KRISJNA MENON ïjf meester WRIGLEY Onruststoker of Vrederechter? Officiële Mededelingen. SOEST VRAGENDIENST JACHT OP VERZOENING WASHINGTON - PEKING Van New-Delhi naar Washington, van Washington via Londen naar Peking, van Peking naar New Delhi en van New Delhi opnieuw naar Washington en terug. Duizenden en duizenden kilo meters in iets meer dan een maand tijd heeft de Indiër Krisjna Menon af gelegd, een groot doel achterna reizen de: een vergelijk tussen Amerika en Peking-China en daarmede een ontspan ning in de gevaarlijke internationale situatie in het verre oosten. Of hij dit doel zal bereiken, is op dit ogenblik nog een open vraag, maar faalt hij, dan zal dit nooit aan gebrek aan ijver kunnen worden geweten. Wie is deze 58-jarige vrijgezel? In te genstelling met Nehroe, wiens raad gever en intiemste vriend hij is, stamt hij uit de kleine middenstand van het zuidelijk deel van India. Kon Nehroe de deftige „public school" van Harrow en de universiteit van Cam- bridge bezoeken, Menon bracht zijn jeugd en eerste studiejaren in zijn ge boorteland door, tot Annie Besant en haar theosofische kring in Madras de zeer intelligente jongeman in staat stel den naar de „School of Economics" in Londen te gaan. Nog jaren, nadat hij er zijn juridische studies beëindigde, bleef hij in Enge land wonen, In die tijd was hij socialistisch gemeen teraadslid van de Londense voorstad St. Pancras, die hem onlangs het ere burgerschap verleende. Hij is nog al tijd zeer op de Britten gesteld dat heeft hij met Nehroe gemeen en het is niet in de laatste plaats aan deze beide te danken, dat India, hoewel het een onafhankelijke republiek werd, in het gemenebest is gebleven. Toch ging Menon's sympathie niet zo ver, dat hij zich, zoals velen zijner landgenoten, volledig assimileerde. De hindoe bleef ook in Engeland en is tot op de huidige dag vegetariër en geheel onthouder. Minderwaardigheidscomplex. In die periode van zijn leven leed hij, volgens het oordeel van zijn partijge noten, onder een minderwaardigheids complex, dat waarschijnlijk werd ver oorzaakt door de toen nog bestaande sterke rassenvooroordelen. Zo trachtte hij, zoals dikwijls in dergelijke geval len geschiedt, dit complex door een ruw optreden te verbergen, waardoor hij de omgang met zijn vrienden zeer bemoeilijkte. Nog tegenwoordig kan hij en ook daarin gelijkt hij op Nehroe sterk irriterend in zijn optreden zijn. Onlangs bijvoorbeeld liet hij een journalist, die- hem interviewde en hem een onaange name vraag stelde, eenvoudig staan zonder nog een woord met de man te wisselen. Daarentegen kan hij in kleine kring, wanneer het gesprek hem bevalt, van een veroverende charme zijn. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Toen hij in 1947 India's vertegenwoor diger bij het hof van 3t. James werd, schafte hij voor zijn medewerkers dure automobielen aan en kocht in de diplo matenwijk van Kensington een prachtige villa. Want de jonge republiek moest in Londen de eer van de natie hoog houden. Hij zelf echter reed, indien het maar enigszins mogelijk was, met de omnibus of de ondergrondse en be woonde slechts een kamer in het am bassadegebouw. Zelfs zijn ergste vijan den hebben steeds zijn eenvoud ge roemd. Een onruststoker Krisjna heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat hij socialist is. Maar toch, hoe merkwaardig het ook moge klin ken, is hij niet, die in India op econo misch gebied het particulier initiatief verdedigt. Er wordt zelfs beweerd,' dat toen Nehroe hem minister van Buiten landse Zaken wilde maken, drie minis ters met aftreden dreigden, omdat zij vreesden, dat Menon de socialisering van