DEUX-PIECES Wi J. HOPPENBROUWERS Knap óp die kale schutting met f97.50 - f75- - f62.50 WRIGLEY BEZOEK AAN HET NIEUWE SCHOOLHOOFD. BONNETERIE VAN WEEDESTR AA T 44 Naast de Apotheek MENINGEN VAN ONZE LEZERS. VRAGENDIENST. KAuW SOEST. KAPITEIN FANTOME. In het landelijke Vreeland, waar het goed toeven is op een zonnige namid dag en waar de rust heerst, die bij de statige oude Vecht hoort, zocht ik naar het gebouw, waarin de heer L. Over- hoff thans nog schoolhoofd is. In dat gebouw woont hij ook met z'n vrouw en vijf dochters en tevens is er het Ge meentehuis in gevestigd. De ruil, die tot stand zal komen, nu de heer Overhoff tot opvolger van de heer Den Boer benoemd is, zal beslist niet tegenvallen, wanneer de schoolge bouwen bekeken worden. In de Beetz- laan een ruim gebouw met 6 klassen, in Vreeland een school, zoals door Dik Trom bezocht moet zijn. Oud, klein, on aanzienlijk. De heer Overhoff was een bijzonder prettige gastheer voor de man, die zo maar binnen kwam vallen en die een half uur later in de klas stond, bestemd voor het vijfde, zesde, zevende en acht ste leerjaar. De kinderen keken even vreemd, maar al gauw waren ze ijverig bezig met het „Belangstellingscentrum". Ieder werkte aan een schrift, dat han delt over de Bezetting en Bevrijding en aan de hand van boekjes, waarin gege vens stonden, mocht ieder z'n schrift naar eigen opvatting inrichten. Tussen de eigen tekst door kwamen tekeningen, plaatjes en andere versierselen en ter wijl ik met de heer Overhoff praatte ging het werk rustig door. Af en toe gin gen een paar kinderen in conferentie om de zaak eens te bepraten, maar het werk bleef de belangstelling houden. „Geen cadaverdiscipline", zei de heer Overhoff. „Star klassikaal onderwijs remt de activiteit en dat moet helemaal niet. Laat de kinderen vrij en ze zullen met eigen initiatief werken. Ik tracht me altijd te verplaatsen in de kinderlijke gedachtensfeer en ik vind dan ook, dat begrip voor het kind primair is bij het onderwijs." EXCLUSIEVE COLLECTIE Katoenen Dames onderjurken Cloque Dames-Onderjurken 9.35 met Broderie 10.95 VAN WEEDESTR. 52 - TEL. 2263 Een ouderwetse onderwijzer, het type schoolmeester, zou zijn ogen uitwrijven, wanneer hij hier binnen kwam, maar bij nader onderzoek zou hem blijken, dat hier orde heerste, zonder dat de kin deren gedrild werden of voortdurend verboden. Sport is een hobby van de heer Over hoff en het spijt hem dan ook geducht, dat er al in een half jaar geen gymna stiek aan z'n leerlingen gegeven kan worden, omdat er geen zaal is. Maar ge lukkig kan er wel gezongen worden en ook dit is een vak, dat de bijzondere voorkeur van het nieuwe Soester school hoofd heeft. Toekomstige heldentenoren onder de Soester jeugd kunnen dus straks aan hun trek komen, al is dat vak thans op de Beetzlaan ook in uitsteken de handen. De heer Overhoff werd geboren in Zwol le 27 Januari 1914. Hij bezocht de Lage re school, de H.B.S. en de Normaal school. Daarna was hij in Amersfoort 6 jaar kwekeling met acte voor 15. per maand. Een vorstelijk salaris Ik heb wel andere betrekkingen kunnen krijgen, maar ik geloof, dat ik een gebo ren onderwijzer ben, en ik herinner me niet, dat ik ooit iets anders wou wor den". In 1939 ging de Overhoff als onderwijzer naar de Comeniusschool in Naarden en in 1947 als hoofd van een tweemans- school naar Vreeland. Thans is dit een driemansschool. Om half drie gingen we naar het voet balveld, dat vlak bij de school ligt. De warme zon misleidde me en ik dacht, dat ik 17 was. Spontaan bood ik de jeugd aan, mee te spelen in het zwakste elftal, waarbij ik ze dus maar in de waan liet, dat mijn deelname een ver sterking zou zijn. De heer Overhoff overschatte me blijkbaar ook, zodat hij zijn talenten ter beschikking van de te genpartij stelde. Als oud-speler van het Zwolse P.E.C. zou hij heus nog wel wat kunnen laten zien. De wedstrijd begon en ik had veel te stellen met een ellenlange dertienjarige, die