Soest voor 30 jaar. Oud-Soestenaar werd voor honderd jaar geboren. MAANPROBLEMEN. J BELT U EVEN 223 9 Iiimaakglazeu KAZAK DE LUXE Officiële Mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955. 33e JAARGANG No. 63. OESTER OURAN Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Als een onbekende en naamloze schijnt hij in Soest geleeft en gewerkt te hebben, want ik heb niemand kun nen vinden, die hem gekend heeft Toch heeft hij dertien jaar hier ge woond. Lang geleden, want hij ver huisde in 1907 naar Haarlem, maar zij die hier geboren zijn en die boven de 65 jaar zijn, zouden Jacobus van Looy toch moeten hebben gekend. Nee, zegt de oude heer Kamerbeek, ik heb hem niet gekend. Nee, zegt de oude heer Jan van de Breemer, ik herinner me de man niet. Nee, zegt de oude heer Blok, ik woon hier nog geen veertig jaar, dus ik kan het niet weten. En toch heeft hij door Soest gelopen in een zwarte cape, een zwarte flam bard op, beroemd als schilder, bekend als schrijver, al zou hij pas in 1917 bij het grote publiek bekend worden door zijn „Jaapje", het boek, waaraan hij in Soest gewerkt heeft. Deze bekend heid bij allen die lazen, baardé hem eigenlijk zorgen_ en juist deze popu lariteit deed hem vrezen, dat het niet zo'n goed boek was, als hij zelf gehoopt had. Want Van Looy was geen schrijver voor het grote publiek. Zijn schrijven was schilderen met het woord en zijn hele leven heeft hij in tweestrijd gestaan tussen de pen en het penseel, zonder een van die twee prijs te kunnen geven en op beide kunstterreinen was hij een mees ter. Vandaar, dat hij thans in Amster dam herdacht wordt met een tentoon stelling van zijn werk. Daar hangen zijn doeken, die hij in Soest vervaar digd heeft, daar hangt ook „De Soes- ter wasvrouw", het schilderij dat het meest herinnert aan de tijd in Soest doorgebracht, waar hij woonde in een groot pand aan de Van Weedestraat, hetwelk in 1932 werd afgebroken en waarvoor in de plaats kwam het grote blok winkelhuizen waarin thans „De Bonneterie", sigarenmagazijn Boks, apotheek v. Zadelhoff, modemagazijn Hoppenbrouwers en autobedrijf Alblas zijn gevestigd. Jacobus van Looy werd .geboren in 1855 en kwam in 1860 in een Weeshuis. Zeven en vijftig jaar later zou hij niet autobiografisch kunstwerkje „Jaapje" voltooien, dat het leven van een klein gevoelig jongetje in een weeshuis be schrijft. Het zou de voorganger van Merijntje en Flipje en Bartje en Ciske worden, maar het zal de vraag zijn of men over vele tientallen jaren even veel aandacht zal besteden aan de auteurs van deze boeken als aan de schrijver van „Jaapje", de evenknie van de grote Lodewijk van Deijssel. Van Looy moest letterzetter worden en toen dat niets werd schildersknecht, maar hij kwam terecht op de Aca- Er komt straks in het jaar 2000, Dus over vijf en veertig jaar, Een inlegvel in onze reisgids, De maanverbinding is dan klaar. Wat zal de reiziger daar vinden, Daar op die veel besproken maan 'n Museum van het talloos vele, Dat naar de maan is toegegaan Zijn daar wèl woningen beschikbaar Is daar géén woningen-tekort Millioenen mensen hebben w' over Voor mensen-naar-de-maan- export. De maan ziet deze manigratie Wellicht met lede ogen aan En geeft géén vestigings vergunning 't Is toch al zo vaak volle maan. Kent men daar ook de afbetaling En weg-gevaar En mijn en dijn Een Zondags-wet is er niet nodig; Het zal er Mtijd Maan-dag zijn. En is daar op de maan een fiscus, Ook steeds zo'n maan-ziek apparaat De parken zijn daar luna-parken, Waar 't paartje 's avonds wand'len gaat. Ik hoor de jongeling al fluist'ren Zacht, tussen 't maanzaad: liefste mijn, 'k Neem Donderdag een snipper-avond, Dan zal er maansverduistering zijn. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) demie van Beeldende Kunsten in Am sterdam. Als 29-jarige won hij de „Prix de Rome" met een schilderij, dat later het toppunt van zijn kunnen gebleken is. Hoogstens heeft hij dit werk geëven aard, maar nooit overtroffen en mis schien is dit wel de verborgen tragiek van het leven van Jacobus van Looy. Misschien was dit de oorzaak van zijn verzuchting: „Ik wou dat dat schilderen op de Moker hei zat. 't Is een blok, je zit er zo vast aan als een galeislaaf aan zijn roeibank. Je staat er mee op en je gaat er mee naar bed. Je doet niks goed en je werkt je lam". Maar op een andere keer had het schrijven het gedaan en dan zei hij: „Ik wou maar, dat ik niet schreef, maar ik kom er altijd weer vanzelf toe. 't Gaat allemaal met noodzakelijk heid, geloof ik. Het geld dat Van Looy ontving toen hij de Prix de Rome won, stelde hem in staat een grote reis te maken door Italië, Spanje en Marokko en te wer ken aan zijn ontwikkeling als schrij ver en schilder. De vreugde over de schoonheid van het leven uitte hij in kleuren en woorden. Terug in Neder land kon hij voorlopig geen rust vin den en hij zei, dat reizen het vlottend zijn in de vlottende werelddingen was. Tot hij in 1894 rust vond in het toen nog kleine, landelijke Soest, waar hij blijkbaar een weinig opvallende fi guur geweest is. Zolang het daglicht er was schilderde hij en de avonden waren gewijd aan de letterkunde. In de zomer ging hij wel het land op om met een schetsboek achter de maaiers aan te lopen. Die zullen dat wel vreemd gevonden hebben van dat mannetje in z'n zwarte cape en met de zwarte flambard op, maar och, het was een vriendelijk mannetje en z'n ogen stonden zo opgewekt, dus wat hun betrof mocht hij hen wel schetsen. Hij schetste de maaiers, hij schilderde de maaiers en hij schreef over de maaiers en zijn schrijven was als schilderen. Misschien was het Querido, misschien Carel Scharten, misschien Herman Robber, maar iemand heeft gezegd, dat Jacobus van Looy een tovenaar was, die al wat hij aanraakte tot schoon heid omschiep. En deze tovenaar woon de in Soest en niemand heeft hem gekend, voor zover na te gaan is. Van 1902 tot 1903 ondernam hij een tweede grote reis door Spanje en Ma rokko en het Soester huis bleef maan den gesloten. Hij kwam terug en wan delde weer ongemerkt door onze ge meente, een bescheiden mens, vervuld van schoonheid, geraakt door de eeuwigheid. En er schijnt niemand te zijn, die nog weet, dat vijftig jaar geleden een groot kunstenaar in Soest woonde. Een vorige keer hadden we het over raadscommissies en die heldhaftige verslaggever, die de wijze waarop deze commissies samengesteld werden, be lachelijk noemde. Negen stemmingen waren er eens nodig om zo'n com missie tot stand te brengen en het zouden er negentig geworden zijn, wanneer een tweetal raadsleden niet voorkomen hadden, dat de Soester raad zich tot in lengte van eeuwen onsterfelijk belachelijk maakte. Zij stemden nu eens niet blanco, zo dat er tenminste iets uit de bus kwam, waar wat mee begonnen kon worden. Bij een volgende stemming gaven meer leden blijk het schrijven meester te zijn. Er moest subsidie zijn voor het vieren van de verjaardag van de Koningin op 31 Augustus en deze feesten waren voor de kinderen bestemd. Een raads lid meende tegen deze subsidie te moeten zijn, daar met dit geld aan de verjaardag van H.M. de Koningin luister bijgezet werd en dat zou het huldigen van het kapitalistisch stel sel zijn. Zou je zo'n olijkerd niet Natuurlijk kwam de subsidie er. Even later acht de verslaggever het gewenst te schrijven over pure wille keur van de raad en hij haalt dikke woorden als wetsverkrachting uit z'n arsenaal. Dit in verband met een aan vraag te mogen bouwen in de Nieuwe Steeg (thans Stadhouderslaan). Formeel is alles in orde, aan alle technische aesthetische eisen van de bouwver