van £ssen Prof. Mr. P. Oud, I ^pëcirai^oPTiF Het Broekeohuis. Een mooie Schoen voor weinig geld! Van week tot week in Soest. Officiële Mededelingen. U ZIET NU DIRECT HET JUISTE EFFECT. Leeuwenstr. 33 - Hilversum STOFZUIGERS SPORT SOEST. Gazeüe-Raleigh-Locomofief fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEU030 Alles tegen officieel vastge stelde prijzen koTO, - G EjJoOlwPPARATEt Hedenavond, om 8.05 uur, spreekt tot U over de Radio: m DE HOEK. DE STICHTSE SCHOENENHUIZEN 4 VKIJDAG 22 APRIL 1955. 33e JAARGANG No. 31. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De activiteit van de V.V.V. „Soest Vooruit" is opnieuw gebleken op de jaarvergadering. Ook bleek, dat maar weinig mensen lid zijn, gezien de 25000 inwoners, waarover Soest beschikt. De Stichting Openluchttheater is geli quideerd en dat is jammer, want het was zo'n leuk winstgevend object, waar van V.V.V. thans de brokken mag op ruimen. Middelman gaf een show, waarvan één der attracties een man-mannequin was. Een knappe jongen, die Ben, al moet je de Soester mannen ook niet weg cijferen en hij weet hoe je een costuum moet dragen. De Van der Huchtscholen hebben vo rige week circusvoorstellingen gegeven ten bate van het fonds voor vak-leer krachten. Geen Mullens of Strassburger, maar „Elleknie". Drie uur lang hield de Toneelvereni ging „Soestdijk" de toeschouwers bezig met het trouwprobleem. De conclusie was, dat dit niet gemakkelijk bleek te zijn. Nooit iets van gemerkt.... Bijna 2M> uur had de Raad nodig om de heer L. Overhoff als hoofd van de Openbare School aan de Beetzlaan te benoemen en de gemoederen geraakten verhit, omdat de heer Van Tuyl, door bijna alle ouders zeer gewaardeerd, niet gekozen werd. Waarom ook makkelijk, als het moeilijk kan In 78 woningen van „Ons Belang" wordt ontzettend veel water gedronken, want het verbruik is tweemaal zo groot als in minder dorstige wijken. Dit bracht de mensen op het idee, dat er wel eens een lek kon zijn, hetgeen zeer sluw gevonden is. De heer Meyer de Vries heeft de be iaarden voorgelicht ov^er de komende maatregelen voor de oudedagsvoorzie ning. Binnenkort zal het een genoegen -2ijn 65 -juar te worden. Er zal als volgt worden gespeeld Kameleon 3-S.C.H.C. 4 - Kampong 5- Gooi 6. -Kameleon 3-Hilversum 6. -Kam pong 5-Soest 1. - S.C.H.C. 4-Hilversum 6. Gooi 6-Soest 1. Poule A en Poule B spelen hierna om de derde prijs. Finale Winnaar poule A winnaar poule B. VOETBAL VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Zondag S.E.C. 1Utrecht 1 te 2.30 uur. Gooi 5S.E.C. 2 te 12 uur. Donar 3S.E.C. 3 te 12 uur. S.E.C. BVeense Boys A te 4 uur. B.D.C.Celeritudo te 2.30 uur. B.D.C. 2R.K. Stormvogels te 12 uur. Zaterdag S.E.C. bA.W. c te 3 uur. Baarn aB.D.C. a te 4 uur. Hees 2Hercules 2 te 4 uur. Hees aK.V.V.A. a te 2.45 uur. Voor sportcolbert en panta lon, de ideale dracht voor mannen, treft U het ner gens beter dan in het Broe kenhuis. De relatie's, die wij onder houden met prominente confectionnairs van sport- colberts en pantalons, ga randeren U de meest ge slaagde combinatie van sportcolbert met pantalon. In het Broekenhuis ziet U direct het juiste effect. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Soest, gelet op artikel 36 lid 4 van de Woningwet, brengt ter algemene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 19 April j.1. heeft verklaard, dat een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het industrieterrein, gelegen nabij 't Hart, vastgesteld bij raadsbesluit van 11 September 1951, nr. 306, zoals het nadien bij besluit van 30 Juli 1952, nr. 867 is gewijzigd en goed gekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 October 1952, 5e afdeling nr. 158-108, zal worden voorbereid. 