de landelijke klompendracht prefe reerde boven schoenen. De heer Over hoff kreeg een extra bewaking van eni ge knaapjes, die net zo goed van z'n ei gen partij konden zijn, want er was geen touw aan vast te knopen en na een half uur wisten we nog steeds niet wie bij wie hoorde. Dat belette de heer Overhoff niet bij tijd en wijlen technische staaltjes van hoge klasse te demonstreren, al moet het me van het hart, dat S.E.C. weinig moeite zal doen om het nieuwe school hoofd in de voorhoede te krijgen, want zo best was het nu ook weer niet. Uw verslaggever bracht er echter nog veel minder van terecht, al zal nog lang ge sproken worden over dat oerharde schot tegen de lat. De uitslag was 3-3. Na-hijgend dronken we thee, die Mevr. Overhoff ons van harte gunde, omdat we ons zo uitgesloofd hadden. Twee handdrukken als afscheid en ik ging weer naar Soest, met de overtui ging, dat twee prettige mensen straks in de Beetzlaan komen wonen, die 't best met de Soester lieverdjes zullen kunnen vinden. g'.ü!®:! IS DIT DE JUISTE WEG Heeft U soms kind'ren in Australië, In Canada, of waar dan ook Voelt U 't gemis nog alle dagen En zit het afscheid U nog hoog Welnu, wij krijgen buitenlanders Voor wat die kind'ren moesten doen; De knappe vaklui gaan de laan uit,, Wij doen 't met halfwas voor 't fatsoen. Wij leren alles aan die knapen, Dat kost enorm; wie moppert daar? Maar 'k zou ze ook nog willen geven Een emigratie-ambtenaar. Die leert hen dan meteen wat Engels, En als ze dan ook vaklui zijn Brengt de Sibajak (met subsidie) Hen over de demarcatielijn. Als men beloonde naar prestatie, Verminderde de berg papier Waar allen nu de hals op breken, Dan bleven onze vaklui hier. Mevrouw M. VOGELLEED. Ze hadden tezamen hun nestje gebouwd, Een kunstwerk van takjes en twijgjes, Het lag verscholen tussen het groen, Zo warm en beschut voor regen en wind; Ze dachten niet aan een mensenkind. En toen, op een stralende lentedag, In 't nestje twee eitjes lagen, Steeg 't vogelpaar jubelend naar omhoog, Zongen hun lied in de zon en de wind; Ze dachten niet aan een mensenkind. Zo ruw werd de vogelidylle verstoord, Het nestje verscheurd, de eitjes vertrapt; Stil op een tak zat het vogelpaar. Zachtjes en klagelijk huilde de wind Over dat wrede mensenkind. L. J. de Schmidt- v. d. Bliek. Soestdijk, 13 April 1955. Redactie Soester Courant, Soestdijk. Geachte Redactie, „Een leek" schreef in de Soester van 8 April, onder de titel „De Beschermde Kunst", een gedichtje, waarin de he dendaagse kunst wordt gehekeld; de 17de eeuwse kunstenaars zouden (aldus die leek) onze kunst barbaars hebben gevonden. Door de moderne kunst in een slecht daglicht te stellen is echter niets en niemand gediend. Ik zou nu de wel willende Soestenaar het volgende wil len voorzetten. In vroeger eeuwen maakte men, uit kunstzinnig oogpunt bezien, vast wel evenveel wanproducten als vandaag aan de dag. Over die mislukkingen wordt echter niet meer gerept; molm en mot ontfermden zich erover. Een beperkt aantal „waardigen" bleef voor het nageslacht bewaard en genietbaar. Maar van moderne kunst is nog haast niets vergaan; naast prachtig koren is er ook nog al het kaf, dat op bewon dering aanspraak meent te moeten ma ken. Verschil tussen oud en nieuw is, dat het oude veel sterker aan tradities was gebonden, terwijl de moderne kunst veel meer „zoekend", meer experimen teel is. Het oude is steeds gereed voor onmiddellijke consumptie, je bent er als vanzelf mee vertrouwd. De moderne kunst struikelt vaak over het vooroordeel der massa; vraagt enige moeite, wat geestelijke arbeid van de waarnemer. Aan het moderne moet men zich willen en kunnen aanpassen, er is een aekere bereidheid voor nodig. De moderne tijd is erg ingewikkeld en onoverzichtelijk; met de kunst, kind van de tijd, is het net zo gesteld. Wie te gemakzuchtig is zelf te zoeken en een keuze te maken werkt indirect mee aan een culturele ondergang. Hadden echter de 17de eeuwse