von Éssen Prof Mr.P.|. OUD, PcciraïTOPTiei? Vrijdagavond 22 April a.s., r SOEST. OTO,-GEjJoOF^PPAR.ATEf> Wij in het verkeer. J IN DE HOEK. BINSDAG 19 APRIL 1955. 33e JAARGANG No. 30. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 GEMEENTERAADSVERGADERING. Aan de agenda voor de raadsvergade ring, welke hedenavond wordt gehou den, zijn nog de navolgende punten toegevoegd: Ingekomen stukken: lc. Schrijven van de heer P. C. Pieren te Soesterberg met betrekking tot de woningstichting „Ons Belang". 13. Voorstel tot aankoop van drie te Soesterberg ter onteigening aangewezen percelen grond. 14. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen nabij de Verlengde Schoolweg te Soesterberg, van Th. H. de Goede en B. P. de Goede. 15. Voorstel tot deelneming in de kosten van stichting van een transformator station t.b.v. het industrieterrein ,,'t Hart". 16. Voorstel tot verkoop van industrie terrein, gelegen nabij de Dorresteinweg aan J. J. Abbel. Punt 9 betreffende grondverkoop voor de stichting van een 50 kV-schakelsta- tion is door B. en W. van de agenda afgevoerd. E.H.B.O. In „De Gouden Ploeg" werden examens afgenomen en voor het eenheidsdiplo ma van de E.H.B.O. slaagden Mej. M. M. Th. Hartman, Mevr. A. Elders-Tuk- ker. Mevr. G. D. S. Hoegen Dijkhof- Wanrooy en de heren C. Klomp, J. Hilhorst en P. Drost. De examens werden afgenomen door dokter L. A. Imhoff uit Utrecht. SEMPER AVANTI CONCERTEERT WEER. De Soester Koorvereniging „Semper Avanti" geeft Zaterdag a.s. wederom een concert. Onder haar dirigent Lex Karse- «ïeijer zal zij concerteren in samenwer king met het Shell Mannenkoor te Am sterdam, over welk koor de heer Karse- meijer eveneens de directie voert. „Semper Avanti" is er ook nu weer in geslaagd 'n buitengewoon mooi program ma samen te stellen. Op het programma komen koorwerken voor van verschillen- BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Automobilist: Je gaat rijên, want dat heb je vrouw en kinderen beloofd, Maar die brommers zijn mesjokke, hebben zaagsel in d'r hoofd En kijk uit, rij ze niet aan, Want dan heb ik het gedaan! Bromfietser: Hoor-es-vader, waeht maar even, want de weg is ook van mijn; Denk maar niet dat wij vandaag nog bang voor jullie sleeën zijn; Zet die wagen aan de kant, of rij naar het buitenland Motorrijder: Nee, ik rij maar graag voorzichtig, dat is heus geen overdaad; Je moet altijd maar bedenken dat je op twéé banden staat....; Maar die fietser, toch zo stom, Kijken nooit-es achterom Fietser: Kijk, een bromfiets kun je hóren, voor een auto wijk je uit, Maar die wilde motorvlegels zitten je zó op je huid; 't Zou een weldaad zijn, hè Gert, Als dat eens verboden werd! Voetganger: Vóór en achter twee paar ogen is beslist nog niet genoeg, En de hele lange zomer hebben we nog voor de boeg; Ik word opgejaagd als vee, Lopers tellen niet meer mee Agent: Heel die mikmak op de wegen, alles rost en loopt maar raak; Dat het niet goed wordt geregeld zijn maar praatjes voor de vaak; Iedereen klaagt steen en been, Maar d'r deugt er nog niet één..! JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) de componisten, zoals A. Scariatti, Jos- quin de Prêz, G. Verdi, Serge Jaxof enz. en vermeldt ook 't welbekende Slaven koor uit de opera Nabucco, te zingen door beide koren, terwijl het Shell Man nenkoor een uitvoering zal geven van het wereldberoemde stuk „De twaalf Ro vers", in de bewerking van de Russische Koorleider Serge Jarof, waarin de solo zal worden gezongen door de Amster damse tenor J. Noordenbos. Daar de zangliefhebbers iets goeds kun nen verwachten van „Semper Avanti", kunnen wij een bezoek ten zeerste aanra den. TONEELVERENIGING „SOESTDIJK". Scheiden is niet zo eenvoudig, maar volgens de toneelvereniging „Soestdijk" is trouwen ook niet gemakkelijk. Dit