A Oud Soest. MANS UUT TWENTE W Butzefaar IVOROL: De Tandpasta van standing MijrthcsrdFs tabletten WR1GLEY DERDE BLAD RESTANTEN- VERKOOP VOOR DE HELFT TOT EEN DERDE VAN DE PRIJS! J. VAN HALL Schoeiispecialist Wapen U tegen die hinderlijke maagzunr-brand. Met Rennies komt a.s. Zaterdagavond in de V.V.V. Feesttent! LACHEN - LACHEN - LACHEN - LACHEN ZATERDAGMIDDAG, 14.30 uur, KINDEROPERETTE KAuW SOEST 2 8 4 2 Menie kapsels ;_e. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 15 JULI 1955. LAANSTRAAT 47 BAARN TELEFOON 2672 BARTOLOTTI. In de oude Nederl. Hervormde Kerk van Soest ziet men een aantal zgn. rouwborden hangen. Zulke rouwbor- den werden in vroegere eeuwen in de kerken aangebracht ter nagedachtenis aan overledenen uit de aanzienlijke stand, die in of bij de kerk begraven waren, en bevatten allerlei personalia en geslachtswapens. Een van de rouw borden in de Soester kerk vermeldt de naam Bartolotti. Ook op vrijwel alle oude provinciekaarten van Utrecht uit het laatst der 17e en uit de 18e eeuw komen we de naam Bartolotti tegen, geplaatst bij een aan de huidige Birk- straat grenzend vierkant, dat een land goed moet voorstellen. En voorts brengt ook onze huidige Bartolottilaan ons deze naam in herinnering. Wat heeft Soest toch met Bartolotti en wat Bartolotti met Soest te maken gehad Eén van de diverse buitenplaatsen, waaraan Soest in vroegere eeuwen rijk geweest is en die meest aan Amster damse en Utrechtse rijkaards tot zo- merverpozing dienden, is gesticht door Guillaume Bartolotti, een vermogend Amsterdams bankier, waarschijnlijk van Lombardische afkomst. In 1653 kocht hij „seecker stuck heet heide) en stuijffvelden, gelegen bij Soest aen de Hoge Birck" met de bedoeling „om deselve te beplanten ende toe te mae- cken op te knappen, in cultuur te brengen) tot sijn plaisier". Hij kocht deze grond van de erfgenamen van wij len Jonkheer Ernst van Reede, in le ven kapitein van een compagnie voet knechten in dienst van de Verenigde Nederlanden en Maarschalk van Eem- land. Diens weduwe namelijk, Jof- frouwe Cornelia van Renese, had in .1636 dit stuk woeste grond op last van de Staten van Utrecht van het dorp Soest verkregen: „51 mergen buijnt bunt), heij en heetveldt, streckende van de Guynduinen 1) ter berryweg waert 2)" met het aan dit grondbezit verbonden „genodt ende vrie gebruyek neffens de andere ge- buijren ingelanden) ende ingeset- tenen allhyer op de gemeente ge meente gemeenschappelijke grond) in desen geregte". Jonkheer van Reede had vermoedelijk ook al het plan ge had, hier een buitenplaats te vestigen, maar was gestorven, voordat zijn ver zoek te mogen kopen, was ingewil ligd, en zijn weduwe heeft er waar schijnlijk geen weg mee geweten, want als Bartolotti deze grond in 1653 over neemt, is het nog niet anders dan hei en stuifzand. Met voortvarendheid en volgens een vast plan gaat Bartolotti aan het werk. Hij laat een huis bouwen en rondom het huis een beplanting aanleggen. Nu moet U bij dat woord „huis" niet aan een kasteel of een kapitaal herenhuis denken: het was een flinke boerderij, van hetzelfde type en dezelfde grootte als nu er nog in de Hoge en de Lage Birkt staan. Er bestaat namelijk nog een vogelvlucht-kaart van dit land goed ,,Heuvel-ea-Daal" (zo heette Bar- lo'otti's buitenplaats) en daarop zien we aan het eind van een lange oprij laan met aan weerskanten boomgaar den de