India zou kunnen storen. Dat be wijst, dat hij beslist geen communist is, zoals vooral in Amerika wel wordt beweerd. Wanneer men Menon van fanatisme be schuldigt, kan dit slechts slaan op een fanatiek pacifisme en misschien moet men dankbaar zijn, dat er in de tijd van de waterstofbom nog zulke mensen bestaan. De Amerikaanse journalist Alexander Campbell noemde in het bekende tijd schrift „Life" in een artikel, waarin hij Nehroe's regering als een „pest" voor de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten betitelde, Krisjna Menon de onruststoker (trouble maker) der internationale diplomatie. Bij een objectieve beschouwing van de politieke gebeurtenissen der laatste ja ren men behoeft slechts aan de vre desonderhandelingen voor Korea en Indo-China, alsmede aan de komende besprekingen over Formosa te den ken zou men tot een tegenoverge stelde waardering van Menons persoon lijkheid moeten geraken. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester der gemeente Soest; gelet op de artikelen 37 lid 3 jo 38 lid 2 der Woningwet brengt ter open bare kennis, dat de door de Raad dezer gemeente bij besluit van 27 Juni j.1. vastgestelde herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het industrieterrein gelegen nabij 't Hart, voorwat betreft art, 9 der Bebouwingsvoorschriften van af 29 Juni a.s. gedurende veertien da gen voor een ieder ter gemeente-secre tarie ter inzage ligt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op art. 75 der Lager Onderwijs wet 1920; brengen ter algemene kennis, dat door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 27 Juni 1955 ingevol ge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 de wettelijk voorgeschreven medewer king is verleend ten aanzien van het verzoek van: 1. het bestuur van het R.K. schoolbe stuur te Soesterberg voor het aanschaf fen van leermiddelen ten behoeve van het le, 2e en 6e leerjaar; 2. het bestuur van Vereniging voor Chr. L. en U.L.O. te Soesterberg voor het stichten van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van zijn school voor g.l.o.; 3. het bestuur der Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van de benodigde leer middelen ten behoeve van de Groen van Prinstererschool wegens stijging van het aantal leerlingen in het tweede en derde leerjaar; 4. het bestuur van het R.K. schoolbe stuur te Soesterberg voor de stichting van een tweede school, aldaar. NAMEN VAN WEGEN. Door de raad onzer gemeente zijn de navolgende besluiten genomen: De Raad der gemeente Soest, gelezen het voorstel van Burgemeester en Wet houders d.d. 26 April 1950, le afd. nr. 642, om, in verband met de reeds aan gevangen bebouwing van het landgoed „Braamhage", een naam te geven aan een tweetal door dit landgoed aan te leggen wegen, gehoord de besprekingen ter vergadering, besluit: a. aan de geprojecteerde weg tussen de Burgemeester Grothestraat en de Noor- derweg, waaraan o.a. gebouwd wordt het bejaardencentrum van de Coöpera tieve Vereniging voor Vrijzinnig Pro testantse Bejaardenzorg „Braamhage" G.A., de naam te geven van „Inspec teur Schreuderlaan"; b. aan de geprojecteerde weg vanaf de sub a vermelde weg tot de Noorder- weg de naam te geven van „Ir. Menko- laan". De Raad der gemeente Soest, gelezen het voorstel van Burgemeester en Wet houders d-d. 31 Mei j.1., le afd. nr. 652, om aan een aantal geprojecteerde we gen, waaraan momenteel woningen en andere bouwwerken in aanbouw of bij na gereed zijn, een benaming te geven en voorts de namen van enige bestaan de wegen te wijzigen, gehoord de be sprekingen ter vergadering, besluit: 1. a. aan de aan te leggen weg tussen de Birkstraat en de Van Lenneplaan de naam te geven van „Bilderdijklaan"; b. aan de aan te leggen weg, vormende een verbinding van de weg sub a met de Hartmanlaan de naam te geven van „Staringlaan"; c. aan de aan te leggen weg, vormende een verbinding van de weg sub a met de Van Lenneplaan de naam te geven van „Betje Wolfflaan"; d. de naam van de linkerarm van de Hartmanlaan, gerekend vanaf de Birk straat, te veranderen in „Aagje Deken laan". 