NA HET FEEST, Tiende Bevrijdingsherdenking. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 10 MEI 1955. 33e JAARGANG No. 36. OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het tiende bevrijdingsfeesst is een suc ces geworden voor de organisatoren en voor de Soester bevolking is het in derdaad een feest geweest. Geen fes tijn van veel gezang en veel gehos. Dat ligt ons niet. Daarvoor kun je be ter terecht beneden de Moerdijk. Ook geen feest, waarvoor een groot deel van de inwoners zich uitgesloofd heeft, want met 20 man was het wel op. Die hebben de laatste week dag en nacht gewerkt, die hebben slag geleverd te gen de tijd en de Waterstaat en die hebben gemaakt, dat versiering en ver lichting uitstekend waren. Om 7 uur in de winderige morgen bleek, dat de vraagtekens van het feestprogramma 4 herauten te paard waren, die de grootste moeite hadden het lijvige vel te ontrollen en de oor konde voor te lezen, omdat het zo stormde. De kinderaubade had ook al tegenwer king van onzichtbare machten. Het meisje kon de vlag maar niet omhoog krijgen, zodat de padvinders te hulp moesten snellen en de versterker gaf er de brui aan toen de burgemeester de kinderen toesprak. Maar verder liep het gesmeerd. Alles vond op tijd plaats en zelfs de fakkel lopers hielden zich aan het schema. Bij de kinderspelen waren zo'n kleine duizend jeugdigen betrokken en één van die velen genoot bijzondere be langstelling. Dat was Anton v. d. Bree- mer, geboren op de bevrijdingsdag '45 als enige Soester baby. De heer J. W. Ooms sprak hem toe en gaf hem een atlas en een boek. De bevrijdingsfeest-jarige was erg mee in z'n schik en zei, dat een voetbal ook wel leuk was, maar die ging te gauw kapot. Onder de vele toeschouwers bij de ont steking van het bevrijdingsvuur is er een geweest, die vond, dat de burge meester aan één fakkel genoeg had. Voor alle zekerheid had men 'n reser veflambouw neergelegd, maar een sou venirjager heeft die gepikt. Een meneer had dat gedaan, zeiden de kinderen, die nog niet zo goed het verschil tus sen een meneer en een vent zien. Een andere meneer, die in Laren schijnt te wonen, deed nog vreemder. Hij schreef een anonieme brief aan de gemeente, waarin hij zijn verontwaar diging uitte over het feit, dat hij des nachts vlaggen buiten had zien hangen. Nu weet iedereen, dat de nationale driekleur met zonsondergang binnen gehaald moet worden. Die Larense heer ook en woedend nam hij drie vlaggen mee, dit hij later, vanuit Laren, naar 't Gemeentehuis stuurde, om niet als dief te boek te staan. Wie dus drie vlaggen mist, kan die op het Gemeentehuis halen. Het gekste van alles is echter, dat het helemaal geen rood-wit-blauwe vlag gen zijn, maar een witte, een blauwe en een oranje, die gerust dag en nacht buiten mogen hangen. Zo'n grapjas. De fotografen hebben vele mooie foto's genomen, maar ze hebben niet gelet op dat leuke bruine jongetje, dat in alle gemoedsrust op de trap van het gemeentehuis zat en vol studie naar het défilé zat te kijken, alsof dat voor hem bestemd was en niet voor de Soester vroede vaderen. De dropping is best verlopen, maar voor velen ook een beetje vreemd, om dat zij niet konden weten, dat er voor de vastgestelde tijd een startverbod was, zodat de cartonnen schijven met de wimpels niet om 2 uur, doch om half zes uitgeworpen werden. Als U een zoon hebt, die een grijze trui droeg op de 5e Mei en als die zoon met een voedselpakket thuis kwam, dan is de kans groot, dat hij carton en wimpel afgepakt heeft van een kleine jongen, die huilend bij het V.V.V.