WRIGLEY TWEEDE BLAD HÏTLER'S ATOOMBOM STOND GEREED! Misschien wilde U nog een afspraak maken wegens vacantie gesloten zijn W. A. BUTZELAAR DE V.V.V.-FEESTEN. *ÊM#, SPUÏTBALWEDSTRIjD. J. LENSSEN MAKELAAR-TAXATEUR Afscheid van Schoolhoofd A. den Boer K^uW Als steken en scheuten U het leven vergallen KAPITEIN FANTOME. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 22 JULI 1955. Amerika won op 't nippertje de nek-aan-nek-race. Een vreemdsoortige constructie was het, die de geallieerde onderzoekers in een ondergrondse fabriek bij Berlijn aantroffen. Zij deed ons denken aan de eerste helse machine, die door alchi misten met levensgevaar in elkander werd gezet. Beangstigend werd de ont dekking echter, toen de geleerden het ware karakter van het geheimzinnige apparaat leerden kennen. Zij hadden te doen met de Duitse atoombomEn die stond klaar in '43. Nu wij op 16 Juli de geboorte van de Amerikaanse atoombom herdachten, mag wel even herinnerd worden aan het gevaar, dat de geallieerden van de andere zijde bedreigde. Want wij we ten weinig van de nek-aan-nek-race, die tussen de twee grote rivalen van de afgelopen oorlog gevoerd moest wor den om het eerst de eindstreep te be reiken. Om het eerst de energie der elementen vrij te maken ten dienste van de mens. Om het eerst de atoom bom te construeren, die de vijand op de knieën zou dwingen. Eigen geleerden verdreven. Het Duitse rijk is het slachtoffer ge worden van zijn eigen verderfelijke politiek. Dank zij de jodenvervolgingen kwamen twee eminente natuurkundigen, O. R. Frisch en Lise Meitner, met het laatste nieuws uit de Duitse arsenalen in het toen nog vrije Kopenhagen aan. Het was de Deense onderzoeker Niels Bohr, die voor het eerst iets vernam over de „kernsplitsing", welke in de Duitse laboratoria al uitgevoerd was. Niels Bohr begreep onmiddellijk, wat er in Hitiers verhitte brein rondspook te. Hij reisde op staande voet naar Ame rika en sprak zijn vermoedens uit te gen Einstein en Fermi, welke laatste aan de Columbia-universiteit dergelij ke proeven liet nemen. De Amerikanen zagen de noodzaak van een toepassing der atoomkrachten ech ter niet in en de Duitsers zouden thans het monopolie van de atoombom beze ten hebben, als niet Einstein zich per soonlijk tot president Roosevelt gewend had. Toen het door deze ingestelde „comité voor advies inzake uranium" op 28 April 1940 voor de tweede maal bijeen kwam, wisten de leden reeds dat het Kaiser Wilhelm Instituut te Berlijn grotendeels gebruikt werd voor practisch uranium-onderzoek. Aan de bedoelingen van Adolf Hitier kon niet meer getwijfeld worden. Duitsland werkte aan een nieuw wa pen, dat de sluimerende natuurkrachten der kosmos over de mensheid kon ont ketenen En er behoefde evenmin ge vraagd te worden hoe de asmogend- heden deze bom zouden gebruiken. De Duitsers bleven voor. Ontstellend langzaam maalde de molen van de Amerikaanse regering in die dagen. Alleen de geleerden werkten koortsachtig in hun laboratorium om met tastbare bewijzen aan te tonen wat er dreigde, als een uraniumwapen in verkeerde handen raakte. Toen men tot de slotsom kwam, dat „zwaar water" geschikt zou zijn als temperaar omdat de atomen daarvan veel loskomende deeltjes (de neutro nen) uit de uraniumkernen kunnen „opvangen" en ongevaarlijk maken, bleken de Duitsers in het inmiddels veroverde Noorwegen verscheidene ki logrammen zware waterstof per dag in paraffine te laten verwerken. Plotseling bleek de gehele opzet van Hitiers uitval naar het noorden ver klaard. Het ging om het zware water! Wederom bleek, hoe ver de Duitsers met hun voorbereidingen reeds waren. De eerste tegenmaatregelen. De geallieerden, verontrust door de Duitse voorsprong, besloten eindelijk in 1942 daadwerkelijk in te grijpen. Parachutisten met speciale opdrachten werden neergelaten bij