J. hoppenbrouwers DENKT U OM VADERDAG SIGARENDAG Oud Soest. VADERDAG Ruime keuze uit velerlei geschenken bij WREGLEY TWEEDE BLAD ZONDAG 19 JUNI. Van Weedestraat 44 - Naast de apotheek Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. J. LENSSEN MAKELAAR-TAXATEUR SOEST KAPSALON W. BUTZELAAR DE DUIVEN VLIEGEN. kAjjW KAPITEIN FANTOME. —J VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 17 JUNI 1955. „HET VRIJE VOLK VAN ZOEST". IV. Een belangrijke rol speelt in de nieuwe orde het „Declaratoir", een plechtige verklaring. Niemand wordt tot enig ambt of zelfs maar tot het stemrecht toegelaten, die niet dit Declaratoir heeft ondertekend. Het luidt: „Ik verklaare vrijwillig op het plegtigst, even of ik het met eden bevestigt, dat ik geen regeering voor wettig erken, dan die op de Rechten van den Mensch en den Burger gegrond is, dat ik gevolge- lijk beschouw de zoogenaamde oude Constitucie, die zeedert het jaar een duijsent seven hondert en taggentig tot na het intrekke der france troepen hier plaas gehadt heeft, als onwettig, on bestaanbaar en geweldadig, en daar tegen het Provisioneel besteur van Volksrepresentanten, zeedert ingevoerd en op die Rechten gegrond, alleen voor wettig houdt, aan welke ik alle ge hoorzaamheid en trouw zal bewijzen totdat eene volleedige consestutie, door de Nationaale Conventie ontworpen, door de Naasie zal vast en aangenoo- men zijn De stemgerechtigde burgers moesten, alvorend aan een stemming te mogen deelnemen, nog deze aanvullende ver klaring afleggen: „Ik verklaar vrijwil lig op straffe van meineedigheid, dat ik geen regeering voor wettig erkenne dan die op de Rechten van den Mensch en van den Burger gegrond is, en nim mer in eene verkiezing van de Verte genwoordigers off Amptenaaren mijn stem zal geeven aan perzoonen, die ik oordeel, eijgenbelangzoekers te zijn, nog (noch) begunstigers of aankleevers van de zoogenaamde Oude Constitutie te weezen, maar zoodanige zal verkiezen, die ik vertrouw voorstanders van de Rechten van den Mensch en Burger en het algemeen geluk en teffens de eerelijkste en handigste te zijn". Personen, die niet dadelijk bij het be gin van de Revolutie het Declaratoir ondertekend hadden, dus de kat-uit-de- boom-kijkers, moesten „één jaar stil zitten", d.w.z. gedurende één jaar na hun ondertekening waren zij niet ver kiesbaar in functies, maar wel moch ten zij hun stem uitbrengen, zodra ze getekend hadden. Dan komt er in het Reglement nog een andere functie voor; deze is nieuw, nml. de Kiezers. De stemgerechtigde burgers wijzen twee personen aan, die permanent het dorp op de vergaderin gen van het Kwartier zullen vertegen woordigen, de zgn. Kiezers. Soest be hoorde namelijk tot het Kwartier of Landschap van Eemland, welk kwar tier ook een eigen bestuursorgaan had: de Landschapsvergadering, die geregeld te Amersfoort bijeenkwam. Art. 25 van het Dorpsreglement zegt: „Deeze kiezers zal haar werk zijn om de belangens van het Dorp en wat het volk begeert op de vergadering voor te dragen en gemeenschappelijk met de andere leeden op de vergadering over de belangens van het quartier helpe beslissen en resolveeren, en te hoore de Notulen, welke van de Re presentanten ter Landschapsvergadering in het quartier gedaan worden en daar- gadering van de municipaliteitsleden samen met de door de stemgerechtig de burgers speciaal voor dit doel aan gewezen gecommitteerden, (Wilhelmus van Logtestijn, Wouter Hendrikze But- selaar, Peter Isakse, Gijsbert Peterze Hilhorst, Teunis van Roomen en Corne- lis van den Bremer) in de Hervormde Kerk in de loop van 1795 (een datum staat er niet bij) behandeld, goedge keurd en ondertekend. Het zal wel in de herfst zijn geweest, want op Maan dag 30 November komen de stemge rechtigde burgers in de Kerk bijeen om volgens het reglement een schout, een secretaris en een bode te kiezen. Schout