R S Soest voor 30 jaar. W. N. Nieuwenhuis INKOMSTENBELASTING EN INWONING. Burgerlijke stand. DEZE WEEK Dameskapsalon J. KOPPEL. SOEST. KAPITEIN FANTOME. IUXDUHTEWIS, B£WFG£N2'J ZKff wce-ireN ErtUE soors/vtiv VOOKZICHTI& WH Boord. TELEVISIE EN RADIO MENINGEN VAN ONZE LEZERS. VELEN WETEN NIET HOE JUIST TE HANDELEN. Velen onzer hebben met inwoning te kampen en zitten derhalve met be lastingmoeilijkheden. We zullen dit eens nader bekijken. Heeft men in woning, dan wordt daarvoor betaald en men heeft dus „inkomsten" of wel „bijverdiensten". Men moet deze in komsten niet verwarren met de inkom sten, die men verkrijgt, als men een be roepspension of kamerverhuurbedrijf heeft. De winst die men hieruit maakt, valt onder „winst uit bedrijf of vrij be roep". Wij behandelen in dit artikel dus uitsluitend de inkomsten, verkre gen uit al dan niet gedwongen inwo ning. Voor de inkomstenbelasting moet men opgeven de bruto-ontvangsten, verkre gen door de betaalde huur, doch daar naast moeten ook opgegeven worden de uitgaven, die men heeft moeten ma ken door deze inwoning. De bruto ontvangsten. De bruto ontvangsten bezorgen ons na tuurlijk geen hoofdbrekens, men geeft eenvoudig op het bedrag der ontvan gen huur. Let wel, dit moet zijn ont vangen in het belastingjaar, waarin die ontvangsten door u verkregen wer den. Het kan voorkomen, dat een in woner tijdelijk verdwijnt en zijn huur nog niet voldaan heeft. Zijn adres is u GEBOREN Hillegonda Petronella Maria, dochter van A. J. W. Steenman, pluimveehou der, en H. P. de Jong, Bosstraat 157. Erna, dochter van J. van den Brink, fabrieksarbeider, en E. G. Venema, Klaarwaterweg 62. Margaretha Eugenia Maria, dochter van L. R. van Hees, grondarbeider, en G. K. Hogeboom, Klaarwaterweg 24. Ariën, zoon van R. van Schalm, fabrieksarbeider, en H. J. Jansen, Amersfoortsestraat 7. Reinier Marinus Louwerens, zoon van L. Loohuizen, telefonist, en H. W. Boe ren, Eikenlaan 27. Marten, zoon van G. Stobbink, militair, en F. P. Kou- veld, Postweg 52. Ybo André, zoon van J. P. Dörr, telefonist, en J. A. Faber, Dr. s' Jacobstraat 13. Mare Eugène, dochter van L. E. van Roy van Zuij- dewijn, vertegenwoordiger, en A. Abel man, Amersfoortsestraat 105. Jane Gladys, dochter van V. G. Adler, militair, en M. Doppert, Gen. Spoor straat 25. Anne Hendrik, zoon van A. Mulder, vlieger, en E. Klijnsma, Prof. Lorentzlaan 73. Johannes Jordanus Maria, zoon van J. Binsma, admini strateur, en J. A. M. van Horn, Frans Halslaan 47, Baarn. Jeannette Johanna Bernardina, dochter van P. J. van Leeuwen, brandstoffenhandelaar, en A. W. J. Eskes, Gen. Winkelmanstraat 2. Maria Theodora Antonia, dochter van P. J. van Leeuwen, brandstoffenhande laar, en A. W. J. Eskes, Gen. Winkel manstraat 2. ONDERTROUWD Eddie Zandee, arts, Esmoreitstraat 2 III, Amsterdam, en Johanna Aaltje Sel- denrijk, Vredehofstraat 7. Datum hu welijk: 30 Augustus 1955. Everardus Hendrikus Tammer, vertegenwoordiger, Veldm. Montgomeryweg 3 en Anna Johanna Voskuilen, Birkstraat 12. Da tum huwelijk: 1 September 1955. Ge- rardus Joseph Ubaghs, binnenhuisad viseur, A. van Ostadelaan 44 bis, Utrecht en Johanna Charlotte Huis man, Noorderweg 17. Datum huwelijk: 31 Augustus 1955. Bernardus Canisius van Dongen, leraar, Leidsew. 