Zijn huwelijksvoorwaarden wenselijk VOOR ONZE DAMES KOPEN OP AFBETALING EN HUURKOOP. SOEST. SOESTERBERG DE TUBERCULOSE AAN BANDEN BRANDWEER TEL. 3 3 3 3 YRAGENDIENST Veranderingen zijn onmogelijk - De wet, de fiscus en de verzekering - Hertrouwen. Is het wenselijk om uit fiscaal of ander oogpunt op huwelijksvoorwaarden te trouwen Dat is een veel voorkomende vraag. Om deze te kunnen beantwoor den moeten wij er eerst op wijzen, dat ons huidige burgelijk recht uitgaat van de onveranderlijkheid van het door de echtgenoten gekozen huwelijksgoederen- statuut. Huwelijksvoorwaarden moeten vóór het huwelijk gesloten worden, na voltrek king van het huwelijk kunnen in de huwelijksvoorwaarden geen wijzigingen meer worden aangebracht. Zouden in het ergste geval de echtgenoten b.v. gaan scheiden en later weer met elkaar hertrouwen, dan gelden weer dezelfde huwelijksvoorwaarden als in het eerste huwelijk gegolden hebben. U ziet dus, dat scheiden en hertrouwen geen middel is om het huwelijksgoederenstatuut te wijzigen. Wij moeten hierbij opmerken, dat indien de echtgenoten niet met el kander hertrouwen, het hun vrij staat andere huwelijksvoorwaarden te maken. Hoofdzakelijk ook al om der wille van de verantwoordelijkheid van het huwe lijksgoederenrecht en om dit niet te kunnen omzeilen, zijn verschillende overeenkomsten tussen echtgenoten, als daar zijn schenking, koop en verkoop, arbeidsovereenkomst, verboden. Alleen de wet. De huwelijksvoorwaarden beginnen dus pas te werken met de voltrekking van het huwelijk, waarbij wij de opmerking moeten maken, ook voor het verdere verloop van dit artikel, dat met huwe lijk steeds bedoeld wordt het burger lijk huwelijk, want noch civiel-, noch fiscaalrechtelijk wordt betekenis gehecht aan het kerkelijk huwelijk. Tegenover derden werken de huwe lijksvoorwaarden pas van het moment van overschrijving in de daarvoor be stemde registers ter griffie van de ar rondissementsrechtbank van de plaats van huwelijksvoltrekking (of inschrij ving van de huwelijksakte van buiten lands gehuwden). De fiscus maakt hierop een uitzonde ring; ook huwelijksvoorwaarden, die niet gepubliceerd zijn, gelden tenop- zichte van de fiscus dfis wel. Wat zegt de fiscus De vorm van het door de echtgenoten gekozen huwelijksgoederenstatuut is in principe voor het bedrag der belastin gen van geen betekenis. Dit zou immers ook onredelijk zijn, het is dus niet zo, dat een echtpaar zonder huwelijksvoor waarden een ander bedrag zou moeten betalen dan een echtpaar dat wel met huwelijksvoorwaarden getrouwd is. Huwelijksvoorwaarden hebben evenwel uit fiscaal oogpunt bezien wel degelijk betekenis, doch op ander terrein, n.1. op het terrein der aansprakelijkheid en de invordering der verschuldigde be lastingen. In het kort komt het hierop neer, dat verhaal door de fiscus in principe al leen mogelijk is op het vermogen van de belastingschuldige. Aanslagen ten name van de man zijn dus niet ver haalbaar op het vermogen van de vrouw, waarmede hij buiten gemeen schap van goederen (zoals gemeenschap van winst en verlies of van vruchten en inkomsten), is gehuwd. Omgekeerd zijn in deze gevallen aanslagen ten name van de vrouw niet verhaalbaar NAAR SCHOOL. K 2277 Een geruite overgooier is onontbeer lijk in de garderobe van het jonge meisje. Bijgaand model heeft een grap pig taillestuk, dat schuin geknipt is. De rok heeft voor en achter diepe stolpplooien. Benodigd voor 10 jaar 1.40 m. stof van 140 cm. breed. Pa tronen zijn verkrijgbaar voor 8, 10, 12 en 14 jaar ad 0.50 bij Bella Patro nen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Vermeld