plaatsen, waar onderdelen voor de atoombom vervaar digd bleken te worden. Niet altijd ge lukten deze ondernemingen. Een vlieg tuig met dertig Engelse specialisten zorgvuldig opgeleid voor hun nieuwe en gevaarlijke taak vloog tegen de rotsen te pletter. De Duitsers ontdek ten de opzet en de overlevenden wer den gefusilleerd zonder nog iets ge daan te kunnen hebben. Maar anderen bereikten ongezien hun doel. Zo drongen op 28 Februari 1943 negen per parachute neergelaten No ren de stikstoffabriek bij Rjukan bin nen, plaatsten op de juiste punten hun tijdbommen en vernietigden aldus de zwaar water-leveranties aan Duits land. Onverwijld herbouwden de Duitsers deze onmisbare fabrieken. Vele Ame rikaanse bombardementen volgden. Er zat voor de „Herren" niets anders op dan hun kostbare apparaten in te pak ken en op een rustiger plekje opnieuw te beginnen. Dat rustige plekje lag on der de grond in Duitsland. Zo ver mocht het niet komen Toen de zwaarbewaakte trein in het voorjaar van 1944 een gedeelte van Duitsland's geheime wapen naar de „Heimat" vervoerde, was de Noorse verzetsbeweging volledig geïnstrueerd. Midden op het Noorse meer Tinnsjoen explodeerde de veerpont, welke de kostbare lading overzette. Een onmisbaar onderdeel van de Duitse atoombom verdween op die dag mee in de diepte. De strijd om het zware water was gewonnen. Op zoek naar de „ketting-reactie". Het gehele atoomfront der Amerika nen kwam nu in beweging. Uranium, door de Duitsers reeds in belangrijke kwanta uit Joachimsthal (Tsjechoslo- wakije!) geïmporteerd, bestond in die vorm nog niet in de Verenigde Staten toen men het metaal nodig had voor de kernsplitsing. Pas in Mei 1942 pro duceerden de Amerikanen 15 ton ge zuiverd uranium per maand, in Sep tember van datzelfde jaar werd dat een ton per dag. Pas op 2 December 1942 slaagden de Amerikanen er in een ketting-reactie aan de gang te brengen, maar op dat moment werden in het ondergrondse laboratorium bij Berlijn de onderde len voor de complete bom reeds sa mengebracht. Was de Duitse bom onbruikbaar? Natuurlijk hebben de geallieerde bom bardementen op vitale fabrieken en speciale sabotageploegen tijdens trans porten de Duitse constructeurs veel kostbare tijd doen verliezen. Verder vermoedt men, dat hun bom door zijn gigantische afmetingen te onhandelbaar was geworden. Men kon de „uranium- machine" onmogelijk in een vliegtuig laden of ongezien transporteren. Ten slotte moet Hitier in slaap gesust zijn door de bewonderenswaardige geheim houding der geallieerden. Geen enkele Duitse spion is ooit iets over de Ame rikaanse atoomplannen te weten ge komen voor het verblindend licht bo ven de woestijn van Nieuw-Mexico in 1945 het welslagen verraadde. voor een behandeling in onze salon. Daarom delen wij U nu reeds mede, dat wij van Maandag 8 Augustus tot en met Dinsdag 16 Augustus STEENHOFFSTRAAT 53 SOEST Telefoon 2842 De V.V.V.-feesten raken op, maar van avond zijn er volksspelen in de tent aan de Middelwijkstraat. Touwtrekken voor twee, vier en zes sterke mannen en vrouwen, zaklopen, kruiwagen rijden, hindernissen enz. Laat Uw kinderen morgen meedoen met het bloemencorso. Opgave kan om 2 uur op het terrein geschieden, waar de stoet opgesteld wordt. Dit gebeurt achter het V.V.V.-huis aan de Steen- hoffstraat waar ruimte genoeg is voor de fietsjes, autopeds, trekkarretjes,, vliegende hollanders, zeepkisten en al het rijdend materiaal, waarmee de jeugd zich vermaakt. Het deelnemen kost niet en er zijn mooie prijzen. De route van het corso is alsvolgt: V.V.V. Verkeershuis, Steenhoffstraat, Prins Bernhardlaan, Oranjelaan, Anna Paulownalaan, Burg. Grothestraat, K. Brinkweg, Lange Brinkweg, Raadhuis straat, Kerkpad, Verkeersplein achter het V.V.V. huis. Om 8 uur vindt de grote sluitingsavond plaats in de V.V.V.