woemuker DE MENS EN DE TECHNIEK. PHILIPS RADIO WEER THUIS! Van week tot week in Soest. SOEST. Gazelle Raleigh - Locomotief fUGERS RIJWIELEN HAAL UIT UW FOTO'S WAT ER IN ZIT VAN ESSEN IN DE HOEK. Voor die nieuwe Philips naar KERKSTR3 TEL.2786 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955. 33e JAARGANG No. 68. SOESTER(f)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr. P. H. RITTER. Men voelt de toekomst groeien in on ze dagen. Twee onderwerpen op technisch ge bied trekken voortdurend de aandacht het bezigen van kernenergie voor vre delievende doeleinden en de zich steeds verder ontwikkelende voorberei ding van de ruimtevaart. De atoomconferentie te Genève heeft ons ontzagwekkende onthullingen ge daan omtrent de invloed van atoom bestraling op onze plantaardige voe dingsmiddelen. „Ons graan is verou derd" is gezegd. Gerst is nog vrijwel precies zoals een half millioen jaren geleden. Maar door middel van bestra ling kunnen wij de gerstekorrel moder niseren. Door mutaties in de chromoso men teweeg te bengen, kunnen wij het graan nieuwe eigenschappen geven, zo dat gerst enige van de voordelen van tarwe krijgt en omgekeerd. Dit zijn veranderingen, die de natuur misschien in vele duizenden eeuwen zou hebben doen ontstaan, maar die door de mo derne wetenschap nu in enkele jaren tot stand kunnen worden gebracht. Zie hier een mededeling, die een in grijpende betekenis heeft voor de we reldvoedselvoorziening van de toekomst. De kernenergie zal de slinkende grond- stoffenvoorraad van onze planeet kun nen vervangen. Zij houdt een belofte in zich vervat voor de voortzetting van het leven, zoals zij, wanneer zij oorlogs zuchtig wordt aangewend, de dreiging in zich besloten houdt van een alge mene dood. Deze ontwikkeling van de studie der atoomkrachten is duizelingswekkend en de vrees heeft velen - ook ter confe rentie - bevangen, dat wij met deze geheimzinnige krachten gevaarlijk speelgoed in handen hebben, omdat wij nog te weinig weten van de bedreigin gen, die ook het vredelievend gebruik van atoomenergie voor de mensheid DE NIEUWE MODELLEN, geëxposeerd op de Najaarsbeurs, vanaf heden uit voorraad leverbaar. VAN WEEDESTR. 36A - TELEF. 2792 Volledige Televisie-service Wij hebben de apen in Artis gezien. of zaten op karpers te vissen; We zaten in nesten van mieren misschien, of vluchtten voor boshagedissen. Maar of je in zuid of in noord bent geweest: Gewoon aan het werk is voor allen een feest Wij hebben gefietst met een kind in de mand, of stuurden een zespersoonswagen; Met vuile boegie of een lek in de band: je moet in je vacantie niet klagen. Nu troont moeder weer voor haar eigen fornuis, Er gaat in de wereld toch niets boven thuis Wij zochten ons heil in een kamp of een tent, of huurden een prachtige kamer; Nee, niet op de hei, maar in Zürich of Gent; want dat is veel chiquer, voornamer. Doch ondanks de service van ober, gerant Wat is het weer fijn met je tof feitjes an Wij hebben gezwommen, wij hebben gebaad, de mannen met harige kuiten, Of hoorden ver weg in een zoele passaat exotische vogeltjes fluiten. Doch, ondanks genoegen, plezier en pret Het slaapt nergens beter dan thuis in je bed JAAP MIJDERDIJK. (Nadruk verboden). kan opleveren. Er bestaat geen over eenstemming, zelf niet bij de best in- gelichten over de juiste aard en om vang van de genetische schade door ioniserende uitstralingen. Ook stond de conferentie skeptisch ten aanzien van sommige toepassingen op medisch ge bied. Wie van al die nieuwe vindingen ken nis neemt, waarmee de technische we tenschappen bezig zijn, wie