<3 ROUW- TROUW- WRIGLEY TWEEDE BLAD Is er iets in de Sovjet-Unie veranderd SOEST. Neem dadelijk Kruschen J. LENSSEN MAKELAAR-TAXATEUR Vissers „knopen" de eindjes aan elkaar. kleding BAARN. TEL. 2783 Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! KAuW KAPITEIN FANTOME '/mump'. ebh rm mcMufm K'JKWRÜ VAN DE „SOESTER COURANT' VAN VRIJDAG 26 AUGUSTUS. MOSKOU WENST TOT EEN INTERNATIONALE ADEMPAUZE TE KOMEN. Heeft het Kremlin zijn politiek wer kelijk veranderd Wellicht nergens in het Westen heeft men zich, vooral sinds „Genève", deze vraag met zoveel ernst en zo algemeen gesteld als in de Verenigde Staten. Dat is geen won der. Amerika is, door de omstandig heden daartoe gemaakt, de leider van het anti-communistische blok in de wereld. Van zijn antwoord, juist of onjuist, zal het daarom afhangen, welke politiek het Westen in de ko mende maanden en jaren tegenover Moskou's „nieuwe lijn" zal volgen. Het dient gezegd, dat op het ogenblik ook niemand beter dan de Amerikanen in staat schijnen om deze brandende vraag te beantwoorden. Hun diploma ten zijn meer dan die van welke andere westelijke natie ook in de laatste tijd met de Russische leiders in contact geweest; hun grote bladen hebben meer journalisten naar de Sovjet-Unie gezonden dan die van alle andere westelijke landen samen. Zo moet men vaststellen, diplomaten en journalisten hebben zich met het zelfde diepe verantwoordelijkheidsge voel, dat de omstandigheden in dit geval eisen, van hun onderzoekende taak gekweten. Enige verandering. Het antwoord nu, dat deze mensen hebben gegeven, luidt vrijwel una niem en dat zou voor de juistheid ervan kunnen pleiten. Ja, er is zo wel op buitenlands als binnenlands politiek gebied iets veranderd in de Sovjet-Unie. Die verandering is wer kelijk echt. Maar zij gaat niet zeer diep. Op het gebied der buitenlandse po litiek beoordeelt men de situatie als volgt. Enige maanden geleden, uiter mate bezorgd over een dreigend con flict in het verre Oosten, besloten de Russische leiders tot het nemen van maatregelen ter beteugeling van het oorlogsgevaar. Aangenomen wordt, dat zij de com munistische Chinezen hebben afge houden van een aanval op de eilanden in de Straat van Formosa en sindsdien heeft Moskou er voortdurend op ge hamerd, dat het het risico van een oor log wenst te beperken en tot een soort internationale adempauze wenst te ge raken. Maar, zo geloven de Amerikaanse waarnemers, verder gaat die verande ring niet. Vrijwel niemand neemt ook maar voor een ogenblik aan, dat het Kremlin, tenzij natuurlijk op zijn ei gen, voor het westen onaanvaardbare voorwaarden, werkelijk een de ge hele wereld omvattend vergelijk wenst. Aldus voorspelt men, zal men Molotov geen centimeter van zijn tot nu toe ingenomen standpunt in de Duitse kwestie zien terugwijken. Wat de Russen werkelijk willen is een aanvaarding voor de komende ja ren van de toestand, zoals deze op het ogenblik is, een wederzijdse erken ning dus van de status quo. Een ver andering ten goede is dat in ieder geval wel. Zij kan de wereld be hoeden voor gevaarlijke avonturen van de soort van de Berlijnse blokkade en de overval in Zuid-Korea. Ook in het binnenland. Een verandering, zij het al evenmin van zeer diepgaande aard, hebben de Amerikaanse waarnemers in het bin nenland van de Sovjet-Unie opgemerkt. Als het belangrijkste facet daarvan beschouwt men de verminderde angst van de Rus voor de geheime politie. Russen praten over het algemeen gaar ne met buitenlanders, maar in de tijd van Stalin meden zij de buitenlanders, uit pure vrees voor de mannen van wijlen Beria, als de pest. Dat is nu anders. Men kan met vrijwel iedere Rus in gesprek komen. Maar, naar b.v. de zojuist uit de Sov jet-Unie teruggekeerde Stewart Alsop van de „Herald Tribune" steeds weer heeft moeten ervaren, iedere Rus let er zorgvuldig op, nooit van de offi ciële partijlijn af te