kunste naars in de toekomst kunnen schouwen, ze zouden de 20ste eeuwers in menig opzicht hebben benijd om de vrijheid van meningsuiting, benijd om het enorm aantal mogelijkheden, benijd omdat het voor de kunstenaar zo onontbeerlijke experiment in steeds grotere kringen wordt geduld of gewaardeerd. De ouden moesten werken in de sfeer van gezapigheid der welgestelden, van gerief en pronkzucht, waar de geneug ten des levens schijnbaar zonder in spanning genoten konden worden. Voor de moderne geest is dit een geforceer de, onverdraagzame eentonigheid. De Gouden-Eeuwse kunstenaar had zich te onderwerpen aan de burgerlijke eisen van zijn opdrachtgever, zoals dit thans nog het geval schijnt te zijn achter het IJzeren Gordijn. Onze moderne kunstenaar echter mag zijn strijdvaardigheid tonen wanneer het gaat om voor hem heilige opvattin gen; hij mag al het licht wat in hem brandt laten schijnen; voor hem be staat geen verboden gebied. Hij mag de protsige platburgerlijkheid aan de kaak stellen, zijn persoonlijke visie geven op de tragiek van het leven, uiting geven aan zijn vreugde over het verhevene of ontroerende. En het groot ste voorrecht van deze tijd is, dat hij het eerlijk mag doen, naar eigen inner lijke overtuiging. Terwille van onze kostelijke culturele mogelijkheden (voor de bescherming waarvan zoveel dure straaljagers da gelijks over onze hoofden gieren), ter- wille van dit nooit genoeg te waarderen voorrecht mogen wij, ieder persoonlijk voor zich, heus wel iets bijdragen tot haar instandhouding en ontwikkeling. Kunstbegrip en kunstwaardering zijn innig verbonden met alles wat het le ven waard maakt om geleefd te worden. Werkelijk, 't loont de moeite zich hier in te verdiepen. SEBO DETMERS. Wesing en de heer Van Wely. De voorzitter richtte nog een speciaal woord van dank tot de architect van het schoolgebouw, de heer Dorlas, voor zijn scheppend werk en tot de heer Wijnands voor de degelijke uitvoering ervan. Prachtige bloemstukken en tal van pas sende cadeaux werden aangeboden. Daarna was er gelegenheid het schoolge bouw te bezichtigen dat o.m. bestaat uit een drietal ruime lokalen, waar licht en lucht vrijelijk kunnen toetreden en die zijn voorzien van een modern interieur en de nieuwste speel- en leermiddelen. Abonné J. H. Mijn nicht heeft een zit- slaapkamer verhuurd met gebruik van keuken en schuur. Dit is zonder urgentie- verklaring of huisvestingsbureau gegaan. Volgens het huisvestingsbureau is zij niet verplicht iets te verhuren. Mag zij deze vertrekken zonder meer doen ontruimen? Antwoord Ja, dat wel, maar als de in woning niet vertrekt, zult U een vonnis moeten zien te krijgen van de kanton rechter, als het tenminste een echtpaar betreft. Hiervoor moet U een kantonge rechtsdeurwaarder in de arm nemen. Af staan van woonruimte zonder vergun ning van het huisvestingsbureau is ver boden. Mondelinge adviezen worden niet gegeven. G. G. Hoeveel bedraagt de afstand Soest (gemeentehuis) via Leusden, Wou denberg, Scherpenzeel, De Klomp naar Ede (centrum) Antwoord De afstand zal ongeveer 35,1 heerlijk - verfrissend zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust DE NIEUWE CHR. KLEUTERSCHOOL ONDER GROTE BELANGSTELLING GEOPEND. Onder grote belangstelling had Zater dagmiddag in de Generaal Spoorstraat de officiële opening van de nieuwe Christelijke Kleuterschool „Prinses Ma rijke" plaats. De voorzitter, de heer A. H. Seisveld, sprak een woord van welkom tot alle aanwezigen; in de eerste plaats tot Baronesse Bentinck en de Burgemees ter, voorts tot ds Poot, ds Kansil, Pastoor Welsing, de heer Luyf, wethou der De Haan, de raadsleden Clemens, Pieren, Schaafsma en v. Wely en tal van afgevaardigden van kerkelijke en andere instanties. Spreker gaf een korte schets van de geschiedenis der school, sinds de oprich ting bijna zeven jaar geleden, van de grote moeilijkheden die moesten over wonnen worden en van het pioniers werk van Mevr. Bentinck, dapper