op de briefkaart, waarop aan de adreszijde 50 ct. extra aan postze gels is geplakt, duidelijk het nummer van het patroon en de leeftijd. op het vermogen van de man. De aan slagen zijn echter steeds ten volle ver haalbaar op de goederen die behoren tot de (algehele of beperkte) huwelijks gemeenschap. Doorgaans wordt de man aangeslagen voor de inkomsten van man en vrouw tezamen. De inspecteur kan het bedrag vaststellen, waai voor de vrouw mede aansprakelijkis, d.w.z. een evenredig bedrag, overeenkomende met haar aan deel in de gemeenschappelijke inkoms ten. Welke voorwaarden Huwelijksvoorwaarden kunnen op het gebied van verzekeringen bepaalde financiële transacties mogelijk maken, die fiscaal tot belangrijke besparingen kunnen leiden. Maar, zal men nu zeggen, welke vorm van huwelijksvoorwaarden is fiscaal gezien het meest aan te bevelen Hierop kunnen wij antwoorden, dat de vorm der huwelijksvoorwaarden in principe van weinig betekenis is, maar met het oog op de genoemde fiscale voordelen van huwelijksvoorwaarden is het voldoende, indien deze bevatten een privé blijven van ieders vermogen en van hetgeen daarbij komt uit hoofde van erfenis-schenking en legaat. De wenselijkheid en de vorm van hu welijksvoorwaarden beheersen geheel andere en zeer individuele factoren, dus zullen wij hierop nu niet verder ingaan. Het is bovendien zeer onge wenst bij het sluiten van een huwe lijk met huwelijksvoorwaarden zich al leen te laten leiden door fiscale mo tieven, vermits er momenteel niets veranderlijker is dan de fiscale wet geving, terwijl, zoals gezegd, het een maal overeengekomen huwelijksgoede renstatuut naar het huidige recht on veranderlijk is. TWEE SYSTEMEN, WAARVAN MEN HET VERSCHIL BESLIST MOET KENNEN. Op het gebied van kopen op afbeta ling en van huurkoop bestaat bij velen nog al wat verwarring. Om een en an der duidelijk te kunnen maken, moeten we eerst iets vertellen over koop en verkoop in het algemeen. Wanneer ik b.v. een radio koop en ik kom met de verkoper overeen, dat ik de koopprijs over 14 dagen zal be talen, wordt niettemin deze radio mijn eigendom op het ogenblik, dat deze aan mij wordt overgedragen. Zodra ik dus met de radio de winkel uitloop, is hij van mij, ongeacht het feit, dat ik nog geen cent betaald heb. Ik mag de radio verkopen, desnoods kapot maken, zonder dat ik daarover verantwoording schuldig ben aan wie ook Betaal ik de koopprijs niet, dan kan de verkoper de koopsom desnoods voor de rechter vorderen, hij kan echter niet de radio terughalen. Op afbetaling. Wanneer men op afbetaling koopt, ver andert dit over het algemeen niets aan deze beginselen. Meestal zal bij een overeenkomst tot koop op afbetaling wel de bepaling zijn gemaakt, dat zodra de koper achterop raakt met de beta ling, alle termijnen tegelijk opeisbaar zullen zijn. Wanneer dus is overeenge komen, dat betaald zou worden in 20 termijnen en de koper raakt bij de 4e termijn achterop, dan kan de ver koper meestal alle 17 nog te betalen termijnen tegelijk opvorderen. Dit moet echter uitdrukkelijk vooraf bedongen zijn en de koper moet eerst in gebreke zijn gesteld. De verkoper moet dus, liefst aangetekend, een brief aan de koper zenden, waarin hij hem er op wijst, dat hij in gebreke is ge bleven met de afbetaling en dat de koper aan zijn verplichtingen moet voldoen, liefst voor een bepaalde da tum, wil hij de algeheje opeisbaarheid van de koopsom ontlopen. Maar dit alles verandert niets aan het feit, dat de radio bij de „gewone" koop op afbe taling het eigendom van de koper blijft. Bij huurkoop. Anders is het echter bij