Vaderdag 119 juni t, 1 Oud Soest. Vaderdag - Sigarendag BIERTAPPRIJS VOOR SOEST. .2 *u Koopt Uw geschenk voor Vader bij de GESPECIALISEERDE SIGARENWINKELIER bij wie U verzekerd bent van GOEDE KWALITEIT, RUIME SORTERING EN VLOTTE BEDIENING. De Soester Sigarenwinkeliers-Vereniging Leden 3. KOPPEL. IN DE HOEK. DINSDAG 14 JUNI 1955. 33e JAARGANG No. 45. SOESTER C OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 „HET VRIJE VOLK VAN ZOEST" III. Soest geeft zichzelf een „constitutie". In de beide vorige artikelen hebben we gezien, hoe de Franse Revolutie ook in ons kleine landelijke Soest van 1795 haar intrede hield. Op voorstel van het „Comité Révolutionnaire", dat zelf ont staan was door het initiatief van de Amsterdams-Soester heer Jacob van Pembroeck, had „het vrije volk van Zoest" op lé Februari 1795 in een volks vergadering in de Hervormde Kerk be sloten, het dorpsbestuur aan te passen aan de „Nieuwe Tijd", waarin de leuze opgeld deed: „De souvereiniteit gaat van het volk uit", en in die geest had de vergadering voorlopige volksverte genwoordigers voor het gemeentebe stuur gekozen en dezen enkele richt lijnen opgegeven voor de verdere door voering van de Revolutie in de dorps zaken. Deze acht volksvertegenwoordigers (re presentanten) waren gekozen „voor de tijd van zes weeken, of zoolang als het Vrije volk van Zoest na vereijs van zaaken zal goedvinden". Een van de eerste dingen, die er in het voorjaar van 1795 stonden te gebeuren, was dus de verkiezing van definitieve vertegen woordigers. Deze verkiezing had op Hemelvaartsdag plaats, ook in de Herv. Kerk. Er kwam nu als „vast" precies hetzelfde stel van acht uit de bus, dat eerst als „voorlopig" was gekozen! Wel een bewijs, dat de Soester stemgerech tigden geen draaitollen waren en hun eerste keuze weloverwogen was geweest Behalve aan het behandelen en behar tigen van de dorpsaangelegenheden zet ten onze volksvertegenwoordigers zich ook aan de uitvoering van punt 4 van de resolutie van 15 Februari, waarbij de volksvergadering aan de represen tanten" opdracht gaf „tot het opstellen van een plan of concept-reglement", waarnaar in 't vervolg de vertegenwoor digers van het volk zoude kunnen ge- koozen worden en Zoest zoude kunnen bestierd worden", in de geest van de „Nieuwe Tijd" dan natuurlijk. In de loop van de zomer kwam de mu- nicipaliteit het college der volks representanten) met dit concept-regle ment voor het dorpsbestuur gereed. Tot eer van onze voorvaderen moet ge zegd worden, dat zij het zich niet ge makkelijk hebben gemaakt door een voudig een reeds bestaand reglement uit een andere gemeente over te schrij ven: het stuk draagt (ook in de taal, die onambtelijk en soms vrij onbehol pen is) er alle kenmerken van, origi neel werk te zijn en werkelijk opgesteld met de toestanden en de belangen van het dorp voor ogen. Natuurlijk zijn enkele hoofdlijnen en een zekere ter minologie aan de officiële „Revolutie" ontleend, maar in het algemeen bouwde men voort pp de bestaande gang van zaken. Het document was getiteld „Con cept-Plan, op wat wijs een reglement zouden konnen gemaakt worden, waar naar ons Dorp van Zoest in vervolg zoude konnen worde besteurd". Allereerst wordt daarin vastgesteld, dat dal het dorp bestuurd zal worden door 'n 6ehout, een secretaris en een municipila- teit van zeven leden, terwijl bovendien nog een municipalitéitsbode zal wor den aangesteld. Van de oude functie van buurmeester is geen sprake meer, terwijl ook de kerk- en armmeesters, tot nog toe ook wereldlijke overheids functies, niet meer vermeld worden; misschien wilde men deze aan de ker ken overlaten. Genoemde functionarissen van het dorpsbestuur zullen door de stemge rechtigde burgers worden gekozen. Dit betekende voor Soest een revolutionaire verandering, want sinds 1674 waren alle dorpsfuncties steeds door de Stad houder bezet. In 1674 hadden immers de Staten van