-tent met een vierde bonte avond, waaraan medewerken Tobi Rix, het Maposo Trio, bekend van radio en gramofoon, Jack Smith, de Dutch Rolling Stars, virtuozen op de rolschaatsen, Gerry op de kogel, con ference, muziek, operette enz. enz. grote bal in het doel van de tegen partij te werken. Dat er bij Vorden 9 man spoot en bij Soest 6 klopte niet helemaal, maar dat gaf niets, het feest was er des te natter en leuker om. Vorden won met 1-0, maar die 0 van Soest is beslist niet minder waard dan die 1 van de gasten, want de onzen kunnen best met spuit en water over weg, doch een brand blussen is nog wat anders dan doelpunten maken met een straal water, terwijl de tegenpartij je van het veld tracht te blazen met z'n krachtige tegenweer van liters vocht. Het publiek had veel plezier in dit waterballet, dat vaak veel van een modderfestijn had en het toonde weinig medelijden met de spuitspelers, wan neer er één zo ongelukkig was te val len en zich in de modder af moest la ten spuiten. De V.V.V. is zeer veelzijdig in het brengen van ontspanning aan de toe schouwers van de feestelijkheden. Zang, muziek, sport en Dinsdagavond water bij bakken vol, dat kwistig rondgespoten werd door 9 Vordense Brandweerlieden en 6 Soester spuit- fenomenen, die de Schrikslaan bijna onder water zetten in hun pogingen de Zo hoog kwam de bal niet vaak. Na negen uur waren de gasten aan wezig in de feesttent en toen Lou Bandy al weer op weg was naar Haarlem, sprak de voorzitter van V.V.V. de beide waterteams toe in restaurant Eemland. In de eerste plaats bracht de heer J. v. d. Arend dank voor de bereidwillig heid waarmee de Vordennaren het wa terbijltje opgenomen hadden tegen de Soester collega's, ten gunste van V.V.V., maar ook werd de dank voor de lood zware krentenwegge van gigantische afmetingen niet vergeten, die door de gasten meegetorst was. De commandant van de Vordense brandweer kreeg een beker voor zijn spuitteam en de heer Groart een lau wertak voor het Soesterteam. De beide commandanten spraken, de heer H. G. Scholtmeyer, de geestelijke vader van dit natte festijn, voerde het woord en alle Vordense deelnemers kregen een herinneringsbordje. De V.V.V. bracht speciale dank aan de heer M. Kollenhoven voor het orga niseren van de avond in de V.V.V.-tent, waar Lou Bandy vele honderden toe schouwers getrokken had, en daarna bleef men nog gezellig bijeen. Water is er toen niet meer aan te pas geko men. VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop huizen. Toen het scheidende hoofd van de open bare school aan de Beetzlaan, de heer A. den Boer, met zijn echtgenote en zoon de klas binnenkwam, waar de Burgemeester en vele genodigden aan wezig waren om afscheid te nemen, was er al heel wat gebeurd in de school. Dinsdagmiddag hadden de kin deren hun hoofdonderwijzer, die met pensioen gaat, toegezongen, er waren bloemen en geschenken geweest en nu volgde het officiële afscheid. De heer H. de Vries, de voorzitter van de oudercommissie, heette de aanwezi gen welkom. Onder hen bevonden zich de raadsleden Mevr. Landweer-De Vis ser en de heer Van Wely, de oud-Bur gemeester van Heerjansdam, waar de heer Den Boer vroeger hoofd was, Jhr. Beelaerts van Blokland, Ds Meiners en Ds Groeneveld, het hoofd van de afdeling onderwijs van Soest Mr. F. Raadt, de directeur van Gemeentewer ken, de heer Th. J. van Noesel, Dr. Hölzenspies, de hoofdonderwijzers v. d. heerlijk - verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust Wal en Nijhuis, het bestuurslid van het Chr. onderwijs de heer T. Regter, on derwijzeressen, onderwijzers en oud onderwijzers. De heer De Vries wees op de vijftien jarige arbeid van de heer Den Boer aan de Beetzlaan, aan de moeilijke oorlogsjaren en hij hoopte, dat het scheidende hoofd nog lang van zijn pensioen zou mogen genieten. De Burgemeester sprak vervolgens de heer Den Boer