Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD TENT OF SPORTHAL VAN DE „SOESTER COURANT- VAN VRIJDAG 12 AUGUSTUS. In 1925 bracht de Soester Courant een verslag van een zitting van de Tweede Kamer en partijgenoot Lou de Visser hield een interpellatie over de tegenwerking van de regering, wan neer het om communistische agitatie en propaganda ging. „Het spreekt van zelf, dat deze binnenlandse agitator ontkende, dat de relletjes en andere ongeregeldheden in Indië het gevolg waren van de communistische agita tie. Veeleer moet daarvan de oorzaak gezocht worden in de maatregelen der regering, die de massa onderdrukt en het kapitalisme toelaat de arbeiders bevolking uit'te buiten". Twee uur lang was kameraad Lou aan het woord en hij beweerde, dat hij zich heel erg schaamde Nederlander te zijn. De minister, Dr. Koningsberger, was helemaal niet bang voor Lou en hij vergeleek het communisme in Indië met moeraskoorts en de propagandisten met de malariamuggen, die de ziekte verspreidden. Lou de Visser was het met dit biologie-onderwijs niet eens en zei lelijke dingen. Er moet op een Zondagmorgen iets geks gebeurd zijn op het Baarnse po litiebureau en ik kan maar niet vinden wat het geweest is, want er staat in die oude gele Soester Courant, dat op verzoek gezwegen wordt over deze affaire, in afwachting van het onder zoek van de justitie. Misschien, dat de agenten slaags geraakt zijn, misschien hebben ze de boel kort en klein ge slagen, maar weten doe ik het echt niet en dat onderzoek van de justitie is blijkbaar nog bezig, want in geen enkele krant vind ik bijzonderheden over deze rel. „Door verschillende heren te Soes- terberg wordt aan de ingezetenen al daar een adres ter tekening aangeboden tot afscheiding van Soest en aanslui ting bij Zeist. Er wordt druk op de lijs ten getekend". Wat vindt U van zulke ontrouwe kinderen van onze gemeen te En al dat tekenen heeft niets geholpen. Jammer van het werk. In de raad komt de verbetering van de Torenstraat ter sprake. Die zal voor 4000 gulden opgeknapt worden, maar het verzoek van de bewoners van de Heuvelweg om verbetering wordt voor kennisgeving aangenomen. Mevrouw Van de Mandele hield voor „Plaatselijk Belang" een lezing over „Soest nu en in de toekomst". Vol angst zag zij de groei van de bevol king aan, die van het mooie Soest een stad zou maken. Over twintig jaar (1945) zou Soest 32000 inwoners heb ben, meende Mevr. v. d. Mandele, maar nu, in 1955, hebben we er pas 25000. Er wordt in Soest afzichtelijk gebouwd, omdat er geen schoonheidscommissie is, zei mevrouw v. d. Mandele. De muren van de huizen scheuren als ze een jaar oud zijn en de fundamenten ver zakken. Dat vindt Mevr. v. d. Man dele erg. Alleen een schoonheidscom missie van kunstenaars en burgers kan Soest helpen, meende Mevrouw van de Mandele, waaruit we moeten opmaken, dat kunstenaars geen burgers zijn. ,,'t Gaat hier nog te veel conservatief, maar wij moeten bedenken, dat nieuwe inwoners een nieuwe wind hebben doen waaien over de akkers van ons dorp". Die windwaaiers zijn „natuurmensen, kleine kapitalisten, rust-zoekenden na een moeilijk leven en mensen om hun oude jasjes af te dragen". „Het verkeersvraagstuk is een vraag stuk van belang. We liggen nog altijd aan een zijlijntje van het spoorwegnet, maar wij moeten aansluiting hebben aan het grote verkeer; we moeten een station hebben aan de lijn Amersfoort- Amsterdam. Verder verlangen we een electrische verbinding Baarn-Soest- Soestduinen-Soesterberg-Amersfoort. Dat kan best, als men 't maar aanpakt. Het wegennet in onze gemeente is ook nog niet wat het wezen moet en ik weet een verbindingsweg tussen twee belangrijke wegen, die onbegaanbaar is. In de winter door de modder en in de zomer door het hete mulle zand. Naar