W Dutielaar Felle aanval van dr Oranje op beleid van Directeur Waterstaat D.D.D. WRICLEY ROUW- eo TROUW- Soester Gemeenteraadsvergadering. Hoofdonderwijzer A. den Boer 1 Aug. met pensioen. Partij v. d. Arbeid contra K.V.P. (0 56). Huisbaas (gemeente) stelt woninginspectrice aan. Sportvelden worden verbeterd. 2 8 4 2 "sfc "JN, Moderne kapsels Blus dat pijnlijk branden van overtollig maagzuur! TWEEDE BLAD SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL KAuW Direct na de opening van de vergade ring door de Burgemeester kreeg de heer J. J. J. M. Festen het woord in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Bevrijdingscomité 1955. De heer Fes ten bracht dank aan het college van B. en W. en aan de raad voor de gelegenheid welke geboden was het bevrijdingsfeest op waardige wijze te vieren. Er was door het comité een groot bedrag gevraagd en dit bedrag was zonder reserve gegeven. Dit be wees, dat de raad en B. en W. van Soest het comité gelegenheid wilde bieden het feest te organiseren zonder finan ciële zorgen, die de grootse opzet van het feest zouden kunnen hinderen. Het comité heeft echter de grote verant woordelijkheid gevoeld welke door de schenking van dit royale bedrag op de schouders van de organisatoren werd gelegd en het heeft er daarom naar gestreefd versieringsmateriaal aan te schaffen, dat van blijvende waarde is en bij volgende gelegenheden gebruikt kan worden. Het comité prees zich gelukkig thans te kunnen mededelen dat er een voor delig saldo was, terwijl aan de stichting 1940-1945 523.was afgedragen. In overleg met het gemeentebestuur zou het comité de resterende gelden gaarne reserveren voor feesten in de toekomst. De heer Festen verheugde zich over het feit, dat het comité er in geslaagd is feesten te organiseren, die bij de be volking zijn ingeslagen, waaruit geble ken is, dat het comité een juiste af spiegeling was van de geest, die bij de bevolking leefde. PARFUMERIE- EN toiletartikelen STEENHOFFSTRAAT 53 SOEST Het comité zou het op prijs stellen, wanneer het gemeentebestuur van Soest als herinnering aan deze tiende viering van de bevrijding een herdenkingsbord zou willen aanvaarden, dat op symbo lische wijze de overvloed voorstelt, die wij in de afgelopen 10 jaar hebben weten te verwerven. Het comité biedt dit bord namens de Soester bevolking aan en spr. is van mening dat dit aan denken aan het feest door de gemeente wel aanvaard zal worden, daar het herinneringen wekt aan een feest, dat voor Soest een zeer bijzonder feest ge weest is. De VOORZITTER antwoordt, dat hij gaarne bereid is het bord te aan vaarden in afwachting van de beslis sing van de raad. Spr. vraagt zich ech ter af of het wel juist is dat het comité een geschenk geeft. De organisatoren van het feest hebben zich zoveel ver diensten verworven met hun werkzaam heid, dat men het comité een geschenk zou moeten geven. Spontaan waren de leden van het comité bereid geweest de organisatie op zich te nemen, toen bekend werd, dat de regering van dit tiende bevrijdingsfeest een manifesta tie wilde maken. Het comité is volledig geslaagd en dit is mogelijk geweest, doordat de activiteit van het comité de volledige instemming van de bevolking had. Eendrachtige samenwerking heeft doen blijken, dat men de herwonnen vrijheid heeft leren waarderen. Het is een feest van de vrijheid geweest en ook een feest van dankbaarheid. De voorzitter dankt het comité voor het verrichte werk, voor het gunstige financiële verloop en voor het bord. Met algemene stemmen wordt het bord aanvaard en het zal een plaats in het gemeentehuis krijgen. „Soest werd bekneld door krijgsgeweld, maar kwam 5 Mei na vijf jaar vrij, 1945-1955" staat er te lezen op het fraaie bord, dat lang de herinnering aan het feest van de 5e Mei 1955 zal doen bewaren. Voor het behandelen van de agenda kreeg Dr. ORANJE (V.V.D.) het woord voor het uitspreken van zijn verkla ring, die als volgt luidde: Mijnheer de Voorzitter. Overal in den lande veroorzaakt de ontwikkeling van het snelverkeer moei lijkheden. Die moeilijkheden zijn zo groot, dat aan de personen, die aan de oplossing daarvan moeten medewerken, de hoogste eisen gesteld dienen te wor den. Want die moeilijkhëden zijn niet alleen van verkeerstechnische