Utrecht aan Stadhouder Willem III de Ambachtsheerlijkheid over Baarn, Soest, Eembrug en de beide Eemnessen geschonken, uit dankbaar heid voor het feit dat de Prins het voor het Sticht had opgenomen, toen de overige gewesten na de verdrijving der Fransen in 1672 het Sticht (zgn. wegens te slappe houding tegenover de vijand) niet meer in de Unie wilden opnemen, doch het maar als veroverd gebied wensten beschouwd te zien. Als Abmachtsheer had de Stadhouder vér gaande rechten in de genoemde dor pen, o.a. de rechtspraak (waarbij zelfs doodvonnissen konden worden uitgespro ken), het aanstellen van de leden van het dorpsbestuur en het jachtrecht. 1). De stadhouder stelde nadien zelf een schout aan en voor de overige functio narissen moest het college van schout en schepenen ieder jaar een voordracht van namen aan de Stadhouder voorleg- gerj, waaruit deze een-keuze deed voor 't komende zittingsjaar. (Hij hield zich niet altijd aan het advies van het dorps bestuur.) Zodoende was Soest feitelijk tot een middeleeuwse toestand van feo daliteit teruggevallen en het is te be grijpen, dat de Soester boeren, die van ouds erg op hun vrije rechten gesteld waren geweest en van oude tijden af hun bestuurders zelf gekozen hadden (behalve de schout), deze onmondigheid maar moeilijk hebben kunnen verkrop pen. Dit verklaart misschien, waarom ze zo grif voor de Omwenteling voel den en waarom in hun uitingen een zekere wrok tegen de vroegere macht hebbers doorklinkt. Verder wordt bepaald, dat de zeven municipaliteitsleden uit hun midden een president zullen kiezen. De ambtsplichten van al de genoemde functionarissen worden uitvoerig om schreven. Het zou te ver voeren, in dit artikel daar nader op in te gaan. In 't algemeen zijn deze werkzaamheden de zelfde als die van de overeenkomstige, maar anders betitelde dorpsfunctiona rissen tot dusver. Interessant is de salarisregeling. Ook deze zal wel niet ver afgeweken hebben van de voordien geldende bezoldigingen. De schout zal geen salaris genieten (er wordt trouwens bepaald, dat als schout alleen een ruim bemiddeld iemand mag worden gekozen!), hij mag ook geen onkosten reclameren, maar voor z'n moeite mag hij de opbrengst van belas tingen en de speciale lasten voor zich zelf houden, „zooals vanouds door den gadermeester ontvanger der belas tingen) is genote" maar een vast be drag van 400 gulden moet hij elk jaar daarvan aan het dorp afdragen. Met deze 400 gulden moest het hele dorps budget gefinancierd worden. Alleen als er onvoorziene dringende uitgaven wa ren (bijv. herstellingen aan de kerk of aan bruggen), terwijl daarvoor geen geld meer in kas was, zouden de kosten worden „uitgezet", d.w.z. over de inge zetenen omgeslagen. (Dit was ook al tijd al zo geweest.) De secretaris krijgt jaarlijks 60 gld. De president 20 gld. en bovendien mag hij de binnenkomende legesgelden delen met de overige leden van de municipa- liteit Deze laatsten krijgen per jaar elk 10 gld. De bode, die dag aan dag in de weer is, evenals de secretaris, krijgt 24 gld. Al deze functionarissen zullen moeten Zijn: van een onbesproken bedrag, boven de 28 jaar oud. Uitgesloten zijn zij, „die dadelijk (daadwerkelijk) meedegewerkt hebben tot de verdrukking der Vrij heid in en na de jaren 1787, en ook diegeene, die niet werkelijk hebben ge toond hunne oude handelinge te ver- zaaken en voorstanders van Vrijheid en Gelijkheid te zijn". (De „broederschap" kwam er blijkbaar niet zo op aan.) Alle benoemden moeten een ambtseed afleg gen, waarin zij voor het aangezicht van de almachtige en alziende God beloven hun plichten behoorlijk te zullen ver vullen en alleen de belangen van het dorp en van het algemeen op het oog te zullen hebben. 