werd Zaterdagavond aangetoond in „Eemland" met het toneelstuk in 3 bedrijven en een voorspel van Jan Niemeyer: „Trouwen is niet makke lijk". We kennen Jan Niemeyer niet, maar we nemen aan, dat het een beste kerel is, waar je genoeglijk mee kunt pra ten. Doet hij dat echter net zoals hij schrijft, dan is het wei raadzaam brood en koffie mee te nemen en een paar snipperdagen aan te vragen, want voor lopig kom je niet van hem af. In z'n stuk is alles namelijk breed uit gemeten en wanneer je tot de slimmen behoort, die bij voorbaat kunnen beoor delen, hoe een bepaalde situatie zich gaat ontwikkelen, dan krijg je over een half uur gelijk. Toch zou ik het woord langdradig niet willen noemen, want aan gapen kom je niet toe, omdat het toch allemaal wel gezellig is. Maar drie uur om te bewijzen, dat het stappen in de huwe lijksboot niet zo eenvoudig is, mag men rijkelijk veel achten. „Soestdijk" heeft het uitstekend ge daan en het was de heer Sj. v. d. Broek, die voor 80 °/o zorgde, dat de naam blijspel goed gekozen was. Z'n „Zo zo, ja ja", werd een gevleugeld woord in de zaal en niemand zal zich erover kunnen beklagen, dat de dege lijke notaris De Blok die woorden te weinig gebruikte. De heer J. Schothorst begon als William Drukker wat slap, maar toen hij in diverse liefdesaffaires betrokken werd, ging het uitstekend. Vooral de conver satie-momenten met de cynische dok ter Vroolijk (M. de Zoete) waren de moeite waard. De dokter had er slag van William op dreef te helpen. Mevr. H. van Boeyen-Kruitbos speelde een gastrol als Elisabeth, de huishoud ster van William, en ook zij bleek niet immuun voor de trouwbacillen, die het hele stuk door bezig waren. De chauf feur (C. Gorree) en de tuinman (E. J. Zeypveld) leverden een genoeglijk vuistgevecht, terwille van haar, voor afgegaan door een aardige scheldpartij, met originele vondsten als „mislukte racekever" „vette bougie" enz. Drie huwelijkscandidaten komen zich bij William aandienen. Eva du Floo (Mevr. Hessing-Van Gelderen), die op vakkun dige wijze de arme notaris in moeilijk heden brengt; Maggie, het leuke kind, dat veel te jong is voor William, maar met haar komen een weddenschap wint (Mevr. J. Diters-Harskamp) en dan het nichtje van William, dat ook niet komt om hem te trouwen, maar om te voor komen, dat haar man (A. Marsé) onterfd wordt. Mevrouw Stigter-v. d. Hooge lost alles echter keurig op en William blijft vrijgezel, ondanks de charges van de trouwlustige Amalia Verschuur, door Mevr. Meerding-Muller met succes ge bracht. Het is een succes voor de spelers ge weest en ook voor Mevr. J. G. Duin kerken-Berends, die de regie in han den had. FANCY-FAIR. De Van der Huchtschool heeft twee dagen de gelegenheid geboden op veler lei manieren artikelen te verkrijgen. Men kon ze winnen door met ballen lege groentenblikken omver te werpen. Wat rustiger naturen konden met loten hun kans beproeven. Men kon ringwer- pen en koektrekken en nog vele andere dingen, die gebruikelijk zijn bij een fancy-fair. Vrijdag en Zaterdag vond dit plaats, en het was bedoeld om geld bijeen te brengen voor het aan stellen van vakleerkrachten voor gym nastiek en handenarbeid. Dit fonds be staat reeds, maar het moest versterkt worden. De Bazarcommissie, ijverig geholpen door ouders en leerlingen, had alles uit stekend georganiseerd en als voornaam ste attractie was er het circus „Elle- knie", waarin de kinderen optraden. Zaterdagavond werd de grote verlo ting gehouden, die wel belangrijk zal hebben bijgedragen aan het financiële slagen van de twee fancy-fair dagen. GOEDKOPE ABONNEMENTEN. Door middel van een advertentie is er reeds op gewezen, dat tot 1 Mei goedkope abonnementen beschikbaar zijn voor het Soester Natuurbad. Deze abonnementen zijn verkrijgbaar bij het V.V.V.