mm JEUK D.D.D RANG HAM EA Eventjes terzijde* Piet Olyslager zag de ramp in Le Mans. -s; bij v.v.v. •«- MENINGEN VAN ONZE LEZERS. EEN PHOENIX OF TRIUMPH RIJWIEL, WITTE POMPEN Heeft de steenkool afgedaan AUTORIJLESSEN Autorijschool D. ENGEL BIJ EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA. Blijf niet doorlopen met die Rhenmatische Pijnen. *t>e Vetenap&un#. van cfemsk tang. De Vosseveldlaan is een rustige laan en op nummer 6a woont Piet Olyslager, die aan het begin van deze week terug kwam uit Le Mans, waar hij ongewild getuige geweest is van het grootste ongeluk, dat de automobielsport ooit veroorzaakte en dat gewezen heeft op de noodzakelijkheid maatregelen te ne men om een herhaling van een derge lijke catastrophe te voorkomen. Iedereen heeft de uitvoerige verslagen in de kranten kunnen lezen, maar uit hetgeen de heer Olyslager zei is ons gebleken, dat deze verslagen niet altijd juist waren. Hoe kan het ook anders, wanneer men bedenkt, dat deze ge schreven zijn door mensen, die van de journalistiek misschien alles, maar van automobilisme niets of weinig weten. Piet Olyslager zou zich niet graag een der beste automobielkenners zo niet de beste van de wereld noemen, maar wanneer wij dit epitethon ge bruiken, dan zijn wij minder naast de waarheid dan de verslaggevers, die schreven, dat de Mercedes van Levegh tussen het publiek terecht kwam en daardoor de dood van ruim 80 mensen veroorzaakte. Dit was namelijk niet het geval. De Engelse coureur Hawthom, die in een Jaguar reed, naderde de pits en remde af. Achter hem reed de Austin Healy van Macklin, eveneens een En gelsman, die met een vaart van 200 K.M. licht uitweek. Daarachter kwam van grote afstand met een snelheid van een kleine 300 K.M. de Fransman in zijn Mercedes en bij een dergelijke snelheid moet het reactievermogen fa len, ondanks het feit, dat Fangio, die achter Levegh reed, op miraculeuze wijze het tegendeel scheen te bewijzen en heelhuids uit de chaos te voorschijn kwam, die Levegh veroorzaakte door op de Austin Healy te botsen. Dank zij het waarschuwen van Levegh, die enkele seconden voor zijn dood de hand opstak, kon Fangio het gevaar ontlopen en het zal wel altijd een pro bleem blijven hoe hem dat gelukt is. Volgens Piet Olyslager moet hij onder de wagen van Levegh doorgereden zijn, toen die door de botsing de lucht in- geslingerd werd, ontplofte en op de wal voor het publiek terecht kwam. Het gebeurde echter allemaal zo razend snel, dat niemand het kan navertel len. „Wie heeft schuld aan dit ongeval, meneer Olyslager?". „Niemand, zoals men ook niet kan spreken van schuld bij de Februari- ramp van 1953. Toen waren het de ele menten, nu was het de snelheid en ik bevond mij dicht genoeg bij de plaats van de ramp om te weten, dat de be veiliging van het publiek voldoende was. Een wal van 1.50 M., daarachter een hek, maar door het ontploffen van de auto in de lucht konden onder delen en scherven de slachtoffers bij tientallen vinden tussen het publiek, dat zich veilig achter de wal dacht". „Dus alleen de snelheid is de schul dige?". „Ja. Het reactievermogen van de cou reurs schiet tekort en er zal een andere formule gevonden moeten worden, waardoor de snelheid verminderd wordt, daar zelfs superrijders als de huidige bestuurders van deze renmon- sters het niet meer aan kunnen". „Wat zijn deze coureurs voor mensen? Roekeloos?". „Integendeel. Ze weten heel goed wat ze willen en wat ze doen, maar wan neer een auto 300 K.M. rijdt, dan kun nen ze het niet meer aan, zonder dit zelf te weten". „En merken ze dat