huurkoop. Huurkoop is een vorm van huurbeta ling, waarbij nadrukkelijk is bepaald, dat het verhuurde goed het eigendom van de verkoper blijft totdat de ge hele koopprijs is voldaan. Een huurkoopovereenkomst kan alleen schriftelijk worden aangegaan. Is er geen schriftelijke overeenkomst, dan kan er hoogstens sprake zijn van een „gewone" koop op afbetaling, waarbij dus de eigendom van het verkochte goed onmiddellijk met de overdracht op de koper overgaat. Een schriftelijke huurkoopovereenkomst moet uitdrukkelijk de bepaling bevat ten, dat het verkochte goed het eigen dom blijft van de verkoper zolang de koopprijs niet is voldaan. Verder moet er een plan voor afbetaling in zijn opgenomen en de huurprijs nauwkeurig zijn vermeld. Teruggeven aan verkoper. In het huurkoopcontract kan worden bepaald, dat de zaak aan de verkoper moet worden teruggegeven, wanneer de koper niet stipt de termijnen voldoet. Maar dan is toch altijd eerst ingebre kestelling door de verkoper nodig. De wet bepaalt te dien opzichte „dat de verkoper door het terugnemen van de zaak, wanneer de koper zijn ver plichtingen niet nakomt, niet in betere vermogenstoestand mag geraken". Dat wil dus zeggen, dat hij er niet meer aan mag verdienen, dan hij normaal zou hebben gedaan, ware er geen stag natie gekomen in de afbetalingen. Geschiedt dit wel, dan moet verreke ning plaats hebben. Wanneer de ko per de zaak niet goedschiks afgeeft, dan kan de verkoper aan de rechter een bevel tot teruggave vragen. De rechter kan dan bepalen, hoeveel de zaak waard is. Ook kan hij de koper, die dat vraagt, machtigen de zaak bij zich te houden totdat het verschil wordt betaald of de verkoper daarvoor zeker heid heeft gesteld. TIENJARIG BESTAAN VAN DE SPEELTUINVERENIGING „WEST". Zondag bestond de buurt- en speel tuinvereniging „West" tien jaar en daarom was het voor de kinderen een feestdag. De speeltuin was opnieuw in feestgewaad gestoken, omdat des middags de kinderspelen gehouden wer den, terwijl de jeugd van 2 tot 12 jaar getracteerd werden op ijs, snoep en ballonnen. Om 3 uur werd de speeltuin geopend en namens het bestuur heette de se cretaris, de heer Kremer, alle aanwe zigen hartelijk welkom. Hij memoreerde de woorden, die de heer Priem bij de opening van het tuinfeest een week tevoren gesproken had en wees er eveneens op, dat de medewerking en de belangstelling van de ouderen nog steeds veel te wensen overlaat. Cri- tiek is er in voldoende mate, maar deze zal alleen dan tot opbouw kun nen leiden, wanneer deze behoorlijk gefungeerd is. Het is het bestuur echter een riem onder het hart, dat de jeugd in zo overstelpende mate van haar belangstelling blijk geeft. De kinderspelen bleken uitstekend ge organiseerd te zijn, zodat alles in een vlotte tempo afgewerkt kon worden. Na afloop reikte de leider van de spelen, de heer Kremer, de prijzen uit en dankte de jongens en meisjes namens het bestuur, omdat ze, ondanks de hitte, zo hun best gedaan hadden en zo enthousiast om de prijzen ge streden hadden. Alle helpsters en hel pers, die medegewerkt hadden aan het slagen van deze middag kregen een extra dankwoord. Uitslagen: Blokjes rapen: meisjes: 1. Roosje Rou wendaal. 2. Gea van Breukelen. 3. Fransje Venema. Blokjes rapen meisjes: 1. Roosje Rou- 2. Piet Dijkman. 3. Winnie v. Deijssel. Kurkhappen meisjes: 1. Janny van Vulpen. 2. Karina Bunck. 3. Ans Over- beke. Kurkhappen jongens: 1. Frans Kraayen- brink. 2. Kees Bosboom. 3. Dikkie van Slooten. Trein halen meisjes: 1. Hennie Wig- german. 2. Ankie Veerman. 3. Hennie Naathuis. Trein halen jongens: 1. Henkie Bit- terling. 