Geheime vergadering van 2 uur voor de benoeming van een Schoolhoofd. WITTE POMPEN W. A. Butzeiaar De Raad van Soest bijeen. „Ons Belang" heeft moeilijkheden met water. KAPPER J. LENSSEN MAKELAAR-TAXATEUR Doof dat zuurbranden op Uw maag met 'n paar Rennies. DE NIEUWE EISEN, Autorijschool D. ENGEL TWEEDE BLAD STERK - SIERLIJK SPORTIEF TRIUMPH SPORTRIJWIELEN SOEST. r "N Rookt U veel De Gemeenteraad van Soest heeft Dins dagavond vergaderd onder voorzitter schap van de Burgemeester, die opende met gebed en meedeelde, dat Mevrouw Polet (P.v.d.A.) en de heer Van Andel (C.H.) wegens ziekte afwezig waren. 1. Ingekomen stukken: a. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende controle admini straties; Voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek van de heer W. Roest, Oude Grachtje 12, om overdracht en onder houd van een aan hem toebehorende weg, welk verzoek inmiddels aan de directeur van Gemeentewerken is ge zonden om advies. Voorgesteld wordt dit verzoek in handen van B. en W. te stellen om prae-advies. Aldus besloten. lc. Schrijven van de heer P. C. Pieren te Soesterberg met betrekking tot de woningstichting „Ons Belang". De heer PIEREN (P.v.d.A.) wordt door de Burgemeester in de gelegenheid ge steld het schrijven zelf voor te lezen. Er is ontevredenheid bij de bewoners van de huizen van de Stichting „Ons Be lang" over het beleid van het bestuur van de stichting, daar de waterleiding- tarieven met 133 °/o verhoogd zijn. Het betreft hier 78 woningen, die samen 10.000 M3. water zouden gebruiken, het geen neerkomt op 120 M3. per woning per jaar. De gemiddelde gezinssterkte is 4 a 5 personen, zodat dit quantum veel te hoog is. De heer Pieren is dan ook van mening, dat er een lek in de on dergrondse leiding moet zijn, welke nog niet geconstateerd is, daar het water di rect de grond inzakt. Deze leiding ligt al 35 jaar en had na 20 jaar al gecon troleerd moeten worden. Aangenomen mag worden, dat de leiding poreus ge worden is, zodat veel water verloren gaat, vóór het de huizen bereikt. Aanvankelijk was 1.50 voor water in de huurprijs begrepen. De bewoners gin gen hiermede accoord en het bestuur blijkbaar ook, want het was allang zo en er is nooit bezwaar gemaakt. Nu ver hoogt het bestuur dit bedrag- ineens met 2.en 2.30 voor bewoners met een vijver. Op andere plaatsen betaalt men gemiddeld voor 4 personen 20.- a 25.- per jaar, maar bij „Ons Belang" 42. En dit, terwijl er geen douches of baden zijn. Spr. acht het gewenst, dat eerst het zui vere gebruik vastgesteld wordt, waarna pas bekeken kan worden, wat nu eigen lijk betaald moet worden. Dit kan door het aanbrengen van een watermeter in iedere woning. Dan zal ook blijken, dat men niet aan 120 M3. komt, maar veel lager. Thans is het echter zo, dat de be woners extra royaal met water zouden moeten omspringen, om toch iets voor hun geld te krijgen. Spr. meent te weten, dat de drinkwater voorziening in Nederland precair is en dat er veel water verkwist wordt. Dwingt men de bewoners van de 78 wo ningen van „Ons Belang" ook tot ver kwisting door deze absurde en ontoe laatbare verhoging, dan kan dit alleen maar schadelijk zijn. Het bestuur van „Ons Belang" dreigt het water af te sluiten, indien niet betaald wordt. Dit is niet correct en de bewo ners zijn niet bang voor dit dreigement. Wil het Bestuur van „Ons Belang" door middel van deze verhogingen misschien komen tot een reservefonds, waaruit geld geput kan worden voor het aan brengen der meters waaraan zo drin gend behoefte is Spr. verzoekt het college een onderzoek in te stellen en vergelijkingen te maken met andere woningcomplexen, teneinde verkwisting te beperken. Dit is een zaak van de overheid en het is een nationaal belang, al lijkt dit een particuliere aan gelegenheid. Spr. ziet gaarne, dat het college van B. en W. handelt in het belang van de Volksgezondheid. Wethouder VAN DE AREND meent, dat het schrijven te kort ter kennisna me ligt, om een volledig antwoord te kunnen geven. Dit eist rustige studie van de situatie en van de grieven. In het algemeen kan echter gezegd worden, dat dit geen zaak voor de gemeenteraad 8TEENHOFFSTR. 