vcm £ssen Indonesië en wij r IPECIflJL8 ropTief Soest voor 30 jaar. BERINI. De beste bromfiets fUGERS RIJWIELEN KLACHT "N TROPENHORLOGES TROPENHORLOGES WILLEM GROENHUIZEN jubileum van de Soester Postdirecteur. IN DE HOEK. NIEUWE MODELLEN BRILMONTUREN VAK-OPTICIËN VOSKUILEN ORGELS1 PIANO'5: INKOOP VERKOOP? VERHUUR VKIJDAG 19 AUGUSTUS 1955. 33e JAARGANG No- 62' 50ESTER(ÜOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. i Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER. De ontwikkeling van de toestand in Indonesië slaan wij hier in Nederland met meer dan gewone belangstelling gade. We hebben, sedert de souverei- niteitsoverdraeht, met Indonesië niets dan ellende beleefd. De houding van Indonesië heeft zich tot dusver ge kenmerkt door volstrekte onwelwil lendheid. Onze landgenoten worden gevangen genomen en gevangen gehouden. Zij kunnen niet over voldoende rechtsbij stand beschikken. Het proces, dat op het ogenblik aanhangig is, is een mon ster van rechtsverkrachting gebleken. Nederlandse bladen worden verboden. En middelerwijl wordt de propaganda voor de annexatie van Nederlands Nieuw-Guinea door Indonesië krachtig voortgezet en maakt Indonesië deze zaak bij de Verenigde Naties aanhan gig- Protesten van de Nederlandse regering tegen de rechtsverkrachtigingen en mishandelingen, aan onze landgenoten begaan, worden veronachtzaamd. Men kan zeggen: de Nederlander is in In donesië vogelvrij, zoals tijdens Hitier de Joden waren in Duitsland. Deze toestand van onmin, die voortdu rend van Indonesië uit wordt aange wakkerd, verdriet ons, Nederlanders. Ook hun, die nog altijd betreuren, dat wij een land, waarmee wij eeuwen heb ben samengewerkt aan de wolven heb ben prijsgegeven. Wij wensen nórmale en vredelievende betrekkingen met In donesië, maar deze kunnen nimmer ontstaan wanneer er door Indonesië voortdurend een koude oorlog tegen ons gevoerd wordt. Omdat de huidige situatie zo afschu welijk is en zo schadelijk voor Neder land, heeft de kentering, die zich in Indonesië voltrekt, in zo hoge mate onze aandacht. Het gehits tegen Neder land komt voort uit een kleine heer sende groep, die de leidsels in handen had. Hoe de bevolking over ons denkt, kan blijken uit een redevoering, die Soekarno te Djocja gehouden heeft, waarin hij zeide: „Men verwijt ons, dat de bevolking het onder de Neder landers beter gehad heeft, maar zij die zo spreken, bevinden zich op een te materialistisch standpunt. Men moet idealistisch denken". VANAF ƒ195.—. KERKSTRAAT 3 •S0EST-TEL2030 Na lange, noeste arbeid is vacantie onvolprezen En iedereen trekt ergens heen om er eens uit te wezen. Het nieuwe trekt de mensen aan, we zien graag vreemde dingen, Hetzij die zijn in Hoogezand, dan wel in Scheveningen. Dus zitten wij in Assendelft, in Blerick of in Cothen, Precies als in ons mooie Soest aan tafels met vier poten. We liggen in een bed te Zeist, te Valkenburg of Petten, En slikken net als bij ons thuis eers.t een paar slaaptabletten. Of je ontbijt in Markelo, in Goor of in Termunten, Je hebt het al meer meegemaakt: 't is thee met witte punten. De kapper knipt in Zierikzee net als in Suawoude; Je bent daarna echt huiselijk een halve dag verkouden. De kinderen zijn in Sas van Gent, in Pekela of Leiden, Al net zo ongezeggelijk als toen in Huis ter Heide. De blauwe lucht, de warme zon, het onweer dat je hoorde 't Maakt geen verschil in Pieterzijl, in Soest of Lichtenvoorde. Maar als de dames leuker zijn in IJlst of IJzendijke, Dan mag je, als getrouwde man, daar nog niet eens naar kijken. Wat de leidende machten in Indonesië onder