2. Henk de Bruin. Was ophangen meisjes: 1. Winnie Gij- sings. 2. Annie Dorland. 3. Antje Kraay. Ringsteken jongens: 1. Jan van Asch. 2. Freddie de Haas. 3. Jan Bosboom. Met mastklimmen werden twaalf prij zen uit de mast gehaald. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een fietser reed zonder achterlicht en een andere fietser reed op het voet pad. Bon Een volkswagen reed op de Van Weedestraat in de richting Amers foort en had het voornemen de F. C. Kuyperstraat in te gaan. Keurig ging de richtingaanwijzer uit, maar een bestelauto, die achter de Volkswagen reed, had een bestuurder, die dit niet zag en toen de personenwagen afzwenk te, werd hij aangereden door de be stelauto. Lichte schade. In het bos in Soestduinen is een herenfiets gevonden, die nu op het politiebureau staat. Wie is de eige naar Lieve jeugd heeft op de Schou tenkampweg een pruimenboom ge sloopt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zondagmiddag stond de Baarnse politie bij Hotel Trier het verkeer te regelen. De auto's uit de richting Soestdijk moesten op een gegeven mo ment stoppen. De heer W. uit Amster dam deed dit, maar de heer Van W. uit Haarlem kon dit niet doen want z'n remmen deden niets. Botsing. De politie nam de wagen uit het ver keer en bracht hem naar een garage houder, die Zondagsdienst had. Het was hem echter veel te warm en hij begon er niet aan. De heer Segenhout van Gemeentewerken was toen zo be reidwillig de mankamenten te ver helpen. DUIVENSPORT. Zondag had een wedvlucht plaats^van- af Pont St. Maxence. 370 K.M. „De Zwaluw" had in concours 139 duiven. Gelost om 6.30 uur met Z.O. wind. Aankomst eerste duif 1.08.04. Aankomst laatste prijsduif 2.49.54 Uitslag: H. Gorissen 1 5 7 9 18 23 34. C. van Soest 2 6 12 21 25 27 29 30, A. Dorrestein 3 8 14 15 17 20 28 32 33 35. Sj. Rijksen 4 16. A. Snijders 10. J. v. d. Brakel 11 22 26. P. Grift 12 31. J. v. Breukelen 19. Van de „De Vriendschap" vlogen 116 duiven mee. Gelost om 6.30 uur met Z.O. wind. Aankomst eerste duif 1.36.50. Aankomst laatste prijsduif 2.39.39. Uitslag: J. Onwezen 1. H. Verkerk 2 12. C. Dijkman 3 9 20 24. J. Duyser 4 6 10 13 21 29. G. Sukel 5 16 23. E. Veerman 7. Th. Luytelaar 8. W. Roest 11. Z.K.H. Prins Bernhard 14 25 26. J. Gaasbeek 22. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Oranje (23 Aug.). Ned. Antillen: m.s. Delft (24 Aug.). Ned. Nw. Guinea: m.s. Oranje (23 Aug.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Bloemfontein (23 Aug.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. COLLECTE E.H.B.O. De afdeling Soesterberg van de E.H. B.O. gaat a.s. week, van 24 tot en met 27 Augustus, een collecte houden. Wat de E.H.B.O. voor nuttig werk doet, weet een ieder. Zij doet alles belangeloos en vraagt zelden iets, al is het begrijpelijk, dat zij steeds grote kosten moet maken. Moge men daarom van zijn waarde ring voor dit werk bij deze collecte blijk geven. MUTATIES BIJ DE R.K. MUZIEKVERENIGING „ST. JOSEPH". De R.K. Muziekvereniging „St. Joseph" heelt op charmante wijze afscheid ge nomen van haar secretaris-penning meester, de heer R. Righolt. Het binnenkort naar Heemstede ver trekkende bestuurslid, wie de eer te beurt viel om voor rekening van 't Rijk te gaan studeren aan de M.T.S. in Haarlem, werd, met zijn echtgenote, hartelijk toegesproken door de voor zitter, die hem o.m. dank bracht voor de uitstekende wijze, waarop hij steeds de belangen van de vereniging had behartigd en voor het grote aandeel, dat hij in het oprichten en welsla gen van de Boerenkapel heeft gehad. Enige geschenken, w.o. een fraaie kleu renfoto