consta teert, dat de ruimtevaart-mensen al de eerste aanstalten maken voor de verovering van het heelal, hij wordt bevangen door een angst voor de men selijke overmoed, die in de koortsige technische ontwikkeling zich openbaart. De tijd, die wij beleven, kenmerkt zich door een schreeuwende onevenredig heid tussen de opvlucht der techniek en de falende kunst der samenleving. Nog is de wereld, sinds zij van totali taire machten bevrijd werd, niet rus tig geweest. Het is te verhopen, dat het atoombomgevaar wordt afgewend. Het lijkt er op, dat een wereldoorlog zal uitblijven, omdat het militairisme met zijn nieuwste wapens aan zichzelf een einde heeft gesteld. Maar terwijl de grote wond nog niet geslagen wordt, zweert het aan alle kanten. Mars heeft zijn grote oorlog met gekregen, maar verheugt zich in kleine oorlogen en veten, die overal aan de gang zijn. Wij leven, ondanks de reusachtige successen der techniek in durende onzekerheid. Ten aanzien van de wilde vaart der techniek hebben wij niet vreugde te stellen, maar bedachtzaamheid. Ook wanneer de techniek voor vredelie vende doeleinden wordt aangewend, moet het element van tempering zich d^en gelden. Voorzichtigheid, controle, weloverwo genheid moeten worden betracht tegen over de daverende vooruitgang var het technisch kunnen. Anders kan hij ons, of hij het gezicht van de duivel of van een engel draagt, meeslepen naar de ondergang. Er is een nieuwe vereniging opge richt en je zou het een kind kunnen noemen van vader Soester Turnclub en moeder Korfbalvereniging „Soest", die enige tijd geleden besloten verder sa men door het leven te gaan. De baby doet zeer zelfstandig, noemt zich „Op eigen vleugels" en moet niets van pa en ma hebben. Woensdag is voor het eerst op eigen vleugels geflad derd in „Eltheto". Nu nog in burger, maar strakt dragen de jongens witte shirts en blauwe broeken en de meis jes broek-rokken of rok-broeken, want de aanwezigen konden het niet zo gauw over die naam eens worden. Vrijdagavond was er op de Vinken- weg een soort circusvoorstelling ten bate van het Rode Kruis, maar Zondag middag had de secretaris-penningmees ter van de afdeling Soest van deze ver eniging nog steeds niets gehoord van de opbrengst. Waarschijnlijk zaten ze toen nog steeds de buit te tellen. Als een Soester vereniging een lus trum viert, dan vinden de andere ver enigingen dat best, maar nu S.P.S.V., de politie-sportvereniging, gaat jubile ren willen ze allemaal de kas wel leeg krabben om goed voor de dag te ko men. Dat loopt in de gaten heren. We kunnen ons over het ledental en de prestaties van de meeste Soes ter verenigingen niet op de borst slaan, maar Shot is op één na de groot ste tafeltennisvereniging van Nederland en er is beslist geen andere vereniging te vinden, waarvan 6 tot 7 °/o van de leden Van Haarlem heet. Nee, dan de Bromfietsclub, waar van anderhalve man en een paardekop ter vergadering verschijnt. „Geen tijd", zeggen ze, maar een paar dagen later zitten ze zo'n paar honderd k.m. of meer op een bromfiets. SOESTER BROMFIETSCLUB. In restaurant „Zonneheuvel" vergaderde de Soester Bromfietsclub en de be langstelling van de leden voor deze belangrijke vergadering was zeer mi niem. De voorzitter, de heer A. H. Smit, betreurde dit. Niet in het minst, omdat het in de bedoeling gelegen had de bromfietsers, die zich bij het kam pioenschap van Gelderland onderschei den hadden, te huldigen. De drie uit blinkers ontbraken echter op het ap pèl, zodat de heren Jurriëns, v. d. Flier en Weeman van deze kleine hul diging verstoken bleven. Er