W Buitelaar D.D.D. Dc 27c roman van J, W. Ooms gereed. Van week tot week in Soest. Het Soester Dierenasyl. WRIGLEY TWEEDE BLAD Officiële Mededelingen. Binnenbrand van schrijnend maagzuur Onmiddellijk te doven! J. LENSSEN MAKELAAR - TAXATEUR KAuW ARMBAND-HORLOGES VOSKUILEN STRIJD OM HITLER'S MILLIOENEN. KAPITEIN FANTOME SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL 2 8 4 2 Moderne kapsels VAN DE „SOESTER COURANT' VAN VRIJDAG 19 AUGUSTUS. Top Naeff, de bekende schrijfster, ifierk- te eens bij de bespreking van een boek van de Soestdijker romanschrij ver J. W. Ooms op, dat het wel leek, of hij de beschikking had over een schip vol verhalen. Dit is reeds jaren geleden gezegd, maar het schip is nog lang niet leeg. En er wordt toch al zo lang uit geput, want Johannes Willem Ooms, geboren in de Alblas- serwaard, publiceerde zijn eerste werk toen hij vijftien jaar was, ondanks het verzet van zijn vader, die het niet erg had op het knoeien van z'n zoon, die toen maar stiekum z n fantasie aan vele schoolschriften toe vertrouwde. Betrapping bleef niet uit en de eerste producten uit het grote, schier onuitputtelijke schip, werden voor de ogen van de jonge auteur verscheurd, want er moest degelijk boerenwerk gedaan worden. Op 'n morgen kwam er 'n brief van een krant voor de kleine Johannes Willem waarin de Weledele Heer J. W. Ooms meegedeeld werd, dat z'n jongensver volgverhaal geaccepteerd was en dat het honorarium 37.50 bedroeg. Daar kon je drie keuen voor kopen rekende vader uit en onder het eten zei hij zo langs z'n neus weg tegen de kleine amateur'. „Maak straks een beetje voort met je huiswerk, dan kun je nog wat knoeien". Dit knoeien is de grote hartstocht van de bekende schrijver geworden en op z'n kleine studeerkamer, met een wijd uitzicht over de Lazarusberg, heeft hij gesproken over deze grote liefde voor het schrijven. De worsteling met het woord, de worsteling met de zin, de worsteling met z'n romanfi guren, die eerst in de auteur gaan leven, daarna bezit van hem nemen en vervolgens vaak schijnen te han delen en te denken buiten de schrij ver om. Zoals de schrijver het zou willen gaat het niet altijd en er is als het ware een wil buiten hemzelf, die de richting aangeeft en die de gang van zaken in een roman bepaalt. „Bromberen" heet dit zevenentwintig ste boek en het zal binnenkort in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Het is het verhaal van drie ongetrouwde broers, die een broertje dood hebben aan werken en met stropen en andere duistere praktijken aan de kost schij nen te komen. Dan komt Marie bij deze ruige mannen het huishouden doen en daarmee is de quintessens van al de romans van Ooms aanwezig. Het grote vermaan, dat uit al z'n boe ken spreekt, het zachte maar dringen de gebod niet alleen naar de doornen en de distelen op het levenspad te kij ken, maar aandacht te schenken aan de bloemen, die altijd bloeien. Na de publicatie van het jongensver volgverhaal en van een jongensboek op achttienjarige leeftijd, werd er veel door de auteur geschreven, maar voor lopig niet als romanschrijver. Hij werkte bij de Nieuwe Rotterdamse Courant, Het Rotterdams Nieuwsblad en het persbureau Vaz Dias als jour nalist en het grote schip met de vele verhalen bleef voorlopig gesloten. Tot in 1937 „De Korevaars" verscheen. De auteur was toen 33 jaar oud en begon z'n definitieve loopbaan als ro manschrijveT. Wanneer U echter denkt, dat de heer Ooms z'n dagen uitsluitend vult met schrijven, dan is dat een abuis. Zeven en twintig boeken, verhalen en artike len voor talloze dag-, week- en maand bladen, maar er is nog zoveel meer te doen. De heer Ooms meent, dat men zich niet afzijdig mag houden van het ge meenschapsleven, zodat hij zich in 1946 voor de gemeenteraad van Soest beschikbaar stelde, waarin hij tot 1953 zitting had, dus acht jaar. Daar naast het werk als voorzitter van de Gereformeerd-Hervormde Evangelisatie, het voorzitterschap van de Oud-Illega- len, terwijl hij bestuurslid is van de Vereniging van Kunstenaars in de provincie, hoofdbestuurslid van de Jongerenclub in de A.R.