von Éssen Soest herdenkt de gevallenen en viert Bevrijdingsfeest* Voor een goede bril iPEcm Het Broekenhuis. Een mooie Schoen voor weinig geld! „SPECIAALZAAK". OPTIE WANNEER II VANDAAG IN DE HOEK. Gazelle - Raleigh - Loeömotief fUGERS RIJWIELEN DE STICHTSE SCHOENENHUIZEN VRIJDAG 6 MEI 1955. 33e JAARGANG No. 35. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Chinese Sluier. De herdenking van de bevrijding in Soest is Dinsdagavond 3 Mei in het St. Josefgebouw begonnen met een verzets- spel van Jan Ubink, „De Chinese Slui er", dat opgevoerd is door zes Soester amateur-toneelspelers, onder regie van de heer J. C. M. Smit. De dames L. Koppen Venhof en E. I. Vervest-Pritschke, en de heren J. G. van Roomen, G. J. van Megen, A. G. van Megen en G. Veldhuizen hebben een voortreffelijke opvoering gegeven van dit spel, handelend in 1944 en uit beeldend de velerlei opvattingen, welke in de bezetting opgang maakten, vari ërend van laksheid en onverschillig heid tot vurig fanatisme voor de strijd tegen de onderdrukkers. Het is de verdienste van iedere speel ster en speler geweest, dat de toehoor ders volledig geconfronteerd werden met de types, welke uitgebeeld wer den. Goed spel hield de aanwezigen geboeid en een langdurig applaus was de dank voor het gebodene, dat een waardige inleiding tot de herdenking van de Be vrijding vormde. De voorzitter van het bevrijdingscomi té, de heer J. J. J. M. Vesten, dankte de spelers voor het brengen van dit stuk, dat zo uitermate geschikt was om te herinneren aan de tijd van 1940 tot 1945. Herdenking der gevallenen. Woensdagmiddag te half drie stonden velen bij de ingang van de vliegbasis Soesterberg, om deel te nemen aan de tocht naar de plaats, waar in de oor log 32 Nederlanders door de bezetter Bij het dodenappèl werden de namen van de terechtgestelden voorgelezen, waarna kransen gelegd werden door de Burgemeester namens de gemeente Soest, de heer J. J. J. M. Festen na mens het Bevrijdingscomité en de heer H. G. Scholtmeijer namens het oor- logsgravencomité. Het Soesterbergs Gemengd Koor zong „Domine salvam fac Reginam nostam" van A. Giesen. 's Middags te 5 uur werd, tijdens een korte plechtigheid, in de raadszaal, de voormalige corpschef van de Soester politie, inspecteur A. F. Schröder her dacht, die als een der eerste Soestena- ren werd gearresteerd en in Neuengam- me het leven liet. De korpschef van de politie, hoofdin specteur C. van Es, sprak woorden ter herdenking, in aanwezigheid van de weduwe en de zoon van de overledene. De velen, die de doden van de laatste oorlog wilden eren, verzamelden zich 's avonds op de drie punten, vanwaar de stille tochten leidden naar het mo nument op Braamhage. Zwijgend kwa men zij tegen acht uur op Braamhage aan om daar, aan de voet van het mo nument, hun bloemen te leggen, die getuigden van de eerbied voor de dui zenden, die hun leven voor het land hebben gegeven. Om 20 uur klonk een trompetsignaal, waarna de aanwezigen stilte in acht namen en de slachtoffers herdachten. De Burgemeester Mr. S. P. Baron Ben- tinck legde een krans namens de ge meente Soest, de gemeente-secrtaris, de heer J. J. J. M. Festen, namens het be vrijdingscomité en de heren Scholt meijer en Van Schaffelaar namens het oorlogsgravencomité. Een mannenkoor, samengesteld uit Soester koren, zong onder leiding van Gerard van de Schepop ,,Ecce quomodo moritur" en twee coupletten van het Wilhelmus. Herdenkingsbijeenkomst Julianakerk. De Julianakerk was stampvol toen Ge rard van der Schepop het grote koor, samengesteld uit 200 zangeressen en zangers van 9 Soester koren, het teken gaf op te staan. Semper Avanti, Apollo, 3 Katholieke kerkkoren, De Roepstem, Laus Deo, het Ned. Herv. Kerkkoor