idealistisch denken verstaan, dat zullen zij moeten uitmaken. Maar het feit, dat velen naar het Nederlands bestuur terugverlangen is geconstateerd en blijkbaar tot de hoogstgeplaatste figuren doorgedrongen. Alles wijst er op, dat revolutionaire veranderingen in Indonesië aan de gang zijn. De Partai Nasionaal Indonesia, de partij van Soekarno, telt als machts factor niet meer mee. Zij lonkte naar de uiterste linkse groeperingen, maar zij in thans in de oppositie gedrongen. De Masjumi nemen de dominerende positie in in het nieuwe kabinet Hara- kap. Bij de volgende verkiezingen zal het gaan tussen de Masjumi en de com munisten. De oorzaak van de wending, die in het nieuwe kabinet zich ken baar maakt, ligt in het optreden van het leger. Daarin is een onberekenbaar element, want het leger kan de macht in handen willen nemen en hoe ont wikkelt zich dan de toestand Maar voorlopig kunnen wij vaststellen, dat er in het nieuwe kabinet andere krachten aan het bewind zijn gekomen, die geen doldriftige utopieën zullen najagen en die een dam opwerpen te gen het wassend communisme. Hun programma is zakelijk en wil de eerste noden van hun land lenigen. De strijd zal gevoerd worden tegen corruptie en inflatie, waaraan het bezig is te gron de te gaan. Helaas is de annexatie van Nieuw- Guinea in het programma blijven com pareren, maar het punt is naar de ach tergrond geschoven. Is deze eis op de duur te handhaven Er blijkt enig be grip te komen in het buitenland van de onredelijkheid van dit Indonesisch verlangen. Indonesië wil zijn verlangen vervuld zien door de hulp der Zuid-Amerikaan se staten. Maar twee Zuid-Amerikaanse vertegenwoordigers hebben de toestand in Nieuw-Guinea in ogenschouw ge nomen en vastgesteld, dat er niets viel aan te merken op het Nederlandse bewind in dit primitieve gebied. En de Daily Mail schrijft: „Onder de Nederlandse regering behoorde Indo nesië tot het meest welvarende en vooruitstrevende gebied in de wereld. Na de oorlog hielpen de Verenigde Sta ten dit af te breken en het gebied aan de Indonesiërs te geven. Wat zullen zij dit betreuren. Want in de plaats van een ordelijke, sterke en standvastige vriend in dit onrustige deel van hun strategisch gebied, heerst er thans een haast rode anarchie. De Amerika nen deden dit in naam van het anti kolonialisme. En thans eisen de Indo nesiërs westelijk Nieuw-Guinea op als een koloniaal bezit". Sedert een nieuwe regering in Indo nesië optrad, is er uitzicht gekomen, dat de rode anarchie niet zal worden bevestigd. Is er ook uitzicht, dat de verhouding Indonesië-Nederland zal worden genormaliseerd Het is moeilijk voorspellingen te wagen, wanneer het gaat over een zo netelige materie. Maar erger dan de verhouding tot dusver was, kan het niet. Daarom wekken de actuele gebeur tenissen in Indonesië bij ons zulk een opmerkelijke belangstelling. Hoe kunt gij ons bekoren, Thans gaan de huizen en 't geboomt' In golvende zee verloren, Want duizendtallen rechte stengels, Met koppen fier naar boven, Zij buigen rechts, zij buigen links, Om de natuur te loven. A. K. B. staat er onder dit schoon poëem, dat de heer B. dertig jaar geleden aan de Soester Courant prijs gaf. Er gebeurden nogal .eens wat vlieg tuigongelukken op Soesterberg om streeks 1925. Bij het eerste dat ver meld staat, kreeg de bestuurder een neusbloeding, bij het tweede werd het hele toestel vernield, maar de inzit tenden mankeerden niets. Verder lezen wij: Maandagmorgen, omstreeks half elf, kwamen de luite- RECLAME AANBIEDING 17 steens Anker WATERDICHT - ONBREEKBAAR ANTI-MAGNETISCH - GR. SEC. WIJZER - NIET ROESTENDE STAALBODEM - DE NIEUWSTE MODELLEN VANAF 39.50. Met 1 jaar garantie. 