Laatste aanmoediging Onze Koopvaardijvloot: een kostelijk nationaal bezit* UAMEA-GELEI r Eventjes terzijde* CLEOPATRA TON BEUKEN AUTORIJLESSEN Autorijschool D. ENGEL Wrijf Kou en Pijn Geldinzameling feestelijkheden 30 April en 5 Mei 1955. Iedereen lieeft Officiële Mededelingen. SOEST. Waarom steeds aster lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek Ruwe, schrale huid Geneest snel Denkt U aan de collecte voor de feesten op 30 April en 5 Mei Een vreemde Echtgenoot. TWEEDE BLAD VOOR ONZE DAMES Regendropj e Onrustig, gejaagd? Nederland neemt op de wereldkaart niet meer plaats in dan van een héél klein vlekje. Maar van dat kleine vlekje uit kun nen over deze kaart tal van lijnen worden getrokken, dwars door het blauw van alle oceanen en om alle werelddelen heen: de vaarroutes van Nederlandse schepen, die regelmatige bezoekers zijn in honderden havens, over de gehele wereldbol verspreid. Gemiddeld lopen elke dag 100 Nederlandse schepen een vreemde haven binnen. Het rood-wit-blauw is in de internationale scheep vaartwereld een overbekende vlag. Ons kleine landje beschikt over scheepvaartlijnen, die de gehele aarde omspannen. Wij Nederlanders mogen daar trots op zijn, zélfs de meest verstokte landrot ten onder ons, die misschien nog nooit een ander schip onder zich gevoeld hebben dan een veerpontje. Want de koopvaardij is nu juist een van die dingen, waarin een klein land als het onze groot kan zijn, en het ook inder daad is. Het is goed daaraan zo af en toe te worden herinnerd en een ge schikte gelegenheid daartoe is het gou den jubileum van de Nederlandse Ree- dersvereniging, dat heden gevierd wordt. In deze organisatie zijn alle 50 scheepvaartmaatschappijen van de gro te vaart verenigd en haar historie is die van de Nederlandse scheepvaart in de laatste halve eeuw. Grote veranderingen. Er is in de afgelopen 50 jaren veel veranderd op het gebied van de koop vaardij. Indrukwekkend is het ver schil tussen de betrekkelijk kleine mailboten van toen en de „Willem Ruys", de „Nieuw Amsterdam" en de „Oranje" van nu. In 1905 had, om een voorbeeld te noemen, het stoomschip „Goentoer" 36 dagen nodig om 147 passagiers van Rotterdam naar Tand jong Priok te brengen. De mailboot had electrische verlichting aan boord, maar dat was dan ook wel het voor naamste comfort, dat de opvarenden kon worden geboden. Nu vervoert een varend luxe-hotel als de „Willem Ruys" 950 passagiers in 21 dagen naar Indo nesië. Er zijn prachtige salons in dit schip en een bioscoopzaal en een zwem bad, terwijl airconditioning zorgt voor een behagelijke temperatuur in de comfortabele hutten. Radio en radar zijn onmisbare hulpmiddelen gewor den. Indrukwekkende gloei. Indrukwekkender nog dan alle tech nische vooruitgang is de groei van de Nederlandse vloot sedert het begin van deze eeuw. In 1905 bedroeg de totale tonnage ruim 500.000 bruto-re- gisterton, nu meet de gezamelijke Ne derlandse koopvaardijvloot 3.373.000 BRG. En in die cijfers komt de groei nog niet eens voldoende tot uitdruk king, omdat door grotere snelheden, minder dood gewicht en snellere laad- en loscapaciteit het nuttig rendement aanmerkelijk is opgevoerd. Toch heeft de Nederlandse koopvaardij in de laatste halve eeuw grote tegen spoed ondervonden. De eerste wereld oorlog 1914-1918 kostte ons 169 sche pen. In 1921 volgde een ernstige cri sis en ook de malaise in de jaren 1931- 1936 bracht de rederijen zware verlie zen toe. In de laatste oorlog werd de koopvaardijvloot bijkans gehalveerd: 439 schepen gingen verloren en 3300 opvarenden kwamen om. EEN MODERN EN STIJLVOL BED VAN „AUPING", DAT IN ELK IN TERIEUR PAST. GEHEEL NIEUWE VORMGEVING. 80 c.M. BREED ƒ45.