aard, ze zijn ook van maatschappelijk-structuele aard en van economische aard. Men zou kunnen zeggen, dat ze alle facet ten raken van ons menselijk samen leven. Nu meen ik te mogen constateren, dat zowel Uw college als onze raad bij voortduring getoond hebben een open oog te hebben voor de belangen van het doorgaande verkeer, dat aangewe zen is op onze dorpsstraat, die in de lengte door onze gehele dorpshuishou ding heenloopt. Des te pijnlijker treft het, mijnheer de voorzitter, dat bij de tegenwoordige Directeur-Hoofdingenieur van de Rijks waterstaat alle wil, en naar steeds meer blijkt, alle vermogen afwezig is om rekening te houden met het feit, dat de rijksweg niet alleen doorgaande ver keersweg is, maar bovendien onze dorps straat, de slagader van ons gemeente lijk leven. Hij lijkt moedwillig blind voor het feit, dat aantasting van die slagader verminking van ons gemeente lijk leven betekent. In onze vergadering van 12 Juli 1954 heb ik mij veroorloofd, naar aanlei ding van zijn geforceerde plannen met de Middel wijkstraat, genoemde Direc teur-Hoofdingenieur van de Rijkswater staat ongeschikt te noemen om als di recteur in die leidende functie op te treden. De Raad heeft mij toen in dat oordeel gesteund door zonder hoofde lijke stemming een motie aan te nemen, waarin wij als Raad ons ernstig mis noegen uitspraken over zijn wijze van optreden. Desondanks heeft genoemde Directeur in Soest wederom op kwalijke wijze van zich doen spreken. Met de Bevrijdingsfeesten en de daar aan voorafgaande verjaardag van de Koningin, nationale hoogtijdagen van de eerste orde, dienden in onze dorps straat versieringen te worden aange bracht. Wat had meer voor de hand gelegen, dan dat de Directeur van de Rijkswa terstaat uit eigen initiatief zich met U, mijnheer de Burgemeester, in verbin ding had gesteld, U hulp en voorlich ting had aangeboden en met U harte lijk en met toewijding zou hebben sa mengewerkt om die versiering tot een zo groot mogelijk succes te maken Maar wat is er gebeurd? Zes weken tevoren is aan de Directeur toestemming verzocht om in onze eigen gemeente op de daarvoor organiek meest aange wezen plaats versiering te mogen aan brengen. Op dat verzoek is zelfs de ambtelijke contrabeleefdheid niet be- Zuiver en ontsmet uw huid I met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP tracht; er is geen antwoord op versche nen. Toen U daarop het oude gezegde „Wie zwijgt stemt toe" toepaste kwam de aap uit de mouw en klom in de bomen. Mijnheer de Voorzitter. In het riole- ringsgeval van de Middelwijkstraat had de Directeur van de Rijkswaterstaat het formele recht in zijn handen. Hij miste echter de bekwaamheid om het te han teren en daarom noemde ik hem onge schikt voor zijn functie. In het geval van de versiering voor de bevrijdings feesten had de Directeur van de Rijks waterstaat wederom het formele recht in zijn hand. Wie zal zich echter ver bazen dat hij nog steeds de bekwaam heid miste om het te hanteren? Der gelijke bekwaamheden waaien iemand maar zo niet aan. Maar dit optreden toonde nog meer aan: het toonde aan, dat de huidige Directeur van Rijkswa terstaat ook nog de waardigheid mist om de bevoegdheid te hanteren, die in zijn handen is gelegd. U zult erop vertrouwen, Mijnheer de Voorzitter, dat ik dit niet zeg uit ergenis of om per soonlijk te grieven, maar als raadslid mede verantwoordelijk voor de huis houding dezer gemeente acht ik mij verplicht in het algemeen belang de gebreken van deze rijksfunctionaris te signaleren. Dit signaleren is des te noodzakelijker, omdat aan de malle gevallen geen ein de komt, zolang een dergelijk figuur met de dienstleiding belast blijft. Dit is alweer gebleken bij het geval Groene- stein aan de Birkstraat. Dit geval is in zoverre nog bedenkelij ker, omdat het formele recht, aan de hand waarvan de Directeur der Rijks waterstaat hier is opgetreden, ander formeel recht door de gemeente ver leend tegenover zich vindt en ten dele zelfs zijn bevoegdheid afwezig is. Overeenkomstig onze uitbreidingsplan nen heeft onze gemeente een perceel grond verkocht met de clausule, dat er binnen twee jaar op gebouwd moet worden. Dit uitbreidingsplan heeft voor de vaststelling de voorgeschreven pro cedure