en het Gemengd Koor van het Paleis Soestdijk waren deze avond één, zoals de honderden toeschouwers één waren en machtig klonk het oude dankgebed „Wilt heden nu treden", begeleid door orgelspel van de heer G. den Broeder. Mijn God, maak mij het sterven licht, en zo ik heb gefaald, gelijk een elk wel falen kan, schenk mij dan Uw gena, opdat ik heenga als een man als ik voor de lopen sta. Dit waren de laatste regels, gesproken door Anne Holtrop, bij de declamatie van Jan Camperfs „De Achttien Doden", het aangrijpende gedicht, dat de ge voelens vertolkt van hen, die in de bezettingsjaren wachtten op de dood door het vuurpeleton. Ds H. J. Lambers Heerspink noemde het een voorrecht in de gelegenheid te zijn een blik te slaan in het verleden. In 1933 kwam Hitier aan de macht en hij richtte alles op de grootmaking van het Duitse Rijk. De heidense wereldbe schouwing, vervat in „Der Mythos des 20en Jahrhundert" van Rosenberg, werd gemeengoed in Duitsland, het leger werd sterk en de Arbeidsdienst was 'n gecamoufleerde Wehrmacht. In 1938 vond de „Anschluss" van Oos tenrijk plaats en in 1939 vielen de Duitsers Polen binnen. Frankrijk en Engeland verklaarden Duitsland de oorlog, maar Nederland bleef neutraal. Churchill verklaarde, dat geen land neutraal kon blijven, maar Hitier be weerde, dat hij eerder naar de maan zou gaan, dan Nederland binnen vallen. Toen kwam die stralende Meimorgen, waarop de Duitsers onze grenzen over trokken. Ons volk werd zwaar getrof fen. De Koningin weg, het land bezet, velen omgekomen. Maar het volk vond zichzelf terug. Het was wel gebogen, maar niet gebroken. Eind Mei verscheen Seys Inquart in de Ridderzaal met zijn program. Duitsland was niet gekomen om ons een vreemde ideologie op te dringen en het Neder lands Recht zou van kracht blijven. Spoedig vond echter het eerste trans port Joden naar Westerbork plaats. Van daar werden de mensen vervoerd naar de gaskamers van het Derde Rijk. In 93 treinen werden 110.000 mensen weggevoerd, waarvan er 104.000 zijn omgekomen. Na de Joden kregen ook de niet-Joden te lijden van de terreur der Duitsers. Duizenden slachtoffers eisten de bombar dementen, de concentratiekampen, fu sillades, arbeidseinsatz en de honger winter. Thans hedenken wij deze doden met eerbied en met weemoed. Ook aan de nabestaanden, die vandaag weer extra de pijn en het verdriet voelen, denken wij. God zegene vrouwen, moeders, ou ders en kinderen. Waarom dit alles, vragen wij ons af. Hij die met de Schrift te rade gaat, zal ervaren, dat het de straf van God is. Velen hebben dit begrepen. Wij moeten dichter bij God en dichter bij elkaar staan en wij moeten kracht putten uit de Bijbel, zoals zij, die voor het vuurpeleton hun leven lieten er kracht uit putten. Het groot-koor zong hierna Domine, salvam fac reginam nostram van A. Giesen. Kapelaan F. A. F. Olde Lohuis sprak van de haast ontembare kracht, waar mee Duitsland ons in de greep van zijn macht had en hoe tenslotte de tanks van de geallieerden, met vlaggen ver sierd, door onze straten reden. De kruitdamp was opgetrokken, het slag veld was verlaten. Het Nederlandse volk bracht de kracht op om weer te gaan leven. Het sloeg de handen in elkaar en er werd herbouwd. Het kost baarste bezit, de vrijheid, hadden wij herkregen. De sporen van de oorlog zijn nagenoeg uitgewist, het leven heeft de droeve herinnering vervaagd en de steden zijn schoner opgebouwd dan ze vroeger wa ren. Wanneer wij dit bedenken, dan blijft onze geest stilstaan bij onze vrijheid, naar een OTO.