Het dure eigen huis. r Soest voor 30 jaar. Koopt U ook zegels SOEST. IN DE HOEK. LEDEN EN GEESTVERWANTEN V.V.D.-DAG DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955. 33e JAARGANG No. 65. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 EEN SPRONG IN HET DUISTER. De huizennood is ons tot aan de lip pen gestegen. Dit blijkt uit de aan houdende publicaties, waarvan de jongste officiële ons meldde, dat we in 1964 nog met een tekort van 5000 huizen zouden worstelen. Al zijn we dus nog lang niet het punt van evenwicht tussen vraag en aanbod op de huizenmarkt genaderd, niet ontkend kan worden, dat in vele gemeenten thans huizen en blokken flats als paddenstoelen uit de grond verrijzen. Veel van die huizen zijn te koop en voor wie niet terugschrikt voor hoge prijzen, is er thans wel een kans om te slagen. Huizen als pondjes suiker. Over prijzen moet men maar niet spreken. Wanneer men de prijzen van nieuwe panden eens gaat vergelijken, dan is een bedrag van 20.000.als gemiddelde voor een redelijk burger woonhuis of een behoorlijke flat niet te hoog geschat. En laten we nu niet denken, dat de bewoners moeite heb ben om hun huizen voor deze prijs te verkopen. Een makelaar of aannemer, die over een behoorlijke voorraad van deze huizen beschikt, verkoopt ze even vlot als een kruidenier zijn suiker van de hand doet. De prijzen voor woningen en flats in de z.g. vrije sector en ook daar buiten staan in geen enkele verhou ding tot de huren, die de overheid voor soortgelijke woningen in de sec tor van voor de oorlog gebouwde wo ningen heeft toegelaten. Het is zo, dat de kopers in feite geen huur be talen en juridisch eigenaar zijn van hun huis, maar in de praktijk staan zij voor hoge kosten. Betaalt men 20.000.voor een huis, dan kan een KinS uitrekenen, dat de kopers van zo'n perceel 100.per maand voor hun woning betalen. Dit storten zij niet direct, maandelijks of jaarlijks, maar zij komen in feite op korte of langere tijd voor deze kos- tenfeiten te staan. Uitgaven en inkomen. Rekent men over het geïnvesteerde geld een rente van 3Vs °/o dan kost deze investering reeds 700.per jaar. Tel hierbij een bedrag voor af schrijving, onderhoud, belastingen etc., dan zal men moeten toegeven, dat er 1200.per jaar op tafel moet ko men om een dergelijk huis „kaal" te kunnen bewonen. Dan praten we nog niet over meubi lering, stoffering en verdere inrich ting. Dit offer voor de woning moet in een redelijke verhouding staan tot het in komen. Wil men concluderen, dat de prijs, die men jaarlijks voor woon ruimte betaalt, niet meer dan 15 tot 17 °/o van het inkomen mag bedra gen, dan moet men 7.000.tot 8.000.per jaar verdienen om een dergelijk huis te kunnen bewonen. In feite is het zo, dat een groot aan tal bewoners en kopers van deze hui zen dit inkomen niet heeft en dat men dus bereid is een groter deel van zijn verdiensten aan offers voor het huis te besteden. Het komt er in vele gevallen op neer, dat de bewoners van Nog tot Zaterdag 10 September, een ruim twee weekse termijn, Zullen er speciale zegels in ons land verkrijgbaar zijn. Het zijn zéér bijzond're zegels, aan een prachtig doel gewijd, Omdat élke zegelplakker daar de kanker mee bestrijdt. Zeg nu niet: ik doe niet méé hoor, want ik schrijf zo zelden maar, 't Zou een druppel in de zee zijn, 'k schrijf maar twee, drie keer per jaar. Hoofdzaak is, dat ieder mee doet in ons héle koninkrijk; d'Eén koopt er een half dozijntje, d'ander duizend tegelijk. Hoofdzaak is, dat ieder wete: als ik van die zegels koop Wordt misschien een lot bezegeld, krijgt een mede-mens weer hoop. Hoofdzaak is, dat ieder wete: ik draag ook mijn aandeel bij, Want ik ben ook aandeelhouder van de mensen maatschappij. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) deze huizen zich op allerlei gebied moeten beperken om aan de hun op gelegde woninglasten te kunnen vol doen. Zij hebben deze lasten niet ge wild, doch zij aanvaarden ze, omdat ze er door de maatschappelijke om standigheden toe gedwongen worden. De hypotheek. Aan het voorgaande moeten we nog toevoegen, dat de meeste eigenaars van de nieuwe huizen zich diep in de hypothecaire en andere schulden moeten steken om tot aankoop van het huis te kunnen overgaan. Dat betekent tevens, dat zij het risico van de waardedaling van deze huizen op zich nemen. Mochten de prijzen van onroerende goederen, de lonen etc. in de toekomst gaan dalen, dan worden de aangegane schulden tot een onverdraaglijke last, waaraan men onmogelijk zal kunnen voldoen. Sprong in het duister. Het mag thans zo zijn, dat de naaste toekomst wijst op nog verdere ver hoging van het loonpeil, de bouwkos ten etc., dit is een prognose op korte termijn, terwijl de aankoop en schuld afwikkeling van een huis gebaseerd is op een lange termijn van vijfentwin tig tot vijftig jaar. En voor deze perio de kan men de loop van de wereld conjunctuur niet voorzien. Velen doen dus met de aankoop van een woning een sprong in het duister en men kan niet genoeg een waarschuwende stem laten horen om hiermee de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Intussen werpt het voorbeeld van het duur gekochte eigen huis nogmaals een schril licht op de tweeslachtige gedachtengang, die zich van ons volk heeft meester gemaakt. Bij honder den tegelijk trekken er thans gezin nen in de nieuwe, dure woningen. Zij betalen van hun inkomen vrijwil lig lasten, die 2 tot 3 maal zo hoog liggen als de gemiddelde huishuur van thans. Onhoudbaar. Intussen vechten én een groot deel van ons volk én de regering voor een be heersing van het huur- en loonpeil. Gaat men zo door, dan zal men nog jaren moeten wachten voordat huren en prijzen van nieuwe en oude wonin gen elkaar naar verhouding enigszins benaderen. En dan is het onvermij delijke gevolg, dat de kosten van le vensonderhoud voor bewoners van nieuwbouw geheel anders en veel ho ger komen te liggen dan voor de huurders van oude percelen. Dit is een onhoudbare toestand. Het is hierom, dat de overheid gedwongen zal zijn de huur- en loonknoop binnen korte termijn door te hakken en dan zal het resultaat zijn hogere huren en meer vrijheid bij de loonvorming. Een dergelijk besluit had men ook reeds enige jaren geleden kunnen nemen, dan waren wij thans de oplossing van het woningprobleem nabij ge weest. Dertig jaar geleden vond er in Lim burg een mars van de militairen plaats, waarmee de hele pers en ook de Soes- ter Courant zich bemoeide. Niet ten onrechte overigens, want een majoor (balk plus ster), een legerautoriteit, die je in die jaren altijd op een paard zag, had de historische woorden gesproken „Al moeten ze er heen kruipen, komen zullen ze er". Dat klonk natuurlijk erg stoer en het is gemakkelijk gezegd wan neer je zelf op een paard zit, maar er waren veel soldaten, die er niet kwa men. Wel in het hospitaal en de ver- pleegduur varieerde van elf tot vijf dagen. Blaren als ballonnen, doorgelo pen en zelfs middenvoetfracturen, dank zij de flinkheid van een meneer, die blijkbaar graag met stoere kerels de oorlog in ging. Dat kruipen, waar bedoelde hoofdoffi cier zo gek op was, werd uitgemeten in de kranten en natuurlijk was het niet waar. Nee, dat had hij nooit ge zegd. En soldaten, die men er naar vroeg vertelden, dat ze een klaagver- bod gekregen hadden. Ze mochten wel zeggen, dat het een lief marsje was door prachtig natuurschoon en met 'n majoor te paard voorop, die boordevol zorg voor z'n mannen was. En die majoor? Die werd overste.... De