DE SPORTWEEK Opening Chr. v.glo. school, IN DE HOEK. KOP MET SCHOTELS voor 55 cent. BAZAR DE LUXE DINSDAG 5 JULI 1955. 33e JAARGANG No. 51. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Onder het hoog opgaand geboomte van „Braamhage" stond Vrijdagmiddag te gen 3 uur een gezelschap genodigden, in afwachting van het moment, waarop de Burgemeester van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck, de deur zou openen van de mooie nieuwe Christelijke School voor V.G.L.O. Even voor dit tijdstip maakte de voor zitter van het schoolbestuur, de heer H. Fennema met dank aan H.M. de Koningin bekend, dat toestemming ver leend was deze school Oranje Nassau- school te noemen. Hierna ontsloot de Burgemeester de deur en de hall werd betreden, waar rechts een grote kaart van Nederland hing, vervaardigd door enige leerlingen, waarop alle plaatsen staan, die een Chr. V.G.L.O. school hebben. Links zorgt klimop voor fraaie versiering. In het grote leslokaal, nu niet in tweeën gedeeld door de practische harmonica- wand, heette de heer Fennema de aan wezigen hartelijk welkom, en in het bijzonder de Burgemeester, de gemeen te-secretaris de heer J. J. J. M. Festen, de raadsleden de heren Dr. Oranje, Zoetelief en Butzelaar, wethouder v. d. Arend, de directeur van Gemeentewer ken, de heer Van Noesel en de rijks inspecteurs bij het Lager Onderwijs, de heren Lindeman en Van Hasselt. De inspecteur Bierling had bericht van verhindering gezonden, evenals Ds Van Krugten, Ds Lambers Heerspink, de korpschef van politie, de heer Van Es en de heer Raadt, terwijl het bestuurs lid van de schoolvereniging de heer Th. J. Regter verhinderd was door ziek te. Van het bestuur waren aanwezig de heren H. Fennema, P. Beekman, K. Fros, E. v. Brummelen, A. Brouwer, P. Smits, A. v. Essen en J. v. Gorcum. De heer Fennema dankte de Burge meester voor zijn bereidwilligheid dc school te willen openen, nadat met het lezen van Psalm 111 en gebed geopend was. Vervolgens gaf de voorzitter van het schoolbestuur een overzicht van de ontwikkeling van het Chr. onderwijs in Soest, dat 60 jaar geleden begon met een school van 2 lokalen in de Juliana- laan. Er waren 57 leerlingen op die school en tien jaar later, in 1905 werd de Da Costaschool geopend, die 4 lo kalen had en spoedig vergroot moest worden. De ontwikkeling van het Chris telijk onderwijs bewoog zich in stij gende lijn en in 1909 werd op Hees de Christelijke school geopend, die thans Insingerschool heet. Nog steeds was er echter geen gelijkstelling met het open baar onderwijs en zij, die voorstander waren van het Christelijk onderwijs namen een grote verantwoordelijkheid op zich door scholen op te richten en te onderhouden, daar zij alles zelf be talen moesten. Zij konden echter niet anders, daar de regering de Bijbel weerde van de operfoare school. In 1920 kwam de financiële gelijkstel ling, hetgeen echter niet inhield, dat men nu maar aan kon bouwen. Na 1920 werden gebouwd de school op de Driehoeksweg en de U.L.O. school, in 1951 de Groen van Prinstererschool en thans de Oranje Nassauschool voor Voortgezet Lager Onderwijs. Voor 1940 was de regering wel genegen het V.G.L.O. in te voeren, maar een definitieve beslissing liet op zich wach ten. In de oorlog werd in Soest be gonnen met een tiental leerlingen en het heeft het bestuur veel geld gekost. De heer v. de Heuvel was onderwijzer van deze leerlingen en zijn taak was evenmin omschreven als die van de heer W. J. Gerritse, het hoofd van deze nieuwe school, daar dit nog altijd niet is vastgelegd. De duidelijke omschrij ving van het V.G.L.O. moet nog komen. Bij het vertrek van de heer v. d. Heuvel vroeg het bestuur zich