-GEtf BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Enorme keuze in de nieuwste model len DAMES-, HEREN EN KINDER- BRILLEN. Vaste prijzen. Volledige Z.F. korting. die met kostbaar bloed van vele land genoten is gekocht. Deze vrijheid betreft echter niet alleen het verdwijnen van de Nazi-terreur, maar het moet zijn een vrijheid zon der willekeur tot heil van allen. Een vrijheid van de geest, waaraan wij in deze 10 jaren niet genoeg gebouwd hebben. Wij moeten de vrijheid gaan veroveren op onszelf en vrij worden, maar gebonden aan God. Dan heeft het vergoten bloed niet tevergeefs gevloeid. Ik hoop, dat wij in vrede en echte vrijheid kunnen leven tot in lengte van dagen en genieten van de vrijheid, die wij kunnen verdienen door onszelf vrij te maken. De Burgemeester memoreerde de her denking op het vliegveld en op Braam hage. Voor de één betekende dit een eren van allen, die hun leven voor de vrijheid gaven, bij de ander riep deze herdenking het beeld van die ene va der, man, zoon, vriend. Wij wenden op 4 Mei de blik terug, maar wij moeten vooruit en wij vra- bij dat sportcolbert eens Uw bruine broek draagt, en morgen of overmorgen weer eens die lichtgroene, dan krijgt U nog 's echt het idee anders gekleed te gaan. Bovendien gaat de aanschaffing van deze kle ding niet eens gepaard met grote uitgaven. Kijk daar voor maar eens bij het Broekenhuis. En U doet er zoveel langer mee Leeuwenstr. 33 Hilversum gen ons af „Wat nu?". De blik naar de toekomst schijnt piëteit voor de ge vallenen te missen, maar wij mogen in de toekomst zien, omdat ook zij, die hun leven gaven in de toekomst za gen. Zij streden voor het vrije Neder land, dat in de toekomst zou herrij zen. Wij handelen dus in de geest van hen, die vielen, wanneer wij de blik in de toekomst slaan, mits wij hun ide aal voor ogen houden. Onze vrijheid moet bewaard blijven. Dit kan, wanneer wij zorgen voor een goed samenspel in het leven. Wanneer wij onze verantwoordelijkheid bewust zijn, ook ten aanzien van de sfeer, waarin de ander z'n opdracht moet vervullen en waarvoor wij mede ver antwoordelijk zijn. Hulp aan de naaste is nodig en tevens begrip voor het standpunt, dat de ander inneemt. Geef elkaar de ruimte, durf risico te nemen. Zorg voor solidariteit, met eerbiediging van het standpunt van de naaste en vervul daarmee het grote gebod: Heb Uw naaste lief. Deze goddelijke op dracht geldt niet alleen voor het ge zin, maar ook voor de maatschappij. Wij voelden dit in de bezetting zo goed, maar wij moeten dit ook thans weten. Wij moeten ook weten, dat vrede niet is gebrek aan strijd, maar dat vrede is de positieve strijd tegen onszelf en te gen het kwade. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van 2 coupletten van het Wil helmus. Herauten. In de kille ochtend verschenen vier herauten, keurig uitgedost, voor het Gemeentehuis, om uit handen van de voorzitter van het bevrijdingscomité de oorkonden te ontvangen, bestemd om te worden bekend gemaakt aan de Soester bevolking. Twee gingen in de richting van de Molenstraat, twee naar Nieuwerhoek en daar werd voor de eerste maal de oproep aan de Soester bevolking voorgelezen en verzocht het bevrijdingsfeest te vieren. Om kwart voor acht stonden vele kin deren, bijeengebracht door het Soester jeugdcontact, op het Kerkplein, waar ook de Burgemeester en het feest comité aanwezig waren. P.V.O. speel de „Wilt heden nu treden" en Bert Hoorn declameerde. Twee padvinders stonden aan weerszij den van een meisje en gedrieën hesen ze de vlag. De Burgemeester sprak tot de kinderen, waarvan de meesten niets uit eigen herinnering van de bezetting en de bevrijding weten. Het was daarom goed, dat de jeugd hier door de jeugd, i.c. het Soester jeugdcontact, was sa mengebracht, om te horen met hoe veel verlangen de ouderen ruim tien jaar geleden de bevrijding tegemoet gezien hebben. De Burgemeester wens- j te de kinderen