9 HOOVER O EXCELSIOR 9 HOLLAND ELECTRO 9 RUTON VAN WEEDESTR. 36A - TELEF. 2792 SOESTDIJK P.S.V—SPARTA OP KONINGINNEDAG. Sparta en P.S.V. spelen op Koninginne dag om de beker, welke beschikbaar ge steld is door H. M. de Koningin. De wedstrijd wordt op het K.P.S.-terrein gespeeld en begint om half drie. Sparta heeft de beker al tweemaal gewonnen en zal deze in het bezit krijgen, wanneer P.S.V. verslagen wordt. Dit zal echter een zware taak zijn, daar P.S.V. aan de kop van de afdeling staat. Om half één wordt er een vóórwedstrijd gespeeld tussen twee jeugdelftallen, sa mengesteld uit de beste spelers, die nog geen 21 jaar zijn, van de verenigingen H.V.C. en D.O.S. Dit zullen in hoofd zaak spelers uit de eerste vier elftallen zijn. MIXED HOCKEY CLUB SOEST. Zondag 24 April a.s. wordt er op het terrein van de Soester Hockeyclub een Damestournooi gehouden, dat om 11 uur begint. Er wordt in 2 poules gespeeld. Poule A met Kameleon 3, S.C.H.C. 4 en Hilver sum 6. Poule B met Kampong 5, Gooi 6 en Soest 1. WINKELIERS GAAN VERSIEREN. Op initiatief van de Vereniging „Van Weedestraat" is een algemene vergade ring uitgeschreven voor alle bewoners van de Van Weedestraat, welke op 25 April gehouden zal worden. Het ligt in de bedoeling te komen tot uniforme ver siering en verlichting van de Van Wee destraat ter gelegenheid van het Be vrijdingsfeest. UITSLAG AANBESTEDING. Namens de heer J. V. Meijer alhier is Maandagavond, 18 April j.1., in Hotel „Zonneheuvel", door de architect R. Schaatsbergen in het openbaar aanbe steed, het bouwen van een fabriekshal alhier, met uitsluiting van het staalske- let, de dakbedekking, het loodgieters-, electriciteits-, glas- en schilderwerk. Er kwamen 13 inschrijvingen binnen M. Slob, Baarn, 61.265.— Fa. Beijer Schreuder. Amersfoort 68.639. C. M. Visser, Soest68.700. D. Ch. Stam, Soest, 70.000. G. H. v. d. Berg, Soest70.800.— W. v. d. Berg Zn., A'foort 76.300.— N.V. Vlaanderen's Bouwbedrijf, 's-Hertogenbosch 76.800. G. v. d. Hoef, Soest 76.950.— Westlands Bouwbedrijf, Huizen 78.300 Fa. Kok Co., A'dam 85.500.— Fa. L. v. d. Pol Zoon, Hagestein (Z.H.) 86.990.— G. van Dijk, Maartensdijk, 87.400. Hussen's Bouwbedrijf, Culemborg 88.600. De begroting was 50.000.De gun ning werd in beraad gehouden. ST. JORISDAG. Morgen (Zaterdag) zult U padvinders en welpen de gehele dag in uniform zien lopen, want dan is het St. Joris- dag. St. Joris is de schutspatroon van de padvinders en voortrekkers, ver kenners en welpen en allen zullen, mor genvroeg om 7 uur, achter het V.V.V.- huis aan de Steenhoffstraat, bijeen zijn voor de vlaggenparade en het voorlezen van de verkennerswet. Tevoren zal er voor de Katholieken een H. Mis zijn in de Petrus en Paulus kerk aan de Steenhoffstraat. l Deze vlaggenparade wordt bijgewoond door neutrale en Katholieke groepen, terwijl in de avond iedere groep apart een kampvuur zal houden, waarop de verkennersbelofte vernieuwd wordt. Onder het knetteren der vlammen zal dan plechtig klinken :,,Op mijn erewoord beloof ik. De vlaggenparade wordt in het gehele land gehouden, overal wordt de ver kennerswet voorgelezen en overal wordt de St. Jorisbloem uitgereikt, als sym bool van de eenheid. Bij