wordt Geurt Hilhorst, een van de toonaangevende grote boeren, die tevoren al in diverse dorpsfuncties had gezeten, evenals zijn vader, Peter Geurtszoon Hilhorst, die schepen en buurmeester was geweest. Als secre taris wordt de reeds als voorlopig aan gewezen Zeger de Beer bestendigd; ook hij behoorde tot een vooraanstaand Soester boerengeslacht en in de vol gende jaren komen we hem als nota ris tegen. Bode wordt Jan Smorenburg; Helmus Schimmel, die tot nog toe bode was geweest en wiens vader deze func tie ook al had bekleed, veertig, vijftig jaar geleden, was blijkbaar niet meer in de gratie; misschien vond men hem niet helemaal „zuiver op de graat", politiek gesproken. En hiermee, met de aanvaarding van het Dorpsreglement en de verkiezing van nieuwe bestuurspersonen, had de Revolutie in Soest haar beslag gekre gen. De Soesters hadden laten zien, dat ze ook konden meedoen met de „Nieuwe Tijd". In wezen was er (be halve de gebruikte terminologie) maar één belangrijk ding veranderd: men kon, bevrijd van de voogdij van de Ambachtsheer, zijn eigen bestuurders kiezen, zoals men dat in vroeger eeu wen feitelijk ook gedaan had. Enkele jaren later bleek meer en meer, dat men van de refen onder de drop was geraakt: de Franse Revolutie werd een Franse overwinning. J. H. Paleis staan stevig aan de kop. Op de derde plaats staat het elftal van Zonnegloren met 4 punten uit drie wed strijden. In afdeling B staan de Soester Midden standers op de tweede plaats met 6 punten uit 4 wedstrijden en K.P.S. 2 vormt de staart met 0 punten uit 5 wedstrijden. In C gaat Tempo aan de kop met 8 punten uit 5 wedstrijden. S.P.S.V. staat op de vijfde plaats met 4 uit 5 en het elftal van de Gemeente heeft 1 punt uit 5 wedstrijden en staat onderaan. Op 20 Juni speelt K.P.S. thuis tegen V.V.Z. (Zonnegloren) en G.P.S. thuis tegen B.O.F.A. Tempo gaat naar Morris 2. Op 22 Juni spelen K.P.S. 2 en C.S.M. uit tegen W.A.S. en Morris. Op 23 Juni speelt N.W.O. thuis tegen Centurion, het elftal van de militairen. 24 Juni gaat 't politie-elftal naar Actif. Alle wedstrijden vangen te 19 uur aan. SACRAMENTSPROCESSIE. A.s. Zondag, te 3.30 uur, wordt in de tuin van Nieuw Mariënburg de jaar lijkse Sacramentsprocessie gehouden. POLITIE-VOLLEYBAL. Elf teams uit Amsterdam, Baarn, De Bilt, Bussum, Utrecht, Alphen aan de Rijn, Hilversum, Amersfoort, Soest en Zeist hebben Dinsdag op het S.E.C.-ter rein 55 volleybalwedstrijden gespeeld, Tijd voor 'n paar Rennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen. Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. gemeentebestuur over te willen bren gen voor 'tle beker, welke beschikbaar gesteld was. Ook de hoofdinspecteurs Dil van Amers foort en Van Es van Soest werden wel kom geheten, waarna dank gebracht werd aan de scheidsrechters, alle an deren die zich op deze dag verdienste lijk gemaakt hadden en in het bijzon der de heer D. Wareman, die de gehele dag het technische deel voor zijn reke ning genomen had. De Burgemeester wees op de wedstrij den van het vorig jaar, die een succes werden, en aanleiding voor het ge meentebestuur de wisselbeker beschik baar te stellen. Deze beker zou drie maal achtereen of vijfmaal gewonnen moeten worden. Het is prettig, dat het zo moeilijk is deze beker definitief in het bezit te krijgen, want dat verleent de prijs extra waarde en voor het ge meentebestuur is het financieel guns tig, daar voorlopig geen nieuwe beker gekocht behoeft te worden. De Burgemeester wees er op, dat er steeds meer belangstelling voor Volley bal komt en dat het vooral door de politie veel beoefend wordt. Het con tact met andere corpsen is van groot belang en de onderlinge wedstrijden bevorderen de kameraadschap. De Burgemeester dankte de teams voor hun opkomst, want daardoor was deze dag geslaagd. De wisselbeker werd uitgereikt aan het team uit