35, Voor schoten en Maria Catharina Mahieu, Stadhouderslaan 82. Datum huwelijk: 17 Augustus 1955. Willem Koudijs, ma kelaar, Koterweg 70, Barneveld en Jo hanna Alide Post, Van Weedestraat 5A. Datum huwelijk: 30 Augustus 1955. GEHUWD Johannes Cornelis Hom, typograaf, Middelwijkstraat 21 en Clasina Elisa- beth van Dorresteijn, Lange Brinkweg 13A. Adres na huwelijk: Van Weede straat 13. Hermanus Nicolaas Pleijlar, bode, Grebbestraat 25, Utrecht en Ja- coba Blankesteijn, Kerkstraat 11. Adres na huwelijk: ieder op eigen adres. Louis Wiemans, gemeente-ambtenaar, Stadhouderslaan 38 en Maria Hendriks, H. Duijfhuijsstraat 33, Utrecht, Adres na huwelijk: Stadhouderslaan 60. OVERLEDEN Hendricus Buitendijk, 71 jaar, gehuwd met P. Harskamp, Bosstraat 57. Willem Jan Jacobus Eijkelboom, 74 jaar, ge huwd met A. S. A. Bindels, Beetzlaan 49A. Franciscus Josephus van der Heij den, 59 jaar, gehuwd met M. v. Doorn, Dorresteinweg 18. Willem van Son, 95 jaar, gehuwd geweest met L. Chr. van Goudoever, Amersfoortsestraat 15. Maria Wilhelmina van Riel, 80 jaar, gehuwd met C. J. Hol, K. Brinkstr. 7. Hendrica Wilhelmina Jong, 69 jaar, gehuwd geweest met R. Wessel, Sophia- laan 29. Arie Overvliet, 69 jaar, zaad handelaar, gehuwd met E. Kromhout, Hartmanlaan 14. Johanna Petronella Peters, 58 jaar, gehuwd met H. W. van Fulpen, Molenstraat 68. George Christiaan Frederik Bergenhenegouwen, 52 jaar, gehuwd met A. Kuitert, Henr. Blaeckweg 2A. Teuntje van der Linden, 86 jaar, Van Straelenlaan 28. Adrianus Hendrikus Meiman, 54 jaar, gehuwd met J. M. Kragtwijk, Krommeweg 2. onbekend, dus u kunt die schuld voor lopig als verloren beschouwen. Nu kan het zijn, dat die huurder terugkomt na een paar maanden en u bent zo geluk kig de verschuldigde huur alsnog te ontvangen, maar.,, die ontvangst heeft plaats in het volgende belastingjaar. In een dergelijk geval dient dit bedrag als „ontvangsten" in dat jaar be schouwd te worden en niet over het jaar, waarop de schuld betrekking heeft. Inkomsten kunnen niet verschoven worden naar een volgend jaar door een mogelijke verlate betaling, zon der dat hiervoor betalingsuitstel was gegeven, of zonder dat voor u de ver- haalsmogelijkheid op de huurder verlo ren was gegaan; hier geldt het prin cipe de huurvordering is vorderbaar en ook voor inning vatbaar. Huur in natura. Het komt voor, dat men iemand in huis neemt, die daarvoor betaalt door het verrichten van huishoudelijke diensten. Hier geldt de geschatte gelds waarde, dat is de prijs, die normaal betaald moet worden aan een betaal de hulp. Dit bedrag moet dus als in komsten worden opgegeven. Zoals het met alle bijverdiensten gaat, zo is het ook hier ten opzichte van de verwervingskosten, met dit verschil, dat in dit geval als verwervingskosten kunnen worden opgegeven alle kosten die de verhuurder moet maken om aan de huurovereenkomst te kunnen vol doen. Wat zijn nu deze laatste kosten Men kan alsvolgt gaan rekenen. Zit een in woner in een deel van het huis, dan kan de verhuurder een deel van de huurprijs (dus van de gehele woning) als „kosten" beschouwen. Dit aftrek bare deel kan men aannemen over eenkomstig de waardering van de per sonele belasting, altijd dan als het 'n vooroorlogse woning betreft. In alle andere gevallen neme men een deel van de totale huurprijs. Aannemende, dat de totgle huur van de woning 800.per jaar bedraagt en het deel dat de inwoning gebruikt of medegebruikt op b.v. 1/6 is te schat ten ten opzichte van de gehele wo ning, dan kan men ook 1/6 van 800.