wijken. „Inder daad was de wijze, waarop iedere Rus iedere andere Rus als een papegaai nasprak, zodra het over politieke za ken ging, voor mij de meest indruk wekkende en tegelijk meest deprime rende belevenis van mijn bezoek" al dus Alsop. Dus ook op het binnenlandse gebied een verandering, maar zeker geen fun damentele verandering, zo oordelen de Amerikanen. Van een wezenlijke verandering zou men immers eerst kunnen gewagen, indien de Russen eikaars standpunten, dat van de regeling incluis, even hef tig zouden kunnen bediscussiëren als dat in de vrije landen mogelijk is en ook werkelijk geschiedt. Het algemene Amerikaanse oordeel over Moskou's „nieuwe koers" wijst in de richting van de Amerikanen, dat wil zeggen westelijke reactie daar op. Ook van westelijke zijde zal men uiteraard alles doen om het risico van oorlog te beperken, al is het voor vele Amerikanen bij voorbeeld een bittere pil om zelfs maar stilzwijgend de Russische onderwerping der Oost- Europese landen te moeten accepte ren. Daarnaast zal men echter, tenzij er een werkelijk fundamentele verande ring in de Russische politiek komt, blijven vasthouden aan de overtui ging, dat het Sovjet-systeem in diepste wezen vijandig tegenover het westen staat. Op grond daarvan zullen in ieder geval de Amerikanen in hun waak zaamheid ten aanzien van de com munistische wereld geen ogenblik ver slappen. DE SOESTER KNOLLENPLUKKERS. Aan het begin van deze week waren de Soester Knollenplukkers te gast op „Zonnegloren" en de heren Vos, Vene- ma, Hooft, Staal, Lüschen, Hornsveld en Overstegen met twee B klarinet ten, trompet, tuba, B bas, tenor-hoorn, althoorn en drum, waren bijzonder welkome gasten, want er werd een prima nummertje muziek gespeeld. Hoe kan het ook anders, wanneer men bedenkt, dat de Soester Knollenpluk kers tweemaal uitgenodigd zijn voor de radio te spelen, terwijl op drie con coursen voor boerenkapellen vele prij zen weggehaald worden. Eerst werd gespeeld voor de kinder paviljoens, daarna op de terrassen en in de zalen bij de andere patiënten en van 7 uur tot half tien bliezen de mannen in hun blauwe kielen, zwarte broeken, witte klompen en met het zwarte petje op, de zorgen van de patiënten weg. De populaire liedjes werden enthousiast meegezongen, ook door de zusters, die met koffie, siga ren en sigaretten kwamen toen de Knollenplukkers haar een serenade gebracht hadden. Het dankbare publiek van „Zonneglo ren" ziet de Knollenplukkers graag nog eens terug en ze zullen beslist nog eens komen. Vijf jaar geleden, in September 1950, richtte Wout Mossing „De Soesteri Knollenplukkers" op en de opzet was het verlenen van medewerking aan de bazar van P.V.O. De leden van de boerenkapel maakten allen deel uit van P.V.O., zoals nu nog het geval is, en de heer Mossing had de leiding. Na afloop van de bazar bleef de kapel bestaan en volgende maand wordt het eerste lustrum gevierd. In 1953 gingen de Knollenplukkers naar Weesp om deel te nemen aan een concours en er werden zes prijzen behaald. Er deden 24 kapellen mee, maar De Knollenplukkers staken met kop en schouders boven de anderen uit en met eerste prijzen, oreprijzen en de directeursprijs werden de kwali teiten van de Soester Knollenplukkers beloond. bij de eerste aanwijzing van Rhenmatiscbe Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende orga nen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag mee. VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop hnizen. In 1954 werden drie prijzen behaald in Zetten en dit jaar stond Terwolde op het programma. Er namen daar 7 kapellen deel en de boerenkapel uit Purmerend maakte een mooie kans de eerste prijs 100.te winnen. Toen de leden van de kapel de Soester Knollenplukkers zagen, zuchtten ze: „Weg 100 gulden", want ze kenden de Soestenaren van Weesp en Zetten. Deze successen zijn in de eerste plaats te danken aan de