dan niet aan het aantal slachtoffers onder de collega's Ja, het is een zeer riskant beroep, maar Hermann Lang, Nuvolari, Chiron, Villoresi, Farina en Carracola zijn ook niet bij races omgekomen, dus wat de rijders betreft lijkt het erger dan het is. Een ongeluk als in Le Mans gebeurde is vreselijk, maar ik ben er wel van overtuigd, dat dit een unicum is, even zeldzaam als de overstromingsramp in ons land, waarbij ook verschillende on gunstige factoren samenwerkten. De snelheid moet echter toch omlaag om de kansen op een catastrophe tot een minimum te beperken". „Was U het er mee eens, dat de ren nen doorgingen?". „Nee, want ik ben zelf weggegaan, maar afgelasten van de races zou 300.000 mensen aan het lopen en rij den gebracht hebben en dan zou er van hulpverlening aan de slachtoffers niets terecht gekomen zijn." Ik heb niet meer gevraagd, want de heer Olyslager praat niet graag over dit ongeluk en dat is begrijpelijk, daar het een ontzettende gewaarwording moet zijn een dergelijk inferno mee te maken. Vijf en twintig jaar geleden begon de 15-jarige Piet Olyslager met een hobby en deze hobby heeft hem onder meer gemaakt tot de beste automobielteke naar die in Soest, in Nederland, in Eu ropa, en waarschijnlijk in de gehele wereld is. Het begon met verzamelen van foto's, tijdschriften en oude boeken over automobielen, kortom met alles wat met de auto te maken had, en thans heeft de heer Olyslager 'n unieke verzameling en een bron van gegevens, die hem in staat stellen ondermeer de auto's te tekenen op de sigarettenpak jes, die U in Uw zak heeft, wanneer U tenminste dit merk rookt. En velen FANTASTISCHE VERLICHTING HISTORISCHE FEESTEN DIVERSE ATTRACTIES VRAAGT PROSPECTUS roken deze sigaret. Niet in de eerste plaats om de verrukkelijke melange van de tabak, maar om de kleurrijke tekeningen van de auto's van de oudste tijden tot heden. En dan vertelt de heer Olyslager ons onopgesmukt het verhaal van de lange weg naar de erkenning, van de worste ling met de tekenstift en van het uit eindelijk succes, verkregen in een tijd, waarin vele jonge mensen het de moei te niet waard vinden zich nog in te spannen, omdat van de wieg tot het graf de zaak glad geëffend voor hen ligt. Piet Olyslager begon als monteur en hij bezat een onmetelijke interesse voor auto's. De garage werd verruild voor de taxi, deze weer voor de verkoop van auto's en daarna werd de jeugdige technicus pit-manager van Hans Her- kuleyns, de motorrenner die autocou reur werd en die vijf jaar lang profi teren kon van de kundigheid van z'n medewerker, die intussen onverdroten verder werkte aan wat geworden is het grootste particuliere archief op autogebied, zonder nog te weten van hoeveel belang deze verzameling voor hem zou worden. In de oorlog werden veel dingen an ders, dus Piet Olyslager ging tekenen. Hij woonde toen op de Den Blieklaan, later enige tijd bij Rinke Tolman, en in deze voor hem vrij rustige tijd oefen de hij dag in dag uit, week in week uit, om te bewijzen, dat de tekeningen, die hij in zijn verzameling vond, niet zó waren als ze moesten zijn. De bevrijding kwam en de man, die zichzelf het automobieltekenen geleerd had, meende met zijn tekeningen iets te kunnen beginnen, maar Nederland was te klein voor dit werk en de teke naar raakte zó teleurgesteld, dat hij de fout bij zichzelf zocht. Bij een be zoek aan oude kennissen in Frankrijk kwam hij aanvankelijk niet met z'n te keningen voor de dag, omdat hij al te vaak de kous op de kop gekregen had. Gelukkig heeft hij ze toch laten zien en de oude heer Bugatti