-partij en Mo- deramenlid van de A.R.-partij in de provincie Utrecht. Niet alleen romanschrijver, maar ook verteller op de vele avonden, die in alle delen van ons land gebracht wor den, om er te spreken voor Volksuni versiteiten, Maatschappijen tot Nut van 't Algemeen en verenigingen. Want de heer Ooms vertelt graag, ook schrij vend. Vandaar zijn grote bewondering voor de man, die hij zonder bezwaar de grootste verteller van West-Europa durft noemen, de kinderschrijver W. G. v. d. Hulst, vandaar zijn bewon dering voor de verteller van het Bra bantse land, Antoon Coolen, en voor Herman de Man, aan wie Ooms zo nauw verwant is, omdat beiden gebo ren zijn in het vlakke polderland, waarover hun boeken vertellen. Dammen doet de heer Ooms graag en goed en hij vindt het eigenlijk wel pret tig, dat hij in vier jaar geen partij verloren heeft. En dan is er altijd nog wel een uurtje vrij om te tekenen en te schilderen, de hobby, die de heer Ooms zich ten nutte maakt voor het illustreren van verhalen. Maar dan niet van hemzelf, omdat hij vindt, dat er iets vreemds «HE? '«.>■#- moet zijn aan het eigen boek of de eigen vertelling op papier. Wij hebben de heer Ooms gevraagd, of hij niet van mening is, dat de schrij vers, die na de oorlog naam maakten, ten achter staan bij de vooroorlogse generatie, waarvan velen stierven en sommigen zwijgen. „Ik geloof inderdaad, dat de schrij vers, die na de oorlog naar voren ge komen zijn, minder te betekenen heb ben dan zij, die vóór de oorlog de let terkunde uitmaakten. Maar hoe kan het ook anders De schrijver is de stem van de gemeenschap en de ge meenschap van vóór de oorlog was beter dan die van na de oorlog". „Dan bent U zeker ook niet wild op Anna Blaman „Nee, geef mij Van Schendel maar of Johan de Meester, onder wie ik een tijdlang in Rotterdam gewerkt heb. Die hadden karakter en dat mis ik zo vaak bij hen, die pas na 1945 naar voren kwamen." De heer Ooms vertelt nog, dat hij veel vreugde beleeft aan de brieven, die hij van lezers krijgt, al is er ook wel eens zotteklap bij. Zo liet hij me een brief lezen, waarin een knaap een handleiding vroeg voor het schrijven van een boek. Hoeveel kan ik er voor vragen Hoeveel hoofdstukken Moet ik het in steno schrijven en meer van die nonsens. „Ik ben erg blij als ik merk, dat de mensen, die mij schrijven niet alleen het verhaal als zodanig waarderen, maar begrepen hebben, dat ik wil wijzen op de bloemen naast de door nen, op de argeloze kinderen naast de volwassenen met hun stugge harten en hun reserve, met hun harde blik, die van het licht afgewend is en die voor die bloemen en die kinderen geen oog heeft. Dan ben ik dankbaar voor zo'n brief, omdat ik weet, dat ik niet tevergeefs geschreven heb. Dan heeft men meer gelezen dan al leen maar het verhaal." W|« -m .J Krabben en peuteren maakt de nUIU' kwaal steeds erger. De helder 11 clan vloeibare D.D.D. dringt diep ln UllSMlU de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op art. 75 der Lager Onderwijs wet; brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 12 Augustus 1955, de wettelijke voorgeschreven medewerking is verleend ten aanzien van het ver zoek: le. van het bestuur der Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest, inzake de aanschaffing van kachels en psalmen- en gezangenbundeltjes, als mede het aanbrengen van een kast voor berging van leermiddelen ten be hoeve van de school te Hees; b. van het R.K. Schoolbestuur te Soest- dijk inzake de aanschaffing van enige leermiddelen ten behoeve van de Ma- riaschool. Soest, 16 Augustus 1955. Met Rennies. Bevrijd U