ordening is voldaan, maar B. en W. weigeren de bouwvergunning te ver lenen. Met enige nieuwsgierigheid wordt de uiteindelijke beslissing van B. en W. tegemoet gezien en men hoopt, dat de motieven van de weigering zakelijk zijn en fundament bezitten, daar het anders een lichtzinnig om springen met de belangen van de ge meentenaren zou zijn en een goede bevordering van de werkloosheid. De heer Rietveld verlaat de raad, omdat hij naar Utrecht gaat en in de Soester Courant van 30 jaar terug wordt hem lof toegezwaaid. Men noemt hem één van de meest op de voorgrond tredende leden, die werke lijk naar beste weten de gemeente belangen heeft gediend en besluit met de duidelijke aanduiding ,,'t Was geen nul". Je zou haast zeggen, dat er dus wel nullen in zaten, als zo duidelijk gezegd werd, dat meneer Rietveld het niet was. „Dat de heer Rietveld na afloop der vergadering afscheid nam en voor komen wilde, dat in een officieel af scheid een onware houding zou wor den aangenomen, of onware woorden zouden worden gebezigd, vond zijn oorzaak in de verhoudingen, die de laatste jaren zijn ontstaan, 't Is wel jammer, dat een zodanige sfeer in de raadszaal heerst, dat zo iets nodig is. Het is nu eenmaal niet anders". en Uw worden U direct thuis gebracht. Alle maten en soorten in voorraad. VAN WEEDESTRAAT 31 SOESTDIJK Uit het dikke Pol-tieboek van 1925. Door de politie 'te Soesterberg is procesverbaal opgemaakt tegen T. v. d. B. uit Zeist, een oude bekende van de politie, die dronken op een rijwiel zittende, zijn zoontje voorop meevoe rende en twee a driemaal tegen de grond viel, waardoor beiden bloeden de wonden bekwamen. Door de politie te Soesterberg is ook procesverbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die het rijwiel van de heer P., hetwelk P. even tegen een paal had gezet, totaal in elkaar reed. Door de politie te Soesterberg is aangehouden de landbouwer G. O., die zich voor deurwaarder uitgegeven had en beslag wilde leggen op het loon van de huishoudster van de melkslij- ter B. alhier. Tegen O. is procesverba'al Maandag omstreeks 12 uur kwam een ijscoventer van de firma Pot uit Amersfoort in botsing met een luxe auto. Het ijswagentje ging onderste boven, werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl de inhoud verloren ging. De juist aankomende schooljeugd had een buitenkansje; velen werden een ijsco machtig. De schade werd onderling geregeld. Zondagavond had op de Steenhoff- straat een botsing plaats tussen een wielrijder en een motor met zijspan. De wielrijder vloog letterlijk over de motorbestuurder heen en kwam met zijn hoofd tegen de glasruit van het zijspan. De inzittende, mevrouw T. uit Baarn, bekwam hierdoor ernstige ver wondingen in het gezicht, terwijl de wielrijder aan handen en hoofd bloe dend verwond werd. De kleren van de jongeman waren gescheurd en zijn rijwiel grotendeels vernield. De aan rijding was het gevolg van grove on oplettendheid van de wielrijder. Maandagmorgen, omstreeks elf uur, brak brand uit in het boerderijtje van C. Kuyper aan de Schoolstraat al hier. In zeer korte tijd stond het huis in lichte laaie en hoewel onze vrij willige brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niets meer redden, jnede door gebrek aan water. Huis en in boedel waren verzekerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Soester apen. Een zeer aardige etalage was in de afgelopen week te bezichtigen bij de firma Van Dijk en Jonker in de Steenhoffstraat. Een tweetal apen was in een kooi in de etalage onderge bracht, zich, ten genoege van het kleine en grote publiek, met elkan der en waarschijnlijk als symbool van de gelijktijdig aanwezige cocos-etalage, een gedeelte van de dag gebruikende tot het verorberen van cocosnoten. Op zeer bijzondere wijze heeft genoemde firma dezer dagen de aandacht op haar zaak gevestigd. Ook dit stond in de Soester Courant 30 jaar geleden. Een krant of twee verder is er alweer raadsvergadering en de wet houder van publieke werken, de heer Van Elten, klaagt dat de centen cp zijn, die hij gekregen had om de Soester wegen wat op te knappen. Er was nog voor 4 maanden werk, maar hij had geen oortjes meer. Er werd niet gemopperd en de wethouder kreeg 4.000.