de wandelpaden wordt niet om gekeken en als er wat aan gedaan wordt, dan wordt er zulk grof grind op gestort, dat je je voeten bezeert als je daar gaat wandelen. Dan is er het baden en zwemmen. Hoevelen hebben hier een badkamer Velen houden hier hun Zaterdag in een waskommet je of hoogstens in een zitbad. Ja, 's zomers gaat men zwem men in de Eem, maar daar is geen toezicht en men weet ook niet of het water wel goed is. Gasvoorziening zou het aanleggen van een badgelegenheid in de huizen bevorderen, hoewel velen geen gasaanleg wensen, omdat ze bang zijn voor gasverstikking". Mevrouw v. d. Mandele fulmineerde vervolgens tegen de „uitbuiterij" van het electriciteitsbedrijf, eiste belasting verlaging, bezuiniging op grote schaal, straffe controle op alle ambtenaren en afvloeiing van onbekwamen in loon dienst bij de gemeente. ,,'s Winters is het hier een dooie boel. Geen orkest, geen toneel, geen bioscoop. Plaatselijk Belang wil een groot ge bouw, met een groot podium, een goede bibliotheek, zalen voor sociëteit voor mannen en ook voor vrouwen, want we hebben hier gelukkig een vrouwensociëteit. Ook moeten daaraan verbonden zijn een flink café-restau rant en tennisbaan. We zijn achterlijk hier, we laten de bakens maar op de oude plekjes dobberen. Helpt ons Soest moderniseren, maar zonder het oude mooie te verknoeien. Als we maar een eigen gebouw heb ben komen de toneelgezelschappen van zelf. Waarom is hier de splijtzwam, waarom gaan we niet allen in één grote zangvereniging, zonder over ge loof en politiek te praten Dan zouden we de schoonheid pas kunnen dienen. Maar dit is niet in één of twee jaar te bereiken, 't Gemeentebestuur werkt te weinig mee. 't Gaat hier te lang zaam". Dat was nog eens een flinke vrouw, die beslist 1000 leden van de fabrikan tenkring te erg is, om het dan maar eens Vondels te zeggen. Toen ik dit schoons las moest ik on willekeurig aan Churchill denken, die in het Engelse Lagerhuis slaags raakte met een Labour-dame. Het bleef na tuurlijk een strijd met woorden, maar die juffrouw wond zich vreselijk op en snauwde Churchill toe: „Als U m'n man was deed ik vergif in Uw eten", waarop Churchill antwoordde: „En als U mijn vrouw was zou ik dat bord graag leeg eten". Je zult met zo'n flinke dame getrouwd zijn. De fabrikantenkring heeft er misschien niet zo op gelet, maar V.V.V. heeft deze kring een grote dienst bewezen door het organiseren van de feesten. Driemaal waren er n.1. zoveel mensen in de tent, dat er geen zaal in Soest te vinden is, die de honderden kan herbergen. En daarmee heeft de fabri kantenkring een stevig wapen in han den gekregen om de vreedzame strijd voor een sporthal te voeren. Deze strijd is inmiddels al enige maan den gaande en we hebben zo de indruk dat Fabrikantenkring en Gemeentebe stuur van Soest dezelfde wensen heb ben, al zag het er aanvankelijk naar uit, dat de meningen van deze twee partijen hemelsbreed verschillen. De fabrikantenkring zou graag sportvelden zien en die komen er. Maar de fabri kantenkring vroeg dat niet zomaar en het is gewenst even te wijzen op de voorgeschiedenis, daar V.V.V. aange toond heeft, dat een sporthal in Soest heus zo'n gek figuur niet zou slaan, mits deze juist geexploiteerd wordt. Het college van Burgemeester en Wet houders heeft in het vorig jaar aan de Fabrikantenkring verzocht medewer king te verlenen bij het ontsluiten van terreinen om de vestiging van nieuwe industrieën in Soest mogelijk te maken. Er zou o.m. een paralelweg moeten komen achter de bedrijven van Tempo en Kaldenberg op de Amersfoortse- straatweg te Soesterberg en de Fa brikantenkring heeft toen de beroemde brief geschreven, waarover nogal het een en ander te doen geweest is. De fabrikanten zeiden niet zomaar dat ze sportterreinen wensten, dat