— TEVENS VOORRADIG AUPING SPIRALEN AUPING DUBBEL DIVANBEDDEN AUPING LEDIKANTEN AUPING OPKLAPBEDDEN ENZ. ENZ. WONINGINRICHTING Soesterbergsestraat 1 Telefoon 2180 maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht Vrachtvaarders van de gehele wereld. Na elk van die tegenslagen herstelde de Nederlandse koopvaardij zich ech ter zeer snel en op het ogenblik heeft zij de wind in de zeilen en levert zij een belangrijke bijdrage aan onze na tionale welvaart. De koopvaardij zorgt voor de in- en uitvoer naar en van Nederland; zij vervult een belangrijke rol bij de doorvoer via ons land en een derde functie bezorgt haar een vooraanstaande plaats in het wereld- zeeverkeer: de z.g. cross-trades, het vervoer tussen vreemde landen. Van de ongeveer 100 geregelde Nederlandse lijndiensten doen er meer dan 40 geen Nederlandse havens aan. Zij verlenen dus uitsluitend dienstenverkeer aan „derde landen" en dat levert Neder land elk jaar een aanzienlijke devie- zenwinst op. Vooral door deze cross-trades hand haven de Nederlandse reders de al oude reputatie als „de vrachtvaarders van de gehele wereld". Onze zeevaart is krachtig en houdt stand. Maar dat betekent niet, dat er niets aan hapert. Op het gebied van vernieuwing van passagiersschepen is ons land ten ach ter. Met de enorme aanwas van de tan- kervloot zijn wij niet meegegroeid. In de naaste toekomst rijzen proble men in verband met de tijdige vervan ging van oude schepen. En de steeds ernstiger wordende gevallen van z.g. vlagdiscriminatie maatregelen van regeringen om het zeeverkeer voor de eigen rederijen te reserveren vor men een bedreiging. Er moet dus gewerkt en gewaakt wor den om onze scheepvaart, die een kos telijk nationaal bezit is, in stand te houden en te verdedigen. Niet alleen de reders zelf en de jubi lerende Reedersvereniging, die de stem van de Nederlandse koopvaardij al zo vaak met succes heeft doen horen op nationaal en internationaal scheepvaart gebied, hebben hier een taak. Van ons gehele volk mag worden gevraagd, dat het de koopvaardij steunt door het levende besef, dat scheepvaart welvaart betekent. Oók voor de landrot op zijn veerpontje Gedipl. A.N.W.B. Bonds-Instructeur. NIEUWEWEG 97 TEL. 2543 weg met QAMIPQ Komende week wordt dan de huis-aan- huis-geldinzameling gehouden. Men hoort wel eens zeggen, dat in Soest elke organisatie niets uithaalt en verstoken blijft van genoegzame medewerking. De comité's voor de viering van Ko ninginnedag en de 10e Bevrijdingsdag geloven niet aan deze sombere voor spelling. Wanneer allen tezamen en ieder afzonderlijk medewerkt dan zul len de plannen ten volle tot uitvoe ring kunnen worden gebracht en is een grootse en stijlvolle feestviering \crzekerd. Slechts éénmaal zal voor deze feesten worden gecollecteerd. Geeft daarom, wat ge missen kunt, ieder naar ver mogen. Scheept de collectanten niet af met een dubbeltje of een kwartje. Laat Soest bij de komende feesten in het land een goed figuur slaan. De op brengst dezer collecte zal daarvan reeds het bewijs kunnen zijn. Daarom, wij rekenen op U allen. Geeft met gulle hand HET ORANJE COMITé HET COMITé BEVRIJDINGSDAG 1955. wel eens een ogenblik, dat hij zich niet helemaal fit gevoelt. De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van. de natuurzuivere King pepermunt helpen U er overheen, King is lekker en gezond. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest, brengen ter openbare kennis, dat op 17 Fbruari 1955 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H, Spikman, van beroep banketbakker, ijsbereider, wonende te Soest, om een verlof B in de winkel en ijssalon van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 41 en gelegen aan de Soesterbergsestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Soest, 22 Februari 1955. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat op 19 Februari 1955 bij hen is ingekomen een aan Gedepu teerde Staten dezer provincie gericht verzoekschrift van C. F. de Jong te Soest, om een hotelvergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein in de con versatie-zaal van het perceel Van Lijn denlaan nr. 10 alhier. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. TEMPO. De ren- en toeristenvereniging „Tempo" hield Woensdag in café „Zonneheuvel" een ledenvergadering, onder voorzitter schap van de tweede voorzitter, de heer A. J. Lamens. De voorzitter, de heer J. v. d. Broek, was niet aanwezig. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H Schlebaum, wees er op, dat met trots op het jaar 1954 kan worden terugge zien. Er was enthousiasme onder de le den en met succes werd aan vele wed strijden deelgenomen. De onderlinge wedstrijden en de club kampioenschappen waren uitstekend ver lopen en Tempo had op organisatorisch gebied veel werk verzet. De districts-trainingswedstrijden waren georganiseerd, de Provinciale Kampioen schappen, de wielerwedstrijden in de Sportweek, de IJsselmeertocht, de Vier- Paleizentocht en tevens werd het eerste lustrum gevierd. De clubkampioenschappen, de tweede en derde plaatsen luidden als volgt; Korte afstand: 1. A. Dorst. 2. D. v. Eugen. 3 C. Smit. Lange afstand: 1. O. de Weerd. 2. H. de Bree. 3. G. Bunschoten. 4. L. de Regt. Cross: 1. W. van Bsrneveld. 2. N. van 't Klooster. 3. A. Drost. Voorjaarscompetitie: 1. H. de Bree. 2. G. Bunschoten. 3. G. v. d. Broek. Zomercompetitie: 1. H. de Bree. 2. L. de Regt. 3. J. v. Dorresteyn. Najaarscompetitie: 1. H. de Bree. 2. G. Ruitenberg. 3. O. de Weerd. De v. d. Weerd-zuil werd gewonnen door O. de Weerd. Het jaarverslag var, de penningmeester, de heer Sj. v. d. Bioek, wees een batig saldo aan. Als voorbereiding voor het seizoen zul len clubontmoetinge.i plaats vinden van eind Februari tot omstreeks half Maart. In Amersfoort zal Tempo de Pedaalrid ders ontmoetten, in Hilversum „De Ade laar", terwijl deze beide verenigingen in Maart naar Soest komen, om de degens met „Tempo te kruisen. De juiste data staan nog niet vast. Of 13 Maart is er in Soest een lange af- standsrit in de Polder. Op 20 Mrt. wordt de eerste recordrit gehouden, op 27 Mrt. het clubkampioenschap lange afstand (120 km.), op 17 April de tweede record- rit, op 14 Mei de derde recordrit en op 4 en 5 Juni de Paleizentocht. Op 25 Juni een lustrumrit in de vorm van een open ronde. Op 30 Juni wordt net kampioenschap over de korte afstand verreden. Naast al deze wedstrijden worden opnieuw de voorjaars-, zomer- en najaarscompetitie verreden, alsmede de cycle-cross compe titie. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatiek- lijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stro men en blijft zo vrij van de onzuiver heden, die Uw pijnen veroorzaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. Op 11 September en 9 October worden de 4e en 5e recordrit gehouden. „Tempo" heeft nog nooit deelgenomen aan de wedstrijden om het clubkampi oenschap van Nederland, maar het ziet er naar uit, dat dit in 1955 wel gebeuren zal. Over 14 dagen zal er een ploeg van 6 man samengesteld worden. De aftredende bestuursleden, de heren A. J. Lamens, H. Schlebaum, C van Rees en J. Gerritse, werden herkozen. De wed strijdcommissie, waarin de heren La mens, v. Rees en Goree, zitting hebben, werd aangevuld met de heer J. Nijeboer. De tourcommissie zag de heer J. van Hasselaar vertrekken als lid, terwijl de heer G. H. Limburg gekozen werd. Bij de rondvraag werd uitvoerig gespro ken over de komende feestavond, terwijl ook andere onderwerpen aan de orde kwamen. Zo wordt in overweging geno men ook voor de korte afstand een kam pioenstrui beschikbaar te stellen. De heer Lamens sloot de vergadering en wekte de aanwezigen op voor de ver koop van kaarten voor de feestavond te willen zorgen. KOOPMAN PLEEGDE OPNIEUW OPLICHTING. Niet minder dan zeven punten omvatte de dagvaarding, welke tegen D. N. alhier was uitgebracht, die zich Dinsdag voor de Utrechtse Rechtbank moest verant woorden wegens diverse oplichtingen en valsheid in geschrifte. De eerste zes hiervan betroffen oplich ting van diverse boeren, die geantwoord hadden op een door de verdachte ge plaatste advertentie, waarin hij een boer derij nab'ij Gouda te huur aanbood. Van zekere G. v. B. ontving hij een bedrag van 600.en van andere gegadigden voorschotten, variërend van ƒ200.tot 25.tot totaal 1800. Het laatste punt van de dagvaarding had de koopman te Rotterdam gepleegd, waar hij onder een valse naam en op valse handtekening een bewijs van Nederlan derschap wist te bemachtigen Ter zitting gaf de verdachte het hem ten laste gelegde volledig toe. Het thans uit gebrachte psychiatrisch rapport achtte de man verminderd toerekening vatbaar. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek en tei beschikkingstelling van de Regering, luidde de eis. De verdediger ging uitvoerig in op het psychiatrisch rapport en op de moeilijke positie, waarin de verdachte had ver keerd, toen het hem niet gelukte aan het werk te komen. Hij verzocht de Recht bank dringend een zo kort mogelijke vrijheidsstraf op te leggen en hem ten spoedigste onder medisch-therapeutische behandeling te laten stellen. Op 8 Maart a.s. zal de Rechtbank uit spraak doen. WINKELIERSVERENIGING „SOEST'. Maandagavond houdt de Winkeliersver eniging haar jaarvergadering in „De Gouden Ploeg". Naast enkele huishoudelijke punten ver meldt de agenda een voorstel tot mede werking aan de door de V.V.V. te or ganiseren zomerfeesten en een voorstel tot het instellen van een verbod tot deel name aan winkelacties, welke op eniger lei wijze de acties van de vereniging doorkruisen, zulks op straffe van uit sluiting van het lidmaatschap. Ik heb een geheugen als een garnaal, dus het was helemaal niet zo verwon derlijk, dat ik piekerend door een der Soester lanen liep, zonder dat ik op het nummer kon komen, waar de man woonde, die ik hebben moest. Ik wist alleen, dat er een 6 in zat, dus ik be gon maar bij 6. Toen 16, 26 enz., maar toen ik na een half uur terecht was, bleek er in het hele nummer geen 6 te zitten. Seniele aftakeling, denk ik. Mevrouw deed open. Ik kende haar nog van een bezoek, dat ik anderhalf jaar geleden aan dit huis bracht, maar zij herinnerde zich dit blijkbaar niet. Be grijpelijk, want ik heb maar een dood gewoon gezicht en zoiets blijft een vrouw niet bij. Ik vroeg of haar man thuis was. Nee, maar hij zou wel komen. Ik mocht naar bmnen en werd naast een hummelig kereltje gezet, dat me 75 keer liet bukken om het gummi popje op te ra pen, dat hij steeds weer tussen de tra lies van z'n box doorgooide. Je maakt je dan niet kwaad en geeft zo'n broeke man geen dreun, maar speelt de kinder vriend. Intussen hoop je, dat het jochie niet—zo eenzijdig zal blijven, maar iets anders verzint. Dat deed hij dan ook en z'n moeder droeg schone luiers aan. Na de verschoning werd hij nachtge- reed gemaakt en ik kreeg wel 10 lin kerhandjes, maar het gewenste rechter knuistje was niet voor mij bestemd. De man liet lang op zich wachten, maar ik wou hem toch wel even heb ben, want hij was onverslaanbaar in het ontraadselen van boekhoudkundi ge trucjes en van dit talent wilde ik gebruik maken. Daarom bleef ik nog even plakken en ik kwam te weten, dat anthraciet langer brandt dan turf en dat het beter is. Ik deelde mee, dat cokes goedkoper is dan anthraciet en dat eierkolen niet zo lang ligge», waar op mijn kennis werd uitgebreid met een foefje om anthraciet nog langer te laten branden. Helemaal niet stoken is overigens nog voordeliger. Het begon er werkelijk op te lijken, dat ik zou moeten verdwijnen voor ik die man ontmoet had, want het werd steeds later, en dat „even naar de club" bleek een echte mannenaan- kondiging te zijn. Blijkbaar was hij van hobby veranderd, want de vori ge keer wist hij enorme verhalen van geweldige snoeken te vertellen. Toen heb ik hem het woord voetballen of iets dergelijks niet horen noemen. Eindelijk hoorde ik wat in de gang en de deur ging open. Helaas niet de ge wenste, maar waarschijnlijk een huis vriend, dus ik besloot maar op te stap pen. „Goedenavond", zei de man. Ik stond op, sprak dezelfde heilwens uiL en zei, dat ik nog wel eens terug zou komen. „Maar U moest mijn man toch spre ken?", zei de vrouw. „Ja, maar het duurt te lang en U hebt nu bezoek". Twee paar ogen keken me aan, of ik in een vliegende schotel om de lamp snorde. Ik begreep niets van deze ver wondering, want