doorlopen. Tijdens deze proce dure had de Directeur van de Rijkswa terstaat gelegenheid bezwaren te oppe ren tegen de op deze grond geprojec teerde bestemming. Dit is niet gebeurd. Daarmee heeft deze directeur de bus gemist. Met hoeveel spijt ook, hij zal de consequentie daarvan moeten aan vaarden. De fout ligt bij niemand an ders dan bij hem. Maar wat doet hij, nu er met een door de gemeente opgelegde verplichting ge bouwd wordt Nu plaatst hij voor dat perceel een hek, zodat er niet gebouwd kan worden. Tot het plaatsen van dat hek was hij niet bevoegd. Maar ook afgezien daarvan is dit een wijze van beslechten van een geschil, die de nor men van het ambtelijk fatsoen over schrijdt. Wanneer mijn kwalificatie' van zoeven, dat de Directeur van de Rijkswaterstaat de waardigheid mist, nodig om de bevoegdheden te hante ren, die in zijn handen zijn gelegd, nog bewijs zou behoeven, dan spreekt daar het hek aan de Birkstraat een zo dui delijke taal, dat elke tegenspraak on mogelijk maakt. Wel heel schril steekt het optreden van de Directeur van Rijkswaterstaat af bij het zeer beheerste en zeer waardige optreden daartegenover van U, Mijn heer de Burgemeester, en van de Wet houder van Openbare Werken. Mijnheer de Voorzitter. Ik ben U dank baar, dat U mij de gelegenheid hebt gegeven mij over deze dingen hier uit te spreken. Ik heb er deze keer geen motie van afkeuring aan willen ver binden, omdat ik er ook zonder dat van overtuigd ben, dat mijn oordeel wederom de instemming heeft van de gehele Raad en dat de Raad daarin de gehele openbare mening van Soest ach ter zich heeft. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt de heer Oranje en drukt zijn spijt uit over deze woorden. Niet uit angst voor de Rijkswaterstaat, maar omdat B. en W. er van overtuigd zijn, dat een goede verstandhouding tussen Soest en Rijkswaterstaat van grote be tekenis is. Aan Groenestein was gezegd, dat hij een uitwegvergunning nodig had en de Wethouder zelf was met de Gemeentesecretaris naar de Directeur in Utrecht geweest om dit te bespreken. Na dit onderhoud werd een schriftelijke aanvraag bij de Minister ingediend en uit het onderhoud was geconcludeerd, dat deze vergunning voor een uitweg wel verleend zou worden. Dit is aan Groenestein medegedeeld en de bouw vergunning kon rustig afgegeven wor den. De aannemer is gaan bouwen, maar toen de vergunning geweigerd werd had de Rijkswaterstaat formeel het recht de bouw stop te zetten. Voor de tweede maal is een bezoek aan de Di recteur gebracht, waarbij het geval van de versiering eveneens ter sprake ge komen is. De Directeur raadde Groene stein aan opnieuw een vergunning aan te vragen en dit zou hij zeker niet ge daan hebben, wanneer hij z'n medewer king aan deze zaak onthoudt. De versieringsmoeilijkheden zijn er ge weest toen de Directeur met vacantie was en de onderdirecteur heeft op dracht gegeven de versiering te verwij deren, daar hij deze een ernstige be lemmering van het verkeer achtte. Het gemeentebestuur was van mening ge weest, dat deze belemmering zo die er al mocht zijn bij een nationaal feest geen rol mocht spelen en bij het onderhoud had de Directeur laten blij ken, dat hij het vanzelfsprekend vond, dat de mening van de gemeente Soest in deze zaak anders was dan die van Rijkswaterstaat. De Wethouder betreurt het daarom, dat de heer Oranje deze harde woorden aan het adres van de Directeur van Rijkswaterstaat gespro ken heeft. Beter nog: voorkom het! Neem Rennies. Overtollig maagzuur is de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo onaange naam de pijn, zo eenvoudig de remedie! Gewoon één of twee Rennies laten smelten op de tong. Ze smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pas. Direct is de brand geblust en daarmede den pijn verdwenen. Als U maar zorgt Rennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust, zonder angst voor dat nare zuurbranden. De heer ORANJE meent niets te veel gezegd te hebben en de verklaring van de wethouder neemt de verantwoording die de Directeur van Rijkswaterstaat in deze zaken heeft niet-weg. Wie er be slist, is een interne aangelegenheid, ver antwoordelijk is de Directeur. Spr. acht nog steeds deze Directeur niet de juiste man voor het geven van