- 133.aftrekken als verwervings kosten. Verdere verwervingskosten. Er zijn echter nog andere verwer vingskosten, die afgetrokken mogen worden en wel de kosten van dienst bode en/of werkster, voor een even redig deel natuurlijk, verder de kos ten van gas, verwarming, water, altijd dan als deze kosten niet afzonderlijk betaald worden. Ook hier weer het evenredige deel. Ook een bedrag wegens slijtage van in huur gegeven meubels, gordijnen, traplopers enz. mag als kosten worden opgegeven. Dit moet naar redelijkheid geschat worden en moet bovendien aangepast zijn aan de waarde van het meubilair. De een is zuiniger op de spulletjes (ze zijn toch niet van mij dan de ander, maar een jaarlijks aan te nemen be drag van 20 °/o van de aanschaffings waarde is redelijk te noemen. Kosten voor reparatie aan meubilair, kosten van behangen, schilderen van verhuur de vertrekken zijn eveneens onkosten. Wat men niet doen moet. Nu moet men niet aannemen, dat alle kosten in mindering gebracht kunnen worden. Als u werkzaamheden zelf verricht heeft, mag u niet denken, ik zal ze maar opgeven, want dit had net zo goed door een werkster gedaan kunnen worden. Zo zijn er nog meer gevallen natuurlijk en dat zijn dan handelingen die u niet moet doen, want dan snijdt u zich in de vingers. Indien dus een gemeubileerde kamer verhuurd is, dan kan eveneens het daarop betrekking hebbende deel van de aanslag personele belasting worden afgetrokken. Men dient er rekening mede te hou den, dat als men een betaling doet, men daarvoor een kwitantie moet vra gen, zodat u desgewenst kunt aantonen dat u ook inderdaad de opgebrachte kosten hebt uitgegeven. IS ONZE SALON NOG GEOPEND, DAARNA ZIJN WIJ VOOR EEN WEEK MET VACANTIE. Braamweg 84 Telefoon 2045 Dertig jaar geleden ging J. L. P. B. naar het politiebureau om te vertellen, dat hij 23 kippen miste „Omreden dief stal wordt vermoed, heeft de politie de zaak in onderzoek" staat er. Verder is er niets meer van te vinden en dat zal wel zijn „omreden" men de dader niet te pakken heeft kunnen krijgen. In dezelfde krant staat een foto van de dichter-zanger Koos Speenhoff, met een onderschrift, waaruit blijken moet, dat de Rotterdamse bard de klein kunst gaat verlaten om z'n geluk in de handel te beproeven. Dat schijnt echter geen succes geworden te zijn, want in 1940 zong Speenhoff nog lustig van de schutterij, die op pruimen liep te kau wen en vol was van lef door bitter en plichtsbesef. De lezers schreven dertig jaar ge leden veel meer dan nu en dat ver lichtte de taak van de verslaggever. Meneer Z. schreef in 1925 een verslag over een lezing en kreeg meteen voor z'n broek in een ingezonden stuk. Twee dagen later zong hij de lof van het koor „Crescendo" en het nobele stre ven van de zangers hun liederen in het Nederlands te zingen, maar ook dat was weer niet naar de zin van de lezer. De commissaris van politie te Wa- geningen was zo vriendelijk de komst aan te kondigen van een meneer, die zich met zijn vrouw in Soest zou gaan vestigen. De man heette Jean Emile Houbaer, maar deze welluidende naam vond hij niet genoeg en met een dozijn andere namen lichtte hij de boel op. Als Noorhoven van Goor kocht hij meubels op crediet, als Didam van Hulst huurde hij gemeubileerde kamers, om met de Noorderzon te vertrekken, wanneer de rekening flink opgelopen was en voor de namen Gratama, Cal- lenfels, Hollenberg, Van