een prettig feest toer maar hij wees ze er op, dat de vrijheid discipline eist en dat vrijheid innerlij ke gebondenheid betekent. Dankstond. Te half negen begonnen de Dankdien sten in de Wilhelminakerk, de Juliana kerk, waarin gesproken werd door ds W. Ruiters en de heer J. W. Ooms en in het kerkgebouw van de Nederland se Protestanten Bond, waar Mej. Jolles de dienst leidde. Wij konden alleen de dankstond in de Wilhelminakerk bijwonen, welke was belegd door de Hervormde en de Ge reformeerde Kerken. Het gemengd koor „Laus Deo" zong, onder leiding van de heer A. B. v. d. Broek, „Kom nu met zang" en „Ge lukkig is het land". Ds. Rullmann sprak over Ezechiël 36 vers 22-28, daarbij beklemtonend, wat in het eerste vers staat: „Ik doe het niet om uwentwil, maar om mijn hei ligen naam", hetgeen als het ware een vonnis inhoudt. God heeft ons uit de nood geholpen en ons bevrijdt, maar niet om onzentwil, daar van verdienste geen sprake kan zijn. Het koor zong daarna „Wilt heden nu treden" en „Hoe lieflijk, hoe vol heil genot", waarna ds D. van Krugten als tekst voorlas Johannes 8 vers 34-36, waarvan in het bijzonder de woorden „Indien dan de zoon U vrijgemaakt zal hebben, zo zult ge waarlijk vrij zijn" betekenis hebben voor de herden king van de bevrijding. Wij zijn samengekomen om de bevrij ding te vieren, maar er is nog een an dere vrijheid en het verheugt ons, dat wij hierover spreken mogen. Het is de vrijheid voor eeuwig, waaraan men ge loven moet. Sta in deze vrijheid, werk in deze vrijheid en sterf in deze vrij heid. Het „Dankt, dankt nu allen God" en twee coupletten van het Wilhelmus be sloten deze dankstond. Wagenspel. Te 10 uur reed een wagen naar het terrein van „Zonnegloren", om daar de eerste voorstelling te geven van het wagenspel „De Schaf'. De uitvoerenden, die het stuk brach ten, waren geen beroepsspelers, maar het ging uitstekend en „De Schat" is een kostelijk verhaal van hebzucht. Nettie van Zoest had de leiding van het spel. De tweede voorstelling vond op de Driehoeksweg plaats, de derde bij het raadhuis, de vierde op de Korte Hart- weg en de laatste op het Kerkplein. De R.K. Zeeverkenners hebben de kin deren een grote dienst bewezen door Jan Klaassen en Katrijn het een en ander te laten beleven. Dit ging ook al over geld en een heks speelde een grote rol. Ze dreigde heel Soest te be heksen, maar dat is er niet van geko men. Er was veel belangstelling voor dit Oud-Hollands vermaak, maar teveel van volwassenen, waardoor niet alle kinderen ten volle konden genieten. Er werden voorstellingen gegeven op We mogen de heren van Waterstaat, zoals ik van de week hoorde zeggen, er natuurlijk niet van verdenken, dat onze gemeente bij hen in een slechte geur staat. Daar zijn de heren te ver standig voor en voeren zij te veel ti tels. Maar, dat er bij Waterstaat een frisse wind door de gelederen waait, kan ik toch ook niet zeggen. Zeker niet, wanneer het zaken betreft, die met bomen te maken hebben, want de ma nier, waarop zij bij herhaling hun best hebben gedaan de zaken in Soest in de war te schoppen, was bepaald klein geestig en gaf al heel weinig blijk van de stemming, die bij iedere Nederlan der, bij de herdenking van onze 10- jarige vrijheid, wordt verondersteld aanwezig te zijn. Hoe hooggeplaatste ambtenaren er toe kunnen komen aan hun minderen op dracht te geven om de zonder schade voor bomen en lichtzuilen aangebrachte versieringen af te breken, welke niet anders gezien kunnen worden als uitin gen van onze grote vreugde om 10 jaar vrijheid, is me een raadsel. Ergens in de papieren paperassen win kel zullen deze mensen wel weer in hun recht staan, maar om uitvoering te geven aan zo iets dwaas, is in deze dagen toch wel heel erg. Beter had men kunnen zeggen Ver sieren jullie de rijksweg maar van Trier tot Birkhoven en maak daarbij vooral gebruik van de bomen en alles wat je van ons nodig hebt. Wij, Wa terstaat, zullen alles betalen, omdat jullie in de brandstofloze winter onze bomen zo prachtig hebt gespaard. Nu krijg je de malle situatie, dat ge meenteambtenaren in „verzet" komen tegen rijksambtenaren. Nog gekkere veronderstellingen werden geuit, waarvan er één was, dat er bij Waterstaat zeker een ondergedoken S.S.