ik vond, dat ik me nogal netjes uitgedrukt had. „Wou U mij spreken?", vroeg de man. Ik antwoordde, dat ik daar geen be hoefte aan had, maar dat het om de echtgenoot van mevrouw ging. Toen moesten ze heel erg lachen, want de zojuist gearriveerde wés haar man. Nu snapte ik er niets meer van. Zij wel, want de vrouw was een jaar ge leden voor de tweede maal getrouwd en haar eerste man had z'n tenten el ders opgeslagen. Bij de nieuwe echt genoot kon ik echter met boekhoud- problemen niet terecht. Op weg naar huis nam ik me voor in het vervolg even naar de Burgerlijke Stand te gaan, voor ik een huis betreed, waar ik in «en jaar niet geweest ben. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955. K 2106 Regenbuien zullen ons ook in de ko mende maanden wel niet gespaard wor den. Een regenmantel is dan ook on ontbeerlijk. Deze moderne rechte man tel heeft wijde mouwen, die aan de onderkant nauw toelopen en welke aan de voor- en achterpas geknipt zijn. Het bijpassende hoedje kunt U ook bestellen. Bij het aanvragen van het patroon moet U er even bij vermelden met of zonder hoedje. Benodigd voor 104 cm. bovenw. 3.50 m. stof van 140 cm. breed. Patronen ver krijgbaar voor 86, 92, 98, 104 en 110 cm. bovenw. ad 0.85 bij Bella Pa tronen Service. Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Vermeld op de briefkaart, waarop aan de adreszijde 85 ct. extra aan postze gels is geplakt, duidelijk het nummer van het patroon en bovenwijdte. ROLPENS, AARDAPPELPUREE, BIETEN, JUS RIJST MET ROZIJNEN. Een echt winters maal: stevig, ook door het nagerecht, en met een vleessoort, die alleen in de koude tijd verkrijgbaar is. Dit menu kunt U natuurlijk naar harte lust wijzigen en aanvullen. In plaats van rolpens kunt U bakleverwor-st ne men; misschien wilt U de maaltijd met - laten we zeggen vermicellisoep laten beginnen; het is ook mogelijk, dat U aan rijst met boter en bruine suiker de voor keur geeft boven rijst met rozijnen. Deze wijzigingen doen niets af of toe aan de voedingswaarde van het voorgestel de maal. Verdeling van de werkzaamheden. Voor de bereiding van het maal heeft U ongeveer 40 minuten nodig. We nemen dan maar aan, dat U de aard appelen in de loop van de dag in een verloren ogenblikje geschild hebt en dat U de rijst 's morgens een paar minuten voorkookte vóór U hem in de pan op de kachel of gewikkeld in een paar kranten zonder verder brandstofverbruik gaar liet worden. We behoeven U waarschijn lijk niet meer te zeggen, dat de rijst aan de kook gebracht wordt met driemaal zoveel water als rijst en dat de smake lijkheid gediend is door een stukje ci troenschil, zonder wit eraan, mee te la ten koken. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, Woensdag a.s., van 1.45 tot 3.30 uur, zitting ten Gemeentehuize alhier. Mijabardt's Zenuwtabletcen sterken en kalmeren Uw zenuwen. Het aardappelschillen en het rijst koken vallen dus buiten het 40 minuten schema. Voor de bereiding van de rest van het maal kunt U het beste zó te werk gaan: rolpens bakken en laten stoven geduren de 20 minuten; aardappelen opzetten met weinig water en zout; kooktijd 30 minuten; bieten snijden en met de kruiden opzet ten wanneer de rolpens zacht is. De bie ten 15 minuten verwarmen; vlug aardappelpuree maken. Recept voor 4 personeji. Rolpens bakken. 4 plakken rolpens van plm. 1 cm. dikte, bloem, boter, margarine of vet, een ap pel. Het vel van de rolpens nemen. De plak ken door bloem wentelen, zodat ze met een dun laagje bedekt zijn. In de koekenpan de boter of margarine of het vet heet laten worden. De plak ken rolpens vlug aan weerszijden bruin bakken. Een scheutje water toevoegen, de pan sluiten en de rolpens zachtjes stoven gedurende 20 minuten. Halver wege deze tijd de plakken keren. Het vlees uit de pan nemen, de jus op smaak afmaken. De appel boren, schillen en in plakken snijden. De plakken vlug bruin en gaar bakken. Op iedere plak j rolpens een schijf appel leggen.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1