W. N. Nieuwenhuis MENINGEN VAN ONZE LEZERS Burgerlijke stand. Officiële Mededelingen. SOEST. DE NIEUWE HAARMODE Daxneskapsalon J. KOPPEL. KAPITEIN FANTOME) Geachte redactie. Met bijzondere belangstelling las ik in ,de Soester Courant van Dinsdag j.1. een artikel over de schrijver-schilder Jac. van Looy, die voor honderd jaar geleden werd geboren en herdacht wordt met een tentoonstelling van zijn werk te Amsterdam. Zo onbekend als U Jac. van Looy be schrijft, als zou er niemand zijn naar het schijnt, die nog weet, dat vijftig jaar geleden een groot kunstenaar in Soest woonde, blijkt niet geheel juist te zijn. Er zijn nog wel oude Soestenaars, die de schilder zeer goed gekend hebben. Eén er van is de Heer B. van Biel der, nu een vitale zestiger, die als jon gen van 13 jaar met Van Looy in aan raking kwam. Bart van Bielder zijn moeder, die des tijds in het Veen woonde, was was vrouw bij de Erven Veenendaal, aan 't Lange End, nu de Van Weedestraat. De schilder Van Looy woonde in de onmiddellijke nabijheid van de Erven Veenendaal, ter hoogte van de apotheek van de Heer Van Zadelhoff, in een voor die tijd riant herenhuis. Meerdere malen zag de heer Van Looy, de wasvrouw of vrouw Bielder, zoals -zij in de wandeling werd genoemd, aan 't werk bij de Fam. Veenendaal en maakte een praatje met haar. Het was de moeder van Van Bielder, die voor hem poserde. Enige malen heeft zij dit gedaan. Zo ontstond „De Soester Wasvrouw". De jonge Van Bielder, nieuwsgierig als jongens zijn, was hierbij tegenwoordig en zag hoe zijn moeder, door de schilder werd „uitge- portretteerd". Bart van Bielder heeft ook vaak ge zien, hoe de Heer Van Looy, het boe ren leven op de Eng uitbeeldde en dan een genoeglijk praatje maakte met de boeren en de landarbeiders. De schil der droeg winter en zomer zijn grote flambard en was in het zwart gekleed. Wat het schilderij „De Soester Was vrouw" betreft nog deze opmerking Van Bielder zijn moeder droeg niet de oude Soester boeren dracht, ook niet de z.g.n. „Soester muts". Zij droeg 'n Utrechtse kap of muts, een in die da gen veel voorkomnd hoofddeksel voor vrouwen in de provincie Utrecht, die Protestant waren. Zoals men ziet een onbekende en naamloze is Jac. van Looy te Soest niet geweest. Al zullen er velen zijn, die de man niet hebben gekend, Bart Biel der is de schilder nog niet vergeten. Hoe kan het ook anders, wanneer je eigen moeder een dergelijke eer te beurt valt om als model voor een schil derij te dienen. Van Bielder was het, die mij verzocht dit aan Uw redactie te willen over brengen. Op de voor enige jaren geleden ge houden tentoonstelling, in het raad huis, was „De Soester Wasvrouw" te v. Weedestraat 23 Tel. 2577 Aanleg en onderhoud van GASleidingen en gasapparaten WATERleidingen en Sanitaire installaties ELECTR. Techn. Install.bur. DAKBEDEKKINGEN en onderhoud van daken. Stofzuigers enz. ook op gemak kelijke betalingsvoorwaarden. GEBOREN Henri Bernardus, zoon van H. B. de Bree, waterfitter, en J. C. van der Poel, Rademakerstraat 33. Bartus Ber nardus, zoon van J. W. de Bruin, tim merman, en M. J. Rademaker, Eigen domweg 5. Nicolaas Johannes, zoon v. G. van Dijk, messbediende, en G. M. Elbertse, Postweg 61. Reinalda Marga- retha Elisabeth Maria, dochter van H. A. Pol, bankwerker, en M. E. Huigen, Hartmanlaan 32. Paulus Jacobus, zoon van J. C. A. van der