werd de leden verzocht voortaan de contributie tijdens vergaderingen of ritten te betalen, om de penning meester veel geloop te besparen. De heer Smit deelde mee, dat hij af trad als voorzitter, welk voornemen hij al eerder te kennen gegeven had. Sinds vorig jaar zijn er twee vaca tures in het bestuur en dit bracht voor de andere bestuursleden zoveel werk met zich mee, dat het te veel werd. Door deze overbelasting is het zomer- programma slechts voor een deel af gewerkt. Het schaarse aantal leden zag zich ge plaatst voor het verschaffen van can- didaten voor het vervullen van 3 va catures en het touwtrekken begon. Veelvuldig werd de voorzitter gevraagd te blijven en veelvuldig weigerde hij dit. In 1952 heeft hij de" bromfietsclub op gericht op verzoek van enige brom fietsenthousiasten. Vorig jaar zou hij op eigen verzoek aftreden, maar is door aandrang aangebleven, hoewel tijdgebrek het moeilijk maakte. De func tie van secretaris van de Nederlandse Bromfietsbond wordt eveneens door de heer Smit beschikbaar gesteld, maar ook hier blijft hij op verzoek aan. j Tot men met een voorstel kwam, waar mee de scheidende voorzitter accoord kon gaan. Het bestuur wordt versterkt met de heren Roedelhof en v. d. Bank en de voorzitter blijft tot de volgende j aar vergadering. Een deel van het winterprogramma zal in combinatie met de Motor- en Autoclub gebracht worden. Daaronder zijn gezamenlijke ritten, verkeerscom- petitie en filmavonden. Er komt een „Snert"-rit en een St. Nicolaasfeest en verschillende teams zullen deelnemen aan de Nationale Bromfietskampioen schappen, die opnieuw in Soest verre den zullen worden, wanneer B. en W. daartoe instemming \geven. Er zijn wissëlbekg^c; die eindeloos circuleren en men besloot contact op te nemen met schenkers en tijdelijke bezitters om te komen tot het definitief toewijzen dezer prijzen. NIEUWE KORFBALVERENIGING IN SOEST. In Eltheto is Woensdagavond de op richtingsvergadering gehouden van de Christelijke korfbalvereniging „Op ei gen vleugels". Enige tijd geleden besloten H. de Ruig, G. Mulder en Mej. G. v. d. Broek tot oprichting van deze vereniging en ze kregen hierbij steun van 15 oud-leden van K.V.S., die niet accoord waren ge gaan met de fusie tussen S.T.C. en K.V.S. De heer De Ruig sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, onder wie zich de heer G. Steenis, voorzitter van de Goois-Utrechtse Korfbalbond, be vond. Het was ingewijden wel bekend, meende de heer De Ruig, waarom men er toe gekomen was tot oprichting van deze vereniging over te gaan en de voorbereidende werkzaamheden hadden grote belangstelling gehad van de ou ders. Zij, die met de nieuwe vereniging in zee gingen, gaven blijk zich niet te KERKSTRAAT 3 •S0EST«TEL2030 kunnen verenigen met de fusie tussen S.T.C. en K.V.S. Wilden ze toch pret tig korfballen, dan was een nieuwe vereniging de beste weg. In sportieve samenwerking zou zeker resultaat be reikt worden. Het concept-reglement werd voorgele zen en de kleuren wit-blauw werden de clubkleuren. Er is reeds een terrein beschikbaar aan de Parklaan, waar Za terdags en twee avonden in de week gespeeld kan worden. De vereniging telt thans 26 leden en het bestuur zal bestaan uit de dames G. v. d. Broek en G. v. d. Broek en de heren H. de Ruig, J. Bitterling en A. Blankenstein. De heer Steenis verklaarde, dat hij zich in een moeilijke positie bevond. De bond houdt n.1. het eerste rekening met het algemeen korfbalbelang. Be staande verenigingen kunnen op de steun van het bondsbestuur rekenen, maar ook verenigingen in oprichting hebben de