af of men wel zou doorgaan, maar de Rijksinspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Lin deman drong op voortzetting aan en de heer J. Boer zette de taak van de heer v. d. Heuvel voort. In 1952 volgde de benoeming van de heer Gerritse en er waren toen 45 leerlingen. De heer Gerritse heeft de zaak geweldig aan gepakt en al z'n krachten gegeven, zo dat er thans 118 leerlingen zijn, die tot nu toe gehuisvest waren in het gehuur de gebouw aan de Beukenlaan, dat reeds lang te klein was. De heer Fennema brengt nogmaals dank aan de Burgemeester voor zijn aan wezigheid en aan het college van B. en W. voor de verleende medewerking. De architect, de heer P. Beekman, zijn zoon de heer H. Beekman, de aanne mer, de heer Hofsté en de opzichter, de heer F. H. de Rond, zij hebben allen hun uiterste best gedaan om te komen tot dit resultaat en ook hen dankt de voorzitter van het schoolbe stuur. De Burgemeester wenst de voorzitter en het schoolbestuur geluk met deze opening. Lang heeft men zich moeten behelpen, maar nu is de wens vervuld en het nieuwe gebouw kan betrokken worden. Het is een mooi schoolgebouw in een prachtige omgeving. Wethouder De Haan is door ziekte verhinderd aanwezig te zijn en hij heeft de Burgemeester verzocht zijn gelukwensen aan te bieden. De Burgemeester wijst op de vele scho len, die na de oorlog verrezen zijn en ziet hierin een gevaar, omdat de keuze voor de ouders steeds moeilijker wordt. Hoe groter het scholenbezit wordt, des te groter wordt de verantwoordelijkheid van schoolbesturen en hoofden. Het ligt in de menselijke aard het eigen werk zo mooi en zo groot mogelijk te willen maken, maar iedere school heeft een dienende taak en de school moet het instrument zijn, dat voor de opvoe ding gebruikt wordt. Spr. wijst op deze dienende taak, die primair is. Niet de school, maar de kinderen zijn het be langrijkst en de school is bestemd voor het geven van onderricht. De Burgemeester verheugt zich er over, dat met vertrouwen verwacht kan wor den, dat voor het schoolbestuur, het hoofd en het personeel niet de school, maar het kind in het middelpunt staat en wenst allen, die de school tot stand brachten en straks voor het onderwijs zullen gebruiken veel succes toe bij taak, die nu verricht kan worden in een prachtig gebouw, gelegen in een fraaie omgeving. De heer Lindeman, Inspecteur van het Lager Onderwijs te Amersfoort, wenst bestuur, hoofd en personeel geluk en voelt zichzelf een beetje medeschuldig aan het tot stand komen van dit ge bouw. De school zou jaren geleden opgeheven worden en dit is niet gebeurd. Thans is hiervan het - resultaat te- zien. Bij het zien van dit gebouw behoeft het bestuur geen spijt te hebben van die stap. Het V.G.L.Ö.-onderwijs heeft Soest op kosten gejaagd, maar het V.G.L.O. behoort een kans te hebben. Er is geen lager onderwijs te bedenken dat de kinderen voor 100%" kan helpen die basis voor het voortgezet onderwijs te verwerven en de consequentie hier van is, dat het kind de belangstelling verliest. De kinderen verrichten op deze school het werk deels met de handen. Niet om de technische school (ambachts school) of de huishoudschool concur rentie aan te doen. Het koken en naai en en de handenarbeid is interessant voor de kindeken en het geeft hun nieu we interesse in de school. Als het per soneel van de V.G.L.O.