raadsvergadering, waarin de heer Legemaat tot opvolger van de vertrok ken heer Rietveld werd geïnstalleerd, bevatte slechts 6 punten, maar 31/» uur lang wisten de heren vol te praten. Er werd zwaar geboomd over rooilij nen en erfscheidingen en toen het uit breidingsplan aan bod kwam, volgde er een spraakwaterval, die 2 uur lang liep. Ds. D. P. Brans nam afscheid van Soest en ten gerieve van historiemin- nende lezers werden de predikanten opgesomd, die vanaf 1582 in Soest ge staan hebben. Het waren er 31. Aanrijding in 1925. „Vorige week Zondagavond stond de heer L. alhier rustig met zijn rij wiel aan de hand op de hoek Koude- hoekstraat (thans Eikenlaan) te praten. Plotseling werd hij door een anto aan gereden en, ware hij niet door een vriend terugggetrokken, dan had hier beslist een ernstig ongeluk plaats ge had. Het rijwiel van L. werd totaal vernield. De autobestuurder, die het ongeval zag gebeuren, reed door. Het nummer van de auto is echter bij de politie bekend, die de zaak onderzoekt". Het gasbedrijf in 1925. „Naar ons wordt medegedeeld is de ambtenaar voor het gasbedrijf in func tie getreden en is men druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden van het nieuwe bedrijf. Wij geloven wel, dat de meesten van ons, en vooral de dames, de levering van gas in onze gemeente met vreug de zullen begroeten, daar dit zeker een in alle opzichten grote verbetering in de huishouding met zich brengt. Naar wij vernemen, zal er vermoedelijk aan ieder, die aan het voorlopig te leg gen buizennet woont, een invullings biljet worden gezonden voor aanslui ting op het net. Het kantoor van het gasbedrijf, waar alle gewenste inlichtingen te krijgen zijn, is voorlopig gevestigd in het Ge meentehuis". De Windhond. „Enige tijd geleden maakten wij melding van het voornemen van de heer Mulders, om de molen „De Wind hond", staande op de Eng aan de Mo lenstraat, voor afbraak te verkopen. (Deze molen stond, komende van de rijksweg, links aan de Molenstaat hoek Molenweg, tegenover de woningen van de Bouwvereniging „St. Jozef") Er zijn toen pogingen aangewend om de molen te behouden als schoonheids monument voor de omgeving. In hoe verre deze pogingen gelukt zijn, is ons niet bekend, maar wel constateerden wij Donderdag, dat de twee beneden deuren uit hun hengsels waren gelicht en op de grond lagen, een bovendeur openstond, de trap naar de eerste ver dieping op de grond lag, een meelbak een eindweegs van de molen in het gras lag, een muurtje in de molen was gesloopt, enz. Wie er voorbij komt zal met ons den ken, dat men met de afbraak is aan gevangen. Bij informatie bleek ons ge lukkig, dat dit echter nog niet het ge val was, althans niet vanwege de ei genaar, maar dat dit het werk is van onze lieve Soester jeugd. De eigenaar of de politie zal spoedig moeten ingrij pen, want anders zijn er zeker onge lukken te wachten". Ontsiering. Nog steeds ziet men hier en daar aanplakbiljetten voor het openlucht spel, deze zomer aan de Soesterbergse- straat opgevoerd. Ook andere biljet ten, als bijvoorbeeld van het dienst weigeringscongres enz. ontsieren onze gemeente. Zou het niet op de weg van de gemeentereiniging liggen deze ont siering te doen wegnemen, althans voor zover deze zijn aangeplakt op gemeente-eigendommen, bijv. op bo men, telefoon-, telegraaf- en electrici- teitspalen DE WATERSTAAT GEEFT TOE. Wanneer U één van de laatste dagen over de Birkstraat gekomen bent, dan zult U hebben kunnen constateren, dat het stevige hekwerk, dat de Waterstaat om het bouwwerk van de heer W. Groenesteyn zette, verdwenen is. Dit is Zaterdag gebeurd en deze toegevend heid stelt de heer Groenesteyn in staat verder te gaan met de bouw, nadat eerst hersteld is, wat door weersin vloeden geleden