leiding. De heer SCHAAFSMA (Prot. Christ.) kan het zakelijk betoog van de heer Oranje onderschrijven, maar distanci- eert zich van de minder gelukkig ge kozen kwalificaties. Abusievelijk schreven wij Dinsdag, dat de heer Schaafsma gaarne gezien had, dat de heer Van Andel de hoffelijkheid wat meer in acht genomen zou hebben, maar de oplettende lezer zal begrepen hebben, dat dit de woorden van de heer Oranje betrof. fae heer Schaafsma werd in zijn gedeel telijke bijval gesteund door de heer VAN ANDEL (Prot. Christ.), die vond, dat het raadzaam geweest zou zijn een en ander schriftelijk te behandelen, daar men zo weinig verhaal heeft op een onderhoud. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt, dat het eerste en het twee de onderhoud slechts een bespreking geweest is om de kans van slagen af te wegen, daar slechts van belang was de beslissing van de minister op de schrif telijk aangevraagde vergunning voor de uitweg. De VOORZITTER merkt op, dat er fouten gemaakt zijn, zoals er door iedereen fouten gemaakt worden. De ge meente Soest is echter aangewezen op samenwerking met Rijkswaterstaat en spr. is van mening, dat niet alleen de gemeente, maar ook de Rijkswaterstaat prijs stelt op een goede verstandhou ding. Met enige goede wil zal de basis voor verdere samenwerking zeer zeker aanwezig zijn. Na het vaststellen der notulen der openbare en besloten vergaderingen van 25 Maart en 19 April worden de inge komen stukken behandeld. 2 Ingekomen stukken a. Rapport van de Directeur van Ge meentewerken betreffende het her stel van het wegdek van de Oude Tem pellaan met voorstel dit voor kennis geving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen nadat de heer CLEMENS (K.V.P.) nog even gewezen had op het feit, dat er schade- veroorzakend materiaal in de sintels had gezeten. Weliswaar was het glas en ijzer er uit gezeefd, maar het was niet verwijderd, zodat kinderen het op de weg gedeponeerd hadden, hetgeen de aanleiding werd van de klacht over de ondeugdelijkheid van de bestandde len van het wegdek. b. Verzoek van de heer C. Hofman in zake de aanlegbelasting voor de perce len aan de Braamweg met voorstel dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. In handen gesteld van B. en W. voor prae-advies. c. Verzoek van Mej. P. v. d. Velde om eervol ontslag uit haar betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school aan de Beetzlaan met voorstel dit eervol te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Het ontslag wordt eervol verleend. d. Dankbetuiging van Mevr. de Wed. J. G. A. Batenburg voor het medeleven bij het overlijden van haar echtgenoot betoond. Voor kennisgeving aangenomen. e. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende controle admini stratie met voorstel deze voor kennis geving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen nadat de heer P. GRIFT (P. v. d. A.) er op ge wezen heeft, dat het wenselijk is meer bekendheid te geven aan de mogelijk heid van ontheffing van betaling van huisvuilbelasting voor degenen, die het financieel niet breed hebben. 3. Voorstellen tot ontheffing van het bepaalde in de verordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinderwet (1875) te ver lenen aan: a. de firma W. Klein en Co., Talmalaan 12 te Soest, voor het plaatsen van twee houtbewerkingsmachines in een bestaan de timmerwerkplaats in de kom der gemeente; De heer VAN WELY (V.V.D.) vraagt of er reeds machines in dit bedrijf staan. De VOORZITTER deelt mede, dat dit niet het geval is. Conform besloten. b. de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V., 's-Gravenhage voor het uitbreiden van een bestaande ben zine- en autogasoliepompinstallatie in de kom der gemeente. Conform besloten. 4. Voorstel tot herziening van het uit breidingsplan in onderdelen voor het industrieterrein, gelegen nabij 't Hart. Conform besloten. 5. Voorstellen tot: a. Verlenging van de ontruimingster mijn van een aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen. b. Onbewoonbaarverklaring van het per ceel le Heeserlaantje 48a, Beukenlaan 12 en Soesterbergsestraat 44. Mevrouw LANDWEER (Prot. Christ.) heeft bezwaar tegen de redactie van het raadsstuk, waarin staat, dat de termijn op 3 Juni verstreken is, terwijl het al 3 Juni geweest was, toen de stukken in handen van de raadsleden kwamen. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 1 JULI 1955. HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG de J. BRANDSMA Soesterbergsestr. 52 Telef. 2707 De VOORZITTER wijst er op, dat het prae-advies 14 April als datum heeft. Conform besloten. 6. Voorstel tot opschorting van de ter mijn van eervol ontslag, te verlenen aan de heer A. den Boer, hoofd der o.l. school aan de Beetzlaan. De heer VAN WELY (V.V.D.) spreekt uitvoerig over z'n bezwaren tegen het verlenen van ontslag aan de heer Den Boer op 1 Augustus, terwijl het school hoofd dit voor 1 September aanvroeg. Dit ontslag is reeds in Februari aan gevraagd, dus B. en W. hebben tijd genoeg gehad om rekening te houden met de wens van de heer Den Boer. Spr. had gehoopt, dat dit inderdaad ge beurd zou zijn en het bevreemdt hem, dat de 14 jaren, welke de heer Den Boer bij het onderwijs in Soest heeft doorgebracht, voor B. en W. geen aan leiding schijnen dit redelijk verzoek in te willigen. Wanneer het nieuwe hoofd op 1 Augustus in functie treedt, Han bestaat er geen gelegenheid het werk over te nemen, want op school zal al les overhoop liggen door de schoonmaak. Het personeel is dan afwezig, daar de school pas eind Augustus weer be gint. Alles zou door het huidige hoofd in orde gemaakt kunnen worden voor 1 September, het onderwijzend perso neel is dan aanwezig en alles gaat veel gemakkelijker. Op 1 Augustus zal de heer Overhoff, het nieuwe hoofd, de ambtswoning ook niet kunnen betrek ken en dan wordt het al heel moeilijk werken in Soest. De gemeente Vreeland vraagt per I September een nieuw hoofd en als het ontslag van de heer Overhoff nu op 1 September gesteld kan worden, dan kan de heer Den Boer op 31 Augustus alles aan de heer Overhoff overdragen. Ook de financiële zijde acht de heer Van Wely niet onbelangrijk. De heer Den Boer heeft een heel cursusjaar ge werkt en ziet nu in de vacanteimaand na dit jaar z'n salaris verminderd, om dat op 1 Augustus het pensioen ingaat, terwijl het rijk wel vacantietoeslag ver leent, omdat hij op 1 Juli nog in functie is. De heer Van Wely stelt vervolgens voor, de gemeente Vreeland te verzoeken het ontslag van de heer Overhoff op I September te verlenen en het ontslag van de heer Den Boer eveneens tot 1 September op te schorten. De heer CLEMENS (K.V.P.) verwon dert zich er over, dat de heer Van Wely hier vertelt, wat hij reeds in de onder wijscommissie zei. De heer Overhoff krijgt op 1 Augustus eervol ontslag in Vreeland en in de onderwijscommissie is besloten het eervol ontslag van de heer Den Boer op te schorten tot die zelfde datum. De heer BROUWER (Prot. Christ.) vindt het ook vreemd, dat de heer Van Wely begint over iets, waar men in de onderwijscommissie al mee klaar was. Wethouder DE HAAN is dezelfde me ning toegedaan, daar men in de onder wijscommissie toch al tot de slotsom gekomen was, dat een andere datum dan 1 Augustus moeilijk zou gaan. Ook de inspecteur had 1 Aug. de juiste da tum gevonden. De overname van de school door de heer Overhoff is al aan de gang en daar gedane zaken geen keer nemen is men aangewezen op die eerste Augustus. Dr. ORANJE (V.V.D.) vindt het onbil lijk tegenover een scheidend ambtenaar en betreurt het dat er niet eleganter opgetreden wordt. Met enige goede wil heerlijk - verfrissend zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust - een gezonde gewoonte Uw adres voor het huren aan kleding BAARIN, TEL. 2783 zou het heus wel mogelijk zijn het eer vol ontslag per 1 September te doen plaatsvinden. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) merkt nog op, dat er in ieder geval dan veel te laat over gesproken is. Thans is 1 Aug. vastgesteld en dat is moeilijk te wijzigen. Het voorstel van de heer Van Wely krijgt slechts de stemmen van de heren Oranje en Van Wely (V.V.D.) en Van Andel (Prot. Christ.), zodat conform het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. 7. Voorstellen tot benoeming van: a. een onderwijzeres aan de o.l. school Beetzlaan; Met algemene stemmen wordt Mej. Meischke gekozen. b. een onderwijzer aan de o.l. school Soest-Zuid.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1