-scholen er in slaagt dit te onderwijzen aan alle kin deren, die er voor in aanmerking ko men, dan wordt deze school voor een groot percentage van de kinderen een zegen en ze leren op een nieuwe ma - nier zich kennis te verwerven. De heer Lindeman hoopt, dat de ouders begrip zullen hebben voor het V.G.L.O. en dat ze pas aan huishoudschool of ambachtsschool beginnen als hun kind eerst hier geweest is. De heer Van Hasselt, collega van de heer Lindeman sluit zich geheel bij deze woorden aan. Dit woord is hem uit het hart gegrepen. Helaas kennen velen de waarde van het V.G.L.O. nog niet en kijken er uit de hoogte op neer. Het kind verliest immers één of twee jaar. Men vergeet daarbij, dat in die tijd de zelfstandigheid van het kind ontwikkeld wordt en dat het door pro jectwerk leert onderzoeken. De goede V.G.L.O.-school herhaalt niet alleen, maar bereidt het kind voor op het le ven. Spr. acht het een gelukkige om standigheid, dat de heer Gerritse hoofd van de school is, daar hij op dit ge bied zijn sporen ruimschoots verdiend heeft. Met de wens, dat de school spoe dig veel te klein zal zijn en dat er spoedig uitgebreid zal moeten worden, beëindigt de heer Van Hasselt zijn toe spraak. Uit een brief van de heer Duivendijk van het Chr. Paedagogisch Studiecen trum, welke de heer Fennema voorleest, blijkt de overtuiging van de briefschrij ver, dat het V.G.L.O. onderwijs de juiste overgang naar het Middelbaar onderwijs is. De architect, de heer P. Beekman, dankt het bestuur voor de opdracht en de medewerking en ook de wethouder van Openbare Werken en de directeur van Gemeentewerken. Het was een lust dit gebouw op dit terrein te ontwerpen, daar de natuur meewerkt. De heer Beekman dankt vervolgens de heren Hofsté en De Rond en allen, die mee hielpen dit gebouw tot stand te bren gen. De heer J. Boer, die de heer Van de Heuvel aan de V.G.L.O. opvolgde en de voorganger van de heer Gerritse was, wenst het bestuur geluk, maar acht het van meer belang dat de kin deren gefeliciteerd worden met dit prachtige schoolgebouw. De heer De Jong, hoofd van de R.K. V.G.L.O. school wenst geluk namens de R.K. meisjes- en /ongensschool en ziet in de toekomst meer begrip voor het V.G.L.O. bij de ouders, die nu nog af zijdig staan. De heer Gerritse dankt allen die de bouw van deze school mogelijk maak ten en speciaal de heer Fennema, die hem de sleutel van de school overhan digt. De aannemer, de heer Hofsté dankt allen, die hem hun vertrouwen schon ken en hoopt, dat vele kinderen langs deze school hun weg in de maatschappij zullen vinden. Op verzoek van de heer Fennema ein digt de heer J. Boer met gebed, waarna de school bezichtigd wordt. DE PUZZLE-TOCHT. Niet minder dan 81 fietskoppels en 52 bromfietsers startten Vrijdagavond re spectievelijk bij het V.V.V.-huis en Ho tel ,,Bos en Duin" en laat in de avond arriveerden de 162 fietsers en de 52 bromfietsers bij „Bos en Duin", met de hoop in het hart weinig strafpunten gekregen te hebben. Het fietskoppel met 309 strafpunten kwam er al heel slecht af en de brom fietser met 311 lag nu ook niet be paald dicht achter de eerste prijswin naar. De fietsers reden 18.4 K.M. en onder de verschillende opgaven was het kopen van een reep chocolade, daar de om slag bij een controle ingeleverd moest Défilé der sportverenigingen langs de gemeentelijke autoriteiten. worden en het opgeven van de omtrek in Meters van een enorme kuil op de Eng. Dat gat was 360 M. dus de man die 5400 M. raadde, zat er wel even naast. Bij de fietskoppels won S.V.V. de team- prijs en de eerste prijs was voor het koppel Koeken—Mevr. De Visser met 16 strafpunten. 2. A. en W. van Dijk 17 str.p. 3. Dames Ebing-Schalkwijk 18. 4. Vlug-Holwerf 20. 5. De Raadt-Huiser 25. 6. Bekum- Band 28. 7. De Bruin-Rijkaard 30. 8. Blankesteyn-Mulder 41. 9. Dames Kwak en Visser 46. 10. Echtpaar v. d. Kamp 46. 11. Dames Bergers-Verhoeven 57. 