toe en wilde in de eerste plaats stilstaan bij het pand, dat de gemeente Soest aan de heer Den Boer gedurende 15 jaren toever trouwd heeft. De ouders stonden hun kinderen tijdelijk aan hem af, maar het gemeentebestuur gaf de heer Den Boer een gebouw met inventaris. Vol ver trouwen heeft de gemeente dit ge daan en dit vertrouwen is niet be schaamd. Uitstekend zijn de zaken van de gemeenschap door het scheidende hoofd behartigd en de goedverzorgde school wijst hierop. De Burgemeester dankte de heer Den Boer voor deze zorg en voor alles wat hij voor de Soester kinderen gedaan heeft, en hoopt dat hij in de toekomst nog vaak langs deze school zal lopen met een jong hart, waarin geen bitterheid is, omdat dit prijsgegeven moest worden. De heer E. Hofstee dankte de heer Den Boer voor de prettige wijze, waarop met het personeel van de school sa mengewerkt is en biedt namens de onderwijzeressen en de onderwijzers van de Beetzlaan een geschenk aan. De heer J. v. d. Wal sprak als hoofd van de U.L.O. school en wenste de heer Den Boer namens de collega's toe, dat hij nog lang van z'n pensioen zal mogen genieten. De leerlingen bieden het scheidende hoofd bloemen aan. De heer G. L. A. Nijhuis memoreerde de moeilijke oorlogstijd, waarin de heer Den Boer uit de school gezet werd. Wie niet dagelijks kennis maakt met het onderwijs, dat de heer Den Boer geeft, kan reeds aan de accuraatheid en de zorg, waarmee de heer Den Boer om ging met alles wat hem toevertrouwd was, zien, dat dit onderwijs goed moet zijn. Het werk was niet altijd even gemakkelijk, maar vol respect kan men zien naar hetgeen bereikt is. De heer Nijhuis dankte voor de samenwerking. De heer Van Wely was de voorganger van de heer Den Boer als hoofd van de school en de scheidende hoofdon derwijzer van 1941 had niet kunnen denken thans aanwezig te zullen zijn bij het afscheid van zijn opvolger. De heer Van Wely meent dan ook, beter dan wie ook, te kunnen begrijpen wat er in het hart van de scheidende om gaat, nu hij deze school verlaten moet. Een levenstaak waaraan 45 jaar ge werkt is, wordt neergelegd en dat brengt weemoed met zich mee. Echter ook tevredenheid. De heer Van Wely hoopte, dat de heer Den Boer een ge lukkige toekomst tegemoet gaat met de wetenschap, dat rust roest geeft. De heer C. v. d. Schoor heeft 28 jaar als onderwijzer bij de heer Den Boer gewerkt. Eerst in Heerjansdam, daarna in Soest. Nauwgezette plichtsbetrach ting en een groot verantwoordelijkheids gevoel zijn o.m. de belangrijke din gen, die hij van de heer Den Boer leerde. Niet alleen op school, maar ook bij het werk voor Volksonderwijs heeft de heer v. d. Schoor van het scheiden de schoolhoofd veel medewerking on dervonden. De heer Uiterdijk, oud-onderwijzer, denkt met vreugde terug aan de tijd, toen hij onder de heer Den Boer werk te en dankte de onderwijscommissie voor de gelegenheid, die hem geboden is op deze middag afscheid te komen nemen. Ds Meiners is er van overtuigd, dat de heer Den Boer na een werkzaam leven niet zal gaan rusten, maar na een terugblik op de goede dingen van het verleden, voorwaarts ziet, omdat er nog zoveel te doen is. Moge het een otium cum dignitate zijn, al zal deze rust met waardigheid gevuld zijn met het vele dat de heer Den Boer nog zal willen verrichten. De heer Odink hoopte, dat de heer Den Boer een lang en gelukkig leven te wachten staat en Jhr. Beelaerts van Blokland wees op de mijlpaal, die de heer Den Boer in een sombere bui wel eens als eindpaal gezien heeft. Van de onaanzienlijke school in Heer jansdam heeft de heer Den Boer jaren geleden een goede school gemaakt door zijn liefde voor het vak en zijn gevoel voor traditie. Tot vandaag lag het werk klaar, maar in de toekomst zal er zeker veel te doen zijn voor iemand, die een belangrijke mijlpaal bereikte, maar nog lang niet