21 steens Anker v.a. 55. EXTRA SERVICE. Elk bij ons gekocht Horloge is 2 jaar verzekerd tegen verlies, diefstal en breuk. SQTO, - GEüpORWPPARATEh BIRK.STRAAT 1 TEL. 2874 In het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Rembrandt- laan werd dertig jaar geleden een le denvergadering gehouden door de Ver eniging „Zonnegloren". In de middag werd door Prof. Dr. J. R. Slotenmaker de Bruine, de oud voorzitter van de vereniging tot be strijding van de t.b.c., de eerste steen gelegd van het sanatorium. O, Soestereng, wat zijt gij mooi, Hoe kunt gij ons bekoren, Wat zijn Uw akkers wijd en zijd, In golvend graan herboren. Het koren, dat zo'n schat vergaart, Met aren bollend, zwellend, Buigt sierlijk rank in zacht geruisch, Een goede oogst voorspellend. O, Soestereng, wat zijt gij mooi, Juwelier Horloger Opticien LANGESTRAAT 43 - A'FOORT nants Mulder en Haasnoot van de luchtvaartafdeling te Soesterberg met grote snelheid per motorrijwiel aan gereden op de Soesterbergsestraat al hier. Of luitenant H„ die het motorrijwiel bestuurde, de spoorbomen niet bemerk te, wij weten het niet, doch plotseling reed hij met een ontzettende snelheid tegen de afsluitboom. De slag was zo groot, dat de boom door midden brak en de bestuurder op de spoorlijn kwam te liggen. Luitenant Mulder, die op de duo reed,werd nog verder weggeslingerd en zwaar gewond werd hij per zieken auto naar Utrecht vervoerd, alwaar hij inmiddels aan de bekomen verwon dingen is overleden. Het motorrijtuig werd zo goed als vernield. Luitenant H. kwam wonderlijk genoeg met de schrik vrij. Weer een vliegtuigongeluk, nu wat gecompliceerder, doordat twee leerlin gen van de vliegbasis met hun toestel- 1 len in botsing kwamen. De vliegtui gen werden geheel vernield en de bestuurders kwamen met da schrik vrij. Bovendien moest Sergeant-majoor Van der Griendt met zijn toestel 'n noodlanding maken. Het vliegtuig werd geheel vernield, maar de bestuurder mankeerde niets. „Naar men ons mededeelt zal door dezelfde dames en heren, die op zo verdienstelijke wijze het openlucht spel „Het Teken des Kruises" hebben opgevoerd, op a.s. Donderdagavond in het park van „Braamhage" een ver tolking gegeven worden van „Jan On geluk", hetwelk door houders van wandelkaarten kan worden bijgewoond". Een groot verschil in de te spelen stukken. „Het benoemen van commissie's komt in de laatste tijd nogal eens als punt op de raadsagenda voor. De wijze waarop dit tegenwoordig plaats vindt, wordt wel een beetje belachelijk, 't Begint op een spelletje te lijken. Alle leiding ontbreekt". Wat een durf hadden de verslag gevers van dertig jaar geleden toch. U hebt in de Soester Courant van Dinsdag kunnen lezen, dat de heer J. A. Jansen Woensdag 24 Augustus a.s. zijn veertigjarig ambtsjubileum viert. Dat is niet juist, want al maakt 1 dag op 40 maal 365 dagen plus een paar schrikkeldagen niet veel uit, het is Dinsdag 23 Augstus. Dan zal er van half drie tot vijf uur receptie zijn in de woning van de ju bilaris, Burgemeester Grothestraat 54, en ongetwijfeld zullen velen er prijs op stellen de heer Jansen geluk te wens en met dit jubileum. Op 23 Augustus 1905 werd de heer Jansen aangesteld bij een klein post kantoor in De Steeg als kantoorbe diende tegen het vorstelijk salaris van 15.per maand. Nu, na veertig jaar, is het ondenkbaar, dat je een maand voor zo'n bedrag ging werken en het is maar goed, dat er inmiddels een paar guldens bij gekomen zijn, want anders zouden we de heer Jansen zeker niet hebben