de kampvuren zal het verhaal verteld worden van St. Joris, de moedige drakenbestrijder, en de St. Jorisboodschap zal voorgele zen worden. Soest heeft een neutrale groep, de Hop man Masselmangroep, onder Hopman v. d. Schoor, en daartoe behoren ook de Paltzscouts, onder Hopman de Boer. De Katholieke Don Bosco groep staat on der Hopman Mulder en in de André de Thaye-groep staan de zeeverkenners onder Schipper Noldus en landverken- ners onder Hopman Van de Hoff. Bij alle groepen zijn welpen, behalve bij de zeeverkenners. De Katholieke Padvinders vieren dit jaar hun zilveren jubileum. LEDENVERGADERING V.V.D. De afd. Soest-Soesterberg van de V.V.D. hield Maandagavond een ledenvergade ring in Hotel ,,'t Zwaantje" te Soester- berg. Voor de Tweede Kamer-verkiezingen in 1956 werd in alphabetsche volgorde de navolgende voorlopige candidatenlijst samengesteld: H. J. Ankersmit, dr W. G. Bouman (Soest), J. G. H. Cornelissen, D. W. Dettmeyer, Mevr. A. Fortanier-de Wit, F. den Hartog, mr dr N. J. C. M. Kappeyne v. d. Coppello, H. M. Koorn- neef, H. A. Korthals, mr H. J. van Leeuwen, drs L. Leepold, dr D. J. P. Oranje (SoeSti, prdl^mr P. J. Oud, mr H. van Riel, G. Ritmeester, mr D. Schui temaker, Mevr. mr J. M. Stoffels-van Haaf ten, Mej. mr J. L. M. Toxopeus Pott, Mevr. mr E. Veder-Smit en R. Ze- gering Hadders. De heer Van Wely gaf als lid van de regionale voorbereidingscommissie een overzicht van de plannen voor de V.V.D.- dag op Zaterdag 17 September a.s. te Scheveningen, waar vele leden verwacht worden. Aan 't slot van de avond hield dr Oran je nog een korte causerie. dig is de aanduiding „op de deur ge klopt". Een welp kreeg dus een kwartje, als hij alleen maar op de deur klopte. Dat is natuurlijk niet juist. De jon gens moeten dit kwartje verdienen. Ook het geven van een kwartje met de boodschap „ik heb niets te doen voor je" is niet aan te bevelen. Er is toch altijd wat te doen. Een welp moest een kropje sla halen en z'n vriendje de hond uitlaten. Een kabouter moest de tafel dekken en een vriendinnetje koper poetsen. Schuur opruimen, was ophangen, ramen lappen, stoep schrobben, paardentuig insme ren, schuur witten, lamp ophangen en „boer geholpen" waren o.a. de werk zaamheden op de briefjes vermeld. Er werd ook een Solex schoon gemaakt en tientallen fietsen. Vraagt U eens aan Uw fietsenmaker of hij dat voor een kwartje wil doen. OUDEDAGSVOORZIENING. De afdeling Soest van Humanitas heeft er voor gezorgd, dat de heer Meyer de Vries, voorzitter van de Raad van Ar beid te Utrecht, naar Soest gekomen is, om, in het gebouw van de N.P.B. te spreken over het voorstel van de So ciaal Economische Raad inzake de oude dagsvoorziening. Uiteraard waren er nagenoeg alle be jaarden aanwezig en met veel belang stelling is geluisterd naar de gedegen uiteenzetting van de heer Meyer de Vries, die in vogelvlucht de gehele gang van zaken op sociaal terrein in ons land volgde. De kwestie van de materiële zorg voor de Ouden van Dagen dateert niet van vandaag of gisteren, maar reeds zeer lang staat dit in de belangstelling, even als dit het geval was met de sociale voorzieningen bij ziekte en werkloosheid. Zestig jaar geleden had de regering ech ter slechts krokodillentranen over voor het lot van de bejaarden. Ons land telde in 1315, bij de stichting van het Koninkrijk der Nederlanden, 2Vi millioen inwoners. Een groot deel Depót ZEISS-PUNKTAL GLAZEN BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 