63 - TEL. 2842 1 Wij geven U een goede waarborg, 1 Voor een goede en secure haarzorg j is, maar een kwestie, welke „Ons Be lang" en de waterleidingmaatschappij aangaat. Het oude contract leverde verlies op, daar 1.50 per maand te weinig was. Vandaar de verhoging. Spr. vindt de 120 M3. per gezin eveneens zeer veel, daar dit over het algemeen 50-60 M3. be draagt. Het nieuwe contract brengt het tarief op 42.- per jaar. Dit contract bestaat tussen „Ons Belang" en de Waterlei dingmaatschappij en „Ons Belang" ver haalt dit op de bewoners, hetgeen nor maal is. Spr. acht het raadzaam, dat het be stuur van „Ons Belang" overleg pleegt met de waterleiding. Controle van het verbruik per gezin zal heel moeilijk zijn, daar er maar 8 aansluitingen zijn. Het aanbrengen van een meter voor ieder gezin wordt een kostbare geschie denis, daar dit op 120.per meter komt. Dit zal dus niet zo gauw gebeu ren. Dat de één verhoudingsgewijs meer be taalt dan de ander, is niet te voorko men. Spr. meent opnieuw, dat dit een aangelegenheid is, waar de gemeente buiten staat. De heer PIEREN betreurt, dat hij het niet eens kan zijn met de wethouder en vindt het onjuist, dat de bewoners de dupe moeten worden, wanneer het bestuur een ongunstig contract af sluit. Daarom is dit ook een zaak voor de overheid. Aan deze ongewenste toe stand moet een eind komen en het ondergrondse lek moet hersteld wor den. Spr. acht het onjuist, dat niet kan worden nagegaan wie veel en wie weinig water gebruikt. Mogelijk kan het gemeentebestuur bemiddelen en bewerkstelligen, dat de verhoging op geschort wordt, tot bekend is, wat ieder gebruikt, en het zou gewenst zijn, dat een bespreking met het bestuur van „Ons Belang" gehouden wordt. Wethouder VAN DE AREND meent, dat het gemeentebestuur bemiddelend kan optreden, maar niet, omdat het tot de taak van de gemeente behoort, dit te regelen. Het ondergrondse lek is een aangelegenheid tussen het be stuur van „Ons Belang" en de water leiding. De heer PIEREN gelooft, dat men al een stuk verder zou zijn, wanneer de ge meente een onderzoek zou instellen naar verbruik en tarieven in andere wo ningcomplexen - en ook in andere ge meenten. De BURGEMEESTER concludeert, dat er dus twee grieven zijn. Ten eerste acht men de verhoging van 133 °/o onjuist en in de tweede plaats heeft men er bezwaar tegen, dat men het eigen ver bruik niet kan controleren. Het laatste bezwaar kan echter niet van zo groot belang zijn, daar hierover vroeger nooit gesproken is. Voorheen was iedereen hierover tevreden, nu ineens niet, om dat er een verhoging gekomen is. Het is bij alle Soester woningcomplexen zo, dat het niet te controleren is. Spr. acht het nodig, dat er bij het be stuur van „Ons Belang" aangedrongen wordt op onderzoek naar lekken, die er beslist zullen zijn. Dan kan vastge steld worden, wat werkelijk verbruikt wordt, waarna een nieuw contract ge maakt kan worden. Ook kan dan beke ken worden of er meters nodig zijn. Zo nodig wil de gemeente bemiddelen. 