland ondervraagden wist 72 procent niet, welke partijen aan de huidige regering deelnemen, slechts 19 procent wist, wat men onder het begrip „bondsregering" verstaat en nog geen derde deel was er van op de hoogte, hoe de afgevaardigde uit zijn „Wahlkreis" heet. Bedenkelijk is ook nog dit: een groot deel der ondervraagden (een percen tage is niet genoemd) meent, dat één partij voor een land eigenlijk genoeg is. Toch bleken de mensen, die deze mening verkondigden het waren zonder uitzondering „slecht-geïnfor- meerden" - over het algemeen geen nationaal-socialisten te zijn VANDALISME OF EERBIED? VERNIELING OF BESCHERMING? Dat zijn de gedachten, die bij velen opkomen, die in deze eerste lenteda gen een wandeling maakten door onze aan natuurschoon zo rijke omgeving. Slechts enkele warme dagen na een lange periode van sneeuw en kou en alles wat leeft voelt in zich de drang van nieuw leven: sneeuwklokjes (waar van de eerste zich reeds begin Januari vertoonden) en crocussen kleuren tuin en park. Een toef samengetrokken bla deren wijst de plaats, waar straks een tulp of lange steel zich zal verheffen, terwijl een groep forse aaneengesloten bladeren de drang van de bloemknop van de narcis nauwelijks meer kan be dwingen. Ook het dierenleven ondervindt de prikkel van het voorjaar. Vele zoogdie ren hebben hun jongen geworpen, de vogels slepen met takjes, draadjes en ander materiaal voor hun nestbouw; sommige hebben na een ernstige inspec tie beslag gelegd op een nestkastje. Het mooie citroentje, dat als volwassen vlin der overwinterde, fladdert lustig rond. Ook wij mensen willen van de ontlui kende natuur genieten, maar wat wor den we dan vaak teleurgesteld. Hier een afgerukte wilg, vernield terwille van zijn mooie mollige katjes, daar de wilde kastanje geplunderd voor het ge noegen van enkelen. De jeugd laat de vogels niet met rust, terwille van het bezit van de eieren, niet beseffend, welk vogelleed zij berokkent en welke schade zij aan de natuur veroorzaakt. Is dat gemeenschapszin? De mens, feitelijk tot de natuur beho rend, is door de Schepper boven de natuur geplaatst. Door zijn geestelijke ontwikkeling heeft hij de macht over de natuur gekregen om die natuur te beheersen en te gebruiken, maar niet om de natuur te vernielen. Binnenkort herdenken wij de bevrijding. Wat hebben die jaren van bezetting ons een leed gebracht, alleen omdat een machtswellusteling voor eigen winst vernielde en als „Liebesgaben" weg sleepte, wat wij als volk opgebouwd hadden. Begrijpt gij lezer, die zich aan onze mooie natuur vergrijpt, dat gij op dezelfde wijze handelt als de overheer ser ons behandelde? Nu zoudt gij hier bij kunnen wijzen op de vaak schrij nende vernielingen van veel natuur schoon nodig voor stedenuitbreiding, aanleg van wegen, militaire oefenter reinen etc. Maar die vergelijking gaat niet op. Dit is een bittere noodzaak voor onze samenleving! Maar juist omdat ons kleine land in grote moeilijkheden verkeert met zijn overgrote bevolkingsaantal, waaraan veel natuur geofferd moet worden, rust op ons allen des te meer de plicht, wat nog behouden kan worden met de grootste zorg te beschermen. Ouders en docenten! Leer de kinderen eerbied te hebben voor alles wat leeft. Weest hen daarbij een voorbeeld. NATUURWACHTER. SPEELTUIN IN WORDING. De speeltuinvereniging 't Hart heeft een voorzitter (F. Sonders) en een secretaris (G. Buyl, Schaepmanstraat 13), en de laatste zal het zeer waarderen wanneer U zich op 'n avond bij hem komt mel den, om mee te helpen aan het inrichten van de speeltuin aan de Nachtegaalweg, waar nijvere handen nu al maandenlang bezig zijn. Er moet bijvoorbeeld nog een tweede zandbak gegraven worden en 25 kubieke meter zand wacht op stoere han den, die wat voor de jeugd over hebben. En er is nog zoveel te doen. Een keurig hek geeft toegang tot het terrein