-huis in de Steenhoffstraat en bij de hulp-secre tarie in Soesterberg. Op 1 Mei zullen de prijzen der abonnementen worden ver hoogd. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK SOEST. Op 27 April houdt de Coöperatieve Boe renleenbank te Soest haar algemene le denvergadering, waarop o.a. het jaarver slag ter sprake komt. Het vorig jaar is gunstig geweest voor de Boerenleenbank en er traden 44 nieuwe leden toe. Door overlijden en vertrek naar elders moesten 5 leden worden af gevoerd. Per 31 December bedroeg het aantal leden 565. In 1954 werden 264 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven en van 91 boekjes werd het totaaltegoed terugbetaald. Op 31 December waren ,3135 boekjes in om loop. Daarnaast nog 619 jeugdspaarbank- boekjes. Het aantal rekeninghouders bedroeg per 31 December 91. Dat het jaar 1954 gun stig was, blijkt o m. uit het bedrag van inleg 1.780.556,66) en het bedrag van terugbetaling 1.352.335,70) zodat een bedrag van 428.200,96 meer werd inge legd dan terugbetaald. Daarmee werd een saldo bereikt van 3.486.245,09. Wan neer de deposito's in lopende rekening en de bijgeschreven rente hierbij geteld worden, dan wordt het totale bedrag 3.700.000.—. Per 1 Januari 1951 bedroeg het ingelegd tegoed 2 611.109,23, in '52 2.388.038,92 en in 1953 2.654.778,50, .zodat een dui delijke toename te zien is. De gemiddelde toename van de spaargel den bij de Boerenleenbanken over 1954 bedraagt 6,6 °/o, maar in Soest is dit meer dan 10 °/o. Ruimer middelen b'.viin de kans tot rui mer uitzetting van gelden, maar de vraag was kleiner dan het aanbod. Aan nieuwe leningen werd een bedrag van 160.000.- verstrekt. Het totaal van inkomsten en uitgaven is over 1954 ruim 20 millioen, tegenover 16 millioen in 1953. Het aantal dagboek- posten is gestegen van 12450 tot 15181. De winst over 1954 bedraagt 7.336,05. Uit het verslag blijkt, dat er in Soest een gezonde spaarzin is. DE ZWALUW. De Vereniging van Postduivenhouders „De Zwalluw" hield in „De Gouden Ploeg" een ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer J. v. d. Brakel. Zondag 24 April zal er vanaf Breda ge vlogen worden om rolladen en krenten broden. De heren v. 't Klooster en Snij ders zullen zorgen voor het ringen van de duiven en de heer Gorissen voor het stellen van de klokken. Vanaf Mons zal er een vlucht gehouden worden om luxe prijzen met jonge duiven en op Zondag 17 April begint de eerste africhtingsvlucht vanaf Culemborg. De heer J Corens is voor de rayoncom missie gekozen. SCHAAKSUCCES. Op het voorjaars-sehaaktoumooi, op 16 en 17 April gehouden te Bussum, wist onze plaatsgenoot de heer J. J W. Blom een eerste prijs te behalen met ïVz punt uit drie wedstrijden. voorgesteld werd. Uit de 28 sollicitaties is nu de volgende voordracht samengesteld: L. O verhof f, hoofd van de openbare school te Vree land, J. J. Cysouw, hoofd van de open bare school te Kortgene en Th. v. d. Veen, hoofd van de openbare school te Haaksbergen. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van j.1. Vrijdag wer den aangevoerd 186 biggen van 40. tot 58.en 11 drachtige zeugen'van 300.— tot 475.—. Op de eiermarkt worden aangevoerd 125.000 stuks. Hoendereieren van 11.50 tot ƒ12.75, middenprijs ƒ11.80, prijs per kg. 1.92. De handel op de biggenmarkt was re delijk, tegenover een vlotte handel op de eiermarkt. JUBILEUM. De hoofdagent M. G. Versteeg zal op 1 Mei a.s. 25 jaar bij de poiitie zijn. Vanaf 1 Mei 1943 is de aanstaande jubilaris bij de Soester politie. MODESHOW MIDDELMAN. Dat het helemaal niet nodig is, naar Utrecht, Amersfoort, Hilversum of Amsterdam te gaan voor het kopen van een leuk zomerjurkje, een meer geklede japon, een mantelpakje, mantel of welk kledingstuk ook, is Donderdag middag en -avond in „Eemland", tijdens de modeshow van de Firma