Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD MENINGEN VAN ONZE LEZERS. KAPITEIN FANTOME Gevolgen van het Ouderdomspensioen. SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL VOOR ONZE DAMES VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955. Dertigjaar geleden speelde de Ween- se pianist Paul Schram in Soest. Mond- scheinsonate, Appassionata en Wald- steinsonate. Een kaart kostte 2,50, hetgeen gelijk staat met een kleine tien gulden in 1955. De zaal was uit verkocht en velen moesten teleurge steld worden. Nu kun je Arthur Rubinstein uit Ame rika over laten komen, een comsump- tie toegeven en desnoods een bus van Tensen laten rijden om de mensen te halen en weer thuis te brengen, maar je zou nog geen veertig Soestenaren bij elkaar krijgen. Wel als je Johnny Jordaan zou inviteren het spel van Ru binstein met z'n stem te begeleiden. Werkverschaffing. Verder lezen wij „Naar ons van be voegde zijde werd medegedeeld, zal vanwege het Gemeentebestuur weer gezorgd worden, dat de werklozen op de een of andere wijze gelegenheid zullen hebben bang te zijn". Waarvoor de werklozen bang zouden moeten zijn wordt verder niet uitge legd, maar het blijkt, dat het in onze gemeente in die dagen niet altijd koek en ei was tussen hen, die geen werk hadden en zij, die dat werk in een of andere vorm moesten verschaffen. Mejuffrouw F. uit Soesterberg was op eigen houtje een inzameling begon nen ten bate van het noodlijdende ik. Huilend vertelde ze, dat ze uit haar huis gezet zou worden als ze geen geld had en vele trapten daar in. De rechter niet, want die veroordeelde haar tot 2 jaar voorwaardelijk. In Arnhem had ze ook nog iets te goed en daar kreeg ze 3 maanden. Een Huizer visboer en v. d. B. uit Zeist waren in Soest een vuistgevecht tegen de politie begonnen en dat werd een duur robbertje. De inwoner van Huizen kon twee maanden lang geen vis verschalken en v. d. B. kreeg veer tien dagen vrij logies. Een elfjarige jongen was van Bus- sum uit de wereld ingetrokken, maar een Soester agent las het drieste voor nemen van het knaapje in z'n ogen. Oppakken was er echter niet bij, want het joch kon verschrikkelijk hard lo pen. Hij rende naar Baarn, stapte daar op de trein en ging maar gauw terug naar moeder's pappot. Geen Soester Courant uit 1925 zon der vliegongeluk. Nu moest er een noodlanding gemaakt worden op de rijksstraatweg en ook dat ging goed. Het toestel dook een sloot in, maar de bestuurder mankeerde niets. Uit een volgend nummer blijkt, dat het verhaal van het jongetje, dat de wijde wereld introk, niet juist was. Hij bezocht hier een tante en schrok zo van die agent, dat hij het hazenpaadje koos. Die wereldreis kwam uit de een of andere duim. Voetballers lieten zich dertig jaar geleden wel eens N.N. noemen, omdat ze blijkbaar bang waren, dat pa of moe, vrouw of verloofde in de krant las, dat hij gevoetbald had. Of mis schien de Raad van Arbeid, wanneer het een ziektegeval betrof. Dat de heer Van Nieuwenhuizen met 10 een schaakpartij tegen X.Zw. won staat ook in een krant van 1925 en' dat X.Zw. heeft veel weg van N.N. Misschien vond de vrouw van die mijnheer X. schaken een te opwinden de sport voor haar echtgenoot of wilde deze zijn slippertje geheim houden Belangstelling toonde de Soester Courant voor de vraag „Moet de man gehandhaafd blijven als hoofd van het gezin Hierover was gesproken in Amsterdam, tijdens een vergadering van de Vereniging van Staatburgeres- sen. Dr. P. H. Ritter Jr. had op deze vergadering vrij droog opgemerkt, dat we het maar moesten laten zoals het was en een ander wijs man stelde voor de vraag te behandelen„Moeten de kinderen zo maar toelaten, dat ze on der het gezag van de ouders staan Toen de dames een keer entre nous vergaderd hadden, waren alle blauw kousen in lachen uitgebarsten, toen 'n ouderwets medelid meende te moeten opmerken, dat