kwaliteiten van de leden en hun instrumenten, dat spreekt vanzelf, maar de grote steun van de directeur van P.V.O.de heer Mar. Larssen, die belangeloos zijn krachten aan de Knollenplukkers geeft, kan niet gemist worden en het werk van de eigen arrangeur, de heer Henk Knoppers, draagt veneens een belangijke steen tot de successen bij. De Knollenplukkers verleenen veelvul- die medewerking aan alle mogelijke uit voeringen en na de successen van con coursen is er veel belangstelling bui ten Soest voor de kapel en uitnodi gingen uit Utrecht en Amersfoort kwamen zelfs binnen na het laatste succes in Terwolde, waar slechts 7 kapellen deelnamen, maar de kwali teit van de uitvoerenden was evenre dig aan het klein aantal deelnemers. Twee Knollenplukkers hebben daar in Terwolde een kleine textielstrop ge haald. Er moest een eind gelopen wor den en de heren zien er wel zeer de gelijk boers uit, maar sommigen zijn geen helden op klompen, dus ze wer den het maar op de sokken, omdat ze dan gemakkelijker liepen. Nu was het erg warm en een geteerde weg kreeg vloeibare neigingen, zodat de sokken zo hard werden als beton toen de teer opdroogde en onbruikbaar gewor den waren. De Knollenplukkers spelen niet alleen populaire melodieën, maar ook de ech te Beierse muziek, geschreven voor boerenkapellen en dat voor deze mu ziek belangstelling is, bleek uit het concours in Terwolde, waar 3000 toe schouwers waren. Volgende maand het lustrum en dan zal er iets gebeuren. Wat is nog niet bekend, maar de naam „boerenshow" is reeds genoemd. Dat de Knollenplukkers in staat zijn iets te organiseren is gebleken in 1952, toen in Soest een concours voor boe renkapellen gehouden is. Het goot ont zettend, maar kapellen met mooie na men als Heikneuters, Rietbouwers, Bloemkoolbouwers, Knollenbij ters, Knollentrekkers en Weesperkluit trok ken zich van het hemelwater niets aan en bliezen voor tien. We zijn benieuwd wat de Knollenpluk kers bij het eerste lustrum brengen. VOETBALCOMPETITIE BEGINT SPOEDIG. Over twee weken is het dan weer zo ver en de Soester verenigingen S.E.C. en B.D.C. beginnen op 4 September de competitie. S.E.C. krijgt bezoek van het elftal van Amsvorde en B.D.C. krijgt Barneveld op bezoek. S.E.C. is ingedeeld in de vierde klas se G, met Amsvorde, B.F.C., Celeri- tudo, E.M.M., Laren, Naarden, Quick (Amersfoort), The Victories, V.V.O.G. en Zwaluwen Vooruit. B.D.C. zal het moeten opnemen te gen Actif, Amersfoortse Boys, Barne veld, D.V.S.U., Kampong, K.V.V.A., N.S.C., P.V.C., R.K.B.V.V. en Victoria. Voor het echter 4 September is zal er door B.D.C. reeds gevoetbald wor den in het tweede deel van het L.V.V.- tournooi, om het waardevolle spinne wiel. Zondag j.1. wonnen, de B.D.C.-ers met 2-0 van E.M.M door een doelpunt van Theo Simons en van v. d. Berg. Zondag a.s. wordt voor de demi-finale de wedstrijd R.K.B.V.V.-B.D.C. ge speeld op het terrein van L.V.V. in Laren. De wedstrijd begint om half twee. De lagere elftallen- van B.D.C. zijn Zondag ook actief, want het tweede, derde en vierde gaan naar Hilversum om tegen het tweede, derde en vierde van Gooise Boys te spelen. De wedstrij den beginnen om 13, 14.15 en 15.30 uur. S.E.C. organiseert Zaterdag, om half zeven, de jaarlijkse wedstrijd tussen de jeugdcommissie en het Junioren A elftal, dat met deze wedstrijd voor het laatst in de jeugdafdeling uitkomt. Daar het terrein aan de Schrikslaan momenteel opgeknapt wordt, zal de wedstrijd gespeeld worden op het ter rein van N.O.W. aan de Klein En- gendaalweg. De jeugdcommissie is alsvolgt opge steld C. v. 