sympathie van het bestuur. In dit geval echter vraagt het bonds bestuur zich af of er geen verzoening mogelijk is tussen K.V.S. en de leden, die deze vereniging oprichten. De heer Steenis zou graag als vredestichter naar huis gegaan zijn, maar op zijn vraag of de oud-leden van K.V.S. terug wil den naar deze vereniging werd ont kennend geantwoord. De heer Steenis verheugde zich over het benoemen van de heer De Ruig tot voorzitter en verwachtte, dat zijn acti viteit inspirerend op de andere be stuursleden zou werken. Met deze kern van 26 leden was een goed begin ge maakt en de heer Steenis hoopte, dat de vereniging groot zou worden. Korf bal is echter een moeilijke sport, die alzijdige lichaamsbeweging biedt. Voor het juist beoefenen is samenwerking nodig en de heer Steenis hoopte, dat deze samenwerking niet alleen tijdens het spel, maar ook in de gehele vere niging tot uiting zou komen. De voorzitter dankte de heer Steenis voor zijn aanwezigheid en vriendelijke woorden, waarna de eerste vergadering gesloten werd. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: s.s. Highland Chieftain (12 Sept.). Australië: m.s. Sibajak (10 Sept.). Canada: s.s. Rijndam (8 Sept.). Canada: m.s. Pr. Alexander (12 Sept.). Chili: via New York (8 Sept.). Indonesië: s.s. Zeeland (8 Sept.). Indonesië: s.s. Prometheus (10 Sept.). Ned. Antillen: m.s. Stentor (12 Sept.). Ned.. Nw. Guinea: s.s. Peleus (10 Sept.). Nieuw Zeeland: via Engeland (10 Sept.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Winchester Castle (10 Sept.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. GEVONDEN VOORWERPEN. Schilderskrabber, zonnebril, dames handschoen, ballpoint, 2 armbandjes, timmermansduimstok, armbandje zon der sluiting, paraplu, kinderarmband, zwart gelakt schoentje, blauw gebreid zwembroekje, jas (demi), regenjas, por- temonnaie met inhoud, goudkleurige armband, herenrijwiel, hoofddoek, paar witte damesschoenen, doublé herenhor loge, zilveren dames horloge, fietssleu- teltje, 2 klopboren, konijn, padvinders- riem, rose slabbetje, kinderjasje, cein tuur, kinderschort, zonnebril, kinder pistool, portemonnaie met inhoud, bos sleutels, groen linnen zakje met sleu tels en schroevendraaiers, dameshand tas met inhoud, vulpen, sleutels in etui, actetas, zwart-witte hond, groen truitje, pakje sigaretten waarin 3 rijksdaalders, bal, leeg etui voor schaar, zwart wollen damesvest, herenpolshorloge, blauwe stropdas. VOOR ONZE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Er zijn vorige week 3 Soester patiën ten een week wezen varen. Wat een feest en geluk. U had ze eens moeten zien op die grote witte boot, temidden van hun lotgenoten. De ambulance-auto van de E.H.B.O. met zijn vakbekwaam personeel heeft ze tot voor het schip gebracht en weer gehaald, alles onder de moederlijke zorg van Mevr. Touwen. Boordevol indrukken zijn ze terugge komen; ze kunnen er weer tegen, ook hun verzorgers(sters), die eveneens een week vacantie hadden. Ga met Uw kostbare vacantie- film naar een bekend adres BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 Wat een voorrecht toch om gezond en niet hulpbehoevend te zijn, zonder pijn te wezen. Waarde lezer(es) beseft gij dit wel Het gaat ons fonds n.1. slecht. Over de tekorten op de uitzending van de vorige 17 patiënten praten we maar niet. Zouden we de kosten voor deze laatste 3 niet bijeen kunnen brengen. Er is al een begin n.1. Reeds vorige maand verantwoord 30.50. De plaatselijke afd. van het Ned. Roode Kruis heeft de netto-op brengst van de ten bate van deze afd. door S.P.S.V. georganiseerde voetbal wedstrijd 't Gooi-Emma, zijnde 50.