bij gestaan door Mevr. v. Boeyen, Mevr. Blom en meerdere dames. Er moest een nieuwe school komen, daar Nellystein zou worden afgebroken. Mede ook door de volle medewerking van het ge meentebestuur kwam de nieuwe school tot stand. Met groot genoegen gaf daarna de Bur gemeester gehoor aan de uitnodiging om, middels een slag op de gong, deze nieuwe school officieel te openen. In zijn toespraak wees de Burgemeester erop, dat niettegenstaande de ontzag lijke moeilijkheden, waarvoor het bestuur zich gesteld zag, alles toch nog is meege lopen, omdat ook de ouders er achter stonden. De perspectieven voor een kleu terschool worden beter. Moge dit, aldus besloot spr., het idealisme niet doen ver flauwen en moge deze school volkomen aan haar doel beantwoorden om de kin deren die waarden mee te geven, waar het hele leven op rust. Door de voorzitter werd daarna aan Me vrouw Bentinck een foto van de eerste steenlegging aangeboden. Nog meer sprekers voerden het woord, onder wie ds. Poot, ds. Kansil, pastoor kilometer bedragen, hoewel wij niet met absolute zekerheid bekend zijn met de af standen van centrum plaats naar het centrum in een andere plaats, dat zult U zelf ook wel begrijpen. De andere door U gevraagde afstand be draagt ongeveer 22,1 k.m. Ook hiervoor geldt hetzelfde voorbehoud. X. Als men volgens voorschrift een gevonden voorwerp aangeeft bij de politie, hoe lang duurt het dan om eigenaar van dat voorwerp te worden? Antwoord: Dit duurt drie jaar, maar theoretisch kan de eigenaar van het verloren voorwerp nog gedurende een tijd van 30 jaar aanspraak erop blijven maken. J. Ik verhuur een huis en betaal de waterleiding van dat pand, behou dens het extra verbruik. Nu zijn de tarieven van het waterleidingbedrijf verhoogd. Moet ik die verhoging beta len of is die voor rekening van de huurder? Antwoord: De grotere kosten alsmede de prijs der verhoging komen voor re kening van de huurder. Abonné. Heeft iemand, die als burger bij de militaire macht werkzaam is, als soldaat ook recht op doorbetaling van zijn salaris dat hij als burger ge noot. Antwoord: Het ligt er aan, of hij voor zijn nummer in dienst moet, of dat hij overgaat in beroepsdienst. In het eerste geval ontvangt hij dan de eerste tijd alleen gewoon soldij en pas later vindt dan (aangenomen, dat hij in rijksdienst was) suppletie plaats tot zijn oorspron kelijk salarispeil. In het tweede geval krijgt hij natuurlijk alleen salaris vol gens zijn rang als beroepsmilitair. H. S. Een weduwnaar met twee kin deren hertrouwde. Uit zijn tweede hu welijk werd nog een kind geboren. Als nu deze man overlijdt, hoe geschiedt dan de verdeling van zijn erfenis? Zijn tweede huwelijk is gesloten in algehele gemeenschap. Antwoord: Door het sluiten van een tweede huwelijk in gemeenschap zou IN 11 FLEURIGE TINTEN MAT EN GLANZEND TBèT£KeNT at. W/ilbh ze lij '/VfiBV val lokke BROEDER -GEEF £>e EDELE HEER OF SLEUTELS BEWAMHe... MAR PAS OP VOOR JE kLE VEN hl c S DkSLZO- TEL BC& UCHDT JEAfi TÓE- GEWOm, fc o/V- GO£D£/yflÜ/r HAPT.'! tWEKAAD r het voor de kinderen beschikbare deel van het vermogen van deze weduwnaar verminderen. Daarom bepaalt de wet, dat een tweede echtgenote niet meer kan erven dan een gelijk deel als de kinderen, terwijl door vererving en huwelijk tezamen door haar niet meer verkregen kan worden dan 1/4 van het vermogen van de man. Het meerdere komt ten goede aan de drie kinderen voor gelijke delen. B. A. H. Mijn huiseigenaar heeft zich steeds belast met het ledigen van de beerput. Thans heeft hij mij aange zegd, dat ik daarvoor voortaan zelf moet zorgen, tenzij ik genegen ben een huurverhoging te betalen. Wat is juist? Antwoord: Het ledigen van de beerput en het betalen van huurverhoging heeft niets met elkaar te maken. Indien niet anders is overeengekomen, komt het ledigen van de beerput voor rekening van de verhuurder. Kunt U met de verhuurder niet tot overeenstemming komen, dan raden wij U aan zich