was al even enthousiast als de directeur van Talbot. Dit was het eerste resultaat van de stijfkop, die door was gegaan met te kenen, terwijl hem aantrekkelijke be trekkingen waren aangeboden, daar zijn technische kennis gelijke tred hield met z'n kundigheid om auto's te teke nen en wedstrijdmomenten weer te ge ven. In Frankrijk begon de victorie en al gauw kwamen er opdrachten uit Ita lië, Zwitserland en Engeland. Veel was de tekenaar in het buitenland, maar de deviezenbepalingen maakten het moei lijk geld naar ons land over te maken, zodat het echtpaar Olyslager zich ge reed ging maken om naar het buiten land te vertrekken. Toen merkte men in ons land ineens, dat er in Soest een man woonde, die een zeer uniek beroep uitoefende. Iedere tekenaar zal wel eens een auto teke nen, maar tevergeefs zult U iemand in ons land zoeken, die leeft van het te kenen van auto's. Er kwamen opdrachten, van het een kwam het ander, en op het ogenblik komt Piet Olyslager 12 uur op een et maal tekort, zodat het weinig uitmaak te of hij een uurtje met de verslagge ver van de Soester Courant zat te pra ten, daar de achterstand in dat uur toch niet ingehaald kon worden. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep ln de huidporiën. VLOEISTOF BALSEM ZEEP De heer Olyslager is voorstander van een betere en mooiere carrosserievorm van de auto en tracht dit in z'n ontwer pen naar voren te brengen. Dat dit ge lukt, blijkt wel uit het feit, dat ex-ko ning Faroek in een Talbot Lago rond rijdt, die door een inwoner van Soest is ontworpen. Van tekenen kwam schrijven en het auto-technisch handboek, de lijvige en- cyclopaedie, waar geen eind aan komt, omdat er steeds iets nieuws op auto gebied is, wordt thans met assistenten geschreven, daar aan ieder merk zo'n zeventig bladzijden besteed worden. Dit unieke werk wordt zeer geprezen in de technische pers. Een vraaggesprek voor de AVRO, voor de radio in Frankrijk, Italië en Mona co, uitgebreide artikelen in binnen- en buitenlandse bladen wijzen op het bij zondere beroep, dat Piet Olyslager cre ëerde en dat minstens zo uniek is als het beroep, dat z'n oud-oom Jan Oly- slagers in de vorige wereldoorlog uit zocht en dat voor de tijd van het vlieg tuig in de kinderschoenen zeer bijzon der was. Evenals de s, die Jan in Bel gië achter z'n naam kreeg, terwijl hij bij voorkeur Olieslagers schreef (met ie. dus). Ook is uniek de enveloppe, die ik zag. Er stond op: Piet Olyslager, motorsport, Holland, en hij kwam regelrecht naar Soest. Maar dat mocht ik niet vertel len, want Boerhave, Holland, had de primeur hiervan, zoals we op school al leerden en Piet Olyslager is te be scheiden om zich met Boerhave te ver gelijken, al wist de grote geneeskundige nie^s van automobieltekenen. Geachte Redactie. De heer Oekman bezocht Zondag 5 Juni het Soester Natuurbad en wist daar door steekproeven te constateren dat „een schamel aantal Soesters" present waren. Hij betreurt dit feit en wijst op de halve gulden, die „de inboorlingen van ons dorp" even goed zouden kun nen opbrengen als een zwementhousiast van buiten onze gemeente. Nu dacht ik zó: Is het niet zonde en jammer, dat misschien wel duizenden Soester kinderen van Zaterdag tot Za terdag met hun bezwete huid moeten blijven rondlopen, omdat hun ouders bezwaren maken tegen de zwemuitga- ven (Vooral voor grote gezinnen). Zwemmers van elders zijn hier bevoor recht; zij komen met een uitgaansporte- monnaie. De Soester jeugd wil graag „bij huis" zwemmen, zo mogelijk dagelijks, en dat betekent geregelde uitgaven voor de ouders. Ik