- huis kwam. Een ander kereltje huilde niet, maar hij voelde er weinig voor de wimpel af te geven, die hoorde bij het carton, dat een dame had. De dame kreeg haar zin en het pakket. De jon gen mocht een pakket delen met het huilende knaapje, want een agent, die boven op een dak geklommen was, stond het graag af. Dat was een heel wat beter gebaar dan dat van de man, die telefonisch meedeelde, dat er bij hem gestolen was. Een enthousiaste jon gen was zijn tuin binnen gedrongen om het gedropte voorwerp te halen. Er waren mensen, die twee pakketten hadden, maar één hebben ze natuurlijk weggegeven, want zo zijn we nu een maal. Het voedselpakket was de moeite waard. Bakkers hadden voor brood ge zorgd, melkhandelaren voor boter, si garenwinkeliers voor sigaretten, drogis ten voor zeep en ook de kruideniers hadden hun deel. 200 Sinaasappelen kwamen van één Soester firma en de winkeliersvereniging had nog 250. extra gegeven. Een Soester bloemist was even erg boos, want hij had werkelijk van de dropping te lijden. Z'n tulpenbedden werden omgeploegd door zware jon gensschoenen, het glas van z'n bloe menkassen werd bedreigd door klaute rende jeugd, terwijl drie man zich op z'n bloeiende kersenbomen stortten, toen daarin een carton met wimpel terecht kwam. Herdenking der gevallenen De burgemeester takt t vrijheidsvuur af Een groepje uit de optocht. Een ander gedeelte van de optocht. «Sb Duitse Soestenaren. Het Wagenspel. Na het concert van P.V.O. formeerden jongens en meisjes, die goed begrepen hoe een bevrijdingsfeest gevierd moet worden, een bandje. Guitaren, bassen, een accordeon en een drumstel zorgden voor muziek, toen P.V.O. aan het uit blazen was en krachten verzamelde voor de optocht naar het vuurwerk, waar men komen kon, na het passeren van 7 stoere mannen, die de gehele Stadhouderslaan hermetisch gesloten hielden, tot het kwartje voor de Stich ting 40-45 betaald was. P.V.O. bracht de mensen erheen, P.V.O. bracht de mensen terug en een feest- pluim van deze tiende bevrijdingsvie ring komt P.V.O. toe, ondanks het vele werk, dat door zoveel anderen ver richt is. En die anderen zullen het daar roerend mee eens zijn. Karaktervolle en enthousiaste viering door de gehele Soes ter Bevolking. Nu de tiende verjaardag van onze be vrijding tot het verleden behoort, wil len wij een korte terugblik werpen op de plaats gehad hebbende herdenking. Ongetwijfeld is eenieder het er over eens, dat deze tiende herdenking der herkregen vrijheid in elk opzicht voor treffelijk geslaagd mag worden ge noemd. Bovenal is dit resultaat te dan ken aan het buitengewoon groot enthousiasme en de voorbeeldige en wel op zeer juiste wijze tot uiting ge brachte innerlijke gesteldheid, waarme de de bevolking van Soest in al haar geledingen en zowel oud als jong deze herdenking heeft gevierd. Daarvoor komt haar ten volle lof toe. Het was voor het Comité een grote verheugenis te mogen ervaren, dat de georganiseer de samenkomsten en feestelijkheden bij de bevolking zo voorbeeldig zijn in- gelagen. Dit geeft tevens nieuwe moed en kracht voor de toekomst. De herdenking weiyl ingezet met de opening der tentoonstelling in het ge meentehuis op 30 April. Deze was een dermate groot succes.j dat verlenging met enkele dagen inVÏ' kon uitblijven. De stille tochten naar de fusilladeplaats op Soesterberg en naar het monument Braamhage vormden een grootse en sprekende getuigenis van de dank der gehele bevolking aan de slachtoffers van het verzet en een innig medeleven met het lot der nabestaanden. Zo