BROEKEN VAN ESSEN Soester schilderes voltooide schilderij van H.M. de Koningin. TEL.2766 KERKSTR.3 FUGERS RADIO KERKSTR.3 TEL.2766 Platen Johniiy Jordaan. SPEURDERS. Van week tot week in Soest. KUNT U OVERAL KOPEN MAAR BROEKEN HE T BROEKENHUIS SOEST IN DE HOEK. SPECIAAL-OPTIEK. OR6EL5^ PIANO'S SOESTERBERG VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955. 33e JAARGANG No 66. OESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het is rustig in de Bartolottilaan, maar nog rustiger is het bij het atelier van de schilderes Auwina Lovendaal, dat, verborgen onder hoge bomen, enige tientallen meters van de weg af ligt. Het hoge geboomte maakt deze plaats tot een lusthof, maar de schilderes heeft licht nodig, veel licht en die bomen hebben haar wel eens gehinderd bij de grote taak, die deze week voltooid is, het schilderen van een portret van H.M. de Koningin, in opdracht van het gemeentebestuur in Sliedrecht. Een telefoontje van een Soester inwo ner, die het schilderij zag, bracht ons naar de Bartolottilaan, naar het ate lier van mejuffrouw Lovendaal en bij het binnengaan van het atelier kwam de etiquette in het gedrang. Even voor stellen, maar de aandacht werd direct geboeid door het schilderij van 130 bij 80 c.M., dat onze Koningin toonde, zo als zij voor ons is. H.M. is gekleed in een goudkleurige japon, de kleur, die bij de Oosterlingen als de vorstelijke kleur bij uitnemendheid geldt. Los om de schouders een nerz-stola, maar niet dit was het, wat de meeste aandacht opeiste. Het was het gelaat, dat ons al len zo bekend is. Het was de expressie van dit gelaat, waarin al datgene te lezen is wat de band uitmaakt tussen Vorstin en volk. Datgene wat de Ame rikanen een paar jaar geleden enthou siast deed zijn over onze Koningin. Datgene wat ons ontroert, wanneer wij Haar stem horen door de radio. Het was het conglomeraat van al datgene wat bij ons, bewust of onbewust, de trots wekt om het bezit van deze Vorstin. Dat was Dinsdag en Woensdag was het schilderij al weg. Een snelle poli tieauto 'kwam uit Sliedrecht, het schil derij werd voorzichtig ingeladen, de schilderes nam plaats op de zetel, die anders bestemd is voor arrestanten, en in snelle vaart ging het naar het dorp van de zeeslepers, waar inwoners voor het eerst kennis maakten met de nieu we aanwinst van het gemeentehuis, waar het schilderij opgehangen is. De schilderes Auwina Lovendaal werd geboren in Hees bij Nijmegen en na het bezoeken van de lagere school bleek al gauw, dat zij niet de weg zou gaan, die vele meisjes bewandelen, de weg naar het huwelijk, de weg naar het vrij rustige bestaan van de huisvrouw. Zij kreeg onderricht van haar groot vader, de dichter G. W. Lovendaal, die hoofd en tevens tekenleraar van de Normaalschool was. Kent U het lied „Hollands vlag, je bent mijn glorie" Natuurlijk kent U het. Dit lied is van G. W. Lovendaal. En U hebt beslist dat populaire liedje wel eens gehoord, dat de Jonge Fliere fluiters met Peter de Boorder herhaal delijk zingen en dat „Ze wisten het wel" heet. Dat is ook van G. W. Lo vendaal, die aan zijn kleindochter een Ruime voorraad. In Utrecht is de gasfabriek Ruikhonden gaan gebruiken; Zij vinden vlug een leidinglek. Doordat zij zo scherp ruiken. Het is een iedereen bekend Hoe fijn zo'n reukorgaan is, Zodat de lek-opsporingsdienst Een échte hondenbaan is. Tot nu toe was dit mensenwerk, Die 't lek tenslot óók vonden, Maar hun prestaties haalden niet Bij 't snuifwerk van de honden. Kan men nu van zo'n hondenneus, Die zo veel kan presteren, In onze grote maatschappij Niet méér nog profiteren Zij wijzen in een ommezien Waar of een „lek" ontstaan is, Zij merken, vlugger dan de mens, Waar of een „luchtje" aan is. CLINGE DOORENBOS. ^(Nadruk verboden). leerlinge had, die grote belangstelling voor tekenen en schilderen aan de dag legde, maar de rest wel geloofde. Vader Lovendaal, die kunstfotograaf was, zag met grote bezorgdheid deze hartstocht voor de schilderskunst bij zijn dochter en stelde alles in het werk haar hiervan af te brengen. Lang was de jonge Auwina bij moeder thuis, tot ze naar een pensionaat in Brussel ge stuurd werd. Hier werd de schilder- drang ook bestreden, maar de kunste nares in dop