12. Dames Rademaker-Hurekamp 66. Door de bromfietsers werd 29.2 K.M. gereden in Soest, Soestduinen en om geving. De vereniging „De Knallert" uit Baarn kreeg niet alleen de prijs voor de vereniging met het grootste aantal deelnemers, maar zij leverde ook vele prijswinnaars. De eerste prijs was voor de heer Geb- ben van B.A.O. uit Amersfoort met Start loop door Soest. 64 strafpunten. 2. Post, Amersfoort, eveneens 64. 3. Jurriëns, Baarn, 72. 4. Voskuilen, Baarn, 80. 5. Van Sloten, Baarn, 80. 6. Tabak, Baarn, 86 7. De Jong, Baarn, 109. 8. Mevr. Grift, Soest, 110. 9. v. d. Deyssel, Soest, 114. 10. Rouwendaal, Soest, 119. HOCKEY. De Mixed Hockey Club „Soest" prijst zich gelukkig nu aan de Schrikslaan het terrein in orde wordt gemaakt voor hockey. Dat het momenteel nog geen hockeyveld is, bleek gisteren bij de mixed wedstrijd tussen twee elftallen, waarbij het elftal, waarvan D. Stroband aanvoerder was, met 1-0 won, door een doelpunt van de captain. Het team was samengesteld uit de spelers en speelsters Burgers, Lange, Mevr. Felix-Schut, Hoppenbrouwers, Evenhuis, Remmers, Pouksma, Rom- merts, Stroband, Roes en v. Schalkwijk. In het andere elftal stonden opgesteld: Remy, Mevr. Stroink-Brouwer, Spoo- renberg Jr., Puister, Hoogenbosch, Meeuwes, Mimpen, Bakker, Hoppen brouwers, Moree en Ebbers. HANDBAL. Te half negen speelden de dames van B.D.C. tegen „The Victory" uit Weesp. Nel Kaats, Wil Jak, Joke Semper, Jean- ne Hom, Nel Beemer, Riet Gorissen, Dien Duwel, Joke v. d. Kant, Ciska de Valk, Tini Duwel en Cor Vernooy waren sterker dan de gasten en binnen een minuut na het begin scoorde Tini Du- De fiets-phenomenen Kees Smid (links) en Kees Bakker (rechts). wel het eerste doelpunt. Een schot van Cor Vernooy ging tegen de paal, maar na 10 minuten spelen maakte Dien Duwel het tweede doelpunt en bin nen het kwartier kwam het derde van Tini Duwel. De meisjes bleven schiet- lustig, maar The Victory werd wat sterker en maakte een tegendoelpunt. Na de rust waren de B.D.C.-speelsters nagenoeg steeds voor het Victory-doel en Tini Duwel maakte het vierde doel punt. Toen vonden de gasten het welletjes en met 2 doelpunten brachten zij de spanning er weer in. Het bleef echter 4-3, een verdiende overwinning voor B.D.C. WATERPOLOTOURNOOI. Het was wat sneu voor de Duinkikkers, dat hun tournooi samen viel met de sportmiddag van K.P.S. en dat het Rob ben-zevental uit Hilversum zich terug trok. Het Rotterdamse R.D.Z. kwam echter en zo waren er toch 4 ploegen, n.1. „Neptunes" Arnhem, „Neptunes" Amersfoort, A.Z. P.C., Amersfoort en R.D.Z. Rotterdam. Z.K.H. Prins Bernhard reikt de beker uit aan de aanvoerder van Feyenoord. Neptunes Amersfoort versloeg plaats- genote A.Z. P.C. met 7-0 en het Arnhemse Neptunes scoorde 1 goal minder tegen A.Z. P.C. R.D.Z. won van het Arnhemse Neptunes met 4-0. Neptunes Amersfoort verloor met 1-3 van R.D.Z., zodat de Rotterdammers de eerste prijs behaalden. Neptunes Amers foort werd tweede, Neptunes Arnhem derde, terwijl A.Z. P.C. de vierde plaats bezette. SOESTER BRADERIE GAAT NIET DOOR. Alle moeite, die het bestuur van de Soester Winkeliersvereniging zich heeft getroost om een gezellige braderie te organiseren is tevergeefs geweest. De opgave tot deelname van de zijde der winkeliers was zodanig, dat geen grootse opzet kon worden verwacht. Wel wil de Soester winkelstand in de V.V.V.