mo gelijk nog treffender was de herden kingsdienst in de Julianakerk. In een overvol kerkgebouw vonden een domi nee, een priester, onze burgemeester, een declamator, koor en organist een zeer aandachtig gehoor. Een indruk wekkende en zinvolle plechtigheid, die niet nagelaten heeft allen te sterken in de plicht vrijheid en eensgezindheid in de toekomst te helpen bewaren. Hoogtepunten van het feest der bevrij ding waren de overname van het vrij heidsvuur, hetwelk door middel van estafettes gebracht werd van Nijmegen naar Amsterdam, de optocht, de voed- seldropping, het cabaretprogramma en tot slot het vuurwerk. In de weken van voorbereiding werd wel eens een ogenblik getwijfeld of de Soester bevolking genoegzaam initia tief en medeleven zou opbrengen om het feest te helpen slagen. De optocht heeft bewezen, dat deze twijfel onge grond was. Zij was een spontane uiting van dankbaarheid en vreugde. Onze ervaring is thans, dat de Soesters voor alle medewerking te vinden zijn, wan neer men ze maar op de juiste wijze weet te benaderen. De overweldigende belangstelling bij het cabaretprogram ma en het vuurwerk heeft eens temeer bewezen, hoe zeer dit bevrijdingsfeest is ingeslagen. In de ochtenduren was vanwege het gemeentebestuur een burger-bijeen komst in het St. Jozefgebouw georgani seerd voor de 23-jarigen. Zij was aan merkelijk beter bezocht dan die van het afgelopen jaar. Jammer, dat zove- len nog ontbraken. Die aanwezig waren zullen getuigen, dat het zeer de moeite waard was. Het begeesterend, en voor eenieder te begrijpen, woord van Prof. Scholten was leerzaam en opwekkend. Wij hadden het niet gaarne gemist. Het volgende jaar allen present! Ook het in het St. Jozefgebouw op de avond van 5 Mei door de Christelijke Oranje vereniging „Beatrix" georganiseerde verzetsspel mocht zich verheugen in een massale opkomst. Door een misver stand, niet te wijten aan het Bevrij- dingscomité, was vermelding daarvan in het geannonceerde programma ach terwege gebleven. Nog zij vermeld, dat in de ochtenduren, tijdens de kin derspelen, de op 5 Mei 1945 als enig geborene in onze gemeente Antonius van den Breemer, door de heer Ooms, namens het Comité, in een zeer tref fende toespraak werd gefeliciteerd en een geschenk van blijvende waarde werd aangeboden. Niet onvermeld mag worden gelaten, dat één programmapunt t.w. de gemeenschappelijke openlucht maaltijd, waarvoor de lang niet een voudige voorbereidingen alle waren getroffen, op het allerlaatste moment moest worden afgelost wegens onvol doende medewerking van de zijde van het publiek. Het Comité betreurt dit in zeer hoge mate en wel in het bij zonder omdat hiermede zo treffend de symboliek der eenheid had kunnen worden gedemonstreerd. Toch houden wij achteraf bezien de overtuiging, dat ook de laatste hindernis had kunnen worden genomen, wanneer een aantal enthousiaste personen de kaartverkoop, zij het met opoffering van veel tijd, ter hand had genomen. Wij bewaren dit experiment voor een volgende ge legenheid. Aan allen, die op enigerlei wijze een werkzaam aandeel hebben gehad in de voorbereiding van dit herdenkingsfeest, brengt het Comité langs deze weg gaar ne oprecht dank. Het enthousiasme voor de viering werd wel zeer aanzienlijk verhoogd door de fraaie versiering en illuminatie op ver scheidene punten onzer gemeente van wege Comité en bewoners aangebracht. Zonder in waardering voor iemand te kort te doen mag een woord van lof hiervoor niet onthouden worden aan de heer Verpoort van het City theater, die de schepper is van