-, in dit fonds gestort zodat het totaal is 80.50, zijnde bijna de kosten voor één patiënt. Stel je voor, dat alle sportbeoefenaren van Soest eens via hun club-penning meester, uit dankbaarheid dat zij zo Vorig jaar heb ik het in een hoekje al eens gehad over het kampeerter rein bij Soestduinen. Ik heb toen ge zegd, dat onze gemeente een der pret tigste kampeerterreinen in ons land zou kunnen hebben, doch dat wij de accomodatie etc. van het terrein dan moesten aanpassen aan de eisen, die tegenwoordig aan kampeerterreinen worden gesteld. Gezien de ligging en de verbindingen, geloof ik, dat het kampeerterrein op Soestduinen, zoals meerdere gelegen heden in ons land, bezet zou kunnen zijn van April/Mei tot October. Wel iswaar hebben wij de grote trekpleis ter, de zee, niet in onze nabijheid, doch het Natuurbad is een goede ver vanger en er zijn nog voldoende men sen, die de zee „niet kunnen zien" en graag hun tent semi-permanent in bos— terrein zetten. De kans bestaat natuurlijk, dat onze gemeente op zo'n kampeerterrein, waar de mensen van lente tot herfst wonen, niet gecharmeerd is. In deze richting ben ik namelijk wel eens voorgelicht. Wij zouden het in Soest liever hou den op „kort verband kampeerders". Ik kan voor dat standpunt voelen, maar dan nog vind ik het kampeerterrein op Soestduinen een schamel geheel en voor iemand, die daar wel eens komt is vaak de klacht te horen, dat we in Soest wel een puik werkende hef- fingsdienst hebben, maar nog niet we ten wat service verlenen is. Het is nooit prettig in opspraak te komen. Ook niet, wanneer er reden toe is. Aan de opzet van een en ander is te merken, dat men het er nog niet over eens is of we wel of geen kam peerterrein op Soestduinen zullen hou den. Volgens mij is er alle reden toe in het „Hart van Nederland" deze gele- genheid te handhaven, maar dan goed en niet zo op z'n Janboerefluitjes, al heeft het dan ook haast 10 mille op geleverd. H. OEKMAN. PH!UPS recht van lijf en leden zijn en hun sport kunnen beoefenen, voor de chronische patiënten van Soest, die zo veel moe ten missen, één kwartje beschikbaar stelden, dan waren we er vrijwel. Een goede verstaander (clubbestuurder) heeft maar. Giften gaarne op de N.V. Nederl. Mid- denstandsbank alhier of op giro 415585, ten name van H. de Graaf, secr. penningmeester Nederl. Roode Kruis alhier. p» S.P.S.V.-J AARVERGADERING. In restaurant Eemland hield S.P.S.V. de jaarvergadering, onder voorzitter schap van de heer H. C. Scholtmeyer. De secretaris, de heer P. Bergman, gaf het jaarverslag en uit het finan cieel overzicht van de penningmeester, de heer K. den Ouden, bleek de gun stige kaspositie. Er werd uitvoerig gesproken over de lustrumviering en er wordt 27 Sep tember gestart. De aftredende bestuursleden De Raadt en Bergman werden herkozen. Na de feestavond voor de leden in September zullen er twee avonden ge geven worden in „Eemland" op 8 en 9 November voor de donateurs, waarbij cabaret gebracht wordt. Er zal weer gevoetbald worden in de N.P.S.B., waarin S.P.S.V. enige jaren geleden kampioen werd. Toen werd het voetballen gestaakt omdat er niet ge noeg spelers ter beschikking waren, maar nu zal in combinatie met Baarn gespeeld worden. Er werd verder over wogen toe te treden tot de NEVOBO met de volleybalteams. Binnenkort wordt een wedstrijd gehou den tussen de beroeps- en de reserve- politie uit Soest, de gymnastieklessen worden weer hervat en er staan wan delmarsen op het programma.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1