boerderij liggen met links en rechts op het erf hooibergen en schu ren en achter het huis iets als een eendenvijver. Zulke buitenplaatsen van rijke stedelingen waren meestentijds boerderijen, waar de eigenaars in spe ciale voor hen gereserveerde mooie ka mers af en toe enkele weken vacantie kwamen doorbrengen. Bartolotti merkte al ras, dat het niet zo gemakkelijk was deze woeste grond in een groen eldorado te veranderen en dat hij met een machtige vijand te doen had, die hem dwarsboomde: het stuifzand. Dat stuifzand vernielt alles wat hij gezaaid en geplant heeft. Hij zint op afweermiddelen en in 1654 wendt hij zich met een request tot de Staten van Utrecht. Hij zet daarin uiteen, dat zijn „erf" aen de westzijde gants bloot is leggende jegens de vlacke heij de, daerlangs hetselve geduijrich wert wordt) geïnfesteert van de westelijcke ende zuijtweste winden met stuijffsant ende andere incomoditeijten ongemakken), grootelij ck hinderende ende beschadigende zijne plantagie" en dat er meer één middel tegen is: aan de buitenzijde van de hegwal om zijn grond dichte beplanting van „abeelen" (populieren) of andere snel opschieten de bomen aan te brengen, b.v. vier rijen dik. Maar hiervoor heeft hij nog een stuk van de openbare grond nodig; deze grond is, zo zegt hij, toch maar „onlandt en van geene weerde ofte nutticheijt". Om deze strook grond met bomen wil hij ook nog een „slooth ofte grachtien" aanbrengen om „de aenloop van beesten en quaetwillige menschen" (daar scheen hij ook al last te hebben) te weren. Maar Bartolotti heeft nog meer op zijn hart. De weg van de Hoge Birkt, waaraan zijn buitenplaats ligt, is hem een doorn in 't oog: 't is niet meer dan een karrepad door een zanderig heuvelterrein, „seer rauw, ongelijck ende vol sandt-heuvels". Hij wil er op zijn eigen kosten een fatsoenlijke weg van maken en daarvoor vraagt hij maar tegelijk toestemming van de Sta ten. Hij zal de weg op de wijze van een laan beplanten, „waermede dien hoek geciert sal worden", maar hij vraagt dan de Staten een strafbedrei ging uit te vaardigen, opdat door „geen quaetaerdige menschen sijne alsoo te doene plantigie ende plantsoenen mo gen behindert oft* beschadigt worden", zijn ervaringen met de mensen uit de buurt schijnen niet al te best geweest te zijn. (Misschien kon mij hier die vreemde snoeshaan, die met z'n eigen wijze kop van zand een boerenbedrijf wilde maken, niet goed zetten). Tot slot stelt Bartolotti in zijn request voor, dat de Staten, alvorens te beslis sen, een paar gecommitteerden zullen sturen om zich ter plaatse van de toe stand op de hoogte te stellen en dan aan de Staten advies uit te brengen. De Staten gaan daarop in. Eind Octo- ber of begin November verschijnen de heren Borre van Amerongen en Burgemeester Outert in de Hoge Birkt om polshoogte te nemen, en op 5 De cember daaropvolgende besluiten de Staten Bartolotti zijn zin te geven: hij krijgt aan de westzijde van zijn ter rein een strook grond van ruim 6 roeden breedte en ongeveer 60 roeden lengte, hij mag een wijde sloot graven voor afwatering van het veld, en hij „sal den wech ende duijnen voor zijne hoffstede aen de Noort-zijde (d.i. dus de Birkweg) mogen egaleren ende ef fen maken tot zijnen costen ende be planten met drie off vier rijen eijeken looten, blijvende niettemin 't gebruijck van de voors(eyde) wech vrij ende onbecommert". Duizenden