2. Voorstellen tot beschikbaarstelling van credieten voor: a. Verbreding van de rijweg Beuken- laan-Nieuweweg. B. en W. stellen de raad voor de Beu kenlaan en Nieuweweg te verbreden en vragen hiervoor een crediet van ruim een ton. De breedte zal van 6 M. op 7Vi M. gebracht worden. Rijwielpaden zullen er voorlopig niet komen, maar de fietsers zijn met de verbreding ook gebaat. Conform besloten. b. Het aanbrengen van een koudasfalt- dek op de Stadhouderslaan, met aan leg van een gefundeerd rijwielpad. B. en W. stellen voor .een crediet te verlenen voor de verbetering van de Stadhouderslaan. Er is een bedrag van 68.700.nodig voor het aanbrengen van een asfaltdek en het leggen van 'n gefundeerd rijwielpad. Conform besloten. 3. Verzoeken inzake verbetering van wegen van: a, W. H. Smits, Plasweg 42, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. De heer ORANJE (V.V.D.) merkt op, dat het tot voldoening stemt, dat uit het rapport van de directeur van Ge meentewerken blijkt, dat deze weg in derdaad verbetering behoeft. Spr. ves tigt gaarne de aandacht op andere we gen, die eveneens onderhanden geno men moeten worden. Dit vragen doet spr. slechts aarzelend, omdat er zo veel gedaan moet worden. b. J. Kijlstra c.s., bewoners van de Oude Tempellaan te Soesterberg, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. De heer CLEMENS (K.V.P.) deelt mede, dat er een hoofdofficier bij hem thuis geweest is, die geklaagd heeft over het materiaal, dat gebruikt is bij het dich ten van kuilen in de Oude Tempellaan. Dit zou met sintels gebeuren, maar spr. vraagt toestemming aan de raad en B. en W. te mogen laten zien, wat in werkelijkheid gebruikt is en toont een doos, waarin glas en ijzer, vergaard op de Oude Tempellaan. Wethouders VAN ZADELHOFF (K.V.P.) vraagt of de heer Clemens zeker weet, dat dit door Gemeentewerken daar aan gebracht is en de heer Clemens meent, dat dit het geval moet zijn, omdat men moeilijk kan aannemen, dat philantro- pen zich ontfermden over de kuilen in de weg en die hebben gedicht. Spr. wijst er op, dat aangenomen mag wor den, dat een hoofdofficier niet liegt. Er zal een onderzoek ingesteld worden, daar het getoonde materiaal zeer scha delijk is voor de banden. Ten aanzien van de verbetering van de Oude Tem pellaan wordt conform besloten. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend crediet voor verbreding van de spoorwegovergang Soestduinen. B. en W. stellen de raad voor een aan vullend crediet te verlenen van 3125.- ten behoeve van de verbreding van de Spoorwegovergang in Soestduinen, wel ke wat meer gekost heeft dan verwacht was. Conform besloten. 5. Voorstel tot opzegging per 1 Januari 1956 van de met de provincie Utrecht gesloten overeenkomst inzake bijdrage van de gemeente Soest in de kosten van onderhoud en toezicht van de Eem en de daarbij behorende werken. B. en W. zijn van oordeel, dat Soest weinig belang heeft bij de bevaarbaar heid van de Eem, omdat er practisch geen lossingen meer plaats hebben, zo dat de overeenkomst met de provincie VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop huizen. Utrecht, welke de Gemeente Soest verplicht bij te dragen in de onder houdskosten van de Eem, opgezegd zal worden, wanneer de raad het voor stel van B. en W. aanneemt. Conform besloten. 