Meulen, militair, en A. M. Guldenmundt, Vosseveldlaan 41. Johannes Willem, zoon van H. van de Veen, cacaobewerker, en A. Fon- teijn, Troelstrastraat 22. Cornelis Lam- bertus, zoon van W. A. Voet, stations beambte en M. C. M. Kuijk, Troelstra straat 65. Ingrid, dochter van A. H. Smitz, automonteur, en I. Piepenbroek, Duinweg 2. Johanna Adriana Wilhel- mina, dochter van A. J. Visser, tim merman en G. S. van Velzen, Steen- hoffstraat 32. ONDERTROUWD Hermanus van de Kraats, calculator, Spijkerdwarssrtaat 34, Utrecht en Wil- ly Kraayenveld, Mendelsshonlaan 20. Datum huwelijk 8 September 1955. Imke Post, slager, Steniaweg 52, Zeist en Geurtje van der Brink, Amers- foortsestraat 28. Datum huwelijk8 September 1955. Jan Veldhuizen, fa brieksarbeider, Koninginnelaan 154 en Marretje Geertruida van Hornsveld, Koninginnelaan 154. Datum huwelijk 7 September 1955. Wilhelmus Theodo- rus Wakelkamp, lasser, Krommeweg 8 en Geertruida Gijsberta Maria van Ha- mersveld, Olijkeweg 7. Datum huwe lijk 14 September 1955. Gerrit Hoge- woning, pijpfitter, Kerklaan 28, Sas- senheim en Trijntje Comelia Eijgelaar, Schoolstraat 36. Datum huwelijk 7 September 1955. GEHUWD Jakobus Wouter Hilhorst, landbouwer, Oude Grachtje 3A en Adriana Johan na Jansen, H. Blaekweg 14. Adres na huwelijk Oude Grachtje 3A. OVERLEDEN Nicolaas Kamminga, 79 jaar, zonder beToep, weduwnaar van V. H. M. Lan- genbergh, Steenhoffstraat 65. Jannetje Koops, 97 jaar, weduwe van T. Schaap, Heideweg 52. Christiaan Zuijdwegt, 79 jaar, zonder beroep, echtgenoot van P. Rozendaal, Kolonieweg 2c. bezichtigen. Jammer, dat een dergelijk schilderij niet in het bezit is van de Gemeente. Met vriendelijke dank voor de ver leende plaatsruimte. E. HEUPERS. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd opname van het vol gende. Nu mijn naam zo voluit en openhartig vermeld wordt in de plaatselijke en an dere bladen (sinds wanneer wordt het gepubliceerd als iemand naar het M. H. wordt verwezen?), kan ik niet anders, dan langs dezelfde weg mijn mening kenbaar maken tegen deze belediging van mijn persoon als kunstenaar. Een kunstenaar heeft nu eenmaal een beetje overgevoelige natuur en het rod delen, dat door een dergelijk bericht ontstaat, kan alleen maar schade doen. De mening, dat artisten toch maar „ar moedzaaiers" zijn, wordt hierdoor nog eens benadrukt. De brief, die ik de raad heb voorge legd, was geen verzoek om bij de bede ling te komen, maar meer een reactie op een bericht in de „Soester Courant" inzake de wandschildering in Ooster- land, die de heer Stokhof de Jong zal uitvoeren. Reeds vroeger heb ik de Burgemees ter verscheidene malen verzocht ook mij eventueel in aanmerking te doen komen voor opdrachten, zo die zich mochten voordoen. De heer Stokhof de Jong was n.1. reeds enkele malen de eer te beurt gevallen een opdracht voor de gemeente uit te voeren. Nu echter, doet zich weer het geval voor, dat genoemde kunstenaar opnieuw een grote opdracht krijgt toegewezen en volgens mij, is dit werk te groot om zo maar even uit de hand gegund te worden. Wat de vorige opdrachten aan Stok hof de Jong betreft, gaf de Burge meester mij te kennen, dat dit werk voor een glazenier was en niet voor een kunstschilder. Nu het echter een wandschildering betreft, blijkt, dat de andere kunstenaars opnieuw worden ge passeerd. Dit is geen afgunst mijner zijds, maar het