Tellingen, Moulaert, Mastboom en Dickers had hij weer andere duistere taken. Een gewaarschuwd dorp telt voor twee, dus in Soest kreeg Houbaer geen kans. De Soester Schaak- en Damclub be staat niet meer, omdat dammers en schakers nu hun eigen vereniging heb ben, maar in 1925 kon U lezen dat S. de Zoete won en dat kunt U ook in 1955, want deze schaker is nog steeds actief. Een der raadsvergaderingen in 1925 kenmerkte zich door- een gemoedelijke stemming, zoals te lezen valt in een vergeelde krant uit die tijd, en deze gemoedelijkheid uitte zich in een bui tengewone breedsprakigheid over wei nig belangrijke zaken. Men vindt, dat de toenmalige burgemeester het type vertegenwoordigt van die bezadigde magistraten, die nog geen last heb ben van de zenuwachtigheid van die tijd, zodat Mr. G. Deketh met welwil lende aandacht ieders woord aanhoort. Echter zonder de leiding uit handen te geven. Er is in die raadsvergadering een verzoek van belanghebbende caféhou ders, om het sluitingsuur op Zaterdag en Zondag te verschuiven naar 24 uur en B. en W. stelden de raad voor dit verzoek in te willigen, daar er voor de pensiongasten in Soest toch al zo weinig te genieten viel. Een bekend geluid, zou ik zeggen. Het voorstel werd echter met 7-6 stemmen verwor pen en de pensiongasten werden ge dwongen ook op Zaterdag en Zondag vroeg onder de wol te kruipen. DeJ heer Besselsen bestreed als princi pieel geheelonthouder het sterkst dit voorstel en de andere tegenstemmers waren van mening, dat pensiongasten niet naar Soest kwamen om tot 24 uur achter een borrel te zitten. Het salaris van de werkvrouw aan het gemeentehuis werd met 150. verhoogd, op voorwaarde, dat zij voort aan zelf voor de aankoop van mate rialen zou zorgen. Een zeer verstandige mevrouw Droste vond dit onjuist en stelde voor 100.verhoging te ge ven. De gemeente zou dan zelf moeten blijven zorgen voor aankoop van em mers, dweilen, bezems enz. Het bleef echter bij die 150 gulden min de schoon- maakingrediënten en voorwerpen. De heer Van Eek achtte het raad zaam enkele krotten op te ruimen, maar dat ging niet zo eenvoudig, want er woonden mensen in. Bij de rondvraag verzoekt de heer Scheffer de raadagenda voortaan niet zo lang te maken. Een geluid, dat ook nu nog gehoord wordt. „Dinsdagmiddag is op het vliegter rein een vliegmachine van het nieuwste type omlaag gestort. Het vliegtuig werd geheel vernield. De bestuurder bekwam alleen een kwetsuur aan zijn duim". Over geluk gesproken. Tijdens de renoefeningen op de ren baan aan de Birkstraat ging Dinsdag middag een renpaard op hol en brak dwars door de schutting om het ter rein heen. Het dier holde in woeste vaart de Birkstraat op en glipte op wonderbaarlijke wijze langs een zestal auto's, waarna het werd gegrepen. De berijder van het paard lag ongedeerd aan de binnenzijde der schutting". Tegenwoordig lees je zoiets niet meer. Nu is het „omdat de motorrijder een helm droeg had hij geen schedelbasis- fractuur". Een vorige maal beschreven wij de moordaanslag op de Lazarusberg, waar bij A. A. R. om het leven kwam. Aan vankelijk werd tegen de dader 10 jaar geëist, de uitspraak luidde 6 jaar ge vangenisstraf. v. Weedestraat 23 Tel. 2577 Aanleg en onderhoud van GASleidingen en gasapparaten WATERleiöingen en Sanitaire installaties ELECTR. Techn. Install.bur. DAKBEDEKKINGEN en onderhoud van daken. Stofzuigers enz. ook op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. GEMEENTERAADSVERGADERING. Op de vergadering van a.s. Vrijdag komt de navolgende agenda in be handeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 27 Juni 1955. 