-feestweek tenminste eenmaal goed voor de dag komen, getuige de grote etalage-actie. Voor dit onderdeel van het feestpro gramma hebben vele winkeliers spon taan hun medewerking toegezegd. Deze etalage-actie is echter geen wed strijd in het maken van de prachtigste of meest originele etalage, maar een wedstrijd voor het publiek, dat raden Ze waren met z'n drieën, een meisje en twee jongens. Alle drie nog scho lieren. Het had nogal enige moeite ge kost van hun respectievelijke ouders toestemming te krijgen mee te doen aan de puzzlerit der Sportfederatie, omdat ze alle drie nogal met wat huiswerk zaten, maar het lukte (vanzelfsprekend) toch en het was een uitgelaten groepje dat zich naar het strijdtoneel begaf. Heel wat uitgelatener dan toen zij eni ge uren later thuis kwamen, want voor één hunner zwaaide er wat. Weliswaar hadden ze beloofd vlug naar huis te komen na afloop, maar het bin nenkomen der deelnemers was zó fas cinerend en de omgeving waar de prijs uitreiking zou plaats hebben zó ge zellig, dat deze belofte werd vergeten. Een prijs hadden zij niet gehaald. Voor minder dan 100 strafpunten deden zij het geen van drieën, maar dat mocht, de pret niet drukken. Toen besloten werd naar huis te gaan, was het inmiddels vrij donker gewor den en herinnerden zij zich weer, dat op één der fietsen geen licht zat. De jeugd zit echter niet voor één gaatje gevangen. Daar wisten ze wel iets op. De twee met licht zouden voorop gaan en de derde in hun kielzog direct daar achter. Wanneer ze een beetje hard aan trapten, zou het wel lukken. Maar onze politie laat zich niet tuk ken en halverwege werd de overtreder door een uit het donker opduikende agent uit het groepje geplukt. De agent was niet te vermurwen, de pret grondig naar de barrebiezen en vader, die er hard voor moet werken, zal het „gelag" moeten betalen. De agent heeft natuurlijk het grootst bestaande gelijk. In het donker mag je nu eenmaal niet zonder licht fietsen. Maar dit ware verhaaltje brengt me toch waar ik wezen wilde, namelijk bij de vraag, of de, ik meen uit de Franse overheersing daterende opvatting der politie-autoriteiten, dat een „goede" of „slechte" agent zijn afhangt van de vraag of deze maandelijks een bepaald aantal „bonnetjes" binnen brengt, niet een beetje uit de tijd is. H. OEKMAN. ZO JUIST ONTVANGEN EEN GROTE PARTIJ IN MOOIE PASTELTINTEN VAN WEEDESTRAAT 31 SOESTDIJK moet hoeveel vlaggetjes in totaal over geheel Soest in de diverse etalages zijn geplaatst. Aan de wedstrijd, waaraan voor het publiek fraaie prijzen zijn verbonden, is voor de winkeliers hoegenaamd geen moeite verbonden. Alleen even opgave aan de heer Mol, Torenstraat 4, en U ontvangt de vlaggetjes, die in de feest- week in Uw etalage moeten staan. Opgave tot deelname kan nog geschie den tot Woensdagmiddag 2 uur. OPENING V.V.V. WEEK MET BLOEMENCORSO. Vandaag (Dinsdag) en morgen kan men zich nog opgeven bij het V.V.V.-huis in de Steenhoffstraat voor het bloemen corso van Zaterdag a.s., waarmee de V.V.V. feestweek geopend zal worden. Er zullen ruim 40 wagens zijn, dus het corso is al bij voorbaat een succes, maar de organisatoren zouden naast de fabriekswagens en de auto's van be drijven graag particulieren zien, die meedingen naar de prijzen. Niet alleen P.V.O. zal Zaterdagmiddag haar medewerking verlenen, maar ook de 52 man van het corps „Caecilia" uit Zeist en de 40 muzikanten van de brand weer uit Bilthoven. Verder zullen er 150 bloemen-meisjes zijn en de V.V.V.- fee zal debuteren. OPERETTE-UITVOERING. Donderdagavond gaf Paula v. Alphen met haar meisjeskoor een operette-uit voering in het St. Ludgardisgebouw. De 84 kinderen hebben de toeschouwers een bijzonder mooie avond bezorgd als gevolg waarvan op herhaling van deze uitvoering wordt aangedrongen. Voor de pauze brachten de kinderen „Bruiloft in de sneeuw", „Grootmoe, wat zul je me geven"? en „Vrijage in 1830". Na de pauze kwam de operette „De Toverbal", welke onberispelijk werd uitgevoerd. Het is fantastisch wat Mej. van Alphen met kinderen weet te bereiken.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1