zou op zijn minst op zijn plaats zijn geweest, dat de overige kunstenaars in deze gemeente en die van Rijsen en Baarn ook een ontwerp hadden mogen indienen. Zo is ten minste de gewone gang van zaken. Ik dank de Soester Courant, dat zij mij in de gelegenheid stelt aan te tonen, dat kunstenaars gaarne hun talent in dienst stellen van de ge meenschap, in plaats van hun hand op te houden, zoals het berichtje in het raadsverslag wil doen voor komen. De kunstenaar is niet a-soci- aal, zoals men steeds wil suggereren en hij komt in verzet als men hem op een plaats wil duwen waar hij niet behoort. E. L'hoëst. Kolonieweg 19. ROOK NIET IN DE BOSSEN OF OP DE HEIDE. Een lezer verzoekt ons opname van onderstaand stukje, maar vertrouwt, dat men het als een grapje zal aan vaarden. Er kwam een nieuw hoofd op onze Hendrikschool te Curagao. Deze had in de Oost al een goed pensioen ver diend en kon heel aardig uit zijn ou de standplaats vertellen. Een verhaal daarvan In de grote Oost bestond een klein gebied, dat gedeelte lijk onder Nederlands en ten dele on der Inlands bestuur stond. De twee hoofden moesten op zijn tijd wel eens een conferentie houden en wisselden dan hun belevenissen uit. Het Nederlandse hoofd deed medede ling, dat op zijn gebied al te vaak paarden werden gestolen en dat hij daar maar niets tegen kon doen. Het Inlandse hoofd betoogde, dat het „bij hem" met paardenroof finaal uit was. Het laatste paard was aldaar 20 jaar geleden weggekaapt. „En hoe heb je de dief tot betere in zichten gebracht „Gestraft natuurlijk „Ja maar hoe „Ik heb hem naar de adat gestraft". „Ja, maar „Ik heb hem levend laten begraven". „O, dan geloof ik het graag". Maar de nieuwe bovenmeester deed ook in Curagao ervaringen op. Hij vond, dat er jongens waren, die altijd te laat kwamen en wat we daartegen moes ten doen. Toen gaf schrijver dezes advies „Laat de eerste jongen de beste, die te laat komt, levend begraven. 't Zal dan wel uit zijn. Mijn advies is nooit opgevolgd. Ik had ook niet anders verwacht. Maar nu: Rook niet in bos of hei. En toch als men de eerste de beste overtreder rokende in bos en hei aan trof en men stopte hem levend en wel in een diepe kuil.... 't zou dan wel uit zijn met dat gerook ter plaat se waar zulks niet behoort. Ik betwijfel of mijn gedachte instem ming zal vinden. Afdoend zou het ze ker zijn, maar dan zou het Wetboek van Strafrecht te voren grondig die nen te worden bijgewerkt. Daarom zullen we tevreden moeten blijven met de steun, die de radio in deze materie biedt Rook niet in bos en heide en Natuurwacht „Geeft Acht". C.P.A. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaal de in artikel 9, lid 1, sub b, der Hin derwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bijlagen van J. A. Metzukat, Dorresteinweg 86. Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een ondergrondse benzine bewaarplaats met inhoud van 2000 li ter, in het perceel gelegen aan de Dor resteinweg, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie G, nr. 2402. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op Dinsdag 6 September a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeente-secretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 29 Augustus 1955. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Soest; gelet op de art. 37 en 38 der Woningwet, brengt ter algemene kennis, dat vanaf 29 Au gustus a.s. gedurende vier weken ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt 1. een ontwerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan Rijksweg (Burg. Grothestraat, Van Weedestraat, Steen hoffstraat, Middelwijkstraat) voor wat betreft art. 12 lid 1 der Bebouwings voorschriften; 2. een ontwerp-partieel uitbreidings plan voor de percelen H nrs. 7022 en 7019 aan de Steenhoffstraat. Gedurende de termijn van vier we ken kunnen belanghebbenden bij de Gemeenteraad bezwaren indienen. Soest, 27 Augustus 1955. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Het 12-jarig zoontje van de heer A. H. werd mishandeld door een boe renknecht en de vader liet dit zeer terecht niet over z'n kant gaan. De politie maakte procesverbaal op tegen de flinke kerel. De heer J. R. is een dierenvriend, maar toch liep hij naar de politie om zich te beklagen over het gedrag van de veestapel, die z'n bovenburen er op na houden. Deze mensen zijn een paar dagen met vacantie en twee honden en enige marmotten had den zoveel pret boven, dat ze het van het lachen in hun broek deden, zodat het onwelriekend vocht door het pla fond naar beneden kwam. W. liet mensen werken vóór het vastgestelde aanvangsuur en kreeg een bon. A. deelde mee, dat jongetjes fruit gapten uit z'n tuin. Jongetjes berispt. Een bromfietser uit Hilversum, ge naamd L.K.H., reed welgemoed in de richting van zijn haardstede, toen plot seling een arbeider van Rijkswater staat de weg overstak. Voetganger en bromganger kwamen te vallen. De bromfiets was stuk alsmede enig tex tiel dat de brommer droeg. De machinist P.C.H.R. uit Amers foort reed op de fiets in de Soester- bergsestraat. Hij kwam een meisje te gen, dat omkeek, omdat ze blijkbaar een oude vlam zag. Het lieve kind botste tegen de machinist op en beide fietsers kwamen tegen een boom te recht. De machinist kreeg een lichte hersenschudding en omstanders stuur den het meisje weg, omdat duidelijk bleek, dat zij de schuld had. De poli tie weet echter het signalement van de onvoorzichtige fietster, zodat ze zich beter kan gaan melden. Ze behoeft er niet voor de cel in. J.H.T. kwam met zijn auto uit de Wijnand Toplaan. Hij reed de Beuken laan op zonder voorrang te verlenen aan een personenauto die van Soest- Zuid kwam en het volgend moment waren beide wagens zwaar beschadigd. Van de Regentesselaan kwam een bromfiets, die zichzelf hoger achtte dan de motor, die op de Vredehofstraat reed. De motor had recht op voorrang, kreeg dit echter niet en beide voer tuigen werden beschadigd. Een dronken bromfietser had de hele weg nodig om thuis z'n roes te gaan uitslapen. De politie gaf hem de gelegenheid dit in de cel te doen. Op de Van Weedestraat vielen eni ge bromfietsers, omdat de verlichting van het opgebroken gedeelte onvol doende was. De politie heeft voor meer licht gezorgd. Zaterdagmiddag was het noodweer boven Soest en de motorrijder P. C. v. O. uit Amsterdam kon niet veel meer zien van de regen, toen hij op de Mid delwijkstraat reed. Hij ging naar de kant van de weg, stopte om te schui len en de autobestuurder P. J. de B. uit Bilthoven ging eveneens van de weg af om dezelfde reden. A. M. uit Kortenhoef, die daar achter reed, wilde dit goede voorbeeld volgen, ging ook naar de kant, maar remde te laat en reed tegen de Bilthovense auto aan. Van schrik