de man toch het hoofd van het gezin was. Wij mannen hebben wel niet veel te vertellen thuis, maar bij de wet is nog steeds niet geregeld, dat de vrouw het hoofd van het gezin is, dus de kana- kenlach van de suffragettes van 1925 is niet tot het Binnenhof doorgedron gen. In de raadsvergadering kwam een schrijven ter sprake van het feestcomi té voor de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Augustus. Hierin werd medegedeeld dat de toe gezegde honderd gulden van het ge- meentebstuur niet aanvaard kon wor den en tussen de regels door viel te lezen „Hou die fooi maar". De heer Foeken uit zijn teleurstelling over het gedrag van de raad en noemt het een belachelijk klein bedrag. Er was bij de raad een verzoek bin nen gekomen om ontheffing van arti kel 13 van de bouwverordening, maar het gebouw, waarover het ging was al zowat klaar en er zijn raadsleden, die de zaak willen laten afbreken. Dat ging natuurlijk niet door maar de ont heffing wel. Het „Paardegat" bij de Waldeck Pyrmontlaan zal ingericht worden tot wandelpark en de kosten hiervan wor den geraamd op 4600. De heer Van Eek vindt, dat de boe ren de arbeiders veel te lang laten werken, maar de heer v. d. Breemer neemt het op voor de boeren. Hij be grijpt niet hoe ze het redden in deze moeilijke tijd en hoe ze nog fatsoen lijk rond kunnen komen. Geachte redactie, Hoewel ik een onbelangrijk persoontje ben en zeer weinig in te brengen heb, breng ik een probleem naar voren, dat mij al, evenals vele andere huismoe ders, sinds lange tijd zwaar drukt en vele angstige en onrustige ogenblikken bezorgt. Het is iets, dat veel belangrijker is dan een probleem, hoe het een of an dere momumènt te plaatsen of het vraagstuk van een lantaarnpaal meer of minder, of hoe het natuurschoon van Soest het best te bewaren, on danks het nijpende woninggebrek. Nee, het is dit„Denkt toch allen om het leven en levensgeluk van onze kin deren Ik zou het wel van de daken willen schreeuwen„U, automobilis ten, vrachtwagenbestuurders motor rijders en bromfietsers, wat bezielt U, om als i een razende door de dichtbe- bouwde niet eei 5UII1Ö nten snelheid zich, wat vee on- schuldig agt". Waarvoc zijn een paa een heel lev Veel inv zal ik niet roep op de b on- der de o Er zuil sma- niakken die blij zijn uters gezond Is dit v 3. of moeten bom wachten I een begin g be- schermer Bij voor aat- sen van pER. Vinken v DAMME Volgende 1 de onderling Va- riant" e de bondscor L - Dit jaar komt „De Variant" niet met 2 teams in de competitie uit, maar met één, omdat vorig jaar gebleken is, dat met twee teams minder gunstige resultaten behaald worden. Het twee de team deed het uitstekend, maar de kampioenskansen gingen verloren toen het eerste in het nauw kwam en ver sterkt moest worden. Vast staat, dat de heren Ooms, Waal, Damen, Collet en Nap een plaats in het wedstrijdteam zullen krijgen en over de andere plaatsen zal de wed- strijdcommissie nog beslissen. Blijf niet doorlopen met die Rheumatiscbe Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewan den weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en Pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgenoch tend' die heilzame kuur. VOETBAL. DE ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE Volgende week begint de voetbalvere niging „Hees" de competitie met een thuiswedstrijd tegen het elftal van Val- kenheide. Het elftal van Hees is inge deeld in de derde klasse C van het Zaterdagmiddag-voetbal, samen met Awep, M.H.U., Kullan, Terre Neuve, Valleivogels en Valkenheide. ZATERDAG COLLECTE VOOR DE KANKERBESTRIJDING. Duizenden Soestenaren hebben Woens dag deelgenomen aan de radio wedstrijd ten bate van de kankerbestrijding en tienduizenden zullen morgen de gele genheid krijgen hun bijdrage te geven aan het Koningin Wilhelminafonds, daar er een collectedag is. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft het fonds ter bestrijding van kanker in 1948 in het leven geroepen door af stand te doen van het grote jubileum geschenk, dat Haar aangeboden zou worden. De vele duizenden guldens vormden het beginkapitaal van het fonds, dat geleerden door laboratorium onderzoek in de gelegenheid stelt de strijd tegen de kanker voort te zet ten tot hetzelfde resultaat of een nog beter bereikt zal zijn als thans bij de t.b.c. het geval is. Het fonds ontvangt bijdragen van het rijk, maar er is zo veel nodig en in 1953 heeft de Soester bevolking blijk gegeven dit begrepen te hebben door 1U87.- bijeen te bren gen. Vorig jaar was het 1173.en dit jaar moet het opnieuw een hoger bedrag worden. Maar er werd meer gedaan in Soest. In 1950 brachten de postduivenvereni- gen „De Vriendschap" en „De Zwaluw" 485.bijeen door hun duiven be schikbaar te stellen voor een vlucht. De collecte in September van dat jaar bracht ruim 1300 gulden op. In 1951 was er een bridge-drive, die 240 gul den opleverde, terwijl de feestavond van K.P.S. ruim 700 gulden in het laat je van het Wilhelminafonds bracht. De collecte te Soesterberg bracht 225 gulden op. In 1951 waren er eveneens vele bijdra gen en de collectes brachten duizenden guldens binnen maar de kroon spande de voetbalwedstrijd op de verjaardag van de Koningin tussen twee elftallen uit de eerste klas. Er kwam 4615. in de kas van het Wilhelminiafonds. In de jaren 52 tot en met 55 liep de belangstelling voor deze voetbalwed strijden wel wat terug, zodat het ver heugend was, dat de opbrengst van de collectes een stijgende lijn vertoonde. Weken geleden reeds heeft het bestuur van de afdeling Soest van het Koningin Wilhelminafonds tientallen brieven ver zonden om een beroep te doen op da mes en heren, meisjes en jongens, die Zaterdag 3 September zouden kunnen collecteren. Maar wie verzuimde aan de oproep gehoor te geven en het schrijven niet bevestigend beantwoord heeft of in het geheel geen antwoord stuurde, kan Zaterdag terecht bij de Nutsspaarbank om een bus in ont vangst te nemen. Het geeft niet hoe lang U collecteert, dus moeilijkheden zijn er niet. ZONDAGSSCHOOL. De Zondagsschool van de Evangelisa tie der Geref. Kerk te Soestdijk is we derom begonnen. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. UITSLAG AANBESTEDING. Door de directeur van Gemeentewer ken alhier is aanbesteed het schilderen van 103 woningen in 2 bestekken. De—-uitslag.^ is als volgt Fa. Baken Amsterdam, 8.160 18.105 G. J. Bakker, Amersfoort, 6.800 J. v. Dijk en Zn., De Bilt, 5.600 10.650 Fa Bunschoten, Hilversum, 17.750 Fa. v.h. H. Doesberg, Utrecht, 13.910 J. Mettes, Amsterdam, 6.900 18.900 B. Putman, Utrecht, 3.856 10.554 W. Stemerding, Soesterb., 6.700 13.670 Fa. Verlaat, Kamerik 3.956 9.935 J. S. Hendriks, Utrecht, 13.624 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniëm.s. „Cap Frio", 7 Sept. Australië via Engeland, 3 September. Brazilië m.s. „Cap Frio", 7 September. Canada m.s. „Noordam", 1 September en m.s. „Johan v. Oldenbarneveldt", 2 Sept. Chilivia New York, 1 Sept. Indonesiëm.s. „Karimun", 1 Sept. Ned. Antillenm.s. „Hydra", 6 Sept. en m.s. „Osiris", 6 Sept. Nieuw Zee land via Engeland, 3 September. Suriname m.s. „Nestor", 7 September. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle", 3 September. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. LAATSTE CONCERT VAN P.V.O. U hebt P.V.O. dit jaar vele malen ge zien en gehoord en de activiteit van de leden tijdens de feestdagen was ver bijsterend. Deze medewerking, van de vroege mor gen tot vaak in de nacht, was geen verplichting voor de mannen, jongens en het meisje in de keurige unifor men, terwijl het geven van de zes jaarlijkse concerten dit wel is, daar P.V.O. subsidie ontvangt van de ge meente. De laatste van de zes concerten is Woensdagavond achter het Verkeers- huis van V.V.V. gegeven onder leiding van de directeur van P.V.O., de heer Mar. Larsen. Het programma bestond uit 10 num- mers en opnieuw viel het te betreu ren, dat velen thuis zaten want het was weer P.V.O. op z'n best. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Op de Korte Brinkweg heeft, ter hoogte van de Korte Melmweg, een aanrijding plaats gehad, welke won- dergoed afliep. Van het viaduct kwam een vrachtauto met matige snelheid aanrijden. Bestuurder was H. K. uit Lage Vuursche. Vanuit de K. Melm weg kwam de zestienjarige Soestenaar A.E.G.V. op een bromfiets. Hij zwaai de naar een kennis inplaats van uit te kijken, schrok van de vrachtauto, pro beerde nog voor de auto langs te ko men, maar reed tegen de linkerkant en viel. Hij kwam onder de vracht auto terecht maar snel remmen belet te, dat het achterwiel over hem heen ging. Dokter Schutte-Beek verzorgde de snij- en schaafwonden', waarna de jongeman per ziekenauto naar huis ge bracht werd. De bromfiets werd zwaar beschadigd. In de nacht van 17 op 18 Augus tus werden twee inbraken gepleegd. De dief had de percelen Stadhouders laan 52 en 84 uitgekozen. Samenwerking van de Soester recher che met andere plaatsen bracht de da der aan het licht en deze zit nu in de cel. Het is de oude rot K., die geen woonplaats heeft. Hij heeft bekend en daarmee zijn de inbraken van de vo rige maand alle bevredigend opgelost. Twee bromfietsers misten een ach terlicht en werden bekeurd. B. uit Amersfoort dronk een borrel tje op de Birkstraat, omdat hij blijk baar in z'n woonplaats voor geheel onthouder wil doorgaan. Z'n fiets werd tijdens dit aangenaam verpozen gesto len. De bromfietser M.C.V. reed op de Birkstraat, met achterop de brommer twee grote manden, waarin koopwaar. Hij werd ingehaald door de bromfiet ser W., die tegen één der uitstekende manden opreed, de macht over het stuur verloor en tegen een boom te recht kwam. Bromfiets zwaar bescha digd, berijder licht aan het gezicht gewond. Op de Smitsweg stonden in alle vroegte drie koeien in een tuin en vraten 2 mud aardappelen op. De ei genaar van de koeien beweert, dat het zijn koeien niet zijn, dus is hij de eige naar niet. Snapt U het OLYMPIA. Gezien de grote belangstelling, welke door de inwoners is getoond voor het puzzlen per rijwiel, heeft „Olympia" gemeend nog 1 of 2 ritten te moeten organiseren, die in de komende we ken zullen worden verreden. Deze maal zullen het avondritten wor den, die in het donker worden verre den, wat natuurlijk bijzondere moei lijkheden met zich zal meebrengen. Datum, plaats en tijd van vertrek zul len nog nader per advertentie bekend worden gemaakt. STERKE PRIJSSTIJGINGEN VERWACHT. Het zou een te omvangrijke taak zijn om in het kader van een kranten artikel alle gevolgen van de nieuwe wettelijke ouderdomsverzekering voor elke groepering afzonderlijk te bespre ken. Wij moeten ons dus beperken tot enkele voor iedereen geldende gevol gen en moeilijkheden, die op hun beurt weer tal van vragen kunnen oproepen. Wij zullen vooral aandacht schenken aan enige economische en fiscale ge volgen. De premie voor het nieuwe pensioen, die naast de loonbelasting van het loon wordt ingehouden en voor de rest via het aanslagbiljet van de inkomsten belasting wordt geïnd, zal van het belastbaar inkomen mogen worden afgetrokken. Hief" staat tegenover, dat van de uitkering van het ouderdoms pensioen normaal inkomstenbelasting verschuldigd zal zijn. Voor de genieters van hoge inkomens op de oude dag zal er dus van het extra pensioen niet veel over blijven. Zij betalen bij een hoog inkomen voor het grootste deel van hun leven de maximum-premie en krijgen uiteinde lijk een minimale netto-uitkering. De staat vindt in deze welgestelden op nieuw een groep melkkoetjes, die een goede hap aan premie moeten opbren gen en daarvan een minimale op brengst genieten. De genieters van zeer lage inkomens daarentegen zullen gedurende hun le ven van hun lage inkomens een ge- iinge premie behoeven op te brengen. Worden zij 65 jaar, dan valt hun prak tisch de gehele rente in de schoot. HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG de J. BRANDSMA Soesterbergsestr. 