1) De ouderen onder ons hebben nog de jachtpalen gekend, die langs de Eem en aan de zuid-grens van het Soester grondgebied de grenzen van het Ko ninklijk jachtdomein aangaven, en ook de koninklijke jachtopzieners in hun mooie groene uniform, die op dit do mein controle uitoefenden; het laatste overblijfsel van de Ambachtsheerlijk heid. (Wordt vervolgd.) Waar anders honderden guldens ge wonnen en verloren worden, daar wer den Vrijdagmiddag de districtsbiertap- wedstrijden gehouden, waaraan 12 pa ren en 12 eenmanstappers deelnamen. Op andere dagen vergokt men z'n geld in die grote ruimte, waar de totalisa- tor van het Hilversumse sportpark is, nu viel er niets te verliezen en alleen maar te winnen, want de eerste prijs was 150.de tweede 100.de derde 50.terwijl de deelnemers die alleen tapten en serveerden de helft van de bedragen konden winnen. Slechts één deelnemer uit Soest was bij de éénlingen ingeschreven en in de eerste ronde behaalde R. v. d. Linden niet genoeg punten om naar de tweede ronde over te gaan. Onze voorvaderen, de hooggeroemde Batavieren, sloegen elkaar eerst dood om bier te kunnen drinken uit schedels, maar in Hilversum ging het wat vreed zamer toe, al is er lang gestreden om de overwinning, die tenslotte behaald werd door A. Verkerk van „Centraal" als tapper en R. Bergers van „Bos en Duin" als de man, die het getapte bier feilloos aan de jury serveerde en het bier zo uitschonk, dat er geen plonzen overheen gingen, dat er ook niet te wei nig in het glas zat en dat een smake lijke manchet tot drinken noodde. Peter Knegjens zat achter de microfoon om de deelnemers op te roepen en hij begon z'n werk met een lofzang op het bier, want daarvoor werd hij tenslotte betaald door het Centraal Brouwerij- Kantoor, dat voor de gezamelijke bier brouwerijen deze 66e biertapwedstrijd sinds 1952 organiseerde. De juryleden werden voorgesteld en C. Butzelaar was de eerste, die achter de pomp mocht, terwijl A. Stalenhoef van „Zonneheuvel" z'n das recht trok, omdat hij als eerste op de jurytafel af moest. Het ging ifcVi. slecht, maar de schuimrand was wat miezerig, zodat het eerste Soester team slechts 408 pun ten kreeg. H. Voskuilen met dochter, het team van „De Viersprong" begon nen goed. Een zeer smakelijk glas bier met een flinke manchet werd gracieus door Mej. Voskuilen naar de tafel van de jury gebracht, maar daar miste ze de viltjes, die ze vergeten had, en dat kostte punten. Het werden er 365. Me vrouw Bergers en H. van Mastricht van „Bos en Duin" hadden geen geluk, want in de eerste ronde werden ze reeds geëlimineerd met 360 punten. Als laatste kwamen de toekomstige kampioenen, die echter nog niet de kwaliteit van de volgende ronden de monstreerden, want ze behaalden 475 punten en er waren er reeds, die bo ven de 500 lagen, maar dat waren de bekende hardopers, die doodlopers zou den worden. Met drie teams ging Soest de tweede ronde in en dat was al heel behoorlijk, want er waren deelnemers uit Amers foort, Hilversum en Baarn. Voor H. Voskuilen en Mej. Voskuilen werd deze tweede ronde noodlottig, want met 367 punten vielen ze af, terwijl C. Butze laar en A. Stalenhoef met 430 punten naar de derde ronde overgingen. A. Verkerk en R. Bergers behaalden 440 punten en nog wees niets op de uitzon derlijke klasse van de Soester tappers en serveerders. Dat kwam pas in de derde ronde, toen de heren Butzelaar en Stalenhoef het hoogste aantal punten evenaarden (535), terwijl de heren Verkerk en Bergers alle records kraakten en met 565 pun- 05 63 -a! re o. 6a «s* CJ CU C/D 03 re re l-s re N O A. BROUWER, Soesterbergsestraat 11. J. v. d. BROEK, Kerkstraat 28. B. DE BRUIN, Gallenkamppelsweg 1. Mej. W. FLOOR, Laanstraat 28. Mej. KOELEWIJN, F. C. Kuijperstr. 9. Wed. v. d. LUGT, Beukenlaan 37. G. MIDDELMAN, O. Utrechtseweg 39. G. MILTENBURG, Nieuwerhoekpl. 5. J. NIEBERG, Van Weedestraat 50. J. PIENEMAN, Van Weedestraat 9D. C. SCHMIDT, Steenhoffstraat 54. A. RADEMAKER, Laanstraat 44. J. SMIT, Steenhoffstraat 15A. M. STARINK, Bosstraat 5. H. UITERDIJK Van Weedestraat 29. J. VERAART, Torenstraat 10. J. WIJNANDS, Birkstraat 65. J. v. ZIJTVELD, Burg. Grothestr. 