te wenden tot de huuradviescommissie, want als U reeds belast bent met de huurverhogingen zoals die wettelijk zijn toegestaan, dan zou een vergoeding voor het ledigen van de beerput een verkapte verhoging kunnen betekenen en dat is niet toelaatbaar. C. B. H. Men heeft mij verteld, dat ik voor mijn „bromfiets" geen wegen belasting meer behoef te betalen in dit jaar en ik heb dit trouwens ook gelezen in de krant. Op het belastingkantoor werd mij verteld, dat ik in ieder geval nog tot September moet betalen. Wat is nu juist? Antwoord: Het antwoord, dat U op het belastingkantoor hebt ontvangen, is juist. Wel is een wet in voorberei ding om de wegenbelasting voor brom mers af te schaffen, maar zolang dit nog geen „wet" is geworden, moet er betaald worden. Abonné V. Hoe moet ik de schapen vacht van een kinderwagen schoon ma ken? Antwoord: Dit kunt U doen met mag nesia en tetra indien de vacht niet ge verfd is. Ook meel met tetra is zeer goed. Van magnesia wordt de huid stugger. In beide gevallen goed uitklop pen na de behandeling. B. te D. Hoe oud moet een alleen staande, onbemiddelde vrouw zijn om in aanmerking te komen voor uitkering krachtens de noodwet Drees? En hoe zal dit zijn als de nieuwe wet er is? Antwoord: Zij moet de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben. De nieuwe wet moet nog behandeld worden in beide Kamers en dit moeten we dus af wachten. J. S. Is het waar, dat de huurverho ging, die in Januari 1954 is ingegaan, gebruikt moet worden voor verbete ring der woning? Antwoord: Neen, dat is niet waar en dat zou ook nooit bepaald kunnen wor den, want dan zou daaruit kunnen voortvloeien, dat een huiseigenaar, die de woning wèl goed had onderhouden, geen huurverhoging zou mogen vragen. Wel is de wens uitgesproken door de regering, dat zij hoopte, dat door die huurverhogingen het onderhoud c.q. herstel der woningen zou worden ter hand genomen. Het is helemaal niet juist te veronderstellen, dat de huis eigenaar Uw huis binnenshuis ook zou moeten opknappen; als er dienaangaan de niets is overeengekomen, dan moet U daar zelf voor zorgen. Iets anders is het herstellen van iets dat vergaan is, of de gezondheid schaadt. U kunt Uw klachten dan voorleggen aan de dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Deze dienst zal dan wel onderzoeken in hoeverre de huisbaas tot vernieuwing of verbetering kan worden gedwongen. H. H. J. K. Ik heb drie broers in militaire dienst, de vierde is vrij, maar hoe gaat het nu met de vijfde en vol gende broers? Antwoord: Deze zijn ook vrij. Er behoe ven niet meer dan 3 kinderen uit een gezin op te komen. W. S. v. d. V. Wij wonen bijna 4 jaar in ons tegenwoordig huis, waarbij een stuk grond behoort van ongeveer 300 m2. Kan de eigenaar mij het ge bruik van deze grond zonder opzeg ging beletten? Antwoord: De eigenaar is slechts be voegd een wijziging in de huurvoor waarden aan te brengen, indien hij daarover in overleg treedt. Zolang hij dat niet doet, bent U volledig beschik kingsbevoegd over de grond. Het staat voorts aan U zelf of U de door hem voorgestelde regeling zult aanvaarden of niet. Voor een eigenmachtig optreden in deze is dus van zijn kant geen plaats. M. St. Ik word dit jaar 65. Mijn vrouw is 62 jaar en plakt vrijwillig 50 ct. zegels bij de Raad van Arbeid en krijgt op 65-jarige leeftijd ouder domsrente. Wordt deze rente bij een eventuele uitkering van de noodwet Drees in mindering gebracht op de uitkering van haar man? Antwoord: Zoals de regeling nu is, wordt de uitkering die Uw vrouw zal krijgen als inkomen beschouwd en komt derhalve gedeeltelijk in aanmerking voor inhouding. Hoe de regeling zal zijn bij de inwerkingtreding van de nieuwe ouderdomswet is nog niet met zekerheid te zeggen, het is mogelijk, dat deze in het geheel niet in aanmer king komt. We zullen dit moeten af wachten. Het ontwerp komt vóór Juli 1955 in de Tweede Kamer in behando- ling.

Soester Courant | 1955 | | pagina 6