2. aan de geprojecteerde weg tussen de Bonifaciusstraat en Ericaweg de naam te geven van „Meidoornweg"; 3. a. de naam van de Verlengde School- weg te Soesterberg te veranderen in „Prof. Lorentzlaan"; b. aan de aan te leggen weg vanaf de weg sub a tegenover de Fokkerstraat in de richting van de R.K. begraafplaats de naam te geven van „Antonie van Leeuwenhoeklaan" c. aan de aan te leggen weg vanaf de weg sub a tegenover de Van Angeren- straat en aansluitende op de sub b vermelde weg de naam te geven van „Christiaan Huygenslaan". 4. a. de naam van de Schoolweg te Soesterberg te veranderen in „Ster renbergweg"; b. aan de nieuw aangelegde weg langs de begrenzing van het vliegveld tussen de Veldmaarschalk Montgomeryweg en de Postweg de naam te geven van „Ba tenburg weg". HINDERWET. Burgemeester en Wethouder van Soest maken bekend, dat het verzoek van M. van den Broek, Kerkstraat 21a, Soest, d.d. 7 Februari 1955, om de ben- zine-installatie, waarvoor laatstelijk op 21 Mei 1937, le afd. no. 7-178, vergun ning is verleend, in het perceel gelegen Kerkstraat 21a, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie C, nr. 2539, te mo gen uitbreiden door hen voorwaarde lijk is ingewilligd. Soest, 4 Juli 1955. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, dat gelegenheid tot kosteloze in enting tegen pokken wordt gegeven op Woensdag, 13 Juli 1955 te Soest, om 2 uur n.m. precies, in een lokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwijk straat en, om 3 uur n.m. precies, in een lokaal der o.l. school aan de Beetz- laan; te Soesterberg, van 2-2.30 uur n.m., ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, gemeentegeneesheer, Amersfoortsestraat 3. Een week later zal op dezelfde plaat sen en tijden gelegenheid worden ge geven tot het nazien der inenting. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens 'wordt herinnerd aan de be palingen der Inentingswet, welke de verplichting bevatten van de inentingen voor de eerste verjaardag der kinderen of indiening van een bezwaarschrift volgens vastgesteld model, ten gemeen tehuize verkrijgbaar. DUIVEN VLIEGEN VOOR ZWAKKE KINDEREN. Op 17 Juli zullen er in Vilvoorde 3000 duiven gelost worden, die tesamen 1500.opbrachten voor een doel, waarmee ieder het eens kan zijn, n.1. de uitzending van zwakke kinderen naar streken, waar ze op doktersadvies enige tijd moeten verblijven. Uiteraard zal dit voor Soester kinderen meestal de zeekant zijn. Deze 1500 gulden zullen bijeengebracht worden door mensen, die voor één dag een duif zullen bezitten, welke door de Soester duivenhouders beschikbaar wordt gesteld. Zo'n lot voor een duif kost maar twee kwartjes en als U een prima vlieger treft dan krijgt U voor dit luttele be drag een fiets. Is de vogel wat minder snel, dan vliegt hij toch altijd nog een schemerlamp, een straalkachel, een de ken, een ontbijtlaken of een andere prijs in de wacht. U kunt deze loten, waarop het ring- nummer van Uw duif staat, krijgen bij alle leden van de verenigingen „De Vriendschap" en „De Zwaluw" en ook bij de dames Van de Laan, Heuvelweg 36 (tel. 3414), Lichthart, le Heeser laantje 46 (tel. 2231) en Rijn, Van Weer den Poelmanweg (tel. 2660). NUTSSPAARBANK IN