niét U hebben last van over tollig maagzuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Rennies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwijzing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smel ten. Onopvallend zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apothe ker of drogist. Maar in de praktijk "deden blijkbaar moeilijkheden voor, want begin 1656 wendt onze ontginner zich opnieuw met een request tot de Staten, waarin hij om een nadere uitspraak inzake enkele duistere punten in hun besluit vraagt. Hij wil nu (we beginnen hem langzamerhand van een zekere expan- siezucht te verdenken), dat hij de hem toegestane sloot niet op 6 maar op 10 roeden afstand van zijn hegwal mag aanbrengen, aangezien volgens hem juist daar ,,de bequaemste plaetse ende leeghte laagte)" is om zulk een sloot het meest doeltreffend te maken „om 't selve vordere voorste) ge- meijne openbare veldt, alsnunoch continueerlijcke drass leggende, ter in- tenite van U Ed(el) Mo(genden) te beteren ende te ontlasten van den kou de ende vochticheijdt ende 't water aff te trecken ende in eenigh naeste canaell te laeten afflopen ter Eemwaerdt". (Hij smoest ontegenzeggelijk goed!). Ook ten aanzien van de Birkweg heeft hij nog noten op zijn zang: hij wil de vrijheid om nog meer bomen langs die weg te planten (wat een verkwikkende tegen stelling tot de bomenomhakwoede van tegenwoordig-); - daar de strook, waar door de weg gaat, vanwege „de duyn- tiens ende santheuvelen" zeer breed gelaten is, zal er, wanneer deze geë galiseerd zijn, een ruime boombeplan ting nodig zijn „om die te belouwen tegen de wind te beschutten) ende 't verstuijven te beletten". Hij verzoekt dus te toestemming voor de aanleg van een 3 roeden breedte tusschen vier rijen eikebomen, teneinde zo „den Amersfoorder wegh te continueren (voort te zetten) met eene lande tot aen het Dorp ofte Corteijnd van Soest". Op 19 Maart 1656 besluiten de Staten zijn verzoek in te willigen. Zo is dus de stichter van de buiten plaats „Heuvel-en-Daal" tevens degene geweest, die voor 't eerst de Birkstraat tussen de huidige Bartolottilaan en het Kortend (Ferdinand Huycklaan) opge knapt en van een middeleeuws karre pad door zandduinen tot een behoor lijke weg gemaakt heeft, die een sie raad was voor het dorp. Als zodanig U KOMT TOCH OOK? AANVANG 8 UUR. ENTREE ƒ1.— EN ƒ1.50 Voorverkoop kaarten tot Zaterdag 12 uur Verkeershuis. in de grote tent. Entree kinderen 0.35, volwassenen 0.50. heeft hij het wel verdiend, dat onze gemeente een laan naar hem heeft ge noemd. Van de andere weg, die hij ook heeft willen aanleggen, namelijk „ten berghe waert om naer de pijnen- borger Grift", is blijkbaar niets ge komen. „Heuvel-en-Daal" is een mooie, uitge strekte buitenplaats geworden, met veel boomgaarden, moestuinen, weiden en bouwgronden, omringd met sloten en boomrijen. In de aanleg van het Ko loniehuis Trein 8.28 in Vosseveld, dat op de plaats van het voormalige land goed van de heer Bartolotti ligt, vin den we nog enkele kleine sporen van de aanleg van „Heuvel-en-Daal" terug. Het rouwbord in de Hervormde Kerk slaat echter niet op onze actieve Guil laume Bartolotti, maar op zijn dochter Jacoba Victoria Bartolotti van den Heu vel. Van haar krijgen we helaas niet zo'n prettige indruk als van haar va der. Door allerlei „liefdesavonturen" en haar onbeheerst karakter genoot