—. In het gebouw „Religie en Kunst" was de gelegenheid de radiouitzending van de V.P.R.O. te beluisteren, waarin ds L. de Baan uit Dragter-Compagnie een kerkdienst zou leiden. Inbraak in 1925. In de nacht van Vrijdag op Zater dag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de pastorie van de R.K. Kerk en de R.K. Militaire Vereniging te Soesterberg. Van de pastoor der parochie werd een rijwiel meegeno men, terwijl uit genoemd verenigings gebouw ook een rijwiel werd ont vreemd toebehorende aan de conciër ge, alsmede vier stel biljartballen en verschillende andere artikelen, waar onder wijn, sigaren, sigaretten, choco lade enz. Dit is in betrekkelijk korte tijd thans de derde inbraak in genoemd gebouw. De politie heeft de zaak in onderzoek. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op Woensdag 24 Augustus a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. VACANTIEREGELING SLAGERS. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat, bij hun besluit van 19 Augustus 1955, ter uitvoering van de Verordening, als bedoeld in artikel 5, lid 1, der Winkelsluitingswet 1951 (Vacantieregeling Slagerswinkels), is be paald, dat het verboden is de slagers winkels, gevestigd in de navolgende percelen alhier voor het publiek geo pend te hebben op; a. 29, 30 en 31 Augustus: J. C. A. v. d. Kley, Koninginnelaan 31. A. J. M. Blommestein, B. Grothestr. 22. A. J. Spelt, Torenstraat 15. Th. de Rijk, Soesterbergsestraat 12. b. 5, 6 en 7 September: J. Zoetelief, Nieuwerhoekplein 4. M. A. v. Asch, Van Weedestraat 34. C. v. Munster, Soesterbergsestraat 22. C. Floor, Soesterbergsestraat 70. N. de Koning, Julianalaan 40. c. 12, 13 en 14 September: R. Bokma, Beukenlaan 20B. J. van Manen, Nieuwstraat 19B. N. L. Verrips, Koninginnelaan 23. Chr. Tebbema, Torenstraat 21. J. Th. Paauw, Birkstraat 49. d. 19, 20 en 21 September: B. H. Duwel, Steenhoffstraat 58. J. B. v. d. Berg, Kerkstraat 22. A. B. Overgoor, Oude Utrechtseweg 33. P. Schuurs, Van Weedestraat 14. e. 26, 27 en 28 September: J. Laseur, Steenhoffstraat 81. D. Hageman, Nieuweweg 68. TOUR DE FRANCE FILM. Met een honderdtal wielerliefhebbers hebben we in de zaal van hotel „Bosch en Duin" gezeten om te kijken naar de Tour de France film 1955 en die film was een verrassing. Het grote gevecht tussen Louison Bobet en de twintigjarige Luxemburger Charley Gaul maakte de film op sommige mo menten spannender dan een speel film. Je kunt natuurlijk bij voorbaat zeg gen, dat de renners, die zich aan zo'n krachtproef wagen, gek zijn en dat het dollemanswerk is je na een lang durige klim, die je met enorm veel in spanning op een berg van zo'n kleine 2000 meter brengt, met een .vaart van 80 tot 90 K.M. naar beneden te laten vallen. Je kunt natuurlijk schim pen op de enorme inspanning van de renners, die vaak op gevaarlijke zelfvernietiging lijkt, maar het komt toch allemaal weer in orde en de meest uitgeputte renner schijnt geen schadelijke gevolgen te ondervinden van deze krachttoer, die alleen voor de zeer sterken is weggelegd. We hebben gezien hoe de Hollanders de Fransen in de ploegentijdrit ver sloegen, hoe Hinsen etappewinnaar werd, hoe Van Est de gele trui ver overde en hoe Gaul Bobet, de gedood verfde winnaar, keer op keer be dreigde. Mijn hoekje van een paar weken gele den, waarin ik het had over de bre- kerij langs de hoofdweg