r f T BESPREKINGEN OP HOOG NIVEAU. 21 JUNI. J SOEST 3. KOPPEL IN DE HOEK. AANLEG en ONDERHOUD Looclwietersbedrijf H. J. BOSBOOM DINSDAG 21 JUNI 1955. 33e JAARGANG No. 47. OESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Precies 10 jaar geleden na de confe rentie van Potsdam zullen de Westerse staatshoofden weer de Sowjet premier ontmoeten nu Moskou hun uitnodiging voor een bijeenkomst op 18 Juli in Genève aanvaard heeft. Dit i£ een sa menloop van omstandigheden, die her inneringen oproept en bange voorge voelens. Want hoewel de grote drie in Teheran, Yalta en Potsdam tot be langrijke beslissingen kwamen inzake het winnen en de beëindiging van de oorlog, hadden ze belangrijk minder suc ces bij het sluiten van de vrede. Wij vragen ons af of er nu reden is om te hopen, dat de vier staatshoofden deze zomer zullen slagen in iets, waarin hun voorgangers faalden. In elk geval zullen de besprekingen ge heel anders verlopen. De mensen, die aan de conferentie deelnemen zijn an ders, de manier waarop men zich voor stelt te werk te gaan, is anders en de gehele toestand in de wereld is anders geworden. Weinig tijd voor beslissingen. Toen de grote drie bij elkaar kwamen, moesten zij onmiddellijke beslissingen nemen over de dringende kwestie van oorlog en vrede. De zaak ligt nu geheel anders. De vier staatshoofden zullen trouwens in de paar dagen, dat zij bij elkaar zijn, geen tijd hebben om moei lijke beslissingen te nemen. Doch er kunnen zich misschien tijdens de be sprekingen wegen openen, waarop hun ministers van buitenlandse zaken ver der kunnen voortgaan. Dit is wat men algemeen hoopt. Welke grond is er om daarop te hopen bij de huidige stand van zaken? Sir Anthony Eden heeft steeds volgehouden, dat er twee noodzakelijke voorwaarden be stonden voor besprekingen op een hoog niveau. Ten eerste dë conclusie; van de Westerse sterkte door de Parijse ac- coorden en ten tweede een teken van de kant van de Sowjet-Unie, dat zij wenst mede te werken. Het opmerkelijke teken was het sluiten van een Oostenrijks vredesverdrag. Voorts volgde er het bezoek van de Sowjet leiders aan Belgrado, waarbij zij het recht erkenden, dat elk Sowjet volk zijn eigen wijze van leven mag kiezen en zelfs zijn eigen „weg tot het socialisme". En ten derde is het waar schijnlijk, dat de Sowj et-Unie enige vrij belangrijke voorstellen van het Westen inzake de ontwapening zal aanvaarden. Wat zit er achter Er heersen talloze meningen over de vraag hoe het komt, dat de Sowj et- Unie haar houding zo gewijzigd heeft. De beste manier om hier achter te komen, is om een samenkomst te be leggen. De Parijse accoorden zijn gera tificeerd, daarmede is de mogelijkheid uitgesloten, dat de Sowjet afgevaardig de zich op dezelfde manier zal gedra gen als Molotow op de conferentie te Berlijn heeft gedaan. Dit is wel de belangrijkste verande ring, die de laatste tien jaar heeft plaats gevonden. Zowel te Potsdam als in Yalta was de Westerse kracht aan het verminderen als resultaat van de oorlog in het verre Oosten, de demobi lisatie en zoals het er toen uitzag, de waarschijnlijkheid, dat de Amerikaanse troepen al spoedig uit Europa zouden worden teruggetrokken. Voorts bestond er niet de eenheid tussen de weste lijke staten, omdat men er toen de nood- DE EEN Heden is 't de langste dag weer, Langste dag van 't jaar; wat fijn! Dat betekent: profiteren Van lucht, licht en zonneschijn. DE ANDER Heden is 't de langste dag weer; Als dat maar geen regen wordt; Dagen worden vanaf morgen Elke dag al weer bekort. DE EEN Heden is 't de langste dag weer, Wat voor mij een slechte is: Ik moest me vanmorgen melden, 'k Heb nog één dag hechtenis. DE ANDER Heden zal 't de kortste nacht zijn, Daar verheug ik mij al op 'k Lig dan