het ontwerp hiervoor en die ook overigens een zeer groot aandeel had in het vervaardigen van het nodige materieel. Wij hopen hem in de toekomst voor dit werk te mogen behouden. Nog enkelen zijn er, die zich bij de voorbereiding van het feest wel heel bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt en aan wie het Comité grote dank verschuldigd is, t.w. de he ren Van Schaffelaar, Scholtmeijer en Segenhout en niet te vergeten de Direc teur van Gemeentewerken, die spon taan een groot gedeelte van zijn dienst beschikbaar stelde bij de nodige toe bereidselen. Ook de gemeentepolitie, met aan het hoofd de hoofdinspecteur, die ons met alles ter wille was, komt een welgemeend woord van lof toe. Ten slotte, maar niet het laatst, onze op rechte dank aan het Gemeentebestuur van Soest, dat ons door zijn ruime gel delijke bijdrage en grote morele steun in staat stelde dit bij uitstek geslaagde feest te verwezenlijken. Zo kunnen we dan terugzien op een wel zeer gelaagde bevrijdingsherden king. Wij twijfelen niet, of het heeft ons allen opnieuw gesterkt en gestaald in de vurige en eendrachtige wil om ten koste van alles in de toekomst de vrijheid en onafhankelijkheid van ons dierbaar Vaderland onder de voortref felijke leiding van het Vorstenhuis van Oranje-Nassau ongerept te bewaren. Leve het Vaderland! Leve Soest! De Voorzitter van het Comité ter herdenking van de 10e Be vrijdingsdag 10 Mei 1955. SPEELTUIN VAN 'T HART GEOPEND. Zaterdagmiddag heeft onze Burgemees ter de nieuwe speeltuin aan de Nach- tegaalweg, een schepping van de speel tuinvereniging ,,'t Hart" geopend, waarna 500 kinderen, die in optocht kwamen aanmarcheren, met P.V.O. aan het hoofd, de tuin in beslag namen en schommelend, wippend en draaiend kennis maakten met hun nieuw bezit. De voorzitter van de speeltuinvereni ging, de heer F. Sonders, verwelkomde de burgemeester, wethouder De Haan, de heren Oranje, Grift, Dorrestein en R. Hilhorst van de Soester gemeente raad, de heren Scholtmeijer en De Raadt van de politie, de voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen en de zusterverenigingen Kerkebuurt en Ons Genoegen. De heer Sonders wees op de fusie tus sen „Ons Genoegen" en „Kinder vreugd", twee speeltuinverenigingen, die nu samen deze tuin voor de kinde ren tot stand gebracht hebben. Er is veel geld voor nodig geweest, maar de gemeente heeft bijna 3000 gulden sub sidie gegeven en vele kindervrienden hebben materiaal geleverd, voor trans portmiddelen gezorgd of werkzaamhe den verricht. Met een paar man is het werk verricht en speciaal twee jonge lieden verdienden dank. De kleine Evert Grift, die voor het meniën en het ver ven gezorgd heeft en F. Sonders Jr., die de wintermaanden besteed heeft aan het maken van speelwerktuigen. De jeugd van 't Hart hoeft nu niet meer op straat te spelen, maar de zaak is nog niet af. Er is nog 4000.nodig voor de aanleg van toiletten, dus er zal nog eens een beroep gedaan wor den op Gemeente en kindervrienden. De Burgemeester bracht dank aan de voorzitter en aan allen, die deze speel- Enige malen meende ik aanmerkingen te moeten maken op het verloop van de jaarlijkse Stille tocht en de doden herdenking. Ditmaal kan ik een ander geluid laten horen en (haast) niets an ders dan lof voor de organisatie. Vooral het aangeven van de aanvang der „stilte" en het einde, middels een trompetsignaal, was prima en wanneer nu alleen nog om even vóór achten de toegang tot het terrein was afgesloten, was er niet veel meer te mopperen overgebleven. Het is jammer, dat tot