HET TWEEDE KWARTAAL 1955. In het tweede kwartaal werden bij de Nutsspaarbank Soest 3857 posten van inleg behandeld met een bedrag van 666.996.19 en 2072 posten van terug betaling met 'n bedrag van 526.644.66. Er werd dus 140.351.53 meer ingelegd dan terugbetaald. Gedurende dezelfde periode werden 147 nieuwe boekjes uitgegeven. Het totaal aantal inleggers bedraagt thans 4 658 met een totaal tegoed van 2.489.199.61, waarmee dus bijna de 2Vs millioen werd bereikt. Aan het schoolsparen werd door ruim 900 kinderen deelgenomen, die 4865 maal een bedrag spaarden tot een to taal van 3.482.70. INT. VER. PHILATELICA. Op 1 Juli werd in „De Schouw" een algemene ledenvergadering gehouden van de afd. Soest der Int. Ver. Phila- telica. Er was veel belangstelling. De voorzitter deelde mede, dat de heer Smulders uit Den Haag op 5 Augustus voor de postzegelliefhebbers een lezing zal houden over „Falsificaties", toege licht door een demonstratie met de kwartslamp. Ten bate van „Loesje, Arnhem" bracht het bekende zeep 5.29 op. Er werd een geanimeerde veiling ge houden en vele goede zegels kregen een andere eigenaar. Onderlinge vragen en antwoorden van de leden brachten op heldering in menige philitelistische moeilijkheid. Er was veel animo voor het aanbod van een Nederlander, die in Australië woont, en die zegels ruilen wil met Soester Philatelisten. Tot laat sprak men over de kleine ze gels met de grote aantrekkingskracht. „DE DUINKIKKERS". De meisjes-adspiranten van „De Duin kikkers" hebben tegen de meisjes van „Neptunus" in Amersfoort gespeeld en de Amersfoortse jongedames bleken de meerdere, daar de Soester meisjes met 2-5 verloren. KAuW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel bevordert uw spijsvertering een g e z o n d e gewoonte De dames brachten het er beter af, alhoewel ze de pechduivel tegen had den en in andere wedstrijden vaak be ter spel hebben laten zien. Ze wonnen met 2-1. Ook de heren verrasten vriend en vij and door te winnen van K.Z.V.A. 2 uit Amersfoort en wel met 5-2. Zondag 26 Juni zijn de dames op bezoek geweest bij de dames van Z.C. Zeist, die een gemengd tournooi organiseer den. In de eerste ronde lootten de Soes ter speelsters tegen de gastvrouwen en zij verloren met 1-5. In de verliezersronde speelden de Soes ter dames tegen „Wilskracht" en won nen met 3-2, zodat een derde prijs mee naar Soest ging. Een mooi resultaat. Ook de jongens hebben vorige week verdienstelijk werk gedaan door de jongens van Brandenburg uit Bilthoven met een 2-5 nederlaag naar huis te sturen. Toch waren de Bilthovense jon gens niet de minderen van de Soester jongens. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot O. C. Wit is cum laude geslaagd voor het doctoraal examen psychologie. Voor het eindexamen van de H.B.S. A te Amersfoort slaagden onze plaatsge noten W. C. Dijkshoorn, R. A. Smid en H. L. Wiersma. WEEKEND-WIJDING. Op de wijdingsavond van a.s. Zaterdag, in de Geref. Kerk aan de Julianalaan, zal het navolgende programma worden uitgevoerd: 1. Orgel. Koraalbewerking. a. Liebster Jesu, wir sind hier, J. S. Bach. b. Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ, J. S. Bach. 2. Declamatie. a. Als de ziele luistert Guido Gezelle. b. Gij badt op eenen berg alleen, Guido Gezelle. c. Dat wilde ik weten, Guido Gezelle. 