52 Telef. 2707 Voor hen is deze verzekering dus het voordeligst en uit deze gevolgen, die ook een element van onbillijkheid in houden, blijkt hoezeer het sociale ele ment bij deze volksverzekering over weegt. Is de premie niet te hoog Hoezeer wij ons kunnen verheugen over vele punten in de verzekering, wil ons het voorkomen, dat de te be talen premie te hoog ligt. Een zeer grote schaduwzijde van de opeenstapeling van sociale verzekerin gen is gelegen in het steeds toene mende gedeelte van het bruto-inko- men, waarop voor sociale verzekerin gen beslag wordt gelegd. ±hj het ingaan der verzekering zal er een loonsverhoging worden gege ven, waaruit de premie voor een deel zal kunnen worden betaald. De werk gever ziet de vereveningsheffing ver vallen en krijgt dus ook een compen satie, die evenzeer voldoende is. Consumptie stijgt. Voor zover de werknemers besparin gen kunnen maken, zullen zij mogelijk een offer willen brengen. Maar zeker zal de nieuwe ouderdomsverzekering door een groot deel van het volk niet gekocht willen worden met een con sumptiebeperking. Het oudere gedeel te van ons volk, dat het pensioen ont vangt, zal dit ook grotendeels aan wenden voor consumptie. Per saldo zal de consumptie dus toe nemen. De vraag naar verbruiksgoe- deren en duurzame consumptiemidde len zal stijgen. Dit verschijnsel zal ge paard gaan met aanvankelijk een ver mindering van aanbod van arbeids krachten. Want alle oudere werkers, die thans nog een onvoldoende pen sioen genieten om van te kunnen leven, zullen de arbeidsmarkt* gaan verlaten, waardoor de kosten van de arbeids kracht opnieuw zullen stijgen. Dit zal opnieuw een druk tengevolge hebben om de lonen te verhogen. Waar dit verschijnsel zich afspeelt bin nen onze landsgrenzen en dus niet in het buitenland, betekent dit opnieuw een nadeel voor onze exportpositie, die eigenlijk noodzakelijk moet worden verbeterd om alle monden in ons over bevolkte land te eten te kunnen geven. Grote prijsstijgingen. Wij wezen er reeds op, dat de werk gevers toch reeds in de praktijk een loonoffer zouden moeten brengen. Men zal deze gestegen loonkosten doorbe rekenen in het product. Een gestegen vraag naar producten, gepaard gaande met gestegen kosten, zal er toe lei den, dat de prijzen behoorlijk zullen stijgen. Men mag na de aanvang van de volksverzekering opnieuw een pe riode van spanning tussen lonen en prijzen tegemoetzien. De invloed van de ambtelijke admi nistratie en van de staatsmachine op de enkeling wordt opnieuw groter. Er wordt steeds meer gezegd van de wieg tot het graf. In hoeverre dit de. per soonlijke verantwoordelijkheid en het particulier initiatief gaat schaden, kan thans nog niet worden beoordeeld. EEN KLEIN VENTJE K 2586 'te lmt-de overlevewe 2eero- VERS HESBE/1 ALLES heeceroher!^',8^. e/V mr hier is../ SajyMrera&aSag \roSSER KGPOTTE MEUBELS LtCaEH L*. iece fc/sr&g.. t* vervolrf En jongenspakje maken is niet zo een voudig als een meisjes jurk je, maar als het resultaat goed is, dan is de voldoening eens zo groot. Voor dit snoezige korte broekje met bijbeho rend wind jacket is voor 4 jaar beno digd 1.40 m. stof van 90 cm. breed. Patronen zijn verkrijgbaar voor 2, 4 en 6 jaar ad. 0.50 bij Bella Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Vermeld op de briefkaart, waarop aan de adreszijde 50 ct. extra aan post zegels is geplakt, duidelijk het num mer van het patroon en de leeftijd. VET fC/S TJ£, U/A/fm pf prnmnrf/i vmpe SENOFlTA ZATBN. (ff A MOET FF/i SPEUR TOCHT OHOEFHSM£f1 N4MX VFMUFHT/F, JCHATTE/jj?

Soester Courant | 1955 | | pagina 5