vraag mij af, ligt hier niet een groot belang voor de volksgezondheid in Soest Vooral bij zomerse dagen is de traditionele wekelijkse wasbeurt toch wel bedroevend onvoldoende, vooral met het vele stof opjagend verkeer van van daag. Soestenaren die wat voor reinheid voe len en die in deze aangelegenheid wat in de melk (en in het zwemwater) te brokkelen hebben, ik vraag Uw aan dacht. Laat de Soesters, in bijzonder de jeugd, zwemmen tegen een aantrekkelijk ver laagd speciaal tarief. Begeleid met een propaganda-actie zal dit ook nog geen geldelijk verlies behoeven te betekenen. Al met al, de zwemaansporing van de heer Oekman verdient onze attentie: Voortaan méér Soestenaren naar ons prachtig en verkwikkend Soester Na tuurbad SEBO DETMERS. EEN SOLEX, R.A.P. OF RABENEICK-BROMMER. UW TROUWE METGEZEL VOOR DE VACANTIE. Vraagt demonstratie bij STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 gen door in Juli een lot voor de post- duivenvlucht te kopen, waarover bin nenkort nadere gegevens verstrekt zul len worden. BENOEMD. De heer W. van Veeren, destijds werk zaam ter secretarie dezer gemeente, thans referendaris ter secretarie te Velsen, is benoemd tot Burgemeester der gemeente Kerkwijk (Gld.). OM DE KAMPIOENSTITEL. A.s. Zondag wordt, op het S.E.C.-ter- rein aan de Bosstraat, de beslissings wedstrijd om het kampioenschap reser ve derde klasse K.N.V.B. gespeeld tus sen H.V.C. III en U.V.V. III. Een nieuwe verwarmingstechniek breekt aan Het is algemeen bekend, dat we lang zaam maar zeker de kolenvoorraden van de wereld aan het opmaken zijn en er komt natuurlijk een tijd, dat deze brandstof niet meer beschikbaar is voor onze haarden en kachels. Reeds vele jaren maakt men gebruik van andere brandstoffen, zoals gas, elec- triciteit, petroleum, olie enzovoort, maar voor al deze vormen van verwarming is vuur nodig en hebben we te maken met afvalstoffen als as en gassen. Men spreekt nu wel over een toekomstige verwarmingsmethode door middel van atoomenergie, maar dit lijkt ons nog zeer ver af, als het trouwens zover zal komen. Een meer voor de hand liggende nieuwe Gediplomeerd Bonds-Instructeur. NIEUWEWEG 97 TEL. 2543 spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten VOOR HET ZWAKKE SOESTER KIND. Het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolo nies heeft ook een afdeling in Soest, welke zich beijvert het zwakke Soester kind naar bos, hei of zee te sturen. Gemiddeld wordt een kind 6 weken weggestuurd, maar de mogelijkheid van 2-6 maanden is niet uitgesloten, wan neer dit nodig mocht blijken. Het verpleeggeld voor ieder kind kan laag zijn, omdat Rijk, Provincie, Ge meente en Praeventiefonds subsidie verlenen, terwijl een deel van de op brengst van de jaarlijkse kinderpostze gelactie ontvangen wordt. De afdeling Soest één van de 600 afdelingen vult verder de kas met bijdragen uit contributies van mensen, die het beste met de kinderen voor hebben. Er wordt jaarlijks ook een col lecte gehouden, er zijn spaarbusjes ge plaatst, er was een kerstactie en een schoolactie, terwijl de ouders van de uitgezonden kinderen betalen wat ze missen kunnen. In 1954 zijn 23 kinderen uitgezonden, waarvan er vier 2-7 maanden verpleegd zijn. Dat de kinderen het goed gehad hebben blijkt wel uit de gewichtstoe name, waarbij met kilo's gerekend moest worden. De uitzending van deze kinderen kostte de afdeling bijna 4000 gulden, zodat de vereniging zeer gesteld is op nieuwe leden of verhoogde bijdragen van hen, die reeds lid zijn, daar de kosten voor het uitzenden van kinderen nog steeds