van de boerenkapel, benevens een smakelijke verrassing voor mevr. Righolt, werden aangeboden, terwijl de muzikale opluistering natuurlijk niet ontbrak. Als secretaris treedt thans op de heer A. Reinsma, Gen. Winkelmanstraat 22; als penningemeester de heer C. Merts, Gen. Winkelmanstraat 90. VLIEGTUIG TOURNOOI V. EN A.V. SOESTERBERG. De vliegtuigwedstrijden om het zil veren vliegtuig werden Zondag voort gezet met enkele gespeelde wedstrij den. Midlandia-Limvio was wel een zeer spannende wedstrijd. Na rust wist Limvio het eerste en enige doelpunt in deze wedstrijd te scoren. En met deze overwinning plaatste Limvio zich in de finale. Scherpenzeel, de houder van het Vliegtuig, kon het niet bolwerken tegen een beter spelend Minerva. De rust ging in met 1-0 voor Minerva, welke voorsprong in de tweede helft werd vergroot tot 3-0. Nog op het nippertje redde Scherpenzeel de eer, 3-1. En met deze overwinning kwam ook Mi nerva in de finale. De finale Minerva-Limvio werd een spannende en snelle wedstrijd. Voor rust scoorde Minerva een mooi doel punt. In de tweede helft voerde zij de score op tot 3-0. En met deze over winning werd Minerva houder van het fraaie vliegtuig. Limvio ontving als 2de prijs een zilveren lauwertak. Na afloop reikte de voorzitter van de V. en A.V. Soesterberg, de heer J. A. v. Daal, met enkele toepasselijke woor den de prijzen uit. KAN DEZE ZIEKTE WORDEN UITGEROEID De sterfte aan tuberculose is thans nergens ter wereld lager dan in Ne derland De onlangs bekend geworden cijfers over het jaar 1954 wijzen uit, dat er in die periode nog weer min der mensen aan tuberculose zijn over leden dan in het voorafgaande jaar. „Wij weten niet of tuberculose wel geheel is uit te roeien. Maar het mensdom heeft ook met andere infec tieziekten vrijwel afgerekend. Er is dus alle reden om moed te houden", aldus dr. B. van Vliet, directeur van het nu 50 jaar bestaande Consultatiebureau van de Amsterdamse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, in een der laatste afleveringen van het Neder- landsch Tijdschrift voor Geneeskunde. Het steeds teruglopende sterftecijfer heeft nog slecht betrekking op enke le honderden personen. Het eveneens verminderde aantal nieuwe lijders aan tuberculose, dat per jaar bij de con- sultatiebureaux wordt ingeschreven, loopt echter nog in de duizenden. In 1953 werden er 12.699 nieuwe pa tiënten met actieve tuberculose gere gistreerd, in 1954 waren, het er nog 10.312. Denkt daarom niet, dat er in Nederland geen tuberculose meer is. Op de nieuwe propagandaplaat voor tuberculosebestrijding leest men zeer terecht: „Toch nog elk uur een nieuwe t.b.c. patiënt Besmettelijke ziekte. Voor de eerste wereldoorlog werd de strijd tegen de tuberculose in Neder land begonnen met een krachtige cam pagne onder het publiek. Allereerst moesten de mensen worden doordron gen van de noodzakelijkheid van een betere, meer hygiënische levenswijze. Er moesten toen veranderingen komen in de voedingsgewoonten, er moest heel wat minder misbruik van sterke drank worden gemaakt, er moesten huizen worden gebouwd met meer licht en lucht. In deze periode, die in hoofdzaak ge kenmerkt was door volksopvoeding, moest aan de mensen tevens duide lijk worden gemaakt, dat tuberculose een besmettelijke ziekte was, die door het nemen van bepaalde maatregelen kon worden voorkomen en die - een maal aanwezig - nog best kon worden genezen wanneer men zich tijdig liet onderzoeken en behandelen. Indrukwekkende resultaten. Dit alles ligt thans al weer heel ver achter ons. Sedertdien is er een uit gebreid netwerk van