2. Ingekomen stukken: a. verzoek van J. J. H. van Tuyl om ontslag uit zijn betrekking van onder wijzer aan de O.L. School Beetzlaan, met voorstel dit eervol te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum; b. besluit van de raad der gemeente Bolsward d.d. 13 Juli 1955, inhoudende een plechtige boodschap met voorstel hiervan met belangstelling kennis te nemen; c. schrijven van E. L'hoëst te Soest, verzoekende hem in aanmerking te doen komen voor aankoop door de gemeen te van schilderstukken, met voorstel van B. en W. hem te berichten, dat hij zich zonodig tot Maatschappelijk Hulpbetoon kan wenden; d. verzoek van J. de Jong, Eemstraat 4, Soest, om ontheffing van het bepaal de in de verordening ex art 4, le lid, 2e der Hinderwet voor het oprichten van een pottenbakkerij in de kom der gemeente, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-ad- vies; e. aanbieding Jaarverslag van de In stelling voor Maatschappelijk Hulpbe toon over 1954 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen; f. rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Advie zen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten betreffende controle admini straties met voorstel van B. en W. om dit voor kennisgeving aan te nemen; g. schrijven van H. Donker inzake grondruiling nabij de Soesterbergse- straat met voorstel van B. en W.; h. verzoek van E. C. van der Kley om ontslag uit zijn betrekking van onder wijzer aan de O.L. School te Soester- berg met voorstel dit eervol te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum; i. vaststelling van de gemeente- en be drijf srekening over 1952 door Gedepu teerde Staten met het voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen; j. verzoek van het bestuur van de Utrechtse Chr. Boeren- en Tuinders- bond om een subsidie over 1954 met voorstel van B, en W.; k. verzoek van enige bewoners van de Duinweg om maatregelen te treffen, waardoor het veroorzaken van hinder naar buiten door het in werking hou den van een lakspuiterij met moffel- oven in het bedrijf „Artimeta", Braam- weg 43A, Soest, wordt voorkomen met voorstel dit verzoek ter afdoening in handen van B. en W. te stellen en onder mededeling, dat reeds maatregelen zijn getroffen om de uit-oefening van het bedrijf te doen staken. 3. Voorstel tot vaststelling van veror deningen, als bedoeld in art. 9, lid 2 en art. 10, lid 1, sub 3, junctie art. 43, lid 1, der Drankwet. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de lozing van de riolering, liggende in de Klaar waterweg en de Wijnand Toplaan in het Oude Grachtje. 5. Verzoek van G. Wigtman, Oude Grachtje 1, Soest, inzake doortrekken van de hoofdsluis der waterleiding, met voorstel van B. en W. 6. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe straatverlichtingsovereenkomst met de P.U.E.M. 7. Verzoek van W. van den Heuvel, Eemweg 4, Soest, om aanbrenging van een lichtpunt nabij de pont aan de Kleine Melm, met voorstel van B. en W. 8. voorstel tot vaststelling van de ge meentelijke vergoeding: a. als bedoeld in art 101 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de bijzondere scholen voor G.L.O., V.G. L.O. en U.L.O. over 1954; b. als bedoeld in art. 34 van het Be sluit B.L.O. 1949 ten behoeve van de bijzondere scholen voor B.L.O. over 1954. 