van dat hinderlijke, bran dende gevoel op Uw maag. Neem Rennies. Rennies helpen iedereen altijd dadelijkLaat U het genot van een smakelijke, pittige maaltijd niet bij voorbaat bederven door angst. Met Rennies is de narigheid van „ver keerd vallen" uitgesloten. Als Uw maag „onveilig" seint, vlug één of twee Rennies en wég zuurbrand, wég pijn. Simpel om in te nemen en nog smake lijk ook In de raad bleek, dat de vroede vaderen van Soest een duchtig woord je over de grens spreken. Een op merking in het Frans werd in het VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop huizen. Engels beantwoord. Zoiets zullen ze in Gasselternijeveensemond niet kunnen. Tussen Tuyl en tuit is bij de uit spraak maar één letter verschil, maar je oren zouden van die naam gaan tuiten. Dr. Oranje was van plan de degens te kruisen met de Burgemeester, maar die had z'n tent opgezet, omdat het mooi weer was, rustte binnenstents uit van een vermoeiende kampdag en zei, dat hij zich niet naar buiten liet lokken. De wethouder meende geen reha bilitatie van node te hebben, omdat hij zich niet geblameerde achtte. Zo zag ik laatst een man, die hardnekkig poogde bier te tappen uit een post zegelautomaat en toen ik hem er op wees, dat dit niet gaan zou, beweerde hij, dat hij echt niet dronken was. De heer Van Andel vreest, dat Soesterberg als vliegbasis wel eens in betekenis zou kunnen afnemen, om dat je op de Luneburgerheide veel meer ruimte hebt om te straaljageren. Dan zouden er honderden mensen wegtrekken en dan kon de gemeente als huisjesmelker wel eens met de handen in het haar zitten. Het lijkt me echter niet uitgesloten, dat er duizenden in de plaats van die hon derden komen, zodra de mensen we ten, dat die vliegende cirkelzagen niet meer boven Soesterberg oefenen en dat je niet ieder moment een ge- luidsbarrièreklap kunt krijgen. De Soestenaar is van huis uit ie mand, die graag eens uitkijkt hoe het poesje de bomen uit zal komen en af wachten is z'n fort. Zo niet de brand weer, die 7 minuten na de brandmel ding bij Ceramiek stond te nevel- blussen. En de mannen waren heus niet in pyama. En het is heus niet gegaan zoals vroeger bij de Amster damse brandweer, waar ze zo'n haast hadden om één man uit een brandend huis te redden, dat ze er onderweg 3 dood reden. Ik hoop, dat ik ook eens een schil- lenwijk van de gemeente krijg, want bij de raadsvergadering is gebleken, dat dode schillenboeren hun wijk niet mogen overdoen, dus ik zal nooit brood kunnen eten van des schillen boers dood. Er worden veel puzzleritten ver reden in Soest en het is heel gemak kelijk een prijs te winnen. Als je een paar honderd strafpunten verzamelt, dan krijg je altijd een troostprijs. Dinsdag hebt U bij de politieberichten lezen, dat een onverlaat een kat ver minkte. Zo kan men met dieren om gaan. Er is echter een heel wat sympathie kere manier en die is te vinden op het dierenasyl aan de Lange Brinkweg, dat het 5-jarig bestaan er op heeft zitten. Het asyl werd in 1950 opgericht en het kreeg de naam ,,'t Hart", omdat de heer 't Hart, die Amsterdammer is maar thans in Soestdijk woont, een stevige financiële ruggesteun gaf, waardoor de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging voor Dieren bescherming het lang gewenste asyl kon gaan opzetten. Mevr. Ten Haaf kreeg de leiding, welke later door haar dochter overgenomen werd. Thans zwaait de heer A. Tavenier, in specteur van de Dierenbescherming alhier, er de scepter. Hij wordt hier bij geholpen door zijn assistente, maar zonder de hulp van de bestuursleden van de Soester Dierenbescherming, Mevr. Roelofs en de heren Wijsmul le en Van Booven, zou het werk te zwaar zij in de drukke zomermaanden. Velen brengen immers hun hond of kat naar het asyl wanneer ze met vacantie gaan en we hebben kunnen constateren, dat de dieren op de Lange Brinkweg