't Klooster, G. v. d. Brink, B. de Rooy, B. v. Veenendaal, G. van Duinkerken, K. Beeking, B. Keeja, L. Ruttenberg, T. Dasselaar, J. Veldhui zen en E. Jansen. De Junioren komen uit met W. Die- penbroek. W. v. d. Veen, R. Jansen, G. Sukkel, D. Strumpel, L. de Rooy, D. v. Soest, J. Blankestein, J. Krone- meyer, A. v. Veen en H. de Bree. Het tweede elftal van S.E.C. komt te spelen in de reserve derde klasse H, met Elinkwijk 3, 't Gooi 4, D.O.S. 4, Hercules 2, Hilversum 4, K.D.S. 2, Velox 3, Vriendenschaar 2, Nijenrodes 2 en Zeist 3. De adspiranten A en B spelen Zater dag, om 3 uur, tegen Soesterberg A en B. VAN VISSERSDORP TOT INDUSTRIEPLAATS. „Nog varen er in Spakenburg een honderdtal botters uit ter visvangst, doch langzaam maar zeker sterft het vissersambacht uit. Hoe zal dat zijn over enkele jaren, wanneer wij van hieruit niet meer op het IJsselmeer kunnen kijken en dan slechts een wal voor onze ogen zullen zien, de wal van het westelijk Flevoland Vele inwoners van Spakenburg heb ben zich de laatste jaren enigszins ongerust deze vraag gesteld en eigen lijk leeft zij elk uur van de dag nog in de achtergrond van hun gedachten. Het antwoord luidt kort maar krach tig: dan zal Spakenburg van een eer tijds bloeiend vissersdorp veranderd zijn in een welvarend industrie-cen trum, dat aan de inwoners, die thans met vissen nog hun kost verdienen, dan ook de gelegenheid zal geven hun broodje op andere wijze te verkrij gen. Spakenburg kent thans reeds de fa briekscomplexen van Polynorm, de Schoenenfabriek Knoek Ros en de Hollandse Knopenfabriek, maar binnen korte tijd zullen er nog een Leder- warenfabriek en een Visconservenfa- briek (speling van het noodlot?) ver rijzen, waardoor weer meer arbeids gelegenheid ontstaat. Bijna aan het uiteinde van een land weg in het Spakenburgse polderland schap ligt fors en groot de N.V. Hol landse Knopenfabriek, waarvan de di recteur ons persoonlijk te woord staat. Hij vertelt ons hoe men eigenlijk tot de oprichting van dit bedrijf in Spa kenburg gekomen is. Het is geen pu bliek geheim meer, dat de plannen van de regering tot drooglegging van het IJsselmeer de belangen van de vissers in dit dorp en die van andere dorpen ernstig geschaad hebben en wanneer de grijze oppervlakte van het meer veranderd zal zijn in wuivende korenvelden, aan deze gemeenten haar gehele arbeidsterrein is ontnomen. Daartoe heeft men in Spakenburg maat regelen getroffen. Enkele „vroede vade ren" kwamen in 1929, in samenwerking met een leidende figuur van een reeds bestaande knopenfabriek, tot de op- Uw adres voor het haren richting van een nieuwe fabriek. Een nieuwe fabriek is eigenlijk een te grote naam voor het eenvoudige schuurtje en de elf werkkrachten, waarmede destijds werd begonnen, maar niettegenstaande de vele tegen slagen in de crisis- en oorlogsjaren heeft men zich gehandhaafd en is het loodsje uitgegroeid tot een mach tig fabriekscomplex met ruim 350 man personeeL En dat niet alleen. In haar meer dan vijf en twintig jarig bestaan heeft de Hollandse Knopenfabriek zich een faam over de wereld veroverd, die haar weerga in deze branche niet vindt. De producten uit deze fabriek, vooral de knopen en gespen, vinden voor 75 o/o hun bestemming in het buitenland, d.w.z. in meer dan 40 vreemde landen. Grondstof en bewerking. Hoe kan door een knoop, op zichzelf toch een simpel product, zich een der gelijke belangrijke industrie ontwik- Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar.... steeds Rennies bij de hand heerlijk - verfrissend houdt u In topvorm ln uw werk en bi) sport een gezonde gewoonte GE.WMBfi TUUAT JBM VOORDE ROKER. EEK WROK! 1 ZOBKBK PB KOST ft F KtPlTB/Af (M kelen Met een tikje bewondering hadden wij al eens naar de knopen van ons colbertje gekeken, maar meer dan een rond voorwerp van bruine kleur en vier gaatjes zagen wij er toch niet in. Wij kwamen echter direct tot andere gedachten, toen een van de verkoop leiders van de Hollandse Knopenfa briek ons de grondstoffen toonde, waarvan de knopen gemaakt worden. Daar lagen dan eerst tot het plafond opgestapeld (voorraadvorming is zeer belangrijk in deze branche) de grote plakken caseïne plastic, ook wel kunst hoorn of galalith genaamd, een