niet zo lang te woelen Met mijn zware zorgenkop CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) zaak niet van inzag. De Parijse accoor den en de N.A.T.O. vormen garanties, dat men in de afgelopen tien jaar wat geleerd heeft. Onder deze omstandigheden kunnen de westelijke mogendheden de soepelheid, die de Sowjet-politiek op het ogenblik kenmerkt, met een gelijke soepelheid beantwoorden. Vrije verkiezingen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat er onderhandeld zal worden over een herenigd Duitsland zonder dat het westen zijn principe van vrije verkie zingen, waarop dit gebaseerd moet zijn, zal prijsgeven. Met de N.A.T.O. en de Westeuropese Unie achter ons kunnen wij eisen, dat Duitsland de vrijheid krijgt om over zijn eigen buitenlandse politiek te beslissen, zonder vooruit de belofte te geven, dat het voortaan een neutrale plaats, die uiterst gevaarlijk zou zijn, in Europa zal innemen. Het is natuurlijk mogelijk om allerlei valstrikken in de concessies, die de Sowj et-Unie de laatste tijd gedaan heeft, te ontdekken. De neutralisatie van Oostenrijk was misschien slechts bedoeld als voorbeeld voor Duitsland. De consessies aan Joe goslavië kunnen een bevordering van de idee om een gordel vriendschappe lijk gezinde, neutrale landen rondom het Sowjetblok te creëren, betekenen. De invitatie aan Adenauer voor een bezoek aan Moskou heeft waarschijn lijk ten doel om de Duitse Bondsrepu bliek van het Westerse bondgenootschap los te maken en de wens van de Sow- jet-Unie om de Amerikaanse strijdkrach ten uit Europa te krijgen, is een pu bliek geheim. Doch hoe het ook zij, het is de moeite waard om het uit te vinden. En dat is wat de westerse mogendheden zul len proberen op de a.s. conferentie. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen Maandag 27 Juni 1955, te 7.15 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der open bare en besloten vergaderingen d.d. 25 Maart en 19 April 1955. 2. Ingekomen stukken a. Rapport van de Directeur van Ge meentewerken betreffende het her stel van het wegdek van de Oude Tem pellaan met voorstel dit voor kennis geving aan te nemen. b. Verzoek van de heer C. Hofman in zake de aanlegbelasting voor de perce len aan de Braamweg met voorstel dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. c. Verzoek van Mej. P. v. d. Velde om eervol ontslag uit haar betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school aan de Beetzlaan met voorstel dit eervol te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. d. Dankbetuiging van Mevr. de Wed. J. G. A. Batenburg voor het medeleven bij het overlijden van haar echtgenoot betoond. e. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende controle admini stratie met voorstel deze voor kennis geving aan te nemen. 3. Voorstellen tot ontheffing van het bepaalde in de verordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinderwet (1875) te ver lenen aan: a. de firma W. Klein en Co., Talmalaan 12 te Soest, voor het plaatsen van twee houtbewerkingsmachines in een bestaan de timmerwerkplaats in de kom der gemeente; b. de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V., 's-Gravenhage voor het uitbreiden van een bestaande ben zine- en autogasoliepompinstallatie in de kom der gemeente. 4. Voorstel tot herziening van het uit breidingsplan in onderdelen voor het industrieterrein, gelegen nabij 't Hart. 5. Voorstellen tot: a. Verlenging van de ontruimingster mijn van een aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen. b. Onbewoonbaarverklaring van het per ceel le Heeserlaantje 48a, Beukenlaan 12 en Soesterbergsestraat 44. 6. Voorstel tot opschorting van de ter mijn van eervol ontslag, te verlenen aan de heer A. den Boer, hoofd der o.l. school aan de Beetzlaan. 