SOESTERBERG Officiële Mededelingen. YRAGENDIENST VOOR ONZE DAMES mi TOELICHTING OP PUNTEN VAN DE RAADSAGENDA. Het Waterschap Soesterveen heeft een klacht over de vervuiling van het Oude Grachtje doorgezonden aan het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden en dit bureau wendde zich tot B. en W., die water- onderzoek lieten verrichten. Dit on derzoek wees uit, dat de lozing van de riolering van de Wijnand Toplaan en de Klaarwaterweg in het Oude Grachtje inderdaad voorzieningen eist en hiermee zal een bedrag van om streeks 3000 gulden voor 1955 gemoeid zijn. B. en W. verzoeken de raad dit crediet te verlenen. Tevens zal opnieuw in de raad ter sprake komen het verzoek van bewo ners van het Oude Grachtje om de aanleg van waterleiding. Voor één wo ning geeft dit door de grote afstand van de hoofdbuis echter moeilijkheden en B. en W. adviseren de raad het door trekken naar dit perceel uit finan ciële overwegingen niet toe te staan. Bij de P.U.E.M. is een centrale on derhoudsdienst voor de straatverlich ting in oprichting en B. en W. achten het raadzaam dat het onderhoud van de verlichting voortaan door de P.U. E.M. verzorgd wordt en niet meer door de gemeente. Er is gevraagd om een lichtpunt bij de Kleine Melm en hoewel B. en W. inzien, dat de verlichting daar niet ideaal is, stellen zij de raad voor dit lichtpunt niet te laten aanbrengen, daar het verkeer ter plaatse weinig te betekenen heeft, terwijl dit ene lichtpunt ruim 1000 gulden zou kos ten, hetgeen B. en W. niet verantwoord achten. Het aantal leerlingen van de Maria- school is gestegen tot 440, zodat B. en W. de raad voorstellen het schoolbe stuur financiële medewerking te verle nen voor de aanschaf van leermiddelen. De Insingerschool zal financiële me dewerking krijgen voor het aanschaffen van kachels, het aanbrengen van 'n kast en het aanschaffen van psalmen- en gêzangenbundeltjes. B. en W. stellen de raad voor 544.beschikbaar te stellen voor een geschenk aan de Huishoudschool, welke vorige maand geopend is, daar deze school voor onze gemeente zeer belangrijk is. Het geschenk, radio met platenspeler, is inmiddels aangeboden bij de opening. Acht sollicitanten hebben zich aan gemeld voor de betrekking van vak onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de openbare en bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. De voordracht is als volgt 1. J. Vos te Utrecht. 2. L. Holtkamp te Zaan dam. Drie en twintig sollicitanten hebben zich aangemeld om de plaats van de heer J. J. H. van Tuyl aan de Beetz- laanschool in te nemen. De voordracht is als vlogt: 1. K. W. Jager, Juliana- dorp. 2. M. van Duinen, Steenwijker- wold. 3. R. Bos, Amsterdam. Er moet een plan gemaakt worden voor het aanleggen van sportterreinen op de Lazarusberg en B. en W. vragen de raad hiervoor een crediet van 1600.te verlenen, daar dit de kos ten zijn, verbonden aan het plan, dat de Nederlandse Heide-Maatschappij zal maken. Voor de aanleg van de sport terreinen is reeds een crediet van 45.000.verleend. Het pand Steenhoffstraat 5 wordt sinds 1940 door de gemeente gehuurd van de heer P. Man en een deel van de gemeentesecretarie is er in geves tigd. Aan het Gewestelijk Arbeidsbu reau en de Belastingdienst werd een gedeelte van de woning onderverhuurd. De heer Man verhoogde de huur, waar mee de gemeente niet accoord kon gaan. De huuradviescommissie werd er bij gehaald en de kantonrechter werd er in gemoeid. De heer Man wil de gemeente uit het huis hebben, doch de gemeente zal zich hiertegen verzetten. De kantonrechter zal echter het laatste woord in deze zaak hebben. B. en W- stellen de raad voor over te gaan tot de bouw van 109 woning wetwoningen in Soesterberg en 14 in Soest (omgeving 't Hart) en 7 midden standswoningen te Soesterberg, alle t.b.v. personeel van het Ministerie van Oorlog. De bouwkosten zijn te stellen op 1.570.000.en het bouwrijp maken der gronden enz. op 270.000.zodat het gevraagde crediet 1.840.000.be draagt. Verder vragen B. en W. nog een cre diet van 241.500.- voor aanleg der wegen. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. -Op een Belgische motorboot zwaaide een Hollandse schipper de scepter en deze boot overvoer de kano van de heer K., die aan de Eem gemeerd lag. De motorboot voer rustig verder of er niets gebeurd was en de Soester politie ver zocht de Baamse politie de boot aan te houden. Dit is gebeurd. De schip per kreeg een procesverbaal en men heeft hem maar vast verteld, dat de schade 150.- zal bedragen, zodat hij kan gaan sparen. Zondag reed een militair met z'n meisje op de Birkstraat en ze waren dusdanig weg van eikaars aanwezigheid, dat ze lak hadden aan de bromfietser, die achter hen aan kwam en te kennen gaf, dat hij wou passeren. Toen ze geen plaats maakten ging de bromfiets de verliefde jongelui toch maar voorbij, maar de berijder raakte de militair tegen de elleboog. De zoete droom werd wreed verstoord door de valpartij, die dit verooraakte en 2 fietsen plus meis je, plus militair lagen op en over el kaar. Een beetje beschadigd en wat ont vellingen. BUSSTATION IN GEBRUIK GENOMEN. Zaterdag kwamen drie bussen tegelijk op het nieuwe busstation aan de Soes- terbergsestraat aan en daarmee was het in gebruik genomen. De perrons zijn klaar en de overkap pingen zullen deze maand gereed ko men. SPORTIEVE RIT. De agent van politie P. Bergman heeft een prestatie van formaat geleverd door met 27 anderen naar Keulen te fietsen in de jaarlijkse rit van dom (Utrecht) tot dom (Keulen) v.v. Vrijdagmorgen werd in Utrecht gestart voor deze mon- stertocht van 450 K.M. Zaterdag werd een reisje langs de Rijn gemaakt en Zondag werd weer teruggefietst en kon den in Soest de benen gestrekt worden. RIJWIEL-PUZZLETOCHT. Woensdag 17 Augustus organiseren de voetbalvereniging K.P.S. en de Gym nastiekvereniging D.E.V. uit Baarn een rijwiel-puzzletocht, waarbij o.a. om de kampioensbeker gereden wordt. Nadere gegevens zullen per advertentie bekend gemaakt worden. PADVINDERS ONTVANGEN DOOR H.M. DE KONINGIN. Het was Zaterdag een gewichtige dag voor de padvinders van 8 nationalitei ten, die de jamborette in Soestduinen houden en het was al vroeg bedrijvig in het kamp. Amerikanen, Engelsen, Ieren, Schotten, Zweden, Denen, Noren en Nederlanders poetsten zich keurig op en tegen half tien begon het défilé voor het gemeentehuis. Eigenlijk had den padvinders uit 9 landen moeten deelnemen, maar de Duitsers waren niet gearriveerd. Op het bordes van het gemeentehuis stonden de burgemeester, de gemeente secretaris, de heer J. J. J. M. Festen, wethouder Van Zadelhof f, de hoofd commissaris van de Nederlandse Pad vinders, de heer Dr. J. Zaneveld en oubaas J. J. Herks, die kampleider is. - Voorop ging de drumband van de Amersfoortse padvinders, bestaande uit 10 trommels, 2 hoorns en een tam- bour-maitre. Met de motorpolitie voorop liepen de jongens door naar het paleis, waar inmiddels de heren Zaneveld en Herks door H.M. de Koningin ontvangen wer den. Bij aankomst van de padvinders aan het paleis mochten een Amerikaanse jongen, een Zweed, een Deen, een Noor, een Schot, een Ier, een Engelsman en een Nederlander, vergezeld van de drumband en onder leiding van de heren' Herks en padvindersleider Van Es uit Amersfoort naar het bordes, waar de Koningin zich met de jongens onderhield. De pientere Amerikaanse padvinder feleciteerde H.M. met de verjaardag van Prinses Irene en de Ko ningin gaf uiting aan Haar tevreden heid over de wijze, waarop dit kamp gehouden werd. Vervolgens mochten alle jongens naar binnen en Jan Brester van de Flehite- groep uit Amersfoort en Reed Mc Candliss, wiens vader in Garmisch Par- tenkirchen bij het Amerikaanse bezet tingsleger is, mochten een bloemstuk met anjers aanbieden, dat de kamp poort van de jamborette uitbeeldde. Trots marcheerden de jongens voorbij het bordes, vanwaar H. M. hen vrien delijk groette. S.P.S.V.-JUBILEUM. Er zijn al vele bijdragen uit Soest bin nengekomen voor het geschenk dat bij het 10-jarig bestaan van S.P.S.V. aangeboden zal worden. Binnenkort zal een tweede circulaire rondgezonden worden om hen, die de eerste over het hoofd zagen, opnieuw in herinne ring te brengen dat de gelegenheid tot deelnemen aan het huldeblijk aan de Soester politie nog open staat. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. wer den aangevoerd 243 biggen van 35. tot 52.en 6 drachtige zeugen van 220.— tot 350.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 145000 stuks. Hoendereieren van 15.75 tot 16.75, henneneieren van 9. tot 14.middenprijs 16.25, prijs per kg. 2.62. Op de biggenmarkt was de handel re delijk; op de eiermarkt vlug. HOE DE DUIVEN VLOGEN. Zondag had een wedvlucht plaats van af St. Ghislain. De vereniging „De Zwaluw" had in concours 328 duiven, gelost om 7 uur 10 met N.W. wind. Aankomst eerste duif 10.16.27, snelheid 1174.43 M. per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.47.57. H. Gorissen 1 9 10 13 15 75 77 81. J. van Herwaarden 2 50 78. C. v. Soest 3 4 14 60 65 68. C. Coerman 5 18 19 58 62 69. W. Krijt 5a 6 48 64 57 73. L. v. Klooster 7 30 51 76. A. Dorre- stein 8 20 21 22 29 38 39 41 47 79. A. Hilhorst 11 67. H. Adams 12 44 82. Sj. Rijksen 16 35 42 46 61. H. Smit 17 28 63. A. Donselaar 23 25. J. v. d. Brakel 24 27 34. P. Wolfsen 26 31. J. Rauch 32. G. Haks 33. W. Wolfsen 36. T. Limburg 37 74. H. Onwezen 40. P. de Bes 43 53 66 72. F. de Zoete I 45 55, G. Visser 49 52. B. Roest 56 59. P. Grift 64. J. v. d. Belt 71 80. De vereniging „De Vriendschap" had in concours 253 duiven, gelost 7.10 met N.W. wind. Aankomst eerste duif 10.18.23, snelheid 1162.33 M. per min. Aankomst laatste prijsduif 10.53.20. J. Onwezen 1 7 12 17 33. R. Koster 2 28 55 63. H. Verkerk 3 22 36 42 52. D. J. Bos 4 39. J. Duiser 5 26 27 31 45. W. Roest 6 35 56. G. H. v. d. Broek 8 40 48. E. Veerman 9 14 21 41 51. W. Nieuwenhuis 10 15 44 46 64 69. G. Hooyer 11. J. Hodde 13 32 43. J. Mulders 16. E. C. v. Daatselaar 18 30 61. C. Dijkman 19 25 34 49. Th. Lui- telaar 20. J. Rijnders Jr. 23 29 62. Z.K.H. Prins Bernhard 24 58. J. Rijn ders Sr. 38 60 53. J. Gaasbeek 47. G. Sukel 37 57. Jac. Stalenhoef 60. EINDE DER BUURTFEESTEN. De laatste dag van de feestelijkheden ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de buurtvereniging „Oranje" is met grote opgewektheid gevierd. Zaterdagmiddag, 2 uur, werd de feest dag ingezet met een bloemencorso voor kinderen, dat zeer is geslaagd. De jury bestond uit de heren G. H. Brink en C. van Bergen Henegouwen. Des middags 4 uur verplaatste zich de belangstelling van jong en oud naar het feestterrein aan de Amersfoortse- straat, waar de volksspelen voor de kinderen gehouden werden. Om de viering van het 2de lustrum te besluiten met een feest in eigen kring kwamen des avonds tal van leden van het grote buurtgezin, oud en jong, in een voor dit doel afgezet en feestelijk versierd gedeelte van de Gen. Winkel manstraat bijeen. Vooraf klonk er populaire gramofoon- muziek en de voorzitter van de lus trumcommissie, de heer Koreneef, sprak een openingswoord. Een gecostumeerde wielerronde waar aan prijzen waren verbonden, schiep een groot vermaak en het nummer mastklimmen had een geweldig suc ces. De muzikale medewerking op deze feest avond werd verleend door het ensem ble van de Rico's uit Utrecht. Het feest met verlichting ging nu allengs over in een gezellig volksbal, dat duur de tot 12 uur 's nachts. En hiermede kwam het einde aan de viering van het 10-jarig bestaan van de buurtvereniging „Oranje". HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inza ge is gelegd een verzoek met bijlagen van N.V. Oliën- en Benzine Import Maatschappij, Kerkstraat 38, Soest, om vergunning tot het wijzigen van de Êenzine-installatie, waarvoor laatstelijk op 18 Januari 1955, afd. I, nr. 2596, vergunning is verleend, door het ver plaatsen van een ondergronds reser voir met een inhoud van 6000 liter en van twee electrische pompen op/in per ceel Nieuwerhoekplein 1, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H. nr. 7037. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijke bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 23 Augustus a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 6 Augustus 1955. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 3 Augustus 1955 bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van K. F. Muller, van beroep koffiehuishoudster, wonende te Soest, om een verlof A en een tapver- gunning in de benedenvoorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 2 en gelegen aan de Middelwijk straat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmakingen kan ieder tegen het verlenen van deze vergunningen schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. J. D. S. 1. Tot wie moet men zich vervoegen teneinde een lijst of opgave te verkrijgen van alle door de Ned. staat erkende exameninstellingen en verenigingen (let wel geen (schriftelij ke) instituten of onderwijsinstellingen), die zijn belast met het afnemen van officiële examens en uitreiken van of ficiële diploma's op het gebied van ta len, handelscorrespondentie (voor han delscorrespondent, hoofdcorrespondent en V.T.H.-praktijk leraar Nederl. en mod. talen) en handelswetenschappen 2. Een politieagent hoort men wel „een broeder van de Heilige Hermandad" noemen. Hoe komt men aan die uit drukking Antwoord 1. U kunt de door u gewen ste inlichting verkrijgen bij de inspec tie van het onderwijs van het ministe rie van O. K. en W. te Den Haag, Prin- sessegracht 15. 2. De Hermandad (Spaans) betekent broederschap, is een verbond der Spaan se steden tegen de adel, met een ge zamenlijke politiemacht. Daaruit is de naam Heilige Hermandad, dat is dus politie, afgeleid. A. H. B. Twee vriendinnen wonen samen in een huis, waarvan de ene de eigenaresse is. Bij testament vermaakt deze het huis aan haar broer met de bepaling, dat haar vriendin gedurende haar leven het vruchtgebruik van het huis houdt. Gaarne zou ik nu het vol gende van U willen weten1. Voor wiens rekening is het onderhoud van het pand 2. Wie moet de grondlasten en de brandverzekeringspremie e.d. be talen Antwoord De vruchtgebruiker heeft gedurende het vruchtgebruik vele ver plichtingen. a. Het doen van reparaties tot gewoon onderhoud (d.i. alles wat niet het on derhoud betreft van zware muren en gewelven, de herstelling van balken en gehele daken en de gehele herstelling van dijken, winterkaden, gemetselde waterwerken, steun- en scheidsmuren). Noch de eigenaar, noch de vruchtge bruiker is verplicht te doen opbouwen hetgeen door ouderdom ingestort of door toeval vernield is. b. Het dragen van alle jaarlijkse en gewone lasten van het erf zoals grond renten, belastingen en andere, die ge woonlijk als lasten der vruchten wor den beschouwd. Daarbuiten vallen dus de buitengewone lasten, die voor reke ning van de eigenaar komen; deze be treffen het belang van de eigenaar. De lasten betreffen het goed en niet de vruchten. Ten aanzien van deze bui tengewone lasten is echter de vrucht gebruiker gehouden hem de interessen daarvan gedurende het vruchtgebruik te vergoeden. Andere verplichtingen zijn c. Het be talen der kosten van rechtsgedingen, die het vruchtgebruik betreffen en het voldoen aan alle veroordelingen, waar toe die gedingen aanleiding kunnen ge ven. d. Kennisgeven aan de eigenaar van onwettige aanmatigingen door der den gepleegd. Hoofdverplichting van de vruchtgebruiker is, dat deze van de zaak gebruik maakt als goed huisva der, zodat zij tijdens het gebruik niet meer in waarde achteruit gaat dan uit haar gebruik noodzakelijk voortvloeit. Wed. J. H. H. Ik houd pension. Wat mag men berekenen bij afwezigheid wegens vacantie en wat bij afwezigheid gedurende een week-end Antwoord: Bij vacantie kunt U - bij afwezigheid van meer dan 4 dagen - 2/3 van de pensionsprijs berekenen. Bij afwezigheid gedurende een week end moet volledig betaald worden. Opzeggen moet plaats hebben 1 ka lendermaand vooruit. Indien dus op gezegd wordt op de 5e van de maand, moet over die maand vol en over de vol gende 2/3 betaald worden, tenzij U anders overeengekomen bent. J. v. 