aan de eindpaal toe is. De heer L. Dijkshoorn dankte de heer Den Boer voor zijn medewerking aan het schoolsparen bij de Nutsspaarbank en bood, evenals vele voorgaande spre kers, een geschenk aan. De heer Den Boer dankte voor de vele bewijzen van belangstelling en waarde ring. Deze dag is een grote verrassing voor mij, zegt spr. In een kort overzicht wijst het schei dende hoofd op zijn loopbaan, die hij in 1909 als 18-jarige begon met een klas van 67 leerlingen. Verandering werd geen verbetering, want de vol gende klas bevatte 76 kinderen, die een jaar lang onderricht moesten wor den voor 500.—. Als 25-jarige kwam de heer Den Boer naar Zuid-Beyerland en in 1922 naar Heerjansdam, waar hij zijn 12'/2-jarig jubileum vierde. In 1941 werd de school aan de Beetzlaan ht t arbeidsterrein van de scheidende leerkracht en na de donkere oorlogsjaren, waarin de school veel geleden heeft, volgde het vreugde volle verblijf met 225 leerlingen in een gedeelte van het paleis Soestdijk. In Juli 1945 kon de school weer be trokken worden en de laatste tien jaar van zijn lange loopbaan bij het onder wijs bracht de heer Den Boer door op de school aan de Beetzlaan. Deze periode is nu afgesloten, het huis aan de Beetzlaan moet hij verlaten, maar de heer Den Boer blijft in Soest en het huis op de Stadhouderslaan zal straks een man met pensioen huisves ten, die nog heel veel te doen heeft, GESLAAGD. De heer Th. Greeve alhier is geslaagd voor de Middelb. Auto-technische school te Apeldoorn en voor de B.O.V.A.G. CONCOURS HIPPIQUE. Op 24 September zal in Soest een con cours hippique gehouden worden, met daaraan verbonden een concours d'élé- gance. GEVONDEN VOORWERPEN. Ballpoint, kanarie, pijp, huissleutel, enig geld, rode autoped, bruine schooltas met inhoud, bruin kindervest, zakkammetje, rozenkrans, parapluie, zwarte kip, broche, 2 kettinkjes, paar groene zwem vliezen, sleutel, 2 paar sokjes, groene trui, groen jasje, autoped, siersleutel, nieuwe damesfiets, vulpen, huissleutel, dop van benzinetank, regenjas, 2 sleu tels, bromfietskleding, benzinedop, arm band, bouvier, bruin colbertjasje, zak mesje herenrijwiel, tennisbal, bruine herenportemonnaie. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag en Zaterdag, van 14-16 uur. en IJ geen raad meer weet ean do tergende pijn, brengt Krnschen Salts uitkomst De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. NAAR HFt^ ZSfqoVFHlSCH/P BEREIKEN NEE. ONGEMERKT, ALS PLOTS EEM Lu/Vf SCHREfW Z>00$ OE STILLE NACHT AAL NT VE STEM M FANTOME veguogQ O 7E RIT VAN DE COMPETITIE VAN „TEMPO". Tempo heeft de zevende rit van de com petitie gehouden. Het was een sprint over 400 M. In de series won Klaas van 't Kloos ter van Gerrit Ruttenberg, Aart Drost van Otto de Weerd, Jaap v. d. Burgt van Gerrit Bunschoten en Bep Kriek van Kees Smid. In de herkansing versloeg Gerrit Bun schoten Otto de Weerd en Gerrit Rut tenberg won van Kees Smid. Klaas van 't Klooster won in de de mifinale van Bep Kriek, Jaap van de Burgt versloeg Gerrit Ruttenberg en Gerrit Bunschoten won van Aart Drost. Om de vierde, vijfde en zesde plaats werd alleen gereden door Kriek en Ruttenberg, daar Drost zich terugtrok. Bep Kriek won en bezette daarmee de vierde plaats, Gerrit Ruttenberg werd vijfde. In de finale voor de le, 2e en 3e plaats versloeg Gerrit Bunschoten Klaas van 't Klooster, Jaap v. d. Burgt won even eens van Klaas van 't Klooster en Gerrit Bunschoten won van Jaap v. d. Burgt. Totaaluitslag1. Gerrit Bunschoten. 2. Jaap v. d. Burgt. 3. Klaas van 't Kloos ter. 4. Bep Kriek. 5. Gerrit Ruttenberg. Bij de juniores won Kees van Rees van Wouter van 't Klooster, Wim Hom mes van Nico Westhof en Nico West hof van Wout van 't Klooster, finale juniores 1. Wim Hommes. 2. Nico Westhof. 3. Kees van Rees.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1