Na de V.V.V.-feesten KUNSTMAAN. -J SOEST IN DE HOEK BELT U EVEN 223 9 Inmaakglazen BAZAR DE LUXE DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955. 33e JAARGANG No. 59. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.1# UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er is wel haast geen Soestenaar, die niet iets met de V.V.V.-feesten te ma ken heeft gehad. De één heeft zitten brullen bij Lou Bandy, een tweede liet zich droppen in de Soester jungle en scharrelde mopperend door het bos naar huis terug, een derde fietste, een vierde „liep zak", een vijfde won iets met schutjassen en èen zesde zocht het meer in het fijnere bridgewerk. Over deze V.V.V.-feesten is de één uitstekend te spreken, de andere blaast wat minder op de loftrompet, maar over het algemeen is men er best over te spreken en vindt men het resultaat voor zo'n eerste maal uitstekend. En dat was het. Het was een beetje erg veel van het goede in een paar weken, de tent had vaak iets weg van een oven, alles wat niet met „bont" werd aangekondigd kostte de organisatie geld, omdat die tent zo schrikbarend duur was, maar al met al was het een feest, waarvoor Soest zich beslist niet hoeft te generen, want op het gebied van feesten zijn we maar beginnelingen. 30 April geslaagd, 5 Mei geslaagd, Sportweek geslaagd, V.V.V.-feesten ge slaagd, het kan niet op. Het is echter van weinig belang of U en ik het al of niet geslaagd vinden, want wij hebben aan het organiseren van de feestelijkheden weinig gedaan en we staan niet te dringen om het programma voor 1956 in elkaar te zetten. Belangrijker is of zij die vanaf November zich uitsloofden tevreden zijn en het voor het volgend jaar weer aandurven. Vandaar een kort onder houd met de organisatoren en natuur lijk met de fee. Het was vrij gemakkelijk de penning meester van V.V.V. te vinden, want de Nederlandse Middenstandsbank staat in het telefoonboek. Ook was het geen probleem de heer Goudriaan in het V.V.V.-huis te treffen en de heren Van de Arend en Terhorst op te bel len, maar met de secretaris, de heer Scholtmeyer, ging het al moeilijker, omdat die een eind van Soest zit en met de fee was het helemaal een puzzle. Ik dook maar ergens het bos in, vroeg de weg aan kabouters, elfjes, nymfen, hazen en konijnen en na veel omzwervingen kwam ik aan het paleis van de bloemenfee. Dat is wat anders dan die V.V.V.-tent, waar ze zo opofferensgezind iedere avond ging zitten om zich te laten be wonderen, al kostte die tent dan ook 2000 gulden. Ja, ze was wel een beetje moe geweest na al die dagen, maar het was toch erg aardig geweest en naar feëenbe- grippen was het wel geslaagd. Het had natuurlijk beter gekund en soms had er meer publiek kunnen zijn, maar het Om de kunstmaan hunner dromen maken makkers hun geraas; Hierin zijn Amerikanen toch de Russen weer de baas; Dat gelóven ze althans, maar die Sovjets zijn wat mans. Laten wij ons vast bezinnen, 't duurt nog maar een jaar of drie; Dan gaat onze maan naar boven in de beste harmonie; En geen haan die er naar kraait hóe ze om de aarde draait. Op driehonderd kilometer rent zij naar haar naaste buur; En zij rekent voor dat tochtje nog wat minder dan twee uur; Zo hard lopen nek-aan-nek Chataway noch Zatopek. Voor verliefde jongelieden is er weinig prespectief, Want zo'n kunstmaan schijnt maar éven, dus haar licht is exclusief; Het moet in - al doet het pijn - drie kwantier beklonken zijn. Eerlijk zullen w'alles delen, niet alleen het marsepein, Doch het oosten en het westen ook de kunstmaanmaneschijn; Grenzen kent het maantje niet, geen douane die haar ziet. Dan komt na 'n blauwe Maandag onze maan weer naar omlaag; Of ze dan zijn opgeschoten is voorlopig nog de vraag; Maar het lópen naar de maan zal toch niet zó moeilijk gaan JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) programma was wat overladen en nie mand gaat naar drie bonte avonden. „Vier, lieve fee" zei ik, want ze vergat Lou Bandy blijkbaar. De fee vond