er een badhuis moest komen, dat Soest om wijkgebouwen verlegen zit, maar ze wezen hierop in verband met de steeds groter wordende behoefte hier aan, Wanneer Soest steeds meer een industrieplaats zou gaan worden in ruil voor een rustige gemeente, ge wild om z'n natuurschoon. Industrieën aantrekken is prachtig, maar eerst moet het klimaat geschapen worden, waarin deze industrieën flo reren kunnen. Dit klimaat eist de zaken, die de fabrikantenkring opsomde. Niet allemaal en niet allemaal tegelijk, maar er moet een begin gemaakt wor den. En dit begin is gemaakt met de verbetering van de S.E.C.-velden en met het plan voor de Lazarusberg, waar ook sportterreinen aangelegd zullen worden. En er worden huizen ge bouwd Ieder lid van de gemeenteraad kreeg een afschrift van de brief en in Hotel van de Brink was een bespreking van de fabrikanten met leden van het ge meentebestuur. Dit gebeurde echter of ficieus, zodat daar de heer Bentinck aanwezig was en niet de Burgemeester van Soest, Deze bespreking verliep in de groot ste harmonie en scheen vruchtdragend te zijn, zodat het een tegenvaller was, dat het antwoord van B. en W. sloot met de mededeling, dat van het schrij ven van de fabrikantenkring met be langstelling kennis genomen was. Punt. In de raadsvergadering gingen stem men op, die het roerend eens waren met het schrijven van de fabrikanten kring en die gaarne wat meer toege vendheid in het antwoord van de ge meente zagen, maar er veranderde wei nig en de teleurstelling van de fabri kantenkring werd hiermee veroorzaakt. Op 11 Mei had er een vergadering in „De Gouden Ploeg" plaats en daar waren vertegenwoordigers van de fa brikantenkring en van vrijwel alle verenigingen en organisaties in Soest. De besprekingen waren vruchtbaar en al leek het er op, dat er een rare zwenking gedaan werd van het bad huis naar de sporthal, in de praktijk zou wel eens kunnen blijken, dat dit verstandig gezien is. Badhuizen zijn moeilijk rendabel te maken, maar een sporthal wel. Dit is bewezen door de V.V.V.-feesten, waarbij binnen twee weken viermaal een kleine 1000 man op de been gebracht werd. In een sport hal horen douches en zou het nu zo dom zijn deze douches zó aan te bren gen dat een deel van de sporthal als badhuis geëxploiteerd kan worden Er zou een commissie benoemd wor den, waarin een lid van iedere organi satie en vereniging zitting zou hebben en men zou trachten ook de twee or ganisaties, die op die avond niet aan wezig waren, te interesseren. Sportweek, V.V.V.-feesten en vacan- ties hebben vertragend gewerkt, maar het staat te bezien, dat in de herfst een tweede brief naar het gemeente bestuur van Soest gaat, die de goed keuring heeft van allen, die bij het Soester verenigingsleven betrokken zijn. Deze brief zal zeer zeker de misver standen uit de weg ruimen, die gere zen zijn door het eerste schrijven, dat door velen verkeerd opgevat is. Inmiddels heeft het gemeentebestuur in de geest van de fabrikantenkring gehandeld door de aanleg van sport velden ter hand te nemen, dus het is helemaal niet uitgesloten, dat de vruch ten van dit streven geplukt zullen wor den. En misschien eerder dan we voor mogelijk houden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Andes (15 Aug.). Argentinië: m.s. Athena (17 Aug.). Australië: via Engeland (13 Aug.). Brazilië: s.s. Andes (15 Aug.). Brazilië: m.s. Athena (17 Aug.). Canada: s.s. Rijndam (11 Aug.). Canada: m.s. Sibajak (13 Aug.). Chili: via New York (11 Aug.). Indonesië: m.s, Langkoeas (11 Aug.) Ned. Antillen: m.s. Pygmalion (15 Aug.). Ned. Nw. Guinea: s.s. Pyrrhus (11 Aug.). Nw. Zeeland: via Engeland (13 Aug.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle (13 Aug.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1955 | | pagina 6