6. Voorstel tot benoeming van een hoofd der Openbare School aan de Beetzlaan. De BURGEMEESTER meent te weten, dat verschillende raadsleden hierover het een en ander te zeggen hebben. Dr ORANJE (V.V.D.), „Inderdaad". Van 8 uur tot 10 voor 10 wordt over de benoeming van een schoolhoofd der openbare school aan de Beetzlaan in geheime zitting gesproken, waarna de openbare zitting voortgezet wordt, met een motie, ondertekend door de heren Oranje en Van Wely (V.V.D.) en voor gelezen door de heer Oranje. Deze mo tie geeft in overweging te besluiten de heer J. J. H. van Tuyl, onderwijzer aan deze school, "alsnog als - vierde op de voordracht te plaatsen, daar de on derwijscommissie zich hiermede ac coord verklaart, uitgezonderd de voor zitter-wethouder. Deze motie is ont staan uit de terzake gevoerde bespre kingen. De BURGEMEESTER merkt op, dat de voordracht samengesteld is door B. en W. in overleg met de Inspecteur van het Onderwijs en dat de verant woording voor deze voordracht tenvolle bij B. en W. berust. Het is de taak van de raad te kiezen en het is de taak van het college de voordracht samen te stellen. Wanneer de raad deze motie zou aannemen, dan zou hij zich daarmee op de stoel van B. en W. zetten en dit is staatsrechtelijk on aanvaardbaar. Spr. ontraadt dan ook het aannemen van de motie, daar in dat geval de gang van zaken onjuist en onaanvaardbaar zou zijn. De heer ORANJE meent, dat het niet ontoelaatbaar, of onaanvaardbaar zou zijn en acht het staatsrechtelijk niet onjuist. B. en W. hebben het nodig geacht een commissie van bijstand te benoemen, welke spr. als een extract uit de raad zou willen aanduiden. Deze 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. commissie heeft tot taak het college bij te staan en het college geeft toe behoefte te hebben aan een dergelijke commissie. De leden van deze com missie zijn de vertrouwenslieden van de raad en een uitspraak van deze commissie is eveneens een extract uit de raad. Deze commissie acht het wen selijk, dat de heer Van Tuyl als vierde geplaatst wordt, hetgeen de samenwer king tussen raad en gemeente en de goede verstandhouding ten goede zou komen. Het college behoeft hiermede haar standpunt niet te wijzigen, daar uit de voordracht toch duidelijk de keuze van het college blijkt. De BURGEMEESTER meent, dat de heer Oranje het ook staatsrechtelijk ontoelaatbaar acht, maar de motie wenst, omdat de onderwijscommissie ten gunste van het plaatsen van een vierde op de voordracht besloten heeft. Dan zou de onderwijscommissie de taak van B. en W. overnemen. Dit is ontoelaatbaar. De onderwijscom missie kan evenmin op de stoel van B. en W. gaan zitten als de raad. De heer R. HILHORST (K.V.P.) is het eens met de voorzitter, maar hij be treurt de samenstelling van de voor dracht, zoals die thans is. De heer SCHAAFSMA (A.R.) geeft ui ting aan zijn ongenoegen over de gang van zaken, zoals deze zich thans in Soest voordoet. De onderwijzer voldoet uitstekend, hetgeen onder meer blijkt uit de 135 handtekeningen voor hem geplaatst. De meerderheid van de ouders wenst de heer Van Tuyl als hoofd en om staatsrechtelijke redenen is het niet mogelijk het hoofd te kiezen, dat de ouders voor hun kinderen wensen. Spr. is dankbaar, dat er ook nog andere onderwijssystemen in Nederland zijn, waarbij men deze moeilijkheden niet kent. De vraag rijst, of wij inderdaad in een democratische tijd leven. Deze gang van zaken is strijdig met de wer kelijkheid van het leven. De invloed van de ouders wordt totaal uitgescha keld. Spr. vraagt zich af waar dat heen moet en betreurt het ten zeerste. Met lof voor de wijze, waarop de Burge meester het standpunt van het college - formeel gezien - verdedigt, schaart de heer Schaafsma zich achter de heer Oranje. De motie komt hierna in stemming en wordt verworpen. 9 stemmen waren tegen (P.v.d.A.) en (K.V.P.) (uitgezon derd de heer Clemens) en 8 stemmen voor. Hierna volgt de stemming voor de be noeming van de opvolger van de heer A. den Boer, het huidige hoofd van de openbare lagere school aan de Beetz laan Met 9 stemmen werd de heer Overhof, thans hoofd van de openbare lagere school te Vreeland, benoemd. 