Middelman, aange toond. De getoonde modellen waren origineel en de prijzen laag, zo laag, dat het regelmatig applaus voor de 4 mannequins, versterkt door de man-mannequin Ben, soms aangevuld werd met een applaus voor de prijs, die dan ook in vele gevallen bijzonder meeviel. De directie van „Eemland" had de grote zaal bijzonder gezellig gemaakt. De stoeltjes waren zo opgesteld, dat de mannequins vanaf het toneel tot achter in de zaal konden lopen en zachte muziek zorgde voor een prettige bege leiding van de ladyspeaker, Mevr. Regina Rigter, die bijzonderheden en prijzen van ieder getoond model gaf. Peggy, Angelique, Jetty en Henriëtte begon nen met het tonen van pyama's, peignoirs en housecoats. De kleine Beppie en Gertje lieten zien, wat voor de jeugd op dit gebied bij Middelman te krijgen is. Ben, de man, liet een colbert zien, dat tot het beste op confectie-gebied behoorde, hetgeen het geval was met alle costuums, die hij ge durende de show- droeg. Peggy liet zien, hoe verzorgd een dame er uit kan zien, in blouse en rok, waarvoor men nau welijks 20 gulden nodig heeft en Angelique schreed met een zonnig zomerensemble dooi de zaal, dat vervaardigd was van popeline, de ideale zomerdracht. Bakvismodellen in verschillende maten en een steenrood japonnetje, gedragen door Jetty, voor een belachelijk lage prijs. Wollen blouses, rokken in verschillende soor ten en van velerlei stoffen, ensembles, jurkjes en japonnen, tot Henriëtte, vertegenwoordig ster van de wat zwaardere modellen, de eerste mantel toonde. Er bleek uit, dat dames, die niet tot de superslanken behoren, in confectie zaken heus geen stiefkind 2ijn. Na de mantels en de swaggers van de dames, liet Ben regenkleding voor heren zien. Jetty toonde een leuke groene regenjas met een hartveroverend kapje en Henriëtte een zijden regenmantel, die zodanig bewerkt is, dat hij om 8.05 uur, spreekt tot over de Radio: voorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. STEM AF OP HILVERSUM I, GOLFLENGTE 402 Mr. Feitelijk is het iets om ons heel diep voor te schamen, dat aan de vooravond van de 5e Mei, waarop wij onze 10 jaar ge leden herkregen vrijheid vieren, in Den Haag op 23 April de Vereniging „Door de Eeuwen Trouw" het feit moet herden ken, dat zij vijf jaar lang vergeefs bij onze regeerders appelleren aan het Recht om Zelfbeschikking voor de Zuid-Moluk- ken, welke hen krachtens de R.T.C.-over eenkomsten rechtens toekomt. Hier geldt nu eens niet een geschonden belofte, waarbij wij honend kunnen spre ken over een ander land, doch hier zit ten wij als Nederlanders, die zich zo graag „het meest Vrijheidslievende volk ter wereld" laten noemen, op niet wei nig pijnlijke manier te kijk voor andere landen. In een vooraanstaand Deens dagblad werd de aanwezigheid van de haast 15.000 Ambonnezen in ons land „het slechte geweten van Nederland" ge noemd. In Zwitserse, Franse, Duitse, Italiaanse en bladen in nog andere landen stonden artikelen over onze „Ambon-kwestie", in een stijl om niet over naar huis te schrij ven. Het is natuurlijk gemakkelijk ons op „overmacht" te beroepen en dit argument „doet" het bij een deel van ons volk helaas goed, maar dat onze regering uitspraken van haar eigen rechters, waarbij het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukken kwam vast te staan, naast zich neerlegt en in het meer dan treurige verloop van de Ambonnese zaak nog steeds geen aanleiding ziet het ge val aan de Verenigde Naties voor te leg gen, is slecht te verenigen met onze me ning over Vrijheid en Recht, wanneer het onze eigen zaken betreft. Op Zaterdag 23 April hoopt de Vereni ging „Door de Eeuwen Trouw", onder de leuze „Ambon moet vrij", in een groot se demonstratie, in de Houtrusthallen te Den Haa„g, een hartstochtelijk beroep te doen op het Nederlandse