Alphen, dat 9 overwinningen behaalde. Zeist ontving de tweede prijs, een beker, voor 8 overwinningen (136- 74) en Baarn de derde prijs, een lau wertak, voor 8 overwinningen (135-85). De vierde prijs, een medaille was voor Soest, dat zevenmaal won en bij het uitreiken van de prijs wees de burge meester op hét verheugende feit, dat reservepolitie in het politieteam van onze gemeente meespeelde. De vijfde prijs was voor de Koninklijke Mare chaussee uit Amsterdam en de zesde voor Bussum, met 6 en 4 overwinningen. De zevende tot en met de elfde plaats werden bezet door Amersfoort(4), Sport vereniging District Utrecht (3), De Bilt (2), Rijkspolitie Utrecht (2) en H'sum (2). De heer Scholtmeyer wenste alle deel nemers een goede reis en hoopten allen het volgend jaar terug te zien. VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop huizen. «Toooit de ftkqantel KRULLING* OOMTBEKKSl'JK GEHEEL VORMT, ZOl OW Voor zo'n kapsel gaat U naar STEENHOFFSTRAAT 53 - TEL. 2842 van ten eerste ten spoedigste) na haar terugkomst (in Soest) kennis van geeven aan den Président, omdat die als het nodig is, dan ten eersten de Stemgerechtige bijeen te doen vergaa- deren om het volk daarover te hoore. Zij zulle meede binnen agt daagen door een Notule kennis geeven aan het volk wat daar op de quartiervergadering is voorgevallen". Als ze een vergadering van het Kwartier verzuimen, moeten ze aan het dorp 1 gulden 10 stuivers boete betalen. Deze kiezers waren een half jaar in functie, want elk kwar taal moest er een aftreden en moest het volk een nieuwe kiezen. Deze wis seling van personen had natuurlijk haar voor- en haar nadelen. Het laatste artikel van het Reglement houdt zich nog even met de leden van de municipaliteit bezig en bepaalt, dat deze iedere eerste Maandag van de maand met hun allen zitting moeten houden voor het publike, „opdat alsdan yder Burger zijn belangen kan inbren gen (voorbrengen)"; voorts dat ieder lid, dat een vergadering van de muni cipaliteit verzuimt, 6 stuivers boete moet betalen, en hij, die een half uur te laat komt, 3 stuivers, „welke boe- tens de municipaliteits-leeden onder malkanderen konnen deelen Dit Concept-Reglement is op een ver- ZOMERCONCERT. Morgenavond (Zaterdag), 8 uur, geeft de Soester muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia", onder leiding van de heer Mar. Larsen, een concert in het plantsoentje aan de Vinkenweg. Het navolgende programma zal wor den uitgevoerd: 1. Alte Kameraden, Mars, C. Feike. 2. Les Saltibanques, Ouverture, Louis Ganne. 3. Bloemen uit Holland, Wals, F. Jakma. 4. American Patrol, F. W. Meacham. 5. Een Schone Meimorgen, Fantaisie, P. B. Bisselink. 6. Graaf Zeppelin, Mars, C. Feike. 7. National Emblem, Mars, M. Viot. 3. Münchner Kindl, Wals, K. Komzak. 9. Der Vogelhandler, Potpourri, Carl Zeiler. 10. Semper Fidelis, Mars, J. P. Sousa. ZOMERAVONDVOETBAL. Uit de laatste competitiestand van „Sportleven" blijkt, dat K.P.S. in af deling A met 8 punten de leiding heeft, gevolgd door N.W.O. met 4 punten, maar twee wedstrijden minder gespeeld, zodat een theoretische kans op gelijke kracht bestond. Inmiddels heeft K.P.S. met 3-1 van de Zimmermann-spelers gewonnen, dus de voetballers van het waarbij elke wedstrijd uit één game bestond. Na afloop bleek het. team uit Alphen aan de Rijn het hoogst aantal punten te hebben, zodat deze zes po litiemannen de wisselbeker konden mee nemen, welke door het gemeentebestuur van Soest beschikbaar gesteld is en die door de Burgemeester uitgereikt werd. De politiesportvereniging S.P.S.V. viert dit jaar het tweede lustrum, zodat deze tweede volleybaldag wat grootser op gezet was dan het vorig jaar en de voorzitter van de politiesportvereniging, de heer H. G. Scholtmeyer, kon thans ook het politieteam uit De Bilt en het team van de Sportvereniging Konink lijke Marechaussee Amsterdam verwel