zij in haar tijd geen al te beste repu tatie. Constantijn Huygens jr. in zijn „Journaal" en Coenraet Droste in zijn „Overblijfstels van Geheuchenis" ver tellen allerlei bedenkelijke dingen van haar, die we maar liever zullen laten rusten. Een leven van weelde en ledig heid bederft nu eenmaal zelfs de bes te karakters. Joffer Bartolotti schijnt het leven op de buitenplaats in Soest geprefereerd te hebben boven het vaderlijk huis aan de Herengracht in Amsterdam; ze heeft althans veel in Soest gewoond en ging daar nogal over de tong. Huygens jr. vertelt er in zijn „Jour naal" een en ander over. Deze ver was secretaris van stadhouder Willem III, die daar juist in die tijd z'n lustslot kreeg. De verhalen over Jacoba Bar tolotti drongen ook tot de Stadhouder door en deze maakte er met zijn se cretaris grapjes over. In 1675 tekende Huygens in zijn dagboek aan: Son Altesse a tabie estant je ne scay com- ment tombé dans le discours de Jacoba Bartolotti me dit: (d.w.z. Zijne Hoog heid kwam aan tafel, ik weet niet meer naar aanleiding waarvan, over Jacoba Bartolotti te spreken en zei te gen me:) „Zeelhem 3), jy bijt soo een galant, je hoort se eens te gaen be- soecken". ZENUW - HOOFDPIJN-LAXEER "WAT MijnhaRPT Maakt is GOED Toen ze al ver in de veertig was, stapte ze eindelijk in het huwelijks bootje, en wel met de Amsterdamse burgemeester en staatsman Coenraad van Beuningen, die zelf ook geen onbe sproken verleden achter de rug had (hij was toen al 64 jaar!). Het huwelijk kon eerst geen voortgang hebben, want Van Beuningen had tegenover twee andere juffers verbintenissen aange gaan, die hem nu in de weg stonden. Huygens jr. vermeldt het gerucht, dat de doortastende bruid Jacoba Barto lotti deze moeilijkheden zou hebben opgelost door de pretenties van een dier dames, Madame d'Allonne, af te kopen. In 1586 kon het huwelijk plaats hebben, maar Van Beuningen had al spoedig reden om er berouw over te hebben. Prof. Fruin schrijft: „Hij zou minder onvoorzichtig hebben gehan deld, zo hij een jong en onervaren meisje getrouwd had dan nu hij zulk een oude vrijster nam, die naar het geen haar neven (Constantijn en Chris- tiaan Huygens) in hun brieven en jour nalen berichten, sedert twintig jaren met allerlei heren had gecoquetteerd". Al twee jaar na het sluiten van het huwelijk moest de bejaarde echtgenoot wegens toenemende verstandverbijste ring onder curatele van zijn vrouw en naaste bloedverwanten worden gesteld. Men beweert, dat het gedrag van zijn lichtzinnige vrouw en het hierdoor on gelukkige huwelijksleven de voornaam ste oorzaak waren van zijn krankzin nigheid. Hij heeft niet lang in deze ongelukkige toestand behoeven te le- heerlijk - verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport ven: in 1692 overleed hij. Huygens jr. noteerde in zijn dagboek: „Mijne vrouw scheef, dat mevrouw Van Beuningen, het huys van haer man (te Amsterdam) verkocht hebbende, meende de meu belen oock te verkoopen en te gaen woonen te Soest". De episode Van Beuningen was voor Jacoba Victoria afgesloten en zij vestigde zich nu weer op de van haar vader geërfde buiten plaats in Soest, maar dit betekende niet, dat er aan haar „galante avon turen" een einde kwam. Nog lang heeft zij van zich doen spreken. Zij stierf in 1718 te Soest op 78-jarige leeftijd en werd aldaar begraven. En hiermee was voor Soest de episode der Bartolotti's