't H. Wat is het adres van de beroemde negertrompetist Louis Arm- strong Antwoord: Het privé-adres van Louis Armstrong is ons niet bekend. U kunt Uw brieven adresseren aan Decca Re cords Inc., 50 West 57th Street, New York 19. Men zal daar ongetwijfeld voor doorzending zorg dragen. A. K. Hoeveel recht en medezeg gingschap heeft de eigenaar van een huis, wanneer door huisvesting een nieuwe huurder wordt aangewezen Antwoord: Aan belanghebbenden wordt meestal naam en adres van de eige naar opgegeven. Men kan echter ook zelf iemand voordragen. B. en W. (het huisvestingsbureau) moeten hun goed keuring echter geven aan Uw voor stel. Geven zij die goedkeuring niet en wenst U geen genoegen te nemen met het door B. en W. gedane voor stel, dan kunnen zij overgaan tot vor dering. J. W. B. Welke voorzorgmaatrege len moet ik nemen indien het onweert; dit in verband met al dan niet afslui ten der electrische geleidingen. Antwoord: Wanneer de toevoer van electriciteit ondergronds plaats vindt, kan er met onweer niets gebeuren met de electrische installatie en U behoeft derhalve geen extra maatregelen te nemen. Bij een bovengronds net be staat wel de mogelijkheid, dat zich hierop een atmosferische ontlading voordoet. Normaal zijn echter voldoen de maatregelen in het net getroffen, zodat U ook in dat geval niet bang be hoeft te zijn voor ongewenste gevol gen. Mocht U gerede aanleiding tot twijfel hebben omtrent de toestand van het net, wendt U zich dan rechtstreeks tot het betrokken electriciteitsbedrijf. Het laten branden van het licht kan een eventuele overspanning in sommige omstandigheden inderdaad doen af vloeien, hoewel lang niet op een ideale manier. Het nut daarvan is derhalve maar zeer betrekkelijk. Abonné. Is het wettelijk geoorloofd om wanbetalers op straat of anderzins in het openbaar te manen tot betaling Antwoord: Een dergelijke bepaling houdt de wet niet in. Uw wanbetalers kunt U manen waar en op de wijze zoals U wilt, mits doeltreffend. Het beste is natuurlijk dit schriftelijk per aangetekend schrijven te doen. Zou de vraag betekenen, dat U iemand in het bijzijn van anderen tot betaling wilt aanspreken, dan moet U natuurlijk oppassen. U zoudt zich kunnen bloot stellen aan beledigende handelingen. EEN BLOUSE EN EEN ROK. Blouse K 2253 Rok K 2254 Voor dit eenvoudige blousje is slechts 1.50 m. stof nodig van 90 cm. breed. Katoen of linnen leent zich het beste voor dit model. Patronen zijn verkrijg baar voor 86, 92, 98, 104 en 110 c.m. bovenwijdte ad 50 ct. De rok, welke bij deze blouse gedragen wordt, is glad en heeft slechts middenachter een diepe plooi. Benodigd voor 98 c.m. heupwijdte 1 m. stof van 140 cm. breed. Patronen zijn verkrijgbaar voor 92, 98, 104, 110 en 116 cm. heupwijdte ad 50 ct. bij Bella Patronen Service, Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Vermeld op de briefkaart, waarop aan de adreszijde het verschuldigde bedrag extra aan postzegels is geplakt, duide lijk het nummer van 't patroon en de boven- of heupwijdte. OM IN TE SPELEN. K 2498 Voor dit grappige pakje is slechts no dig 1.15 m. stof van 90 c.m. breed. Patronen zijn verkrijgbaar voor 1, 2, 3 en 4 jaar ad 0.50 bij Bella Patro nen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Vermeld op briefkaart, waarop aan de adreszijde 50 ct. extra aan postzegels is geplakt, duidelijk het nummer van het patroon en de leeftijd. Te koop prachtige HMW-snelbrommer, mo del 1954. Verl. Talma- laan 11A. Gevraagd VERPLEEG HULP. Aanvang salaris 85.- p. maand, intern. Oude Utrechtseweg 20, Baarn. Gevraagd in Rusthuis HULP IN DE HUIS HOUDING, 100.- per maand met warme maal tijd, extern. Koningsweg 2, Baarn. R.K. kantoorbediende vraagt zonnige, behoor lijk te verwarmen ZIT- SLAAPKAMER, met pension, met badkamer of douchecel. Brieven o.a. met opgave prijs onder nr. 584 bur. S. C. ƒ100.— BELONING. Jong echtpaar zoekt WOONRUIMTE. Br. on der nr. 576 bur. S. Crt. WONINGRUIL. Aange boden te Soest-Zuid heel huis, bev. kamer en suite, keuken, kelder, toilet, bijkeuken, boven 3 slaapkamers, badka mer, toilet, grote zolder. Telefoon aanwezig. Voor- en grote achtertuin. Huur 42.50. Gevraagd een dito huis te Soest- dijk of Baarn. Br. no. 585 bur. Soester Crt.

Soester Courant | 1955 | | pagina 3