29. ten uit de bus kwamen. De vierde ronde begon en de spanning steeg. Twee Soester teams namen deel en van de zes teams moesten er 3 af vallen. De eerste deelnemers hadden slechts 450 punten, het tweede team 546 en toen Verkerk en Bergers, die hun eigen record verbeterden en 572 pun ten behaalden. Butzelaar en Stalenhoef waren niet slecht met 500, maar de twee volgende teams waren in vorm en haalden 519 en 520, zodat alleen het team Verkerk-Bergers in de prijzen viel. In de finale startten een Hilversums team als eerste en een stevig applaus beloonde het keurig serveren, dat met het tappen 540 punten opleverde. Het tweede team, Verkerk-Bergers, was er zich van bewust de eer van Soest hoog te moeten houden, al lokten die 150 gulden ook wel aan, en met 595 punten waren ze al bij voorbaat onbereikbaar voor de derde deelnemer, die in zijn zenuwachtigheid te wild schonk, zodat milde stromen gerstenat over de tafel vloeiden. We mogen in Soest dan misschien niet best voetballen, maar met biertappen is het wel in orde en straks lokt het landskampioenschap, dat in September in Amsterdam gehouden wordt en waar aan het Soester kampioensteam natuur lijk deelneemt. f- DAT IS AF... Uttfn&óA dooi. CmA fre&yié, vJ$Mzcou/ieoo£, j xódei ztevtoiga.iccéJ ^-ilameskapsalon_ BRAAMWEG84 TEL 2046 SOEST GEZINSVERZORGING IN SOEST. In de goedbezette zaal van „De Gouden Ploeg" heette de heer M. H. Reulen, één der initiatiefnemers voor de gezins verzorging in Soest, als afdeling van het Groene Kruis, de vele aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder wethouder De Haan. De heer L. Haanstra wees er op hoe reeds lang geleden verschillende inwo ners van Soest de koppen bij elkaar gestoken hadden om te komen tot het oprichten van een afdeling gezinsverzor ging van het Groene Kruis. Tenslotte had men de namen van 250 mensen gekregen, die hun volle sympathie aan het werk gaven en graag medewerking verleenden, zodat men nu de stap ge waagd had en deze vergadering belegd had. Van deze 250 voorlopige leden zou men kunnen rekenen op 1250. en als het bestuur van het Groene Kruis crediet zou willen verstrekken, dan kon den de werkzaamheden beginnen. Eén der bestuursleden, die aanwezig was, gaf de verzekering, dat de nieuwe afd. Soest van het Groene Kruis zeer zeker rekenen kan op medewerking en financiële steun van het hoofdbestuur, daar dit zeer ingenomen is met de activiteit in deze gemeente. Dokter Donker informeert of er niet reeds een afdeling is, zij het met wei nig activiteit, maar het blijkt, dat deze geliquideerd is, zodat de weg vrij is voor een afdeling, waarin wel de nodige werklust is. Zuster Merk uit Aalsmeer, werkster in algemene dienst van het Nederlandse Groene Kruis geeft vervolgens een over zicht van de werkzaamheden, welke de afdeling gezinsverzorging ter hand zal nemen. Er zullen gezinsverzorgsters en gezinshelpsters zijn, die geschoold zijn in de huishouding. Wanneer de huis vrouw niet in staat is de huishouding te doen, dan krijgt zij voorlopig voor 4 weken een gezinshelpster, die even tueel langer kan blijven, wanneer het niet druk is. Is er in een bepaalde perio de veel ziekte onder de huisvrouwen, zoals dat bij een griepperiode het ge val kan zijn, dan zullen er wel eens gezinnen teleurgesteld moeten worden, maar zuster Merk hoopt, dat dit geen reden tot bedanken zal zijn. Inkomsten van de afdeling en subsidie van Rijk en Gemeente zullen uitmaken welke hulp verleend kan worden. Al leenstaande personen zullen slechts ge holpen kunnen worden wanneer er ruim voldoende hulp is, daar de gezin nen voorgaan. Bij besmettelijke ziekte wordt geen gezinshulp verstrekt en bij T.B.C. gevallen kan men hulp uit Met, naar we hopen, de zomer in aan tocht en hiermee weer de jaarlijkse grote groep vacantiegangers, die onze gemeente boven de andere vacantieoor- den