afgesloten. Men had hun zonzijde èn hun schaduwzijde le ren kennen. De buitenplaats „Heuvel en-Daal" ging in andere handen over en raakte in de loop van de 18e eeuw in verval en werd grotendeels verka veld. De Bartolottilaan loopt nog langs deze oude grond en houdt de herinne ring wakker van het oude landgoed en zijn stichter. J. H. 1) Het Geyn of „Geng" heet nu nog de hogergelegen grond in de hoek, ge vormd door Birkstraat en Hartman laan. 2) d.i. tot aan de Berg; het heuvelge- bied, dat bij 't eind van de huidige Bartolottilaan begint en zich tot aan het Soester Hoogt (de Berg) uitstrekt. 3) Huygens jr. was heer van Zelhem. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Het kan best zijn, dat de boeren een goede oogst binnen halen, maar de oogst van de politie was in deze week ook niet slecht. Acht berijders van motor rijtuigen misten de nodige papieren en zeven achtelozen hadden geen stoplicht. Vijf nonchalanten reden links van "dé weg en drie gaven geen richting aan- Drie lieden misten bel of claxon en hetzelfde aantal vond het niet nodig richting aan te geven, terwijl een trio zonder rem eveneens op de bon ging. Eveneens drie pechvogels moesten er varen, dat je niet op het voetpad mag rijden, terwijl enkele eenlingen onder de dalende spoorbomen doorglipten, een ondeugdelijke stuurinrichting hadden, met een gevaarlijk uitstekende lading reden en zich niets van ijk- en vuilnis verordening aantrokken. Een telefoontje meldde, dat de vuil nisbelt in brand stond en de politie gaf dit door aan de brandweer, die daar meer verstand van heeft. Een mevrouw reed op haar brom fiets op de Eigendomweg, waar een hond z'n afkeer van nylonbenen toon den. Kous en been werden beschadigd en de eigenaar van de hond gaf 10. als zoenoffer. Een anonieme telefoon wees de po litie er op, dat onbevoegden zich op hielden in een wonng aan de Vrede hofstraat, waarvan de bewoners afwe zig waren. Op zolder werden twee jon gens (17 en 15 jaar) aangetroffen, die daar naarstig aan het zoeken waren. Ze beweerden, dat ze een boek moesten hebben, dat een jeugdig bewoner van dit huis eens geleend had, maar toen er geen boeken op de zolder te vinden waren, verzonnen ze een gloednieuw smoesje, dat iets met gramofoonplaten te maken had. De politie zette de jon ge indringers, die via het dak gekomen waren, op straat. Een nijver handelaar in kinderspeel goed had een poppenwagen voor z'n winkel staan, dit te koop was. Ineens was de wagen verdwenen en de politie vond uit, dat een kind het aanlokkelijk voertuigje meegenomen had en trots mee naar huis was gestapt. Op de hoek van de Van Weedestraat en de Spoorstraat reed de auto van J. v. d. V. uit Baarn de Soester brom fietser T. v. d. H. omver, toen hij de Spoorstraat inreed, zonder de brommer voorrang te geven. De bromfietser kreeg schaafwonden aan gezicht en armen en is op het politiebureau verbonden. Een meneer kwam vertellen, dat z'n muntmeter gelicht was door iemand, die zich niet bekend gemaakt heeft. JAARVERGADERING S.E.C. S.E.C. hield Dinsdagavond in hotel „Bosch en Duin" de jaarvergadering, die geopend werd door de voorzitter, de heer M. Wilhelm. De notulen van de laatste vergadering werden gelezen door de heer J. M. Veenstra, terwijl de heer A. de Beurs verslag uitbracht over het jaar 1954. Er zijn 19 leden bijgekomen. Het finan cieel verslag van de heer P. Dekker wees een