7 stemmen waren blanco en 1 ongeldig. De heer ORANJE meent uit artikel 36 van het reglement van orde te mogen opmaken, dat de uitslag van de stem ming niet juist is, maar de Burgemees ter toont aan, dat dit volgens arti kel 57 van de gemeentewet wel het geval is, al blijkt, dat de twee artikelen met elkaar in strijd zijn. 7. Voorstel toekenning van vergoedingen ingevolge artikel 13 der Lager Onder wijswet 1920. Conform besloten. 8. Voorstel tot aankoop van grond voor de uitvoering van het plan „Van Len- neplaan" van de heer G. A. Hagen. Ten behoeve van het uitbreidingsplan „Van Lenneplaan" wordt voor 1610.- een perceel tuingrond door de gemeen te aangekocht, dat gelegen is aan de Henr. Blaeckweg. Conform besloten. 9. Voorstel tot verkoop van grond voor stichting van een 50 kV schakelstation aan de N.V. provinciale Utrechtse Elec- triciteits-Maatschappij te Utrecht. Dit punt is van de agenda afgevoerd. 10. Voorstellen tot ontbinding van de pacht bestaande tussen: a. de gemeente en de heer N. van Dijk; b. de gemeente en de heer T. Schimmel. Twee pachtovereenkomsten zullen ont- bonden worden in verband met indus trievestiging, wegaanleg en school- en woningbouw in onze gemeente. Er zal 6000.en 2400.als vergoeding aan de pachters betaald worden. De heer ORANJE (V.V.D.) acht het niet uitgesloten, dat het toekennen van ruim 6000 gulden als vergoeding voor be drijfsschade aan de heer Van Dijk wel eens tot conflicten met de Belasting dienst zou kunnen leiden, maar de heer A. P. HILHORST (K.V.P.) laat duidelijk uitkomen, dat dit niet het geval is en dat de 2400.voor de heer Schimmel veel te laag is. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) acht de interruptie van de heer Oranje niet op z'n plaats, en wijst de heer Hilhorst er op, dat deheer Schimmel zelf dit bedrag goedkeurt. Mevr. LANDWEER-DE VISSER (C.H.) begrijpt niet, waarom de heer Hilhorst eerst thans hierover begint te fulmi neren. Conform het voorstel wordt besloten. 11. Voorstel tot het instellen van een gerechtelijke procedure tot onteigening van grond voor woningbouw in Soes terberg. Men heeft de Gemeente een millioen gulden als lening aangeboden, voor de duur van 40 jaar en B. en W. stellen de raad voor dit bedrag te accepteren. Conform het voorstel wordt besloten. 12. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. Conform het voorstel wordt besloten. 13. Voorstel tot aankoop van drie te Soesterberg ter onteigening aangewezen percelen grond. Conform het voorstel wordt besloten. 14. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen nabij de Verlengde Schoolweg te Soesterberg, van Th. H. de Goede en B. P. de Goede. Conform het voorstel wordt besloten. die per 1 Mei a.s. voor de candidaten van kracht worden, worden nu reeds geïnstrueerd door NIEUWEWEG 97 - TEL. 2543 15. Voorstel tot deelneming in de kosten van stichting van een transformator- station t.b.v. het industrieterrein ,,'t Hart". Het industrieterrein op 't Hart krijgt een nieuw transformatorstation en B. en W. stellen de raad voor door de gemeen te 12.630.te laten betalen voor het risico van de ongedekte stichtingskosten van dit station. Te vestigen nieuwe be drijven zullen dit bedrag later aan de gemeente moeten restitueren. Conform het voorstel wordt besloten. 