volk en onze regering, om na te komen wat beloofd werd. Wij hebben, wanneer dit nodig was, al tijd op onze Ambonnese vrienden kun nen rekenen. Zij sloten reeds in 1605, met een eed op de Bijbel, een verbond met ons, dat zij „door de eeuwen trouw zouden zijn". Nu de Ambonnezen in de penarie zit ten, weet onze Minister President geen andere oplossing voor hen, dan „zich schikken onder de bezettende macht der Rep. Indonesia". Het is daarom niet zo gek, dat het bui tenland de aanwezigheid der Ambonne zen ons slechte geweten noemt en we moeten ons vooral op 5 Mei niet: zo heel erg hard op de borst slaan. Zoals wij in 1940-45 op onze geallieerde vrienden rekenden, zo rekende Ambon op Nederland. Met waarlijk méér recht dan wij het op de geallieerden konden doen. Wij kunnen Zaterdag a.s. niet al lemaal naar Den Haag. Velen zouden trouwens niet gaan, al zouden zij kun nen, want onze gezapigheid van vóór 1940 is al weer aardig teruggekeerd. Maar het minste dat „Door de Eeuwen trouw" van U vraagt, is aandacht voor haar zaak, waarbij U dan vooral in het oog moet houden, hoe wij zélf op onze vrijheid gesteld zijn. H. OEKMAN. BENOEMING SCHOOLHOOFD. Op 9 Februari is er een raadsvergade ring gehouden en onder de ingekomen stukken was een schrijven met 134 handtekeningen van ouders, die één of meer kinderen op de openbare lagere school aan de Beetzlaan hadden. In dit schrijven werd verzocht de heer J. J. H. van Tuyl als opvolger te be noemen van de heer A. den Boer, die dit jaar eervol ontslagen wordt, daar hij de pensioengerechtigde leeftijd be reiken zal. Er werd in die raadsvergadering vrij veel aandacht besteed aan het schrijven van de oudercommissie en vooral de V.V.D. meende, dat deze brief meer aan dacht verdiende dan het „voor kennis geving aannemen", dat door B. en W. in de zomer een koele en in de winter een warme dracht is, maar het neusje van de zalm toonde Peggy, die een tweedjas droeg, die om gekeerd als popeline regenmantel gedragen kan worden, uiteraard met een warme'tweed- voering. Een ruime sortering was er in sportieve kle ding. Marathon-jacks, vlotte truitjes en shorts, en badpakken, die naar de zomer deden ver langen. In de pauze werd thee geschonken en met veel interesse gekeken naar het vlotte kap- werk van de dameskapper W. A. Butzelaar, die met drie modellen liet zien, hoe een een voudig en toch smaakvol kapsel gemaakt kan worden, dat volledig bij het gezicht past. Het Dandy-model heeft zo weinig mogelijk krullen en golven, waardoor het natuurlijk valt. Het haar wordt aan twee kanten naar het oor toegelegd en het geheel maakte een beschaafde indruk. Ligne la Flamme, het tweede kapsel, is ont staan na het Dandy-model. Het linker oor wordt vrijgehouden, het rechter bedekt, en voor dames met vrij stevig haar is het een ideaal kapsel. Het kinderkapsel werd gemaakt door het enkel omleggen van het haar, nadat het gewassen is. Het was eenvoudig en smaakvol. We zitten in de schoonmaaktijd, dus het ver tonen van typische huishoudkleding was wel kom. Met een leuk. schort hoeft geen enkele huisvrouw er slordig uit te zien en de mo dellen die de 4 dames toonden, waren vlot en practisch. Ben zag er zeer stoer uit in zijn Tarzan-overall. Angelique en Peggy vertoonden wat feeste lijker kleding; mooie rokken en broderie- blouses, waarna dozijnen mantelpakjes ge toond werden. Daar tussen door lieten Gertje en Beppie kinderkleding zien en Ben droeg costuums van prima coupe. Met de zomer werd besloten en aan het eind van de show liepen de dames in nylon japon netjes, die veel goedkoper zijn dan ze leken. Bloemen brachten hulde aan Mevrouw Rigter, Peggie, Angelique, Henriëtte en Jetty. Natuur lijk werden Ben en de dappere Beppie en Gertje ook niet vergeten.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1