dat de Soester bevolking uitstekend meegewerkt had door zoveel belangstelling te tonen, al achtte ze het niveau van die belangstelling nu niet bepaald in hoge sferen, gezien de minieme belangstelling voor alles wat niets met van de hela hola te maken had, maar dat zou wel een kwestie van opvoeding zijn, meende ze. Ze zou de Soester mensen echter graag eens stuk voor stuk met haar toverstaf willen aanraken om ze wat los te laten komen. Ze gelooft, dat iedereen denkt, dat hij door iedereen op de korrel ge nomen wordt en maar steeds achterom zit te kijken of z'n buurman niet in de gaten heeft, dat hij om Lou Bandy moest lachen en of z'n andere buurman niet ziet, dat hij even een biertje gaat vat ten omdat het zo smoorheet is. Een echt feeënidee, maar er zit wat in. Het leukst vond de fee de kinderope rette en het bloemencorso van de kin deren en ze hoopt, dat het volgend jaar daar nog meer aandacht aan besteed wordt. Dan zou ze graag die veertien dagen verdeeld zien over een week of zes, terwijl ze de tent maar liever niet terug ziet. Openlucht en zaal en het laatste vooral voor de bridgers, die zich met de kleine kaarten in die grote tent niet thuis voelden, omdat er betrekkelijk weinig tafels waren, die in een zaal wat meer geleken zou den hebben. De fee hoopt, dat V.V.V. alle Soester inwoners de gelegenheid zal geven hun ideeën naar voren te brengen en dat uit deze stroom van ideeën een nieuw feest zal groeien, dat nog beter wordt dan dit eerste. Vanzelfsprekend zal ze dan weer als fee aanwezig zijn, wanneer ze tenminste niet getrouwd is tegen die tijd, want feeën trouwen ook. De heer Van Harten, de directeur van de Nederlandse Middenstandsbank in Soest acht de feesten geslaagd. Ze zijn inderdaad wat aan de vroege kant geweest, wanneer men er rekening mee houdt, dat de vacanties pas goed be gonnen na de feesten, maar dat moest wel om de organisatoren de gelegen heid te geven eveneens in de meest daarvoor geëigende tijd met vacantie te gaan. Het publiek heeft er geen no tie van wat er allemaal aan die fees ten vastzit, maar het bestuur heeft het vele werk graag gedaan, omdat er belangstelling van de Soester bevol king was. Ook de heer Van Harten is van me ning, dat twee weken feest de amuse mentsmaag overlaadt, temeer omdat dit met een dure tent financieel te zwaar wordt. Vier bonte avonden heb ben behoorlijk geld in de la gebracht, maar V.V.V. kan niet met een flinke zak geld rammelen, omdat de kosten schrikbarend hoog waren. Het is echter ook helemaal niet nodig dat er verdiend wordt aan dergelijke feesten. De penningmeester is dus niet ontevreden, want een financieel fiasco was bij deze opzet niet uitgesloten ge weest, dus de uitkomsten zijn gunstig. De smaak van het publiek viel de heer Van Harten wat tegen, maar ja als ze Heintje en Lou en Willem Parel wil len dan zal daar rekening mee gehou den moeten worden. De heer Van Harten betreurt het fiasco van Semper Avanti, Apollo en P.V.O. en vindt het jammer, dat de aanhang van de leden ook thuis gebleven is, zodat nog geen vijftig man in een tent zaten waarin 1000 mensen konden. De penningmeester van V.V.V. hoopt, dat volgend jaar het openluchttheater gebruikt kan worden want een tent kost dubbeltjes. Feesten die beginnen met het neertellen van 2000 gulden ge ven teveel risico. Veel kan in de open lucht gehouden worden en een zaal moet dan maar uitkomst brengen wan neer het regent. Overigens is opnieuw gebleken, dat Soest gebrek aan accomodatie heeft voor dergelijke festiviteiten en de heer Van Harten hoopt, dat dit in de toe komst anders wordt. De heer Goudriaan, gedelegeerde van het verkeershuis, heeft door familie omstandigheden slechts een deel van de feesten kunnen bijwonen, maar met de heer Terhorst had hij wel het leeuwenaandeel in de voorbereidingen. Evenals de heer Van Harten is de heer Goudriaan het best te spreken over het bloemencorso en evenmin wil hij de tent terug, omdat hem gebleken is, dat vele mensen niet graag