stijgen. Ook kan men zijn deel bijdra- methode van verwarming, die reeds momenteel uitvoerbaar is, werd enige jaren geleden ontdekt in Amerika. De vondst was eigenlijk het ei van Co- lumbus, maar men moet op het idee komen. De uitvinder van dit nieuwe systeem is een deskundige op het gebied van bevriezingsmethoden in Tndianapolis. Hij kwam door zuiver toeval op het idee. Hij nam eens proeven met een nieuwe vriesinrichting, waarbij zeer lage tem peraturen werden gebruikt. Geheel toe vallig stak hij zijn hand in de uitlaat pijp van het apparaat en.brandde prompt zijn vingers. Wat daar gebeur de, was trouwens iets, dat men reeds wist. Men kan aan voorwerpen, die tot een zeer lage temperatuur zijn terug gebracht, zich branden. Er gaat na melijk een grote hoeveelheid warmte verloren bij een dergelijke afkoeling en zo moet het dus mogelijk zijn met een dergelijk sterk afgekoeld voorwerp iets te verhitten. De uitvinder ging experimenteren. Hij leidde de afvoerbuis van zijn koelap- paraat door een boiler en. hij had volop warm water. Hij ging verder met zijn proefnemingen en kwam uiteinde lijk tot een zogenaamde hittepomp, een systeem van zwaar geïsoleerde buizen, dat door middel van een electrische pomp warmte naar een bepaalde ruimte brengt. Het probleem bleef nu alleen nog, waar die warmte vandaan te ha len. De uitvinder kwam op een buiten gewoon origineel idee. Hij wist namelijk, dat de temperatuur in de grond bene den de vrieslijn vrijwel constant 20 graden bedraagt. Beneden de vrieslijn bevond zich dus een vrijwel onuitput telijke voorraad warmte, die er slechts behoefde te worden uitgehaald om als verwarming dienst te doen. Hij nam de proef op de som en liet een diep gat bij zijn huis graven. Beneden de vrieslijn legde hij een buizenstelsel van ruim honderd meter, dat de warmte kon opnemen. De pomp perste haar door de geïsoleerde buizen naar het huis waar door splitsing van de buizen alle kamers en gangen konden worden verwarmd. Ventilatoren zorgden voor de verspreiding. Het systeem voldeed uitstekend. De uitvinder bleef echter niet stilzitten. Hij broedde verder en kwam tot de ontdekking, dat er met zijn apparatuur nog veel meer te bereiken viel, want wanneer hij de pomp en de ventilato ren in omgekeerde richting liet werken, konden de kamers en gangen zomers lekker koel gehouden worden. De ven tilatoren zogen de warme lucht weg en door middel van de pomp werd deze warme lucht weggewerkt door de bui zen en onder de grond geloosd. Nu zijn verschillende firma's aan de fabricage van dergelijke hittepompen begonnen en enkele grote kantoorge bouwen worden in de Verenigde Staten reeds op deze nieuwe wijze verwarmd en gekoeld en het voldoet prima. Het enige bezwaar is voorlopig nog, dat de prijs van een dergelijke installatie vrij hoog is, waardoor nog niet veel parti culieren tot aanschaf van een derge lijk verwarmings- en koelsysteem zijn overgegaan. Maar het is wel zeker, dat na verloop van tijd dit systeem zal worden geperfectioneerd, terwijl door eventuele massa-fabricage de hoge prij zen aanmerkelijk zullen dalen. Dan is het niet uitgesloten, dat deze wijze van verwarming gretig aftrek zal vinden, want ten eerste komt er in het geheel geen vuur aan te pas en ten tweede heeft men niets te maken met afval stoffen, een systeem met vele voorde len dus. (Nadruk verboden.) Ik reken me graag tot de intellectuelen en daarvoor heb je tegenwoordig een Middenstandsdiploma nodig. Je kunt dan een ijscozaak of een viswinkel be ginnen, mits je een ijsbrevet of een visdiploma hebt, maar dat is