in goede handen zijn. Wan neer Uw hond thuis hondenbrood heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel bevordert uw spijsvertering pieen gezonde gewoonte krijgt, dan staat dat in het asyl ook op zijn menu. Krijgt hij wittebrood, dan zal men hem beslist geen bruin brood geven. Is het verwende dier echter gewend enige gangen naar bin nen te werken, dan is dat niet moge lijk, tenzij men meer betaalt dan voor een grote hond verlangd moet worden. Dit is 1.60 per dag. Voor een kleinere hond 1.20 en voor een poes 60 cent. Hiervoor krijgen de dieren een goede behuizing, de honden een nacht- en daghok, en ze worden op tijd uit gelaten. Met de katten kan dat echter niet en dit baart de heer Tavenier zorgen. Het komt n.1. nog al eens voor, dat een kat heimwee krijgt en ziek wordt, omdat hij de bewegingsvrijheid niet heeft, die hij thuis gewend was. Er zijn plannen om hier verandering in te brengen, maar plannen kosten geld en de uitvoering ook. De lasten voor de leden, die met de pensiongasten dit asyl betalen zijn toch al zo hoog. Dit komt niet in het minst door het opnemen van zwervers. Honden kun nen in de regel vrij gauw weer ge plaatst worden bij liefhebbers, maar met de poesen gaat dat moeilijker, omdat de meeste mensen nog niet weten, dat ze voor een geringe ver goeding een kat kunnen krijgen. Er kunnen 12 honden en 12 katten in de hokken, maar in de drukke tijd stopt men de honden zonder vecht- neigingen wel bij elkaar, terwijl er zo nodig enige tientallen poesen ge huisvest en gevoed kunnen worden. Uitbreiding zou echter geen overbo dige weelde zijn. Temeer, omdat er zelfs dieren vanuit Amsterdam, Baam- brugge, Den Dolder en Maartensdijk gebracht worden. Dit pleit voor de kwaliteit van het asyl en de dieren liefde van hen, die zich belasten met het uitlaten der honden, het voeren en het schoonmaken van de hokken en hun inwoners. Iedere Woensdag komt de dierenarst uit Baarn om te kijken of er nog pa tiënten zijn. Bij deze gelegenheid kan iedereen in de polikliniek van het asyl terecht, die klachten heeft over de gezondheid van zijn huisdier. Uiteraard tegen een vergoeding, maar daar wordt het asyl financieel niet beter van, omdat er enorm veel af moet. Het asyl draait best en de heer Ta venier is tevreden, maar toch vindt hij het spijtig, dat er dieren afgewezen moeten worden, omdat de ruimte te klein is. De inspecteur-asyl-houder hoopt dan ook, dat spoedig tot uit breiding zal kunnen worden overge gaan, maar dan zal de penningmeester wel een heel ernstig gezicht trekken, want verhuizen kost geld. Er zit echter groei in de zaak, dus de heer Tavenier wanhoopt niet en hij gaat rustig door met het verzorgen van de hem toevertrouwde dieren, waarvoor hij zich verantwoordelijk acht, zolang ze onder zijn toezicht staan, in de overtuiging, dat de finan ciële positie zo zal worden, dat tot de noodzakelijke uitbreiding zal worden overgegaan. Het geld zal goed besteed zijn. Klasse-merken, waarop U kimt ver trouwen. EEN GROTE COLLECTIE hierin vindt U bij VAN WEEDESTR. 8 TELEF. 2458 Tussen West-Berlijn en Berchtesgaden woedt sinds drie jaren een papieren oorlog om het overlijdensbewijs van Hitier. Helaas schijnt West-Berlijn deze strijd op formeel-juridische gronden te zullen verliezen. In het begin van dit jaar had de „Spruchkammer", een instantie, die men in Nederland niet kent, het kan tongerecht te Berlijn-Schöneberg ver zocht, haar een officiële oorkonde van Hitiers overlijden uit te reiken, omdat naar het oordeel van verzoekster Ber lijn, namelijk de rijkskanselarij, Hitiers laatste woonplaats was geweest. De „Spruchkammer" had dit document no dig om namens de stadsregering een proces tegen wijlen Hitier aanhangig te kunnen maken en, in geval van ver oordeling, de erfgenamen de geldstraf fen te laten betalen. De waarde van van Hitiers nalatenschap wordt op vele millioenen guldens getaxeerd. De fa milieleden van de overleden dictator 'hebben de brutaliteit gehad, daarop aanspraak te maken jeM volgt de bootsman HWTE/ri. we HEB8ER J£~ 'ETS se- LAHM'JtCS /VET TE DELEM OVER AH WE EET WET HARREN. 