wenste niet getemd te worden. Als ze niet mocht schilderen, dan moesten ze er maar genoegen mee nemen, dat ze alleen maar wilde tui nieren. Ze wenste nu eenmaal die „ku ren" niet op te geven. Het onderwijzend personeel van het pensionaat ging niet in zak en as toen de halsstarrige leerlinge weer naar huis ging, omdat er nu eenmaal wei nig mee te beginnen was, maar thuis ontvingen de ouders ook geen dochter, die wenste te buigen voor de ouder lijke wil en haar plannen, schilderes te worden, opgaf. In Utrecht werd de eerste stap gezet op de artistieke ladder door haar werkzaamheid in het atelier van Chris Achterberg. Financiële besognes dwon gen echter tot het aanvaarden van 'n betrekking in een hoedenzaak, waar etaleren de grote hobby in het bedrijf en paardrijden de favoriete sport bui ten het bedrijf werd. Dit paardrijden bezorgde de jonge amazone een rug kwetsuur en drie jaar lang moest ze op bed liggen. Deze drie jaren hebben vormend gewerkt, al bleef het ouder lijk verzet van kracht. Techniek viel er niet te leren, want er mocht niet geschilderd worden, maar daar op bed leerde de toekomstige schilderes zien, zoals een schilderes moet zien. Lang bleef het sukkelen met de gezond heid, maar dit vormde tenslotte geen beletsel om aan de eigen ontwikkeling te gaan werken. Niemand minder dan Michel Angelo, reus onder de zeer groten, werd door de kunstenares in de dop uitgezocht om gecopieerd te wor den. Opvallend vond zij de weergaloze har monie in het werk van de grote Ita liaan, waarin geen dissonant te vin den is. Toen kwam ze op de schildersacade mie. Niet als studente, maar als mo del. Daar hoorde zij echter zoveel en daar viel zoveel voor haar te leren, dat zij definitief begon en verschillen de studenten waren eerlijk genoeg om toe te geven dat het model beter te kende dan zijzelf konden. Is het dan ook te verwonderen, dat Professor v. d. Berg graag aanwijzingen gaf Met een portret van de bekende zan geres Aukje Karsemeij er-De Jong maakte Auwina Lovendaal haar debuut als portretschilderes, maar dit schilderij I nam ze niet mee om aan Professor i v. d. Berg te laten zien. Wel een zelf- j portret en een schilderij van Prinses Beatrix, dat zij aangeboden heeft aan H.M. de Koningin. Gelooft U nu niet, dat Prof. v. d. Berg met lofuitingen kwam, dat hij de twee werken uitbundig prees. Een aanmer king over de achtergrond van het zelf portret, een vriendelijke lach, die al les kon inhouden, maar dat was ge noeg voor de schilderes, die wist, dat de professor zijn critiek zeker niet on der stoelen of banken zou steken, wan neer hij dit gewenst achtte. Door het schilderij van Prinses Bea trix kwamen de eerste opdrachten voor de schilderes, die als model op de aca demie niet gezegd heeft„Ik kan het beter dan die studenten", maar dit stel lig dacht. Er kwam een meneer met foto's van Dr. Philips, waarvan hij een schilde rij wilde hebben. Het schilderij werd gemaakt, maar de opdrachtgever kwam nooit meer opdagen. Geen nood, want er kwamen anderen. Ook een onbe kende, die een portret van zijn vrouw wilde laten schilderen. Toen hij het portret van Dr. Philips zag, vergat hij het doel van zijn komst, nam schilde res en schilderstuk mee naar Hilver sum en de N.S.F. kocht het portret. En toen kwam de grote opdracht, be werkstelligd door de burgemeester van Sliedrecht, die vol vertrouwen het re sultaat van het schilderen van H.M. de Koningin tegemoet zag, daar Au wina Lovendaal een geslaagd portret van zijn kleindochter schilderde. De opdracht werd in December van het vorig jaar gegeven en het schilderij zou in April klaar moeten zijn. Toen kwamen de moeilijkheden. Bur-1 gemeester Winkler van Sliedrecht stierf I en dit maakte zo'n diepe indruk op de schilderes, dat zij niet aan het werk beginnen kon. Waarmee moest trou wens begonnen worden door iemand, die zich langzamerhand bewust werd van de enorme taak een gelijkend por tret te moeten geven, dat tevens door gelaatsexpressie volledig beantwoordde aan de voorstelling, die men zich van de Koningin maakt. Op 20 April werden vele kunstenaars op het Paleis uitgenodigd en onder hen bevond zich Auwina Lovendaal, die na lang worstelen er grote hulp van fo to's en films van de