9. Voorstel tot vaststelling van beslui ten inzake het verlenen van medewer king ingevolge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan: a. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de Mariaschool wegens stijging van het aantal leerlingen; b. het Bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor aanschaffing van nieuwe kachels, meu belen en leermiddelen ten behoeve van de Insingerschool. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het aanbieden van een geschenk aan de Stichting Koningin Emma Huishoudschool. 11. Voorstel tot benoeming van: a. een vakonderwijzer in de Lichame lijke Oefening aan de Openbare Scho len voor g.l.o.; b. een onderwijzer aan de O.L. School aan de Beetzlaan. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het opmaken door de Nederlandse Heide-Maatschappij van een plan tot aanleg van een sport complex nabij de „Lazarusberg". 13. Voorstel tot het verlenen van een crediet ter uitvoering van de hypo theek- en voorschotregeling particu liere woningbouw. 14. Voorstel tot wijziging der begro ting 1955. 15. Voorstel tot wijziging van bedrijfs- begrotingen en de gemeente-begroting dienst 1954. 16. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfs- rekeningen over 1953. 17. Voorstel tot het verlenen van mach tiging van B. en W. om tot royement van de hypotheek op de Christelijke Kleuterschool te Soesterberg over te gaan. 18. Voorstel tot aankoop van: a. grond nabij de Birkstraat van K. de Boer; b. grond gelegen nabij de Duinweg van H. E. Wieringa; c. grond gelegen nabij de Middelwijk straat van H. Steenhuisen; d. grond gelegen nabij de Koninginne- laan van W. Cornax c.s.; e. gedeelte Oude Soestdijkerweg onder Baarn van de Provincie Utrecht; f. gedeelte Oude Grachtje van W. Roest. 19. Voorstel tot verkoop van grond: a. gelegen nabij de Noorderweg aan de N.V. P.U.E.M.; b. gelegen nabij de Henr. Blaeckweg aan de N.V. P.U.E.M.; c. gelegen op de hoek Birkstraat/Bil- derdijklaan aan E. de Goede; d. gelegen nabij het pompstation Soest- duinen aan de Utrechtse Waterleiding- Maatschappij. 20. Voorstel tot het voeren van ver weer tegen de eis van P. Man tot ontruiming van het pand Steenhoff- straat 5. 21. Belastingsreclames. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de bouw van 123 wo ningen in Soesterberg en tot het ver lenen van machtiging tot het geven van opdracht voor deze bouw na open bare of onderhandse aanbesteding. KUMMEHJêm AtlES IIBU.lt, OVi<7? HET DBK KERKSTRAAT 29 TELEF. 2938 DE KUNSTMAAN. De zogenaamde „geleerden" en „des kundigen" willen een Kunstmaan schep pen. Zij willen de Schepper en de Schep ping evenaren. Wie dat denkt te kunnen volbrengen is de krankzinnigheid zeer nabij. Laten zij beginnen met te trachten een haar van hun hoofd te „scheppen". Een haar van hun hoofd, die ook nog hol is, en leeft en groeit. Als zij dat kunnen scheppen, dan mo gen zij aan een Kunstmaan beginnen. C. VAN HINTE. Soestdijk, Augustus 1955. Hoe lang duurt het nog eer er een bad huis in Soest komt Er wordt vergeten, dat er meer oude dan nieuwe huizen in Soest zijn en dat de meeste eerstgenoemde woningen geen badgelegenheid hebben. HANS OSIECK.

Soester Courant | 1955 | | pagina 2