pro duct, dat vervaardigd wordt uit onder- melk. In diverse tinten lagen deze buigzame plakken daar om straks in de machine te worden geschoven. Daar vonden wij ronde staven kunsthars in bruinachtige en groene kleuren, die door een simpele bewerking een nieuwe kleur kunnen aannemen. Daar vonden wij de prachtige platen imitatie-paarlemoer en wij twijfelden er niet aan of de knopen, hiervan ver vaardigd, zouden het echte paarlemoer zeer dicht benaderen. In zeer snel tempo worden de kno- pen-in-wording uitgeboord, de beitel van de machine gaat vliegensvlug op en neer en vaardige arbeidshanden zor gen ervoor, dat zo min mogelijk van het materiaal verloren gaat. Strijd en contact. Hoe zullen de modellen er dit jaar weer uitzien? Hoe volgend jaar? Door connecties met de wereldïnodeeentra weten de Spakenburgse „knopers" reeds lang tevoren hoe de modetinten van het komende seizoen zullen zijn. Te kenaars gaan aan het werk en ver vaardigen modellen, vaak naar de uit het buitenland afkomstige gegevens. Daarna is het de taak van de „man aan de machine" om deze modellen uit te werken. Speciale apparaten bren gen de sleufjes, gaatjes, sterretjes en streepjes aan en men staat verbaasd hoe elke geringe behandeling in feite door de machine verricht wordt. Soms weet men ook door het aanbrengen van een paar stipjes verf een knoopje te vervaardigen, dat om haar sierlijk heid het bezitten waard is. Zo verlaten bijna 2000 modellen per jaar de knopenfabriek. Naast de ont werpen van de vaklieden wordt er op gezette tijden een wedstrijd tussen het personeel georganiseerd en dan stro men vele mooie en minder mooie mo dellen door de handen van de critici. Uiteindelijk wordt aan hem, die het mooiste model heeft vervaardigd, een prijs uitgekeerd, want het is dan zeer waarschijnlijk een model, dat de we reldmarkt zal veroveren. Kleur en glans. Indien men bedenkt, dat practisch na elke bewerking van de knoop of gesp in wording controle nodig is, om zo wel het vereiste aantal als het model te controleren, kan men zich voor stellen welk een ontzaglijk werk hier aan verbonden is. In de trommelkamer worden de kno pen als het ware gepolijst. In grote trommels, die een roterende beweging maken, en waarin een mengsel van olie, aluin en allerlei andere polijst- middelen klotst, wordt de ruwheid van de knopen bijgeschaafd en het resultaat toont volkomen gladde kno pen, die in zeer speciale gevallen nog nabewerkt moeten worden met che mische middelen om een nog grotere gladheid te verkrijgen. Wijken de kleuren niet voldoende af - en men telt honderden kleuren en tinten - dan gaat het product eens naar de ververij, waar soms door een mengsel van chemische stoffen toch nog een andere weerschijn verkregen wordt dan die knoop oorspronkelijk had. Vergane glorie. In de pakkamer zien wij de Spaken burgse meisjes in de voor dit dorp nog zeer karakteristieke kleding de gefabriceerde knopen op kaarten be vestigen en in zakjes of doosjes pak ken. Onafgebroken gaat dit werk voort, maar het meest opmerkelijke is wel, dat zij zelf aan haar kleding geen enkele knoop dragen, maar alles met spelden vast maken. Het is nog wel eens voorgekomen dat de oude vissers, die in dit bedrijf werkzaam zijn, een tijdje lang weg blijven om hun oude beroep weer uit te oefenen, omdat de trek naar de voormalige Zuiderzee in hen is blij ven leven, maar dikwijls keerden zij, volkomen gedesillusioneerd, weer naar de fabriek terug. Grotendeels jonge krachten werken thans in de knopen fabriek maar „nog gaan er wekelijks een honderdtal botters ter visvangst". Wij staan al weer buiten en als wij in het centrum van Spakenburg zien hoe een aantal oude vissers op de bank met elkaar zitten te praten, den ken wij aan deze gedachte terug. Wel licht praten zij over de vergane ro mantiek van het vroegere vissersleven.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5