heeft. Drie maanden geleden werd het hek om de huizen gezet, om verder bou wen te beletten, doch dank zij de ac tiviteit van het gemeentebestuur ver dween het. Verhitte gemoederen heb ben destijds het gemeentebestuur en de aannemer wel geadviseerd het hek af te breken, doch met onderhandelingen, ingeleid door de heren Van Zadelhoff en Festen, is het doel thans bereikt, al heeft het dan 3 maanden geduurd. TUINFEEST VAN 'T HART. De voorzitter van de Buurt- en Speel tuinvereniging 't Hart, de heer F. Son- ders, constateerde bij de opening van het tuinfeest van de vereniging, dat Vrijdag, Zaterdag en Zondag gehouden is, dat er niet zoveel volwassenen wa ren, maar achtte dit begrijpelijk, daar de meesten op een Vrijdagmiddag ver hinderd zijn. Wel kon hij naast ande ren de heer H. J. van Hal, chef van Sociale Zaken van de gemeente Soest, het raadslid de heer Van Wely en de heer J. F. van Leek van de buurt- en speeltuinvereniging „West" verwelko men. De heer G. van Dijk, die veel gedaan heeft op het gebied van speeltuinen, was aanwezig, want het tuinfeest had veel te maken met de speeltuin. De lieve jeugd van 't Hart heeft n.1. kans ge zien voor 700 gulden in de tuin te ver nielen sinds deze in April door de Burgemeester geopend werd. Deze 700 gulden moeten er komen en de heer Sonders hoopte, dat er meer geld bin nen zou komen, want tot de stille wen sen van het bestuur hoort nog altijd een verenigingsgebouw. De kinderen werden danig onderhou den door de voorzitter over hun bal dadigheid, die het nodig gemaakt had, dat nu een grote tent neergezet was. waarin bezoekers op velerlei wijzen hun geld konden besteden om te trach ten iets te winnen van het grote aantal prijzen, dat de vereniging 1300.ge kost had. De jeugd werd verzocht zich 's avonds wat uit de buurt te houden, want dan zouden de volwassenen komen en daar moesten ook de kinderen het van heb ben. De heer Van Hal wenste het bestuur veel succes toe bij deze poging opnieuw wat voor de kinderen te doen. De opzet was niet klein en er was alle kans van slagen. Dat het een succes mocht worden was ook de wens van de gemeente, temeer, daar met dit tuin feest ook geld binnen zou komen voor het verenigingsgebouw. Na de opening werden de diverse stands in gebruik genomen. De eerste ballen werden gegooid, Nimrods losten de eerste schoten, er was gelegenheid tot raden, ringwerpen en prijzen winnen op tientallen manieren en de mooiste prijzen wonnen zij, die de gekste naam combinaties op een papiertje hadden. Wie van Louis Davids, Arie van Vliet en Max Euwe de naam Louis Euwe of Arie Davids op z'n briefje had, maakte kans een enorme pop te winnen. De West Boys zorgden voor vlotte mu ziek en iedere avond was het heel warm en heel vol in de tent. DIPLOMA-ZWEMMEN VOOR DE KONINKLIJKE NEDERLANDSE BOND. In het Natuurbad werd de zwemproef voor het diploma met succes afgelegd door Hendrika Lenten, Odilia van de Brakel, Herman Pureveen, Marian de Rooy, Marietje van Brummelen, Her- miene van de Wal, Jacobus van Eek, Johanna Wolfsen, Petrus Hilhorst, Constantia Smits, Margreetje Veerman, Nelleke Brons, Anneke Veerman, Wil- helmina van Dorrestein, Cornelis Grift, Suzanne van Kleef, Johan Beyer, Jos Westerling, Petrus Valk, Hendrik Stomp, Anton Broekman, Magdalena Lenarduzzi, Wouter Petersen, Walter Roepke, Hendrika Faber, Marinus van Deyssel, Gijsberta van de Brink, Pieter Hubach, Christiaan Kruyff, Bert Kruyff, Willem Pureveen, Jenno de Vries, In Alkmaar is een heer het niet eens met de woonruimteverdeling door het Bureau Huisvesting en om dat goed onder de aandacht van het Gemeente bestuur te brengen, is hij in honger staking gegaan. Dertig dagen lang gaat hij enkel van een beetje water en zout leven en mocht zijn