verkiezen, wil ik vandaag op een (groot) verschil wijzen dat bestaat, tus sen „echte" vacantiecentra en Soest. Weliswaar gaat een vergelijking met de specifieke vacantieoorden als Val kenburg en Zandvoort een beetje mank, omdat de grote stroom altijd gericht zal blijven op ons berggebied en de zee, maar we moeten ons er eens op bezinnen, of wij in onze gemeente wel datgene doen, om onze gasten het ge voel te geven in een vacantieplaats te zijn. Wie wel eens in aanraking met onze zomergasten komt zal ontdekken, dat zij het over onze gemeente en omge ving allen roerend eens zijn: het is hier prachtig. Maar hij zal tevens de steeds weerke rende klacht horen, dat het 's avonds zo'n dooie boel is en dat het je na 6 uur niet meer lukt ergens iets machtig te worden. Vacantieoord of geen vacantieoord, 's avonds na 6 uur is er geen winkel meer open in onze gemeente, bij het V.V.V.- huis zijn geen inlichtingen meer te be komen en dit alles in tegenstelling tot de echte toeristenplaatsen, waar tot laat in de avond de winkels etc. ten gerieve der zomergasten geopend zijn. Ik weet, dat vorig jaar een winkelier aan B. en W. verzocht zijn winkel ge durende enige uren 's avonds open te mogen houden. Met verwijzing naar de desbetreffende verordening werd dit verzoek afgewezen. Zo correct als het maar kan dus, maar of het juist is voor onze gemeente als touristenplaats, is iets anders. Hier ligt een taak voor de V.V.V. en de Winkeliersvereniging, om er toe te komen, dat de op tourisme gerichte zaken gedurende enige uren in de avond geopend kunnen zijn. Dat zou onze naam als „touristenplaats" onder de vacantiegangers zeer ten goe de komen. H. OEKMAN. Amersfoort krijgen. Zo ook bij een be valling. Kraamvrouwen, die moeten rusten krij gen echter wel hulp van de gezinsver zorging van het Groene Kruis. Twee artsen, Mevrouw Schutte en dok ter Donker, zijn onder de aanwezigen en men spreekt de verwachting uit in de toekomst op medewerking van artsen te mogen rekenen. Uit het comité, dat geijverd heeft voor het oprichten van de afdeling en het beleggen van deze vergadering, aange vuld met enige anderen, wordt vervol gens het bestuur gekozen, dat zal be staan uit de dames Mevr. A. Peters, Mevr. A. Mulder, Mevr. M. E. Drijber, Mevr. J. Weeda en de heren H. M. Reu len, L. Haanstra en D. Oostelaar. BEVORDERING. De brigadier van politie G. Pasman is op 1 Juni j.1. bevorderd tot adjudant van politie. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een jongen kwam vertellen, dat z'n fiets gestolen was, maar dat viel nogal mee. Hij was alleen maar verplaatst,, omdat hij een deur blokkeerde. Twee dronken Amersfoorters wilden in hun woonplaats niet in de gaten lo pen, zodat ze het hier deden en in de cel terecht kwamefi. Twee venters werden bekeurd. De één had iets tegen ijken en de ander tegen een ventvergunning. Een heidebrand in Soesterberg kost te weer 100 M2. heide. Hoe de hei aan het branden kwam is niet bekend. Op 't Soester Hoogt waren 5 wiel rijders bij een vrij ingewikkelde aan rijding betrokken, die veroorzaakt werd door een onvoorzichtige, die domweg stopte, en de achtjarige S. H. tot uit wijken dwong, waardoor enige wielrij ders door en over elkaar heen kwamen te liggen. Het liep nogal los, maar de jongen had een wond boven de lip, die in Amersfoort gehecht moest worden. In Soesterberg ging een motor aan het draaien en dwong een Volkswagen tot remmen. De wagen ging van links naar rechts en sloeg om. De inzitten den kregen geen letsel, maar de Ma rechaussee wil graag nog een hartig woordje met de motorrijder, een mili tair, spreken. Eveneens in Soesterberg liep een bus van Hagenouw uit Utrecht schade op, toen deze van achteren aangereden werd door de vrachtauto van A. W. L. uit Den Haag. Een militaire colonne dwong de bus te stoppen, maar de vrachtauto ging dit stil houden minder vlot af.

Soester Courant | 1955 | | pagina 13