7. Voorstellen tot benoeming van: a. een onderwijzeres aan de o.l. school Beetzlaan; b. een onderwijzer aan de o.l. school Soest-Zuid. 8. Verzoek van het bestuur der Vere niging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen te Amersfoort (het bestuur van het Van Arkel Insti tuut alhier) om uitbreiding van het verplaatsingskostenbesluit ten behoeve van onderwijzers bij het buitengewoon lager onderw., met voorstel van B. en W. 9. Voorstel tot vaststelling van beslui ten inzake het verlenen van medewer king ingevolge art. 72 der Lager On derwijswet 1920 aan: a. het bestuur van het R.K. Schoolbe stuur te Soesterberg^ voor het aanschaf fen van leermiddeh n voor het le, 2e en 6e leerjaar; b. het bestuur de Vereniging voor Christelijk lager e. uitgebreid lager onderwijs te Soester erg voor het stich ten van een nieuw schoolgebouw voor zijn school voor g.l.o.; c. het bestuur der Vereniging ,,De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van de benodigde leer middelen ten behoeve van de Groen van Prinstererschooi, wegens stijging van het aantal leerlingen in het tweede en derde leerjaar; d. het bestuur van het R.K. Schoolbe stuur te Soesterberg voor het stichten van een nieuw schoolgebouw. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de aanleg van een sportterrein aan de Bosstraat en ver betering van het sportterrein aan de Schrikslaan. 11. Voorstellen inzake straatnaamge- ving. 12. Voorstel tot vaststelling van een be sluit tot het in schenking aanvaarden van een wandbord, aangeboden door de Soester Bakkerspatroonsvereniging ter gelegenheid van de 10e bevrijdings dag. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de aanschaffing van vuilnisemmers. 14. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een crediet voor het aanbrengen van een wandversiering in het gemeen tehuis der gemeent; Oosterland. 15. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de aanstelling van een woninginspectrice. 16. Voorstel tot wijziging der begroting 1954. 17. Voorstel tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot groot 2500. voor het aanschaffen van een clubge bouw door de ijsvereniging „Peters Baan". 18. Voorstel tot verstrekking van een uitkering ineens aan de ambtenaren over het le halfjaar 1955. 19. Voorstel tot vaststelling van een interimregeling ziektekosten ambtena ren voor 1955. 20 Voorstel tot oninbaarverklaring van rechten voor het ophalen van as en vuilnis voor 1952, 1953 en 1955. 21. Voorstel tot aankoop a. van grond, gelegen nabij de Laan straat, van B. Seldenrijk; b. van grond, gelegen nabij de Verleng de Schoolweg, van de Coöperatieve Vereniging „Comewo"; c. van het woonhuis Driftje nr 10 van dat IS AF... Uid- daineskapsnlon BRAAMWEG 84 TEL. 2045 SOEST L. van Rij. 22 Voorstel tot aankoop van grond: a. gelegen nabij de Bosstraat aan J. D. Posteraa en B. J. Lizé; b. gelegen nabij de Dorresteinweg aan A. Fieret; c. gelegen nabij de Schrikslaan aan Th. J. C. Smink; d. gelegen nabij de Hartmanlaan aan W. van Breukelen; e. gelegen nabij de Belvedèreweg aan de Fa. J. A. Bach Junior; f. gelegen nabij de Heideweg aan H. E. J. Biekart; g. gelegen nabij de Dorresteinweg aan de N.V. P.U.E.M.; h. gelegen nabij de Braamweg aan E. C. Higler. 23. Voorstel tot ruiling van grond met H. Kinderdijk t.b.v. de verbreding van de Birkstraat. 24. Voorstel tot het opnieuw onderver huren van het pand Steenhoffstraat 5. 25. Voorstel tot vermindering van de pacht, verschuldigd door G. A. Hagen. 26. Voorstel tot het voeren van een I rechtsgeding, strekkende tot ontbinding van de pachtovereenkomst met G. van Rouwendaal. 