Rijksvoorlichtings dienst slechts een schets van de han den nodig had om het werk te kun nen voltooien. Die schets werd gemaakt tijdens het bezoek aan het Paleis en op 25 April werd het schilderij in het gemeentehuis van Sliedrecht onthuld. De schilderes was echter niet voldaan en het geheel leek haar wat te som ber. Zij werkte verder in het gemeente huis, maar na enige tijd kwam het schilderij weer naar Soest en nu is het zo, dat de maakster meende het te kun nen afstaan. Nu spreekt het gelaat, nu leeft het, zoals het leeft in het be wustzijn van allen, die dit gelaat ken- hoeft te zijn staat wel vast, maar dit kon ze niet weten toen ze de opdracht aanvaardde, toen ze begon aan het grote werk, dat nu voltooid is. „Omdat ik niet uitgekeken kom op het gezicht van de mens, op de ogen, de mond, het hele gelaat, waaruit de ziel en het karakter spreken", zegt Auwina Lovendaal. „En omdat ik moet", had ze er aan toe kunnen voegen. P.V.O. heeft het zesde en laatste concert gegeven en voor de tweede maal vond dit achter het V.V.V.-huis plaats. In dit seizoen speelde P.V.O. aan de Parklaan, Schrikslaan, Soest- duinen en Eikenlaan. Niemand kan zeggen, dat P.V.O. zich niet heeft la ten zien. Er waren Donderdagavond heel wat in deze prima afwerking in deze uitzonderlijke pasvorm in deze enorme sortering en tenslotte in deze verrassend lage prijzen. BA1< KUNT ALLEEN VINDEN IN HILVERSUM LEEUWENSTRAAT 33 nen en vol vertrc 'wen wacht de schil deres de reactU-het publiek af. „Waarom schildert U zo graag por tretten vroegen wij de schilderes. „Omdat ik niet uitgekeken kom op het gezicht van de mens, op de ogen, de mond, het hele gelaat, waaruit de ziel en het karakter spreken". „U hebt de Koningin geschilderd, ter wijl U haar slechts enkele malen ge zien hebt, dus zonder model. Doet U het altijd zo „Ja, bijna altijd. Wanneer ik enige tijd met het onderwerp van mijn schil derij ongedwongen omgang gehad heb, wanneer ik een uurtje gespeeld heb met het kind dat ik moet gaan schilde ren, dan is het alsof zich langzaam een beeld in me gaat vormen, dat straks tot schilderij gaat worden. Dan krijg ik het gevoel, dat het zó moet en niet anders en dan heb ik vaak bij voor baat de overtuiging dat het zo goed is". Het werd al donker toen ik naar huis reed om te gaan schrijven over dit mooie portret, dat nu in Sliedrecht hangt. Het werd al donker toen ik mij al rijdend afvroeg waarom dit zo moet zijn. Waarom een jonge vrouw met charmes, die haar voor een huwelijk geschapen doen schijnen, jaar in jaar uit worstelt tegen het verzet van de ouders, strijdt tegen de handicap van een driejarig ziekbed, het aandurft te schilderen in een tijd, die alleen maar behoefte schijnt te hebben aan scoo ters en bromfietsen. Waarom ze de enorme taak op zich neemt een por tret te schilderen, dat blootgesteld wordt aan de critiek van duizenden. Dat ze voor deze critiek niet bang toeschouwers ë.i toehoorders, m^*v- \et hadden er veel meer kunnen J>e anderen zaten natuurlijk in huiselijke kring te mopperen, dat er in Soest nooit iets te doen is. De P.V.O.-ers zijn de zomer prachtig doorgekomen. Geen druppel regen op de nieuwe uniformen. Bij de intocht van de bejaarden na de uitgaansdag zag het er naar uit, dat het keurige zwart een plensbui zou krijgen, maar het bleef bij driemaal opstellen om op mars te gaan, want de mars naar het Kerkplein, waar de tocht van de ou den van dagen eindigde, ging niet door. Dat is wel wat anders dan het gedrag van de olieman van Louis Davids, die met z'n „goeie goed" in de olie onder z'n ford je ging liggen. Het natuurbad heeft de 130.000ste bezoeker al lang geboekt, maar nu zal het wel gauw gebeurd zijn met het zwemmen, want de praktijk heeft be wezen, dat het mooiste weer in September weinig zwemlust oplevert. Je moet wel het geduld hebben van een engel en de onverstoorbaarheid van een schildpad hebben, wanneer je je druk maakt voor de jeugd en een speeltuin op poten zet. Even schom melen, even broekje slijten op de glij baan en dan maar slopen, jongens. Door deze sloopwoede was de speel tuinvereniging 't Hart gedwongen het zusje van de V.V.V.