opgezocht om eens te informeren naar die veertig jaren, want dan zou de P.T.T. niet zo lang van zijn kunde en werkkracht gepro fiteerd hebben. Toen het katoor in De Steeg in 1930 hulppostkantoor werd, ging de heer Jansen naar Amsterdam als adjunct commies. Verdere promotie maak.te het noodzakelijk werkzaam te zijn op het inspectiebureel te Den Haag en op I November 1937 vertrok de heer Jan sen naar de residentie om daar werk zaam te zijn tot 1942. Toen volgde de benoeming tot direc teur in Groenlo en op 1 December 1946 werd de jubilaris directeur van het postkantoor te Hoofddorp in de Haarlemmermeer. Op 1 Augustus 1948 volgde overplaatsing in dezelfde func tie naar Dedemsvaart, maar door wo ningmisère bleef de heer Jansen slechts 7 maanden in deze gemeente. Ieder weekend zes uur heen en zes uur terug om naar huis in Hoofddorp te gaan, bleken grote moeilijkheden te geven en de benoeming op 16 Maart 1949 tot directeur van het Postkantoor te Soest leek een uitkomst. Dat was het ook, maar het duurde toch nog II maanden voor de heer Jansen de week-end-trips naar huis kon staken, omdat er 'n woning beschikbaar kwam. En Soest bevalt de jubilaris zó goed, dat hij verder van overplaatsing ver schoond hoopt te blijven. Dat wijst op werklust. Er gaat in Soest het z'n postkantoor, z'n hulppostkantoor en twee agent schappen heel wat om en met de ja ren komt er steeds meer werk bij. Raad van Arbeid, Drees, Werkloos heidswet en al die dingen, waarmee een postdirecteur voor de oorlog wei nig te maken had. En toch durft de heer Jansen gerust te zeggen, dat hij iedere dag graag naar het postkantoor gaat, omdat hij van dit werk houdt. We hebben de heer Jansen naar z'n hobby's gevraagd, want het pensioen komt in zicht. Listig informeerden we naar een postzegelverzameling, die we vermoedden, maar die was er niet. Zelfs acht de heer Jansen het onge wenst, dat iemand, die bij de P.T.T. werkt aan postzegels verzamelen doet. Er komen vaak aardige exemplaren op brieven binnen en het zou niet de eer ste keer zijn, dat iemand zin in zo'n zegel krijgt. Die zou er dan afgehaald kunnen worden, en dit zou onaange naamheden kunnen geven voor de man, die bekend staat als postzegelverzame laar. De heer Jansen weet veel aardige voorvallen te vertellen uit z'n veer tigjarige werkzaamheid bij de Poste rijen, maar één voorval is hem het best in herinnering gebleven. VAN WEEDESTR. 8 TELEF. 2458 In z'n Amsterdamse tijd kwam een besteller wat ontdaan vertellen, dat hij zojuist z'n hele weekloon kwijt geraakt was. Goede raad was duur en de pechvogel ging opnieuw aan het zoeken. Het resultaat was negatief, maar de geschiedenis heeft een happy end, want, terwijl de gedupeerde ijve rig zocht ging een collega ijverig met z'n pet rond en daarmee kwam het bedrag van het zoekgeraakte loon bij elkaar. Veertig jaren zijn voorbij en de heer Jansen kijkt er met genoegen op te rug, zoals hij met genoegen vooruit ziet naar de vijf jaren, die hem nog res ten als directeur van het postkan toor te Soest. BRAND IN DE CERAMIEK. Van hoeveel belang een parate brand weer is, bleek in de nacht van Dins dag op Woensdag, toen er brand uit brak in de „Ceramiek Van Breughel". Zeven minuten nadat de brand gemeld was, stond de brandweer op de bin nenplaats van de fabriek en begon de strijd met twee slangen van de nevel spuit. En met succes. Omstreeks vier uur ontdekte een der Er werden deze week in besloten kring meer en minder geslaagde aardighe den verkocht over de vraag van een onzer raadsleden, om voortaan de po litieauto disponibel te stellen voor het halen