consultatiebu- reaux met steeds moderner onder- zoekingsapparatuur tot stand gekomen, sedertdien zijn er tal van sanatoria gebouwd, waar men, gelijke tred hou dend met de vorderingen der weten schap, de beschikking kreeg over steeds meer en steeds betere behandelings methoden. Zo is in Nederland de tu berkelbacil langzamerhand in het nauw gedreven. De strijd tegen de tuber culose heeft indrukwekkende resulta ten afgeworpen. De strijd is echter niet gewonnen, de vijand ligt nog op de loer. Blijft daarom allen waakzaam en voorzichtig. Verzuim niet trouw deel te nemen aan het bevolkings- en bedrij fsonderzoek. Mevr. t. L. Hoeveel moet ik een huishoudelijke interne hulp aan ver goeding van kost betalen in vacantie- tijd? Zij ontvangt een salaris van 75.- per maand en is 47 jaar oud. Antwoord U kunt n.o.m. volstaan met het bedrag, dat de belastingdienst voor dit doel berekent, d.w.z. 8.40 per week of 1.40 per dag of 36. per maand. W. R. Is het mogelijk per „race' - fiets over de St. Gotthardpas te trek ken In welke toestand bevindt zich er plaatse het wegdek Atwoord Het gaat wel, maar 't is een hele trap. Het wegdek is vrij goed, aldus verzekerde ons de A.N.W-B. Toeristenbond. B. N. Aan ons huis wordt niets gedaan. Het lijkt wel een krotwoning. Wat kunnen wij doen Antwoord: U kunt U met Uw klachten wenden tot de kantonrechter. Dit kunt U doen op een ongezegeld verzoek schrift, af te geven op de griffie. In dit verzoekschrift moet U opgeven de volledige namen en adressen van U een Uw huiseigenaar, verder Uw klachten. Tenslotte vraagt U een dag te willen bepalen, waarop Uw zaak kan worden behandeld. Hieraan zijn enige kosten verbonden. U kunt U ook wenden tot de dienst van Bouw en Woningtoezicht A. J. A. de W. Kunnen slecht be talende klanten aangemaand worden door de recherche Antwoord Als er oplichting in het spel is, zal de politie wel tussenbeide willen komen, maar als het gaat om invordering van schulden, moet U zijn bij een kantongerechtsdeurwaarder. C. M. v. d. S. Waar zijn de hoofd kantoren van Unilever N.V. in Enge land en Amerika gevestigd. Antwoord: U kunt U het beste wen den tot Unilever Limited, Unilever house, Blackfriars, London E.C. 4 en Lever Brothers Company, 390, Park Avenue, New York 22, 14.Y. H. J. K. Ik ben schauffeur op een vrachtauto en ben in het bezit van rijbewijzen B, C en E. Daar ik bus chauffeur wil worden, moet ik ook het rijbewijs D hebben. Moet ik hier voor een examen afleggen Antwoord: Dat ligt er aan wanneer de rijbewijzen B, C en E zijn afge geven. Toont U deze even op de pro vinciale griffie en daar zal men U zeggen, of U een D-bewijs zonder examen kunt verkrijgen. H. v. D. Kunt U mij het adres ge ven waar men gebruikte postzegels kan inleveren t.b.v. t.b.c.-bestrijding en/of Blindengeleidehondenfonds Antwoord: Bij alle kantoren van het Roode Kruis, bij alle liefdadigheidsin stellingen en bij alle consultatiebureaux der t.b.c.-bestrijding, kan men gebruik te postzegels gaarne kwijt. Het adres van het Blindengeleidehondenfonds is: Middenweg 333, Amsterdam O. D. te Z. Naar aanleiding van een discussie verzoek ik U beleefd, mij te willen meedelen of er een mogelijk heid bestaat als Nederlander een op leiding te krijgen als autocoureur. Zo ja, waar en hoe? Antwoord: Een dergelijke opleiding be staat niet. Eigen initiatief, durf, uit houdingsvermogen, volkomen beheer sing, s'tuurkunst, oefening en geld spe len hier een rol. Als U zover bent, dat een of andere fabriek aandacht aan U begint te schenken, schiet U aardig op; ook wat de financiële kant betreft.

Soester Courant | 1955 | | pagina 2