afsluiten van de toegang om een of andere reden niet is overgegaan, want ook deze keer waren er weer ettelijke telaatkomers en gedurende de gehele plechtigheid is het op het mooie tegelpad een gedraaf van belang gebleven, dat zeer storend was voor de mensen die wel op tijd wa ren. Weet U wat eigenlijk ook niet nodig moest zijn? De deelnemers aan de plechtigheid er op te wijzen, dat van iedere mannelijke deelnemer wordt ver wacht, dat hij tijdens de stilte en het hierna gezongen Wilhelmus het hoofd behoort te ontbloten en iedereen in uniform salueert. Daar mankeerde he laas nog wel wat aan. Ik kan mij maar niet indenken, dat er mensen zijn, die met zo'n dik bord voor hun hoofd lopen, dat ze niet voe len, dat het minste wat er van hun ver wacht wordt bij gelegenheden als deze dodenherdenking, het tonen van eer bied is. Al trekt U nog zo'n plechtig gezicht, wanneer hierboven Uw hoed blijft to reren, doet U dit niet en verwekt U alleen maar ergernis. Afgezien natuur lijk van het feit, dat U zichzelf aan zienlijk voor schut zet. H. OEKMAN. tuin tot stand brachten en blijk hebben gegeven van gemeenschapszin en liefde voor het kind. Daarmee hebben zij niet alleen kinderen, maar ook de ouders aan zich verplicht, omdat de kinderen nu in een veilige speeltuin en onder deskundige leiding hun hart kunnen ophalen. Naast het bestrijden van de baldadigheid, door de kinderen van de straat te houden, heeft de speeltuin vereniging de gelegenheid de kinderen eerbied voor het bezit van anderen en discipline bij te brengen. De burge meester is van mening, dat door het bestuur van de vereniging een bijzon der goed werk verricht is en hoopt, dat de tuin tot in lengte van jaren in 't Hart een nuttige functie zal vervullen. Met het hijsen van de vlag werd de tuin officieel geopend. De heer Bruning, hoofdbestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuinorganisa ties, bracht de gelukwensen van het hoofdbestuur over en schonk een slag hout met ballen voor de nieuwe speel tuin. TOCHT OUDEN VAN DAGEN. De Ouden van Dagen uit Soest zullen dit jaar op 8 Juni hun tocht maken, waaraan deel kunnen nemen de be jaarden, die de leeftijd van 70 jaar bereikt hebben. Zowel de deelnemers als de autobe zitters verwijzen wij naar de desbetref fende advertentie in dit nummer. 2e RIT VAN DE RECORDCOMPETITIE TEMPO. Met fraai lenteweer, maar een toch nog straf windje, begonnen 9 renners en 2 junioren aan hun rit tegen het horloge, respectievelijk over 60 en 15 K.M. Het zachtere weer en het meer getraind zijn van de renners gaven betere tijden dan de eerste rit. Gerrit Ruttenberg leek wel een tweede Wim van Est. Hij draaide z'n ronden (5 K.M.) constant in 8 minuten en enkele secon den. Ook Klaas van 't Klooster, Otto de Weerd en Bep Kriek reden zeer regelmatig. Wim Marchal kreeg een lekke band en kreeg de fiets van Ger rit Bunschoten, die slecht draaide, om dat hij niet in conditie was. Hij gooide een nieuwe band om het wiel en de volgende ronde zat Marchal weer op z'n eigen fiets. Jan Ruttenberg kreeg in de 8e ronde ook een lekke band, maar had niet zo'n geluk als Wim Marchal en gaf op. Rienus Muis gaf in de derde ronde op. De reden hiervan is niet bekend. De uitslag werd 1. Gerrit Ruttenberg (60 K.M.) in 1.38.19 2. Klaas van 't Klooster 1.43.43. 3. Otto de Weerd 1.45.16. 4. Bep Kriek 1.46.49. 5. Wim Marchal 1.49.48. 6. Joop van Dorresteyn 1.54.46. Juniores (15 K.M.): 1. Wim Hommes 27 minuten 7 seconden. 2. Kees van Rees 31 minuten 13 sec.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1