en Heuvel- weg, is naar ik bemerkte, hoe doet niet terzake, niet in goede aarde ge vallen. Nu had ik mij niet voorgesteld, dat er een juichkreet zou worden aange heven door degenen, die hier min of meer bij betrokken zijn, maar ik had toch evenmin verwacht op tenen te trappen, temeer niet, daar ik mijn bewering zeer in het nette heb ge houden. Wanneer ik plompverloren had neer geschreven wat hier en daar te be luisteren valt en vooral in de geval len, dat voorbijgangers zich bloedend verwonden aan rioolpijpen en tegels, die midden op een trottoir zijn blijven liggen, zou er (misschien) reden kun nen zijn geweest zich aangebrand te voelen. Wanneer ik op deze plaats de ad viezen had doorgegeven, die stuurlui aan de wal op de werkzaamheden gaven, had er alle reden geweest te zeggen: Wat is die Oekman een stakker. Wij snappen allemaal wel, dat werken als nu worden uitgevoerd, niet kun nen worden verricht zonder dat er spaanders vallen. Wanneer we daar zelf geen last van hebben en geen nadeel van ondervin den, zoals met mij het geval is, kun nen we natuurlijk gemakkelijk zeg gen, dat het nu eenmaal nodig is en dat we dit qjigemak er voor over moeten hebben om een „behoorlijke" gemeente zonder boldootwagen te wor den. Maar wanneer een winkelier mij zegt: Ik ontvang door de graverij en alles wat daarna komt niet eens vol doende om mijn huur te betalen, heb ik geen lef om met een uitgestreken gezicht te gaan moraliseren. Ook met dit Hoekje is het niet de opzet critiek te leveren, maar mis schien kan het een bijdrage zijn om in de vefvolge met de aannemer tot een andere en minder beroering bren gende uitvoering te komen, b.v. dat hij zich ook bekommert over de ach tergebleven restanten van de graverij en niet met tegels en stukken riool buis obstakels vormt, die voor wan delaar, fietser en bromfietser groot gevaar leveren. Dit lijstje kan ik nog wel langer ma ken, maar dan verdenkt men mij misschien weer van critiek te willen leveren. H. OEKMAN. Prachtig was de etappeoverwinning van Daan de Groot, die 170 K.M. al leen in kooktemperatuur reed. Wist U overigens, dat een luxe slee hoogstens 5 versnellingen heeft, maar dat de Tour de France-renner, die aan de Pyreneën-klim begint, 10 versnel lingen op z'n fiets van 10 kilo heeft Wout Wagtmans won ook een etappe en op die feestdag voor de Nederlandse wielersport en de dag daarop trapten de Nederlanderse renners 8.000.bij elkaar. Ik ken een paar mensen, die daar graag een jaar voor werken. Tegen het eind van de Tour sloeg Bobet z'n slag, maar het staat wel vast, dat niet de renner Bobet gewonnen heeft, maar het prestige, dat hij bezit onder de mededingers. Als Gaul of de Belg Brancard het echt goed aan gedurfd hadden, dan zou Bobet geen winnaar geworden zijn. TUINFEEST OP 'T HART. Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. is er in de speeltuin aan de Nachtegaalweg een groot tuinfeest, georganiseerd door de buurt- en speeltuinvereniging 't Hart. Er komt een grote tent op het terrein te staan, die weinig onderdoet voor de V.V.V.-tent, die enkele weken geleden aan de Middelwijkstraat stond, en in deze tent zullen tientallen at tracties worden ondergebracht. Het wordt een grote fancy-fair ten bate van de jeugd van het Hart, want de netto opbrengst is bestemd voor het aanschaffen van nieuwe speel- werktuigen. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. %ver- den aangevoerd 236 biggen van 35. tot 50.en 6 drachtige zeugen van 245.— tot ƒ390.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 155000 stuks hoendereieren van 16.75 tot 18.en henneneieren van 10. tot 15.Middenprijs 17.30, prijs per kg. ƒ2.82. De handel op de biggenmarkt was matig tegenover vlotte handel op de eiermarkt.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1