in 'n tent zitten. Bridgen en andere kaartspelen, volksspelen, het hoort niet in een tent thuis en deze avonden, die weinig op brachten, konden niet gedekt worden door de meest geslaagde bonte avon den. Ook de heer Goudriaan wil de feesten verdeeld zien over verschillende weken en hij gelooft, dat er te weinig vreem delingen geweest zijn, om die kant van de feesten - het vermaken van de gas ten - geslaagd te kunnen noemen. Alle pensions, hotels en particulieren, die gasten hadden, waren ingelicht, dus ieder kon het weten, maar de belang stelling van niet-Soestenaren viel te gen. De eerste opzet is echter geslaagd en de fouten van nu kunnen volgend jaar vermeden worden. Daaronder hoort zeker het aansluiten aan de sportweek. Het verheugt de heer J. v. d. Arend, de voorzitter van V.V.V., dat 't V.V.V.- feest financieel goed afgelopen is, want het bestuur acht zich verantwoordelijk voor het geld, dat de leden betalen en de subsidie die de gemeente beschik baar stelt. Dit geld mag gebruikt wor den, maar bij verkwisting zouden er spoedig moeilijkheden zijn. De feesten vindt de heer v. d. Arend buiten ver wachting geslaagd, al zal er volgend jaar een nieuwe vorm moeten komen. Aan de opening, zoals die was, zal ze ker de hand gehouden worden en ook aan het bloemencorso, want dit is wel het meest geslaagde deel van de fees ten geweest. Een teleurstelling is het, dat de opzet van het bestuur - voor ieders gading wat te bieden - niet geheel geslaagd is. maar daar zal ook wel wat op te vinden zijn. Groot respect had de heer v. d. Arend voor het werk, dat de heren Terhorst, Scholtmeyer en Goudriaan verzet heb ben en vol vertrouwen kan volgend jaar iets dergelijks, maar dan in andere vorm, opgezet worden. De heer v. d. Arend gelooft, dal dan de Soester mid denstand ook over de brug zal komen. De heer A. G. Terhorst - Guus Ter horst voor de inmdcrs - heeft wel het leeuwenaandeel aan deze feesten gele verd, doch hij acht het vele werk, dat hij verrichte niet voor niets gedaan. De bonte avonden zijn het meest ge slaagd, maar het is jammer, dat bij de uitvoering van de koren en P.V.O. drie maal zoveel uitvoerenden als toeschou wers in de tent waren. Dat de tent aan de Middelwijkstraat gestaan heeft was fout, daar het ver keer daar veel te dicht langs komt. De heer Terhorst heeft reeds plannen voor de toekomst en daar komt geen tent in voor. Ook geen feesten samen geperst in enkele weken maar verdeeld over twee maanden. Het wat en hoe ligt nog niet vast, maar de plannen groeien reeds en graag zou hij zien, dat het volgend jaar ook de Zondagen benut kunnen worden, daar dit wel van belang is. Het bestuur heeft dit jaar wel wat veel hooi op de vork genomen en zal een volgend maal naar meer hulp omzien, maar al deze dingen moet men eerst ervaren hebben voor het zo efficiënt mogelijk gedaan kan worden. De heer Terhorst wees er nog op, dat niet alleen de vacanties van de be stuursleden: van belang waren bij het vaststellen van de tijd, die eigenlijk wat vroeg lag, maar de vacanties van alle medewerkers, P.V.O., koren, gym nastiek- en toneelverenigingen spraken een hartig woordje mee. Volgend jaar zal de heer Terhorst be slist weer wat goeds in het vat hebben en we kunnen er van op aan, dat de opening nog grootser zal zijn dan dit maal. Vanuit Katwijk gaf de secretaris van V.V.V., de heer H. G. Scholtmeyer, te lefonisch te kennen, dat hij de fees ten zeer zeker geslaagd acht, daar dit iets heel nieuws voor Soest was. De eerste dag was de beste en het bloe mencorso moet traditie worden. Echter op een ander tijdstip, wanneer er meer bloemen zijn. De heer Scholtmeyer is er niet zo ze ker van, dat er geen tent meer komt, want grotere accomodatie dan Soest kent is bij zo'n gelegenheid nodig, het geen op verschillende avonden bleek. Die tent zou dan echter niet meer op de Middelwijkstraat moeten komen, want het verkeer was zeer hinderlijk, vooral op de toneelavond. Te weinig mensen hebben teveel werk