van later zorg. Ik deed dus examen en door een gril van het lot, of door een zwak moment van de mensen, die me aan de tand voelden, kwam ik met een aantal tie nen uit de bus. Ik stak dit niet onder stoelen of banken, maar hing er danig ae gebraden haan mee uit. Mijn vrouw deed dapper mee, want het komt niet zo vaak voor, dat ze kan opscheppen met haar man; ze geurde met haar geleerde echtgenoot, alsof hem zojuist een professoraat in het oud-Chinees ten deel gevallen was. Deze zelfverheerlijking had ook z'n na delen, want er zijn altijd mensen, die op je zak willen lopen. Een buurtge noot vond tenminste, dat het een klein kunstje voor me zou zijn z'n zoon, die ook voor middenstander studeerde, wat wegwijs te maken. Ik deed gul, ging naar het huis van de middenstandsstudent en na een kopje thee trokken zoonlief en ik ons terug in z'n studeercel, waar hij over voet ballen beginnen wou. Ik wees hem op z'n dure plicht en hij kankerde op regeringsinstanties, die hoe langer hoe meer zotteklap vragen aan neringdoen den. Ik was het roerend met hem eens, maar liet 't niet merken, want die kna pen zijn toch al zo tegen de draad in. Inplaats daarvan sprak ik over ken nis, die macht maakt. „Mooie kennis", bromde hij en ik gaf hem weer gelijk. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Eruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewan den weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en Pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgenoch tend die heilzame kuur. In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel Hij haalde z'n boeken en tot m'n ont zetting zag ik, dat ze niets leken op de mijne en dan sta je al direct op glad ijs. Natuurlijk zat de kat meteen boven in de gordijnen, toen hij me een som over kortingen aan klanten wees, die hem te machtig was. Ik had hem wel direct kunnen zeggen, dat ik er ook geen gat in zag, want ik ben helemaal niet van plan ooit nog klanten met kortingen te verwennen, omdat ik alles zelf nodig heb. Ik had me dan ook wei nig in dit onderwerp verdiept. Tiénen scheppen echter verplichtingen en je moet wat voor de wetenschap ever hebben, dus maakte ik aanstalten te gaan puzzelen. Even probeerde ik nog een zijsprong te doen naar kortin gen, en het kan later altijd nog te pas komen, wanneer je zelf de bieteribrug op zou gaan. Er kwam echter niets van in, want hij had dit onderwerp aardig onder de knie. Hij is een vooruitstre vend jongmens met zin voor de werke lijkheid en weet precies wat er gebeurt als je op de fles gaat. Ik rekende als een bezetene, terwijl m'n leerling z'n pin-up girls bekeek. Z'n zusje, 14 jaar en op de Ulo, bracht een tweede kopje thee en had mede lijden met m'n gezwoeg. Of ze kon hel pen. Nee, dat kon ze niet, want het was veel te ingewikkeld voor kleine meisjes. Ik dronk m'n thee en ze boog zich over de som. „Met algebra is het heel gemakkelijk", zei ze, terwijl ze de lettertekens neer schreef, die ik vroeger nog vuriger haat te dan de stampers en de meeldraden en waarvan ik nu nog evenveel weet als een koe van pianospelen. In weinige minuten was ik gevloerd door een kind van 14 jaar, al m'n tie nen ten spijt, en haar broer kreeg z'n korting toegemeten. In theorie natuur lijk, want de middenstanders beweren altijd, dat de winstmarge schandalig is en die zullen er heus niet om liegen. Ik gaf enige staaltjes theorie ten beste om nog iets van m'n gezicht te red den, maar ik geloof wel, dat de tienen meer indruk maakten toen ik binnen kwam, dan bij m'n vertrek.

Soester Courant | 1955 | | pagina 6