komen, die hun debuut maakten in dit tournooi, dat zeker jaarlijks terugke rende gebeurtenissen zal gaan worden, nu het gemeentebestuur van Soest een beker beschikbaar gesteld heeft. Ook de Soester korpschef, de hoofdin specteur C. van Es, sprak woorden van welkom en wees op het belang van de sport. Er werd op drie velden gespeeld en het Soester team speelde achtereenvol gens tegen Zeist, waarvan gewonnen werd, evenals van Amersfoort en De Bilt. Ook het Amsterdamse team moest de zege aan de Soester agenten laten en de Utrechtse Marechaussee verging het niet veel beter. Het zag er dus goed uit voor de gast heren, maar Alphen was ook niet mis en toen Baarn Soest versloeg en het zwakke Hilversum, dat op de laatste plaats eindigde, hetzelfde deed, waren de kansen op de eerste prijs gering ge worden. Alphen bracht Soest de derde nederlaag toe en de overwinningen op Bussum en de Rijkspolitie uit Utrecht bezorgden het team van de gastheren de vierde plaats. Alphen werd winnaar en de grote 15-2 overwinning op de Utrechtse Rijkspoli tie is één van de bewijzen van sterkte van dit goede team. De heer Scholtmeyer verwelkomde de Burgemeester en verzocht hem de dank van S.P.S.V. en de deelnemers aan het Wanneer U de lijvige sportencyclopae- die van L. de Wolff in handen krijgt, dan zult U zien, dat er tientallen spor ten behandeld zijn, maar de duivensport is er niet bij. Dat is een beetje vreemd, daar 55000 duivenliefhebbers de be schikking hebben over honderdduizen den duiven, en onder die 55000, vere nigd in de Nederlandse Postduivenhou- dersorganisatie, bevindt zich rijk en arm, hoog en laag. Prins Bernhard laat z'n duiven vliegen, maar ook Jan en Piet en Klaas, die liever voer voor hun duiven dan sigaretten kopen en die al hun vrije tijd besteden aan die wonder lijke kleine vliegers, waarvan niemand weet hoe ze de weg naar huis over honderden kilometers, met een snel heid, die soms boven de honderd kilo meter per uur ligt, kunnen vinden. Soest telt twee verenigingen van dui- venhouders en bij een dezer hebben wij eens een kijkje genomen, toen de dui ven verzendklaar gemaakt werden, in de hoop er eens achter te komen, hoe die uitslagen nu eigenlijk precies in elkaar zitten. Iedere week komen rijen namen met rijen cijfers en getallen in de krant, maar het fijne hiervan weet practisch alleen de man, die zelf dui ven heeft en die enige dagen in span ning leeft, wanneer z'n snelle vliegers verzonden zijn naar de losplaats, gelost zijn en de tocht naar huis ondernomen hebben. Iedere duif heeft een vast metalen rin getje om één der poten, met een eigen nummer, maar wanneer de toebereidse len voor een wedvlucht gemaakt wor den, dan krijgt het dier er een gummi ring bij, dat met een vernuftig apparaat om de poot aangebracht wordt. Op deze ring staat een nummer, dat voor de wedstrijd geldt. Alle nummers wor den op staten gezet, de duiven gaan in grote korven en de reis kan beginnen. De Nederlandse Spoorwegen zijn erg gesteld op de Limburgse mijnen, daar zij de beste klanten zijn. Weinig minder zijn ze de duivenliefhebbers genegen, daar die de tweede plaats innemen. Hieruit blijkt wel de enorme belang stelling voor de wedvluchten. Er zijn aparte duiventreinen met perso neel, dat voor het verzorgen van de duiven zorgt. Soms zijn de vogels 4 dagen onderweg, maar ze komen niets te kort en ze hebben ruimte genoeg in de enorme manden, waar 25, 30 of bij grote afstanden slechts 20 duiven in ge daan worden. Doffers en duivinnen ge scheiden, voer en water voldoende, en dan kan de grote reis beginnen naar Corbeil, St. Cheslain Hornu, Pont St. Maxence, Orleans, St. Quentin, Mons, Chateauroux en al die andere losplaat sen, waar ze bij tienduizenden tegelijk worden gelost. Het moet een machtig gezicht zijn de sierlijke vogels pijlsnel de korven te zien verlaten en hoog de lucht in te zien gaan, waar ze in razendsnelle vlucht de richting zoeken naar het hok, dat honderden kilometers ver is. Ononderbroken vliegen ze door en de eigenaars zitten te wachten met de klok, het dure, ingewikkelde apparaat, dat straks nauwkeurig zal registreren hoe laat de duiven binnengekomen zijn. Dan komen ze binnen, de gummiring wordt van de poot genomen, in een busje gedaan, dat precies in een ope ning in de klok past en op een rolletje papier wordt de juiste tijd van aan komst gedrukt. Wanneer alle duiven binnen zijn lijkt het een gemakkelijk rekensommetje. 