3. Zang (sopraan). a. Aria uit „Elias". Höre, Israël, höre des Herrn Stimme, Felix Mendelssohn- Bartholdy. b. Aria. Bist du bei mir, J. S. Bach. 4. Orgel. Koraalbewerking. a. Zouden wij ook eenmaal komen, Fei- ke Asma. b. Boven de starren F. Asma. VOOR ONZE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Vier Soester chronische patiënten zijn een week met de passagiers boot „Kasteel Staverden" door Neder land gevaren. Een week lang waren ze opgenomen in een kring van lotgenoten. Het varen op de grote boot was een genot en in de aanlegplaatsen zorgden bestuursleden van de afdelingen en het Jeugd Rode Kruis voor een verzetje aan boord. De ene keer was het een mu ziekcorps, dat kwam spelen, de volgen de maal zorgde men voor bakjes fruit bloemen of ansichten of een zang- of mandolineclub kwam de passagiers bezig houden. Door die ontvangsten was het ook 's avonds gezellig aan boord en de patiënten stelden dat zeer op prijs. Telkens viel het weer op, hoezeer het leed van zoveel jaren verzacht kan wor den door een week van vreugde. In September wordt er voor de kring Utrecht opnieuw een boottocht gehou den. Weer wil men 4 tot 6 Soester pa tiënten die week vreugde schenken. Maar het geld? Er is 450.voor- nodig. Welke personeelsvereniging of groep van werknemers c.q. werkgevers „adop teert" voor September a.s. één patiënt? Welke sportmensen, blij, dat ze zo ge zond van lijf'en leden zijn en hun sport kunnen beoefenen, nemen een patiënt voor hun rekening? Er is nog 2 maanden tijd. De plaatse lijke afdeling van het Ned. Rode Kruis regelt alles en zorgt voor alles en neemt de tekorten voor haar rekening. In September moeten weer Soester chronische patiënten varen. Giften worden gaarne ingewacht op de Nederlandse Middenstandsbank N.V. te Soestdijk of op giro 415585 ten name van H. de Graaf, secr.-penningmeester van het Ned. Rode Kruis. De eerste giften zijn al weer binnen gekomen. Mej C. Keizer 10.-. Mevr. Van 't Hof ƒ2.50. Financieel overzicht. Bijdragen Maatsch. Hulpbetoon 185. Bijdrage Dir: van Bedrijven 175. Bijdragen en acties van particulieren 543.36 Totaal 903,36 Kosten voor 17 patiënten 1315. Vervoerkosten van en naar de boot (3 reizen) 208.20 Idem nog te betalen voor 4e reis ca. 90.— Totaal 1613.20 Het tekort van ruim 700.— is door de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis betaald. c. R. Ik ben in het bezit van een zilveren munt, met aan de voorzijde beeltenis en randschrift „Ludwig ko ning von Bayern". Aan de keerzijde een krans waar in: V» gulden 1838. Van waar het Nederlandse woord „gulden" in een vreemde munt Antwoord: In vele zuidduitse staten had men vroeger een muntstelsel van 1 gul den 60 kreuzer. Dit „gulden" hebben wij overgenomen uit Nassau, evenals het type munt. Vandaar dat vele oude zuidduitse munten zo „Nederlands" aan doen. C. v. G. Hoe groot is de belasting vrije som voor vermogensbelasting en voor mensen boven 60 jaar (gehuwd) en voor de jeugdige kinderen en voor ongehuwden Antwoord: Vrij voor vermogensbelas ting ongehuwden 10.000.voor ge huwden 15.000.en voor ieder kind daarbij 5000.Hier komt nog bij 20.000.voor hem, die of 60 jaar of ouder is, of in de eerstkomende drie jaar geen of nagenoeg geen inkomen uit arbeid zal kunnen verwerven, indien het inkomen kleiner is dan 3500. (over het afgelopen kalenderjaar); het vermogen kleiner is dan 100.000. G. R. Zes volwassen personen gaan voor 10 dagen naar Oostenrijk. Wat mogen zij meenemen aan sigaretten, sigaren, levensmiddelen enz. Antwoord: Levensmiddelen: in- en uit voer van proviand om de plaats van bestemming te kunnen bereiken; tabaks artikelen: 200 sigaretten óf 40 sigaren óf 200 gram tabak; alcoholica: 1 aarfge- sproken fles wijn. Normale persoon lijke reisbagage mag vrij worden inge voerd. C. v. V. Ik wil van het panorama van Mesdag te Den Haag gaarne het volgende weten: 1. de omtrek van het schilderwerk; 2. het gewicht van de ring, die aan het doek hangt; 3. de hoogte; 4. de totale doorsnee; 