van ruim 5000 M2. en op dit ter rein zijn de leden bijna iedere avond aan het werk. De maandenlange vorst heeft veel vertraging gegeven, maar men hoopt, dat er op Koninginnedag ge schommeld en gewipt en gedraaid kan worden, al zal de tuin dan nog niet helemaal klaar zijn. Er staat een familieschommel, die er zijn mag en er is een looptrommel, waar de jongens zich best mee vermaken zullen. Een tweede moet noch opgesteld worden. Er zijn twee wippen, die nagenoeg klaar zijn en er is een hoge schommelstelling, bestemd voor 8 schommels. De stellage voor de glijbaan staat overeind en spoe dig zal de broekjesverslijtende houten baan er aan gemaakt zijn. Twee draaimolens zijn klaar op de mon tage na en men is aan een zandbak bezig van 10 bij 5 meter. Een tweede zandbak Hofleverancier F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 2803 zal dan gegraven moeten worden door de vrijwilligers, die zich op de Schaep manstraat 13 melden, of anders zorgen de leden er weer voor. Het middenterrein zal vrij blijven voor balspelen, maar er omheen komen nog klimbomen, boegsprieten en slingerpalen, terwijl een klein gebouw bestemd wordt voor toiletten en voor het opbergen van gereedschap. Het wachten is slechts op de tekening. De Gemeente heeft 2099.subsidie verleend, maar met dit geld wordt zuinig omgesprongen. De leden hebben zelf de afrastering van draad gemaakt, doch deze zal vervangen worden door een Meidoornbeplanting van 1200 struiken. Op 30 April zal de speeltuin niet klaar zijn, maar waarschijnlijk zal er al ge wipt, gegleden, gedraaid, geklommen, gehold en gedraafd kunnen worden en dat is voor de jeugd de hoofdzaak. Weer een nieuwe dagtaak, die 100 °/o van Uw kracht vraagt. Laat King pepermunt U ook deze dag opwekken en verkwikken. Eike dag King, elke dag fit! BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de Woensdag gehouden weekmarkt werden aangevoerd: 53 biggen van 45.tot 60.Op de eiermarkt wer den aangevoerd 85000 stuks. Hoender eieren van 13.tot 13.75, midden- prijs 13.25, prijs per kg. 2.18. Handel op de biggenmarkt was matig. De eiermarkt vertoonde 'n vlotte handel. EERSTE PAAL OP BRAAMHAGE. De eerste paal van het bejaarden Cen trum „Braamhage" zit stevig in de grond en Mej. Jolles, voorgangster van de Nederlandse Protestanten Bond in Soest, heeft hieraan een werkzaam aan deel gehad. Dit plechtig moment ging met een daverende knal gepaard. Mej. C. E. Jolles is bestuurslid van de Vrijzinnig Protestantse Coöperatie voor Bejaardenzorg en zij sprak over het belangrijk moment, dat aangebroken was. Bestuur, Architect en Bouwkas geven thans het werk over aan de bouwers, nadat 4 jaar lang plannen ge maakt zijn. Het ging niet altijd van een leien dakje en soms leek het op een luchtkasteel, maar thans gaat het werkelijkheid worden en de bouw van het Bejaarden Centrum begint. Vele hoofden en handen zullen nu de plan nen uitvoeren. Mej. Jolles bracht dank aan het gemeen tebestuur, dat bij de plechtigheid aan wezig was, aan Gemeentewerken, ver tegenwoordigd door directeur en on der-directeur en aan het architecten bureau. De architect, de heer Tuynenburg Muys, wees er op, dat „Braamhage" geen ge bouw wordt, waarin de bejaarden „op geborgen" worden, maar bij de bouw zal rekening gehouden worden met het individu. De heer P. N. van Aken uit Utrecht reikte namens de Coöperatie voor be jaardenzorg aan het aanwezige perso neel een gratificatie uit. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare DJXD. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF TURNERS EN KORFBALLERS ééN. Turners en Korfballers zijn getrouwd, maar het is op proef en het is een echtvereniging op huwelijks voorwaar den; met dien verstande, dat op 1 Au gustus een scheiding kan volgen, wan neer blijkt, dat het huwelijk niet har monisch is. Enige tijd geleden richtte K.V.S. het verzoek tot S.T.C. eens te willen over wegen of een samengaan van beide clubs niet tot tevredenheid van beide partijen zou zijn, om velerlei redenen. S.T.C. stond hier niet afkerig tegenover, daar de korfballers een sport beoefenen, die de turners wel ligt, terwijl de tur ners goede diensten kunnen bewijzen aan de korfballende sportslieden. Dinsdagavond kwamen beide verenigin gen bijeen in „Zonneheuvel" en in een geanimeerde vergadering, onder voor zitterschap van de heer P. Ekel, zijn besluiten genomen, die in de richting van nauwe samenwerking gaan. Er is echter geen definitieve verbintenis of fusie tot stand gekomen en beide bestu ren zullen op 1 Augustus kunnen be slissen of het samengaan van kracht blijft, of dat men gescheiden zal spor ten, zoals dit tot heden het geval was. De wil om tot een economische eenheid te komen is echter aanwezig en met grote meerderheid van stemmen werd de heer P. Steur, voorzitter van K.V.S., benoemd tot algemeen voorzitter. Voor lopig dus tot 1 Augustus, en de besturen zullen dan verder zien. Zij zijn hiertoe gemachtigd door de leden. De heer P. Ekel is afgetreden als voor zitter van de Soester Turnclub, hetgeen allang in de bedoeling lag, daar drukke werkzaamheden het hem onmogelijk maken deze functie verder te vervullen. De heer Ekel blijft echter bestuurslid. De heer P. C. Floor, penningmeester van S.T.C., dankte de scheidende voor zitter voor zijn 25-jarige activiteit ten gunste van de Soester Turnclub. S.T.C. heeft tijdelijk geen voorzitter en de heer Steur neemt waar. De bestu ren blijven echter gehandhaafd en zul len samen vergaderen. K.V.S. blijft lid van de Koninklijke Korfbalbond en S.T.C. van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond. De leden kunnen nu twee sporten gaan beoefenen voor één geld, er komt een gezamelijk club blad en er zijn nog meer voordelen, die de proef, zoals die nu genomen wordt, wenselijk maken. NUTSSPAARBANK IN HET le KWARTAAL 1955. Gedurende het eerste kwartaal van 1955 werden bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaar bank Amersfoort, 4119 posten van in leg behandeld tot een totaalbedrag van 516.997.72 en 1857 posten van terug betaling (ƒ460.882.68). Er werden 177 nieuwe boekjes uitge geven. Het inleggerstegoed is thans gestegen tot 2.345.278.83. Het aantal inleggers bedraagt 4579. Gedurende dezelfde periode werd op de scholen, waar het schoolsparen is ingevoerd, 6989 maal een bedrag ge spaard, tot een totaal van 4555.86. Er zijn thans 756 spaarbusjes gratis aan de inleggers verstrekt. Hiervan werden er 402 ter lediging aangeboden en een bedrag van 6419.89 als inleg geboekt. ZONNEGLOREN WANDELTOCHT. Zaterdag 7 Mei a.s. worden te Soestdui- nen de Zonnegloren Wandeltochten ge houden door de Utrechtse Christelijke Wandelsport Vereniging „Op Sterke Benen". De afstanden zijn alsvolgt: 10 K.M. voor adspiranten van 10 tot en met 12 jaar; 15 K.M. voor junioren van 13 tot 15 jaar en 25 K.M. voor personen van 16 jaar en ouder. Voor de groepen heeft de start te 3 uur plaats bij Sanatorium „Zonnegloren". PARKIETENTEELT. De bond van vogelliefhebbers, afdeling Soest, heeft Woensdag een ledenverga dering gehouden, in „Zonneheuvel", on der voorzitterschap van de heer J. W. Kaspers. Na de opening en het lezen der notulen door de heer W. Blok, werd het woord gegeven aan de heer Heyler uil Utrecht, die voor de Soester Vogel vrienden over de parkietenteelt gespro ken heeft. De heer Heyler is lid van een Engejse Parkietenclub. Aanvankelijk was hij een van de zes leden, thans een van de 22000, die over de hele wereld verspreidt zijn De juiste wijze van het houden van par kieten, voeding-verzorging, kweken en het samenstellen der kleuren, dit alles werd door de heer Heyler behandeld op een wijze, die alle aanwezigen veel ken nis deed vergaren over deze vogel van Australische herkomst, waarvoor in de hele wereld zoveel belangstelling is. WIJN, EEN GODENDRANK. De Griekse goden dronken nectar, een wijnsoort, welke men niet in Frankrijk vindt, maar de champagne, waarover de heer A. Tordoir Bzn. in het Oranje hotel sprak voor de leden van de Volks- STEEKHOFFSTR. 