-tent te huren voor een fancy-fair. Er is heel wat binnen gekomen, maar er moest ook heel wat af, want er waren vele prijzen, 700. vernielzucht plus 1300.aan prijzen en dat in drie dagen. Er zijn heus wel zaken in Soest, die dat niet beuren. We mogen wel eens op de politie kankeren - en wie doet dat niet - maar als er om 3 uur 's nacht in Soes- terberg ingebroken wordt en zes uur later hebben ze de buit in Den Haag te pakken, dan blijkt daar toch wel uit, dat de recherche niet zit te soe zen. De daders weigerden te bekennen, ter wijl er zoveel bewijsmateriaal was, dat een koe kon snappen, dat ze het gedaan hadden. Nee, nee en nog eens nee. Dat zei Landru ook, maar toch kostte z'n vreemde hobby hem de hals. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Zondag a.s. wordt de artsendienst waar genomen door doktoren W. J. Schutte, Burgem. Grothestraat 65, telef. 2333, en dokter G. van Beurden, Steenhoff- straat 12, telefoon 2667. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. S.E.C.-NIEUWS. S.E.C. begint de competitie Zondag a.s. met een thuiswedstrijd tegen Amsvor- de. Het elftal is alsvolgt samengesteld Doel Dick Renooy; achter J. A. Bee- Toen ik een paar jaar geleden eens in een hoekje beweerde, dat het „door draaien" van groente een schande was, heb ik hem, van een meneer, die er alles van af wist, op ongezoute wijze uitgemeten gekregen. „Ik sprak over zaken waar ik niet het minste benul van had"; „wanneer ik boer was zou ik het pas goed kun nen beoordelen"; „vernietigen van over schot was de enige redelijke oplossing" en.... „wanneer ik nog eens zoiets stoms beweerde, zou hij zich tot zijn spijt genoodzaakt zien als abonné te bedanken, want op een dergelijke be richtgeving stelde hij geen prijs" Nu ben ik inderdaad geen tuinder. Verder dan het verzorgen van mijn pioenroos, die ieder jaar vanzelf weer opkomt, heb ik het nog niet gebracht. Dat de redactie het erg zal vinden op deze wijze een abonné te verliezen, geloof ik niet, al heeft zij ook nog zo graag veel abonné's. Dus waag ik het er maar op te schrij ven, dat, toen ik zojuist hoorde om roepen, dat ettelijke tonnen tomaten moesten worden doorgedraaid en dat dit tegen medio September wel zal oplopen tot partijen van 10 a 12 dui zend ton, ik dit nog een even mensonterende schande vond als 2 jaar geleden. O, ik weet er alles van. Volgens insi ders is het om economische redenen onvermijdelijk, maar een schandpaal blijf ik het vinden. In een tijd, dat onmogelijk schijnende zaken mogelijk zijn gebleken, moet het voor ieder die zieh gecivili seerd weet, diep beschamend zijn, dat er voedsel wordt vernietigd omdat het niet genoeg ping-ping oplevert, terwijl er millioenen op aarde zijn, die niets hebben om hun maag te vullen. Unesco wil wel helpen zegt men. Geld en mogelijkheden op het gebied van sterilisatie en transport zijn aanwezig. Maar waarom gebeurt er dan niets en blijven we „overproductie van voedsel" rustig vernietigen Of zit er waarheid in de bewering die ik onlangs hoorde, dat alleen in die gebieden hulp wordt geboden, waar directe economische mogelijkheden schuilen Dit zou toch minderwaardig zijn. H. OEKMAN. depot van de beste glazen ter wereld. STEMMEN - REPARATIE NIEUWE KASTEN etc. WUflN Tfll nieweweg 103 WHI1 IUL TELEFOON 2968^" kink en J. Admiraal; midden W. v. d. Broek, C. v. 't Klooster, N. Jekel; voor L. Veldmeyer, L. Ruttenberg, R. ten Hove, W. Pothoven en J. v. d. Broek. ReservesPiepenbroek, Pureveen en Wijnands. Quick (Amersfoort) houdt Zaterdag en Zondag een jeugdtournooi in verband met haar 65-jarig bestaan. De adspi- ranten van S.E.C. nemen deel en ver der de organiserende vereniging, A.P.W.C. en Baarn. De juniores van S.E.C. spelen Zondag en Quick, H.V.C. en Hoogland zijn eveneens van de partij. Zaterdag spelen de S.E.C.-welpen (10- 12) in Hilversum tegen de jongens van E.M.M. OLYMPIA VOLLEYBAL. Na een rustperiode van 6 weken gaat ook de volleybal weer draaien. Er zal weer hard worden getraind voor de komende competitie van de NeVoBo en voor het tournooi, dat Olympia or ganiseert op Zaterdag 24 September a.s., op het Eltheto-veld in Soest-Zuid. MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, zal Zondag 4 Septembei a.s. de artsendienst waarnemen.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1