-er zit, die op deze manier zijn mis noegen over de herkregen vrijheid ken baar wilde maken. Dit is natuurlijk even dwaas als te denken, dat de „vertoning" op touw gezet zou zijn om Soest te pom dat wij (althans ondergetekende) ja renlang hebben gezeurd over de bomen langs de hoofdweg, waarop Waterstaat zo zuinig is, waarbij ik overigens maar voor de helft m'n zin kreeg, want, wanneer het aan mij lag, ging het hele zwikje er uit. Maar helaas (en misschien gelukkig) ben ik Waterstaat niet. H. OEKMAN. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 de Nieuweweg, Korte Hartweg, Kerk plein en Driehoeksweg. Burgerbijeenkomst. Te tien uur waren een groot deel vair de jonge mensen, die dit jaar stemge rechtigd worden, bijeen in het St. Jo- sefgebouw, waar de burgemeester hen en Prof. Mr. L. W. G. Scholten, de spreker, vedwelkomde. Spr. vroeg zich af, waarom juist de 5e Mei, een dag vol gebeurtenissen en feestelijkheden, gekozen was. Omdat deze 5e Mei zo duidelijk laat zien, dat de bevrijding nodig was om het mogelijk te maken, dat deze jongeren stemgerechtigd wer den. De heer C. van Brummelen, voorzitter van de Soester Bakkerspatroonsver., trad toen naar voren en wees op het feit, dat met de bevrijding gratis het Zweedse wittebrood werd verstrekt. Een landelijke actie zal op 6 en 7 Mei voor het Rode Kruis en voor de Stichting 1940-1945 geld inzamelen door de ver koop van vlaggetjes. De Soester bakkers hebben gemeend zelf ook iets te moeten doen en daar voor hebben zij bij de Flieg-uut een bord laten maken, dat o.m. bedoeld is als hulde aan de vrouwen, die tij dens de ergste nood bleven zorgen. Het bord, ontworpen door de heer Van Ham, stelt een Soester vrouw voor, die een brood ontvangt van een Zweedse vrouw. „Ik heb honger gehad en gij hebt mij te eten gegeven", luidt het randschrift. De heer Van Brummelen bood de Bur gemeester dit bord aan, hetwelk dank baar werd aanvaard. De burgemeester wees er op, dat dit eigenlijk een om gekeerde gang van zaken is. In 1945 boden de bakkers de burgerij gratis brood aan en nu ontvangen de bakkers geen geschenk van de burgers, maar de burgers door het gemeentebestuur een wandbord van de bakkers. Dit bord zal steeds de herinnering wakker houden aan 'n tijd van honger, maar ook van internationale burgerzin. De eerste penning, bestemd voor uit reiking aan hem of haar, die het na- tuurlandschaps- en stedelijk schoon der gemeente Soest het meest bevorderde, moet nog geslagen worden, maar werd toegekend aan het bestuur van de Pe trus en Paulus kerk aan de Steenhoff- straat voor de nobele geste van de grondschenking ten behoeve van de aanleg van het Kerkplein, waardoor onze gemeente een bijzonder mooi punt gekregen heeft. Pastoor Voss nam uit handen van de burgemeester het schrijven van B. en W. in ontvangst en dankte voor de onderscheiding aan het Kerkbestuur verleend. Anne Holtrop declameerde „Nieuw Ne derlands Lied 1940" van Anton van Duinkerken en de ontroerende ballade van de ter dood veroordeelden van Yge Foppema. Prof. Mr. L. G. W. Scholten sprak hierna over Burgerschap en Burger zin, daarbij wijzend op de inhuldiging van Koningin Juliana in 1948, om dui-

Soester Courant | 1955 | | pagina 1