53 - TEL. 2842 g Een fris gezicht en slordig haar, I li Passen beslist niet bij elkaar. |g universiteit doet voor deze godendrank weinig onder. De heer Tordoir werd ingeleid door de heer A. P. Stokhof de Jong en zijn geestige, vlotte wijze van spreken over zijn grote liefde boeide bijzonder. De heer Tordoir beperkte zich tot de Franse wijnen en in het bijzonder tot de champagne, het edel nat, dat al bij de Romeinen bekend was en dat in het dal van de Marne, in de omgeving van Rheims, gewonnen wordt uit witte en rode druiven. In de tijd van de Ro meinen was er rode champagne, geperst uit rode druiven en aanvankelijk sti muleerde de Romeinse overheid deze cultuur. Weldra bleek echter, dat de Romeinse soldaten verzot waren op deze drank en niet altijd maat wisten te houden, zodat rigoreuze maatregelen de wijnbouw voor 200 jaar aan banden legden. Aan het eind van de 17e eeuw werd de rode champagne afgeschaft en leerde men, door voorzichtig persen, witte wijn uit rode druiven te winnen. De monnik Don Perignon bracht de wijncultuur een grote stap vooruit, door het uitvinden van de kurk en door het mengen van witte wijn, waar door men een bruisende witte wijn kreeg, die thans nog als champagne feesten van enig formaat opluistert. De druiven zijn in September rijp, worden geoogst en geselecteerd, waarna ze in grote manden naar de wijnoogst- huizen gaan om geperst te worden. Hoe sneller dit persen gaat, hoe beter STEENHOFFSTR. 25 - TEL. 2185 en na afloop gaat de wijn in fust. Een paar maal wordt de drank overgegooid in nieuw fust, om het bezinksel kwijt te raken en dan komt het „trouwen". Dit is het mengen van verse wijn met oude soorten, het onderlinge mengen, kortom het kennerswerk, dat de cham pagne tot een delicatesse maakt. Het mengen met wijnen van vorige jaargangen is noodzakelijk om een zekere continuïteit te bewaren. Slechts in hele goede wijnjaren vindt deze versnijding niet plaats, maar creëert men een nieuw type. Tegen de lente wordt gebotteld en dan blijkt, dat uit 2 kg. druiven 1 fles wijn gemaakt kan worden. Bij het bottelen vindt een tweede gisting plaats en menige fles springt uit elkaar door de kracht van het edel nat. Drie tot vier jaar rust waarborgt een goede kwaliteit, mits de goede kurk ge bruikt wordt en de bewaarplaats aan de eisen voldoet, die voor een konink lijke drank gesteld mogen worden. Velerlei bewerkingen verwijderen het laatste bezinksel en scheutjes van dit HU LOOPT EP Pt MP 'H T, MARKER ACHTER HET VENSTER ruuprvE j VROUW NMP JEU! AlHTER de rpPHES MEERT HU HET* GEUWT VAN EEN VROUW TE JiEtt. óók om zunrbrand te roorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apotheker of drogist. en van dat geven de champagne de laatste stoot tot kwaliteit. Als de fles helemaal klaar is, dan hebben 45 paar handen van verschillende vaklieden zich met de champagne bemoeid. Het is dus wel begrijpelijk, dat het een prijzige drank is. Laat Uw champagne niet langer dan 7 a 8 jaar liggen, maar drink de fles voor die tijd leeg. Niet te koud, ook niet lauw, en U zult merken, dat een nurks vriendelijk wordt, dat een saaie Piet een verdienstelijk causeur zal blij ken en dat een droogstoppel geestig wordt. En dit alles door de drank van de ko ningen en de koning van de dranken. Een film over de champagnecultuur verduidelijkte alles nog eens en de leuke anecdoten, die de heer Tordoir wist te vertellen, maakten de lezing over champagne en de later behandelde Bordeaux en Bourgogne tot een leer zaam en prettig geheel.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5