hongerde- monstratie geen bevredigend resultaat opleveren, dan gaat hij met het Ge meentebestuur praten. Een omgekeerde volgorde lijkt mij meer voor de hand liggen, maar zou min der spectaculair zijn en dit is uiter aard .iuist de opzet. We moeten er niet aan denken wat de gevolgen zouden zijn, wanneer alle mensen, die van inzicht verschillen met de bureaux Huisvesting eens de zelfde weg gingen bewandelen en voor hun maaltijd volstonden met een beet je water en zout. De bakkers, slagers etc. zouden niet minder kunnen doen dan ook maar een proteststaking te beginnen. Er zijn immers heel wat mensen, die' het met de woonruimteverdeling niet eens zijn en het heel anders en veel beter zouden doen, wanneer zij de taak hadden de zeer schaarse wonin gen toe te wijzen. Maar geen van die mensen zit voor de taak om b.v. 50 woningen toe te wijzen aan b.v. 500 gegadigden. Onder de 450, die teleurgesteld moe ten worden, zijn er altijd velen, die het niet eens zijn met de toewijzing en omdat velen hun verstand niet ge bruiken, tiert de achterklap welig. Liever ging ik stenen kloppen, dan leider te zijn van het bureau huis vesting. Hoe het geval met die meneer in Alk maar ligt weet ik niet en of zijn de monstratie iets oplevert horen we t.z.t. wel. Iedere keer, dat ik hoor van een hon gerstaking voor of tegen het een of ander, moet ik denken aan die Gou verneur van Britsch Indië, die (vrij vertaald) moet hebben gezegd, toen hem werd gemeld, dat Gandhi ging hongeren tot de dood erop zou vol gen: „Wanneer Gandhi dat persé wil, moet Gandhi dat maar doen". H. OEKMAN. Meldt U nog voor Vrijdag a.s. voor deelneming aan de op 17 September a.s. te Schevetiingen, bij het se- cretariaat der afdeling Soest, Stadbouderslaan 114. Telefoon 2714 Bij voldoende deelname zal er een bus rijden. Egbertha van Schaik, Willy Kaats, An- thonius Valk, Bruny Klaare, Bernadette van de Donk, Elisabeth Kok, Janny Langman, Robby de Zoete, Gert Eg- bers, Maja Hoebee. Behalve deze jongens en meisjes uit Soest en Soesterberg hebben vee', kin deren uit andere plaatsen de proef in het natuurbad afgelegd. Slechts één meisje moest afgewezen worden Het diploma voor geoefend zwemmen werd gehaald door Neeltje van Dijk, Christiaan Kruyff, Johanna van Oos trum, René Tabois, Yvonne Hofman, Henk van Dalen, Adrianus van Brum melen, Willem Blokhuis, Johanna van de Donk, Corry Bakker en Johanna Swanink. Diploma Zwemvaardigheid 1 Antoinet- te v. d. Hurk. Diploma Zwemvaardig heid 2 en 3 werd behaald door meisjes en jongens uit Amstelveen, Bourne- mouth (Eng), en Nijmegen. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN TENNISCLUB „SOEST". Ook dit jaar organiseert de Tennisclub „Soest" onderlinge wedstrijden, waar mee Zaterdag en Zondag een aanvang gemaakt is. De uitslagen waren Heren enkelspelL. HornsveldP. Wilcke 63 61. W. DrostE. Horns veld 6—3, 0—6, 7—5. G. v. d. Poll— P. Wilcke 6—3. 1—6, 3—6. L. Horns veldH. Steenbeek Jr. 86 63. Gemengd dubbelspel Mej. C. Rupert en E. GoedkoopMej. L. v. d. Berg en J. van Breukelen 36, 16. Mevr. M. Goedkoop en W. DrostMej. L. v. d. Berg en H. Steenbeek 62, 16, 61. Heren dubbelspel J. v. Breukelen en P. Hoppenbro.uwersM. Goedkoop en E. Hornsveld 6—0, 64. G. v. d. Poll en P. WilckeM. Blerk en J. Beekink 2—6, 4—6. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. werden aangevoerd 185 biggen in prijzen van 35.tot 48.en 14 drachtige zeugen van 240.tot 360.—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 150.000 stuks. Hoendereieren van 16. tot 16.75, Henneneieren van 9.50 tot 14.50. Middenprijs 16.25. Prijs per k.g. 2.63. De handel op de biggenmarkt was stug, terwijl de handel op de eier markt een vlug verloop had.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1