trok de bestuurder het stuur naar links, reed de weg op en botste tegen de auto van C. H. R. uit Haarlem, die uit de richting Amster dam kwam. Zwaar beschadigde auto's maar geen persoonlijk letsel. Bij de R.K. Ulo school waren de ruiten uit de ramen gehaald en ze stonden netjes tegen de muur. Twee achtjarige jongens vonden het gewenst er tien aan diggels te gooien. Als U op een hoek van een straat woont en Uw heggen, struiken of bo men zijn zo hard gegroeid, dat 't verkeer geen uitzicht meer heeft, zet U er dan even de schaar in, want binnenkort gaat de politie aan het controleren en ik zou het vreselijk vinden als U be keurd werd. voor het komende seizien is weer uit. Hebt U hiervoor interesse Wij kunnen U tenvolle inlich ten. Braamweg 84 Telefoon 2045 GEITEN- EN BOKKENKEURING. Zaterdag heeft op het terrein van de heer F. Middelkoop aan de Klein En- gendaalweg opnieuw een geiten- en bokkenkeuring plaats gehad door een jury, bestaande uit de heren J. Kok uit Leersum en L. Post uit Eemnes. Er waren 30 dieren aanwezig. Bij de stamboekgeiten werd de wissel beker, die beschikbaar gesteld was door het bestuur van de Geitenfokvereniging „Soest", gewonnen door Nellie U 418, eigendom van J. v. Woudenberg te Soest. De lb prijs was voor Gerrie U 431, van dezelfde eigenaar. Bij de oudere melkgeiten werd de me daille, aangeboden door de N. V. Vee- voederhandel Koudijs te Soest, gewon nen door Bambi van Dr. A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. lb. Mina van A. Apeldoorn, lc. Willy van H. Jaspers, Amersfoort. 2. Pietje van F. Middelkoop. 3a. Lucy van G. v. d. Craats, Soesterberg. 3b. Marjo van D. J. v. d. Wal, Den Dolder. 3c. Pietje van W. Hazeleger. De medaille voor de éénjarige melk geiten, aangeboden door Dr. A. J. W. KLAuterew over Horspunre/ije rei - KEtf Z'j ner vfflf JE0R KUHT AAtlSOORp HET VER LATEH SCHIP.. Hagedoorn, was voor Augusta van C. Schaatsbergen. lb. Mientje van L. A. Roest. 2a. Aaltje van W. Grift. 2b. Cor- rie van J. Huisman. 3a. Hannie van D. Hogeveen. 3b. Hennie van D. Hoge- veen. In rubriek 4: „Overlopers", won Beli van J. Huisman de medaille, welke be schikbaar gesteld was door Mevr, C. Jansen Beelen. lb. Sikkie van J. Riet veld, Soesterberg. 2. Grietje van F. Mid delkoop. 3a. Evelientje van W. Grift. 3b. Dientje van W. H. Schlebaum, Bimbo S 56 van Dr. Hagedoorn won de medaille van de vereniging bij de „Lammeren". 2a. Ineke S 52 van H. Jas pers, Amersfoort. 3a. Corrie van L. A. Roest. lb. Nellie S 53 van A. Appel doorn. 2b. Toosje van Dr, Hagedoorn. lc. Jopie S 57 van C. Schaatsbergen. Rubriek 6: „Bokken". De medaille van de vereniging werd gewonnen door Frits S 58 van J. v. Woudenberg. 2. Flip van J. Huisman. 3. Sjors van Dr. Hagedoorn en D. Maagdelijn. Voor de beste nieuw in te schrijven stamboekgeit stelde de gemeente Soest een medaille beschikbaar, die gewon nen werd door Augusta S 35 van C. Schaatsbergen. De plaquette aangebo den door de personeelsvereniging „Zon negloren" was voor Bambi S 26 van Dr. Hagedoorn, de medaille van de heer J. Oom voor Mina S 31 van A. Appel doorn en de medaille van de firma Vermeulen, Halfweg, voor Willy S 50 van H. Jaspers, Amersfoort. Augusta, Bambi, Mina en Willy zijn in het provinciaal stamboek opgenomen. Na selectie zijn de volgende dieren aangewezen voor de provinciale geiten- fokdag, die op 15 September in Utrecht