16. Voorstel tot verkoop van industrie terrein, gelegen nabij de Dorresteinweg VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 22 APRIL 1955. PHOENIX - SOLEX Maak Uw keus uit de enorme collectie STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 aan J. J. Abbel. Conform het voorstel wordt besloten. De VOORZITTER doet hierna nog de mededeling, dat een herziening van het uitbfeidingsplan in onderdelen voor het industrieterrein, gelegen nabij 't Hart, vastgesteld bij raadsbesluit van 11 Sep tember 1951, gewijzigd dd. 30-7-'52, zal worden voorbereid. Ook doet de VOORZITTER nog het voorstel aan de raad accoord te gaan met het voorstel van B. en W. het rioleringswerk in de Van Weedestraat onderhands aan te besteden aan de firma Aarnouts te Nijmegen, daar ge noemde firma thans in de Burg. Grothe- straat werkt en voor het object te Soesterberg te weinig tijd heeft. De firma Aarnouts gaat ermee accoord, dat de firma Hendriks te Soest dit werk uitvoert voor dezelfde prijs. In ruil krijgt de firma Aarnouts dan het rioleringswerk in de Van Weedestraat, terwijl de werkzaamheden in Soester berg niet behoeven te stagneren. Conform het voorstel wordt besloten. De vergadering wordt hierna gesloten, zonder dat men aan de rondvraag is toegekomen. DODELIJK ONGEVAL. De heer S. de Z. uit Soestdijk reed, in de nacht van Dinsdag op Woensdag, om streeks 1 uur, op de Stadhouderslaan in de richting Baarn. Hij passeerde oo zijn motor een personenauto, ging naar de rechterkant van de weg, maar is op onverklaarbare wijze weer op de linker weghelft terechtgekomen, waarna hij de trottoirband en daarna een boom raak te. Het linker been werd verbrijzeld en met een schedelbasisfractuur is het slachtoffer in zorgwekkende toestand naar „De Lichtenberg" vervoerd, alwaar De Z. aan de bekomen verwondingen is overleden Dokter Stroband verleende de eerste hulp. LAPLAND. Mej. S. Kohier spreekt op Woensdag 27 April a.s. in de Heeskapel over Lapland en Donderdag 28 April in „Lindenhof". GEMEENSCHAPSZIN. Voor de begrafenis vaii de oudste be woonster van het woonwagenkamp in Soest was zeer veel belangstelling. De weg, die naar het woonwagenkamp leidt is echter zeer slecht en voor een lijkstoet practisch onbegaanbaar, zodat een 40-tal bewoners van het kamp een dag voor de begrafenis zeer hard ge werkt hebben om de weg begaanbaar te maken. Met wat gebrekkig gereedschap en de ten dienste staande auto's werd de vrij lange weg keurig in orde gemaakt en men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat dit in één dag gebeurde. Misschien te veel Gebruik dan af en toe King Pepermunt om U fris en monter te houden. King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. A.s. Zondag wordt de dienst waargeno men door de doktoren H. G. Rupert, B. Grothestraat 49, tel. 2388 en P. Donker, Middelwijkstraat 34, tel. 2815. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat 46. BILJARTEN. Vier dagen wordt er gespeeld om de hoofdklasse libre, district Eemland en de heren C. Claassen en C. v. d. Burg (Viersprong) zijn de Soester deelnemers, die het moeten opnemen tegen D. ten Hove (Vergulde Wagen), P. de Jong (Ons Genoegen) en J. de Vries (Ons Genoe gen). Er wordt gespeeld in café De Viersprong en na de eerste avond stond onze plaatsgenoot C. Claassen aan de leiding. De eerste partij werd gespeeld door J. de Vries en P. de Jong (clubgenoten) en beide spelers bleken aan elkaar ge waagd, maar tenslotte won De Jong (250-30-4,90). De Vries speelde 197-40- 2,86. Van de Burg en Claassen, belden van De Viersprong, speelden gelijk op in 'n interessante wedstrijd. Met een serie van 68 nam v. d. Burg een voorsprong, maar tenslotte werd Claassen winnaar (250-36-9,61) v. d. Burg (244-68-9,38). Van de Burg won glansrijk van De Jong (250-36-12,50 en 150-37-5,45) en Ten Hoeve (250-32-8,62) versloeg De Vries (180-54-6,20). De stand na de eerste avond was 1 .Claassen (1 gesp., 2 punten). 2. Ten Hoeve (1-2). 3. De Jong (2-2). 4. v. d Burg (2-2). 5. De Vries (2-0).

Soester Courant | 1955 | | pagina 5