verzet, dus dat moet een volgend maal ook anders en er moet rekening gehou den worden, dat zangavonden en to neelavonden in Soest nu eenmaal geen succes hebben. Het tijdstip van de feesten is beslist onjuist geweest, maar dat doet aan het succes niet af en de secretaris van V.V.V. is van mening, dat het volgend jaar de belangstelling van de zijde van de Soester bevolking groter zal zijn, omdat al dit soort dingen moeten groei en. Dit jaar is op echte Soester manier de kat uit de boom gekeken, maar dat komt best in orde. We hebben de secretaris van V.V.V. verder een prettige vacantie gewenst en dat was wel nodig, want tijdens het telefoongesprek regende het of het nooit meer zou ophouden. DE STRIJD TEGEN DE POSTZEGELVERVALSING. Han van Meegeren was in staat schil derijen te maken, waarvan de experts nu nog niet weten of ze van hemzelf of van Vermeer zijn, maar op het ter rein van de postzegel zijn ook frap pante gevallen, waarbij men met de handen in het haar zit, omdat zo moei lijk aangetoond kan worden, dat men met vervalsingen te doen heeft. De Speratti zond zegels naar het buiten land en hij moest een hoog bedrag aan invoerrechten betalen omdat het om waardevolle exemplaren ging, maar de man verklaarde dat hij ze zelf gemaakt had en daarmee waren de poppen aan het dansen, want hier ging het om een geval, waarbij veel moeilijkheden rezen, terwijl vervalsingen door een kenner meestal vrij gauw gezien wor den. Gaat dit niet met het blote oog, dan heeft men de kwartslamp met z'n ultraviolette stralen ter beschikking en over deze kwartslamp heeft de heer Smulders Vrijdagavond voor de afde ling Soest van de I.V. Philatelica ge sproken. Toen de voorzitter, de heer J. K. de Bruin, de vergadering opende waren er vele leden aanwezig en voor een vacantiemaand is dit wel heel bijzon der, want het verenigingsleven heeft in Augustus meestal weinig om het lijf. Op verzoek van de voorzitter werd staande de laatste eer van de vere niging bewezen aan het overleden lid, de heer P. van Meel. De secretaris, de heer Schuddeboom, las de notulen en hierna kreeg de heer Smulders het woord. Het nut van de kwartslamp voor de postzegelliefhebbers berust op de wer king der ultra-violette stralen, die het mogelijk maken twee zegels, welke eender lijken, van elkaar te onderschei den. Verschillen, die met 't blote oog niet gezien worden, kunnen met deze lamp vastgesteld worden door de bijzondere luminiscentie. Vaak is echter chemi sche analyse als aanvulling nodig, in gevallen dat ook de lamp geen uitkomst brengt, maar meestal is de kwartslamp al voldoende. Vervalsers kwamen met zegels, die een tijdlang in rode wijn gelegd waren, om ze een rose kleur te geven, die de zegel waardevol maak te. Dit is met de kwartslamp direct te zien. Watermerken zijn duidelijk te onderscheiden en de meest frappante verschillen komen aan het licht, die met het blote oog niet te zien zijn, daar ook de geniaalste vervalser het nooit voor 100 kan doen. De heer Smulders is van mening, dat het vaststellen van de echtheid van een zegel door een kenner vaak op intuïtie berust. Voor de niet-kenners zijn er waardevolle zegels nagemaakt, die door de eerlijke copiïst inderdaad als onecht verkocht werden, maar later door handelaren als waardevolle exem plaren van de hand gedaan werden, zodat de „fabrikant" het toen ook maar ging doen. De Speratti werd bestreden door het opkopen van het geheim van zijn werkwijze en z'n instrumentari um. Uitvoerig sprak de heer Smulders over de velerlei manieren van vervalsen en hij liet onder de leden zegels circuleren van landen, die helemaal niet bestaan en van andere fantasieproducten, die geld in het laatje van de vervalsers moeten brengen. Na de lezing kreeg ieder de gelegen heid kennis te nemen van de kwarts- lamp. De heer Smulders wees er nog op, dat de verzamelaar zich niet moet laten afschrikken door de vervalsingen, daar bij twijfelgevallen de vakman altijd raad kan schaffen. De voorzitter dankte