en brengen van raadsleden, die op Soesterberg wonen. Tot nu toe moeten de Heren per autobus of zelfs „liftend" naar het Gemeentehuis ko men. Ik neem aan, dat dit „per autobus" geen prestige-achtergrond heeft, want ik heb, wanneer ik het zo zeggen mag, wel „duurder" personen in de bus zien zitten en de ouderen onder ons weten nog wel, dat een bekend staat- raad per fiets naar de bijeenkomsten van de Kroonraad kwam. Het was natuurlijk maar een grapje te zeggen, dat het liftende raadslid „de bus gemist had", want dat komt in de beste families voor. Maar om nu te verzoeken de politieauto beschikbaar te stellen, terwijl Tensen een goede busdienst onderhoudt, moet ik, met de beloten kring, een slecht gevonden oplossing vinden. Wanneer we in overweging nemen, dat de Blauwe Engel, zoals de politie auto weinig origineel genoemd wordt, wel eens meer op tournee is, lijkt het mij niet mogelijk, dat het hoofd van de politie zijn medewerking aan deze taxidienst kan verlenen. Afgezien nog van sommiger redene ring, waar het eind is van deze af- haaldienst, lijkt het mij niet verant woord, speciaal waar het hier raads leden betreft, de politieauto voor een avond te „reserveren". Zonder reser vering zou immers niet vaststaan, dat de raadsleden inderdaad gehaald wor den en zou, wanneer de auto b.v. op dievenvangst is, de situatie nog erger zijn dan per bus of liftend, omdat dan de raadsleden zouden staan te wachten op een auto, die niet komt. Om de politieauto niet te kunnen la ten uitrukken omdat de raadsleden die avond moeten worden gebracht en gehaald, is, naar mijn overigens weinig politionele inzicht, niet juist. Zelfs al is het maar een enkele avond per maand, lijkt mij de verantwoor delijkheid voor onze Burgemeester of B- en W. zwaar, om daaraan fiat te geven.juist omdat het hier raads leden betreft. H. OEKMAN. WUfiW Tfïl nieüweweg 103 wKSl IUL TELEFOON 296 8t werknemers van de Ceramiek, de heer B. Oprins, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de fabriek aanwezig was in verband met het doorgaande werk, dat er brand uitgebroken was in een stenen gebouwtje, dat gebruikt wordt als droogkamer. De klei voor de producten wordt in dit gebouw ge droogd en hiervoor wordt gas gebruikt. Toen hij de deur van het gebouwtje open deed sloegen de vlammen uit. Snel begon hij het vuur te bestrijden met 2 brandblusapparaten, die in de fabriek aanwezig zijn, maar dit hielp niet. Oprins belde toen 'n collega uit bed, die vlakbij woont. Deze waar schuwde de brandweer en al spoedig kon het blussen beginnen. De vlammen sloegen inmiddels uit het dak van het gebouwtje, maar na een uur was het pleit beslecht en de motorspuiten, die ook aanwezig waren, behoefden niet in actie te komen. De schade is betrek kelijk gering en wordt door verzeke ring gedekt. GESLAAGD. De heer C. J. Vroege alhier is aan de M.T.S. te Dordrecht cum laude geslaagd als scheepsbouwkundige. DUIVENSPORT. De vereniging „De Vriendschap" nam met 203 duiven deel aan de wedvlucht vanaf St. Quentin. Afstand 297 K.M. Gelost 12 uur, met Westen wind. Aan komst eerste duif 3.53.19 uur. Snel heid 1274.23 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 5.03.37. Uitslag J. Duiser 1 4 6 12 15 29 30 38 46. P. Wagner 2 42. E. Veerman 3 25 39 50. E. v. Daatselaar 5 8 22 26 44 45 47. W. Nieuwenhuis 7 16 21 49 51. J. Gaasbeek 9 31. J. Onwezen 10 14 24 27 43. C. Dijkman 11 23 32 33. A. Waayenberg 13. Th. Luitelaar 17 28 34. Z.K.H. Prins Bernhard 18 19 37 48. H. Verkerk 20. G. Sukel 35. J. Hodde 36 40. G. Hooyer 41.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1