gehouden wordt Nellie U 418 en Gerrie U 341 van J. v. Woudenberg. Willy S 50 van H. Jas pers. Mina S 31 van A. Appeldoorn. Bambi S 26 van Dr. Hagedoorn. Augus ta S 35 van C. Schaatsbergen. Beli S 37 van J. Huisman. Nellie S 53 van A. Appeldoorn. Bimbo S 56 van Dr. Hagedoorn. Jopie S 57 van C. Schaats bergen. Dirk Frits U 125 van de gei tenfokvereniging. Frits van J. v. Wou denberg. Niet lang na1 de provinciale geitenfok- dag zullen de geiten in de provincie Utrecht op t.b.c. onderzocht worden. De geitenfokvereniging „Soest" acht het voor iedere geitenhouder van groot belang hieraan medewerking te ver lenen. Hiervoor moeten de dieren naar enkele centrale punten gebracht wor den, terwijl conrtole na drie dagen nodig is om het gewenste resultaat te bereiken. CONCERT P.V.O. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina geeft de Soester Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia", dir. Mar. Larsen, op Woensdag 31 Augustus, des avonds 8 uur, een populair concert op het plein achter het verkeershuis. PUZZLERIT MOTOR- EN AUTOMOBIELCLUB „SOEST". De motor- en automobielclub „Soest" had een ideale Zondagmiddag uitgeko zen voor de puzzlerit van 60 K.M., waaraan deelgenomen werd door 8 au to's en 34 motoren. Er waren veel deelnemers uit Soest, maar ze kwamen ook uit Hilversum, Bussum, Baarn, Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Amers foort. Onder de motoren bevond zich een snelbrommer. De gemiddelde snelheid was 36 K.M., start en finish bij „Zonneheuvel" in de Torenstraat. De eerste deelnemer startte om half drie en tegen half vijf kwamen de rijders terug van hun rit door Soest, Soestduinen, Den Dolder, Bilthoven, Baarn en Soestdijk. Veer tien route- en tijdcontroles hadden voor strafpunten gezorgd. Auto's 1. G. Stam, 12 strafpunten. 2. J. C. Breunisse, 26 strafp. 3. G. Al- blas Jr., 57 strafpunten. De wisselbeker voor de beste kaart lezer was voor de dertienjarige H. Stam. Motoren 1. A. Ram, Amersfoort, 51 strafpunten. De duorijdster Mej. Knop- per won de beker voor het kaartlezen. 2. T. Bultman, Amersfoort, 73 strafp. 3. J. Witkamp, Hilversum, 106 strafp. 4. G. Eggekamp, Bussum, 109 strafp. 5. B. G. Dorlandt, Hilversum, 110 str.p. 6. M. Heezemans, Baarn, 158 strafp. PUZZLERIT-BALANS VAN TEMPO. De ren- en toervereniging „Tempo" heeft de balans opgemaakt over de vele puzzle-, etalage- en knobbelritten, welke deze zomer in Baarn en Soest gehouden zijn en daarna de puzzlekam- pioen van 1955 aangewezen. Dit zijn de heren Kotten Sr. en Jr., die in de zes ritten slechts 26 strafpunten kre gen en daarmee ieder een beker won nen. De heren R. Rauwendaal en R. Teeken staan op de tweede plaats met 27 strafpunten. 3. Mevr. W. v. d. Broek en C. van Rees. 4. Mevr. Dijs, 34 str.p. 5. Mej. Luyten en P. Luyten, 38 str.p. 6. C. van Dijk, 41 str.p 7. P. Gerritse, 42 str.p. 8. W. van Hees, 54 str.p. 9. Mej. M. Last en Mej. C. van Beek, 64 str.p. 10. G. Busscher, 66 str.p. 11. Mevr. Verwoerd en Mevr. Van Zeist. De tweede tot en met de vijfde prijs geven recht op het gratis deelnemen aan de puzzleritten, die „Tempo" het volgend jaar hoopt te organiseren. Soest zal nu wel uitgepuzzeld zijn, want „Tempo", „Olympia", K.P.S. en de buurtverenigingen zijn erg kwistig geweest met deze aardige ritten, waar voor steeds veel belangstelling was.

Soester Courant | 1955 | | pagina 2