batig saldo van 340.aan en namens de kascommissie ver klaarden de heren J. Veldhuizen en B. de Rooy, dat de boekhouding in orde was. Aftredende bestuursleden waren de he ren P. Dekker, A. C. J. de Beurs en A. Priem, van wie de laatste herkies baar was. Daar S.E.C. in 1954 met een onvolle dig bestuur heeft moeten werken, werd besloten de jeugdcommissie aan de lei ding toe te voegen. Het bestuur bestaat thans uit de heren M. Wilhelm, voor zitter; J. Veldhuizen, secr. en pennigm. jeugdwerk; E. Roeymans, penningmees ter; G. v. d. Brink, B. de Rooy, J. M. Veenstra, B. Veenendaal en A. Priem. De heer Priem werd tot erelid gekozen. De technische commissie bestaat uit de heren B. Veenendaal, M. v. Delden, M. Visscher en J. van Ginkel. De kas commissie uit de heren E. Jansen, R. Jansen en J. de Jong. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. GEEN SPREEKUUR. De heer Wethouder De Haan is ver hinderd op 19 en 26 Juli en 2 Augus tus 1955 zijn gewone wekelijkse spreek uur te houden. UITSLAG VAARDIGHEIDSPROEVEN. Kinderen van de Soester lagere scho len, die niet kunnen zwemmen, waren Woensdagmorgen in het natuurbad! voor het afleggen van vaardigheids- proeven. Er moest 25 meter in het wa ter hard gelopen worden; een steen moest uit het water gehaald worden, die op 70 cm. diepte lag', vanaf de kant moesten de kinderen in het bad springen over een touwtje, dat 1 me ter van de kant verwijderd was; het hoofd moest 6 seconden onder water gehouden worden en ook 4 meter uit drijven hoorde tot de eisen. Maximum kon per school 100 punten gehaald worden. De openbare school Soesterberg bezette de eerste plaats met 94.2 punten. 2. School aan de Beetz- laan 91 pnt. 3. Van de Huchtschool 90.6 pnt. 4. Da Costaschool 89.6 pnt. 5. Kerkebuurt 87.4 pnt. 6. St. Willibror- dusschool 87.2 pnt. 7. R.K. School Soesterberg 86 pnt. 8. Gr. v. Prinste- rerschool 84.6 pnt. 9. Openbare school Soest-Zuid 84 pnt. 10. School Drie- hoeksweg 83 pnt. 11 Insingerschool 76.8 punten. Dit jaar is de wisselbeker niet uitge reikt. De drie scholen met het hoog ste aantal punten kregen een herin neringsmedaille. Voor het zwemdiploma waren 163 can- didaten, waarvan er 24 niet slaagden. Van de 72 kinderen die voor het di ploma B zwommen, slaagden er 9 niet en bij C werd 1 vah de 7 afge wezen. IN DE V.V.V. TENT. De braderie in de feesttent ging niet door, maar inplaats hiervan had de Winkeliersvereniging een gezellige avond georganiseerd, met wedstrijden op velerlei terrein. De „West Boys" zorgden voor muziek en met dansen, spelletjes en vermakelijke krachtmetin gen zijn veie prijzen gewonnen, welke de winkeliersvereniging beschikbaar gesteld had. STEENHOFFSTRAAT 53 SOEST WEEKEND-WIJDING IN DE GEREFORMEERDE KERK (Julianal). Het programma voor de Weekend-wij ding op Zaterdagavond, 16 Juli, van 8 tot 8.30 is alsvolgt: 1. DECLAMATIE. Fragment uit „Prediker" met orgel pre lude en postlude van Chopin. 2. ZANG. a. Heer Jezus heeft een hofken (oud- Holl. lied), bewerking van W. Pijper. b. Drie geestelijke liederen van B. v. d. Sigtenhorst-Meyer, tekst van Jan Luij- ken. c. Dir dir Jehova will ich singen van J. S. Bach. 3. ORGEL. Trio uit Sonate c moll van J. S. Bach. Behalve de reeds gepubliceerde perso nen is ook nog belangloze medewer king verkregen van Mej. Wim Enden dijk sopraan) en de heer drs. J. J. Jongsma (orgel).

Soester Courant | 1955 | | pagina 5