HEITJE-KARWEITJE. Dat een heitje een kwartje is, weet iedereen sinds een vindingrijk man, met dichterlijke aanleg, de aardige slagzin „Een heitje voor een karweit je" bedacht heeft. Een week lang zijn padvinders, pad- vindsters, kabouters en welpen op pad geweest om hun diensten aan te bieden voor het luttele bedrag van 25 cent. Het totaalbedrag is nog niet helemaal bekend, maar we weten toch al, dat deze aardige actie een kleine 600 gul den heeft opgeleverd. De welpen zul len wel het meest binnen gebracht hebben, maar ook de kabouters zorg- j den voor ruim 93 gulden en daarvoor moeten heel wat fietsen schoon gemaakt worden of aardappelen van de schil ontdaan. Een blik op de lijst van karweitjes geeft aardige dingen te zien. Niet aar- voorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. STEM AF OP HILVERSUM I, GOLFLENGTE 402 Mtr. S3 was zeer arm en in 1830 waren er in Leiden 45 inwoners op de 100, die hun hand moesten ophouden bij de armen kas. In 1845 leefde een derde van de Amsterdamse bevolking van deze steun èn pas in 1850 kwam de eerste armen wet. Niet uit mededogen, maar als een soort politiemaatregel, uit overweging van orde. Er werd vastgesteld, dat het niet aanging de mensen te laten verhon geren. In 1850 kostte de verzorging van hen, die geen inkomen hadden, 1.68 per hoofd van de bevolking, die uit 3* millioen zielen bestond. Ook toen vond men Nederland al overbevolkt. Thans is het bedrag 250.per hoofd der be volking, zodat men een grote verbete ring in de laatste honderd jaar heeft be reikt. Veel sociaal besef was er echter niet, daar het Algemeen Handelsblad in 1866 durfde schrijven, dat de werkeloosheids- kas van de typografen 2.50 per week, gedurende 6 weken) 'n luiaardskas was. In 1876 werd paal en perk gesteld aan de mensonterende kinderarbeid en in 1901 kwam de ongevallenwet. Niet om de arbeiders te beschermen, maar om de fabrikanten te bevoordelen, daar zij door het grote aantal ongevallen geen werkkrachten konden krijgen. Ondanks grote tegenwerking bracht mi nister Talma in 1913 een wet tot stand, die de ouden van dagen (mits 70 jaar) 2.in de week garandeerde. In 1913 kwam de ziektewet, maar deze werd eerst in 1930 volledig van kracht. In 1916 begreep de regering tenslotte, dat er iets op sociaal gebied moest ge beuren. De wet tegen de werkloosheid zou in 1917 komen, maar het werd 1952. In 1918 zonk men, na een geringe op leving, weer dieper in het moeras, maar heel langzaam werd het beter, tot na de oorlog de doorbraak kwam. Hadden in 1939 slechts 60.000 werknemers een betaalde vacantie, in 1955 zijn het er twee millioen. Voor de bejaarden kwam de noodwet Drees. Men dacht hiervoor 115 millioen gulden nodig te hebben, maar in 1955 heeft men voor 430.000 mensen 275 mil lioen gulden nodig. Ondanks de vele fouten is de noodwet Drees een grote verbetering. In 1850 was de gemiddelde leeftijd 35 jaar, thans voor mannen en voor vrou wen 71 jaar. 10 °/o van onze bevolking is ouder dan 65 jaar en deze 10 be hoort verzorgd te worden door de 90 °/o min de kinderen, opdat de bejaarden een Vandaag zo maar een paar opmerkingen. Wanneer wij op 4 Mei 's avonds de Stil le tocht naar het Monument op Braam- hage maken, laat er dan s.v.p. voor ge zorgd worden, dat de verschillende groepen op tijd in Braamhage arrive- en. Laten we niet proberen het zo te or ganiseren, dat de deelnemers op slag van achten binnen komen, want dat is nog niet één jaar gelukt en dat