5. de af stand tussen hekwerk en doek; 6. wan neer het geschilderd is; 7. of er in de loop der jaren veranderingen zijn aan gebracht. Antwoord: 1. de omtrek bedraagt 120 meter; 2. het gewicht van de ring (in zijn tegenwoordige staat) is ongeveer 800 kg.; 3. de hoogte bedraagt 14 meter; 4. de doorsnee bedraagt 35 meter; 5. afstand tussen doek en hekwerk be draagt 14 meter; 6. het is geschilderd in 1381; 7. met uitzondering van de ring, waarvan de gewichten zijn afge nomen, zijn tot nu toe geen verande ringen aangebracht. L. W. De vloer van het door mij bewoonde pand is defect. Op wiens kos ten moet een en ander gemaakt wor den Antwoord: Geringe en dagelijkse repa- ratiën zijn voor rekening van huurder. Bij gebreke van een overeenkomst wor den als zodanig aangemerkt reparaties aan winkelkasten, sluiting der luiken of blinden, de binnensloten, de venster glazen zowel binnen- als buitenshuis en al hetgeen verder door het plaatse lijk gebruik daaronder begrepen wordt. Deze reparaties komen evenwel voor rekening van de verhuurder, indien zij zijn veroorzaakt door de vervallen toe stand of door overmacht. J H. Hoe dik moet het glas zijn voor een aquarium van 150 x 65 x 65 en voor een van 55 x48x 150 cm. Ik heb glas beschikbaar van 7 m.M. Antwoord: Voor een aquarium van 150 x 65 x 65 is 7 m.M. onvoldoende, dit moet zeker 8 m.M. zijn. Voor de afmetingen 55 x 48 x 150 cm. is 7 m.m. voldoende. Liefst spiegelglas gebruiken. C. M. G. Mijn man en ik zijn op hu welijkse voorwaarden gehuwd. Alles staat op mijn naam, zodat ik mij af vraag of mijn man wel iets erft als ik evt. kom te overlijden. Antwoord: Aangezien U geen kinderen hebt en er geen testament is gemaakt, zal Uw echtgenoot Uw erfgename zijn. Uw verdere familie heeft daarop dus in het geheel geen recht. L.S. - Welke muziek werd er gespeeld bij het hoorspel „Desirée" Antwoord: De muziek, die gebruikt werd bij het hoorspel „Desirée" is geti teld „Largo". De componist is Guiseppe Mulé. Van deze melodie zijn in Neder land twee platen verkrijgbaar, n.1. on der de handelsmerken Cetra GB 20244 en Parlophone DPX 46. W. P. Stelt een vraag over belas ting betalen van de bijslagen op de Indische pensioenen. Hij is van mening, dat zijn uitkering belastingvrij moet zijn in verband met invaliditeit. Antwoord: Als wij U goed begrijpen, bedoelt U, dat een bijslag op het door U bedoelde pensioen en welke nu ook pensioen is onbelast is voor in komsten- of loonbelasting op grond van de door U aangehaalde artikelen, waar in staat, dat aanspraken op pensioenen enz. niet tot het loon behoren. Als dit zo is, dan is er een misverstand in het spel, t.a.v. de betekenis van de woorden „aanspraak op pensioen". De ze woorden zien op het recht op pen sioen, hetwelk iemand in voorkomende gevallen naast het in geld uitbetaalde loon krijgt. Meestal wordt van het loon dan een bedrag voor pensioenpremie in gehouden. De aangehaalde artikelen nu bepalen, dat in zo'n geval niet belasting moet worden geheven over het in geld ont vangen loon plus de waarde van het recht op pensioen, welke in het betrok ken tijdvak zijn verworven, doch alleen over het ontvangen geldbedrag. Zij stel len dus het verworven recht dat op geld gewaardeerd zou kunnen wor den vrij. En wel omdat t.z.t. het uitgekeerde pensioen zal worden be last. En uitgekeerde bijslag behoort ook tot dit uitgekeerde pensioen en is dus niet vrijgesteld voor loon- of in komstenbelasting. Wij raden U aan, indien U nog niet tevreden gesteld bent met dit antwoord, U te wenden tot de secretaris van de Indische Pensioenbond, Groen van Prinstererlaan 29A te Voorburg.

Soester Courant | 1955 | | pagina 6