de heer Smulders voor zijn interessante lezing en hoopte, dat hij spoedig weer zou komen, waar na de traditionele verloting plaats vond, die vele leden aan een waardevol exemplaar hielp. Na het sluiten van de vergadering door de voorzitter werd nog menig woord gesproken over de gemeenschap pelijke liefhebberij. BEDRIJFSONGEVAL. Maandagmorgen was de eigenaar van de steenbrekerij op de Nieuweweg nr. 48, de heer J. K., aan het werk en hij deed stenen in de machine om ze te breken. Er viel een steen tussen de U kunt de laatste weken haast geen krant open slaan, of er staat een sen sationeel artikel in over kunstmatige satelieten of voorgenomen tochten naar de maan, naar Mars of een andere pla neet. Het ene land gaat het nog vlugger en beter doen dan het andere en er is reeds nu een beetje kift over (waar schijnlijk) nog niet eens bestaande din gen. Eigenlijk mankeert het er maar aan, dat er reeds bij voorbaat gedonder jaag is over de vraag, wie Mars, de maan of Venus toebehoort, of dat de nog te ontdekken planeten reeds zijn ingedeeld bij de economische en tech nische achtergebleven gebieden. Dit laatste zou het ergste niet zijn, want dan zou het bij geklets blijven, zoals alle woorden, die al gesproken en geschreven zijn over economische ach tergebleven gebieden op onze oude wereld, tot nu toe practisch allemaal holle frazen zijn, want daadwerkelijke hulp was er niet veel bij, ondanks alle commissies en misschien wel juist daardoor. Terwijl de wereld zich haast om via ra ketten en milliarden gouds te weten te komen hoe het op andere planeten toe gaat, trekken we ons, afgezien van wat papieren nonsens, niets aan van de armelijke en ternauwernood ontdekte gebieden op onze eigen wereld, waar in menig gedeelte nog honderdduizen den mensen rondlopen met tegen de avond geen andere maagvulling dan wat klei of boomschors. Een kennis van mij, die een dergelijke streek bezocht, schreef mij kort gele den o.a.: „Je schaamt je „beschaafd Europeaan" te zijn". Wanneer wij eerst eens gaan zorgen voor onze eigen wereld en aan de mens onterende toestanden in sommige ge bieden een einde maken en daarmee het Communisme verhinderen ook daar vaste voet te krijgen, dan gaan wij daarna met wat meer recht in het heelal rondneuzen, of daar nog wat valt op te knappen. H. OEKMAN. en Uw worden U direct thuis gebracht. Alle maten en soorten in voorraad. VAN WEEDESTRAAT 31 SOESTDIJK drijfriemen en de heer J. K. bukte zich om die op te rapen. Door deze bewe ging werd zijn stofjas gegrepen door 'n bevestigingsbout. De heer K. werd mee getrokken en kwam met z'n hals op de as. Op zijn hulpgeroep kreeg hij on middellijk gehoor en de machine werd stop gezet. Dokter v. Dorssen verleende de eerste hulp. Het slachtoffer vertoonde verlam mingsverschijnselen en gevreesd moet worden, dat de halswervel beschadigd is. De heer K. is naar het St. Elizabeth Ziekenhuis overgebracht. JAMBORETTE SOESTDUINEN. Zondag is voor de padvinders te Soest- duinen een kerkdienst gehouden, waar in ds Van Krugten voorging. Vanaf twee uur was het kamp voor het publiek toegankelijk en bijna 100U mensen hebben de regen getrotseerd om te gaan kijken. De jongens gaven demonstraties van pionierswerk en met hout en touwen werden torens gebouwd. Een vernuftige hijsbrug wees op de technische kwali teiten van de knapen en vooral de Hopman Hasselmangroep toonde grote vaardigheid. De Schotten dansten. Niet met een doedelzak maar met harmonica- muziek en het publiek werd door de Ieren onthaald op thee en cake, zolang de voorraad strekte. Er werd gedemon streerd hoe vuren aangelegd worden en in twee tenten konden de belangstel lenden boogschieten en hoefijzerwerpen. Te 8 uur was er een taptoe in het kamp, waar de complete drumband uit Amersfoort, onder leiding van Vaandrig J. Hassing, medewerking aan verleende. VOETBAL. S.E.C.B.V.C. 4-2. S.E.C. 2—B.V.C. 2 1-3. Hees—S.O.V.A. 3-4. Hees 2—S.O.V.A. 2 3-7.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1