27. Voorstel tot het opnieuw verhuren van grond aan de Mixed Hockey Club. 28. Voorstel, strekkende tot delegatie van de huur van woningen aan het College van Burgem. en Wethouders DAMESVOETBAL IN SOEST. Enige tientallen jaren geleden had het Nederlands elftal een middenvoor van groot formaat in de vorm van Wout Buitenweg, de speler van U.V.V., die deel uitmaakte van het legendarische trio Jan Vos, Van Dillen, Buitenweg. Ook bij Wout Buitenweg kroop het voetbalbloed, waar het niet gaan kon en z'n dochter was één van de oprichtsters van het eerste damesvoetbalelftal, dat na de oorlog in het veld kwam. Voor de oorlog is er ook al een schuch tere poging gedaan om de dames tot voetballen te krijgen, maar dat werd geen succes. Deze damesvoetbalbacil is door iemand naar Soest overgebracht en thans aan het werk. Niet zo intens, dat er sprake is van het oprichten van een dameself tal, maar het acute verloop van de ziekte, teweeg gebracht voor deze bacil, zal 22 Soester dames voor één keer in het veld brengen ten bate van een lof waardig doel. Mocht U begin Juli met vacantie gaan, verzet de datum dan, want op 3 of 10 Juli zal er wat te beleven zijn in Soest. Dan zullen twee en twintig schonen uit onze gemeente elkaar het bruine monster betwisten. Dat mag niet gemist worden. Toen de eerste dameselftallen in Utrecht tegen elkaar speelden waren er meer persfotografen dan bij een interland wedstrijd en de E.H.B.O. moet het erg druk gehad hebben met de nadelige gevolgen van lachkrampen. Zelfs wordt verteld, dat iemand zich een breuk ge lachen had, maar dat zal wel_-0.verdre- ven zijn. De Soester dames zullen het zeer serieus opvatten en een grondige training zal aan de wedstrijd vooraf gaan. Dat kan dus bijzonder goed worden. U hoort er nog wel van. MOTOR- EN AUTOMOBIELCLUB „SOEST" De voorzitter van Motor- en Automo bielclub „Soest" opende Maandagavond in restaurant „Zonneheuvel" de leden vergadering met een woord van wel kom, waarna de heer A. Stalenhoef de notulen las. De heer J. Willeman werd in het bestuur gekozen. Enkele komende ritten werden bespro ken, waaronder de „zwerftocht", die op 18 Juli tijdens de V.V.V.-week ge houden wordt. Het deel voor de moto ren en automobilisten wordt verzorgd door de motor- en automobielclub, ter wijl de fietsers en bromfietsers en wan delaars eveneens kunnen deelnemen. Het wordt een zeer eenvoudige puzzle- rit, waaraan zonder bezwaar iedereen kan deelnemen, die nog nooit een puzz- lerit gereden heeft, daar het een tocht is met kans op een prijs voor iedereen. Op 3 Juli wordt de Zondagmiddagrit gehouden in de omgeving van Soest. Uitvoerig werd nog gesproken over de motor-polowedstrijd, welke eveneens georganiseerd wordt door de motor- en automobielclub. SPORTWEEK. Tijdens de Sportweek zullen er pro grammaboekjes a 15 cent verkrijgbaar zijn, zodat de prijs geen beletsel be hoeft te zijn voor de inwoners om kennis te nemen van de sportgebeurte nissen, die van 28 Juni tot en met 9 Juli zullen plaats vinden. Vanaf de openingsmars, waarvoor de deelnemers op Dinsdag 28 Juni, om 19 uur, in de Beetzlaan verwacht worden, tot aan de grote slotavond, met wieleracrobatiek, muzikale clownerie en het optreden van Joop Teunissen, is alles in dit pro gramma vermeld. Voor de grasbaanraces kan iedereen, die een fiets berijden kan, zich opgeven bij H. Schlebaum, Korte Hartweg 38 en voor de loop door Soest bij W. J. van Schaffelaar, Stadhouderslaan 62 (telefoon 2524). De renners van „Ade laar", „Pedaalridders" en „Tempo" zul len eveneens de strijd aanbinden op de grasmat. De voetbalwedstrijd om de wisselbeker van Prins Bernhard, op Zaterdag 2 Juli, zal beginnen met een klein vlieg- festijn, waarbij helicopters aanwezig zullen zijn. SOESTER SCHAAKCLUB Bij de onderlinge competities waren j.1. Vrijdag de uitslagen van de gespeelde partijen als volgt: C. Samsom-J. K. van Zijtveld 1-0. A. van Dijk-H. de Leeuw 1-0. G. van Munster-G. W. Geytenbeek V2-V2. A. Hilhorst-P. Sirag 0-1. J. J. Het is te voorzien, dat, nu de overheid als werkgeefster zo rigoureus van haar eigen bindende voorschriften is afge weken door het Giropersoneel ruim 30 °/o loonsverhoging te geven, het hek van de dam gaat. Wanneer dit nog nodig was, is door deze verhoging wel aangetoond^, dat de loonvoorschriften van de Overfieid, die domweg alle groepen van arbeidenden omvat, geen stand kunnen houden, beter gezegd, allang geen stand meer houden, al bestaan ze dan nog. In de practijk is het zo, dat de voor schriften, vanaf het moment van in werkingtreding, op grove wijze over treden worden. In de beginne in be dekte vorm, maar, vooral in de laatste tijd, liggen de overtredingen voor het opscheppen. Men zie de advertenties er maar eens op na. In de ene tak van het bedrijfsleven is het uiteraard erger dan in de ander, maar bijna overal is „zwart loon" de gewoonste zaak van de wereld. De regering en de S.E.R. weten dit na tuurlijk, zoals zij ook weten, dat de zwart loon betalende bedrijven eenvou dig hun werkzaamheden zouden moeten staken, wanneer zij zich aan de offici eel toegestane lonen hielden. Alle ver zoeken en smeekbeden door het be drijfsleven waren tot nu echter aan dovemansoren gezegd. Men bleef vast houden aan „beheerste lonen", al is daar allang geen sprake meer van. Het is een beetje tragisch voor de par ticuliere ondernemers te moeten erva ren, dat, nu een Rijksinstelling zelf dreigt vast te lopen door een slecht werkende loonpolitiek, onze Regering een reuzezwaai maakt en plotseling toe stemming geeft voor meer dan 30 °/o loonsverhoging. Het is de Giromensen van harte gegund en zij kunnen de wetenschap hebben, dat bij hun de victorie van het gezonde verstand baan breekt en „loon" hope lijk weer een zaak wordt van vraag en aanbod en vooral van prestatie. H. OEKMAN. VAN UW GASINSTALLATIES EN LEIDINGEN - DAKBEDEK KINGEN - ZINK- EN LOOD- WERKEN - LEVERING VAN SANITAIRE INSTALLATIES BURG. GROTHESTRAAT 55 TELEFOON 3396 W. Blom-B. Beuken 1-0. S. de Zoete- H. Overgoor 1-0. VOLLEYBAL POLITIE. In de volleybalcompetitie van de Ne derlandse Politiesportbond heeft S.P.S.V. gewonnen van de Marechaussee met 2-0 en met 2-1. HULDIGING VAN SOESTER POLITIE SPORTVERENIGING. De Politie Sportvereniging viert dit jaar het tweede lustrum en dit zal niet ongemerkt voorbij gaan. Niet alleen voor de leden zelf, maar ook voor de burge rij, die tien jaar lang de activiteit van de politiemannen op sportgebied heeft gadegeslagen en voor de sportlievenden onder hen, die geprofiteerd hebben van de activiteit van S.P.S.V. bij het or ganiseren van wedstrijden. Zo wordt er op het ogenblik weer gestreden om het kampioenschap Volleybal van onze gemeente en de politie organiseerde dit tournooi. Er is een huldigingscomité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen om niet alleen met woorden, maar ook met daden te tonen, dat dit tweede lustrum niet alleen voor de politie een verheugend feit is, maar ook voor de andere inwoners van Soest, die bij wedstrijden en feestavonden konden con stateren, dat er een hechte band is tus sen de politie en de bevolking. Niet alleen giften van de donateurs zijn welkom, maar ook van niet-leden ontvangt het comité gaarne een bijdra ge vóór 1 Augustus. Dit geld zal be steed worden voor de huldiging van het 10-jarige S.P.S.V. De voorzitter van het comité is J. N. A. Kochheim; secretaris M. P. L. Bergers; penningmeester W. C. Priem. Leden G. Terhorst en D. Voortman. Het huldigingscomité heeft bij de Ned. Middenstandsbank een rekening ge opend met de aanduiding „Jubileum comité S.P.S.V.".

Soester Courant | 1955 | | pagina 1