17.30.49 is één, 17.30.51 is twee enz. enz. Zo is het echter niet, want de één heeft in Soest zijn hok op de Birkstraat en de ander op de Ko- ninginnelaan en deze verschillen in af stand moeten verrekend worden. Ook wordt rekening gehouden met het feit, dat geen enkele klok gelijk loopt, zodat de tijd van de moederklok aangehouden wordt, waarnaar tijdsverschillen bere kend worden. Op deze wijze wordt het een ingewikkelde geschiedenis, maar men krijgt ook een zuivere uitslag. Er zijn gewone wedvluchten, maar ook nationale concoursen en tientallen ma len per jaar wordt gevlogen voor de T.B.C.- of kankerbestrijding, zwakke kinderen of een ander goed doel en binnenkort kan iedere Soestenaar voor een bedrag, dat nop geen gulden uit maakt, een duif huren van een Soes ter duiveneigenaar en daarmee deelne men aan een vlucht vanaf Vilvoorde ten bate van de uitzending van zwakke kinderen. De hoofdprijs is een fiets, dus het loont beslist de moeite voor één dag duivenhouder te zijn. De duiven zien er niet tegen op 15 tot 20 uur te vliegen, maar de weersgesteld heid is natuurlijk zeer belangrijk. Ster- heerlijk - verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust een gezonde gewoonte IK ZOÉKDE (V -/DAAR SEMOfhTfl imak JtAN BmNT ZICV ££y WEG S C HEPEN EK TER EN: HE T GEVECHT 0*T& GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal voor ons blad 1.95 voor Soest en Soesterberg en 2.10 voor andere gemeenten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit zó vroegtijdig te doen, dat de overschrijving voor het ein de dezer maand in ons bezit is. Bij latere overschrijving kunnen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonne mentskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. ke tegenwind, mist, storm, onweer en regen, dit zijn factoren, die het vlie gen bemoeilijken en duiven op een dwaalspoor brengen. Dan zijn ze uren en soms dagen over tijd, terwijl het ook wel voorgekomen is, dat een duif- pas na vele maanden terug kwam. Er valt geld te verdienen met de dui vensport, maar dit is niet voor ieder een weggelegd. Er zijn verschillende manieren van „poulen". De eenvoudig ste is die, waarbij men vijfmaal z'n inzet terug krijgt, wanneer men ten minste bij de gelukkigen hoort, die meedelen zolang de pot nog geld ver schaft. Hebben b.v. honderd man een gulden ingezet, dan winnen de twintig eerstaankomende duiven voor hun baas 5 gulden. „Heeft wie heeft" is een populaire be naming voor het poulen, waarbij de eerstaankomende duif al het geld krijgt, dat ingezet is. Zijn er dus dui zend dubbeltjes ingezet, dan ontvangt de eigenaar van de eerst aankomende duif 100.Plaatselijk zullen er niet zo gauw duizend dubbeltjes ingezet wor den, maar naast de plaatselijke vlucht heeft men de rayon-, of afdelings en eventueel de nationale wedvluchten. Soest heeft een regeling met Baarn, zodat iedere vlucht een wedstrijd tus sen deze beide plaatsen is. 55000 duivenliefhebbers kijken iedere Zondag naar de lucht, om te zien of hun duiven al terugkomen en 55000 duivenliefhebbers zijn dag aan dag be zig met hun kleine vliegers, die dat wonderlijke vermogen bezitten de terug weg naar huis door de lucht af te leg gen, zonder dat ze de heenweg gevlo gen hebben.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5