lukt ook nu niet. Laten we er voor zorgen, dat iedereen ruim voor achten is gearriveerd en sluit de toegang tot het terrein een paar mi nuten vóór achten af, zodat we niet het storende te laat binnen sluipen van de laatkomers zien, zoals dit vorig jaar het geval was. Laten de organisatoren zor gen, dat het moment van aanvang en sluiten van de in acht te nemen stilte duidelijk kenbaar wordt gemaakt, zodat we elkaar niet behoeven aan te zien met een gezicht zijne me nou zo ver of zijne me niet zover". Een kwestie, die de gemoederen in een bepaalde buurt de laatste weken nogal heeft bezig gehouden, is de benoeming van hét nieuwe schoolhoofd voor de openbare Beetzlaanschool. Het nieuwe (import)-hoofd is intussen benoemd en we heten hem welkom, maar dat dg me ning en de wensen der moeders en va ders heel erg veel gewicht in de schaal heeft gelegd, kan ik niet zeggen. Staats rechtelijk zal het geval wel in orde zijn. B. en W. stellen, in overleg met de in specteur L.O., de voordracht samen. Dat hoort zo en daar kunnen de ouders wel vrede mee hebben, maar dat op die voordracht „het gewenstè hoofd" ont brak, dat zit velen nog een beetje krie belig. Tot slot het financiële raadseltje van Soest, waarover ik al dagen loop te pie keren. In het jaarverslag van- de Boerenleen bank kunnen we lezen, dat, ofschoon de gemiddelde spaargeldvermeerdering in ons land op 6,6 ligt, Soest een uit schieter maakt tot meer dan 10 procent. Ik zit boordevol ontzag voor deze spaar zin, doch snappen doe ik het niet. Iedereen, die ik spreek, klaagt, maar in tussen komen we met die 10 procent méér uit de bus. Ligt dit in een zeer bijzonder Soester koopmanschap of zou den we de verklaring meer moeten zoe ken in bijvoorbeeld het slopen van de villa Braamhage, waarvoor een Bus- summer 5000.over had en waaraan een Soester maar 200.durfde wagen? H. OEKMAN. onbezorgde oude dag hebben. Wat de noodwet Drees geeft is meestal niet voldoende, wanneer de kinderen niet steunen of Sociale Zaken niet bij springt. Weigeren de kinderen te hel pen, dan kan Sociale Zaken geen onder steuning verlenen en dit komt helaas nogal eens voor. Het gevolg is, dat de bejaarden wel eens de hand lichten met de voorschrif ten. Dit wordt veelal door de vingers ge zien, tenzij er onderkruiperswerk ver richt wordt en de bejaarden, door voor te weinig te werken, de arbeidsvoor waarden van de werknemers verslechte ren. Hiertegen wordt dan ook zonder pardon opgetreden. Uit het advies van de Soc. Econ. Raad zal op 1 Juli een nieuwe wet ontstaan. Er is nog niets vastgesteld, maar de heer de Vries meent reeds te kunnen vertellen, dat alle Nederlanders van 65 en ouder aanspraak maken op een bo dempensioen van 26.voor gehuwden en 16.voor ongehuwden. Dit pen sioen staat buiten eigen pensioen, uitke ring van rentezegels, of welke andere vorm van inkomen, al worden er voor zieningen getroffen, die moeten voorko men, dat iemand, die met werken 60.- verdient, op 65-jarige leeftijd als pen sioen b.v. 42.- (70 °/o) ontvangt, plus 26.(als het dus een echtpaar geldt), zodat hij 8.meer zou verdienen dan toen hij werkte. Dit staatspensioen zal zevenhonderd mil lioen gulden per jaar kosten. Daarmee zullen de kosten voor sociale zekerheid tweemaal zo hoog zijn als die van de defensie. Met revolutionnaire snelheid zijn de verbeteringen in de jaatste ja- r°n gekomen, al blijven er natuurlijk altijd wensen.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1