3OU IE KUN T HU V£A TROUWEN - VERTELT. HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG de J. BRANDSMA Soesterbergsestr. 52 Telef. 2707 In Berchtesgaden echter stelde men zich op het standpunt, dat niet Berlijn, maar Berchtesgaden de woonplaats van wijlen de „Führer" was geweest. In handen der bezetters. Zojuist heeft nu de hoogste rechter lijke instantie van het land Beieren, het „Oberste Landesgericht", beslist, dat het kantongerecht te Berchtesgaden in dit geval competent is. Het „Lan desgericht" overwoog daarbij, dat het kantongerecht te Berchtesgaden reeds drie jaar geleden een overlijdensbewijs van Hitier had uitgereikt aan de Oos tenrijkse beheerders van vroegere nazi- vermogens. Maar die oorkonde is, dank zij West-Berlijnse bemoeiingen, reeds lang geleden geannuleerd en dus ging het „Landesgericht" van een valse voorwaarde uit. In West-Berlijn is men daarover woe dend en verwijt men de Beieren, dat zij de zaak onder alle omstandigheden aan het kantongerecht te Berchtes gaden willen overlaten, opdat Hitiers erfgenamen daarvoor hun aanspraken geldend kunnen maken. Eechter bevindt zich het grootste deel van Hitiers nalatenschap nog in handen der Westelijke mogendheden. Maar daarnaast zijn toch aanzienlijke waar den voorhanden, die reeds verdeeld zouden kunnen worden. Daar nu in Beieren, in tegenstelling met West- Berlijn, de zogenaamde denacificerings- procssen definitief zijn afgesloten, kun nen familieleden daar principieel aan spraak op de bezittingen van Hitier maken, tenzij het parlement, de „Land- tag", alsnog een wet aanneemt, die de inbeslagneming ervan beveelt. Nog andere erfenissen. Buiten het „geval-Hitler" zijn in West- Berlijn nog drie dergelijke zaken aan de gang. De „Spruchkammer" heeft o.m. ook een zaak aanhangig gemaakt tegen Robert Ley, de leider van het „Arbeitsfront" der nazis, die zichzelf in de gevangenis van Neurenberg van het leven beroofde. Ley heeft in Ber lijn waardevolle percelen grond nage laten. Een tweede proces dreigt tegen Guen- ther d'Alquen, de vroegere hoofdredac teur van het blad der S.S. „Schwarze Korps", die op het ogenblik in Bremen woont en ook grote bezittingen in Ber lijn had. En tenslotte zal er nog een proces worden gevoerd tegen de dode Eugen Hadamowsky, een van Göbbels voornaamste medewerkers. Van Göbbels zelf kon totnogtoe slechts een buitengoed bij Schwanenwerder in beslag worden genomen. Göbbels had PARFUMERIE- EN TOILETARTIKELEN STEENHOFFSTRA&T 53 SOEST een enorm vermogen „verdiend", maar waar het gebleven is, is onbekend. Aangenomen wordt, dat het grootste deel ervan zich in Oost-Duitsland be vond. Overigens is er ook over het vermogen van Göring meningsverschil tussen West-Berlijn en Beieren. Er zijn name lijk plotseling bankrekeningen van Göring, ter hoogte van meer dan een half millioen gulden, ontdekt. Deze rekeningen bij Berlijnse banken kwa men merkwaardigerwijze eerst te voor schijn, toen een denazificerings-autori- teit een onderzoek instelde naar moge lijke rekeningen van Hitier. Waarom de ze banken verzwegen hebben, dat zij geld van wijlen Göring onder zich hadden, is nog een raadsel. Toen het bestaan van deze rekeningen openbaar werd gemaakt, maakte het land Beieren er onmiddellijk aanspraak op, omdat Göring door zelfmoord in Neurenberg is gestorven en de beschik king over zijn nalatenschap daarom in Beieren zou moeten geschieden. Maar evenals in het geval van Hitier betoogt West-Berlijn, dat Göring ais minister in de hoofdstad van het land, dus in Berlijn zijn woonplaats had.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5